PDA

צפייה בגרסה מלאה : (הועבר) מסתבר (לי בכל אופן) מיקרו גל על גלגלים- השד לא נורא

KOOKE
15-08-23, 08:31
מיום שישי נופש בצרפת ויש לנו פיז'ו 208 חדשה חשמלית.

בתור שונא חשמליות חששתי מהרכב ומהחוויה- הסתבר שברכב מאד נעים לנהיגה, תחושת הכוח הזמין בכל מהירות ממכרת, השקט דווקא מאד נחמד, העיצוב הפנימי כמו רכב רגיל התנהגות כביש טובה - רק כמובן חרדת הטווח מועצמת ברכב הזה עם טווח מוצהר של 350 ק"מ. תפזורת עמדות טעינה באיזור ליון בצרפת לא משהו אז...

השורה התחתונה מבחינתי, על בסיס ההתרשמות מהרכב הספציפי הזה שבכיף יכולים לאמץ כזה כרכב לאשתי, אבל במחירי הארץ ועם נסועה שנתית של גג - 20,000 ק"מ - אין הצדקה כלכלית לרכוש כזה רכב שהחיסכון בעלות ההחזקה שלו לעומת גרסת הבנזין יכסה את הפרש המחיר ברכישה רק תוך 4 שנים אם לא יותר.

נ.ב. - גר בבית בפרטי ואין בעיה להתקין עמדת טעינה ביתית. כרגע אשתי עם סיטרואן C3 שנת 2018 ומאאאאאד מרוצה מהרכב.

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 08:44
למרות שבגדול הסנטימנט שאתה מתאר חיובי, אני מרגיש צורך לחזור על דברים שנאמרו כאן בעבר: להתרשם מרכב חשמלי בעזרת שכירת רכב בחו"ל זו דרך ממש לא טובה להכיר את החיים איתו. בגדול, אתה סובל מתנאי קצה שלא מייצגים את היומיום, וגם לא מייצגים את המצב כשאתה עם הרכב שלך במדינה שלך.
אתה במדינה זרה, עם כרטיס אשראי ישראלי- בינלאומי שלפעמים יש אתו בעיות של BILLING בקנייה מרחוק. נתקלתי בזה לאחרונה כשרציתי להזמין משלוח DHL בתוך ארה"ב, ובסוף נאלצתי להיעזר במכר מקומי, ונדמה לי שגם אסף כתב על זה בהתרשמות שלו מרכב חשמלי בנורבגיה. אתה לא מכיר את חברות הטעינה, את הנהלים, אין לך שבבים של כל חברה, ואתה חי כמעט ורק מעמדות מהירות בדרכים. אתה לא נהנה מהשקט הנפשי שנותנת עמדת טעינה בחניית הלילה. אתה גם לא נהנה מחסכון כספי.
מאז שיש לי רכב חשמלי כבר שכרתי 5-6 פעמים רכב לטיול באירופה ואף פעם לא בחרתי בחשמלי, בדיוק מהסיבות הנ"ל. ידניות בנזין/דיזל סיפקו לי פתרון מצוין.
בכל מקרה, אני שמח שלמרות מה שנרשם למעלה, נהנית בגדול מהחוויה.

נ.ב. בחנתי בזמנו את האחות של פג'ו, האופל קורסה, והגעתי לאותה מסקנה כמוך. פער המחירים בין הגרסאות, וגם הסוללה הקטנה, עצרו מחשבות על רכישה. גם הרכב עצמו- מבאס. רכב של פעם, במחיר יקר מאוד.

sgill
15-08-23, 09:47
לא מבין למה החשמליות שהן העתק ובניות על בסיס מכונית בנזין הן יותר יקרות.
לדעתי עלות היצור יותר נמוכה וגם יש פחות מיסי יבוא. אז זה הכל חזירות של היבואן?
כשמסתכלים בדוחות של טסלה רואים שהרווח הגולמי שלה מאוד גבוה, הרבה יותר מיצרני רכבי בנזין או היברידי. מה שאומר שיחסית זול לייצר רכב חשמלי. אולי בגלל שבינתיים הכמות לא גדולה? לדעתי זה ישתנה בהמשך ורכבים חשמליים יוזלו בהרכבה

KOOKE
15-08-23, 10:07
חנן, אנחנו נופשים כאן כל המשפחה בשיטת "חילופי בתים" שכוללת חילוף רכבים. לא שכרנו את הפיז'ו. בעצם חיים כאן שבועיים כמקומיים עם נסועה קצת יותר גבוהה בטיולי כוכב לא ארוכים במיוחד.

יש לנו גם רכב נוסף פ'יגו' 308 GT דיזל. אנחנו 4 מבוגרים ושני ילדים. כשיוצאים עושים שימוש בשתי המכוניות. מסכים שזה לא בהכרח משקף חיים יום יומיים עם רכב חשמלי בארץ אבל בתכלס כחוויה ראשונית עם רכב חשמלי הופתעתי לטובה.

לצרכים של אשתי בארץ רכב חשמלי בהחלט יכול להתאים אבל לנסועה שלה כמו שכתבתי הפער במחיר הרכישה לעומת החיסכון לא בדיוק כלכלי אלא אם נחזיק את הרכב כחמש שנים ויותר.

נ.ב. ברור שהג'יפ לא נכלל בחילופי רכבים .....

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 10:21
אני לא יודע לקרוא דו"חות רבעוניים, אבל על פניו, למיטב ידיעתי, עלות היצור של רכב חשמלי גדולה פי כמה וכמה מעלות יצור של רכב בנזין.
עזוב רגע מכוניות, מוצר שלממשלות יש יד ארוכה במיסוי שלו. קח סוללות של כלי עבודה. מוצר ותיק ובשל שאנחנו משלמים את המחיריים האמיתיים שלו, בלי מיסוי כבד ובלי הנחות. אתה לא משלם פחות משני שקלים לוואט-שעה, וגם זה ביבוא מעליאקספרס ללא מס.
ועכשיו נחזור למכוניות עם 60-70 קוט"ש. רק הסוללה היתה אמורה לעלות לפי המחיר הקודם שציינתי 140000ש"ח. לפני מיסוי והובלה, ולפני בניית הרכב מסביבן. אני כנראה ממש לא מדייק. המספר יכול להיות גם חצי או רבע ועדיין מדובר בעלות פסיכית ביחס לעלות יצור רכב ICE.

המספר שנפוץ בענף הנדסת הרכב לגבי עלות ייצור קורולה בנזין הוא 2400 דולר.

להערכתי, ברגע שהממשלות יפסיקו לתת הנחות במיסוי לקניית רכבים חשמליים מונעי סוללה והשלמת האנרגיה להם (או מיסוי אחר שווה ערך) , הקונספט ידעך כמו שבא.

עריכה: זה בהנחה ולא יהיה שינוי דרסטי בעלות יצור הסוללות, מכל סיבה שהיא.

ד ו ר ו ן
15-08-23, 10:30
אני לא יודע לקרוא דו"חות רבעוניים, אבל על פניו, למיטב ידיעתי, עלות היצור של רכב חשמלי גדולה פי כמה וכמה מעלות יצור של רכב בנזין.
.
עוד בשלב ההיברידי הראשוני תהו בארהב על התמחור של טויוטה פריוס.
ממה שפורסם אז, המחיר היה בהפסד ביחס לעלויות ייצור.
העריכו שהנימוק היה מיתון ממוצע חוב הפליטות של החברה שמאפשר לה למכור רכבים רגילים ומזהמים יותר ברווחיות גדולה.

למעט יצרנים שזו הנישה היחידה שלהם (חשמלי), לא אתפלא אם גם היום זה שיקול לא מבוטל בקונצרנים בהם מירב הייצור עדיין רכבי ICE.

sgill
15-08-23, 15:04
קצת "גנבנו" לשלמה את השרשור אבל...

רכב חשמלי שתוכנן מראש כחשמלי יותר זול לייצר מרכב בנזין (ICE למי שתהה).
תחשבו על עלויות ההרכבה של מנוע בנזין על כל חלקיו לעומת מנוע חשמלי פשוט. זמן, מפעלים, רובוטים, אנשי ייצור, בקרה וביקורת. שינוע החלקים מחסנים, ניהול עצי מוצר של מנועים עם מלא חלקים ועוד. בחשמליות זה הרבה פחות מכל אלה.
אני כמובן התייחסתי ל MARGINAL COST שזה כמה עולה לייצר את הרכב המאה אלף נניח אחרי שהחזרנו עלויות פיתוח, מחקר ועוד כל מיני עלויות קבועות שמתחלקות על הרבה רכבים. לכן בינתיים, עלויות החשמליות יחסית גבוהות כי היצור מוגבל. לא סתם אלון מאסק בונה GIGA FACTORY ולא סתם FACTORY.
עלויות הסוללות מוזלות ב 50% כל 5-3 שנים והטווח עולה ב 20-30%. כשיגיעו לטווחים אמיתיים של כ 800ק"מ לא יהיה צורך להמשיך ולהעלות את הטווחים ולכן מחיר הסוללה רק ילך וירד בלי תוספת מחיר על טווח נוסף.

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 15:40
בדור האחרון של החשמליות, נגיד 3 שנים אחרונות, אלו שהציגו WLTP של 400ק"מ פלוס, הטווח לא עולה. אני לא מבין מאיפה הנתון הזה. אין שינוי בצפיפות האנרגיה בטכנולוגיה המיטבית הנוכחית - NMC, והמקום בין הגלגלים הקדמיים לאחוריים כבר תפוס כולו. האופציה הריאלית שנשארה זה לטפס לגובה. אם אתה רואה רכבים עם טווח גבוה יותר, זה בד"כ עם אותה קיבולת סוללה, רק עם אירודינמיות עדיפה. האיוניק6 מציג טווח עדיף על ה5 אך ורק בגלל מבנה מרכב. שום שינוי בסוללה- גם לא מזערי. אחד לאחד. גם המחיר שלה לא ירד בשקל.
אין שיפור בצפיפות האנרגיה של NMC. יש סיפורים על שיפור. אין כרגע טכנולוגיה עדיפה אחרת שנראה שהולכת להיכנס בטווח הנראה לעין. יש זליגה של LFP אבל הוא עושה בדיוק את ההיפך משיפור טווח עקב נחיתות משמעותית בניצולת משקלית ונפחית מול הNMC.
לפי מורגן-סטנלי עולה לייצר היום טסלה מודל 3 39000$.
טסלה מצהירים למשקיעים על שיפור עתידי של 50% בעלויות היצור. נחיה ונראה. אני מכיר כמה סיפורים למשקיעים שנגמרו בבכי.
אם המדינה מחליטה מחר למסות את החשמלי כמו שרכבי הICE ממוסים, כמו גם מס שווה ערך למס הבלו והמע"מ על הדלק, המכירות יורדות באחת לבערך 0.

מקווה שאני טועה.

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 15:49
אם אתה חושב שאני טועה, אתה מוזמן להראות לי דוגמאות של מארזי אנרגיה שהצטמקו במשקלם ונפחם ושמרו על הקיבול. לא רק של מכוניות. בכלל.
עזוב כותרות של עיתונים. בוא נראה מה קורה בשטח. אם התיאוריה הזו היתה מתורגמת למציאות- הטכנולוגיה כבר מספיק זמן בשטח כדי שנוכל לראות שיפור אמיתי במוצרים. האם צפיפות האנרגיה במברגת הליתיום בת ה10 שלך שונה מהותית מזו של החדשה? במארז של הלפטופ שלך? בין הפלואנס של בטרפלייס לטסלה 3 ?

לגבי המחיר, זה שהוא ירד מהשנים הראשונות שבהן הופיעו מארזי ליתיום, ממש לא מעיד בהכרח על המשך המגמה. אינשאללה, שירד.

הדסופה
15-08-23, 15:50
עלות הייצור של טסלה 3 גבוהה יותר משל טסלה Y ב 40% בגלל שיטות ייצור מתקדמות יותר שאין להם שום קשר לסוללה , כלומר Y ממותגת גבוה יותר ונמכרת במחיר גבוה יותר למרות שעלות הייצור שלה נמוכה יותר . כלומר מתח הרווחים עליה גבוה בהרבה
למאסק אין בעיה להוזיל את ה 3 … זה תלוי רק בו

Sent from my iPhone using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 15:52
יתכן, ועדיין, זה ממש לא בכיוון של להריח את התחום של עלות יצור של רכב ICE.

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 16:00
"Model Y price creeping back up as it costs Tesla less than US$40,000 to makehttps://www.notebookcheck.net/fileadmin/Notebooks/News/_nc3/Owners_Manual_3Y_Image3385.jpg (https://www.notebookcheck.net/fileadmin/Notebooks/News/_nc3/Owners_Manual_3Y_Image3385.jpg)The Model Y price is back up (image: Tesla)Even after its deep price cuts, Tesla is still raking in record profits per vehicle according to a thorough production costs analysis. The Model Y, for instance, costs just US$39,393 to manufacture, all the while Tesla bumped its price back up to $53,490 in the US, maintaining a record US$14,000 gross profit per vehicle in the process and giving the competition a final notice."

https://www.notebookcheck.net/Model-Y-price-creeping-back-up-as-it-costs-Tesla-less-than-US-40-000-to-make.684713.0.html

אין לי מושג על אמינות המקור.

הדסופה
15-08-23, 16:05
כן זה הניסוח הנכון , אני צריך לתקן ,מתח רווחים גדול יותר על ה Y

רק רציתי להביע שאין בהכרח קשר ישר בין עלות סוללה לעלות ייצור לעלות ללקוח וקשה לנתח משהו ממחיר בלבד

Sent from my iPhone using Tapatalk

sgill
15-08-23, 16:26
הכל שאלה של איך חישבו "עלות ייצור".
אם לקחו את כל העלויות השנתיות של טסלה וחילקו במספר הרכבים שיצרה, אולי זה מגיע לסכומים האלה.
השאלה האמיתית ולטווח הארוך היא מה העלות השולית יש ייצור מכונית טסלה כשהכמות תגדל.
לדעתי היא תהיה הרבה פחות מייצור רכבי ICE. גם היום לדעתי, רק השולית היא פחות מהשולית של רכבי ICE אחרת מתח הרווחים של טסלה לא היה כזה גדול היום.

הבעיה של היצרנים בחשמליות היא שכמעט אין הכנסות חוזרות (REOCCURING REVENUE) מטיפולים, תיקונים, מכירת חלפים ועוד. בטסלה למשל, פעם בשנתיים מחליפים פילטר מזגן. גם ברקסים מחזיקים 80 אלף ק"מ כי הרכב בולם עם המנוע ברוב הזמן.

חנן-ג'יפולוג
15-08-23, 16:50
נדמה לי שאתה מתרשם יותר מדי מה"פשטות לכאורה" של הנעה חשמלית. שים כותרות מהמדיות החברתיות והעיתונים בצד.
עלות מארזי ליתיום של חצי טון ו70קוט"ש, לא של מכוניות שעדיין סובלות מעיוותי שוק/הטבות/סובסידיות/תקציבי מחקר כאלה ואחרים, אלא של מוצרים גנרים אחרים, היא יקרה בטירוף. באיוניק5 זה עולה 145000ש"ח. רק בסוללה יש יותר מ33 יחידות בקרה.
ממיר מdc לac של 160 קילוואט? לא של מכוניות. אתה יודע כמה עולה? לאיוניק הוא עולה 105000ש"ח.
מנוע של 160kw. ממיר מac לdc של 11kw? כ75000ש"ח באיוניק.

מדובר בעלויות פנטסטיות. כן, תעשיית הרכב תוריד מחירים כרגיל. היא מדהימה בהיבט הזה, ועדיין, כשאתה מסתכל על אותם רכיבים בתעשיות אחרות, ותיקות יותר, אתה מבין שיש גבול תחתון ליכולת להוריד מחיר.

-->