PDA

צפייה בגרסה מלאה : השפעת אורך צינור על לחץ אויר - קומפרסור. דיון נגזר

boaz avrahami
19-11-23, 21:38
למיטב הבנתי אין קשר בין אורך הצינור לאובדן הלחץ.
יש לי כזה והצינור די ארוך. לפחות 5 מטר

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

חנן-ג'יפולוג
19-11-23, 22:24
תבהיר את המושג "להחזיק לחץ".

אם הכוונה היא להחזיק לחץ בלי להתפוצץ, אז אין קשר לאורך.

מפל לחץ וירידת ספיקה עקב צינור ארוך יותר? יהיו. אפשר לפצות על תוספת אורך בהגדלת הקוטר.

GodsFather
19-11-23, 23:07
השאלה המקורית שלי, הדיון נגזר וההודעה הזו נדחקה - האם אפשר להאריך צינור ועדיין יחזיק לחץ? אני מכוון לעוד כ2-4 מטר צינור אויר.

לקומפרסור יש יכולת ספיקה מסוימת. לצורך העניין 120 psi לפי הפרסום.
אורך הצינור המקורי כ2 מטר.

אם אני מאריך אותו ל5 מטר באותו קוטר, מה ההשפעה?

VIAIR 88P - 00088 Portable Compressor Kit with Alligator Clamps, Tire Inflator, Tire Air Pump, 12V, 120 PSI, for Up to 33 Inch Tires https://a.co/d/0J2QBPD

Sent from my SM-F916B using Tapatalk

ehudzeelim
19-11-23, 23:15
השאלה המקורית - האם אפשר להאריך צינור ועדיין יחזיק לחץ? אני מכוון לעוד כ2-4 מטר צינור אויר.

לקומפרסור יש יכולת ספיקה מסוימת. לצורך העניין 120 psi לפי הפרסום.
אורך הצינור המקורי כ2 מטר.

אם אני מאריך אותו ל5 מטר באותו קוטר, מה ההשפעה?

VIAIR 88P - 00088 Portable Compressor Kit with Alligator Clamps, Tire Inflator, Tire Air Pump, 12V, 120 PSI, for Up to 33 Inch Tires https://a.co/d/0J2QBPD

120psi זה לחץ סטטי שהקומפרסור מסוגל לייצר. זה לא ישתנה כתלות באורך הצינור, כל עוד אין זרימה.
ספיקה זה משתנה אחר: כמה נפח ליחידת זמן הוא מסוגל להזרים (למשל ביחידות של ליטר לשעה).
במצב זרימה כמו מילוי אוויר בצמיג, הקומפרסור לא מסוגל לייצר את הלחץ הסטטי המקסימלי - ככל שהספיקה גבוהה יותר הלחץ (הדינמי) יהיה נמוך יותר.
וככל שהצינור יהיה ארוך יותר הפסדי הלחץ הדינמי (כתוצאה מחיכוך של האוויר בצינור ובעצמו) יהיו גדולים יותר.
כלומר בספיקה נתונה תקבל בקצה הצינור לחץ נמוך יותר, ככל שהצינור ארוך יותר.
לשאלתך (אם הבנתי נכון) גם עם צינור באורך 5 מטרים לא תהיה לך בעיה לנפח צמיגים ללחץ 30-40psi

GodsFather
19-11-23, 23:25
לא תהיה בעיה אבל כמה זמן יקח לעומת הצינור המקורי?

והאם יוכל "להרים" צמיג מלחץ נמוך מאד. חד ספרתי למשל

מוטי ג.
19-11-23, 23:32
כל עוד הצמיג מחובר לגאנט ולא פרק ממנו, הוא עדיין בלון סגור, הספיקה תשפיע על משך הזמן שייקח לו להתנפח אבל בסוף זה יקרה.
במידה והצמיג פרק מהגאנט זה כבר סיפור אחר.
על איזה קוטר צינור אתה מדבר?
עם 8 מ"מ לפחות (פנימי) הארכה של מספר מטרים היא לא בעיה.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

GodsFather
19-11-23, 23:35
מניח שאכן זה הקוטר

ehudzeelim
19-11-23, 23:38
יוכל לנפח מלחץ אפס כמובן.
לגבי בכמה יתארך זמן הניפוח, אם רוצים לדייק זה דורש חישוב אבל לדעתי לא הבדל משמעותי,
לא הבדל שתרגיש בו בלי למדוד זמני ניפוח.

boaz avrahami
19-11-23, 23:47
תחליפו את המחשבה על האוויר במים ולכו לצינור גינה.

לחץ אוויר/ מים לא ישתנה כתלות באורך או בקוטר הצינור.

ספיקה בהחלט תשתנה אבל ההבדל בין 5 ל 7 מטר יהיה לדעתי זניח ביותר עד כדי שהשרשור הזה מיותר. בטח כשההודעה שלי פותחת אותו במנותק מהשאלה שקדמה לו [emoji849]

GodsFather
20-11-23, 00:30
צינור גינה מגיע ממשאבה בסדרי גודל אחרים לגמרי, משאבה שמספיקה לדירה/בית וכיוב. אז צינור גינה בהחלט לא משנה, אם כי עד שיגיעו המים לקצה הצינור ב7 מטר לעומת 5, יש הפרש זמנים. זעיר אבל קיים.

boaz avrahami
20-11-23, 06:32
הזמן שלוקח למים להגיע מהברז לקצה הצינור שקולים בעיניך ללחץ?
זה נתון ששיך לספיקה.

אני צריך לחשוב עוד טיפה כשהמח יותר עירני אם הדוגמא של המים זהה לאוויר.

מוטי ג.
20-11-23, 06:38
משהו במאחורה של הראש אומר לי משוואת ברנולי.

חנן-ג'יפולוג
20-11-23, 07:54
לא עשיתי ניסויים בזמני ניפוח, אבל יש אצלי מרחק של כ30 מטר ממיקום הקומפרסור בבית ועד החניה, ופטיש האוויר עובד ברמה מוגבלת. יש ברגי גלגל שהוא לא מצליח לפתוח. במצב כזה אני מתחבר לקומפרסור שבטנדר ליד והוא עובד פצצה.
גם במוסך שניהלתי בזמנו היתה בעייה דומה עקב הצנרת הארוכה, ושם התשתית היתה של חצי צול. הרבה יותר מצינור גמיש. שם הפתרון היה מיכל על גלגלים שמתחבר לתשתית בצד אחד ובצדו השני מחובר בצינור קצר לפטיש האוויר.
האורך קובע, ביג טיים.

כמה זה קריטי לעניין הניפוח? תנסה, תדע. אין לי מושג. מקסימום תרחיב.

מוטי ג.
20-11-23, 08:12
אני מכיר מה שאתה מתאר, גם אצלי בבית צינור 5/16 אדום גמיש אורך 10 מטר עוד בעיות עם פטיש אויר, אבל עם 25מ צינור ניילון 14 מ"מ עובד נהדר. הצנור גם משמש כמיכל

חנן-ג'יפולוג
20-11-23, 08:37
מדייק: לענייני זמן ניפוח אני נוטה להסכים עם בועז, זה כנראה לא פער משמעותי. מקסימום יוסיף כמה שניות.
אבל, בשביל להעלות צמיג עקשן על שולי החישוק קומפרסור וצינור זו קומבינציה גבולית מלכתחילה, ובמקרים רבים לא מספיקה. כאן כל הבדל בספיקה יכול להיות ההבדל בין הצלחה לכשלון.

ehudzeelim
20-11-23, 10:48
תחליפו את המחשבה על האוויר במים ולכו לצינור גינה.

לחץ אוויר/ מים לא ישתנה כתלות באורך או בקוטר הצינור.

הלחץ בזמן זרימה (לחץ דינמי) ישתנה כתלות באורך ובקוטר הצינור.

הלחץ הסטטי לא ישתנה (הלחץ בקצה הצינור כשאין זרימה) אבל זה לא מצב שמעניין אותנו בזמן ניפוח.

המשוואה לתיאור אובדן האנרגיה/עומד/לחץ בזרימה בצינור היא משוואת דרסי-וייסבך. יש גרסאות פרקטיות יותר למשוואה האנליטית, למשל משוואת הייזן ויליאמס. בשביל לחשב את ההפסדים צריך לדעת את תכונות הצינור, כלומר מקדם החיכוך שלו, כלומר כמה הצינור חלק/מחוספס.

משוואת ברנולי לא רלוונטית במקרה זה כי היא מניחה נוזל אידיאלי ללא הפסדי אנרגיה כתוצאה מחיכוך, וההפסדים כתוצאה מהחיכוך בזרימה זה בדיוק מה שמעניין אותנו.

GodsFather
20-11-23, 17:15
רק כדי לוודא שהבנתי נכון - צינור בקוטר גדול יותר יפצה על האורך שהתווסף?

חנן-ג'יפולוג
20-11-23, 17:32
כן.

יונימוג אדום
20-11-23, 17:40
אני עובד עם צנרת הידראולית 5/16 למטרת צנרת אויר - עולה יקר יחסית אולם מחזיק המון שנים כמעט ללא בלאי .
לפעמים יש צורך בתוספת אורך ולשם כך משתמש בצינור גמיש ומסולסל בקוטר יחסית גדול . זה ממש לא אידיאלי .
על מנת לעבוד עם פטיש אויר אל תחברו צינור מסולסל - הוא ממש מנחית את הספיקה וגם את הלחץ .
מדובר על מדחס אהליאב 5.5 כ"ס וצנרת הולכה של 1/2 ממתכת .

אילן

grossfeld
05-12-23, 06:43
הי
דיון מעניין ולכן אצטרף,
אוסיף את השנקל שלי.
א. יש משמעות גבוהה לקוטר הפנימי של הצינור. ולפעמים הקוטר הרחב לא עובד לטובה.
הנה סרטון מיוטיוב שבחור נחמד מדגים אביזר ניפוח בקוטר 3/8 שמנפח לאט יותר מאביזר דומה בקוטר 1/4.
מה לדעתכם ההסבר?

https://youtu.be/t6TGxrYlDAU?si=vGN6euM6QAZWrDK5

ב. יש משמעות לצורת הצינור, למשל צינור מסולסל יוצר חיכוך גבוה לאוויר הזורם בו. (מישהו הזכיר חיכוך לפני בשרשור הזה והוא צודק). כל המדחסים שמגיעים עם צינור צהוב מסולסל (או בכל צבע אחר) רק לצרכי אחסון נוח עושים פשרה בזמני הניפוח.

ehudzeelim
05-12-23, 20:27
הי
דיון מעניין ולכן אצטרף,
אוסיף את השנקל שלי.
הנה סרטון מיוטיוב שבחור נחמד מדגים אביזר ניפוח בקוטר 3/8 שמנפח לאט יותר מאביזר דומה בקוטר 1/4.
מה לדעתכם ההסבר?

https://youtu.be/t6TGxrYlDAU?si=vGN6euM6QAZWrDK5

שתי סיבות:
1) נתון ספיקה נמוך מלכתחילה (קומפרסור קטן).
2) נפח צנרת 3/8 גדול יותר.
הסעיף הראשון מכתיב הפסדי האנרגיה זניחים בשתי המערכות עקב זרימה איטית יחסית של האוויר בצנרת.
הסעיף השני מצריך זמן עבודה גדול יותר למילוי.
את השפעת שני הגורמים הנ"ל מקצינה העובדה שהמערכת מחולקת לארבעה קוים, כך שהספיקה עוד יותר קטנה על כל קו,
וגם ההבדל בנפח גדול יותר ממצב עבודה עם צינור אחד (מילוי גלגל בודד בכל פעם).

ד ו ר ו ן
05-12-23, 20:36
הי
דיון מעניין ולכן אצטרף,
אוסיף את השנקל שלי.

ב. יש משמעות לצורת הצינור, למשל צינור מסולסל יוצר חיכוך גבוה לאוויר הזורם בו. (מישהו הזכיר חיכוך לפני בשרשור הזה והוא צודק).
הצינור הוא חלק ממאגר האויר שצריך לדחוס.
יותר נפח צינור ובדגש על חתך גדול יותר (בוכנה בשטח קטן מול בוכנה בשטח רחב)
צינור מסולסל בד״כ ארוך יותר=יותר נפח.

ehudzeelim
05-12-23, 21:18
הצינור הוא חלק ממאגר האויר שצריך לדחוס.
יותר נפח צינור ובדגש על חתך גדול יותר (בוכנה בשטח קטן מול בוכנה בשטח רחב)

המשפט הראשון שכתבת נכון, זהה לסעיף 2 בתגובתי הקודמת.
אבל ההסבר על שטח החתך לא רלוונטי,
מכיוון שלחץ הוא גודל סקלרי הפועל בניצב לכל המשטחים, ואינו גודל וקטורי.
זה פשוט עניין המילוי של נפח גדול יותר, והקומפרסור הקטן שלא מאתגר את מערכת הזרימה מבחינת הפסדי אנרגיה גם בצינור 1/4" (סעיף 1 בתגובתי הקודמת)

ד ו ר ו ן
05-12-23, 22:07
אכן.. טעיתי בהתייחסות לחתך הצינור כבוכנה.

-->