PDA

צפייה בגרסה מלאה : הצעת חוק - סדנה מורשית לשיפור כלי רכב

asafk
15-04-24, 22:35
מספר פנימי: 2215172

הכנסת העשרים וחמש

יוזם:* * * חבר הכנסתחנוך דב מלביצקי *

________________________________________ _פ/4559/25

הצעת חוק סדנה מורשית לשיפור כלי רכב, התשפ"ד–2024

מטרה

מטרתו של חוק זה לאפשר שיפור כלי רכב באופן בטיחותי ומסודר.

הגדרות

2.

בחוק זה –

"תעודת תקינות– "* תעודת תקינות לכלי רכב שעבר פעולת שיפור בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב;*

"המנהל", "המשרד" ו-"מוסך" – כהגדרתם בחוק רישוי שירותים ומקצוענות בענף הרכב, התשע"ו–2016;

"מוצר תעבורה" – אבזר, חלק, מערכת חלקים, מכשיר למעט מכשיר שהוא כלי עבודה המשמש מוסך או יצרן בלבד, מיתקן או חומר נוזלי, מוצק או גז המשמשים או המיועדים לשמש להרכבתו, לתחזוקתו או לפעולתו התקינה של רכב או להבטחת בטיחותו או להבטחת בטיחות המשתמש בו או לנוחיותו, וכן כל אחד מהם אם עליו להימצא ברכב על פי דין;

"מוצר תעבורה מקורי" –* מוצר תעבורה המיוצר לפי תנאים והוראות שקבע יצרן הרכב לשם ייצור הרכב;

"מוצר תעבורה חליפי" – מוצר תעבורה שאינו מוצר תעבורה מקורי;

"מוצר תעבורה משופץ" – מוצר תעבורה משומש שעובד, נבדק והוכשר לשימוש ברכב על ידי סדנה מורשית לשיפור כלי רכב שהוסמכה לכך לפי סעיף 6;

"מוצר תעבורה משומש" – מוצר תעבורה שפורק מרכב שלא לשם הרכבתו מחדש באותו רכב;

"סדנה מורשית לשיפור כלי רכב" – מוסך בעל רישיון להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב, המתמחה בביצוע פעולות שיפור במרכיבי הרכב;

"פעולת שיפור" – שדרוג רכיביו של כלי הרכב כפי שהגיע מיצרן הרכב או שינוי רכיבים שעברו שדרוג, לרבות במנוע הרכב ובצמיגיו;

"רישיון להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב" – כהגדרתו בסעיף 3;

"רישיון רכב" – כמשמעותו בסעיף 2 לפקודת התעבורה;

"רכב" – כהגדרתו בפקודת התעבורה;

"השר "– שר התחבורה והבטיחות בדרכים.

רישיון להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב

3.

מי שמתקיימים בו כל אלה זכאי לקבל רישיון להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב:

(1)לרשותו מקום המתאים להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב ולחניית כלי הרכב המטופלים בסדנה, והמאפשר תנאים הולמים לעובדי הסדנה, כפי שקבע השר;

(2)לרשותו ציוד או סוגי ציוד מתאימים להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב, כפי שקבע השר;

(3)לרשותו מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב שנוכח בו בשעות מתן השירות לציבור; השר רשאי לקבוע היקף עבודה או מספר עובדים בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב, שבהתקיימם יעמדו לרשות הסדנה מספר מנהלים מקצועיים כפי שיקבע;

(4)לרשותו ממלא מקום אחד לפחות למנהל המקצועי של סדנת השיפורים, מבין עובדיו, שאישר המנהל לפי סעיף קטן (ב).

חובות מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב וממלא מקומו

4.

על מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב וממלא מקומו שמונה לפי סעיף 3, יחולו החובות החלות על מנהל מקצועי של מוסך כקבוע בסעיפים 136 עד 143 לחוק רישוי מקצועות ושירותים בענף הרכב, התשע"ו–2016, בשינויים המחויבים.

ביצוע פעולת שיפור ברכב

5.

לא יבצע אדם פעולת שיפור ברכב אלא בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב.

תעודת תקינות

6.

(א)סדנה מורשית לשיפור כלי רכב רשאית לתת תעודת תקינות לרכב שעבר פעולת שיפור, בין אם פעולת השיפור בוצעה בסדנת השיפורים המאשרת או בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב אחרת ,אם התקיימו התנאים המפורטים בתוספת.

(ב)מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב או ממלא מקומו יבדוק ויאשר בחתימתו את פרטי תעודת התקינות; אושרה תעודת התקינות כאמור, תינתן תעודת המקור לבעל כלי הרכב שעבר פעולת שיפור; העתק של תעודת התקינות יישמר במשרדי סדנת השיפורים לתקופה של שלוש שנים.

(ג)ניתנה תעודת תקינות ,יודיע על כך מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב למשרד בדואר אלקטרוני או באמצעי התקשרות אחר כפי שיקבע השר; בהודעה כאמור יציין המנהל המקצועי, בין השאר, את אלה:*

(1)פרטי בעל הרכב;

(2)העתק רישיון הרכב שעבר פעולת שיפור;

(3)פירוט פעולות השיפור שנעשו ברכב;

(4)כל פרט אחר שיקבע השר.

(ד)לא ינהג אדם ברכב שעבר פעולת שיפור ללא תעודת תקינות מטעם סדנה מורשית לשיפור כלי רכב.

מוצר תעבורה משופץ

7.

השר רשאי לקבוע כי סדנה מורשית לשיפור כלי רכב רשאית לעסוק בבדיקה וחידוש של מוצר תעבורה משומש ולהכשירו כמוצר תעבורה משופץ.

שימוש במוצרי תעבורה מקוריים

8.

בביצוע פעולת שיפור ברכב, סדנה מורשית לשיפור כלי רכב תשתמש במוצר תעבורה מקורי או מוצר תעבורה משופץ בלבד.

ביצוע ותקנות

9.

השר ממונה על יישומו של חוק זה והוא רשאי להתקין תקנות לביצועו.

תוספת

(סעיף 5)

תנאים למתן תעודת תקינות על ידי סדנה מורשית לשיפור כלי רכב:

(1)לכלי הרכב יש רישיון רכב בתוקף;

(2)הספק המנוע של כלי הרכב אינו עולה על 1,500 כוח סוס;

(3)גובה גחונו של כלי הרכב הוא בין שישה לחמישים סנטימטרים;

(4)כל חלקי הרכב מתאימים לביצועים ולמהירות המרבית של כלי הרכב שעבר פעולת שיפור;

(5)כל חלקי הרכב החיצוניים, לרבות דלתות, פגושים ומכסה מנוע, מותקנים לפי הוראות יצרן הרכב;

(6)כלי הרכב עבר בדיקת בטיחות מקצועית.

דברי הסבר

מטרתה של הצעת חוק היא פיקוח על שדרוגים ושיפורים בכלי רכב. כיום שיפורי רכב נעשים בצורה לא חוקית ולא מפוקחת. הפיקוח המוצע בהצעת חוק זו יאפשר להגדיל את הבטיחות בכבישים ובטיחות השיפורים.

כחלק מהפיקוח כאמור, מוצע לחוקק חוק חדש אשר יכלול כלים שונים שיסייעו למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים לפקח על תחום כלי הרכב המשופרים. בין היתר, מוצע לקבוע כי פעולת שיפור בכלי רכב, שהיא שדרוג רכיביו של כלי רכב כפי שהגיע מיצרן הרכב או שינוי רכבים שעברו שדרוג, תעשה רק בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב. לעניין זה, סדנה מורשית לשיפור כלי רכב היא סדנה שקיבלה רישיון הפעלת סדנה כאמור.*

עוד מוצע כי רישיון כאמור יינתן רק למי שיעמוד בתנאים הקבועים בהצעה, בין היתר, התנאי כי למוסך מקום מתאים להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב, עם תנאים הולמים לעובדי הסדנה, עם ציוד או סוגי ציוד המתאימים להפעלת סדנה מורשית לשיפור כלי רכב ועם מנהל מקצועי של סדנה כאמור.

כדי להבטיח את כשירותו של המנהל המקצועי של סדנת השיפורים, מוצע להחיל על מנהל מקצועי כאמור את כל החובות החלות על מנהל מקצועי של מוסך לפי חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו–2016, שהם, בין היתר, חובת רישיון מקצועי לניהול מוסך, חובת מיומנות מקצועית, חובת פיקוח על עובדי המוסך, בדיקת תקינותו של רכב שטופל בסדנה ודיווח על ליקויים ברכב שהובא לסדנה העלולים לסכן את התנועה או את הבטיחות.

כמו כן, מוצע לקבוע כי ביצוע פעולות שיפור ברכב תיעשה אך ורק בסדנה מורשית לשיפור כלי רכב, וזאת כדי להבטיח את בטיחותם ואמינותם של המוצרים שישמשו לשיפור הרכב.

עוד מוצע כי לסדנה מורשית לשיפור כלי רכב תהיה הסמכות לתת תעודת תקינות לרכב שעבר פעולת שיפור, אשר תעיד כי פעולת השיפור נעשתה כנדרש, ללא סטייה מהוראות יצרן הרכב, עם מוצרי תעבורה מקוריים או משופצים בלבד, וכי כלי הרכב עבר בדיקת בטיחות מקצועית על ידי הסדנה. תעודה כאמור תיחתם ותאושר על ידי מנהל מקצועי של סדנת השיפורים או ממלא מקומו.*

בנוסף מוצע כי השר יהיה רשאי להסמיך סדנה מורשית לשיפור כלי רכב לעסוק בבדיקה וחידוש של מוצר תעבורה משומש, ולהכשירו כמוצר תעבורה משופץ שיהיה מאושר לשימוש חוזר בידי סדנה מורשית לשיפור כלי רכב לביצוע פעולת שיפור ברכב.

כמו כן, ובמטרה להבטיח את פיקוחו של משרד התחבורה והבטיחות בדרכים על תחום כלי הרכב המשופרים, מוצע כי בעת מתן תעודת תקינות לבעל רכב שעבר פעולת שיפור, יישלח מנהל מקצועי של סדנה מורשית לשיפור כלי רכב העתק של תעודת התקינות למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים, אשר תציין בה את פרטי בעל הרכב, העתק רישיון הרכב שעבר פעולת שיפור ופירוט פעולות השיפור שנעשו ברכב. מוצע כי לשר התחבורה והבטיחות בדרכים תהיה הסמכות לקבוע פרטים נוספים אשר יכללו בדיווח כאמור.

--------------------------------

הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים

והונחה על שולחן הכנסת ביום

כ"ד באדר ב' התשפ"ד (03.04.2024)*

asafk
15-04-24, 22:37
עוד שלב בג'יפוקליפסה או שאנחנו חיים את החלום?

אסף. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240415/ee626fdc5b2ffa847226964ed52c24cd.jpg

מוטי ג.
15-04-24, 22:49
אולי נפלתי בהבנת הנקרא, אבל זה הקטע הכי מוזר לי:
.... אשר תעיד כי פעולת השיפור נעשתה כנדרש, ללא סטייה מהוראות יצרן הרכב (שאלה: איך אפשר לשפר בלי לסטות מהוראות היצרן? )
עם מוצרי תעבורה מקוריים או משופצים בלבד (שאלה, מה לגבי תחליפיים חדשים ?).....

בכללי, הסדרה של המונח "שיפור" נראה לי כמו ברכה.

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

asafk
15-04-24, 23:02
אני מבין שהוראות היצרן רלוונטיות ל'איך' ולא ל'מה'. כלומר הסרת ההתקנה של... לא יודע... כל דבר - לפי ספרות יצרן גם אם הרכבת רכיב משופר.

אותי מצד אחד מטריד מצד שני מעודד שגבולות ה'שיפור' לא מוגדרים אלא רק באחריות המנהל המקצועי.

אסף.

מוטי ג.
15-04-24, 23:26
טוב, בניתי על זה.... אבל פספסתי את ה "לרבות"

"פעולת שיפור" – שדרוג רכיביו של כלי הרכב כפי שהגיע מיצרן הרכב או שינוי רכיבים שעברו שדרוג, לרבות במנוע הרכב ובצמיגיו;

אז כן.... תלוי במנהל המקצועי.
לפחות הם מציינים שניתן לאשר גם מה שהורכב ע"י "סדנה אחרת", ממממ האחרת הזו מעניינת מאוד

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

boaz avrahami
16-04-24, 00:13

אסף. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240415/ee626fdc5b2ffa847226964ed52c24cd.jpg

תלוי את מי שואלים ומתי.
אפרופו, אולי כדאי לעשות סיכום ביניים של תחזיות מול מציאות הג׳יפוקליפסה .
יש מצד שאחדים מאיתנו צריכים להתנצל בפני חברים אחרים…

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

asafk
16-04-24, 00:23
היה איזה עניין עם חוטיני, לא?

אסף.

MashberNafshi
16-04-24, 06:13
1. האם בעל הרכב המשופר יצטרך להסתובב עם נספח צמוד לרשיון המעיד על אופן השינוי וחלקיו?
2. האם בעל הרכב יצטרך להציג, בעת הממבחן התקופתי (טסט), אישור מהסדנה כי לא בוצעו שינויים אחרים במהלך השנה האחרונה או שיסתפקו בנספח (אם יהיה) מסעיף (1)?

ד ו ר ו ן
16-04-24, 07:41
1. האם בעל הרכב המשופר יצטרך להסתובב עם נספח צמוד לרשיון המעיד על אופן השינוי וחלקיו?
2. האם בעל הרכב יצטרך להציג, בעת הממבחן התקופתי (טסט), אישור מהסדנה כי לא בוצעו שינויים אחרים במהלך השנה האחרונה או שיסתפקו בנספח (אם יהיה) מסעיף (1)?

מה לגבי אישור שהאישור תקני?
להמציא בירוקרטיה זה אינסופי.

asafk
16-04-24, 08:23
יש שם סעיף צנוע שהשר צריך להתקין תקנות לגבי דרכי היישום של החוק.

אסף.

נדב42
16-04-24, 08:28
מרווח גחון עד 50 ס"מ.
ימות המשיח או שמישהו התבלבל בתאריך ?

דרור ברלי
16-04-24, 08:52
מרווח גחון עד 50 ס"מ.
ימות המשיח או שמישהו התבלבל בתאריך ?

1 באפריל היה לפני שבועיים והמתיחה של חנן היתה הרבה יותר מוצלחת.
אבל בואו נניח/נפנטז שזה אמיתי.

מאיפה ימדדו 50 ס"מ?
מתחת לביצה של דנה 60 זה מאפשר צמיג של יותר מ-60 אינץ'.....
מתחת לשילדה/מרכב?..... כבר היום רובנו עברנו את זה. תמדדו, יהיו לכם הפתעות.
לגבי הספקים, בהחלט נסתפק גם ב- 1,500 כ"ס צנועים בלבד ......

אבל עזבו מספרים. הכל סתם פרטים טכניים ומה שחשוב הוא העקרון וההכרה ואני זורם עם זה.
אם כן, ואכן יעבור, אכן ימות המשיח וחבל שלקח "רק" 76 שנה, אבל מוטב מאוחר מאף פעם.

אם זה אמיתי, זה מצדיק מסיבה רצינית. אבל עד שזה רשמי, מוקדם לחגוג. בואו נראה לאן זה יתפתח.

geva dover
16-04-24, 09:03
גם אם זה נכון וגם אם זה יקרה, מעניין אם יהיה אפשר להכשיר רכבים שכיום לא חוקיים לחוקיים.
נגיד כל ההגבהות 4" וצמיגי 35 שאנשים נוסעים עליהם

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

דרור ברלי
16-04-24, 09:22
החשדנות במקומה.
זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי.

אני מניח שזה יוכשר כפי ש"הוכשרו" כל ההגבהות שטרום הג'יפוקליפסה - כי אני לא מכיר אף אחד שבעקבות הג'יפוקליפסה הנמיך ושינמך את הג'יפ. ונכון שבדרך עפו הרבה שבבים ורבים נדפקו ונרדפו וגם שילמו תועפות וזה חבל.
מוטב לאשר ולהסדיר, מלהמשיך לרדוף אחרי טחנות הרוח ולהפוך את כולם לעבריינים.

מעניין מי הצליח להפעיל לובי ולהגיע להצעה הזו, שלכשעצמה היא כבר סוג של הישג שנראה כאילו נלקח מספר הפנטזיות.

נחיה ונראה.
קודם כל שיעבור.

sgill
16-04-24, 10:28
ואף מילה על העלות לקבל אישור פרטני שכזה?
גם היום בכמה עשרות אלפי שקלים ניתן להכניס רכב למעבדה של הטכניון ולקבל אישור כשירות ובטיחות (אם הוא באמת כזה) שמשרד התחבורה לא יכול להתעלם ממנו.

דרור ברלי
16-04-24, 10:44
.

אולי כאן קבור הכלב.

איל מ
16-04-24, 16:33
אני קראתי רק בהגדרות את המונח "חלק משופר".
בהמשך קראתי שמותר לשפר, אבל להרכיב רק חלק מקורי, חלק oem, או חלק משומש.

אז אם אני משתמש רק בחלקים כאלו,
איך אני משפר?

(מודה שקראתי קצת ברפרוף).

asafk
16-04-24, 16:48
נגיד לקחת מנוע פירקת אותו לשיפוץ ועל הדרך עשית ממנו סטרוקר. כאן זה יהיה חלק משופץ ששופר.

אסף.

אולגה
16-04-24, 17:18
היה איזה עניין עם חוטיני, לא?

אסף.

היה משהו…
מישהו זוכר את הפרטים?

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

נמרוד
16-04-24, 17:19
...וזה גם יכול להיות מנוע משופץ מרכב אחר. עם יותר בוכנות, נגיד.

קראתי את הצעת החוק וזה על פניו כיוון חיובי.

Yaron.nahum
16-04-24, 17:43
אני קורא את זה ככה

חלק מקורי הוא חלק שהמקור שלו הוא יצרן הרכב ,
לא בהכרח חלק שהגיע במקור על הרכב

למשל
למה לא להתקין create engine hellcat על רנגלר 392 ?

זה חלק מקורי , של יצרן הרכב .

אולי אלו רק משאלות הלב

asafk
16-04-24, 18:02
מקורי זה של יצרן הרכב ותחליפי לא. עד כדי כך פשוט.
(כותב מי שהיה במשך זמן מה בעל רשיון לייבוא וסחר במוצרי תעבורה)

אסף.

איל מ
16-04-24, 18:40
שורה תחתונה, זה יאפשר לי לאשר צמיג במידה גדולה יותר? או שכמות הבדיקות והמבחנים שיש לעשות כדי שמישהו יחתום על כך היא לא ריאלית?

asafk
16-04-24, 19:08
הפשט של הצעת החוק - אם מנהל מקצועי של מוסך כזה (סדנה) יחתום ויאשר שהוא בדק וכל רכיבי הרכב מתאימים לשינוי - כן. זה יהיה חוקי.
אבל כאן יש מילכוד. ההצעה דורשת מהשר להתקין תקנות משלימות לגבי דרך יישום החוק וכמו שאנחנו מכירים במקרים אחרים - שם יהיו כל העיזים. צפופות צפופות ובשורה....

אסף.

tallevi
16-04-24, 19:22

גם אם כן, מה בזה?
אני קונה...

טל.

- - - Updated - - -

אסף.

חלום חלום...אבל למה להעיר את השדים?

טל.

tallevi
16-04-24, 19:27
גם היום בכמה עשרות אלפי שקלים ניתן להכניס רכב למעבדה של הטכניון ולקבל אישור כשירות ובטיחות (אם הוא באמת כזה) שמשרד התחבורה לא יכול להתעלם ממנו.

מנהל מקצועי זה לא מכון מעבדה כמו הטכניון, ברור שזה יהיה בעלויות (רגולטוריות) זניחות ביחס לאישורים הפרטניים שהזכרת.

טל.

tallevi
16-04-24, 20:00
אני קראתי רק בהגדרות את המונח "חלק משופר".
בהמשך קראתי שמותר לשפר, אבל להרכיב רק חלק מקורי, חלק oem, או חלק משומש.

אז אם אני משתמש רק בחלקים כאלו,
איך אני משפר?

(מודה שקראתי קצת ברפרוף).

צודק.

הגדרת "מוצר תעבורה מקורי" כהגדרתו בסעיף 2, בשילוב עם סעיף 8 מחסל כל אפשרות לשיפורים.

אם ההגדרה קושרת קשר מחייב, בין המוצר התעבורתי המסויים לרכב שעבורו הוא יוצר על ידי יצרן הרכב, אז לא עשינו בזה כלום.

ההגדרה בסעיף 2 לעניין זה חייבת להשתנות כך שמוצר תעבורה מקורי ייחשב כל מוצר תעבורה מקורי ללא קשר לסוג או דגם הרכב.

למשל בולמים של פוקס או קוני וקפיצים של אולדמן או קינג ספרינגס לא ייחשבו מוצר תעבורה מקורי ולא יהיו מאושרים לצורך שיפור.

חנוך, שומע?!

טל.

shmil
17-04-24, 08:33
לא ברור לי על מה השמחה.

מהכרות עם החוק, התקנות והחיים, ברור לי שזה חוק שמטרתו לסתום פרצות איתם מתמודדת היום במשטרה בעיקר עם אלו ממועדון המליון, בין אם רכבי מירוץ ובין אם רכבי שטח.

לנו, החוק הזה יעשה רק רע, יהפוך למה שאנחנו עושים ועל הדרך יעשה טוב לכיסיהם של עמילים מסויימים.

tallevi
17-04-24, 12:47
החוק הזה מעצם קיומו יהווה פרצה מצויינת לנו המשפרים לעשטת את זאת חוקית.

גם בלי התיקונים הדרושים, אס איז.

היו גם כאלה שטענו זאת על אישורי ההגבהה המגוחכת שאושרה לרכבי שטח, הם טעו.
מנסיון זוהי פרצה מצויינת למנהלים מקצועיים לנסות לסייע בידינו.
ולא אוסיף.

טל.

דרור ברלי
17-04-24, 13:04
מי בודק ויכול גם להוכיח אם המנוע בג'יפ הוא סטוק או סטרוקר?
זה קישקוש. למקרה ספציפי כזה של מנוע מקורי שהרכב נולד איתו, רק שיש בתוכו גל ארכובה ממנוע אחר, אין צורך בעוד תקנות וחוקים.

אבל אם אני כן רוצה להכניס בג'יפ שלי מנוע מקורי מהיצרן של Jeep, אבל כזה שיש בו עוד שתי בוכנות והצורה שלו היא V, אז זה כבר כן חשוב.
שלא לדבר על מנוע שאינו מאותו יצרן.... כי אולי בא לי דווקא על מנוע של GM בג'יפ?.... או מנוע סובארו EJ25 בחיפושית?.....

וכמובן לצורך הגדלת גלגלים שזו העז הכי שמנה והכי בעייתית בדיר העיזים שלנו, אנחנו כן צריכים פתרונות חוקיים.

ברור לי כמו שהיום 17 באפריל, שהיוזמה של מילביצקי אינה לטובת הציבור אלא כדי למלא צורך כלשהו של רשויות, לכן אנחנו חשדנים. כי אנחנו יודעים שהמדינה לעולם לא מחפשת ולא תחפש את טובתנו. אז כעקרון הרעיון הזה נשמע סבבה לגמרי וכמעט לא אמיתי - המוקש יהיה כמובן בכמה זה יעלה. כי גם היום אפשר לאשר פרטנית כל מיני שינויים - דברים שגופים מוסדיים צריכים לפעמים ולהם אין בעיה לשלם כי זה לא יוצא מכיסם הפרטי אלא מכיסינו וגם סה"כ עובר מכיס אחד של המדינה לכיס אחר שלה - אבל ככה המערכת גם מגינה על עצמה מפני מבול הפניות של אזרחים באמצעות תעריפים שומטי לסת שלא רק מסננים 99% מהבקשות, אלא מלכתחילה גודעים את עצם המחשבה עליהם.

אני אהיה יותר ממופתע אם גם במקרה הזה, ה"מותר/חוקי" הזה לא יהיה מותנה בעלויות לא הגיוניות עבור בדיקה/תקינה/אישור רשמיים וחוקיים.

tallevi
17-04-24, 14:54
גם לי ברור כפי שהיום הוא ה-17 לאפריל שמר חנוך העלה את החוק על מנת להסדיר את נושא השיפורים חוקית בהינתן המצב הקיים והפער בינו לבין המצב התחיקתי.
זה בסופו של דבר יאפשר לבצע שיפורים מבלי לעבור על החוק. וזה בדיוק מה שצוין בדברי ההסבר לחוק.
הבעיה היא שמי ששולט במדינה הם לא אלה שבחרנו, ואלה הפקידים שיחליטו מה חוקי או מותר ומה לא.
גם אם יוזמת חברי הכנסת טהורה וכנה כולה לטובת הציבור.

טל.

אומי5
18-04-24, 10:54
אני מאמין שבסוף ידרשו מהמנהל תיק מוצר לכל שיפור.
מה שיהיה זה סדנאות שמתמחות בשיפורים מאוד נפוצים לרכבים מאוד נפוצים.
למשל סדנה שיהיה לה תיק מוצר להנמכת אימפרזות ושתילת מנועי טורבו.
אבל אף אחד לא יחזיק תיק מוצר להנמכת אוסטין מונטגו.

האם למישהו ישתלם להחזיק תיק לגלגלי 37 על סופה?

דרור ברלי
18-04-24, 11:09
אני מאמין שבסוף ידרשו מהמנהל תיק מוצר לכל שיפור.
מה שיהיה זה סדנאות שמתמחות בשיפורים מאוד נפוצים לרכבים מאוד נפוצים.
למשל סדנה שיהיה לה תיק מוצר להנמכת אימפרזות ושתילת מנועי טורבו.
אבל אף אחד לא יחזיק תיק מוצר להנמכת אוסטין מונטגו.

האם למישהו ישתלם להחזיק תיק לגלגלי 37 על סופה?

קודם כל, יהיו תיקי מוצר לכלים שנפוצים בשירות גופי המדינה. טויוטה ואיסוזו וכאלה.
אלה גם כלים שנמכרים בכמויות ומשתלם להשקיע בתקינה ובתיק מוצר עבורם. יהיה לזה שוק.

וכמו עם תקנות ההגבהות, עם הזמן ימצאו דרכים להכשיר את כולם.
וכן, יהיו קומבינות. סופה לצורך הדוגמה, היא רכב שלא רק ששרדו ממנו כמה מאות במקרה הטוב, הוא מעולם לא היה קיים בשום קטלוג של יצרן שיפורים כלשהו בעולם. גם היצרן שלה בעצמו כבר לא קיים. אבל קל להחזיק אותה חיה ובועטת עוד עשרות שנים כי היא מבוססת רנגלר ובנויה ממכלולים מכניים נפוצים באמריקה ולכן גם מתייחסים אליה כרנגלר - ואז זה הכל יסתדר.... אם אתה שואל אותי? אם החוק עובר, נראה סופות גם על 37 חוקי.

קומבינה?.... בסוף זה תמיד נגמר בקומבינות. כי מדינת ישראל לא מסוגלת, תפיסתית, לעשות את זה אחרת בלי קומבינות.
כי אחרת, ממה יחיו כל המאכערים שמעמדם כבר התקבע וכמעט התמסד?

ד ו ר ו ן
18-04-24, 12:52
קודם כל, יהיו תיקי מוצר לכלים שנפוצים בשירות גופי המדינה..
חלקם לא צריכים את החוק הזה.
לגופי הבטחון יש רשות רישוי עצמאית.
(ע״ע מי מגדיר איך טנק עובר טסט?)
ואחרים פשוט משלמים ליצרן המקומי עלויות מעבדה..

geva dover
18-04-24, 12:55
לדעתי בסוף זה יגמר כמו ההגבהות.
בהתחלה כולם יחליפו או יכשירו ( כלומר המדינה והעסק מרוויחים) אבל בסוף התוצאה היא שעם עוד כמה מזומנים אפשר לסדר עוד דברים ( חוץ מהגבהה- כמו מנועים, צמיגים וכד).
אולי אני אופטימי אבל אין לי בעיה לשלם כמה שקלים כדי להכשיר את השרץ שלי..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

חנן-ג'יפולוג
18-04-24, 14:27
אין לי מה לומר על העתיד, אבל אם בסוף יסתבר שזה יצר את אותו אפקט כמו הג'יפוקליפסה, אז אהלן וסהלן.

חוויית הטסטים שלי מתחלקת ללפני ואחרי, כשהאחרי הוא מושלם, כמעט.

לפני זה קשקשו כל פעם על זה שהרכב מוגבה (ואז הוא דווקא לא היה מוגבה אלא על קפיצים מקוריים עתיקים) , אחרי הג'יפוקליפסה יש הגבהה ויש שורת הגבהה ברשיון, כולם מרוצים, והרכב נבדק עניינית וללא המצאות.

דרור ברלי
18-04-24, 17:47
חווית הטסט שלי לא השתנתה במאום ונשארה לא נעימה, בהבדל אחד משמעותי - אין הערות על ההגבהה.
אולי כי עבר קצת זמן, אי אילו שנים, ומכיוון שזה רשום ברשיון כחוק (או אצל אחרים בקומבינה, לאף אחד כבר לא אכפת) אז ההגבהה היא כבר לא אישו בכלל. כל עוד זה לא נראה חריג, הם לא מתייחסים לזה בכלל.

וכל היתר? ובכן, כל היתר..... היה סיוט ונשאר סיוט. כמובן שבסוף עוברים וזה עולה... כך וכך, תמורת השירות. לא כדי שליקויים אמיתיים יעברו חס וחלילה, אלא רק כדי שהסאגה תסתיים כבר.
כמובן שיש כל מיני פרטים קטנים שאם מקפידים עליהם, כמו מתי להגיע, בתאריכים ושעות מסויימים, זה בהחלט יותר קל.

אז אם במסגרת החוק החדש מצד אחד של הג'יפ יוכלו להיכנס מתחת למכסה שלי מנוע המי או LS ומהצד השני של הג'יפ צמיגי 37 - והכל באופן חוקי לגמרי?...... אז אני ממש בעד הצעת החוק הזו וכבר לא יהיה אכפת לי שכל יתר סעיפי הבדיקה בטסט ימשיכו להתנהל בדיוק אותו דבר.....

דרור ברלי
18-04-24, 18:05
חלקם לא צריכים את החוק הזה.
לגופי הבטחון יש רשות רישוי עצמאית.
(ע״ע מי מגדיר איך טנק עובר טסט?)
ואחרים פשוט משלמים ליצרן המקומי עלויות מעבדה..

לצה"ל ולמשטרה אכן יש סמכות רישוי עצמאית משלהם.

אבל "מוסדי" זה לא רק גופי בטחון. אולי יש עוד גופים מוסדיים שצריכים שינויים בכל מיני כלי רכב שהרישוי שלהם צהוב והעובדה שעל פי חוק אסור לבצע ברכב שום שינוי היא מבחינתם גול עצמי?.... מכניסה להם מקלות בגלגלים?... תרתי משמע?....

הרי ככה נולדה הסדרת סיפור ההגבהות. לא כדי לסדר לי ולך ולחנן טסט ענייני וקצר ללא הצקות, אלא קודם כל להסדיר את מעמדם של רכבי מוסדות המדינה ללא חריגות ועבירות על החוק.
על הדרך גם חלק מהציבור נהנה מזה, אבל זה בפירוש לא נולד עבורו.

MashberNafshi
19-04-24, 17:49
צה״ל והמשטרה מבצעים היום רישוי כמו כל רכב אחר במכוני הרישוי.
ישנם פריטים ספורים אשר לא מבצעים הליך רישוי במכונים, אך להם אסור לנוע בדרכים (דוגמה - אוטובוס הנוסעים שנע בין טרמינל 1 למטוסים).

ד ו ר ו ן
19-04-24, 20:01
צה״ל והמשטרה מבצעים היום רישוי כמו כל רכב אחר במכוני הרישוי.
ישנם פריטים ספורים אשר לא מבצעים הליך רישוי במכונים, אך להם אסור לנוע בדרכים (דוגמה - אוטובוס הנוסעים שנע בין טרמינל 1 למטוסים).

לרכב רישוי צהוב.
לרכבים ייעודיים פחות.

מתי העברת טסט לזימאג/ג׳ירפה/איתן/רכבי משגר/דויד ושות׳?
נוסעים בכבישים ציבוריים עם מספר שחור.

נמרוד
19-04-24, 20:59
תמונה של התור במכון הטסטים ביקנעם לפני כמה שבועות. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240419/76c0cc6b59ae84a0a96d406b03eac26c.jpg

asafk
19-04-24, 21:45
אבל לא על זה הדיון. לא על תקינה לסמכויות רישוי נפרדות, לא על זה שצה"ל סגר את מכוני הרישוי בסדנאות כי אין מי שמפעיל אותם ולא האם צריך לחתום על הצהרת תחמושת לפני שמכניסים האמר גיל למכון רישוי.

אסף.

ד ו ר ו ן
19-04-24, 21:59
תמונה של התור במכון הטסטים ביקנעם לפני כמה שבועות. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240419/76c0cc6b59ae84a0a96d406b03eac26c.jpg

מאד מעניין. ומוזר.
איך בדיוק מתייחסים לכל החריגות המבניות המקוריות שלא עומדות בשום תקן אזרחי?

ספציפית להאמר, הטנדר אזרחי לגמרי.

דרור ברלי
20-04-24, 09:13
מגניב. אתם מכשילים גם האמר או זימאג על הגבהות?
היעדר מזגן?
חור של סיגריה בריפוד?

כל מה שאתם מעוללים לנו, הכוונה.

asafk
20-04-24, 11:12
לא על זה הדיון.

אסף.

shmil
23-04-24, 14:15
אבל לא על זה הדיון. לא על תקינה לסמכויות רישוי נפרדות, לא על זה שצה"ל סגר את מכוני הרישוי בסדנאות כי אין מי שמפעיל אותם ולא האם צריך לחתום על הצהרת תחמושת לפני שמכניסים האמר גיל למכון רישוי.

אסף.

אז אין יותר ב.ת. שלוקח חודש?

-->