PDA

צפייה בגרסה מלאה : הברקסים השתגעו?

rinzai
07-05-06, 12:02
סיפור המעשה כך היה:
(מצטער על אורכו)

בבדיקת טסט איבחנו- אין ברקסים אחוריים (12%) וברקס ידני חלש
היה ידוע לי ולמוסכניק בודק הבלמים (שנתית) שיש נזילה ממחזיר שמן גלגל אחורי ימני
לפיכך: הוחלף מחזיר שמן + מיסב גלגל + לוקר, באותו הצד

מייד אחרי חזרתי למכון לבדיקה חוזרת

תופעה מוזרה ראשונה שקרתה בדרך למכון הטסטים... הברקסים לאט לאט "ננעלו" - הבנתי שזה קורה, ועליתי למדרכה באזור התעשייה - הרמתי טלפון למוסך, שם ביקשו ממני לשחרר קצת ולחזק מחדש פיית שחרור אוויר (מפתח 10) - מה שאכן עזר. עדיין תופעה מוזרה שפעם ראשונה בחיים נתקלתי בה

הטסטים - ובבדיקה חוזרת אובחן - שוב: אין ברקס אחורי ...ברקס ידני עובד טוב, לעומת זאת

חזרתי למוסך... בדקו ואמרו: כנראה שצריך להחליף משאבת פרופורציות - האלמנט שיושב בחלקו האחורי של הרכב על קורת השילדה לפני הגלגל האחורי - לאלו החדשים שאולי אינם יודעים על מה מדובר, בספר של סוזוקי היא נקראת

P & V

ניקזו אוויר - טענו שיצא "בוץ" (כנראה חלודה? ...או פשוט ליכלוך, כי אין עליה את הפקק שצריך להיות) מפיטמת הניקוז שלה...טענו מגיע לחץ קבוע אל יחידת הפרופורציות - אבל לא מגיע לחץ אחריה למשאבות ברקס אחוריות

קבענו שאני מביא את הרכב למחרת בבוקר לטיפול ביחידת הפרופורציות

שאני נוסע הבייתה אני נתקל על ההתחלה במצב שיש לחיצות ברקס שהדוושה יורדת עד הסוף בלי שיש השפעה על הברקס עצמו - יען כי "אין בלימה" - התופעה מאוד נקודתית: אני נותן לחיצה ואם היא "ספוגית" אני משחרר ולוחץ שוב - ואז הברקס ממש ממש חזקים

עושה 3 פעמים שמאלה חוזר למוסך... הם בודקים ואומרים תביא את האוטו ביום ראשון... נראה מה קורה

יום שישי אני מת'שר ל-"דרך השטח" ומספר להם את סיפור המעשה, וקובעים להפגש ביום ראשון על הבוקר

מוצ"ש לקחתי את הרכב לסיבוב במושב בכבישים ריקים - ואין שום בעייה בבלמים: הרכב בולם כמו שד! גם גלגלים קידמיים וגם אחוריים... יום א' בבוקר - כנ"ל. נסעתי ל-"דרך השטח" - הכל תקין - אצלהם לא היה מה לבדוק... אחד מהם לקח את הרכב לסיבוב שבסופו אמר "הבלמים בסדר גמור" בבחינת סיבוב הנסיעה

ואני שואל מה קורה כאן
?

מורי
07-05-06, 12:26
נשמע כמו סתימה חלקית במעבר הנוזל ההדראולי אל המשאבות האחוריות,או בועת אויר "לכודה "במערכת הבלמים.
הייתי הולך על ניקוז מסיבי של נוזל הבלמים ואף החלפתו.

אלון_ק
07-05-06, 14:06
או בועת אויר "לכודה "במערכת הבלמים
מבין שתי האפשרויות של מורי זו נשמעת לי הרבה יותר, סתימה לא תגרום לדוושה ספוגית ללא הבועית. הווה אומר, אולי יש סתימה אבל בועית בטוח יש.
עם הפתרון אני מסכים לגמרי - תחליף את כל נוזל הבלמים.

rinzai
07-05-06, 15:56
שלושה מי יודע?

3 תופעות

חלקיק שנתקע בקו הידראולי שמחבר
6 JOINT - P&V
תאורטית, יכול היה לגרום להישארות לחץ בברקסים ול "נעילה" אחוריים
*** קרה לי פעם בחיים, שוחרר בשנייה - ולא הופיע שוב ***

המצב שעל ליפט, לא היו כלל בולמים אחוריים בלחיצה
אבל היה ברקס ידני תקין
יכולה להעיד על
P&V
תקול
*** אובחנה במכון הטסטים + על הליפט במוסך ***
לאחר ניקוז אוויר מפיטמת הגירוז שעליו
התופעה נעלמה - יש בולמים אחוריים

והקטע שדוושת בלם יורדת עד הסוף בלי בלימה כלל
אבל לחיצה שנייה נותנת ברקס חזק מאוד
יכולה להעיד על בועית אוויר
*** תופעה שאורך חייה היה 5 דקות מהמוסך הבייתה ***

מאז ועד עכשיו - כבר יומיים - הכל תקין

2 שאלות

האם לגעת/להחליף יחידת
P&V
עלות חלק במכשירי תנועה: 160 ש"ח - ללא מע"מ
?

כרגע הכל תקין יומיים
האם לגעת? או לא
?

ו- 1 אלוהינו
שבשמים ובארץ

rinzai
07-05-06, 15:58
פיטמת ניקוז כמובן... לא פיטמת הגירוז :oops:
מי שאחראי על הפורום, אם תוכל לתקן? בבקשה
למה אי-אפשר לערוך כמו פעם
?

shmil
07-05-06, 19:58
בן כמה השמן?

שמן ישן נוטה לספוח אליו מים ולהשתגע כאילו יש אויר, אם כי הטענה שזה הסתדר לא מסתדרת עם שמן ישן.
לגבי שסתום הפרופורציה (שסתום, או מחלק לחץ, לא משאבה), אם הכל תקין כרגע, אין מה לגעת בו. אם הוא היה דפוק, התופעה לא היתה נעלמת.

rinzai
07-05-06, 20:50
תודה על התשובה לא לגעת ב
P&V

עוד יום עבר - הכל תקין לחלוטין

אלון_ק
07-05-06, 21:01
יכולת העריכה מותנית בזמן (נדמה לי 10 דקות אחרי הצבת ההודעה או משהו כזה), היא עדיין כאן.
תתחיל לפסול אפשרויות. תחליף שמן, נקז אוויר כראוי, נתקדם משם.

סוזי המשתוללת
07-05-06, 21:51
איזי
לבלמים האחוריים מערכת כיוון אוטומטי של הרפידות
יש גם נתונים של קוטר תוף חדש וקוטר לימיט של התוף שלאחריו צריך להחליף תוף בילום
עובי רפידות תקינות 7 מ"מ קוטר תוף בילום 222 מ"מ סרווס לימיט 220 מ"מ
מערכת הכיוון האוטומטי נוטה להתפס מהבוץ ולעיתים קורה שלוקח זמן עד שהיא מכוונת נכון את הרפידות
גם בעייה במשאבה הראשית עשויה להיות בעלת תכונות דומות
כשמנקזים אויר במערכת רצוי לנקז מכל 4 נק הניקוז

rinzai
08-05-06, 02:05
סוזי
קראתי את הפרק של הברקסים בספר השרות של הסמוראי - הוא מתאר את מערכת הבלמים ככזו שמחולקת ל2 - קידמית ואחורית שאמורות לתפקד בנפרד כל אחת מהשנייה... כמו-כן, אכן, מומלץ שם לנקז מ4 פיטמות ניקוז אוויר בכל טיפול בצנרת הבלמים

הקטע הלא מובן לי מכל התיאורים בספר הטיפולים הוא המצב של נעילת הבלמים במצב בלימה מצד אחד... ולאחר "טיפול" ניקוז אוויר מפיטמת ה
P&V
דוושת הברקס יורדת עד הסוף בבלימה 0 בכל 4 הגלגלים

אם אני לא טועה - אני ישבתי באוטו - היה מצב שנוזל הבלמים - בעת פעולת הניקוז אוויר מיחידת ה-
P&V
התרוקן לגמרי
האינדיקציה שמביאה אותי למחשבה הזו היא שבזמן שלחצתי על הדוושה שמתי פליטה של אוויר ולא של שמן מפיטמת הניקוז

המוסכניק מילא מחדש נוזל בלמים והמשיך בניקוז

הוא ניקז אוויר אך ורק מ2 הנקודות האחרויות - הווה אומר גלגל אחורי ויחידת
P&V

rinzai
08-05-06, 20:46
הלכתי היום שוב למכון הטסטים ומתברר: אין ברקסים אחוריים למרות הכל - 0 ...לוחץ על הדוושה ואין ברקס אחורי... האם זה בכלל יכול להיות קשור ל
P&V
?

יכול להיות מצב שיגיע לחץ הידראולי ל
P&V
ולא יעבור לבוכנות של הרפידות
?

מתלבט אם להחליף את ה
P&V
ואם לעשות את זה לבד
ההחלפה פשוטה להפליא - על פני השטח
אבל לא "מסוכן" להתעסק בברקסים לבד

?

אלון_ק
08-05-06, 21:27
יש עוד 25 מיליון בדיקות שאפשר לעשות. כל עוד אתה תמשיך לדבר כאן, אף אחד לא יגיע לשום מקום. תתחיל לצמצם אפשרויות!

לך תחליף נוזל, ממילא הוא אמור להיות מוחלף כל שנתיים או משהו כזה. פרק את התוף ותבדוק שהבוכנות לא תפוסות, גם זה קורה.

shmil
08-05-06, 21:30
אם אני לא טועה - אני ישבתי באוטו - היה מצב שנוזל הבלמים - בעת פעולת הניקוז אוויר מיחידת ה- P&V התרוקן לגמרי
האינדיקציה שמביאה אותי למחשבה הזו היא שבזמן שלחצתי על הדוושה שמתי פליטה של אוויר ולא של שמן מפיטמת הניקוז

המוסכניק מילא מחדש נוזל בלמים והמשיך בניקוז

אם המיכל התרוקן שוב נכנס אויר.
לפי התיאור שלך - האויר לא נוקז כהלכה.

P&V = proportion valve =שסתום פרופורציה (עברי - דבר עברית).

כמה זה מסובך? זה לא....
שרשורים רבים עסקו בהחלפת שמן ברקס.

הפשוט ביותר?
חבר צינוריות לכוסות מכל 4 פטמות הניקוז בכל 4 הגלגלים, פתח אותם, שמור על מיכל מלא, ולאחר שמילאת שוב לגמרי פעמיים (כלל אצבע), סגור פטמות הניקוז, מלא שמן ובדוק הבלמים.

אם הבעייה עדיין קיימת היא כנראה דווקא בברקסים עצמם (רפידות גמורות או מנגנון הכיוון האוטומטי שסוזי תיאר).

rinzai
08-05-06, 21:43
נאמר לי במוסך שלא מגיע לחץ הידראולי לפיטמת הניקוז בגלגל האחורי... יכול להיות כזה מצב בכלל
?

איך עובד שסתום פרופורציה? תקלה בו יכולה לגרום ל-0 לחץ בקו לבלמים אחוריים
?

shmil
08-05-06, 21:53
נאמר לי במוסך שלא מגיע לחץ הידראולי לפיטמת הניקוז בגלגל האחורי... יכול להיות כזה מצב בכלל?

איך עובד שסתום פרופורציה? תקלה בו יכולה לגרום ל-0 לחץ בקו לבלמים אחוריים
?
1. כן. אבל אמרת שניקזו משם אויר, אז איך ניקזו?
2. אותו דבר כמו 1. 0 לחץ זו סתימה, ואז לא ניתן היה לנקז אויר.

rinzai
09-05-06, 12:40
אני אבדוק היום או מחר- "סתימה" או "מעצור" (אולי בשסתום הפרופורציות? ...אין לי מושג איך הוא עובד - לא מצאתי תיעוד בספר הטיפולים של הסמוראי - ועושה חיפוש כרגע באינטרנט) יכלו (אולי) לגרום לתופה שדיווחתי עליה של "נעילת הבלמים" במצב בולם - בהדרגה תוך כדי נסיעה. רק שחרור לחץ מפיטמת הניקוז (האחורית) שחרר אותם. אותה תופעה יכולה להסביר 0 לחץ בקו לבולמי גלגלים אחוריים

לא ראיתי עדיין את תופעת ה-0 לחץ במו עיני - זה מה שאמר המוסכניק
והאמנתי לו
:oops:

rinzai
09-05-06, 13:07
מהקישור הזה
http://www.pirate4x4.com/forum/archive/index.php/t-15295.html

מצאתי
"hey all, i was up doing some snow wheeling and i was surprised when i could not lock up my rear brakes except with the e-brake handle"

ותגובה
" a bad valve causes rear's to lock up"

מהקישור הזה
http://bbs.zuwharrie.com/content/topic,6853.0.html

מצאתי
"First I tried to bleed the brakes from the anti lock valve but couldn't get any brake fluid to come out"

ותגובה
"The proportioning valve is on the passenger side frame rail. If you are not getting any brake fluid to the rear brake bleeders then I'm gonna say it's shot."

ובאותו אתר ובאותו אשכול הסבר יותר "מלומד" הייתי אומר
"
It is possible that the proportioning valve has shut. It is designed to do this if the rear system looses pressure, blown wheel cylinder, broken line ect.... THe trick is going to be getting it to open back up. It could be stuck permanently in this position if the fluid has turned dark / is saturated with moisture. The idea is to force fluid from the rear to the front. We used to do this by easing the pedal down and then letting up, usually works with proportioning valves that you stick while you are working on the brake system. BUT ones you find already stuck might need a little more... You might try to compress a wheel cylinder with a large pair of channel locks or a C-clamp. BUT Only try one wheel cylinder at a time. If you remove both drums you will blow the cap / pistons out of the other wheel cylinder. If this doesn't work you might need to remove the proportioning valve and place it back wards in the line so that the master cylinder can compress fluid the opposite direction (this should open the valve back up). Then once you establish fluid flow, remove it, and reinstall in the correct orientation.

These proportioning valves are known to be problematic and usually rust internally from moisture / condensation built up in the brake fluid."

אלון_ק
09-05-06, 21:07
ניקזת כבר בלמים, אז זה לא זה. אולי הגיע הזמן לקרוא את מה שכותבים לך (על הדרך, גם את מה שציטטת)?

אם זה השסתום אז הוא תקוע, לא עובד לפעמים אלא תקוע.

rinzai
10-05-06, 13:31
החלטתי "ללכת" על החלפת שסתום הפרופורציה... אז כך: מודול חדש עולה במכשירי תנועה 160 ש"ח... שיפוץ החלק עולה בסביבות - מדגם לא ממצה הייתי אומר - בין 150 ל-200 ש"ח

אפשרות שלישית היא לקנות שסתום פרופורציה מפירוק- אין לי מושג כמה ידרש עליו (אולי למישהו מהפורום יש מה להציע?) - בכל מקרה הדעות לכאן ולכאן האם שווה "לשפץ" (לתקן) או לרכוש חדש
?

ואני מתלבט

:confused:

**המחיר תוקן**

shmil
10-05-06, 14:29
גם אני, כמו אלון, מציע לך לקרוא שרשור זה מתחילתו, תוך התעמקות בפונטים הכתובים וחיבור שלהם למילים ומשפטים.

זה גם ייתן לך תשובה לשאלה האחרונה שלך, ואולי יסביר לך למה לי, למשל, כבר אין חשק לענות לך.

אם לא הייתי ברור מספיק - אתה שואל שאלות, יודע מה אתה רוצה לשמוע, ולא מקשיב לתשובות, אלא מעוות אותן למה שאתה רוצה לשמוע.

בהצלחה.

rinzai
10-05-06, 16:20
שמיל היקר
זה מה שאלון הציע:
תתחיל לפסול אפשרויות. תחליף שמן, נקז אוויר כראוי, נתקדם משם
........וגם אתה הצעת להחליף שמן

זה נעשה! תודה לאל, לי, אין בעיות בהבנת הנקרא! שרשור שאני פותח - אמור להאיר את הבעייה בצורה מקיפה מכל מיני כיוונים וגם אבל לא רק לתת פתרון נקודתי - מאחר ואף אחד בשרשור הזה לא שיתף נסיון אישי שהיה לו בבעייה דומה: נעילת ברקס אחורית קבועה ואחרי ששיחררתי אותה עם פיטמת הניקוז האחורית: מצב לחץ 0 בברקסים אחרויים... מצאתי לאחר זמן מקום לחפש אנשים שנתקעו בבעייה דומה מחוץ לפורום - זה רק תורם לערכו של השרשור עבור מי שיתקל בבעייה דומה בעתיד

את ניקוז האוויר עשו לי במוסך שבעליו ג'יפאי שיודע מה הוא עושה... הוא שבר את הראש ב-2 סיבובים על נסיונות ניקוז

לי נראה שלא נותרה ברירה אלא לבדוק את המערכת עם משאבת פרופורציה תחליפית - אם לא בך לענות - אין צורך - אולי למישהו אחר בכל זאת בא... ואם למישהו יש משאבה כזו "על המדף" אשמח להשאיל אותה לבדיקה. אם אכן זו המשאבה... אוכל או לשפץ את שלי או לרכוש חדשה

אשמח לשיתוף פעולה

anakin
11-05-06, 22:03
איזי לא הבנתי, אתה החלפת נוזל בלם או המוסכניק?
כי לא נראה לי הגיוני שבשני סיבובים בלבד אחרי החלפה מלאה של כל הנוזל במערכת הוא הספיק לנקז אויר וגם כתבת שהוא ניקז רק מאחורה.

דבר נוסף- האם ראית בעצמך שאין ברקסים מאחורה? ז"א הרכב על ליפט ומישהו אחר נותן ברקס ועדיין אתה מצליח להזיז את הגלגלים?

בפעם הרחרונה שבדקת, האם יוצא נוזל מפיטמת ניקוז אחורית? מפיטמה בשסתום פרופורציה (אם אתה לא בטוח בדוק).

rinzai
14-05-06, 16:31
תשובה לגבי בדיקת היענות הברקס

לגבי שאלת הבדיקה - אז כן מוחלט! על ליפט נתתי ברקס והגלגלים לא נענו
בנוסף - במכון הטסטים נתתי ברקס והתגובה ב-2 הגלגלים הייתה 0

בדרך למכון הטסטים הברקסים האחוריים "ננעלו" על בלימה - ורק אחרי ששחררתי פיטמת ניקוז אחורית המצב הסתדר

תשובה לגבי החלפת נוזל הבלמים

המוסכניק בדק הכול הוא ניקז וניקז וניקז - פעמיים הלך להביא מיכל נוזל בלמים - לא מאמין שנשארה טיפה אחת של נוזל בלמים מהאורגינל... לטענת המוסכניק - שיש לו סיקס שהוא שיפף, שידרג, וחידש במו ידיו - והוא יודע טוב מאוד מה הוא עושה - בטח פי 100 יותר ממני - מגיע לחץ תמיד למשאבת הפרופורציה - ויחד עם זה מגיע 0 לחץ לפיית הניקוז האחורית. בניקוז פיית משאבת הפרופורצייה יוצא מלא "בוץ" - כנראה קורוזיה - לטענת המוסכניק

אני מאמין לו

משאבה מזורגגת כזו עולה במכשיר תנועה 440 ש"ח טובין ותקילין - 440 פפלימוס - לא בא לי להוציא את ההוצאה הזו - יש אפשרות לשפץ את החלק הזה ב- 150 עד 200 ש"ח
כדי להתקדם הלאה הייתי שמח להחליף משאבה ולראות אם זה זה

יש למישהו משהו על המדף? לבדיקה? ...שווה להפקיר 440 ש"ח על חדש? או להסתפק בשיפוץ, תיקון, שיחרור, או איך שתקראו לזה - שיחרור
?

rinzai
22-05-06, 15:04
הוחלפה משאבת יחס ואיזון - 431 ש"ח במכש"ת
יש ברקסים אחוריים... יש לחץ שמן בפיטמת ניקוז אחורית
השאלה רק באיזה עוצמה - את זה נגלה במכון הטסטים בימים הקרובים

-->