PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלת כיוון קלאץ'...בפריבט

idanw
16-05-06, 02:22
שלום לכולם...

בעיה אצל חברה.. דיהטסו סיריון 99..
היתה בעיה בכנסת הילוכים ראשון ורורס... ראשון נכנס קשה ורוורס חורק.. יאני קלאץ לא מכוון (נכון?)
הלכה למוסך.. כיונו את הקלאץ' זה קצת יותר טוב.. אבל עדיין לא מושלם.. אמרו לה שזה סוף המהלך..
ויכול ליהיות שצריך להחליף את הקלאץ'...
יכול ליהיות? קלאץ' לא מפריד זה אומר שהוא לא תקין? אולי רק כבל הקלאץ'???
תודה.. עידן

חנן-ג'יפולוג
16-05-06, 06:39
קודם כל, צריך לבדוק אם בכלל יש שם כבל עם כיוון, או שמדובר במנגנון הידראולי, ואז הוא מתכוונן בעצמו. למעשה, גם בהידראולי יש יכולת כיוונון אבל כמעט ולא אמורים לנגוע בזה לאורך חיי הרכב.

לגבי הטענה שיכולת הכיוונון נגמרה, היא נשמעת מצוצה מהאצבע. זה יכול לקרות לפעמים שהמצמד נשחק, ואין יכולת לשחרר יותר את האום כי זה מגיע לקצה ההברגה, ואז המצמד מחליק, אבל פה מדובר על סימפטום הפוך, של חוסר בהפרדה. או שהם פשוט מחנטרשים ואין שום בעייה לכוון, או, אם מדובר באמת בכבל, שהוא על סף קריעה, או אחד מחלקי מנגנון ההפעלה של המצמד (לא המצמד עצמו) שבור/עקום/בלוי.

בקיצור, להבין מה הולך שם בעצמך או להחליף מוסך. האבחון שלהם לא נכון, לדעתי.

מוני אורבך
16-05-06, 07:54
היתה לי אותה בעיה בדיהטסו אפלהוס.
הקלצ כבר היה שחוק לגמרי והיה נדרש מהלך גדול מאוד כדי להפריד (הקפצים הגיעו לקצה גבול המהלך)
בשלב מסוים בורג הכוון "נגמר" ואז הקלץ לא היה מפריד טוב == קושי בהכנסה לראשון ורוורס.
אבל עדין הרכב סחב טוב. בשלב מסוים גם הקלץ התחיל קצת להחליק ואז החלפתי אותו.
בקיצור - אם קלץ הדראולי (לא הגיוני) אין מה לכוון צריך להחליף קלץ. אם לא, בדוק אם בורג הכוון הגיע לקצה מהלכו, ואם כן יש להחליף - כ 1200 שח במוסך

חנן-ג'יפולוג
16-05-06, 08:18
מוני, החלקה וחוסר הפרדה הן שתי תופעות הפוכות, ונמצאות בצדדים ההפוכים של בורג הכיוונון. שחיקה גורמת לכך שתצטרך לשחרר את הבורג, וחוסר הפרדה אתה אמור לסדר על ידי הידוק הבורג. לדעתי טעית בדיאגנוזה, או שאתה לא מתאר כאן נכון את מה שהיה.

איציק - 4X6ZH
16-05-06, 08:54
ןלפעמים יש מצב של שחיקה וחוסר הפרדה . ביחד באותו מצמד
הסיבה המרכזית לתופעה היא חימום יתר של מיכלול המצמד כך שהקפיצים
כבר לא בדיוק קפיצים .
בכל מיקרה התשובה המקובלת היא לא ניתן לכיוון .
מה גם שבחלק מכלי הרכב המנגון הוא הדראולי \ מכני משולב מה שאומר שניתן לכוון את גובה הדוושה
אבל זה כיוון רק לצווך מיקום הדוושה באותו גובה ביחס לדוושת הבלם . ובצד ההדראולי אין מה לכוון
נכון אתה מסובב בורג שמשנה את גובה הדוושה ולפעמים גם משפיעה על אורך מהלך הלחיצה
( ולפעמים זה נותן עוד הפרדה יותר טובה )
אבל בסה"כ זה מצמד גמור !
בדרך כלל גם כל מהלך המצמד הופך להיות מאד ארוך ולא מפריד
ולפעמים מאד קצר וקשה ולא מפריד
להחליף תמיד סט מושלם דיסק פלאטה ומיסב .
לא לשכוח לבדוק את המזלג לסדקים ( לרחוץ ולבדוק ! )
וללטש את גלגל התנופה לפי הצורך ( לא תמיד צריך )
בליטוש יש להקפיד על גובה שטח העבודה של הדיסק ביחס לשטח חיזוק הברגים של הפלאטה ( מדרגה )
איציק

מוני אורבך
16-05-06, 13:19
חנן אם תסתכל על מנגנון הקלץ תראה שבמצב בו הקלץ שחוק לגמרי הקפיצים נפתחים עד הסוף. אז אתה צריך ללהזיז את המזלג עד הסוף כדי שהקלץ לגמרי יפרד מהדיסק. נוצר מצב בו הקלץ לחוץ חלש על הדיסק ואז הוא מחליק. אבל כדי להפריד אותו לגמרי מהדיסק המזלג צריך לנוע מהלך גדול. אז נוצר מצב בו הגיר עדין זז כאשר אתה לחץ קלץ וקשה להכניס לראשון או רוורס.
בגיפים כנראה מצב ההחלקה יותר דומננטי מפריווט כי עוצמת הכוח יותר חזקה והקלץ מחליק הרבה לפני שקשה לשלב. בכול מקרה אלו תופעות שהולכות יחדיו (בפריווט לפחות)
אצלי אכן הקלץ היה גמור.

idanw
16-05-06, 13:25
איציק.. לא ממש הבנתי איך חוסר הפרדה יכול להעיד על קלאץ גמור... ואם זה ככה.. איך אני יכול לדעת שזו באמת הבעיה? אולי החלפת הכבל תפתור את העניין?
הקלאץ' לא נראה לי הידראולי.. (יש כבל שמגיע מהדוושה ומזיז מנוף על הגיר.. אפילו קצת מרעיש..) אני טועה??
הרכב לא שלי.. אבל מהסיבוב שעשיתי עליו כשהוא קר ו חם.. הבעיה מופיעה.. ולא הרגשתי שהקלאץ' מחליק...
עוד משהו... כשלוחצים על הדוושה במלואה.. היא נעצרת על ריצפת הרכב... היא אמורה להעצר לפני? כשכל הכבל משוך??
תודה לכל מי שענה...
עידן

mixael
16-05-06, 21:34
.. ולא הרגשתי שהקלאץ' מחליק...
עידן

לא הרגשת בנסיעה, או בדקת ולא הרגשת? בעמידה במקום, שלב הילוך שני או שלישי, תן פול גז וזרוק את הקלאץ'. אם הוא בסדר, המנוע יכבה מייד, אם הוא שחוק או רטוב בשמן הוא יחליק והמנוע לא יכבה מייד. וזה כאשר בנסיעה רגילה אתה לא מרגיש את המצמד מחליק.

חנן-ג'יפולוג
17-05-06, 09:45
חנן אם תסתכל על מנגנון הקלץ תראה שבמצב בו הקלץ שחוק לגמרי הקפיצים נפתחים עד הסוף. אז אתה צריך ללהזיז את המזלג עד הסוף כדי שהקלץ לגמרי יפרד מהדיסק.

זה לא נכון. גם כשהקפיצים הולכים אחורה בגלל השחיקה של דיסקית החיכוך, מספיק שאתה מזיז אותם מעט קדימה (בדיוק כמו קודם, למעשה) כדי שהם כבר לא ילחצו על דיסקית הלחץ ותתבצע הפרדה.

איציק - 4X6ZH
17-05-06, 10:12
אולי כדאי להדגיש כי נראה לי שהנקודה ברורה ולא כל כך מובנת ;-)
מנגנון המנופים שנמצא בתוך פלאטת הלחץ הוא למעשה מערכת שתפקידה למשוך לאחור את משטח
הלחיצה ( זה שלוחץ על הדיסק ) בזמן שהנהג לוחץ על דושת המצמד .
יצרן המצמד ( יצרן הרכב ) מחשבים את תחום העבודה בהתאם למומנט שהמנוע מפתח והכח שנדרש
מהנהג להפעיל את דוושת המצמד .
מערכת חלקים זאת שבדרך כלל היא זאת שמרכיבה את פלאטת הלחץ מתעקמת \ משתפשת מה שגורם
לנקודת העבודה היעילה לזוז ( דוושת המצמד משנה את מיקומה )
אחת התוצאות שלא ניתן להתמודד איתם הוא הכח שנדרש ומהלך הלחיצה שמשתנה בהתאם לשינוי
שפלטת הלחץ עוברת . ( בלאי פנימי )
במצמדים גדולים ( משאיות טרקטורים ) מקובל להשתמש בקפיצים בודדים ולא בדיסק קפיצי ( שמש ) כמו ברכב פרטי . ואת כל מיכלול הקפיצים מרכיבים בתוך פלאטת הלחץ כאשר יש מקומות לכיוון .
ואחד הכיונים המאד חשובים הוא גובה האצבעות ( 3 אצבעות ) שניתנות לכיוון בהתאם לנקודת ההפרדה המבוקשת . ( וזה משתנה מדגם לדגם )
חנן איך הכיונים את המצמד בפרגסון כך שתקבל הפרדה לגיר בחיצה קלה והפרדה מלאה ל PTO
בלחיצה מלאה ? ( יש מדיד מיוחד )
כן דרך חלון השרות בתחתית הכלי ואז יש לכוון את גובה האצבעות .
וזה כל הזמן משתנה וכל הזמן נדרש כיוון .
ברכב פרטי הכיוון הוא חלק משיפוץ פלאטת הלחץ ( ולכן לא ניתן לבצע כיוון מקומי ) .
ונדרשת החלפת הפלטה . ולא רק החלפת דיסק כמו שיש כאלה שמסתפקים ולא מקפידים על ליטוש
שטח העבודה ושמירת על גובה משטח העבודה .
איציק

חנן-ג'יפולוג
17-05-06, 10:18
חנן איך הכיונים את המצמד בפרגסון כך שתקבל הפרדה לגיר בחיצה קלה והפרדה מלאה ל PTO
בלחיצה מלאה ? ( יש מדיד מיוחד )

וואלה, אין לי שמץ של מושג. ב45 שנה האחרונות לא בוצע כיוונון למצמד, חוץ מבשנת 85 , כשהמנוע שופץ , ואז אולי כיווננו אותו (אני לא יודע אם המצמד הוחלף אז, או לא) , ואת זה לא אני עשיתי.

איציק - 4X6ZH
17-05-06, 10:43
הוא בכלל מפריד את ה PTO ?
אתה מרגיש בלחיצה על המצמד 2 מדרגות ? ( המדרגה השניה היא ה PTO )
התקלה הנפוצה היתה שאתה מאבד את יכולת ההפרדה של ה PTO ואז כדי לשלב היה צורך
לכבות את הטרקטור לשלב PTO ולהניעה .....
אתה ודאי מבין כמה סטרטרים הלכו עד שהיו מחליפים מצמד :razz:
איציק

חנן-ג'יפולוג
17-05-06, 10:45
כן. אני מכיר את המערכת טוב מאוד ברמה של המשתמש, לא ברמת הטיפול.

יש שתי דרגות ללחיצה, והמצמד מפריד היטב את הPTO בדרגה השנייה.

איציק - 4X6ZH
17-05-06, 11:08
ואז לאחר שימוש כאשר דוושת המצמד לא ניתנת לכיוון דרך הבורג ( בצד שמאל )
אומנם אתה יכול לסובב אבל המצמד כבר לא מפריד טוב .
ניתן לפתוח את חלון השרות בתחתית הכלי ומשם ניתן לכוון את גובה האצבעות .
מה שלא ניתן לעשות במצמד שיש לו פלאטת לחץ שמש ( רוב כלי הרכב היום הם כאלה )
וזה מביא אותך להחלפת המצמד .
איציק

idanw
17-05-06, 11:29
הקיצר....
בשורה התחתונה...חזרה לדיהטסו סיריון... :wink: לבדוק אם הקלאץ' מחליק.. אם הוא לא מחליק.. אז המוסכניק פישל??

חנן-ג'יפולוג
17-05-06, 11:34
לא. לבדוק אם הכיוונון נכון, ואת זה תעשה בעזרת חבר שאתה סומך עליו, או שתפנה למוסך או מוסכים אחרים לצורך חוות דעת שנייה ושלישית.

-->