PDA

צפייה בגרסה מלאה : תצורות בולמים ותפקידם

combina347
23-06-06, 19:54
כרגע אני יושב עם הסרנים מתחת לקפיצים (כמובן שאני עדיין לא נוסע ברכב יש עוד עבודה)
אני צריך לקנות בולמים חדשים וארוכים כמובן אך:
חשבתי לשנות כבר את תושבות הבולמים אך קיימות המון צורות ולכול אחת תפקיד שונה
אצלנו ברכב הבולמים בצורת משולש ואני חושב כדי לרסן את תנועת הרכב לצדדים
לעומת זאת יש אפשרות להזיז אותם קדימה ולחברם לשילדה ותפקידם יהיה לרסן את תנועת הסרן ללמעלה בלחיצת גז
יש את השיטה של הטויוטה הילקס אך אני לא יודע מה מטרתה
בקיצור אני מעוניין לבנות תושבות וידאגו ליציבות הרכב שלי במידה מירבית עם יכולת מהלך מיתלה גבוהה מאוד

סולי
23-06-06, 20:19
בדיוק להיפך,
בולמים בסרן אחורי שמעוגנים על הסרן בנקודות רחוקות ולשלדה מכונסים אחד לשני, גורמים לרכב להיות פחות יציב אך מאפשרים פתיחת מתלה גדולה יותר ממצב של שני בולמים מקבילים.
החלק האחורי של הרכב מתנהג כמו מטוטלת..

אני לא הייתי הולך על הטכניקה הזאת מהסיבה שהסמוראי בין כה וכה לא יציב במיוחד, במיוחד לאחר שהוספת הגבהה וקפיצים רכים ואני גם משער שהורדת מוט מייצב.

אלון_ק
24-06-06, 11:23
יש הסבר מאוד יפה של אסף כאן, תקרא ואז נמשיך:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=13499&highlight=%E1%E5%EC%ED

אצלנו ברכב הבולמים בצורת משולש ואני חושב כדי לרסן את תנועת הרכב לצדדים
אני חושב שזה כנראה אילוץ. אם סוזוקי היו יכולים, הם היו בקו ישר לגמרי.

לעומת זאת יש אפשרות להזיז אותם קדימה ולחברם לשילדה ותפקידם יהיה לרסן את תנועת הסרן ללמעלה בלחיצת גז
זה מה שנקרא Anti-Squat, והבולם לבדו לא יעשה את זה.

יש את השיטה של הטויוטה הילקס אך אני לא יודע מה מטרתה
אם אתה מתכוון לחיבור בולם אחד לפני והשני אחרי הסרן, זה עוזר למתן את הAXLE WRAP ואת הBrake Hop.

כדאי לך מאוד לקרוא את Chassis Engineering של הרב אדאמס (זה לא ספר הנדסי, בניגוד לכותרת שלו. אין שם שום דבר מפחיד או מתימטי, כל אחד יכול לקרוא את זה). אתה מוזמן ללוות אותו ממני.

בשורה התחתונה, לא הולכת להיות לך ברירה. אתה הולך לחבר את הבולמים כמו משולש תן זכות קדימה, בגלל אילוצי מקום. האפשרות האחרת היחידה שיש לך היא לבנות תושבת מהשלדה שעולה לתוך הבודי ולמקם את הבולם איפה שהיום הספסל האחורי, בערך. תמונה של מתאם לתושבת למשולש כזה שמתי כאן כבר פעם איפהשהו, חפש ותמצא.

combina347
26-06-06, 01:45
אלון קראתי את השרשור ולא קיבלתי המון חדש
הייתי רוצה להרחיב את העיניין של בניית גשר מהשילדה והמיקום של הספסל
האם אתה מתכוון ממש להוציא את הבולמים למעלה דרך הפח? נראה לי חבל ממש.
למרות שאני אקבל אפקט מלא של בולם אך עם משולש של זכות קדימה אקבל פחות אפקט אך יותן אורך בפחות מקום ובלי לצאת אל העולם דרך הפח.
מה האפשרות של שני בולמים ביחד איך מחשבים את הפתיחה של שניהם בלי שיגבילו אחד את השני ואיך מחשבים את המיקומים של התושבות

אלון_ק
26-06-06, 19:34
אלון קראתי את השרשור ולא קיבלתי המון חדש
אז תקרא אותו שוב, בפרט את הקטע על איך בוחרים נקודת חיבור לבולם.

כן, אני מדבר על הוצאת הבולם דרך הפח ממש. חבל לך, שים במשולש.

מה האפשרות של שני בולמים ביחד איך מחשבים את הפתיחה של שניהם בלי שיגבילו אחד את השני ואיך מחשבים את המיקומים של התושבות
אם תתן לי סיבה אחת טובה למה אתה צריך שני בולמים על רכב כמו שלך, אני אבנה לך את זה בעצמי. זה סתם מסובך, כבד, יקר ופחות יעיל מבולם אחד. עושים את זה כשאין ברירה, לא כשאפשר אחרת.

combina347
27-06-06, 20:22
חשבתי על שני בולמים כדי ליצור פעולה כפולה שלא ניתן להשיג ע"י בולם אחד
אני מתכוון גם לריסון הסרן בתנועה כלפי מעלה וגם לרסן את תנועת הסרן לצדדים
אך ניראה לי מסורבל מאוד אך אם זה יתכן וכדאי לא יזיק לשמוע

נ.ב
לא כל מה שאני כותב אני מתכנן לבצע פשוט אני חושב דרך הפורום
ואחר כך עושה חישובים של כדאיות יתרונות וחסרונות ומתאים הכל לצרכים ולרצונות שלי

נמרוד
27-06-06, 20:34
מישהו יכול להעלות או לקשר תמונות שיאירו את השאלה - איך החיבור בסמוראי מקורי, מה אלון מציע, ומה קומבינה חושב לעשות... בלי זה הדיון די באויר.

מורי
27-06-06, 20:51
לא מצאתי תמונות של כל התצורות,אבל זו לפי דעתי הדרך הנכונה והפשוטה ביותר,לרכב עבירות

אלון_ק
27-06-06, 21:34
המשולש שדיברתי עליו זה בדיוק מה שמורי העלה. במצב מקורי, נמרוד, זה נראה יותר כך:
http://jeepolog.com/with.php?pic=nexus_suspension_pics/P9230011.jpg
בתמונה תושבות הבולמים לא שונו עדיין.

הפעולה המקובלת משום פשטותה היא בדיוק מה שאני מציע ומורי גם - קירוב שתי העיניים העליונות של הבולמים. נכון, הבולם מאבד מהאפקטיביות שלו אבל ברכב שזקוק לבולמים כל כך עלובים זו ממש לא בעיה למצוא בולמים בינוניים שיהיו מספיק חזקים, אם לא יותר מדי.

קירוב העיניים הזה נעשה בעזרת גשר פשוט שמחובר לנקודות המקוריות של הסמוראי ונראה כמו משהו כזה:
http://img410.imageshack.us/img410/8836/shockadapter9du.jpg

לי אין מושג למה הכוונה בריסון תנועת הסרן לצדדים, גם אני איבדתי אותו שם.

מורי
27-06-06, 22:11
לי אין מושג למה הכוונה בריסון תנועת הסרן לצדדים, גם אני איבדתי אותו שם.

לפי דעתי הכוונה היא לבולם אחד שימלא את תפקיד השיכוך ובולם אחד שירסן את תנועת ה-AXLE WRAP ע"י התקנתו בזוית כלפי החלק הקדמי של הרכב (זה מה שאני הבנתי,קובי,תקן אותי אם אני טועה).
אם זו הכוונה,זו לא הדרך.הדרך לרסן את ה-AXLE WRAP על קפיץ רך הוא TORQUE BAR

נ.ב.-מישהו אולי יודע מה המונחים העבריים למילים הלועזיות שהוזכרו כאן??? :roll:

combina347
28-06-06, 01:54
מורי אתה צודק לחלוטין
איך הגיעה לי הרעיון?
שאלתי משפר שראיתי בשטח למה הבולמים ככה בסמוראי ובסיקס או סופה זה אחרת
והוא ענה לי שהבולמים מחוברים לשילדה קדימה כדי למנוע את האקסל וורפ הוא לא אמר את זה במונח הזה בדיוק אך הסביר לי על תנועת הסרן ולפעמים אני אוהב שמסבירים לי אפילו שאני יודע משום שתמיד ניתן ללמוד
והנה נוצר לי הרעיון של שני בולמים במקום מוט

אלון_ק
28-06-06, 09:58
רד מזה, זה לא יעבוד. הם יכולים לעזור לצמצם Brake hop ו-Axle wrap, לא להעלים אותם ובטח שאין לשום בולם את היכולת לעשות את זה לבד. המוטות המתכתיים הם חובה, לא אפשרות.

combina347
01-07-06, 00:32
לאחר העלאת הקפיצים מעל הסרן יש לבנות תושבות בולמים חדשות.
מה ההבדל בין בולם 25-50 לבולם 38-68
המהלך הוא אותו המהלך למה לי לקנות בולמים ארוכים?
למה לשנות את תושבות הבולם העליונות אם הצלחתי להכניס בולם שלא מגביל אותי?

האם השאלות שלי מכוונות אותי למטרה או שכדאי לי לקנות בולם ארוך מאוד ככל שאפשר
למרות שהמהלך שלו לא ינוצל?

אלון_ק
01-07-06, 14:51
אתה עונה לעצמך, אתה פשוט לא בטוח. אין לך שום סיבה לשים בולם ארוך מהלך אם אתה לא מנצל את המהלך! אני וויתרתי על בולמי 12 אינץ' בדיוק מהסיבה הזו.

בין בולם 25-50 ל38-68 יש הבדל מהלך של 5 ס"מ לטובת ה38. חוץ מזה יש שם שגיאת מדידה, אין בולם 25-50, זה בלתי אפשרי. 32-50 אולי, אפילו 30-50 אבל לא 25-50. 5 ס"מ זה לא מעט ואני בטוח שזה יהיה יותר אחרי שתמדוד במדוייק את ה25-50.

למה לשנות את תושבות הבולם העליונות אם הצלחתי להכניס בולם שלא מגביל אותי?
אמרתי לך, אתה עונה לעצמך. זה נשמע אידיוטי לעשות כזה דבר וזה אכן אידיוטי - אם לא צריך, אין שום סיבה לעשות. יש לזה המון חסרונות ואין יתרון אחד אם כבר הצלחת להתאים בולם.

סוזי המשתוללת
01-07-06, 14:52
מורי
זו אולי הדרך הפשוטה (גם בספק)אבל בטח לא הנכונה
עדיף לבנות מגדלים לתוך הכנף

אלון_ק
01-07-06, 14:59
סושי, אתה צודק מבחינה עקרונית - יעילות הבולם נשמרת קרוב ל100% בשיטה שלך - אבל במקרה של סמוראי שהוא רכב כל כך קל אני מוכן להתערב שבולמים בינוניים (קוני Heavy Track, לדוגמא) כשהם מכוונים למצב קשה מאוד עדיין יהיו קשים מדי לרכב, על אף ההפסד. זה לפני שהתחלנו לדבר על בולמים איכותיים יותר שעולים כמו הרכב, בערך...

העניין הוא שזה הרבה יותר פשוט מבניה לתוך הכנף. בדיוק כמו שעשינו אצלך רק עם מתאם ולא עם הורדת כל גשר הגיר (וכמובן, הזזה הרבה יותר מאסיבית).

מורי
01-07-06, 20:30
מורי
זו אולי הדרך הפשוטה (גם בספק)אבל בטח לא הנכונה
עדיף לבנות מגדלים לתוך הכנף

הכל יחסי בחיים...
אני מניח שאתה מתכוון למגדלים לתוך פנים הרכב
ספר לחבר'ה כמה עולה בולם מהסוג שאתה מדבר עליו (כזה שיגיע מתושבת התחתונה ועד המגדל בתוך הרכב).
כמובן שאם בונים רכב מאפס,כל התמונה משתנה,אך אנו מדברים על רכבים שמנסים להישאר על הכביש איכשהו...

-->