PDA

צפייה בגרסה מלאה : מקדחים נטחנים-מה אני עושה לא נכון?

חנן-ג'יפולוג
17-07-06, 00:59
מקדחים נטחנים לי, בקצב מסחרר. לא זוכר שהצלחתי לקדוח עם מקדח כלשהו יותר מעשרה ס"מ של ברזל, בד"כ יותר קרוב לחמישה ס"מ. כל שתיים-שלוש-ארבע שניות של קדיחה, אני טובל את המקדח במיכל של שמן מנוע שרוף. מקפיד על מהירות איטית של המקדחה. אני קונה מקדחים במחירים של 50-90 ש"ח לכל מקדח, 10-13 מ"מ .

צריך לקנות מקדחים עוד יותר יקרים?

לקנות מקדחת עמוד? אולי הזווית המשתנה של הקדיחה הידנית הורסת את המקדח?

צורת קירור שונה?

כמה משקל להפעיל על המקדחה?

ואולי בכלל זה נורמלי? ולכולם הולכים המקדחים אחרי כמה ס"מ של קדיחה? אני חושב שלא, כי הבולדוג פעם דיבר כאן על מקדח שעשה אצלו כשני מטר של קדיחות ללא השחזה.

בנוסף, מה אני עושה עם כל המקדחים הכהים שלי? שולח להשחזה? איפה? כמה זה עולה? קונה מכשיר השחזה? יש כזה במחיר ובאיכות שמשתלם לחובב לקנות אותו?

יקר לי לשלם כמעט עשרה שקלים על כל חור :oops:

shmil
17-07-06, 01:22
לקנות מקדחת עמוד? אולי הזווית המשתנה של הקדיחה הידנית הורסת את המקדח?
צורת קירור שונה?

לפחות מנסיוני - כן, קידוח במקדחה ידנית הורס מקדחים בכמויות, ואני משתדל לקדוח בעמוד.
יש לי שתי מקדחות עמוד, באחת, הקטנה והביתי יש קבוע מקדח 4 מ"מ, ובגדולה - מקדחים גדולים משתנים.
נדיר מאד שהולך לי איתן מקדח, ואין בדרך כלל כל בעייה, על אף שלא מדדתי כמו עומר את עומק הקידוח.

אם זה המחירים של המקדחים שאתה קונה, אז במחיר של כמה מקדחים - יש היום מקדחות עמוד ביתיות בכ-400-500 ש"ח. הקטנה שלי נקנתה במחיר כזה, והיא אצלי כבר 5 שנים, ללא בעייה.

אני מקרר עם מים, פשוט כוס מים בתוכה אני טובל את המקדח.

אמנון
17-07-06, 01:27
צורת קירור שונה היא המפתח לדעתי.

אני קונה מקדחים בעלות של 10 - 15 ש"ח למקדחים בגדלים הנ"ל; 10 - 13.
אני משתמש במקדחת עמוד מאולתרת, מעמד שאליו מתחברת המקדחה, ורגליים שבניתי.
תמונה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=1629

יד אחת על הידית, יד שניה עם בקבוק 1.5 ליטר של מי ברז פשוטים ביותר. חור בקוטר 8 מ"מ בפקק של הבקבוק, ועם היד לוחץ עליו ומשפריץ מים על המקדח שקודח - קירור כל הזמן שהמקדחה עובדת.
שים לב! אני גומר 0.5 - 0.75 ליטר בבמוצע על כל קדיחה - שתקבל מושג לעוצמת הקירור שדרושה.
אתה יכול להבחין, אני קודח עם מקדחה של AEG בת שמונה שנים בערך, עובדת מאוד מאוד קשה, נקנתה בזמנו ב-200 ש"ח באייס. כשאני קודח, היא במהירות מקסימלית, אחרת אין מספיק מומנט למקדח. בגלל המהירות הגבוהה נדרשת עוצמת קירור גבוהה. אני משפריץ את המים ובבוא בזמן משגיח שמקום הקידוח לא ישאר יבש בשום רגע. שום אדים לא עולים. אין חימום.
אם ישנה מקדחה עם יחס העברה מפחית ליותר מומנט בקדיחה דרוש פחות קירור. אבל התקציב לא מאפשר כרגע לקנות כזו בתג מחיר של 800 וצפונה. לכן אני קודח כך, ומאוד מרוצה. הפתרון הזה זול מאוד ויעיל מאוד. אני מזכיר - AEG בת 8 במתאיים ש"ח, עובדת מצויין גם היום. אחרי חיים קשים!
אני מפעיל המון משקל על המקדחה עם הידית. עדיין, המקדח נשמר.
כמובן שאם ישנה מקדחת עמוד אז מה טוב. אבל אני מניח שגם שם דרוש קירור על מנת לשמור על המקדח.

המקדחים נשמרים וקודחים וקודחים.

ד"א, לאלון יש שיטה להשחזת מקדחים שחוקים עם דיסק. צריך לדעת בדיוק איפה להשחיז, זוויות כניסה ויציאה וכו' - הוא מדווח על מקדחים שחוזרים לתחייה כמו שאני זוכר. אלון - שווה לכתוב הסבר על השיטה להשחזה.

nir.samo
17-07-06, 01:42
יש מכשיר לשימוש חוזר במקדחים ע"י יצירת ראש חדש,
מצ"ב כתבה מהפיראטים:
DRILL DOCTOR (http://www.pirate4x4.com/tech/billavista/PR-DrillDr/index.html)

איציק - 4X6ZH
17-07-06, 08:08
1 = מהירות הסיבוב של המקדח
2= איכות המקדח
3= עוצמת הלחץ על המקדח
4= זוית המקדח ( יש הבדל בין מקדח לחומר רך לבין מקדח לחומר קשה )
5= כדאי לך ללמוד להשחיז מקדחים ( רצוי השחזה ידנית ) כך אתה יכול לשנות את זוית ההשחזה בקלות
בהתאם לצורך .
6 = שימוש בחומרי קירור ובחומרי חיתוך פלדה ( יש נוזל הנקרא טפמאטיק ) מומלץ ביותר .
7= הנסיון ועוד פעם הנסיון
בהצלחה
איציק

אלון_ק
17-07-06, 12:22
ה"שיטה" שלי היא בסה"כ שימוש בדיסק כמו באבן משחזת... לא בדיוק פטנט עולמי, אמנון.

יש בהום סנטרים/אייסים/שז"רים למינהם משחזות אבן בעלות של 100 ש"ח. נראה חובבני, אני בטוח שלא יחזיק לאורך זמן תחת תנאי עבודה קשים, אבל זה גם קטן יחסית וגם כמה זה כבר יעבוד? זה סיני מעפן, אבל שכן שלי מחזיק אחד כזה כבר כמה שנים ללא תלונה. בלי להכנס לוויכוח העתיק של סיני זול או איכותי יקר, אני חושב שזה באמת יוצא דופן כי רק להשחזות זה יעבוד כל כך מעט שלא שווה לחשוב על זה בכלל.

גיא
17-07-06, 12:54
אז מה ?

רק אני משחיז כמו חוראני את הראש של המקדח עם הדיסק 4 וחצי הסיני הזול ??

מוני סופה
17-07-06, 13:31
המקדחים היקרים מחזקים יותר מהזולים אבל לא בהרבה.
קדיחה ידנית גורמת להרס מקדחים שיטתי.
כאשר אתה קודח ידנית הרבה יותר קשה לקרר כול הזמן ואז הטמפ עולות והמקדח מת. עד שמקררים כבר אין מה. כמו כן המקדח "נתקע" בחור וזה גורם לשברים.

אם בכל זאת אתה רוצה לקדוח ידנית הכי חשוב להחזיק כמה שיותר יציב ולקרר כמה שיותר.

היום בלכ ומקומות אחרים יש מקדחות עמוד ברמה טובה ובעלות נמוכה יחסית ואני לא רואה סיבה לקדוח ידנית באופן שיטתי. גם הרבה יותר מדויק וקל וגם שומר על המקדח.

מוני סופה
17-07-06, 13:34
ובאשר להשחזה...
המקדח עשוי פלדה רגילה, ואת החוד שלו מקשחים בתהליך מיוחד.
אם משחזים למעשה החוד כבר לא מוקשח ואז עמידות המקדח נמוכה.
אפשר כמובן להשחיז עוד ועוד... :grin:

PW
17-07-06, 15:10
יקירי:
עליה הדרגתית בקוטר הקדח עד לקוטר הרצוי במיוחד בקדיחה ידנית תאריך את חיי סט המקדחים לאין שיעור.

אמנון
17-07-06, 16:19
זה שאתה עושה שימוש בדיסק כמו באבן משחזת, אלון, זה ברור. אתה לא זוכר שקישקשת לי אז משהו על זה שצריך לדעת איפה זווית כניסה ויציאה, גרמת לזה להישמע כמו מורכב כמו תואר בהנדסת מכונות :p
בכל אופן לא יצא לי לנסות להשחיז מקדחים עדיין.

חנן - בדוק את נושא קירור המקדח אצלך. אני בטוח שגם בקדיחה ידנית, עם מספיק קירור, מקדחים לא יטחנו כל היום.

רפי 33
17-07-06, 16:32
הקרור במים יעיל ככפלים משמן מנוע.
הטוב ביותר, כמובן, הקרור במים "מעורבים" בשמן, כפי שנעשה בבתי המלאכה המקצועיים. ניתן לבצע זאת, בקלות, בעזרת שני בקבוקים (למשתמשים במתקן למקדחה). חריר השמן קטן מזה של חריר המים.
יש מקדחי טיטניום, אלה הצהובים, שהם מעולים. יש לקנות במקום אמין.
אין להפעיל לחץ אנכי חזק מדי וודאי לא מהירות גבוהה מאד (אלא אם כן יש קרור רציני ביותר וגם אז זה לא רצוי). ודאי שלא לחץ צדי.
ההשחזה, כ-120 מע', קלה ופשוטה בעזרת משחזת קבועה.
והחירור המדורג מומלץ בעקר עקב העובדה שהוא מאריך את חיי המקדחים הגדולים יותר (וגם היקרים יותר).

יניב_ב
17-07-06, 18:28
כפי שכבר צויין יש לכל מקדח מהירות מומלת משלו הגורמים המשפיעים הם סוג החומר של המקדח וסוג החומר הנקדח וקוטר המקדח.

הנוסחא לחישוב מהירות הקידוח (בסל"ד) קבוע 0.32 כפול מהירות חיתוך (מקדחי HSS וקידוח בפלדה ממוצעת 1020 בין 20 ל 25 מטר בדקה) לחלק בקוטר המקדח.

שימו לב שהנוסחה במטרים ויש להמיר את קוטר המקדח למטרים או את מהירות החיתוך למילימטרים.

מקדחות ידניות מסתובבות מהר מאד, אין כולת אפקטיבית לשלוט על מהירות הסיבוב , הלחץ על המקדח לא ישר ובכל מקרה הקדיחה אורכת זמן רב וקשה לקדוח חומר עבה לכן מקדחת עמוד היא חובה למי שעוסק בקידוח מתכת באופן קבוע.

קירור בשמן מתחלב (אמולסיה) יעיל בעיקר במערכת סגורה שממחזרת את הנוזל ומשפריצה כמות קבועה , לשפוך סתם מבקבוק לא נראה לי מאד יעיל מה גם שמדובר בחומר יקר יחסית, עדיף שימוש בשמן או משחה במקדחה ללא משאבה.

השחזת מקדחים היא בעייה כאובה אצל רוב האנשים שאני מכיר אבל אם אתה משלם סכומים כאלה על מקדחים ושורף אותם בכמויות משתלם לך לקנות משחזת שולחנית ולהתחיל להתאמן בהשחזה.

אישית אני מעדיף לעבוד עם מקדחי ETM GOLD יותר יקרים אך שורדים לאורך זמן.

אלון_ק
17-07-06, 20:31
אמנון, הבנתי אותך.

אני אתן ליניב (מעלי) לכתוב על זה כי יש לי הרגשה לאור תגובתו שהוא יודע את זה טוב ממני בהרבה, אבל כן - למקדחים יש כמה זויות וכל אחת מהן חשובה, זה לא פשוט 120 מעלות לאבן והביתה. יש זוית חדירה, אכילה, נטישה (או משהו כזה). לכל אחת יש השפעה על הקידוח.
אם אף אחד אחר לא יפרט על זה, אני אלך לבחור שלימד אותי את זה (מזמן) וארשום את מה שיש לו לומר לי בנושא, אז אני אעלה את זה לכאן.

YNV
17-07-06, 21:55
הקרור במים יעיל ככפלים משמן מנוע.
הטוב ביותר, כמובן, הקרור במים "מעורבים" בשמן, כפי שנעשה בבתי המלאכה המקצועיים. ניתן לבצע זאת, בקלות, בעזרת שני בקבוקים (למשתמשים במתקן למקדחה). חריר השמן קטן מזה של חריר המים.
יש מקדחי טיטניום, אלה הצהובים, שהם מעולים. יש לקנות במקום אמין.
אין להפעיל לחץ אנכי חזק מדי וודאי לא מהירות גבוהה מאד (אלא אם כן יש קרור רציני ביותר וגם אז זה לא רצוי). ודאי שלא לחץ צדי.
ההשחזה, כ-120 מע', קלה ופשוטה בעזרת משחזת קבועה.
והחירור המדורג מומלץ בעקר עקב העובדה שהוא מאריך את חיי המקדחים הגדולים יותר (וגם היקרים יותר).

על מנת לשמור על חיי המקדח רצוי לנקוט במספר פעולות:
*להשתמש אך ורק במקדחת עמוד על מנת לשמור על יציבות המקדח.
*להשתמש במקדח מרכוז, רצוי בזווית 120 מעלות (זווית המקדח) לשם מניעת הסטת המקדח בנגיעה עם החומר. מספיק קדח מרכוז של כמה עשיריות. עלות מקדח מרכוז היא 10-15 שקלים ומקדח בודד ישמש זמן רב.
*להשתמש בשמן אמולסיה לקירור. אני משתמש בתמצית אמולסיה BLASER - BLASOCUT 2000 (www.blaser.com). לדעתי, תמצית שמן אמולסיה ניתן לקנות גם בבקבוקים של ליטרים בודדים (סוכני מכירות משתמשים בהם לתצוגות תכלית). ליטרים בודדים אמורים להספיק לתקופה ארוכה.
*לרוב אני משתמש במקדחים של חברת TITEX (www.titex.com). הם עמידים יחסית גם לשבירה וגם לשחיקה. חשוב בעיקר במקדחות ללא יכולת שינוי מהירות עבודה.
*לשמור את העובד נקי משבבים. שבב עלול להתפס במקדח ולשבור אותו.
*מומלץ כמובן לקנות עמדת השחזה קטנה. מקדחים מושחזים יהיו ראויים לעבודה עם חומרים רכים (אלומיניום לדוג'), אך עם השחזה טובה הם יעמדו גם בקידוח ברזל.

הערה: אני לא משתמש ביתי כך שאני פחות מודע לעלויות לצרכן. אשמח לעזור יותר אם צריך.
יניב

יניב_ב
17-07-06, 22:42
ישנם פנקסי כיס לעובדי מתכת שמכילים טבלאות שונות לעיבוד שבבי כולל מהירויות חיתוך וזוויות השחזה למתכות שונות וכיו"ב, בעיקרון יש 3 זוויות שמעורבות בהשחזת המקדח שהם בין הפאות זווית השפה וזווית החוד אבל האמת שדרושים כמה עזרים ויזואלים כדי להסביר את העניין.

אכן יש להקפיד על קירור המקדח בזמן ההשחזה כדי שלא יהרס החיסום, הסימן הברור לחימום יתר בהשחזה הוא ששפת המקדח משנה את צבעה לסגול.

רפי א.
19-07-06, 06:12
קניתי מקדחה ובהוראות היצרן נאמר שיש לקדוח תחילה בקוטר קטן ולאחר מכן להגדיל את הקוטר בהדרגה.

שוקי3
20-07-06, 08:55
מנסיוני הדל חשוב לדעת להשחיז מקדחים, פשוט פיזית הקידוח קל יותר וניתן למשוך את המקדח המון.
לא צריך לפחד מהשחזת מקדחים זו לא תורה מסיני, אם תמצא בעל מקצוע שיהיה מוכן להראות לך איך הוא עושה את זה, אני בטוח שתוך חצי שעה גג של תרגול אינטנסיבי אתה לומד להשחיז.
דרושה כמובן אבן משחזת עם אבן עדינה אבל כמו שכבר נכתב למעלה במקרה זה היא לא צריכה להיות מאיכות גבוהה כי לא מופעל כאן עומס גדול.

השחזה דומה לשחייה במובן שלא ניתן ללמד אותה בהתכתבות צריך פשוט להתנסות.

בכל זאת אני יכול לתת כמה דגשים שאולי יכולים לתת כיוון, בקישור הזה יש סרטוט של זוויות ראש המקדח:

http://www.desktopcnc.com/drill/point_angle.htm

דבר ראשון, קח מקדח חדש גדול יחסית, ותסתכל בדיוק איך הוא נראה מבחינת הזוויות, זה המודל ולזה אנחנו שואפים.

דבר שני, קח מקדח בקוטר יותר מ 10 ממ ותתאמן עליו, ככל שהמקדח קטן יותר קשה בהתחלה להגיע לזוויות הנכונות.
אני משחיז כשראש המקדח גבוה יותר מזנב המקדח ותוך כדי סיבוב המקדח סביב צירו בכיוון הקדיחה ותוך כדי הטיה של זנב המקדח כלפי מטה.
(משהו דומה לתנועת למה מה?!!? ....)

אחרי שהשחזת תסתכל מה יצא:

1.זווית ראש המקדח צריכה להיות בערך 120 מעלות, היא מסומנת בקישור כ Point Angle
זה לא מדעי הזווית הזאת ולנו כחובבים מקצוענים זה לא ממש חשוב, תראה בעין שזה דומה בזווית למקדח חדש אז זה יופי.

2. במרכז המקדח, ממש בשפיץ, נוצר קו קצר, זה שטח מת שאיננו מסוגל לקדוח, השאיפה בהשחזה היא שיהיה קצר ככל שניתן, האידאלי זו נקודה. מסומן כ- Dead Center
למקדח עם קו ארוך יש נטייה "לרוץ" על החומר במעגלים קטנים ולא "להנעץ" מייד בחומר.

3. אם תסתכל בקישור תראה זוית שמסומנת ב X , היא נקראת "זווית השחרור" כאשר הזווית נכונה תראה קו שהולך ויורד בשיפוע קל מהשפה החותכת.
כאשר הקו הזה לא יורד, המשמעות היא שהשפה החותכת לא תפגוש ראשונה את החומר והמקדח לא יקדח כמעט, במקדח משופשף תראה קו ישר.

4. 2 השפות החותכות הן אלו שפוגעות ראשונות בחומר הן צריכות להיות שוות באורכן, מסומן כ - Lip

קיד
21-07-06, 17:39
יש מקדחי טיטניום, אלה הצהובים, שהם מעולים.
מקדחי טיטניום??:roll:
אתה בטח מתכוון "קובלט"

קיד.

גיא
21-07-06, 21:51
ואלו באמת יקרים ...

רפי 33
21-07-06, 23:00
מקדחי טיטניום??:roll:
אתה בטח מתכוון "קובלט"

קיד.
היי
ולמה אתה חושב כך?
כך נאמר לי. (יש גם שלדות טיטניום לאופניים)
מכל מקום, פשוט לא נגמרים ולא נאלצתי להשחיזם. ואני קודח ללא מעמד. יש לי שניים בקטרים של 13 ו- 10 מ"מ.
אגב, טמפ' התכה של הטיטניום גבוהה משל הקובלט בלמעלה מ- 300 מע' צלסיוס והוא שוקל (מ"ס) כחצי.

סולי
21-07-06, 23:15
מניסיון אישי קידוח באלומיניום וברזל עד עוביים של 3 מ"מ אין שום בעיה עם קידוח ביד.. מעולם לא נשרף לי המקדח..
בעוביים וקטרים גדולים אני מעדיף לעלות בהדרגתיות ולהשתמש בשמן קירור שנקרא בולוב, מגיא בבקבוק ספריי ועושה עבודה נהדרת.

במקרים נדירים אני משחיז את המקדח על סרט השחזה..

landrover
22-07-06, 12:00
רפי - המקדח HSS שעליו אתה מדבר הוא רק עם ציפוי טיטניום (Titanium Nitride) ,
הוא לא עשוי עצמו מטיטניום.

אמיר.

רפי 33
22-07-06, 17:00
היי
בהתחשב במחיר, אתה, כנראה, צודק.
אם אתה צודק, מה קורה כשמשחיזים? הלך הציפוי, הלך המקדח?
בכל מקרה, הם עושים את העבודה היטב.

YNV
22-07-06, 17:51
כשמשחיזים מקדח מצופה, הציפוי יורד.

יניב

קיד
22-07-06, 23:08
היי
ולמה אתה חושב כך?
כך נאמר לי. (יש גם שלדות טיטניום לאופניים)
מכל מקום, פשוט לא נגמרים ולא נאלצתי להשחיזם. ואני קודח ללא מעמד. יש לי שניים בקטרים של 13 ו- 10 מ"מ.
אגב, טמפ' התכה של הטיטניום גבוהה משל הקובלט בלמעלה מ- 300 מע' צלסיוס והוא שוקל (מ"ס) כחצי.
מסתבר שאין שום קשר בין משקל סגולי, טמפ. התכה, ומחיר, אל היכולת להחזיק להב מושחז.
יש פלדות שתוכננו כך שנוכל להשחיזן. לדוגמא להבי סכיני גילוח יצרו בעבר מפלדה מטיפוס HY80 הנוחה מאוד להשחזה. דוגמא הפוכה היא קבוצת פלדות הבלתי מחלידות, שרובה אינה מחזיקה השחזה.

איכות הלהב תלוייה במבנה הגרעיני של הפלדה (נא לקרוא בבית על טיפולים טרמיים). לטיטניום מבנה גרעיני בעייתי, לכן לא תראה חלקי טיטניום מבריקים, לא כל שכן להבים של כלי חיתוך.

לנושא הציפויים: קרבידים, אוקסידים וניטרידים של מתכות הם לרוב חומרים בעלי רמת קושי גבוהה מאוד. אין זה אומר כלום על החוזק המכני שלהם. אבל חומרים אלה הם מצויינים לציפוי קשה. אחד החומרים המפתיעים הוא אוקסיד של אלומיניום. בניגוד גמור לרכות הבלתי נסבלת של אלומיניום, ותכונות המתיחה המצויינות שלו, אוקסיד של אלומינים הוא אבקתי, וקשה מאוד. משחת קרבורונדום לליטוש תושבות שסתומים בראשי מנוע מכילה למעשה כמות גדולה של אוקסיד אלומיניום.
בדומה לדוגמא, אוקסיד של סיליקון הוא החומר הבא בקשיותו אחרי יהלום. חומר זה משמש בלהבי משורים.

השימוש התעשייתי: במקום לייצר מקדח מפלדה יקרה מאוד, ניתן לייצר מקדח זול מפלדה HSS פשוטה, ולצפות אותו בציפוי קשה. היתרון: מחיר זול עבור להב איכותי. חסרון, נזק לציפוי משמעו שהמקדח נהפך למקדח HSS רגיל. בשימוש במכונת עיבוד שבבי בעלת מערכת קירור רצינית, מקדח מצופה יכול לספק שעות קידוח רבות.

קיד,

חנן, אל תנסה להשחיז מקדח בעזרת אבן ציר פשוטה. סיבובי המנוע אינם מספקים, וגודל הגרגרים של האבן הוא גדול מדי. עדיך להרכיב דיסקת FLAP (ניירות לטש) על משחז זוית 4.5", ולקבע את המשחזת במלחציים. יתרון העבודה עם FLAP הוא כפול: גודל גרגר קטן, ומבנה הדיסקה מייצר המון רוח אשר מורידה את טמפ. העבודה.

lizard
23-07-06, 00:25
שמו קירור 5 ליטר עלה לי 130 שקל והיחס הוא 1:3 בערך, אפילו פחות.
בשימוש ביתי יכול להחזיק שנים לדעתי.

מקדחת עמוד קטנה של ל.כ עלתה לי 400 שקל לפני מע"מ ויש לה אפשרויות כיוון לגיר. אני הרכבתי אותו על מינימום סל"ד ע"פ הטבלה שמסופקת עם המקדחה.

(אני מחפש מקדחת עמוד גדולה, אם מישהו שומע על משהו שישלח בבקשה מסר)

רפי 33
23-07-06, 13:05
רפי - המקדח HSS שעליו אתה מדבר הוא רק עם ציפוי טיטניום (Titanium Nitride) ,
הוא לא עשוי עצמו מטיטניום.
אמיר.היי
נראה לי שאתה צודק.
משום מה, כך הם נקראים.

kd2
17-07-07, 21:46
מקפיץ -

קניתי מקדחה רוטטת 500W של BOSCH.
אני מעוניין בשמות של יצרני מקדחים איכותיים לברזל.
הייתי היום בחנות DIY הקרובה אלי וביקשתי מקדחים טובים לברזל והמוכר הציע לי מקדחי HSS שכתוב עליהם - "HUNTER SUPER".
שווה משהו?

הסוגייה השניה היא המחיר
למקדחים מסוג זה ביקשו 16 ש"ח למקדח.
שווה לקנות מקדחים מאוד יקרים כמו שחנן מדבר עליהם בתחילת השרשור או להשתמש בזולים ולזרוק אחרי כמה שימושים?

לגבי השחזה - יש מכשיר יעודי?
סירטון הדגמה? משהו?
שוב עולה שאלת המחיר...
והאם שווה בכלל להשחיז מקדחים של מספר שקלים בודדים.

or65
17-07-07, 22:00
אהלן .
לגבי מכשיר יעודי , אכן קיים דבר כזה , יש לי חבר שאצלו זרוק דבר כזה יש חור לכל גודל של מקדח אתה מכניס את המקדח לוחץ על כפתור והופה מקדח חדש ( לפי ההסבר שלו ,המכשיר שלו כרגע דפוק אם אני זוכר נכון ) .
לגבי מקדחים , קודם כל לאט זאת השיטה , תקדח מהר אתה תהרוס מקדחים בקצב רצחני , לי יש כמה מקדחים פשוטים של HSS בעלות של שקלים בודדים בקידוחים שלא משתמשים במקדח מעל 10ממ אני עובד עם המברגה וקירור מים ( יש חומר יעודי ) ואיפו שאני משתמש במקדחת עמוד ( עלק מקדחת עמוד :) ) אז גם מהירות איטית ושם אפשר להפעיל הרבה לחץ זה הולך מהר מאוד כרגיל עם קירור , אגב המקדחים האלה מחזיקים יותר מדי זמן ולפני כמה זמן הם עבדו בכמות גדולה .

עריכה : המלצה קטנה אם אתה כבר קונה מקדחים לדעתי תקנה סט ( כרגיל לHSS יש כזה ) לדעתי יותר שווה במקום כל פעם לרוץ לחנות , ויש גם מארז נוח .

אור

עירא
17-07-07, 22:11
אור, אני מקווה שברור לך ש-HSS זו אינה חברה....

ולעניין, לרוב יוצא יותר זול לקנות (לפחות בהתחלה) סט של מקדחים מאיכות בינונית פלוס.
מחיר הגיוני לסט של קדחים ממידה 1מ"מ עד 13 מ"מ בקפיצות של חצי, מקדחי HSS רגילים, יעלה סביב ה-150 - 200 ש"ח שזה משמעותית יותר זול מלקנות את המקדחים בבודדים (ד.א. המחיר של המקדחים משתנה לפי הגודל של המקדח ולכן מקדחים בגודל 7 מ"מ ומעלה כבר דיי יקרים)

kimron
17-07-07, 22:20
יש משחיז מקדחים יעודי של "בוש" נוח ופשוט לשימוש, לא זול אבל כלי עבודה לא מדרגים ע"פ המחיר....

ליאור.

kd2
17-07-07, 23:05
אין לי למה לקנות סט שלם , אני קודח מה שאני צריך.
ורוב החורים הם נגיד 7-11 ואת אלו אני אקנה באיכות טובה ( או לא...תלוי לפי המלצת הגולשים ).
אור HSS זאת לא חברה.
ליאור , על איזה מחיר אנחנו מדברים?
יש לי קטלוג של בוש ואין שם.

kimron
19-07-07, 17:01
זה הכלי שיש לי, אבא שלי קנה אותו כנראה לא בארץ...אבל בימיינו זו לא בעיה להשים יד על אחד כזה

בעזרת האינטרנט...

עושה את העבודה ביעילות (אין צורך ליחצן את BOSCH)

http://www.justtools.com.au/prod2114.htm

ליאור.

Bulldog
20-07-07, 07:23
טוב, היות ורק עכשיו נתקלתי בשירשור הזה.

אז כן מדובר על מקדח 13 מ"מ שעלה לי 90 ש"ח תמימים בחנות ליד הבית בראשון, מעולם לא הושחז ועבדתי איתו בעיקר במקדחה ידנית, רוב הזמן עם חורים מקדימים אבל הרבה פעמים מעצלנות נכנסתי איתו ישר אבל בעיקר בחומרים דקים.
עומר

kobiarava
20-07-07, 14:59
לגבי מחירי המקדחים- מקדח זול מאוד (16 שח, למשל), לפעמים גם לא יחזיק את הקידוח הראשון, ולא בגלל שההשחזה שלו נשחקה, אלא פשוט משום שהוא יתנפץ.
מקדחים לקדיחה בקוטר גדול (7-8 ממ ומעלה) הייתי ממליץ לקנות לפחות את ה"בינונים פלוס", נניח, לא פחות מ-50-70 שח למקדח 10/11/12/13.
מקדח כזה לא ישבר בקלות, לא ישחק בקלות, יחזיק לאורך זמן (אפילו שנים, אם תשמור עליו נכון) וכן תוכל להשחיז אותו בלי בעיה ולשמור אותו יעיל, לעומת הזולים שאחרי השחזה או שתיים בעצם עברת את הציפוי המחוסם ומכאן והלאה יש לך מקדח מפלדת-קקה שנשחק אחרי 3 ממ אלומיניום.....
כשמדובר על קטרים קטנים יותר מ-6 ממ, 8-10 שקלים יספיקו כדי לקנות לך מקדח HHS טוב בכל תנות לאספקה טכנית (עוד לא למדת שלא קונים כאלה דברים בהום סנטר?)

קובי

nik108
21-07-07, 22:12
יקירי:
עליה הדרגתית בקוטר הקדח עד לקוטר הרצוי במיוחד בקדיחה ידנית תאריך את חיי סט המקדחים לאין שיעור.

נכון מאוד, תמיד עובד,
חשוב מאוד לקרר, אני מקרר את המקדחים עם שמן המיועד לקרור מקדחים ניתן למצוא בחנויות המקצועיות יותר, בעלות של 10 -20 ש"ח.
חור בקוטר 13 מ"מ יש להתחיל בקדיחת חור 6מ"מ להגדיל לחור של 9-10 מ"מ ובסוף לקדוח חור 13מ"מ.

kd2
22-07-07, 19:32
לא קניתי ב"הום סנטר" או משהו דומה , חנות לאספקה טכנית אפילו די מקצועית , אולי בתחום הזה קצת לוקים בחסר.
נקדח ונראה.

רפי 33
22-07-07, 20:07
נכון מאוד, תמיד עובד,
חשוב מאוד לקרר, אני מקרר את המקדחים עם שמן המיועד לקרור מקדחים ניתן למצוא בחנויות המקצועיות יותר, בעלות של 10 -20 ש"ח.
חור בקוטר 13 מ"מ יש להתחיל בקדיחת חור 6מ"מ להגדיל לחור של 9-10 מ"מ ובסוף לקדוח חור 13מ"מ.
היי,

הקרור הטוב ביותר הוא באמצעות מים ! (עדיף על שמן פי 2).
השמן משמש, בעיקר, לאי הקהת המקדח, דבר שאפשר להשיג בהפעלת לחץ נמוך.

מקדחה 500W, גם של פירמה ידועה וטובה כ- בוש, תתקשה בקידוחי מתכת (ברזל, פלדה..)
ובטון, אף בעבודות בית פשוטות.

jonesy
22-07-07, 22:55
היי,

הקרור הטוב ביותר הוא באמצעות מים ! (עדיף על שמן פי 2).
השמן משמש, בעיקר, לאי הקהת המקדח, דבר שאפשר להשיג בהפעלת לחץ נמוך.

ה'שמן' המדובר הינו נוזל המוסף למים ומקרר את המתכת טוב יותר ממים.

רפי 33
23-07-07, 00:14
ה'שמן' המדובר הינו נוזל המוסף למים ומקרר את המתכת טוב יותר ממים.
היי,

???

יותר ממים ?

אפילו קרח מגיע רק לכמחצית מכושר הקרור של מים (והוא מים).

כך גם השמנים השונים.

kd2
23-07-07, 05:54
שורה תחתונה אני צריך לקדוח 9 מ"מ של חור איזה מקדח לקידוח מקדים לקנות?
5?
6?
7?

הבוש שקניתי מרגישה מאוד חזקה , יותר חזקה ממקיטה 650 בת כמה שנים.
שאל את ה200 ברגי האיסכורית במחסן שלי.
לדעתי היא תהיה מספיק חזקה , נחיה ונראה.

or65
23-07-07, 08:46
KD2 אני מאמין שאתה יודע את זה אבל אם לא תזכור מהירות גבוהה לא תתן כלום , מניסיון .
לאט בסבלנות ואם קרור ותראה גם כמה זמן המקדח ישמר לך .
בהצלחה
אור

נמרוד
23-07-07, 11:25
רפי מה לעשות, בתעשית העיבוד השבבי משתמשים ב"אמולסיה", תערובת (נדמה לי שאמולסיה בעברית זה "תרחיף" או משהו בסגנון) של מים ושמנים מסוימים. התפקיד של החומר הוא לא רק קירור, הוא גם סיכה, ובזה מים לא מצטיינים. אם זה לא מסתדר עד הסוף עם מה שלמדת בבית הספר - אנא פנה במכתב מסודר למורה שלך לכימיה ודרוש הסברים, או את הכסף בחזרה! :smile:

PW
23-07-07, 12:36
יקירי:
אמולסיה בשפתם: "תחליב" בלשוננו (שפת עבר).
בד"כ מדובר בפיזור אחיד ככל האפשר של 2 תווכים נוזליים, האחד הידרופובי והשני הידרופילי אשר באופן רגיל אינם מתערבבים זה בזה ונפרדים בכלי משותף לשני חלקים כאשר בעל המשקל הסגולי הקל יותר צף מעל זה הכבד. (למשל שמן ומים). הפעלת כוח מכני חזק לערבוב יוצרת מדיום שבו טיפות זעירות של נוזל אחד (כגון השמן) מפוזרות בנוזל אחר (כגון המים) באופן אחיד. כך מושגת יכולת סיכה טובה (של השמן) וכושר קירור טוב (של המים).

רפי 33
23-07-07, 16:58
רפי מה לעשות, בתעשית העיבוד השבבי משתמשים ב"אמולסיה", תערובת (נדמה לי שאמולסיה בעברית זה "תרחיף" או משהו בסגנון) של מים ושמנים מסוימים. התפקיד של החומר הוא לא רק קירור, הוא גם סיכה, ובזה מים לא מצטיינים. אם זה לא מסתדר עד הסוף עם מה שלמדת בבית הספר - אנא פנה במכתב מסודר למורה שלך לכימיה ודרוש הסברים, או את הכסף בחזרה! :smile:
היי,
נמרוד,
ידוע, גם ידוע. בזמנו זה היה גם כנגד החלדה של המקדחים.
תגובתי, פליאתי, היתה אך ורק לגבי - "ומקרר........ טוב יותר ממים".
ואין נוזל בהישג יד המקרר יותר טוב ממים.
בשימוש ביתי עם מקדחי טיטניום (ציפוי) אין כל צורך בשמן, כל עוד עובדים נכון .

אגב,
אמולסיה -תחליב.
סוספנסיה - תרחיף. (בגוף האדם, בנוזל הדם - תאי הדם בפלסמה, למשל).
תופעות די דומות, מבחינה פיזית.

נמרוד
24-07-07, 11:03
תחליב, תרחיף... אתה אוהב מילונים, אה רפי? הנה לך אתגר, חפש את המילה "טרחן" ותן לנו הרצאה, באיזו מידה של דיוק היא מתארת... אותך! :twisted:

איציק - 4X6ZH
24-07-07, 11:42
השרשור הזה הולך לזכות ( לפחות לדעתי ) בפרס השרשור המוזר .
כל כך הרבה כותבים . וכל כך מאט אינפורמציה איכותית .
זוית השחזת המקדח קריטית .
יש להשחיז את המקדח בזוית בהתאםלסוג החומר מהירות העבודה וקוטר הקדח .
מהירות סיבוב המקדח קריטית .
הכח המופעל על המקדח יהיה בהתאם להתקדמות והחדירה לעומק הקדח .
סוג החומר שנקדח בהתאם לזה יש להתאים נוזל קירור ( יש חומרים שאסור להשתמש בנוזל קירור)
יציקות לא אוהבות קירור .
יציקות אפורות ממש על יבש .
סוג המקדח בהתאם לחומר שנקדח
כמובן שאפשר לקחת מקדח HSS ולקדוח איתו אלומיניום ( וגם לשרוף אותו ) .
יש אין סוף נוזלי קירור
מי ברז זה לא בדיוק נוזל קירור .
ויש עוד הרבה פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמסובבים את המקדח ומתפלאים שזה לא קודח .
וקצת חומר בנושא נוזל קידוח
אני משתמש בנוזל הזה שניתן להשיג אותו בחנויות בארץ
במקור מיועד לעיבוד שבבי
אבל עושה פלאים בקידוח
בחנויות בארץ שמו טפמאטיק .
http://www.lpslabs.com/products/TDS/1%20Gold.pdf
איציק

kd2
24-07-07, 21:59
טוב אז בואו נסכם.

למשתמש הביתי כמוני שרוצה עכשיו לקדוח 3 חורים של 9 מ"מ.
איזה מקדח מקדים הוא צריך?
במה לקרר?
נוזל יעודי?
מים?
( אמרו לי שWD40 עושה את העבודה בסדר גמור לשימוש קל , לא בטוח שאני מסכים עם זה ).
שמן?
MIX ביתי של שמן ומים?

נמרוד
24-07-07, 22:40
משתמש ביתי? תקדח קדח מקדים אחד עם איזה מקדח שיש לך - 5-6 מ"מ. תקדח לאט עד כמה שהמקדחה מאפשרת, ותקרר עם מה שיש - WD40, שמן מנוע, מים, תחליב או תרחיף, לא משנה. ראיתי WD משמש לעבודות ידניות קלות גם בבתי מלאכה לעיבוד שבבי רציניים. אל תגיע למצב שהמקדח מתחמם, אתה תלמד לזהות לבד.

idanw
24-07-07, 22:52
3 עמודים ובאמת לא יצא מזה הרבה...
אני גם צריך סיכום.. אבל לא למשתמש ביתי...
אני קודח ( לא בהכרח אני) לפעמים מעל מאה חורים ביום... ומוציא יותר מידי כסף על מקדחים...
אני קודח בעיקר בשטח ללא אפשרות שימוש במקדחת עמוד אלא במקדחות ידניות בלבד, בברזל מגולוון 2-3 מ"מ עובי.
ובקטרים שבין 7 מ"מ ל 13 מ"מ..
האם יש מכשיר השחזה יעיל? חומר קירור יעיל לשימוש במקדחה ידנית? (ופרקטי לשימוש בכמויות גדולות.)

עידן

kd2
24-07-07, 23:16
תודה רבה נמרוד.

landrover
24-07-07, 23:36
אני משתמש ביתי לחלוטין ,
ומשתמש בנוזל חיתוך יעודי - טאפמטיק גולד, זה שאיציק דיבר עליו,
קניתי בקבוק של חצי ליטר לפני שנתיים , וזה עלה 60 שח בבורג המפרץ,
מספיק לעצור כל כמה שניות ולשים כמה טיפות בקדח , ככה גם המקדח לא מתחמם מידי.

ההבדל עם או בלי גדול מאוד.

אמיר.

tooshey
25-07-07, 00:54
[QUOTE=kd2]שורה תחתונה אני צריך לקדוח 9 מ"מ של חור

בקוטר הזה יש לי אחלה כלי , שקודח חורים חבל"ז....
ה F.N. הוותיק...
אתה מוזמן לבא לנסות...

טושי

kd2
25-07-07, 02:15
טושי , לא הבנתי אותך...

barm85
23-10-10, 18:49
שלום חנן,

יתכן ומה שאתה קודח היא פלדה קשה ששוחקת את המקדח.

מנסיוני בקידוח גם עם מקדחת יד, ואני קודח המון קידוחים

בפלדה רגילה (רכה)אני לא יודע עובי ס"ך הקידוחים, אבל בטוח עשרות ס"מ, גם ללא שמן קידוח.

(יש שמן קידוח יעודי שמקל מאוד בקידוח). מיד מבחינים עם תחילת הקידוח שקל יותר עם השמן.

מקווה שעזרתי

בר

-->