PDA

צפייה בגרסה מלאה : זליגת חשמל - איך יודעים שיש ואיך בודקים מאיפה?

GodsFather
21-07-06, 14:45
שלום,

יש לי חשד לזליגת חשמל אצלי ברכב. איך אני מוודא שאכן החשד נכון? האם יש מכשיר כלשהו שמודד? האם יש למישהו כאן כזה מכשיר לבדיקה?

איך אני יודע מהיכן הזליגה ?

חנן-ג'יפולוג
21-07-06, 15:31
כבה את כל צרכני החשמל ברכב, נתק כבל מינוס מהמצבר, שים בינו ובין המצבר מד זרם (יש את זה גם ברב מודד פשוט ב50 ש"ח) , ובדוק שאין צריכת זרם. אם יש לך אזעקה, אימובילייזר,שעון זמן, מערכת סטריאו, וכו', אתה אמור לראות כמה עשרות מיליאמפר, לא יותר.

שים לב שכל הצרכנים כבויים, אפילו הנורה הפנימית שנדלקת כשפותחים דלת, כי הרב מודד הזה בדרך כלל לא בנוי לזרמים גבוהים, ובחלק ניכר מהמכשירים והמצבים הוא אפילו לא מוגן ע"י נתיך.

eran4x4
21-07-06, 16:33
בהמשך לחנן,

אפשר לחבר את בטור למד הזרם נורה ראשית כך שהזרם יוגבל למספר אמפרים בודדים.

כאשר אתה מודד תמדוד קודם כל על זרם גבוה (בד"כ 10A) ורק אם הקריאה נמוכה מ1A תעבור למדידת זרם נמוך (בד"כ מצריך חיבור החוט האדום לשקע אחר במודד).

GodsFather
21-07-06, 17:31
תודה על התשובה , מה לגבי איתור התקלה ? איך אני יודע מה מושך לי חשמל ?

eran4x4
21-07-06, 17:49
אחרי שאתה רואה זליגה תתחיל לנתק פיוזים\צרכנים אחד אחד עד שתגלה את הגנב....
מומלץ להתחיל מהדברים האחרונים שנגעו בהם ו\או אלמנטים לא מקורים במערכת החשמל.

אלעד ל.
24-07-06, 17:15
אצלי ברכב המצבר נגמר ללא סיבה נראית לעין - הבדיקה הראשונית היתה לנתק כבל של המצבר ובין המצבר לכבל לחבר נורה . היא אמורה לעבוד חלש מאד. אם היא עובדת חזק ז"א שיש צריכת חשמל רצינית איפשהו .

לאחר חיפוש נמצאו שני relay ( ממסרים ) שכנראה היו מחוברים לפנסים שהיו פעם ברכב. הממסר עובד כך שהוא צורך חשמל כל הזמן ע"מ להשאיר מעגל סגור ( שמשאיר מעגל גדול יותר פתוח ..) ולכן יש צריכת חשמל כל הזמן . אחרי ניתוקם לא היתה יותר בעיה.

GodsFather
24-07-06, 17:56
אצלי ברכב המצבר נגמר ללא סיבה נראית לעין - הבדיקה הראשונית היתה לנתק כבל של המצבר ובין המצבר לכבל לחבר נורה . היא אמורה לעבוד חלש מאד. אם היא עובדת חזק ז"א שיש צריכת חשמל רצינית איפשהו .

לאחר חיפוש נמצאו שני relay ( ממסרים ) שכנראה היו מחוברים לפנסים שהיו פעם ברכב. הממסר עובד כך שהוא צורך חשמל כל הזמן ע"מ להשאיר מעגל סגור ( שמשאיר מעגל גדול יותר פתוח ..) ולכן יש צריכת חשמל כל הזמן . אחרי ניתוקם לא היתה יותר בעיה.

ממה שאתה אומר , לכל אחד שיש פרוז'קטורים ברכב תהיה זליגת חשמל...

יש לי 4 פנסים ברכב...כולם מושכים לטענתך?

לגבי הבדיקה שערכת , איזה כבל ניתקת? את המינוס או הפלוס ? חיברת נורה לכבל? לא ברור הניסוי , תוכל להסביר? (אני צולע בחשמל)

חנן-ג'יפולוג
24-07-06, 20:39
אלעד, מישהו חיבר שם את הממסרים בצורה מוזרה, זה לא אמור להיות מחובר בצורה כזו.

GodsFather
24-07-06, 21:09
יש לי 8 ממסרים ברכב (לפחות מאלה שהצלחתי לספור בעיניים בתא המנוע).

אתה רוצה לומר שכל אחד כזה לוקח לי זרם?

זה יסביר את הסיבה שכל 3 חודשים אני מתקן את האלטרנטור ובבדיקה אומרים לי שה"טוען" שלו נשרף מעבודת יתר כי הוא הטעין את המצבר כל הזמן וזה העמיס עליו...

בכל מקרה , אם אפשר הסבר לגבי הבדיקה עם המנורה , זה יהיה נחמד.

חנן-ג'יפולוג
24-07-06, 21:35
אתה רוצה לומר שכל אחד כזה לוקח לי זרם?

הם לוקחים מעט מאוד זרם בזמן שהם מפעילים את הצרכן שאליו הם מחוברים. הם לא לוקחים זרם בזמן שהרכב עומד ללא שימוש.

רפי 33
24-07-06, 23:17
אחרי שאתה רואה זליגה תתחיל לנתק פיוזים\צרכנים אחד אחד עד שתגלה את הגנב....
מומלץ להתחיל מהדברים האחרונים שנגעו בהם ו\או אלמנטים לא מקורים במערכת החשמל.
היי
אכן, זו צורת הבדיקה המומלצת.
יש להשתמש או באמפרמטר (מולטימטר?), לבדיקה מדויקת, או בנורה בהספק נמוך.(מכס. 5W)
אם היא דולקת באור חלש, הכל בסדר.
אחרת, עבור לתהליך הנ"ל.
אגב, ממסרים (ריליים) כדאי לבדוק, מדי פעם, אם הם לא "תפושים" ("מופעלים" שלא באופן רצוני).

GodsFather
24-07-06, 23:22
היי
אכן, זו צורת הבדיקה המומלצת.
יש להשתמש או באמפרמטר (מולטימטר?), לבדיקה מדויקת, או בנורה בהספק נמוך.(מכס. 5W)
אם היא דולקת באור חלש, הכל בסדר.
אחרת, עבור לתהליך הנ"ל.
אגב, ממסרים (ריליים) כדאי לבדוק, מדי פעם, אם הם לא "תפושים" ("מופעלים" שלא באופן רצוני).

א. איך בודקים עם נורה?
ב. איך בודקים שממסר תפוס/לא תפוס ? ואיך משחררים?

אלעד ל.
25-07-06, 21:18
קודם כל לגבי הממסרים אני משער שהם היו מחוברים לפנסים מכיוון שזה החיוט היחידי הלא מקורי שהיה לי ברכב - ויש בו הכנות לפנסים . יכול מאד להיות שהם היו מחוברים לא נכון במיוחד לאור העובדה שהם היו מולחמים ישירות לכבל של המצבר מה שאומר שהם כל הזמן מקבלים מתח מהמצבר גם כשהסוויץ סגור ( תקנו אותי אם אני טועה) וככה מרוקנים אותו .
לגבי הנורה . אני לא זוכר איזה כבל ניתקתי ( יכול להיות שבמזל לא התפחלצתי שם ...?? ) אבל לדעתי אין חשיבות . צריך לסגור את הסוויץ ולנתק את אחד מכבלי המצבר ואז בין הקוטב של המצבר לחוט שנותק מחברים נורה . הנורה אמורה לדלוק חלש מכיוון שברב הרכבים יש מערכות שצורכות חשמל גם כשהסוויץ סגור ( אזעקה , שעון , וכו' ) . אם היא דולקת חזק זה אומרת שיש רכיב כלשהו שצורך יותר מדי חשמל . חלש זו כמו נורה בפנס שנגמרו לו הבטריות .

yscheiner
25-07-06, 21:56
ממסרים:

כדי למנוע אי הבנות על צריכת זרם בממסרים - ממסר שמחובר בצורה תקינה לא צורך זרם כאשר הוא לא בפעולה.
4 רגליים לממסר (ושלוש פינות לכובע שלי):
1. רגל אחת מקבלת הזנה קבועה מהמצבר אך מאחר והממסר לא פעיל אין צריכה (הזרם לא הולך לשום מקום).
2. רגל שניה ממשיכה מהממסר לצרכן (ושוב, אם הממסר לא פעיל אין "זרימה" ואין צריכה).
3 + 4. הם + ו - אשר מפעילים את הממסר(כאשר מתג ההפעלה במצב מנותק אז הממסר לא עובד ושוב... אין צריכה).

היכן הבעיה?
כאזר מחברים את רגלי הממסר בצורה הפוכה, כלומר את שתי הרגליים שאחראיות על הפיקוד עם חיבור ישיר למתח. הממסר יהיה במצב סגור ויצרוך זרם כל הזמן (מדובר בפחות משני אמפר) וזה גם אומר שמתג ההפעלה מחובר על הקו הראשי (מה שמבטל את כל משמעות הממסר).

אל מכם שמחפשים ציורים והסברים יכולים למצוא זאת בכתבה המסבירה כיצד יש לחבר פנסים נוספים לרכב.

UNIX
25-07-06, 22:02
ממסר אמור לקבל מתח תמיד מצד אחד ולהוציא מצד שני רק שאתה מפעיל אותו ע"י מתג כלשהו
כך שאם למשל יש ממסר תפוס והממסר הוא ממסר של אורות ראשיים אז אתה תראה שהאור ראשי דלוק תמיד גם כשתכבה את המתג שלו .
צריכה בגדר המותר לרכב חדש שכולל המון מערכות מחשוב היא משהו כמו 8 מילי אמפר

eran4x4
26-07-06, 01:06
צריכה בגדר המותר לרכב חדש שכולל המון מערכות מחשוב היא משהו כמו 8 מילי אמפר
התקוונתה אולי 80 מ"א?

אני מנחש שמה שצרך חשמל האופן קבוע בממסרים זה סליל ההפעלה (בד"כ כחצי אמפר) - בהתקנה ברכב בד"כ סליל ההפעלה אמור לקבל חשמל רק כאשר הצרכן מופעל וכך נמנעים מחיסול המצבר וצריכת זרם מיותרת.

UNIX
27-07-06, 20:14
כמובן 80 מילי אמפר וזה הגבול זה אמור להיות איפשהוא קצת מתחת וזה כולל איתוראנים למינהם .

ניצן א
12-08-06, 20:15
בעיה דומה של זליגה היתה לי ברכב של אישתי (מזדה פרמסי),בדיקה עם אמפרמטר פשוט לא הצליחה כי הזרם היה גבוה ממה שניתן למדוד במכשיר שיש לי (קטן שעולה 30זוז).
לפיכך בעצת חשמלאי עברתי לשיטת הנורה,נורה של 5W חוברה בטור בין הקוטב החיובי של המצבר לנעל כבל החיובית (כמובן הנעל מנותקת מהמצבר)הנורה דלקה באור חזק וזה הצביע על מעבר זרם ואז התחלתי לנתק פיוזים בזה אחר זה.
האשם נמצא ברדיו אשר משהו בו פגום וגם כשהוא מכובה הוא לוקח זרם,ברגע שהרדיו נותק האור במנורת הביקורת כמעט כבה (הזרם שנשאר היה של האזעקה והוא זניח).

גלעד צ
14-08-06, 15:53
גם לי הייתה בעיית זליגה מעצבנת שבבדיקה מעמיקה נמצא האשם: ממסר שהותקן לא נכון!!
את הבעייה והפתרון מצא גרשון האחד והיחיד שיש לו גם את המכשור וגם את הסבלנות למשימה שכזו.
עצתי, טלפן אליו, קבע איתו ויש סיכוי סביר שהבעייה תיפתר.

GodsFather
14-08-06, 16:47
מי זה גרשון?

גלעד צ
15-08-06, 11:32
חשמלאי מומחה לנדרובר שברח' הגנים 10 קרית שאול,
טל' 03-6448076 או 050-5559193.

-->