PDA

צפייה בגרסה מלאה : עזרה בכתיבת כתבה לעיתון בנוגע לבדיקת זיהום האוויר החדשה

איתמר מור
30-07-06, 14:57
שלום
שמי איתמר מור, אני כתב בעיתון "ישראלי" (העיתון היומי המחולק ברכבות ובאוטובוסים של אגד). אני אמור לפרסם בקרוב כתבה שעוסקת בתקנה מכוחה מחייבים כבר 4 חודשים רכבי בנזין משנת 95 ומעלה בבדיקה החדשה של זיהום האוויר.
קראתי את החומר המובא בפורום לגבי הנושא, אולם עדיין ישנם דברים שלא ברורים לי והייתי שמח לשמוע מכם האם ידוע לכם בנושא:

1. במשרד התחבורה טוענים כי למעט תקופת הסתגלות של כחודש וחצי שבה הייתה כמות נכשלים גדולה והמוסכים היו נבוכים בכל הקשור לתיקון התקלות, כיום המציאות היא הרבה יותר טובה. המכונים יודעים לתפעל את הציוד החדש בצורה יעילה ומציידים את הנכשלים בהוראות מפורטות למוסך לגבי מה כדאי לבדוק ומהו סדר הפעולות שאותו יש לבצע. בפועל בבדיקה קצרה ולא משקפת שערכתי בכמה מוסכים עולה שלרובם אין את המכשור הקיים במכוני הרישוי- מה שהעלה אצלי את השאלה איך הם יודעים מה לתקן? (הרי לא יעלה על הדעת לפעול בשיטת ניסוי וטעיה ולהחליף חצי מכונית בכדי להעביר את האוטו טסט רק בגלל חיישן או תקלה בתכנות של מחשב הרכב). בקיצור: איפה האמת עוברת? גם את הטופס שאותו כביכול מקבלים עבור המוסך, לא ממש ברור לי שיש רבים שיודעים לפענח אותו ולו משום שהוא כולל בעיקר נתונים כימיים לגבי תרכובות גזים הנפלטים מהרכב ולא מונחים מכניים..

2. אחד מכתבי הרכב הוותיקים העלה באוזני טענה לפיה גם הבדיקות הנעשות במכונים השונים אינם זהים. לדבריו הרוב תלוי בבוחן, בכמה הוא לוחץ על המצערת בשעת הבדיקה ועד כמה הוא קפדן במקרים גבוליים (יש לא מעט כאלה לדבריו)- האם זה נכון? (לטענתו ישנם לא מעט רכבים שנכשלים כשהם מגיעים למבחן נהוגים על ידי בעליהן, ועוברים באורח פלא כשהם מגיעים נהוגים בידי מסוכניק או מכונאי שמוכר במכון הרישוי. אותה טענה לגבי קציני רכב בחברות ליסינג או מנהלים של ציי רכב שלבוחנים - ולמכון עצמו- לא שווה להסתכסך אתם מבחינה הכלכלית).

3. האם יש כאן אנשים שעברו בעצמם דרך יסורים בנושא הנ"ל או כאלה שמכירים אחרים, והאם הם מוכנים להיחשף לצורך הכתבה? האם יש כאן מישהו אולי שעומד לעבור טסט בימים הקרובים והוא חושש מהבדיקה המדוברת?

אסתפק בדברים הללו לעת עתה.

אשמח לתגובות

איתמר מור
052-5254057

asafk
30-07-06, 15:05
הרי לא יעלה על הדעת לפעול בשיטת ניסוי וטעיה ולהחליף חצי מכונית בכדי להעביר את האוטו טסט רק בגלל חיישן או תקלה בתכנות של מחשב הרכב

הצחקת אותם. על דעתך, אולי זה לא יעלה...

נתונים כימיים לגבי תרכובות גזים הנפלטים מהרכב

את הנתונים הללו בעל מקצוע יודע לפענח היטב, והמשמעות שלהם ברורה למי שיודע את העבודה... אם יש כזה במוסך...

הבדיקות הנעשות במכונים השונים אינם זהים. לדבריו הרוב תלוי בבוחן, בכמה הוא לוחץ על המצערת בשעת הבדיקה ועד כמה הוא קפדן במקרים גבוליים

צודק. ועוד לא דיברנו על פרק הזמן שצריך לעבור בין בדיקה לבדיקה (כ4 דקות, זמן המינימום לצינור הגזים הדי ארוך שמכניסים לאגזוז- אחרת מודדים, למעשה, את הגזים של הרכב שהיה לפניך בבדיקה).

לא מעט רכבים שנכשלים כשהם מגיעים למבחן נהוגים על ידי בעליהן, ועוברים באורח פלא כשהם מגיעים נהוגים בידי מסוכניק או מכונאי שמוכר במכון הרישוי. אותה טענה לגבי קציני רכב בחברות ליסינג או מנהלים של ציי רכב

זה לא חדש, ולא רק בהקשר הזה. ובמיוחד בג'יפים וכלי רכב מיושנים, שבעליהן על פי רוב מראש נמנעים מלהגיע לבד כי יודעים שייכשלו. הרבה פעמים בבדיקה הראשונה הרכב עבר אבל הוציאו פלט של רכב שלא עבר, כדי שיבוא שוב. הדבר החשוב הוא שהמכון מרוויח את התשלום על בדיקה חוזרת, ולפעמים יש גם לבוחן עצמו רווח קטן מהצד... אבל את זה נעזוב לבינתיים מסיבות מובנות.

אסף.

רפאל
31-07-06, 21:33
ערב טוב איתמר

אני מעדיף להשאיר את עיסוקי לעצמי אך האמן לי שאני מכיר את הנושא.

אתה לא באמת חושב כי מישהו כאן יספר לך איך מעבירים היום טסטים, כולל את בחינת ארבעת הגזים החדשה. אני לא מתכוון לתאר כאן כיצד הדברים נעשים כדי לא להוריד את רמת האתר אך אם הינך מכיר קצת את הנושא אתה בטח מכיר שיטות כאלו ואחרות.

לעניין בדיקת ארבעת הגזים.

בדיקב זו איננה באה באמת לבדוק את רמת ארבעת הגזים הנפלטים מהרכב (הרמה המותרת בארץ הינה גבוהה ביותר ביחס למה שרכב תקין באמת פולט). בדיקה זו באה לבדוק את תפקוד הממיר הקטליטי (דרך מדידת ארבעת הגזים). אני לא הרחיב כאן (אלה אם יתבקש) כייצד פועל ממיר אך ידוע כי לאחר X אלפי קילומטרים הממיר "נסתם" ומפסיק לבצע את פעולתו ולאור זאת יש להחליפו.
פעולת הממיר תלויה במספר רב של גורמים אשר חלקם נלקחים בחשבון בזמן הבדיקה.
* חום המנוע (נלקח בחשבון) - נמדד ע"י מדיד אלקטרוני אשר בטוח אני כי הוא מושפע
מהטמפרטורה הסביבתית וכי אותו מדיד ימדוד מדידות שונות לאותו חום מנוע בתנאים שונים. כמו כן
מי אחראי לכיול המדיד ובדיקתו, כאשר מדיד כזה מבצע כ-100 בדיקות ביום (לערך).

* סל"ד המנוע (נלקח בחשבון) - הבוחן לוחץ על דוושת ההאצה ומשאיר את הרכב בתחום הירוק של
מד הסל"ד שבמכשיר הבדיקה. אישית אני אומר לך כי יש סטיה של כ-500 עד 1000 סל"ד (ראיתי
במו עיניי) בין מדידת שעון מכשיר הבדיקה לבין מדידת שעון הרכב. אני אישית מאמין לשעון הרכב.

* טמפרטורת הממיר הקטליטי (איננה נלקחת בחשבון) - ממיר "קר" איננו מבצע את פעולתו כיאות
לעומת ממיר "חם". ולא אומר שרכב המגיע בנסיעה למכון וממתין בתור עם מנוע עובד הינו בעל
ממיר "חם".

* תקינות חיישן חמצן (איננה נלקחת בחשבון) - חיישן חמצן מתפקידו שולט על כמות הדלק במנוע
ובצורה זו גם על הגזים הנפלטים. רכב בעל חיישן שאינו תקין עובד (בדר"כ) במצב SAFE MODE
שבו כמות הדלק והאוויר נקבעו ע"י המפעל ולא בהתאם לתנאי הדרך, מצב זה משפיע רבות על גזי
הפליטה של הרכב.

ויש עוד פרמטרים כאלו ואחרים אשר אינם נלקחים בחשבון.

אני יודע כי יש היום חומרים אשר מוחדרים למנוע ו"מחדשים" את פעולת הממיר. ישנם ממירים תחליפיים כאלו ואחרים אשר לא ידוע מה איכותם ויש גם (וסיפור אמיתי) רכבים משנת 95 ומעלה אשר עוברים את הבדיקה גם ללא ממיר בכלל ברכב (וע"י בעל הרכב ולא מישהו המכיר את הבוחן).

אז מה הבדיקה באה לתרום ?

להכניס כסף למי שמוכר את מכשירי הבדיקה - אולי.
להכניס כסף למי שמוכר את החומרים - גם אולי.
להגדיל את זמן ההמתנה בתור לבדיקת הרישוי - בטוח.
לפתור את בעיית זיהום האוויר במדינה - יש דרכים עדיפות לביצוע המשימה.

אז שוב עולה השאלה "אז מה הועילו חכמים בתקנתם ?"

רפי

אלון_ק
01-08-06, 00:05
אם חסר לך חומר על בדיקות והכשלות בטסט על שטויות שלא היו ולא נבראו, הגעת למקום הנכון...

(אלון, שבטסט השני סיפרו לו שזוית הקמבר בסמוראי שלו לא תקינה. בבדיקה שניה יום אחרי - בלי לגעת ברכב, כמובן, הרי זה הקמבר - הכל בסדר, הפתעה!)

yogibear
01-08-06, 06:30
רוצה עוד קצת חומר לכתבה בדבר מכוני רושוי ?
מעניינת העובדה כי בצמוד למכוני הרישוי קיים תמיד מוסך מלווה הצמוד למכון (סימביוזה במיטבה) , אמנם לפי השילוט במכון, אינך חייב להיעזר בשרותי החשמלאי\מכונאי\מכוון הפרונטים, אך אם "תבין" את דברי הבוחן, תגלה שהרכב עובר מיידית .... אם תתקן דווקא במוסך ההוא.
לא פעם ולא פעמיים נגשתי לטסט ונכשלתי... למה ? ככה !! לפני כשנתיים נכשלתי על בלמים מיד אחרי טיפול במוסך שכלל טיפול בבלמים. רטנתי ושבתי למוסך בו תוקן הרכב עם הממצאים, המכונאי טען בתוקף שאין שום בעייה, צויידתי באישור בלי שהמכונאי יגע שוב בבלמים, ו ... ראה זה פלא, הרכב עבר ...
ומי הרוויח מההכשלה ? המכון כמובן ...
ומי מרוויח מהכשלה על בדיקת גזים ? המכון כמובן.
לחלק נכבד מהמוסכים אין בכלל ציוד בדיקה, לא ניתן די זמן להיערך לתקנה כיאות, הן מבחינתנו כצרכנים והן מבחינת העוסקים בתחום.
לדעתי מחירה של הבדיקה שערורייתי, 24 ש"ח , כאשר מחירו של הטסט ללא הבדיקה כ 70 ש"ח ...
יתר על כן, התקנות בדבר הבדיקה אינן מיושמות במכונים, הדבר עלול לגרום לכשלון, הממיר חייב להיות חם, המנוע בטפ' עבודה , אך ממה שנוכחתי בטסט האחרון (לפני כשבועיים) שאין הקפדה יתרה על כך ... וציבור הנבחנים אינו מודע לעובדה... לא התעצלתי , נגשתי למס' אנשים ושאלתי אם הם יודעים שהמנוע צריך להתחמם לפני הבדיקה... אני מניח שאתה יודע את התשובה ... אף לא אחד מהם ידע זאת ...
המכון הפך למכונת חליבת כספים מהציבור. מעניין מה עבר בראשו של מר חיים רמון בהעבירו תקנה זו ערב פרישתו ממשרד התחבורה ...

tzagi
01-08-06, 07:34
Itmar,

Unlike the others, I'll tell you what is my experiance
No longer am I in the automotive biz, but in the past
I was a certified emmisions inspector in the state of Nevada
That was in 1996 and I was certified on BAR90 equipmant

Most likley, similar to wnat you guys have, its a 4 gas system
But I dont know for a fact as I'm not standing in front of the mechine:-)

I argee with Rafi and Yogi
The test program have nothing to do with clean air
Its just a way that the politicians can say they are doing something about the prioblem without realy doing anything and evertybody around benefiting
on the back of the common consumer

The test program is a double edjed sword
make it too hard to pass and everybody fails
(as a politician, that means you will not be rellected)
make it to eazy and everybody passes,
doing nothing for air quality.

Dont get me wrong....
Does the air quality in Tel Aviv need attention ?
you bet!
Its beyond bad...its worst then LA in the 70's!

for the couple of times I drove from HERTZLIA into TA, my eyes started to water, (I have sensetive eyes)

Do you want a better idea?
Here it is on the house:

Have every car owner bring in a proof from the MOSACH
yearly that a tune up has been pefformed
Tune up=change/check plugs, ignition wires, dist cap and rotor, air filter ect

that will eliminate all the ilegal
inspections(MACHERIM), the crooked inspectors, and will force the car owners to actualy take care of their cars , reducing emmisions in the proccess, and reducing the fuel consumption at the same time.

And by the way,
As an inspector I could:
fail a car if I wanted to, just by testing it
forcing the owner into an expensive ($) repair
pass it if I wanted to, even if it didnt nake it otherwise

Its funny what you can do when you know what to do!

kimron
01-08-06, 20:50
שלום לכולם....

רפי ככל שאני יודע(ואני יודע לגבי ההנחיות ולא לגבי המכון שבו אתה בודק...) מד הסל"ד וכן מד הטמפרטורה כמו כל ציוד המדידה במכון כן עובר כייול שנתי! שכן המכונים עומדים בתקן iso...

אני באופן אישי חושב שלא ניתן לנהל דיון מקצועי בגנות הבדיקה החדשה...שכן היא נגזרת על המכונים ממשרד התחבורה שמחוייב לעמוד וליישר קו עם תקנים של האיחוד הארופי...וכך זה הרבה מעבר ל"בעל סמוראי שנפל בין הכיסאות...."

מנקודת מבטו של המכון צריך לקחת בחשבון לפני שמגיבים תגובות שסוחפות אנשים לא מקצועים שמחפשים במה להאחז שנכון ,הבדיקה עולה כסף אך תפעילו את הראש העסקי והניחו לרגע לראש הג'יפאי \מכאני בצד בזמן שהתור מתארך מנגד רכשו המכונים את הציוד החדש שבעזרתו מבוצעת הבדיקה וכן במהלך יום העבודה ...נכון צריך להעמיד עובד נוסף,לפעמים יש תקלות במכשור וכו... לכן נסו לראות את התמונה הכללית לפני שמכונים אש לעבר המכונים שברור שהם לא הכתובת וידיהם מבצעות את החלטות משרד התחבורה.

ואם תנסו להביט על הדברים בצורה יותר כוללנית ומרחיקה מקצה הפגוש של רכבכם הפרטי אני חושב שקשה להגיד שרמת זיהום האויר באיזור גוש דן לדוגמא לא תושפע כלל מהאכיפה הזו שכנראה אחת מכמה חזיתות במלחמה נגד זיהום האויר בעולם....

ליאור.

-->