PDA

צפייה בגרסה מלאה : רתכת ביתית לרתכים מתקדמים - פיצול מדיון אחר

עירא
02-08-06, 01:32
אולי לא מתחיל, אבל אני צריך (תאמת שלא צריך אלא רוצה) רתכת חדשה.
הכיוון הוא רתכת אלקטרונית סטנדרטית,
אבל,
יש כל מני דברים שמושכים את תשומת ליבי, רתכת שמשלבת שלקטרודות ו-TIG ורתכת שמשלבת אלקטרודות, TIG וחיתוך פלסמה.
אשמח לשמוע דעות לכאן ולכאן.

עירא

(הדיון פוצל מדיון על רתכות למתחילים, כי זה הפך להיות דיון טוב מאד על רתכות למתקדמים - המערכת)

tzagi
02-08-06, 05:54
יש רתכות שמשתמשות באלקטרודה Stick, המצופה בחומר מגן - רתכות AC (זרם חילופין) פשוטות וזולות, ורתכות אלקטרוניות שמיישרות את הזרם.

יש רתכת שמשתמשת באלקטרודה רציפה מגליל, ובכיסוי של גז אינרטי (ארגון או CO בד"כ), וזה נקרא MIG - Metal Inert Gas . מקור הזרם הוא זרם DC, ובנוסף מגיע לאקדח של הרתכת גם אלקטרודה רציפה מסליל, וגז המגן. אלו הרתכות המהירות ביותר, ואני מניח שלזה הכוונה כשמדברים בארץ על רתכת CO. יש אפשרות להשתמש ברתכות האלו בסליל אלקטרודה שבעצמו מצופה בדומה לאלקטרודות הstick הפשוטות, ואז אין צורך stick.

A little correction
Most quality mig welders sold in the US have a provision to use coated wire (no gas needed)
When switching wires the polarity has to be changed also
from positive DC (gas)
to negative DC (no gas)
thats easly done with jumpers located next to the wire spool
The gas we use is called 75/25 shielding gas
75% argon, 25% co2
If you are to use the mig to weld Aluminium you will need to get 100% co2 (and a spool gun)

Now,
Here is my experiance....
Using an arc welder is an ART!
it takes YEARS to perfect
It takes even longer to get profesional looking beads
Me?.....I never got the hang of it...to me its only good for making holes in metal:-)
A mig is perfect for starters,
Its eazy to learn on, and its eazy to get profesional results in a short time
Perfect for lazy people like me!

Get a 175 amp or larger and you wont be sorry
you wont have to upgrade, I still have my first mig...a 135 amp
I keep it for sheet metal work
פח
, thats all its good for.
On the subject of gas bottels
Get the bigest one you can afford
fillups are alot cheaper that way

On proper clothing:
A leather(welding) jacket is the best
But in the Texas heat it can be a torture device
A long sleeve shirt will work, with leather gloves
I use a spray bottle to spray water on the arms
I will prevent you from looking like a heroin addict
:-)

Quote:יש כל מני דברים שמושכים את תשומת ליבי, רתכת שמשלבת שלקטרודות ו-TIG ורתכת שמשלבת אלקטרודות, TIG וחיתוך פלסמה.

Ira,
those units are still too new to pass judjment on
I seen then too on Ebay....wait a couple of years
I'm allways suspect on equipment that is made in counties...
lets just say outside of the free world.

lizard
02-08-06, 09:34
אולי לא מתחיל, אבל אני צריך (תאמת שלא צריך אלא רוצה) רתכת חדשה.
הכיוון הוא רתכת אלקטרונית סטנדרטית,
אבל,
יש כל מני דברים שמושכים את תשומת ליבי, רתכת שמשלבת שלקטרודות ו-TIG ורתכת שמשלבת אלקטרודות, TIG וחיתוך פלסמה.

עירא

תקנה את הרתכת הזרם ישיר הרגילה ביותר תמצא. בל.כ יש 2 דגמים במחיר של 1200-1400 אם אני זוכר נכון. נדמה לי לפני מע"מ.
אם אתה רוצה אני יכול לחפש לך, לעשות כמה טלפונים. אמרת שראית רתכות משולבות וכדומה. אפשר לדעת איפה? עד כמה שאני יודע TIG ופלסמה אלו דברים יקרים בטירוף.

אמנון
02-08-06, 15:43
יותר פשוט - עירא, כמה כסף יש לך להשקיע?

moshe 426
02-08-06, 17:13
עירא,
בתור מסגר אני יכול לתרום מנסיוני ה"דל" בתחום הריתוכים.
אנחנו במפעל אצלנו עבדנו המון עם אלקטרודות, (בגלל סוג העבודה) ועכשיו אנחנו עובדים המון עם CO2. (בגלל אותו דבר- סוג העבודה) (למה זה מעניין אותנו? עוד נחזור לזה.. )

כשהרחבנו את המסגריה והפכנו למפעל, את כל הריתוכים הלא נגישים (ריתוך פטות בגובה, כל מיני סככות ומדפים וכו') עם אלקטרונית רגילה. 3 ליתר דיוק..

הראשונה היתה מאד ישנה ושווקה מהר מאד.
השניה, שהובאה כתחליף לראשונה (אני לא זוכר את שם החברה אבל יכול לבדוק את זה, היא עוד שוכבת לי במחסן בעבודה) סבלה מתקלות מעצבנות כמו התחממות, מאוורר שלא עובד, הפסקות עבודה יזומות (של הרתכת) וכו'.

עלה הסעיף, ועל הדרך, ברכישה של רתכת CO2 חדשה, נרכשה גם אלקטרונית קטנה של חברת FRONIUS.
עד 110 אמפר.
אלק' 2.5ממ.
220V

עברו כבר 8 חודשים, או אפילו יותר מאז, פעם אחת פתחנו אותה כדי לנקות אבק מצלעות הקרור (טיפול תקופתי מונע) וזהו.
היא עובדת כמו חמורה. בלי להפסיק. בכלל.
רתכת CO2 של FRONIUS עובדת רצוף מ 7 בבוקר עד 4 אחה"צ, שוחטים אותה, והיא לא מצייצת.

בקיצור, לשימושי האישי אוטוטו ארכוש לי אחת כזו קטנה הביתה.
אני ממליץ לכל מי שמתעניין- להתעניין בחברה הזו.

אם תרצו, ותתארגנו לקניית כמה רתכות, אוכל לקשר בינכם לבין הספק שלנו (שלא מוכר רק פרוניוס, כך שתוכל\ו לשאול ולהתעניין גם על אופציות אחרות), שבטוח יוזיל לכם את המחיר משמעותית.
אם תישאר לבד עירא ותרצה, תוכל לקבל גם את הטלפון של אותו ספק שישמח לעזור.

ה"פ אם תהיה התעניינות.

משה.

אבו שפם
02-08-06, 22:14
המלצה אישית שלי...

לשימוש ביתי .... רק רתכת אלקטרונית....

אין לה שום מתחרה.... ניתן לרתך הכל כמעט...

CO2 זה כבר קצת יותר ריציני לשימוש ביתי...

3 פזות, לברזל בלבד...

אצלי אני מחזיק 3 רתכות, CO2, אלקטרונית, ורתכת 240 אמפ בת 10

ולכל רתכת יש את התפקיד שלה...

אבל לאלקטרונית הקטנה אין מתרחים בכלל

2 הגרוש שלי

אלון_ק
02-08-06, 22:29
לפני זמן לא רב עמדתי בדיוק מול אותה דילמה שלך, עירא, ועשיתי שגיאה. חיפשתי רתכת אלק' עם 160 אמפר מינימום (לא 160 של סיניות, 160 אמיתי). המחירים הטובים ביותר לרתכות מבית טוב היו של GYSME, הן עלו 1800 ש"ח לפני מע"מ. כל השאר רק יקר יותר, חוץ מסיניות (ל.כ, לדוגמא, מציעים את הסינית הזולה והחזקה ביותר: 1250 לפני מע"מ לרתכת 160, 1450 לפני מע"מ ל180).
רתכות 180 אמפר ומעלה עושות קפיצת מחיר עצומה, במיוחד אם אתה לא מסתכל על סיני זבל (ואני לא).

אני לא הייתי מוכן להתקרב לרתכות עם פחות מ160 אמפר מכמה סיבות, כאשר הדיוטי סייקל היא אחת מהן. שים לב טוב טוב לדיוטי סייקל ב110 אמפר (סביבת עבודה סבירה בהחלט. למרות הרצון הטוב של משה, לא הייתי מתקרב לרתכת כזו רק כי היא לא מספיק חזקה כדי לרתך שום דבר חצי כבד), עבור רתכות עם 140 אמפר אי אפשר לעבוד שם לפרק זמן רציף וארוך. אנחנו כבר לא מתחילים, האלקטרודה עולה רק כשהיא נגמרת או כשנגמר הריתוך, דיוטי סייקל זה חשוב מתמיד.
סיבות נוספות היו הרצון שלי לרתך מבנים לא קטנים לקראת הרכב הקרב ובא (מנופים, מיני תושבות לחלקי הרכב בזמן שהם על הבטון, תושבות לסרנים וכד'), דיוטי סייקל, יכולת לעבוד באמת עם 3.25 על מתכות עבות ובטח עוד כמה דברים קטנים.

עכשיו לשגיאה. בסוף קניתי רתכת משומשת (על זה אני דווקא לא מתחרט) משתי סיבות: האחת, מחירה היה מעולה (600 ש"ח). השניה, רציתי יכולת לרתך את כל סוגי המתכות בכל עובי סביר (כולל פח של רכב) ולרתכת הזו יש כרטיס והכנה לטיג. יש לה הכל חוץ מהידית ובלון אראגון. הטיג היה השגיאה...
ריתוך טיג איננו קשה במיוחד, על אף סיפורי האימה ששמעתי (אל תבינו לא נכון, כמו כל סוג ריתוך גם זה דורש מיומנות גבוהה עבור תוצאות טובות). הוא זהה לריתוך גז מבחינת טכניקה (יד אחת יוצרת קשת, השניה מוסיפה חומר אם צריך) אבל יש לו כמה חסרונות שהם ממש, אבל ממש לא טריוויאלים:
1. זה ריתוך איטי להחריד. כשגידי (מאוברלנד) שמע שאני מתכוון לרתך את חיזוקי השלדה לרכב הבא שלי בטיג הוא התפקע מצחוק. שעה אח"כ, אחרי שנתתי איזה פס או שניים עם רתכת טיג גדולה, הבנתי מה כל כך הצחיק אותו. זה הריתוך הכי איטי שיש מכל סוגי הריתוך הנ"ל ובהרבה.
2. זה ריתוך יקר מאוד. עלויות החלקים (ידית, במקרה שלי) עולות על כפליים מחיר הרתכת. זה לפני שדיברנו על עלות הגז עצמו (טיג יורק גז כמו רססיה המנייאק), האלקטרודות וכד'.
3. בריתוכי טיג זיהומים הם האיום הגדול. צריך לנקות משטחים לפני ריתוך באופן קפדני מאוד, תהליך שלוקח המון זמן. עבור משטחים כמו אלומיניום, אפילו שומן מהיד שלך מספיק כדי לזהם ריתוך.
4. צריך המון הספק כדי לרתך טיג. הרתכת שיש אצל ארז בסדנא גדולה מאוד לדעתי (100X60X130 ס"מ, בערך) והיכולת שלה מוגבלת מאוד בהשוואה ליכולת של רתכת אלקטרונית רגילה בריתוכי ברזל. עם רתכת אלקטרונית קטנה, אתה לא תגרד את ההספקים שהדבר הזה מוציא. לשם השוואה, אם היינו מחברים ידית של אלקטרודות למכונה היינו יכולים לרתך ב250 (!!) אמפר באופן רציף ובשמחה מהמכונה בסדנא.
5. זה ריתוך מאוד מדוייק. זה נשמע כמו יתרון וזה אכן כזה מבחינת התוצאה, אבל מהבחינה היישומית זה רע כי זה אומר שאתה צריך להיות במצב שמאפשר לך להגיע לכזה דיוק, קרי שכח מout of position welding. אולי בעמידה, אולי אפילו בלי תמיכה ליד שאוחזת בטנגסטן, אבל לא באיזו זווית משונה כשחצי גוף כואב לך כדי להצליח לרתך 3 ס"מ באיזה חור.
6. אתה כנראה לא צריך את זה... זה הריתוך הכי מהנה (ובפער ענק! זה כיף לא נורמלי, לדעתי) מכל מה שנתקלתי בו עד היום, אבל תכל'ס? אין לזה שימוש אמיתי עבורי. אני אהיה מופתע לגלות שעבורך כן, במיוחד אם תיקח בחשבון שעבור ריתוכים ספציפיים למתכות ספציפיות יש פתרונות אלגנטיים פחות אבל יעילים בדיוק אותו דבר.

אלון_ק
02-08-06, 22:35
שחכתי חסרון חשוב: קירור הידית. עבור ריתוכים רציניים אתה תהיה חייב ידית עם קירור מיים ואתה לא רוצה לדעת כמה זה עולה... בלי זה אתה עוצר המון כדי לקרר את הידית (בלי= קירור אוויר). זה לא מוסיף לקצב הריתוך שממילא מחורבן.

לאלו ביננו שיזדמן לנסות, אתם חייבים. ה"בזזזז" הזה של הטנגסטן ממכר...

moshe 426
02-08-06, 22:59
אלון יקירי, תרשה לי לחלוק עליך בעניין ה160 אמפר, לא פחות מזה.

אם אתה מרתך עם 3 ורבע אז כן. אבל עם 2.5?
מה הבעיה בדיוק?
ניסית ?

אני מקווה לזכור לצלם לך מחר סטנד לחומר שריתכנו איתה (עם הפרוניוס הקטנה) 4 קומות, על כל קומה יש 2.5 טון חומר, ריתוכים שרותכו ע"י מקצוען עם תעודות ועל ידי, הרבה זמן שהסטנד עומד, חומר עולה ויורד ממנו, קסאם נפל על ידו (+חורים מהכדוריות מתכת) והריתוכים בעינם עומדים.

לא סדק, לא שבר, לא ציוץ.
אלק' 6013 רגילה.
2.5

ככה שאני חושב שאתה שולל מהר מדי.

הכל, או הרב, עניין של מיומנות בריתוך, בסופו של דבר.
ואתה בטח יודע שלפעמים ריתוך ש"נראה" טוב מבחוץ, לא חודר מספיק פנימה, ונשבר תיקתק.

בקיצור, אני משתמש בבית ברתכת רגילה (מישר זרם, לא אלקטרונית, כבדה מאד) עד 110 אמפר, ולא היתה עבודה שלא ביצעתי איתה. שום דבר לא נשבר שום דבר לא צייץ.

עם TIG אין לי מספיק נסיון בשביל להביע דיעה, אולי עוד כמה חודשים, אבל גם זה בקושי.. :-)

משה.

tzagi
02-08-06, 23:38
Quote:
קסאם נפל על ידו (+חורים מהכדוריות מתכת) והריתוכים בעינם עומדים.

Only in Israel can you field test weld quality using rocket fire:-)

אמנון
02-08-06, 23:49
כתבתי כאן עכשיו תגובה שלמה, אבל התצוגה המקדימה מחקה לי הכל! ככה שאני אצמצם עכשיו בתגובה. :evil:

אני בדעתו של משה.

יש לי רתכת אלק' Ondulix (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=7169)150 אמפר. כמדומני היא מתוצרת ספרד. נקנתה לפני 6 שנים.
עלתה בזמנו 1300 ש"ח עם כל האביזרים לריתוך, כולל חבילת זיקה. חלק מהמחיר הזול הוא העובדה שהיא נקנתה בחנות אספקה טכנית שמכירים אותי בה, אבל גם כך המחיר הוא זול מאוד.
בימים הראשונים היתה תקלה טכנית, היא תוקנה במסגרת האחריות, ומאז, שש שנים של שקט ואמינות מוחלטת. כל מה שהייתי צריך לעשות לה הוא להחליף מאווררים שנשברו כתוצאה של טעות שלי (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=7169)(חפץ חד נכנס לטווח התנועה של צלעות המאוורר, נשברו 3 צלעות).

אני מרתך עם זיקה 6013, 2.5 מ"מ. אף פעם לא נזדקקתי ליותר ממה שהרתכת הזו יכולה להוציא.
רוב הזמן האמפר נע בין 60 - 85, בריתוך פלדות פחמניות בעובי 4 - 3 מ"מ. גם עם 6 מ"מ עובי אני לא עובר את ה-95 אמפר.
אין לי ניסיון עם 3.25, אך אני מעריך שלא תיהיה לה בעיה. הזרם שהיא מוציאה יספיק לכל מה שאני מרתך, ויש שארית..
בנוגע למושג "סקייל דיוטי", הרתכת לא מכירה אותו. יש מנורת חימום שנדלקת כשצריך לתת לה להתקרר. בכל שש שנות הריתוך שלי איתה, אף פעם היא לא נדלקה, לא התחממה. ואני מרתך הרבה.

ההשמצה של הסיניות הזולות לדעתי לא במקום. נכון ששלי מתוצרת ספרד, אבל אני חושב שהיא נכנסת תחת הקטגוריה שהושמצה. אלון, אתה מוזמן לבוא ולאתגר את הרתכת. אני מבטיח לך שהיא לא תתחמם ולא תצטרך לחכות, היא תוציא מספיק זרם בשביל לספק איכות ריתוך מצויינת.
אני לא מוצא כרגע, במסגרת הפרויקטים שאני מוציא, צורך לעלות ל-3.25. ה-2.5 מספק אותי לחלוטין.
אחרי 7 שנות ניסיון בריתוך כיום, גם אני מאמין כמו משה שהעניין הוא בעיקר מיומנות. אני מוציא עם הרתכת הזו ריתוכים ברמה מקצועית, יעיד על כך הפרויקט שעומד להתפרסם בכתבה בזמן הקרוב.
ריתוכים שאני הולך להפקיד בהם את חיי למעשה. ואני עושה זאת בלב שלם.
כל זאת, עם רתכת "סינית" זולה של פחות מ-180 אמפר, שלפי התיאוריה אמורה להתחמם מהר.

החסרון של האלק' הוא כאמור ריתוך פחים, עובי דופן נמוך. אך גם על זה אפשר להתגבר, גם על כך תעיד הכתבה שתתפרסם.

עירא, אם אתה מתכנן פרויקטים רבים של פח, הייתי שוקל CO, אך אם לא, הבחירה החכמה לדעתי היא רתכת אלק' קטנה, אמינה, איכותית וזולה (יש כזו חיה, עובדה), שתספק אותך לחלוטין לדעתי.

אמנון.

מוני אורבך
03-08-06, 08:44
אני בדעה של אמנון.

הרתכת שמשמשת אותי נקנתה לפני 23 שנה !!!
כמובן על ידי אבי, שעד היום לא יודע לרתך ברזל עם ברזל, וגם לא ממש מענין אותו (-:
אני עשיתי עליה את הסטאז, ומאפס (מגיל 14)
מדובר על רתכת עד 120 מישרת זרם כבדה כמו פיל. תוצר לא ידוע לחלוטין.
מה לא עבר עליה - שפכו עליה מים בטון סולר, זרקו אותה משכו בחוטים.
בתוכה צמחו דורות של עכבישים ושאר ברחשים.
אני חושד שאיזה עכבר מת בה באיזשהו שלב.
והרתכת עובדת ועובדת כאילו אין מחר.
עבדתי איתה עם 3.25 ועם 2.5.
עם היותר עבה היא התחממה אבל אף פעם לא הפסיקה לעבוד.
לגבי איכות הריתוך...
ב 12 שנה הראשונות תמיד יצא לי ריתוך חריוני ביצים.
חשבתי שזה בגלל שהרתכת זבל (זולה לא ידועה וכו)
ואז הגעתי לטכניון והתחלתי לקרוא על ריתוך מקצועי.
כמובן שהרוב לא עזר, כי לי היתה רתכת שיכלה לעשות רבע ממה שתואר בספר.
אבל למדתי טכניקות ריתוך. ואז בניסוי וטעיה (כי אז לא היה אינטרנט ולא היה עם מי להתיעץ)
למדתי איך לרתך. והיום עם אותה רתכת זבל יוצאים לי ריתוכים מקצועים שלא יבישו אף רתך.
אז מה המסקנה...
אם אתה לא מתכוון לעבוד יום יום כל היום עם רתכת אפשר להסתפק באלקטרונית רגילה. למה לא מישרת זרם? כי האלק" הרבה יותר נוחה לשימוש, והיות ומדובר למשהו שישמש שנים רבות אין טעם לחסוך.
אגב אפליקציות ל 3.25 הם מאוד נדירות (לנו החובבים) נוח להשתמש באלק כזו רק בפחים מאוד עבים 10MM ומעלה. וזה מאוד נדיר

עירא
03-08-06, 20:48
א. תודה לכל המגיבים, באמת דיון מעניין.
ב. אני אשתדך ךהבהיר את הדרישות שלי ואולי להבהיר מה אני מחפש.
אז ככה, יש לי היום רתכת רגילה פשוטה (מוני, נראה לי שהיא קצת יותר ישנה משלך) שהייתה של סבא שלי, ואיתה עברתי את תהליך הלמידה מחריונים לריתוכים יפים.
אבל הגיע הזמן להשתדרג, והחלטתי שבמקום סט צמיגים חדש, אני קונה לעצמי סט של כלי עבודה נורמאליים (מספיק ללכת לשכן / חבר כל פעם בשביל דיסק 9 או רתכת אלק')
ומכאן, התקציב לא בשמיים (במיוחד לא אחרי שמנקים ממנו 1,200 ש"ח לדיסקים 9,4.5 ומשחזת 8)
הדרישות שלי הן: (ולא לפי סדר החשיבות)
1. רתכת אלקטרונית שתוכל לעמוד בעומס ובניידות של בניית סככות (או שאר עבודות מסגרות בחצר שמשתמשים עבורן באלקטרודות 3.25)
2. יכולת ריתוך של אלומניום ושאר ירקות אקזוטיים, בעיקר בשביל המשחק אני מניח שבשביל עבודה שתיהיה חשובה אני אלך למישהו שיודע איך לעשות את זה טוב, אבל תמיד נחמד לללמוד.
3. שתחייה הרבה שנים, אני מוכן להשקיע עוד כסף בשביל רתכת מחברה עם שם טוב.

סדר החשיבות הוא 3 - 1 - 2
לגבי הנושא של ריתוך מתכות מיוחדות (או למה לעזאזל אני רוצה TIG) אני מאמין שאם אני משקיע היום בכלי, שווה לי להשקיע ולקבל משהו טוב, הבעייה היא שאין לי מושג ירוק בתחום אני איש של מסגרות בניין, שם רתכת תלת פאזית רגילה גדולה עושה את העבודה הטובה ביותר.
מהמעט שקראתי (באינטרנט בעיקר) הבנתי שייש רתכות אלק' עם "הכנה" ל-TIG כלומר להחליף את הידית לידית של ה-TIG ולהתחיל לעבוד, זה לא כל כך מסתדר לי עם הפרט הקטן שלרוב רתכות ה-TIG יש הרבה יותר כפתורים ממה שייש לרתכות הפשוטות.

לסיכום (אם אני מבין נכון),
MIG תיהיה יעילה מאוד לעבודות על הרכב וכו' לא ניידת ובארץ יקרה להחריד.
TIG מסובך מאוד, אבל מאפשר לעדות את רוב הדברים שניתן לעשות עם MIG.
רגילה (אלק') עונה על רוב הדרישות שלי פרט לנושא המישחקים :twisted:

עירא

אלון_ק
03-08-06, 22:03
TIG מסובך יותר, לא מאוד, ומאפשר לעשות את כל הדברים שאפשר עם CO ויותר. החוסר בכפתורים ברתכות האלקט' שמוסבות לTIG הוא לא מקרי, זה הרבה פחות שליטה על אפשוריות הריתוך. אני חוזר פעם נוספת: לדעתי, TIG מרתכת כזו לשימושים סטנדרטיים מיותר עד כדי דבילי.

MIG: יש כמה וכמה סיבות למה לא, בפרט סביבת העבודה היחסית סטרילית מרוח שנדרשת. לבנית סככות בחוץ זה לא רעיון מזהיר. זה גם יקר יותר, צריך מכונה לא קטנה עבור הספקים טובים ועוד ועוד.

אמנון, רתכת ספרדית זה ממש לא סינית. ככלל, רתכות אירופאיות נחשבות איכותיות. לגבי כל השאר אתה מתפרץ לדלת פתוחה, אמרתי 160 אמפר כי זה הקפיצה הבאה אחרי 140 היום בשוק. 150, 160 - לא באמת משנה, אבל 110? נמוך מדי בהרבה.

משה, לפני 5 שנים בניתי מיגון מיכל דלק לסמוראי. זה היה הריתוך הראשון שלי, עשיתי חיבור בין פלטת מתכת מגלוונת בעובי 5 מ"מ לצינור של 1.5 מ"מ ואתה יכול לדמיין איך הריתוך נראה (בוא רק נאמר שאם היית קורא לזה קקי של ציפורים הם היו נופלות מהשמיים מעלבון). זה היה עם VALEX220, רתכת שלא מסוגלת לרתך פלדה 5 מ"מ מגלוונת ועם הרתך הכי מתחיל בעולם, אז אין סיכוי שהחדירה טובה. המיגון עדיין במקומו, אחרי כמה וכמה פגיעות לא נעימות. אז הרתכת הספיקה לי, או לא?
כן, יש המון מקרים שרתכת 110 אמפר לא תספיק לך. נסה לרתך עם 6010, אפילו בעובי קטן מ2.5 מ"מ. לזה אפילו רתכת 160 אמפר כנראה לא תספיק... נסה לרתך שני פלאחים של 10 מ"מ (יש לך דוגמא לזה בפגוש של הסמוראי, לא צריך ללכת רחוק). אם אתה רוצה ריתוך טוב, אתה חייב לאפשר הספק מתאים ו110 לא מגרד את זה. איכות הרתך חשובה, אבל ברמה שעירא מדבר עליה גם איכות הציוד כבר קובעת המון.
מה עם דיוטי סייקל, משה? כמה אחוזים יש לה בהספק מלא?

מוני, הרתכות הישנות נבנו אחרת מהיום, עם גישה שונה (מאוד בדומה לרכבים, אגב). גם לי יש אחת כזו וגם אני החלטתי שהגיע הזמן לעבור הלאה, כי זה לא ריאלי לעבוד ממש עם רתכת כזו. פיק פה, פס שם סבבה, אבל לעבוד איתה יום שלם תו"כ תנועה זה סיוט.

עירא, לריתוך סככות - על אחת כמה וכמה אם הם גדולות - אתה יודע מה אתה רוצה. רתכת קטנה אבל חזקה מאוד (שיהיה אפשר לעלות איתה עם סולם בלי בעיה). משהו שיחזיק 3.25 ב130 אמפר כשאתה מרתך בורטיקל את המסגרת העליונה של הסככה. אני מצביע רתכת 160 אמפר ומעלה (יאללה, גם 150 תופס). רוצה לרתך אלומיניום, תעבוד עם ציוד מתאים. תאמין לי, מרתכת כזו אתה לא תוציא תוצאות טובות בTIG.
אתה יכול לקנות רתכת גז בנוסף. לא הכי יקר, בהחלט מאפשר ריתוך של המון דברים נוספים, גם אם לא באלגנטיות של אלקט'. משהו קטן, ממש קטן, עובד טוב בדיוק כמו הגדולים רק מחזיק פחות זמן (מיכל קטן).

לגבי 3 יש לי חדשות רעות: כבר אין כאלו דברים. למיטה הבנתי מטכנאי מעבדה של רתכות, הן פשוט לא בנויות כמו פעם וחשוב לא פחות, רתכת ניידת חוטפת יותר מכות מטבעה. אני לא חושב שזה תירוץ לרדת ברמת הרתכת, אבל זה בהחלט סיבה לא לקנות משהו ב3500 ש"ח (זה והעובדה שאין כסף...).

lizard
03-08-06, 22:20
הפוך גוטה הפוך.
MIG אתה יכול להשיג חד פאזית חדשה ב4 אלף, תוסיף עוד 1500 שקל למסביב (מיכל CO 24 ליטר וווסת). אם אתה רוצה משומשת אז אפשר להשיג בבסיסות 4 כולל הכול. אני שלמתי 2500 ויש לי אחריות שבאה לידי ביטוי כמה פעמים (טעויות שלי) והוספתי עוד 1500 בערך על מיכל 18 ליטר CO ווסת חדש.

TIG משומשת עולה לדעתי בסביבות ה7-8 אלף. יאמר שאני בודק את המחירים שלי במקום לא זול.
לדעתי האישית, אין לך בכלל מה לחפש TIG. חבל על כל גרוש כי זה לא ישמש אותך כמו שצריך. אם היית אומר שאתה צריך את זה בשביל מנועים וכדומה, צודק. אם זו הולכת להיות הרתכת הראשית שלך, חבל על הכסף. במקום זה תשיג MIG שיכולה לרתך גם אלומיניום ומתכות אחרות. זה בעיקר שאלה של כמה מנועים מזינים את הסליל. בשלי יש רק 2 מנועים ולכן סליל של אלומיניום שהוא פריך ועבה לא יעבור.
כמו שג'ו כתב, יש רתכות CO שאפשר להפוך את הקוטביות שלהן, מה שמאפשר לך לעבוד עם סליל שמכיל גז ולא להזדקק למיכל. בתכלס הריתוכים יוצאים יפה יותר עם מיכל אבל זה בהחלט שיקול.
המלצה נוספת, קנה רתכת חד פאזית. לדעתי אין לך לחפש רתכת מעל 170 אמפר. זה המון. הרתכת שלי, לא בשיא העוצמה, חודרת 10 מ"מ בלי בעיה מיוחדת. במקרה הכי קיצוני, תעשה פאזה ותרתך ב2 שכבות או יותר.

אין רתכות שישרדו לנצח. השיקול שלך צריך להיות רתכת עם אחריות. כמו שאני כתבתי, אני קניתי רתכת מחברת לינקו-ליין. -רק- בגלל ההמלצות שקבלתי בנוגע לשירות. הרתכת הייתה אצלם כבר כמה פעמים (בהתחלה לא ידעתי איך להשתמש) והם תקנו ללא עלות.

אני עדיין במחשבה שרתכת זרם ישיר טובה של 160-180 אמפר תעשה לך את העבודה. במקרה הכי גרוע תקנה אלקטרודות דקות במיוחד. בטח אפשר לקנות אותן בבודדת.

kd2
03-08-06, 22:20
לדעתי אני עשיתי מעשה מאוד חכם.
רציתי משהו טוב אבל בגלל שאני לא מקצוען והרתכת לא עובדת 24/7 רציתי משהו טוב אבל לא יקר.
במחשבה ראשונה זה ניגוד רציני.
במחשבה שניה באו 2 מילים - יד שניה.
קניתי רתכת אלקטרודות AC יד שניה ממותג איכותי מאוד, לא מתחממת גם בעומס של 2-2.5 קילו ב3-4 שעות , לא עושה בעיות ויצא לי מאוד זול( יותר מסינית חדשה באותו אמפר-215 ).
לדעתי לך על CO משומשת במצב טוב מבית טוב, יש לך את הרתכת הפשוטה והישנה שתהיה שם בשבילך כאשר תצטרך אותה לעבודות מסויימות.
אם היא לא מספיקה חפש אלקטרונית טובה גם יש שניה.
הבלאי שלהם ממש נמוך וקל מאוד למצוא.
CO היא תענוג מבחינת העבודה לעבודות מסויימות וכבר הזכירו את זה ,היא יותר פשוטה לעבודה בעיקר במצבי ריתוך לא נוחים, חוסך המון זמן והרבה יותר קל.
אלקטרודות צריך המון סבלנות והמון תשומת לב לקריאת הריתוכים ולהבנה של התהליך, אם משקיעים במחשבה ובשיפור תמידי מקבלים ריתוכים טובים מאוד, לוקח זמן אבל זה שווה.
כנס ל YAD2 או אתר דומה אחר ותראה בעצמך כמה מודעות מכירה של רתכות יש שם.

shmil
03-08-06, 23:07
סדר החשיבות הוא 3 - 1 - 2

ברגע שהגדרת "בניית סככות" הפלת בעצם את המיג, ולו בגל העובדה הפשוטה שלא תצליח להגיע עם הידית לקורות העליונות. חיל האויר מודה לך, הצל"ש בדרך.

מיג נהדרת לריתוכי פח, לעבודות יפות, אבל כשאני צריך ריתוך חזק ובעובי של 6-8 מ"מ ומעלה, אני עובר לחשמלית, מקסימום נהנה מהמיג לנוחיות של הפיק הראשון, שיתפוס.

מאידך, ניתן להשיג מיגים גם בפחות ממה שמיכה ציין, ולמיטב ידיעתי גם ב-2.5-3K ממסגריות או מפעלים פושטי רגל.

אבל שוב, אלו רק ספקולציות.
הגדרת בניית סככות - הגדרת אלקטרונית נישאת.

עירא
04-08-06, 02:46
אלקטרונית נישאת זה משהוא שידעתי דיי בתחילת הדיון,
השאלה, ומה שכתבתי שהתחיל לבלבל אותי, היא האים ללכת על אלק' פשוטה 200 A או לקנות אחת עם יכולות מיוחדות כגון TIG וכו'.
הMIG תחכה לפעם הבאה שאני אהיה במצב רוח קרבי לבזבז כסף

עירא
04-08-06, 13:53
אם כבר,
http://www3.telus.net/public/a5a26316/TIG_Welder.html

lizard
04-08-06, 20:51
עזוב אותך מכל מיני בני כלאיים. תקנה רתכת זרם ישיר טובה של חברה אמינה והכי חשוב שירות אמין וטוב.

תחשוב על זה ככה, לרתך TIG כמו שצריך זה בטוח לא יעשה (לא בטווח מחירים שלך). וכנראה שגם ריתוך רגיל זה לא יעשה כמו שצריך.

אבו שפם
05-08-06, 12:26
עירא בוקר טוב,

אני אקצר עד כמה שאפשר...

על פי ההגדרות שלך....

הרתכת שאתה צריך לקנות הוא אלקטרונית 140 א'

אני מרתך אם אותה רתכת שמשה דיבר אליה בהתחלה כמה כמה שנים

משתמש באלקטרודות 3 ורבע רוב הזמן כולל על פחים דקים... אישית לא סובל את ה 2 וחצי

בונה אם האלקטרונית תושבות למדחסים למזגנים לטרקטורים, משאיות, וציוד צמ"ה ואין שום בעיה

אף פעם לא הגיע הכפתור ל 140 א' גם בריתוכים של פלטות 10 ממ ויותר...

צריך רק לתת לאלקטרודה לאכול טוב את המתחכת בדרך כלל אני עובד על 110-120 אמפר

עובדת גם על גנרטור בשטח וגם חשמל ביתי... אמינה מאוד ... חזקה מאוד... ניידת מאוד...

המינוס היחידי באלקטרונית ...היא שאתה לא יכול לחבר לה כבלי ריתוך של 10 מטר...

כך שהיא או על הסולם או על הכתף...

חוץ מזה רתכת סוף הדרך.... אתה מוזמן לבוא לשחק איתה במידה ותרצה... יש גם CO2 מתוצרת MILLER שעובדת גם סוף הדרך... אבל היא גדולה מאוד ידית ריתוך קצרה ... כמעט שלא ניתן לנייד אותה.... ניתן לקנות לה קיט לריתוך נירוסטה ולאלומיניות... לפי דעתי לא שווה את הכסף...

נירוסטה אני מרתך עם האלקטרונית על ידי שימוש באלקטרודות נירוסטה

לגבי אלומיניום... אחחח חלום רטוב שלי.... מאחר ואיני מקצוען אני נותן לבעל מקצוע לעשות לי את הריתוכי אלומיניום...

שיבוא היום וארגיש שיש לי מספיק מה לרתך...כמויות ...יהיה לי גם לאלומינים....

לרתך ברזל מגוולון ב CO2 זה סיוט.... לכן האלקטרונית עובדת כשאני בונה אב טיפוס של מזגנים מפח 1 ממ מגולוון... עובד עם 3 ורבע בערך 60 אמפר ועובד פיצוץ...

לסיכום.... קנה לך אלקטרונית 140 אמפר' פלוס מינוס... רק לא לכבות לפני שהמאוורר מפסיק לקרר... והיא תחזיק לך הרבה מאוד שנים....

יש בחור שקוראים לו אלון משה....יש לו הכל במחירים סבירים...כמובן שצריך קצת להתווכח אבל מגיע עד אליך הביתה... שירות בבית מצויין... על פניו וניסיון אישי שלי אמין ...

052-3379599 אתה יכול להתייעצ איתו.... ותמשיך לקבלת החלטה....

שבת שלום

אלון_ק
05-08-06, 13:44
...וכנראה שגם ריתוך רגיל זה לא יעשה כמו שצריך.
טעות. אין קשר בין השניים.

moshe 426
05-08-06, 15:21
משה, לפני 5 שנים בניתי מיגון מיכל דלק לסמוראי. זה היה הריתוך הראשון שלי, עשיתי חיבור בין פלטת מתכת מגלוונת בעובי 5 מ"מ לצינור של 1.5 מ"מ ואתה יכול לדמיין איך הריתוך נראה (בוא רק נאמר שאם היית קורא לזה קקי של ציפורים הם היו נופלות מהשמיים מעלבון). זה היה עם VALEX220, רתכת שלא מסוגלת לרתך פלדה 5 מ"מ מגלוונת ועם הרתך הכי מתחיל בעולם, אז אין סיכוי שהחדירה טובה. המיגון עדיין במקומו, אחרי כמה וכמה פגיעות לא נעימות. אז הרתכת הספיקה לי, או לא?
כן, יש המון מקרים שרתכת 110 אמפר לא תספיק לך. נסה לרתך עם 6010, אפילו בעובי קטן מ2.5 מ"מ. לזה אפילו רתכת 160 אמפר כנראה לא תספיק... נסה לרתך שני פלאחים של 10 מ"מ (יש לך דוגמא לזה בפגוש של הסמוראי, לא צריך ללכת רחוק). אם אתה רוצה ריתוך טוב, אתה חייב לאפשר הספק מתאים ו110 לא מגרד את זה. איכות הרתך חשובה, אבל ברמה שעירא מדבר עליה גם איכות הציוד כבר קובעת המון.

לגבי 3 יש לי חדשות רעות: כבר אין כאלו דברים. למיטה הבנתי מטכנאי מעבדה של רתכות, הן פשוט לא בנויות כמו פעם וחשוב לא פחות, רתכת ניידת חוטפת יותר מכות מטבעה. אני לא חושב שזה תירוץ לרדת ברמת הרתכת, אבל זה בהחלט סיבה לא לקנות משהו ב3500 ש"ח (זה והעובדה שאין כסף...).

לגבי ה 6010, אני מרתך עם כאלה, 2.5 מ"מ ברתכת ש105 זה האמפרז' הגבוה ביותר שלה.
אז אני מרתך על הטופ, ולפעמים על פחות מזה (בפחים נניח, או צינורות דקים)

אגב, ריתוך אלומיניום באלקטרודה אפשרי גם אפשרי.

הוא דורש המון מיומנות, והמון המון אמפרז', אבל ראיתי כבר כמה ריתוכים שיצאו מידי אחד העובדים שלנו במפעל, אלומיניום באלקטרודה, לא תאומן התוצאה.

איכות הציוד יותר קובעת את רמת הנוחות, אם אתה מרתך הרבה, תשקיע בציוד טוב וכך גם לא תבזבז זנמן מיותר על תקלות וקישקושים, אם הפרוטה לא מצויה בכיסך, אתה יכול לרתך גם עם מישר שרם לא אלקטרוני שיוצר לפני 54 שנים, ועדיין לעשות עבודה לא רעה בכלל. אפילו טובה, אפילו טובה מאד.

אלקטרונית קטנה, (אני חושב ש110-120 אמפר זה מספיק) אבל אפילו 160 אמפר, שיהיה ספייר:-) מתוצרת טובה, עם שירות ואחריות טובה, וזהו.
אלקטרודות אפשר להתאים היום לכל סוג ריתוך. מפחים דרך צינורות, דרך ברזל יציקה, נירוסטה ואלומיניום. המיומנות היא הקובעת פה בסופו של דבר. ואותה רוכשים ולא בכסף.

לגבי 3, הפרוניוס של הדוגמא שהוזכרה פה לטובה בעוד כמה דוגמאות למיטב זכרוני, היא תשובה לא רעה, כמובן שאני לא בטוח שהיא תחזיק 20 שנה, (מה שדי קל לחבילת סלילי הנחושת הכבדה) אבל אין לי ספק שהיא תחזיק, עם תחזוקה נאותה, ותכסה את עלותה. (הפחותה מ 3500 ש"ח)

lizard
05-08-06, 16:59
המינוס היחידי באלקטרונית ...היא שאתה לא יכול לחבר לה כבלי ריתוך של 10 מטר...

למה? אני מרתך עם כבל 10 מטר בלי בעיה מיוחדת. למעשה אני חושב שיש שיפור בריתוך.

אבו שפם
05-08-06, 23:26
למה? אני מרתך עם כבל 10 מטר בלי בעיה מיוחדת. למעשה אני חושב שיש שיפור בריתוך.

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

אתה יודע מה .... לא ניסיתי.....פשוט אלא היו הנחיות בספר שהגיע ביחד עם הרתכת....

אני רק מקווה שלא הייתי נאיבי כל כך....

מחר בוקר הולך לנסות.... יעשו לי חיים הרבה יותר קלים....

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח ח

תודה

kd2
05-08-06, 23:30
עירא אני מקווה שאני לא מפריע לדיון אבל לדעתי לשאלה זו יש חלק גדול בבחירה.

מה הפיתרונות לריתוך פחים באלקטרודה?
אמפרז אפסי ושעות בפיקים עד שאפשר לראות סוג של "הדבקה" לא עושה לי את זה.
ניתן להשיג אלקטרודות דקות יעודיות במחיר הגיוני?
פתרון אחר?
( אני רואה שכן כותבים פה שזה אפשרי אבל אני מדבר על יותר מחיבור אלה ממש פסים, לעבודות פחחות למשל )

נ.ב.

משה....קאסמים?
שדרות?
שכנים?
מה שם העסק?

לילה טוב לכולם

shmil
05-08-06, 23:54
מה הפיתרונות לריתוך פחים באלקטרודה?
אמפרז אפסי ושעות בפיקים עד שאפשר לראות סוג של "הדבקה" לא עושה לי את זה.
ניתן להשיג אלקטרודות דקות יעודיות במחיר הגיוני?
פתרון אחר?

הפתרון באלקטרודה הוא בדיוק מה שכתבת.

ראה הדיונים:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=11497&highlight=%F8%E9%FA%E5%EA+CO2

וגם :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=11177&highlight=%F8%E9%FA%E5%EA+CO2
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=11356&highlight=%F8%E9%FA%E5%EA+CO2
וגם הוא (ליזרד) קנה בשלב ראשון רתכת CO2, ובשלב שני התייאש גם מזה ופשוט קנה בודי.

אלון_ק
06-08-06, 00:38
בהקשר של ריתוך אלומיניום:

הוא דורש המון מיומנות ... לא תאומן התוצאה
זה היה כנראה האנדרסטייטמנט של השנה. כדי שתקבל ריתוך יפה עם אלקט' על אלומיניום אתה צריך להיות אמן. כדי לקבל ריתוך מדהים אתה צריך להיות הרבה יותר מזה...
אבל סתם לרתך כדי לקבל חיבור? לא בעיה, בטח לא במבנים שאינם נדרשים לחוזק מיוחד.

אבו, אפשר גם אפשר לחבר כבלים של 10 מטר (אבל למה לעזאזל? כל הרעיון כאן זה שהרתכת ניידת). צריך לדאוג שהם יהיו בעובי מתאים וכן, אם תחבר כבל ארוך מדי ובעל התנגדות גבוהה מדי אתה תאבד הספק בדרך. עכשיו רק צריך לברר כמה ואת זה אני משאיר לערן 4X4 ושאר מהנדסי החשמל, כי לנמרוד רק נדמה שהוא הכי בור בפורום בענייני חשמל...

עירא
06-08-06, 00:47
KD2,לשמחתי אני יכול לומר שאני לא מתכנן בקרוב לעשות פחחות לבודי ולכן ריתוך פחים דקים לא נמצא בעדיפות גבוהה.

כמו כן לכל מי שהגיב תודה רבה, עזרתם לי רבות להגיע לתובנה של מה אני צריך (תאמת אלון, אתה כתבת את זה על ההתחלה, אבל אם לא הייתי שורף יומיים בהתלבטויות זה היה מוציא את כל הכיף)
לאחר הבנה שרתכת TIG פשוטה (רתכת אלק' DC עם יכולת TIG) לא תיתן לי כמעט שום ייתרון פרט לריתוך נירוסטה (אני לא אוכל לעבוד איתה על אלומיניום) שגם אותו כבר עשיתי בעבר בעזרת אלק'.
רתכת TIG טובה היא ממש מחוץ לתקציב (גם אחרי שאני מותח אותו לכל הכיוונים)
ולכן הכיוון הוא רתכת אלקטרונית טובה. (טובה=Brand name ולא זבל סיני)

עירא

moshe 426
06-08-06, 01:22
משה....קאסמים?
שדרות?
שכנים?
מה שם העסק?

לילה טוב לכולם[/QUOTE]

קסאמים כן, לא שדרות, שכנים יש לי הרבה:-)

tzagi
06-08-06, 04:20
עירה,
תעשה לי תובה ,
לפני שאתה קונה רתכת, סע נבקר את אבו שפם או את מיכה(יותר קרוב אלכה)
שחק אים המיג......אני ממליץ לבקר את אבו שפם כי אני מקיר את המילר שלו
ואני לא מת על איתלקיות

יש לצפות שאחרי שתנסה......תימצא את הכסף

Quoted by Abu Safam:
ניתן לקנות לה קיט לריתוך נירוסטה ולאלומיניות... לפי דעתי לא שווה את הכסף...

For Aluminium a spool gun is required
I use my Miller 175 for stainless all the time,
Just switch to stainless wire

אבל הריתוך הרבה יותר עצבני

lizard
06-08-06, 08:19
וגם הוא (ליזרד) קנה בשלב ראשון רתכת CO2, ובשלב שני התייאש גם מזה ופשוט קנה בודי.

שמיל, הסיבה שקניתי בודי היא לא בגלל שהתייאשתי, אלא בגלל שלא היה לי זמן. אז עוד הייתי אופטימי וקיוויתי לסיים את השיפוץ לפני החתונה. כיום? לא הייתי קונה בודי חדש כי אני לא אספיק לחתונה בכל מקרה.
למעשה ברגע שאני מסיים את השיפוץ אני ממשיך עם הבודי הישן, רק עושה לו שינויים רציניים כי בכל מקרה הוא לא עולה חזרה לכביש.

עירא
14-08-06, 17:40
לסיכומו של הדיון,
אחרי בירורים (מעמיקים) הגעתי לתובנה שאני צריך רתכת אלק' רגילה שהדרישה החשובה מבחינתי היא שהיא לא תפסיק לעבוד אחרי שנה שנתיים.
שתי הרתכות שהתלבטתי ביניהן הינן:
רתכת 150A של פרוניוס (http://www.fronius.com/welding.technology/products/mmaw/tp1500.htm)
http://www.fronius.com/images/welding.technology/products/mmaw/tp1500tigmitlogo.jpg

רתכת 140 אמפר של לוג' (http://www.lorch.biz/www/de/produkte/prod_h140.html)
http://www.lorch.biz/www/de/produkte/img/h140.jpg

לבסוף החלטתי ללכת על הרתכת של פרוניוס.
היא יודעת לרתך אלק' 6010 ונירוסטה
היא יודעת לרתך TIG (עם ידית ובלון עם ווסת)
היא עובדת על גנרטור
והיא מרתכת אלק' 3.25מ"מ ללא הפסקה ויכולה לרתך עם אלק' 4 מ"מ
עירא

lizard
14-08-06, 19:04
מה הDUTY CYCLE ?
כמה היא עולה?

moshe 426
14-08-06, 20:06
עירא

אפילו אחרי ההרצאה של חיים החלטת ללכת על הפרוניוס?
אתה בחור עיקש.. (אבל אחלה בחירה.):-D

בענייני מחירים אתה יודע שאתה יכול לפנות אלי אם תהיה בעיה.

תתחדש!

משה.

kd2
14-08-06, 23:22
מהו אותו "פיצר" שנותן לך לרתך 6010?
האם ניתן להוסיף אותו לרתכות כקיט או משהו בסגנון?

moshe 426
15-08-06, 06:56
מהו אותו "פיצר" שנותן לך לרתך 6010?
האם ניתן להוסיף אותו לרתכות כקיט או משהו בסגנון?

מה הבעיה לרתך 6010?
אני מרתך 6010 עם רתכת רגילה לחלוטין. ללא כל בעיה מיוחדת.

6010 זו אלקטרודה לריתוך צנרת בד"כ.

יאללה, לעבודה.

משה.

נמרוד
15-08-06, 09:42
תתחדש עירא :lol:

גיא
15-08-06, 15:30
אתם כולכם מקצוענים וזה יפה מאוד.

הרתכת הקקי של אלון בנתה אצלי גדר לחצר, וכמה ברזלים שמחוברים יחד לאוטו עוד כל מיני כמו להציל את המתלה כביסה המאוד קרוב וחלוד של ההורים שלי וכו' ... בלי שום בעיה.

למשחקים הילדותיים שלנו, ובניית סככה ניכנס פה בקלות, רתכת איכותית קטנה ונישאת אלקט' זה בדיוק מה שצריכים.

לדעתי הבלתי מיקצועית לחלוטין. ( אני מסתדר ניפלא עם הישנה של אלון )

kd2
15-08-06, 16:24
משה רתכת AC רגילה או DC רגילה?
ואני הבנתי שלא כל רתכת יכולה לרתך 6010...

kd2
15-08-06, 21:17
חומר למחשבה...

ארנון שושני

לעומתה קיימת אלקטרודה שנקראת 6010 שהיא האלקטרודה של הצנרים בעולם והיא ניתנת לריתוך בכל מצב (כמו CO2 היא מאד אוהבת לרתך מלמעלה ללמטה והיא כמעט ללא שלקה) אבל היא דורשת המון מיומנות ורתכת שאני לא מאמין שיש לך (דרוש רתכת אלקטרונית עם אופציה לריתוך של אלקטרודה זו).

ניר ל

מה שאתה צריך, זה זרם ישר עם אלקטרודה על קוטב שלילי (טעון בדיקה נוספת)

אלקטרודה 6010 היא כאמור אלקטרודה המיועדת במיוחד לזרם ישר קוטביות הפוכה.

משה?
מישהו?

הלו!!!!!
אני צריך לקנות א-ל-ק-ט-ר-ו-ד-ו-ת :D

ערב טוב לכולם

moshe 426
15-08-06, 22:51
משה רתכת AC רגילה או DC רגילה?
ואני הבנתי שלא כל רתכת יכולה לרתך 6010...

אוסף סלילי נחושת מיושנים.
נכנס AC, יוצא DC, כמו בכל רתכת לדעתי.

קיד
15-08-06, 22:53
זה מאוד פשוט:

אלקטרודה של זיקה בשם Z610 עומדת בתקן E-6010 מרתכת בכל המצבים פלדות לחוזק קריעה עד 520 N/MM כאשר ההגבלה בשימוש היא זרם ישר בלבד.

להבדיל אלפי הבדלות:rolleyes:
אלקטודה של זיקה בשם Z611 עומדת בתקן E-6011 מרתכת בכל המצבים פלדות לחוזק קריעה עד 520 N/MM כאשר אין הגבלה בשימוש על זרם ישר, וניתן לרתך בזרם חילופין עד 70V.

את אותה העבודה ניתן לבצע גם בעזרת Z5, ואפילו עם Z26, אשר מצטיינת בריתוך שטחים לא נקיים גילוון / חלודה / ליכלוך.
אלקטרודה Z26 גם תתאים לריתך פחים, וממש לא משנה עבורה סוג הזרם

הדיון על הרתכת נהיה עקר, משום שהוא יורה לכל הכיוונים.
דיון א' אלקטרודות, TIG או תיל רציף,
דיון ב' רתכת שנאי או רתכת ממיר מתח (אלקטרונית), מכונת ריתוך בגז מגן.
דיון ג' מיומנות נדרשת,
דיון ד' התאמת חומר הרתך לעבודה,
דיון ה' תנאי העבודה באזור הריתוך כגורם מגביל:תנועה, רוח, גודל, משקל וכד',
דיון ו' כמה אתה מרתך בממוצע בחודש: תשובה 1) יש לי מסגריה. תשובה 2) אני מעדיף ללכת למסגר.

כעת בואו נעשה מהכל סלט.
נניח שאני רתך מומחה, אני צריך לרתך יצקת חשילה על שולחן בבית מלאכה אבל עם רוח של 20 קשר ממאוורר תקרה, בכיוון אנכי בלבד, ויש סה"כ 20 ס"מ של ריתוך לבצע. כעת לשאלה: ראיתם פעם את אמא של סטיווי וונדר:?: במידה והתשובה היא "לא" אז זה בסדר, משום שגם סטיווי וונדר לא ראה את אמא שלו.
קיד

moshe 426
15-08-06, 22:57
חומר למחשבה...

משה?
מישהו?

הלו!!!!!
אני צריך לקנות א-ל-ק-ט-ר-ו-ד-ו-ת :D

ערב טוב לכולם

בלי פאניקה.

אם אתה באיזור הדרום, אתה מוזמן אלי לקבל כמה אלקטרודות 6010 שתרצה למטרות ניסיון.
תנסה, תראה אם מתאים לך, ותחליט.

אין חכם כבעל נסיון.

moshe 426
15-08-06, 23:01
זה מאוד פשוט:

אלקטרודה של זיקה בשם Z610 עומדת בתקן E-6010 מרתכת בכל המצבים פלדות לחוזק קריעה עד 520 N/MM כאשר ההגבלה בשימוש היא זרם ישר בלבד.

להבדיל אלפי הבדלות:rolleyes:
אלקטודה של זיקה בשם Z611 עומדת בתקן E-6011 מרתכת בכל המצבים פלדות לחוזק קריעה עד 520 N/MM כאשר אין הגבלה בשימוש על זרם ישר, וניתן לרתך בזרם חילופין עד 70V.

את אותה העבודה ניתן לבצע גם בעזרת Z5, ואפילו עם Z26, אשר מצטיינת בריתוך שטחים לא נקיים גילוון / חלודה / ליכלוך.
אלקטרודה Z26 גם תתאים לריתך פחים, וממש לא משנה עבורה סוג הזרם

הדיון על הרתכת נהיה עקר, משום שהוא יורה לכל הכיוונים.
דיון א' אלקטרודות, TIG או תיל רציף,
דיון ב' רתכת שנאי או רתכת ממיר מתח (אלקטרונית), מכונת ריתוך בגז מגן.
דיון ג' מיומנות נדרשת,
דיון ד' התאמת חומר הרתך לעבודה,
דיון ה' תנאי העבודה באזור הריתוך כגורם מגביל:תנועה, רוח, גודל, משקל וכד',
דיון ו' כמה אתה מרתך בממוצע בחודש: תשובה 1) יש לי מסגריה. תשובה 2) אני מעדיף ללכת למסגר.

כעת בואו נעשה מהכל סלט.
נניח שאני רתך מומחה, אני צריך לרתך יצקת חשילה על שולחן בבית מלאכה אבל עם רוח של 20 קשר ממאוורר תקרה, בכיוון אנכי בלבד, ויש סה"כ 20 ס"מ של ריתוך לבצע. כעת לשאלה: ראיתם פעם את אמא של סטיווי וונדר:?: במידה והתשובה היא "לא" אז זה בסדר, משום שגם סטיווי וונדר לא ראה את אמא שלו.
קיד

לא ראיתי את אמא של סטיבי..

אבל אתה צודק. :mrgreen:

kd2
15-08-06, 23:46
משה אם אתה מדבר על רתכת אלקטרודות בגודל של כלוב של אוגר עם גלגלים אז יוצא AC,אם זה קטן וקל אז יוצא DC...
שלי היא אופציה 1 אבל מבית טוב.

משה זה שזה עובד ונראה טוב זה משהו אחד , השאלה היא מה קורה באמת?
האם התפר יהיה חזק כמו שצריך? או סתם הדבקה?
גם עם אלקטרודות לא מתאימות לפעמים מייצרים ריתוך שגם אני וגם אתה לא מצליחים לשבור אבל הכוח שלנו הוא כלום לעומת הכוח המופעל במבנה ( לדוגמא לצרכים שלי....באגי , לאגזוזים זה יהיה נהדר ).

קיד בהנחה שיש בלבול באותיות והתכוונת ל 70A ( ולא 70V ) אז אופציות 1 ו 2 לא טובות לי.
האם גם Z5 אפשר לרתך בזרם חליפין?
האם Z26,Z5 ניתן לקבל בגודל 2.5 או מ3.25 ומעלה?

משה באיזה סוג 6010 אתה משתמש?
( כלומר קוד המוצר - עדיף של זיקה )
צפה הודעה פרטית...

kd2
15-08-06, 23:48
ושכחתי לחתום .....

תודה רבה!!!

קיד
19-08-06, 00:16
קיד בהנחה שיש בלבול באותיות והתכוונת ל 70A ( ולא 70V )
...
אין טעות, מתח הזנה מקסימלי 70V, זה חשוב לפעילות הציפוי.

האם גם Z5 אפשר לרתך בזרם חליפין?
האם Z26,Z5 ניתן לקבל בגודל 2.5 או מ3.25 ומעלה?
...
כן, לשתי השאלות.
אני אישית מעדיף Z26. היות שברוב המקרים, ניקוי פני השטח של הפלדות אינו מטלה שנעשית ע"י הכושים שעובדים אצלי בחצר, והיות שאני הוא זה שצריך להכין את פני השטח לריתוך, אז כבר עדיף לעבוד עם Z26, על החלודה הגילוון והרטיבות.
קיד.

kd2
20-08-06, 01:31
70V?
מה זאת אומרת?
איך אדע אם אני עובר או לא?
( בהנחה שלא מדובר על המספרים ברתכת... )

מה המחיר ל 5 קילו לאלקטרודות המדוברות?

moshe 426
21-08-06, 00:10
משה אם אתה מדבר על רתכת אלקטרודות בגודל של כלוב של אוגר עם גלגלים אז יוצא AC,אם זה קטן וקל אז יוצא DC...
שלי היא אופציה 1 אבל מבית טוב.

משה באיזה סוג 6010 אתה משתמש?
( כלומר קוד המוצר - עדיף של זיקה )
צפה הודעה פרטית...

את הפסקא הראשונה שלך לא הבנתי כל כך.
כלובי אוגרים יש במגוון גדלים, להבא, היה יותר ספציפי.:-P
שנית, לרתכת שלי אין בית, היא גרה במחסן.

שלישית, אם אני לא טועה, ואם זכרוני אינו בוגד בי... הקוד של ה 6010 של זיקה הוא Z10.
אבל, וקח את זה בערבון מוגבל, יש מצב שאני טועה.

אני עדיין חוזר ואומר, אם אתה רוצה לנסות 6010, בוא וקח לך חופן.

5 קילו עולים בסביבות ה 80 ש"ח. (אם אני זוכר נכון..)

moshe 426
21-08-06, 00:12
אהה. וכמובן..

מבחינת החוזק אין לי בעיה- בשביל מה שאני בונה ומשתמש. עוד לא קרה שנשבר לי ריתוך.

אבל אולי זה רק אני.

kd2
21-08-06, 04:30
קח אותה ושים על הראש...כבד? = AC נסבל = DC.....
:-P

הקטלוג של זיקה פה מולי ואני לא מוצא Z10.....היחידי 6010 שקרוב זה Z610.

מבחינת החוזק אין לי בעיה- בשביל מה שאני בונה ומשתמש.
אולי תשתף אותנו בדוגמאות חיוביות?

תאכלס בזמן האחרון אני מוצא שימוש לרתכת שלי רק בבנית מערכות פליטה למנועים, והחיים בלי שלאקה הרבה יותר איכותיים כשמדובר על צינורות של אולי אינץ' בחלק מהמקרים.
לזה לא צריך הרבה חוזק.
אבל אם אני קונה 5 קילו הייתי רוצה למצוא להם שימושים אחרים יעילים לא פחות.

משה , באזור שלנו אני מחפש מה שקיד המליץ ומסתכלים עלי כאילו משהו לא בסדר.
הדרום החם והמפגר... :-D

תודה רבה על העזרה!

moshe 426
21-08-06, 21:13
קח אותה ושים על הראש...כבד? = AC נסבל = DC.....
:-P

הקטלוג של זיקה פה מולי ואני לא מוצא Z10.....היחידי 6010 שקרוב זה Z610.

משה , באזור שלנו אני מחפש מה שקיד המליץ ומסתכלים עלי כאילו משהו לא בסדר.
הדרום החם והמפגר... :-D

תודה רבה על העזרה!

כון, צודק, Z610. ידעתי שבגילי המופלג הזיכרון לא משהו..

באיזור שלנו איפה אתה מחפש?

יש לפחות שני מקומות שיכולים לעזור לך ללא כל בעיה.
ואם אתה צריך חבילה אחת שלמה, אני יכול להזמין לך דרכי, גם יצא לך יותר זול.

אין בעד מה.

moshe 426
21-08-06, 21:21
הייתי בונה איתן בעבר קוויקליפטים לאופנועים, סטנדים לאופנועים מכל מיני גדלים וסוגים, כולל הידראולים.

מכרתי די הרבה, עשרות הייתי אומר, ואף אחד לא חזר אלי עם ריתוך שכשל.
נכון להיות בניתי איתן כמה חדרי אמבטיה ושרותים ניידים (קונסטרוקציה ברזל, קירות פנל) במגוון גדלים, עם אוזני הרמה למנופים של משאיות.
מספר בודד של מבנים, אף אוזן לא התנתקה והמשקל ביחידות הגדולות מתקרב לטון וקצת.

למרות הכל, לריתוך הקונסטרוקציות אני מעדיף CO2, אבל לא תמיד יש לי כח לקפוץ למפעל.

העצלנות, הו העצלנות..

:-)

משהץ.

kd2
21-08-06, 22:57
מצד שני למה להתחכם עם הוראות היצרן?
אפשר לקנות כבר Z611...

התיאור בקטלוג הוא בדיוק אותו דבר למעט ריתוך בזרם חליפין כמו שקיד ציין.

לגבי שאר פרטים וכו...
צפה הודעה פרטית.

bill wel
13-06-08, 16:24
השאלה מה המיומנות שלך בריתוך. לצרכים שציינתה לדעתי רק אינוונטר קטנה חדשה או משומשת . הם אמינות ביותר. תוכל גם לטפס ולרתך . [ רתכת מיג ] .מתאימה לעבודה בסביבה סגורה ולכמיות .[ טיג ]גם בסביבה סגורה ומוגנת / לא הייתי ממליץ לך לרתך סככות/ אלא מתכות אקזוטיות bill:p

-->