PDA

צפייה בגרסה מלאה : פחחות לייט, עם מרק או פוליטאסטר+פיבר?

moshe 426
11-08-06, 09:16
אני קורא פה הרבה על בודי מפיבר וכל מיני כנפונים וניפוחים כאלה ואחרים ותהיתי..

אפשרי לעבוד עם פיברגלס ופוליאסטר לסתימת חורים קטנים במרכב?

מה עדיף? מרק פחחים או פוליאסטר+פיבר?
לא מדובר בשום נקודה שאמורה להיות נושאת בעומס או משהו כזה, רק איזה מקבץ נגעי חלודה מתקדמים בצד הנוסע של הסמוראי, בחלק התחתון וחשבתי על כמה אופציות:
הראשונה- לחתוך פס מגלגל לגלגל ולהוריד את החתיכה הנגועה קומפלט, לרתך במקומה חתיכה זהה פחות או יותר. בעיות- זו בדיוק הנקודה הכי ימנית ונמוכה ברכב ויש שם 2 כיפופים לפח בצורת "ל" אין לי בעיה לכופף פחום עד אורך של 4 מטר, הבעיה היא שזה אף פעם לא ייצא כמו הכיפוף של היצרן, ואז יהיה לי סמוראי גידם, בצד אחד זוית של היצרן ובצד שני זוית שלי, יעשה את העבודה, אבל יכול להיות מכוער רצח.

השניה- לעשות בניית פיברגלס על כל המתכת ואחרי הייבוש לשייף לצורה המקורית. חסרונות- צבע רכב על פוליאסטר? דורש משהו מיוחד? דוהה? לא דוהה?
מבחינת צורה כך אני יכול להגיע לצורה הכי קרובה למקור. (בוודאות, יש לי נסיון די רב עם פוליאסטר בשיפוץ גלשנים וחסקות. )

לעשות את אופציה 2 עם מרק פחחים. שאין לי הרבה מושג עליו, אף פעם לא עבדתי איתו. ואודה אם תספרו לי עליו קצת.

בקיצור, מה עושים?

T-REX
11-08-06, 12:07
משה
אפשר בהחלט לעשות "פחחות" בעזרת פיבר.
כל חור שהוא מעל 5 מ"מ לא מומלץ לסגור עם שפכטל פחחים.
שים לב ששפכטל פחחים מגיע בשתי רמות גס ועדין.
החיבור בין פיבר לפח הוא מושלם אם אתה נוקט בכל ההוראות והדגשים.
אין כל חשש בלצבוע בצבעי רכב על פיבר,הם מיועדים לכך.
בהצלחה
רוני

yogibear
11-08-06, 12:07
אפשרי לעבוד עם פיברגלס ופוליאסטר לסתימת חורים קטנים במרכב?

כן, בהחלט אפשרי. חומר קל לעבודה ויישום.

מה עדיף? מרק פחחים או פוליאסטר+פיבר?

תלוי, אם הפח רקוב "לייט" כלומר החלודה שטחית, ניתן לגרד היטב את פני השטח מכל חלודה סוררת וליישם את מרק הפחחים, ממליץ על משחת סיבים +מקשה.
פיבר+פולי מומלץ להשתמש כאשר החלודה בצעה נתחים מהפח ואכלה אותו. או אז ניתן לגזור חתיכות חתיכות מהפיבר ולהדביק על הפח.

הראשונה- לחתוך פס מגלגל לגלגל ולהוריד את החתיכה הנגועה קומפלט, לרתך במקומה חתיכה זהה פחות או יותר.
אם יש לך גישה לרתכת לדעתי זו הדרך ..

בעיות- זו בדיוק הנקודה הכי ימנית ונמוכה ברכב ויש שם 2 כיפופים לפח בצורת "ל" אין לי בעיה לכופף פחום עד אורך של 4 מטר נהדר, אז מה הבעייה ?
הבעיה היא שזה אף פעם לא ייצא כמו הכיפוף של היצרן נו ו ... ??? למי איכפת? הרי כבר החלטנו שיש לך אפשרות לכיפוף אז הכי כדאי לבצע אותה :-P .
ואז יהיה לי סמוראי גידם, ממש לא !!! תעשה עבודה יפה ותהנה מכל ס"מ ... אבל יכול להיות מכוער רצח כבר אמרנו שתשקיע , ותהנה ... .

השניה- לעשות בניית פיברגלס על כל המתכת ואחרי הייבוש לשייף לצורה המקורית. חסרונות- צבע רכב על פוליאסטר? דורש משהו מיוחד? דוהה? לא דוהה?
דווקא הצבע פחות מטריד כי את הפיבר אתה יכול לצפות בשכבה דקיקה של מרק פחחים להחליק את השכבה ולצבוע. אבל למה להשתמש בפיבר אם יש לך גישה לרתכת ופחים ?
פיבר (לדעתי) הוא יישום זמני .

מבחינת צורה כך אני יכול להגיע לצורה הכי קרובה למקור. (בוודאות, יש לי נסיון די רב עם פוליאסטר בשיפוץ גלשנים וחסקות. )

נכון, גם אני אוהב לעבוד עם פיבר, אבל אם היתה לי האפשרות לעבוד עם פחים וריתוך לא הייתי הולך על פיבר.

לעשות את אופציה 2 עם מרק פחחים. שאין לי הרבה מושג עליו, אף פעם לא עבדתי איתו. ואודה אם תספרו לי עליו קצת.

בקיצור, מה עושים?
למרות אהבתי לפיבר, במקומך הייתי מעדיף ריתוך .....
אצלי כל החלק האחורי וחלק מהכנפיים בנויות מחדש מפיבר, נכון, העבודה קלה ומאוד נוח לעבוד עם פיבר, אך אני לפחות אינני ממליץ.

T-REX
11-08-06, 12:16
מיקי אהלן
אתה כל הזמן אומר שאם היתה לך האופציה ,היית מעדיף ריתוכים במקום פיבר.
הייתי רוצה לדעת למה,אני רואה רק יתרונות בתיקון ע"י פיבר.
לא יחליד שוב לעולם-תיקון בריתוך כן
קל ליישום
זול
ניתן לתיקון בקלות אם נפגע
בקיצור אני ממש לא מבין למה אתה מעדיף ריתוכים
רוני

moshe 426
11-08-06, 23:44
אפילו אני, שעובד עם ריתוכים כל היום, חסיד גדול שלהם ויש לי את היכולת לרתך פח דקיק לעוד פח דקיק- לא מבין למה עדיף פח על פוליאסטר ופיבר.

אשמח אם תסביר מיקי..

yogibear
12-08-06, 08:14
אני לא מסתיר את חיבתי לפיבר, החומר קל ונוח לעבודה, ניתן ליצור עימו צורות בשפע.

לדעתי צריך לסייג את התיקון בפיבר, כתיקון זמני.
כאשר אתה מתקן חלק רקוב או פגוע קשות ברכב, אתה חותך אותו ובונה חלק אחר תחתיו. בגדול , מצויות בידך 2 אלטרנטיבות להשלמת החלק , האחת ריתוך , והשנייה פיבר.
למה פיבר בתיקונים קלים :
1. נוח לעבודה.
2. אינו יקר , ניתן לקנות בכל חנות תעשייתית.
3. אינו דורש התמחות מיוחדת וזמן לימוד ארוך.
4. אינו דורש קניית מכשירים כגון רתכת וכו'.
5. חומר חזק מאוד וקל משקל.
למה לא פיבר:
1. הפיבר באמצעות הפוליאסטר מודבק כטלאי על המתכת, ההדבקה זמנית, אצלי היא מחזיקה היטב כשנה וחצי, כמה זמן עוד תחזיק ? אינני יודע.
2. אחרי הדבקת הפיבר, צצה חלודה בשולי ההדבקה, איך בדיוק אתה אמור להוריד אותה? אם הפיבר צבוע החלודה תרוץ ואתה לא תדע, בפח לפחות סימני אזהרה קודמים, אך פח מכוסה פיבר, יוצר בעייה מסויימת .. ו... זה אגב מנסיון :sad:
3. האם ערבוב 3 החומרים : מתכת,פיבר , פוליאסטר, יוצר תגובה כימית המזיקה לפח ? לא יודע אם כי שמעתי שעשוייה להתעורר בעייה. את התשובה אם כן או לא , אני משאיר לכימאים בפורום.
4. אם פיבר+פוליאסטר מהווים פתרון כה טוב מדוע פחחים לא משתמשים בחומר :shock: ?

אם יש לך נגישות וידע לריתוך ואתה עושה עבודה טובה ומקצועית אין שום סיבה לעבוד בפיבר.

מתי כן פיבר בלי הסתייגות:
עשה חיפוש על פיבר, היו מספר שרשורים מעולים בנושא. הנה אחד מהם :
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=10822&highlight=%F4%E9%E1%F8
בשרשורים קודמים כבר כתבתי, הייתי משתמש בפיבר להחלפת חלקים שלמים ולא כטלאי.
דוגמא: הייתי בונה את כל הגג מחדש מפיבר, את הדש בורד. צריך ליצור שבלונה מתאימה, ולהתחיל לעבוד. לי אין את התנאים המתאימים לכן אינני מתחיל.

T-REX
12-08-06, 11:37
מיקי ידידי
אתה ממשיך לטעון שפיבר הוא זמני ללא כל טיעון מוצדק,זו קביעה שעדיין לא הבנתי מאיפה הגיעה
חלודה תצוץ בשולי ההדבקה רק אם -לא ניקית אותה לחלוטין לפני,לא דאגת להגן על התיקון בצבע בסמיכות לתיקון.אתה מוזמן אגב לבוא ולראות אצלי תיקון בפיבר שבכוונה לא הגנתי עליו לאחר ההדבקה ולראות שאין שמץ חלודה לא בשולי ולא מתחת לפוליאסטר.ברגע שכיסית פח חשוף בפוליאסטר ולא השארת אוויר...אין מצב שתתפתח חלודה,הפוליאסטר נותן הגנה מעולה .
העירבוב בין כל הגורמים לא יוצר כל ריאקציה כימית שלא רצויה או מזיקה.
ומי אמר לך שפחחים לא משתמשים בשיטה הזו???
אגב,היום פחחים [ מפותחים ולא מקובעים ] כבר מדביקים פח ולא מרתכים.
ובכלל מתוך שיחות עם פחחים הנ"ל משתדלים פחות לתקן ויותר להחליף.
לסיכום מיקי,אותי לא הצלחת לשכנע ביתרונות ריתוך על תיקון פיבר
רוני

shmil
12-08-06, 12:21
פיבר הוא זמני, גם אם מדובר בזמניות יחסית, לעומת ריתוך.

לפיבר מקדם התפשטות שונה מאשר למתכת, ושינויי חורף/קיץ/חורף/קיץ ישפיעו בסוף, גם אם הפוליאסטר גמיש, והוא מאבד מגמישותו בשהייה בשמש אחרי כמה שנים.
גם אם תיתן לי את הדוגמא של חיזוקי המתכת שמותקנים בילט-אין שתוך הפיבר, תבדוק פיבר ישן, בן 10-20 שנה, ותראה שהסדקים והשברים מתפתחים דווקא בחיבור ביניהם.

מעבר לכך, על מנת להשיג חוזק זהה, יש צורך בעובי פיבר הרבה יותר עבה מאשר המתכת. מעט מאד מאילו שמתקנים בפיבר דואגים לחוזק ומוסיפים טליאי בעובי ס"מ בחלק האחורי של החלק שתוקן.

ואני לא מדבר על הקושי בעיבוד הפיניש לצורה המקורית של הפח, ובמקומות בהם קשה להגיע לאחורי החלק הדרוש תיקון.

חלודה תצוץ בשולי ההדבקה רק אם -לא ניקית אותה לחלוטין לפני,לא דאגת להגן על התיקון בצבע בסמיכות לתיקון.אתה מוזמן אגב לבוא ולראות אצלי תיקון בפיבר שבכוונה לא הגנתי עליו לאחר ההדבקה ולראות שאין שמץ חלודה לא בשולי ולא מתחת לפוליאסטר.ברגע שכיסית פח חשוף בפוליאסטר ולא השארת אוויר...אין מצב שתתפתח חלודה,הפוליאסטר נותן הגנה מעולה .
השאלה עד כמה הפח נוקה ונחתך גם מעבר לחלודה הגלוייה מה שרוב המתקנים לא עושים יסודי.

ומי אמר לך שפחחים לא משתמשים בשיטה הזו???
אגב,היום פחחים [ מפותחים ולא מקובעים ] כבר מדביקים פח ולא מרתכים.
הדבקת פח היא גורם לחלודה, רבה יותר מאשר ריתוך, שכן בין שתי המתכות המודבקות לא יכול להגיע צבע, והחלודה מתחילה אט אט.

ובכלל מתוך שיחות עם פחחים הנ"ל משתדלים פחות לתקן ויותר להחליף.
בוודאי, השיקול הוא כלכלי נטו, אין להם כדאיות להתחיל לתקן, לרמתוח ולרתך, כשחלק תחליפי לא עולה להם, הביטוח משלם, והם עוד גושרים עליו קופון של רווח יחסי (גדול), וזאת מבלי שאפרט את אחוזי הרווח שלהם על חלקים.
על תיקון אין להם שום רווח, על החלפת חלק יש להם את עלות העבודה, שהיא כמובן קלה יותר, ועוד הרווח על החלק שהוחלף עצמו.

לסיכום מיקי,אותי לא הצלחת לשכנע ביתרונות ריתוך על תיקון פיבר
למספר שנים מועט אין אולי יתרונות, אם השמירה על זהות הצורה החיצונית לא חשובה לך. לשימור לשנים רבות - אין תחליץ להחלפת פח.

T-REX
12-08-06, 13:30
נו...10-20 שנה
אותי זה מספק
רוני

-->