PDA

צפייה בגרסה מלאה : פיוז ראשי למצבר - מה הערך המומלץ ?

שלומי
29-08-06, 20:54
הי ,

לאחר שכמעט נשרף לי הדיפנדר עקב קצר , החלטתי להתקין פיוז ראשי אחרי המצבר ולפני כל הצרכנים.
בסיבוב ברחוב המסגר הומלץ לי במס' חנויות לקחת בית פיוז רגיל לשים בו פיוז 40A ולסוע לשלום.

-החוט של הבית פיוז נראה לי דק מדי.
-מה האמפרז' לפיוז שמתאים למטרה הזו ?

בסופה בתא מנוע יש פיוזים גדולים ,זה מה שהיה לי בראש ,מתאים ?

האם כדאי לחבר על הכבל + / - או שזה לא משנה ?

שלומי

sagisendler
29-08-06, 21:02
היי

תראה פיוז ראשי זה לא כל כך רלוונטי מכיוון שהזרם בהנעה הוא עצום !
אם כבר אז אתה יכול לשים פיוז רק על החוט של ה + שיוצא מהמצבר (מהמצבר יוצאים בד"כ 2) לכלל המערכות חוץ מהסטרטר אבל זה עדיין לא כל כך פרקטי
למה לא לחבר מפסק זרם ראשי וכשאתה עוזב את הרכב לנתק אותו ?

שגיא

חימושניק
29-08-06, 23:20
רעיון טיפשי ולא ישים.

רד מזה, ויפה שעה אחת קודם.

tomig
29-08-06, 23:42
אי אפשר לשים פיוז ישר אחרי היציאה מהמצבר כי הוא לט יעמוד בעומס הסטרטר ועם תשים פיוז חזק דיו שכן יעמוד זה לא יתן לך כלום כי עדיין יוכל להשרף לך האוטו והפיוז לא ישרף.
יש בהרבה מכוניות גם בשלי פיוז ראשי לכל מערכות החשמל אשר מחולק ל3 כלומר חוט אחד מהמצבר ישיר לסטרטר וחוט אחד ישיר לתיבת פיוזים שמחולקת ל3 פיוז אחד למערכות התאורה פיוז שני לכל שאר המערכות ופיוז שלישי למערכות ההגברה (יש 2 מגברים אני חייב) ערך הפיוזים הוא 40 A כל אחד ובמקרה קצר קיצוני הוא ישרף ולא האוטו .
עם אין לך ידע בחמל יהייה לך קשה לעשות קופסת נתיכים כזאת אז אני ממליץ לך על הפיתרון הקל תעשה פיוז ביטחון גדול בערך של 50A לכלל מערכות הרכב ללא סטרטר ותוכל לקנות בית פיוז יעודי בחנויות לממכר דברי חשמל עם כניסה ויציאה של חוט עבה עם פיוז יעודי גדול עדיף גם אוטומטי ! כן יש כזה גם במכוניות פיוז שפועל כמו ממסר פחת בבית אותו עיקרון שעובד על התחממות וצריכה ומנתק את הזרם וניתן להפעיל אותו מחדש בלחיצה.(קצת קשה להשיג את זה בארץ לפעמים צריך להזמין כי זה בדרך כלל למשאיות)

zsahi
04-09-06, 14:06
אתה יכול לפרט קצת בעניין של איך כמעט נשרף לך האוטו?

אני פשוט מנסה למצוא עוד נקודות תורפה (במערכת החשמל) שדורשות טיפול.

asafk
04-09-06, 14:13
אפשר לקנות circuit breaker , אפילו של 100A, ולשים אותו בין המצבר לכל הצרכנים (לא כולל הסטרטר). אבל לדעתי, אין בזה טעם. פיוז לא תמיד יתנתק במקרה של התחממות עד כדי שריפה. תוודא שכל החיבורים טובים ונקיים בשביל למנוע מראש את הבעיה, ותוסיף מפסק ראשי, כזה שתוכל לנתק אם מתחילה שריפה. בדיפנדר שלי, אחרי טיפול שעשה מישהו מתחום המזגנים במערכת החשמל (הפעם בערך היחידה שנתתי למישהו אחר לגעת בחשמל של האוטו) קופסת הפיוזים התחילה לעלות באש. במקום שהפיוז יינתך, הוא עלה באש, כי הזרם היה גבולי, והוא התחמם במשך שעות. ניתוק מהיר של המפסק הראשי הפסיק מייד את הבעירה. חשוב.

אסף.

אמנון
04-09-06, 14:32
בעקבות התקנת מפסק זרם ראשי, יש משמעות אם מחברים את המפסק על המינוס מהמצבר?

יש הבדל בין חיבור על המינוס או הפלוס?

איציק - 4X6ZH
04-09-06, 14:42
אין כל חשיבות חשמלית למיקום המפסק על המינוס ( - ) או על הפלוס (+)
אבל יש חשיבות קריטית בטיחותית על איזה כבל נעשה המיתוג .
לכן בכלי רכב שכבל המינוס (-) מחובר לגוף הרכב המיתוג יהיה על המינוס !!
במידה והרכב הוא בחיבור (+) לשילדה ( יש גם דברים מוזרים כאלה ) :wink:
אז יש לחבר את המפסק על כבל ה פלוס ( + )
איציק

mixael
04-09-06, 22:06
אפשר הסבר בבקשה ?

דווקא נראה יותר הגיוני לנתק במקרה חירום את הפלוס של המצבר. לדוגמה, אם יש נתק / קצר באחד מחוטי הפלוס, ניתוק המינוס לא ממש ימנע ניצוץ.

רפי 33
05-09-06, 00:10
אפשר הסבר בבקשה ?

דווקא נראה יותר הגיוני לנתק במקרה חירום את הפלוס של המצבר. לדוגמה, אם יש נתק / קצר באחד מחוטי הפלוס, ניתוק המינוס לא ממש ימנע ניצוץ.
א. אם יש נתק, אין כל בעיה בטיחותית. הקצר הוא לא באחד מחוטי ה- "+", אלא בינו לבין ה- "-".
(וזה מסוכן !).
ב. הזרם, כידוע, עובר במעגל סגור. (טוב, לצורך הענין גם אליפסה=מעגל :lol: ) נתוק
ה- "-" "ישבור" את מעגל הזרם. ה- "+", לכשעצמו, לא יכול ליצור שום ניצוץ !

mixael
05-09-06, 00:23
אופס, צודק, אני טמבל, הרי כשמינוס המצבר מנותק אין עם מה לקצר, כולל גוף הרכב.

אבל משום מה עדיין נראה לי עדיף לנתק את ה+ ע"מ להקטין סיכוי של שריפת רכיבי חשמל / אלק'

mixael
05-09-06, 00:27
פשוט אני מנסה להבין את השיקול, למה דווקא את המינוס. בגלל שהעומס עליו יותר קטן ?

חנן-ג'יפולוג
05-09-06, 01:22
מיקסאל, אתה טוען כאן טענות שסותרות הבנה בסיסית בחשמל.

לצרכים שלנו, למעט העובדה שבדרך כלל המינוס הוא מה שמחובר לגוף, המינוס והפלוס הם סימטריים. אותו זרם זורם בהם, עם אותן סכנות.

איציק - 4X6ZH
05-09-06, 08:11
ההסבר להגיון שמאחורי ניתוק המינוס הוא פשוט
כל נקודת מיתוג / חיבור היא מוקד לצרות .
כל מה שאנחנו רוצים זה פחות צרות ופחות ניתוקים פחות קצרים ;)
המפסק והחיבורים שלו הם מוקד פנטסטי לקצרים כלפי הסביבה ( שזה גוף הרכב )
לכן במידה והמפסק יהיה בפונציאל מינוס ( - ) וגוף הרכב בעל אותו פוטנציאל כך שבינהם לא יכול להיות קצר .
אותו הגיון בזמן ניתוק המצבר .
מנתקים קודם כבל ( - ) מאחר ובזמן פעולת הניתוק קל מאד לגרום קצר עם כלי העבודה כלפי גוף הרכב .
איציק

mixael
05-09-06, 22:51
אה, אוקיי, הבנתי את הרעיון - סיכוי אחד פחות לקצר.

המינוס והפלוס הם סימטריים. אותו זרם זורם בהם, עם אותן סכנות.
מצד אחד נכון, אבל חלק מהאנרגיה מבוזבזת על הפעלת הצרכן החשמלי. ואם כבר, אז מדוע הרבה פעמים חתך חוט ה+ גדול יותר מהחתך של ה- של אותו צרכן ספציפי?

asafk
05-09-06, 23:12
כי ה(-) עושה מרחק קצר יותר- מהגוף לצרכן, ולא מהמתג/ ממסר שנמצא אי שם, לצרכן.

אסף.

קיד
05-09-06, 23:46
שלומי,

1) חד משמעית תקן ארופאי ADR להובלת חומרים מסוכנים ברכב, דורש מערכת ניתוק חשמלית לכבל (+). למה? כנאה משום שזה דורש יותר צומת לב בהתקנה. לכן אם כמה מאות ארופאים חושבים שעדיף לנתק את (+), אז זה מה שצריך לעשות. זה גם התקן בארץ.
2) יש בהחלט נתיכים של 200A, שמתאימים למשל לכבל של כננת וכד'.
3) על המתנע לעולם לא שמים נתיך משום שהנ"ל צורך חשמל בלי שום פרופורציה למערכות הרכב. נניח שהרכב בעל אלטרנטור 90A ומצבר של 80A, ומספק למתנע 400A. איזה ערך יהיה להתקין נתיך של 410 אמפר על המצבר? הבעיה היא רק השוני בסדר גודל שלם בין מצב התנע למצב נסיעה.
4) לא משנה גודל הנתיך שהומלץ, אלה התאמת גודל הנתיך לקוטר החוט. אין שום סיבה בעולם להשתמש בנתיך מעל 15A על חוט 1.5ממ"ר, נתיך 25A על חט 2.5 ממ"ר, וכן הלאה בהתאם ליצרן החוטים. לכן המלצה להתקין ונתיך של 50, צריכה להיות מגובה בשימוש בחוט בעל חתח של 6 ממ"ר, שבוודאי אינו רכיב סטנדרטי ברכב. התקנת נתיכים גדולים על חוט דק תגרום לרכב להשרף בוודאות.
קיד.

שלומי
06-09-06, 00:19
תודה רבה לכל המגיבים ,

לסיכומו של עיניין נראה לי שאני אתקין בריקר 50A אם אמצא (איפה מוכרים בת"א ? כמה עולה ?)
ואם לא אז פשוט מפסק.

לגבי העילה לשריפה - הכנה להתקנה עלומה מאחד הבעלים הקודמים , ההכנה היתה חוט (+) שמונח בין המנוע לכנף עם בידוד טוב חוץ מבנקודה אחת שבהצלבה יצרה קצר .

שלומי

חנן-ג'יפולוג
06-09-06, 00:22
תקשיב לקיד. התקנת פיוז של 50 אמפר על חוט דק לא שווה לכלום. אתה חייב להתאים את הפיוז לחוט.

שלומי
06-09-06, 01:32
הכוונה היא להתקין על הכבל הראשי ,לסטרטר כבל משלו

חנן-ג'יפולוג
06-09-06, 01:35
לא חשבתי אחרת, אבל תבדוק מה קוטר החוט, ולפי זה תתאים את הנתיך. נתיך שלא מותאם לחוט לא שווה לכלום.

eran4x4
06-09-06, 11:33
נניח כי מהמצבר יוצא חוט עבה....
תשים עליו פיוז 50A

לחוט העבה מחובר חוט דק החוט הדק יגע בגוף - קצר - שרפה - שלא מזיזה לפיוז הראשי.....

זרם של 1A יכול לשרוף את הרכב אם הוא מיצר מספיק חום \ ניצוצות.

תכלס - כל חוט פלוס צריך להיות עם פיוז בתחילת דרכו...
לא יודע מה היה בחוט הספציפי שאתה מדבר עליו אבל עם פיוז ראשי לא תפתור אילתורים רעים \ מסוכנים!

שלומי
06-09-06, 20:53
תכלס - כל חוט פלוס צריך להיות עם פיוז בתחילת דרכו...

נכון מאוד !
אבל אחרי אחת הפעמים הראשונות שנסעתי ברכב והכבל הראשי של ה + הגיע לדרייב שפט ...
ועכשיו ההתקנה המסתורית .

לא יודע מה היה בחוט הספציפי שאתה מדבר עליו אבל עם פיוז ראשי לא תפתור אילתורים רעים \ מסוכנים!

זה העיניין - לא היה מחובר לכלום !!

לא תמיד אתה יודע מאיפה הדיפנדר (ובעיקר האחד הזה) ידחוף לך את הלקרדה ...

-->