PDA

צפייה בגרסה מלאה : הפיכת קובץ סוליד לפורמט DXF

אמנון
01-09-06, 19:07
זוכרים את העניין עם גשר הגיר? שרטטתי את הפלטה שאני צריך לשלוח לחיתוך בסוליד (ע"ע תמונה מצורפת).
החלק בפורמט SLDPRT (רגיל של סוליד), אני צריך להעביר לפורמט דו מימד DXF כדי לשלוח לחיתוך לייזר. נמרוד בזמנו אמר שחשוב מאוד לשמור על קנה המידה שלי בשרטוט המקורי של הסוליד, במעבר מהפורמט הרגיל ל-DXF.
איך אני עושה את זה (לא רק איך אני שומר על קנה המידה, איך אני מבצע את כל המעבר)?

נמרוד
01-09-06, 21:40
פתח קובץ חדש מסוג Drawing

(יש שלושה סוגי קבצים - חלק sldprt , הרכבה sldasm, ושרטוט/"ציור" - slddrw)

קובץ drawing הוא שרטוט, שנועד להדפסה על נייר. הוא מכיל מבטים - views. בעזרת סרגל הכלים שלו אתה יוצר מבטים, שמתבססים על קובץ חלק (או הרכבה). תבחר את הכפתור העליון נדמה לי, של insert new view, אתה תשאל מאיזה חלק - תבחר את קובץ הsldprt הנדון, תשאל לסוג המבט - חזית, צד, על, איזומטריה כזאת או אחרת... בחר את המבט הרלוונטי, ובמקרה הזה זה רק אחד.

קיבלת גליון שיש עליו שרטוט של החלק. לך לproperties של הsheet (בעץ מימין) ותראה מה קנה המידה, מן הסתם הוא יהיה 3-4 ל1 כי התוכנה אוטומטית מתאימה את עצמה לגודל הנייר שהוא A4.

בעיקרון, עכשיו פשוט תשמור את הקובץ ותבחר את סוג הקובץ - dxf.

את הקובץ אתה נותן למפעל, ומציין בעל פה או בהערה את עובי חומר הגלם. זה הכל.

מה הבעייה? הם לא יודעים מה קנה המידה, ולכן ייצרו לך את החלק כאילו הוא 1:1, כלומר תקבל משהו קטן בגודל של דף A4...

שתי אפשרויות: או שתציין ותבהיר בצורה ברורה לגמרי שהקובץ הוא בקנה מידה X:1.

או, שתשנה את קנה המידה ל1:1.

אם יש לך זמן, אני מאד ממליץ לך לעשות הטוטוריאל שקשור לdrawings, יהיה לך הרבה יותר קל כשתבין את המושגים. בניגוד לבניית החלקים עצמם, זה פחות אינטואיטיבי למי שאין לו חינוך הנדסי פורמלי כי שרטוט זה עניין של מוסכמות וכללים.

אמנון
01-09-06, 22:05
הנה הצעדים שעשיתי, מקווה שהם נכונים.

פתחתי קובץ Drawing חדש.
קפץ לי מיד חלון בשם Sheet format\size.
בחרתי ב-Custom sheet size ובערכים סימנתי 850X300 מ"מ, כדי שהחלק יכנס בממדי הגיליון.
לאחר מכן בחלון Model View לחצתי על Browse ובחרתי את החלק הרצוי.
מיקמתי אותו במרכז הגיליון.
כעת בחרתי באופציית Scale בסרגל הכלים משמאל, וסימנתי קנה מידה של 1:1, בהגדרת קנה מידה Custom.

מה שקיבלתי נראה כך:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2021

לאחר מכן, שמירה בשם, בסיומת DXF.
זהו? הכל בסדר עם השרטוט ככה בפורמט? מה שנשאר זה רק להגדיר למפעל עובי חומר של הפלטה?
אני משאר שבגלל שבחרתי במבט צד יחיד, קיבלתי את ההודעה הבאה:

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2022

האם זה בסדר?
הקובץ מוכן לשליחה למפעל?

המון תודה, נמרוד!

asafk
02-09-06, 12:13
אתה חייב לתת מידות.

אסף.

אמנון
02-09-06, 12:37
אני לא מבין, השרטוט לא מכיל בתוכו כבר את המידות, שנשמרו מהחלק המקורי בסוליד?
למה אני צריך לתת מידות?
הרי אף אחד לא מדפיס את זה, זה עובר ישר למפעל.
לתת מידות לכל האובייקטים בשרטוט הדו מימד יהיה טירוף..

אלון_ק
02-09-06, 15:01
זה ממש לא טירוף, אבל כפי שנמרוד אמר - זה לא כל כך אינטואיטיבי, כי זה עניין של כללים. שלח לי את הקובץ (לא בDXF), אני אעשה לך את השרטוט ואשלח לך אותו חזרה.

asafk
02-09-06, 20:00
בקובץ השרטוט, לפני שהוא הופך לDXF, תן מידות על ידי SMART DIMENSIONS.ייקח לך רבע שעה מקסימום. יותר טוב- אתה יכול לייבא מהמודל את המידות (יש תפריט לזה), ואח"כ למחוק את המידות הלא רלוונטיות לייצור. אתה חייב לתת מידות, כי הקובץ שלך לא נכנס כמו שהוא למכונה (בד"כ). גם אם הוא כן, זה אחרי שנותנים לו קנה מידה בשלושת הצירים, וזה אפשר לעשות רק על ידי השוואת המידות שיש בשרטוט למידות ש"אמיתיות" של השרטוט.

אסף.

אמנון
02-09-06, 20:33
אוקיי, איך אני יודע מתי יש מספיק מידות על השרטוט? הרי יש אפשרות למאות של מידות, כשבפועל צריך רק כמה. איך אני יודע מתי יש מספיק מידות?

אם זה שרטוט של דו מימד, רק המידות של מבט הצד רלוונטיות, לא?

asafk
02-09-06, 21:03
בכל מקרה, מבט אחד מספיק, והמידות שבו.
כמה מידות מספיקות? בדיוק מה שאתה צריך כדי לחזור על השרטוט של החלק. זה מה שעושים בפועל במפעל- משרטטים מחדש את החלק (גם אם לא באמת משרטטים הכל, קו קו, זה הדבר הכי קרוב לזה, ועדיף עודף מידות על מידות חסרות).

אסף.

אמנון
03-09-06, 14:32
זקוק לתשובות קצת מהר -

בשרטוט, כשאני משתמש בסמרט דימנשן, אני רוצה מרחק מסויים בין זוג נק' (לגודמא מרכזי מעגלים), והמידה ניתן לי בציר X\Y. אני רוצה לתת מידת מרחק ללא קשר לציר. המידה כאילו "נדבקת" לציר שאני לא רוצה. אני מחפש מרחק אבסולוטי. זוכר לי שיש פקודה קטנה שמשנה את זה. או אפילו לחיצה על מקש במקלדת.
מקווה שזה מספיק ברור.

כמו כן, פרשתי את השרטוט בקנה מידה 1:1 (הבנתי שאני חייב להקפיד שהוא יהיה 1:1), על גודל של 1200:600. ענק. זה בשביל שהמידות יראו סביר על הגיליון, לא מפוזרות.
יש עם זה בעיה?

תודות!

asafk
03-09-06, 14:43
זקוק לתשובות קצת מהר -

בשרטוט, כשאני משתמש בסמרט דימנשן, אני רוצה מרחק מסויים בין זוג נק' (לגודמא מרכזי מעגלים), והמידה ניתן לי בציר X\Y. אני רוצה לתת מידת מרחק ללא קשר לציר. המידה כאילו "נדבקת" לציר שאני לא רוצה. אני מחפש מרחק אבסולוטי. זוכר לי שיש פקודה קטנה שמשנה את זה. או אפילו לחיצה על מקש במקלדת.
מקווה שזה מספיק ברור.

כמו כן, פרשתי את השרטוט בקנה מידה 1:1 (הבנתי שאני חייב להקפיד שהוא יהיה 1:1), על גודל של 1200:600. ענק. זה בשביל שהמידות יראו סביר על הגיליון, לא מפוזרות.
יש עם זה בעיה?

תודות!

שלח לי לדוא"ל עכשיו את המודל + השרטוט. אל תדאג, אני אתן לך לתת לבד את המידות.

אסף.

asafk
03-09-06, 14:46
ובעניין הקנ"מ- או שאתה עושה 1:1, או שאתה נותן מידות, אבל ברגע שנתת את כל המידות, לא צריך 1:1. (ואם תחשוב על זה, זו בדיוק הבעיה שנתקלת בה אתה כשקיבלת את השרטוט של הגשר בפורמט אחר והיית צריך לבנות אותו מחדש- לא ידעת את קנה המידה).

אסף.

אמנון
03-09-06, 15:08
רגע!

אם אני עושה את קנה המידה 1:1, אני לא צריך כלל מידות??

הרי זה מה ששאלתי כאן קודם!
אני לא מבין, השרטוט לא מכיל בתוכו כבר את המידות, שנשמרו מהחלק המקורי בסוליד?
למה אני צריך לתת מידות?
הרי אף אחד לא מדפיס את זה, זה עובר ישר למפעל.

ואתה כתבת..

אתה חייב לתת מידות.

אז מה קורה כאן? התשובות שלך מבלבלות אותי, יש כאן סתירה...
יש בעיה עם לתת גיליון כזה (http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=2021)למפעל, בקנה מידה 1:1? זו השאלה המהותית, שחשובה לי בשביל לא להתעסק עם מידות.
שלחתי, כרגע.

תודה!

אלון_ק
03-09-06, 22:45
כן, יש עם זה בעיה.

1. אתה משלם כסף למהנדס שלהם שיעשה עבודה שאתה יכול לעשות לבד ובלי עודף בעיות. שב איתי שעה, אני אתן לך את כל עקרונות השרטוט שתצטרך עבור חיתוכי לייזר/להבה.
2. אתה באמת רוצה שמישהו ינסה למדוד עם מטר/קליבר? כל מדידה כזו דינה שגיאת מדידה של 1 מ"מ, בסופו של דבר אתה תקבל טולרנסים גדולים מהנדרש או חלק פחות מדוייק (במקרה הרע: חלק לא מתאים). למה לא לתת מידות של ממש?
3. יש מידות שחשובות לך יותר, יש כאלו שפחות. יש סימון למידות שחייבות להיות קיימות, יש סימון למידה שאתה מבקש מהיצרן לוודא שהתקבלה. לכל מכשיר יש שגיאת ייצור משלו, היצרן יודע איך להפוך את השגיאה למינימלית עבור המדידה שביקשת - אבל מה אם לא תבקש?

אמנון
03-09-06, 22:51
אוקיי, אז חזרתי להיאבק עם המידות עקב תגובתך...

השאלות האלו שוב רלוונטיות:

זקוק לתשובות קצת מהר -

מקווה שזה מספיק ברור.

יש עם זה בעיה?

אין לי הרבה זמן, לכן למצוא זמן לשבת איתך זה בעייתי. אני צריך לסיים את השרטוט עד מחר בערב.
אני בכלל חשבתי שבמפעל מכניסים את ה-DXF בצד אחד ומקבלים חלק חתוך בצד שני.
משתמע ממה שכתבת, אלון, שהם מדפיסים את הגיליון על נייר ומתכננים חדש את החלק אצלם.
אם שיערתם שאני מודע לתהליך, אז לא. ממש לא.
בקצרה - צריך עזרה קצת בהולה. תודה מראש.

אלון_ק
03-09-06, 22:53
אממה, אני דווקא דיברתי על מצב בו אתה שולח את זה על דף...

נמרוד
03-09-06, 23:13
אתה לא חייב לתת מידות.

תעשה שרטוט של מבט אחד, בקנ"מ 1:1, שמור כDXF, שלח למפעל. תרים טלפון, תבקש לדבר עם המהנדס שעובד על זה, תשאל אותו אם הכל ברור והוא צריך עוד משהו. בעיקרון הוא לא צריך. אל תדאג, אין לו שום עבודה מיוחדת.

-->