PDA

צפייה בגרסה מלאה : מה הכיוון הנכון להתקנת מאוורר ברכב (בין מנוע לרדיאטור) ?

GodsFather
10-09-06, 19:23
שלום,

כמו שרשום בכותרת , השאלה שלי היא - מה הכיוון ?

האם המאוורר אמור לדחוף אויר לרדיאטור או לשאוב אויר ממנו לכיוון תא המנוע?

אני מדגיש - מאוורר שמורכב כרגע צמוד לרדיאטור מצידו הפנימי ,כלומר - בין המנוע לרדיאטור.

תודה

רפי א.
10-09-06, 19:33
המאורר מושך אויר מהחזית לתא המנוע

GodsFather
10-09-06, 19:45
ומה זה עוזר למעשה ? חשבתי שזה צריך להיות הפוך.. גיבוי לרוח שמגיעה מקדימה וכך למעשה קירור משני צידי הרדיאטור...

ערן המסוקס
10-09-06, 19:58
יש פה בעייה בסיסית.
בין אם המאורר מול הרדיאטור ודוחף אויר דרכו, ובין אם הוא מאחורי הרדיאטור ומושך אויר דרכו, ברמת התיאוריה הבסיסית ביותר. זה אותו הדבר. בפועל, מאוורר מושך הוא יעיל יותר מאשר מאורר דוחף.

כך או כך, הרוח מבחוץ מוצאת את דרכה דרך צלעות הרדיאטור. דווקא אם המאורר נמצא מאחורי הרדיאטור, הרדיאטור חשוף יותר לאויר החיצוני וגם יכול להיות ממוקם החוצה יותר מתא המנוע, מה שעוזר לו לקרר טוב יותר(תיאורתית).

ערן המסוקס
10-09-06, 20:01
ועוד משהו, שאולי לא ברור.
כל הרעיון בפעולת הרדיאטור הוא שאויר צריך לזרום דרך הרדיאטור. אין אפקט של קרור על רדיאטור בלי שאויר זורם דרכו מצד אחד לצד השני.
אז אם רוח זורמת מקדימה, אז המאורר מאחורה יעזור לרוח לעבור דרך הרדיאטור, ע"י כך שהוא ימשוך את האויר מהצד האחורי שלו.

GodsFather
10-09-06, 20:04
תודה על התשובות.

עכשיו לעבודה :-D :-D :-D

איציק - 4X6ZH
10-09-06, 21:20
אבל מה לעשות שיצרני הרכב התקינו בעבר את המאוררים בחזית הרכב .
לקח ליצרני הרכב כמה שנים להבין שבהתקנה כזאת המאורר עובד כל חיי הרכב
הרדיאטור כמעט ולא נסתם . בקיצור יש בעיה לא מוכרים חלקים .
לכן התחילו להעביר את המאוררים לחלק הפנימי של רדיאטור ( בתא המנוע ) כמו ברוב כלי הרכב החדשים .
אכשיו הליכלוך נכנס חופשי לרדיאטור וסותם אותו :lol:
המאורר שנמצא בחלק הפנימי מושך אויר חם מאד הגורם לנזק למנוע המאורר ושורף אותו
בקיצור יש תנועה לחלקי החילוף .
ולמי שיש מזל גם ראש מנוע ועל הדרך כל המנוע .
אכשיו תתקין מאורר איפה שאתה מבין .
איציק

mixael
10-09-06, 23:06
שניה, אז על מה הסכמנו ?

מצד אחד עדיף מאוורר מאחורי הרדיאטור, שיהיה לו קל יותר למשוך את האויר ולא יפריע לזרימתו.
מצד שני הסטאפ הזה גורם לתקלות במנוע המאוורר עצמו, אוסף לכלוך על הרדיאטור (למה, כי גוף המאוורר לא מסתיר אותו?), וכתוצאה מכך גדל סיכוי להשבית מנוע.

ובהזדמנות זו אשאל גם את שאלתי:

ברכב שלי הולך להיות מושתל מנוע שלא בדיוק תוכנן להיות שם ע"י היצרן. כתוצאה מכך המרחק בין הפולים למאוורר של הרדיאטור מצטמצם לס"מ ספורים. כמו כן הולך להתווסף רדיאטור מזגן. מה עדיף, להשאיר את המאוורר בצידו המקורי, או להרכיב במקומו בקדמת הרדיאטור מאוורר דוחף, או אפילו שניים טיפה יותר קטנים ? יש לציין שאת המרווח בין חזית המנוע לרדיאטור אני כנראה בכל אופן אצטרך בעתיד לפולי נוספים. אז בכל מקרה רצוי להעביר את המאוורר קדימה או להיפך, להימנע מכך ?

GodsFather
11-09-06, 00:07
איציק,או שזו השעה או שזה קושי ההבנה הרגיל שלי או השילוב -

מדברייך, להרכיב מאוורר לפני הרדיאטור מצידו החיצוני ושידחוף אויר פנימה ? או החוצה ?

אצלי יש כרגע גם מלפנים וגם מאחור, אצלי גם יש מזגן וזה שמלפנים נמצא עליו ודוחף פנימה(לכיוונו) וזה שמאחורי הרדיאטור המקורי שואב ממנו לתוך בית המנוע וכן חם שם מאד!

אז מה לעשות ?

רפי 33
11-09-06, 00:32
היי
מאוורר לפני הרדיאטור "זורק" אויר לכוונו. אחרי הרדיאטור - "מושך אויר".(אחורה).
ותמיד כעזרה לרוח שכוונה מקדימה לאחורה.

נמרוד
11-09-06, 16:52
המאוורר, כל מאוורר, לא משנה אם הוא מכאני או חשמלי, נמצא לפני או אחרי הרדיאטור, אמור להסתובב כך שהוא מזיז (אני לא כותב "מושך" או "דוחף" כי זה עניין של נקודת מבט בסך הכל) אויר חיצוני מחזית הרכב, דרך הרדיאטור, לתוך תא המנוע. אם תחשוב בהיגיון תראה שזה ברור מאליו. כשהרכב בנסיעה, זה במילא כיוון הזרימה הטבעי (בגלל זה שמים את הרדיאטור בחזית הרכב, לא???). אם תשים את המאוורר בכיוון הפוך, הוא יתנגד לזרימה ובמהירות מסויימת יבטל את זרימת האויר לגמרי.

וכשהרכב עומד (או זוחל בפקק או על סלעים), ברור איזה כיוון נכון.

הצפרדע
13-09-06, 10:08
איזה דיון תמוה.

נראה כאילו יש כאן אנשים משועממים/מסתלבטים או שהפורום
התחיל לעסוק ממש באלף-בית של גימל-דלת:roll:

GodsFather
13-09-06, 10:33
ברוך ידידי - זה שאתה לא צריך מאוורר כי המנוע שלך חשוף לאוויר (הפדחת, למי שלא הבין) , זה לא אומר שכולנו אווירודינמים כמוך :twisted: :twisted: :twisted:

הצפרדע
13-09-06, 10:40
וכשהרכב עומד (או זוחל בפקק או על סלעים), ברור איזה כיוון נכון.

במטותא ממך, ידידי המלומד, ספר לנו מה הוא הכוון הנכון במקרה זה?

mixael
13-09-06, 14:42
טוב, אבל עדיין לא הוכרע איזה מאוורר עדיף - מושך או דוחף :twisted:

נמרוד
13-09-06, 15:17

מהצד של הרדיאטור שהטמפרטורה בו נמוכה יותר. וברוב המקרים יש צד שבו באופן ברור האויר קר יותר כי הם מותקנים על דופן חיצונית של כלי הרכב.

asafk
13-09-06, 17:20

עם הצמיגים למטה..
(או שלא זאת היתה השאלה...?? )
:twisted: ;)

אסף.

ערן המסוקס
14-09-06, 02:37
מהצד של הרדיאטור שהטמפרטורה בו נמוכה יותר. וברוב המקרים יש צד שבו באופן ברור האויר קר יותר כי הם מותקנים על דופן חיצונית של כלי הרכב.

וואט דה פאק? מה זה משנה אם המאורר נמצא בצד הקר או בצד החם ומושך דרך הרדיאטור שמקבל אויר קר מבחוץ גם ככה?

הדבר היחידי המעניין והרלוונטי שנאמר נגד מאורר מושך הוא החום שהמאורר צריך לסבול.

נמרוד
15-09-06, 09:26
ערן, לא התייחסתי למיקום המאוורר אלא לכיוון זרימת האויר. זה מה שברוך שאל, לא? המאוור יכול למשוך או לדחוף, זה פחות משנה והוא עניין לדעתי קודם כל של אריזה ואני חייב להגיד ששיקולי "נוחות הייצרן" שהציג איציק נראה לי שגם הם בעסק...

ערן המסוקס
15-09-06, 10:37
אהה, אוקיי, באמת נשמע שיש משהו בזה.

אבל יש עוד יתרון מסויים (אני לא יודע אם רלוונטי) לונטות מאחורי הרדיאטור ולא לפני. במצב הזה אויר נזרק גם על המנוע עצמו ורכיבי המנוע, לעומת ונטות בצד החיצוני, ששם האפקט הזה הרבה פחות משמעותי.

הצפרדע
17-09-06, 13:37
אהה, אוקיי, באמת נשמע שיש משהו בזה.
אבל יש עוד יתרון מסויים (אני לא יודע אם רלוונטי) לונטות מאחורי הרדיאטור ולא לפני. במצב הזה אויר נזרק גם על המנוע עצמו ורכיבי המנוע, לעומת ונטות בצד החיצוני, ששם האפקט הזה הרבה פחות משמעותי.

בחיי שהשרשור המיותר הזה הולך ומתדרדר.
בחיאת ערן, אתה באמת חושב שיש השפעה לאויר החם מהרדיאטור על המנוע ורכיביו,
מעבר לחום העצום שהמנוע מייצר בעצמו???
ואתה באמת ובתמים חושב שיש משמעות לכך שאותו אויר חם נזרק מוונטה
אחורית או קדמית??

ולנמרוד ידידי,
אני מקווה שלא לקחת את שאלתי הנ"ל ברצינות רבה מידי, בהיותה מעט סרקסטית.
בכל מקרה זרימת האויר חייבת להיות זהה לכוון ההפוך לכוון הנסיעה, וגם כאשר הרכב
עומד יהיה האויר הקר יותר תמיד חיצוני למנוע, שכן המנוע עצמו, כאמור, פולט חום רב מאד.
הקיצר, וכאשר מדובר ברכב רגיל וסטנדרטי, תמיד תמיד יהיה כוון הזרימה מבחוץ פנימה, בין
אם הרכב עומד או נוסע.

אבל הנה, שוב אני נגרר ל"דיון המעמיק" הזה..:roll:

הצפרדע
17-09-06, 14:48
רציתי להוסיף ללגבי רכב לא סטנדרטי, בו הרדיאטור לא מותקן בחזית הרכב, שהדברים יכולים להשתנות והם אכן משתנים בהתאם לנתונים ולאילוצים. במקרה כזה, נותנים פתרון שעובד ויכול לתת תשובה סבירה.

כדוגמא, אני יכול לתת את הצפרדעים - בראשונה היה רדיאטור אחורי והיו הרבה ענינים שדרשו פתרון - כוון הזרימה, גובה הרדיאטור, אורך וגובה הצינורות, עוצמת המשאבה וכו' וכו'. מכיוון שהיא כבר ז"ל, לא אתייחס אליה.

הדוגמא בצפרדע השניה יותר מענינת ורלבנטית - הרדיאטור נמצא בצד, במיקום המקורי של הרדיאטור ביחס למנוע. הזרמת אויר בכוון המקורי מבחוץ פנימה, היתה מיותרת הן לאור העדר זרימה טבעית של אויר במהלך הנסיעה, והן משום שהכנסתי משאבת דלק חיצונית בסמוך לרדיאטור, שלא רציתי שתתחמם. לכן, הפכתי את כוון הסיבוב, והזרימה היום היא הפוכה לזרימה המקורית, כלומר מתוך תא המנוע החוצה. הדבר גרם לכך שמבנה הכנף של המניפה איננו תואם את כוון הזרימה המקורי והמתאים לה, וגם לכך שהאויר נשאב דוקא מהצד החם של הרדיאטור בניגוד למצב הרצוי שנמרוד הזכיר, ולכן זמן העבודה של המאווררים יותר ארוך בכ -10 עד 15 שניות, עד להורדת הטמפרטורה לרמה הדרושה. הצירקולציה היא כזאת שאויר נשאב מאחור ומהצדדדים ותא המנוע חי בטמפרטורה טובה למדי.

בדוגמא הזאת, הפתרון היה דוקא בזרימה הפוכה, מה שמראה שלפעמים אפשר(ואף צריך) למצוא פתרון לא קונבנציונאלי ולא בהתאם למה שקורה בכל הרכבים הסטנדרטיים.

מה שחשוב מאד לציין ולא הוזכר עד כה, הוא ענין הצירקולציה של האויר ברכבים סטנדרטיים. הרדיאטור, הכונס, הגריל, הכנפיים, תא המנוע ותחתיתו מתוכננים כך שלא רק שלא תהיה הפרעה לזרימת האויר, אלא שתיווצר זרימה נקיה ואפילו מידה מסויימת של יניקה במהירויות מסוימות. לכן, הסוגיה היא לא רק של כוון זרימת האויר, אלא של תכנון כל רכיבי מערכת הקירור, כאשר כל שינוי בהם גורר אחריו צרות.

ולדוגמא יפה שרבים לא מכירים, על אף היותה מאד שכיחה - מי לא רוצה בודי ליפטים בסופה/סיקס שלו?
הרכב גבוה יותר, מרשים, קרבי, ואפשר לתקוע לו גלגל "33 וכו' וכו'. אלא מה? כשמגביהים את הבודי(עם הרדיאטור.....) צריך לטרוח ולהנמיך בחזרה את הרדיאטור, אחרת המאוורר עומד נמוך מידי מול הרדיאטור ומכסה רק חלק מהרשת. כזה שינוי "מינורי" ללא החזרת הרדיאטור למקומו המקורי, גורם בעיות התחממות קשות, כאשר אח"כ עולות שאלות כאלו בפורומים, וכמובן ניתנות כל התשובות המלומדות - מאוורר נוסף, ניקוי רדיאטור, החלפת פאן קלאצ' ועוד ועוד ועוד.

טוב, נסחפתי קצת, לא??

GodsFather
17-09-06, 15:11
ואני כולה רציתי לבדוק שהמאווררים אצלי מותקנים נכון ואם אפשר לשפר את זה...תראו מה עשיתי.... :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

נמרוד
17-09-06, 16:08
ברוך אני מכיר אותך, ניחשתי שאתה הולך לספר בדיוק את מה שסיפרת.

זה שזה עובד בסדר, לא הופך את מה שעשית לנכון. תפוקת הקירור שלך פחות טובה ממה שהיתה יכולה להיות, והתירוץ שזה בשביל שמשאבת דלק לא תתחמם לא מתקבל בבית ספרנו, אתה רוצה להגיד לי שלא יכולת להזיז את המשאבה למקום אחר? :twisted:

הצפרדע
17-09-06, 22:02
תפוקת הקירור שלך פחות טובה ממה שהיתה יכולה להיות, והתירוץ שזה בשביל שמשאבת דלק לא תתחמם לא מתקבל בבית ספרנו, אתה רוצה להגיד לי שלא יכולת להזיז את המשאבה למקום אחר? :twisted:

יכולתי, אבל את התחת שלי, שהיה הופך מבושל, לא יכולתי וגם לא רציתי:lol:

נמרוד
17-09-06, 22:30
או, זה כבר תירוץ רציני. להזיז משאבת מים אפשר, אבל לצפות ממך שתזיז את התחת בשביל משהו??? :razz:

הצפרדע
18-09-06, 08:11
שובביניו.

שחר
18-09-06, 17:02
כדי לקבל קירור טוב יותר ברדיאטור צריך להרכיב את המאוורר לפני הרדיאטור.
בתצורה כזו מתקבל איזור של לחץ גבוה של אויר בין המאוורר לרדיאטור, מהירות הזרימה של האויר תהייה גדולה יותר והקירור יהיה טוב יותר.

הצפרדע
18-09-06, 23:28
כדי לקבל קירור טוב יותר ברדיאטור צריך להרכיב את המאוורר לפני הרדיאטור.
בתצורה כזו מתקבל איזור של לחץ גבוה של אויר בין המאוורר לרדיאטור, מהירות הזרימה של האויר תהייה גדולה יותר והקירור יהיה טוב יותר.

אז איך אתה מסביר את העובדה שב 99% מכלי הרכב המצב הפוך, כלומר שהמאוורר נמצא בצד השני?

שחר
19-09-06, 10:06
האמת היא שאני לא ממש יודע. יכול להיות שזה בגלל גישה נוחה יותר או אולי בגלל שמאוורר מכאני היה ממוקם בכיוון הזה וזה מיקום "היסטורי", בכל מקרה ההשפעה על הקירור היא לא דרסטית אבל המיקום ה"נכון" מבחינה תיאורטית הוא לפני הרדיאטור.

eran4x4
19-09-06, 10:16
שחר בשם התיאוריה

מה עדיף בלחץ לפני על פני תת לחץ אחרי?

שחר
19-09-06, 10:48
כל זרימה מתבצעת בין איזור לחץ גבוה לאיזור לחץ נמוך (מפל לחצים) בגלל ההתנגדות לזרימה של הרדיאטור יווצר איזור לחץ אם ננסה "לדחוף" אויר לתוכו וכך יגדל מפל הלחצים.

שחר
19-09-06, 10:49
המאורר לא יכול לייצר תת לחץ גדול.

-->