PDA

צפייה בגרסה מלאה : חלקי חילוף-לא להיות פראיירים

מידבר
06-11-06, 15:51
שלום לכולם.
לאחרונה חוויתי החלפת אקס אחורי במוסך מרכזי כלשהו.
טרם הטיפול נקב המוסך בסכום של כ 2500 ש'ח עבור חלף משומש וכ 3500 עבור חלף חדש (כמובן תוך שמסבירים כי עדיף חדש וכו'...) כל זאת לפני הוספת מחיר העבודה.
חיפשתי אצל סוחרי חלפים ומצאתי אקס מתאים במחיר של כ 20% ! מזה הנקוב.
להדגיש כי אין מדובר בסחורה גנובה.
מסקנה:
1.להזהר ממניפולציות מצד מוסכים בכל הקשור למחירי חלפים, בוודאי כאשר מדובר במשומשים.
2.לא להתעצל לסגור מעגל ישירות מול ספקי חלפים.
בברכה.

גיא
06-11-06, 16:00
והילדים של בעל המוסך והעובדים שלו לא צריכים לאכול ?

כשמחליפים לך את החלק אתה לא רוצה שידליקו אור בשביל לראות מה הם עושים שם ?

הבנת או להמשיך ?

אף אחד לא מחייב אותך לעבוד עם מוסך אבל זאת זכות שלהם להרויח ממך את משכורתם.

מידבר
06-11-06, 16:38
גיא היקר.
אדרבא ואדרבא ,שירוויחו, אבל היכן עובר קו הגבול שבין השתכרות לגיטימית של נותן השירות לבין הגזמה מצידו או צרכנות נבונה מצידנו ?
רובנו המכריע, מה לעשות, מוצא עצמו לעיתים בצד מקבל השירותים בתחום זה.
סבור כי פער של כ 80% רק בשביל התיווך בין ספק החלפים ללקוח הינו מוגזם וזו הנקודה.
משוכנע שקיימים בעלי מוסכים שאינם פועלים במתח רווחים מעין זה ועדיין מרוויחים יפה. יש להעריכם.
יתכן שנכון יהא לגבש מעין רשימה של מוסכים מומלצים, הוגנים ומקצועיים לשימוש חברי האתר.

אלון_ק
06-11-06, 18:09
אתה עושה עוול למוסכים בדומה למה שאני רואה שעושים הרבה לסדנאות.

כשאתה קונה מפירוק, אין לך מושג מה מצב החלק וזאת על אחת כמה וכמה כשמדובר בחלק כמו סרן (אם המצב שונה במקרה הספציפי שלי, שיבושם לך - זה לא המצב הרגיל). אם משהו תקול כמו מחז"ש, מיסב וכיוב' אין לך שום אחריות, על ראשך להחליף אותו. אם קנית חלק לא נכון (נניח סרן עם יחס העברה לא מתאים) זו בעיה שלך, אתה תקוע עם סרן. את הדלק וימי העבודה ששרפת בחיפוש אחר החלק אתה לא מחשב. עכשיו בוא נעשה חישוב ביחד:
קנית סרן מפירוק ב1.99 ש"ח.
כיוונת קורונה/פיניון מחדש ב1500 ש"ח (ואני ממש נחמד עכשיו...).
שילמת 600 ש"ח על מיסבים, קראש סליב, מחז"שים.
שילמת 100 ש"ח על דלק.
שילמת יום עבודה (300? 400? כמה זה שווה היום?).

לא שילמת על ציריות לא תקינות (500 לשיפוץ ציריה, נניח), קורונה/פיניון דפוקים (אתה יודע יותר טוב ממני, כנראה עדיף לקנות סרן חדש) וכו'. עדיין הגעת למחיר שהציעו לך וזה כשהייתי נחמד עם המחירים שלי...

המוסך הציע לך סרן מפירוק אמנם, אבל הכל כלול במחיר. בלי לרוץ, בלי בבל"ת, בלי אולי ובלי בערך. זה שאתה בוחר להמר על סרן מפירוק זו זכותך - אני אפילו בעד, הרי את רוב התיקונים אפשר לעשות לבד בעלות נמוכה יחסית - אבל זה לא הופך אף אחד לגנב.

דרור ברלי
06-11-06, 19:03
אלון, למה עוול?

מה יתרון החלק מפירוק שהמוסך מוכר ב-2500 על פני החלק שהלקוח מביא ב-500?
אני אגיד לך מה - יש אחריות של המוסך על החלק.
אם היה מדובר במכלול מסובך כמו סרן קומפלט, גיר או מנוע, הייתי מצדד בקניית החלק מהמוסך במחיר גבוה יותר, אבל לפחות אני יודע שיש לחלק הזה אבא לשלושה חודשים. אם הוא לא תקין, יחליפו לי במוסך ללא תוספת למחיר. אני משוכנע שמי שמכתת רגליו בפירוקיות יכול לזהות חלק לא תקין עוד במעמד הרכישה, ואם הוא כזה, גם יחליפו לו במקום ללא כל תמורה.
אבל כאן מדובר באקס. לעזאזל - פאקינג ציריה. מוט ברזל. מה כבר יכול להיות דפוק בציריה? שיניים שנחרשו? חריצים שגורמים לנזילת שמן? עקימות מסוימת? את כל אלה אפשר לראות בעיניים גם בקנייה וגם לפני שמרכיבים. אני לא רואה סיבה שמוסך לוקח סכום גדול פי 5 עבור חלק כזה, גם אחרי דמי התיווך ההכרחיים שהוא גוזר לעצמו.

יש לי חברים בעלי מוסכים וחברים שעובדים במוסכים. עבודה במוסך היא קשה ומצריכה ידע וניסיון ואני מעריך ומכבד מאוד את העוסקים בעבודה הזו, אבל רבאק - המוניטין הרע שיצא לענף הזה לא נולד לחינם, ושים לב אלון - לא דיברנו כאן על איכות ועלות העבודה, אלא על רווח קל ומהיר מ"דמי תיווך" מנופחים על חשבון לקוחות תמימים.
תחשוב על לקוח שממש לא מבין וגם לא מתעניין ברכב כמונו, שמגיע עם רכב תקול למוסך, לפעמים אפילו על גרר, וממש לא יכול לנייד אותו למקום אחר. מבחינתו כל המושגים הטכניים הללו כתובים בסינית, והוא צריך לבחור כאן ועכשיו בין אקס משומש ב-2.5K לאקס חדש ב-3.5K וכל זאת תחת לחץ לא סמוי מצד המוסכניק שרוטן ולא בלחש שהרכב תופס בינתיים את הליפט והיום קצר... אתה חושב שהוא יכתת רגליים בין הפירוקיות ויחפש אקסים? רוב הלקוחות הממוצעים הם כאלה, וכאן יושב הפיתוי לרווח הקל והגדול. זה מה שמוציא שם רע לכל ענף המוסכים. שוב - אולי רוב המוסכים לא מתנהגים ככה, אבל מספיק תפוח אחד רקוב וכו' וכו'. חבל.

גיא
06-11-06, 20:10
דרור,
אני חושב שאתה טועה.

אף אחד לא מחייב אותך ללכת למוסך זה או אחר ומותר לך לבקש דיעה שניה. אם מוסך אחד ניראה לך יקר אז אל תלך לשם.

למה מריטת שיער מכל הגוף צריכה לעלות 7000 ש"ח ? אפשר בטוח גם ב 2000 ש"ח או למה שעת טכנאי מחשבים מומחה לינוקס שווה $100 במקרה הטוב ? בטוח אפשר לבקש מהבן של השכנים שיסדר שניה (הם כל כך חכמים היום ... )

זה כלכלת שוק, זה גנב וההוא סופר גנב .. תחליט לבד.

זה כמו הבלוני גז החד פעמיים שאני קונה ב 6 ש"ח כל אחד בחנות הקטנה של התמני שמוכר צבעים ולא בהום סנטר שם רוצים 9 ש"ח על כל בלון ....

השם הרע של המוסכים בא להם לא בגלל מחיר גבוה אלא בגלל איכות עבודה נמוכה במקרה הטוב או חוסר עבודה ושקרים במקרה הרע.

זאת דעתי לפחות.

אלון_ק
06-11-06, 21:09
את טענתך אני מקבל, אבל לא כי שכנעת אותי אלא כי הארת את עיני לכך ש"אקס" זה גם ביטוי לסרן שלם וגם לציריה. אני הנחתי שמדובר בסרן שלם (ואכן התפלאתי על המחיר הנמוך, אבל מי אני שאקבע...). לכן הדוגמאות שלי על סרן שלם כולל הכל.

אין לי לרגע אשליות לגבי מקור השם של המוסכים. אתה יודע היטב שהם ממוקמים לא הרבה מתחת למשטרע אצלי וכן, אם הבחור מתכוון לציריה ולא לסרן שלם אזי הוא בהחלט מצא עוד מוסך גנב.

את השם הרע הם קיבלו בדיוק בגלל ניצול כזה, גיא. הם בונים על זה שלך אין מושג ואתה חייב לקבל את המילה שלהם. לגבי איכות העבודה, זה בדיוק כמו כל דבר אחר - תלוי לאן תלך. אם למישהו כאן יש באמת אשליה שהוא מכונאי טוב יותר ממכונאי רציני, הוא טועה בגדול (לא פחות מהאשליות שיש לאנשים שהם מרתכים טוב יותר ממקצוענים, מתככנים טוב יותר או בונים טוב יותר). זה שרובם לא רציניים זו תולדה של מצב בו השוק מוכן לשלם בעיוורון, המון אנשים תפסו על זה טרמפ וזה התפוצץ בפנים דווקא לאלו שלא מגיע להם.

דרור ברלי
07-11-06, 13:40
מי שמוכן לשלם בעיוורון, שיאכל אותה.

זה מזכיר לי את הוויכוחים שלי עם אנשים על מכוניות. איך שאנשים בוחרים רכב, קונים אותו, נוהגים בו ומטפלים בו. הרוב המוחלט מתייחס למכונית ולתחזוקתה כאל מגיה שחורה - לא רוצים להקשיב, לא רוצים לדעת, מוכנים לשלם כל מחיר. פלא שיש מי שמנצל את זה לרווחים קלים? יותר נכון - מי שפראייר אמיתי זה רק אותו המוסכניק שלא מנצל את זה.

מידבר
07-11-06, 16:51
"אקס", לפחות לפי מה שהוסבר לי במוסך=המוט שמחבר בין הדיפרנציאל לגלגל.

יוני5
07-11-06, 21:53
"אקס", לפחות לפי מה שהוסבר לי במוסך=המוט שמחבר בין הדיפרנציאל לגלגל.

דהיינו הציריה.

המינוח אקס - באנגלית axle, משמעותו ציר. הוא משמש גם לציריה: המוט שמחבר בין הדיפרנציאל לגלגל וגם לסרן שלם.

יוני5

בוזי
08-11-06, 10:49
סרן, בלשון המכונאים, מכונה בקאקס. יש אחורי ויש קדמי ;)

bartalo
08-11-06, 20:29
סרן, בלשון המכונאים, מכונה בקאקס. יש אחורי ויש קדמי ;)
יש כדורגלן אחד שלא ננקוב בשמו
שאומר גם על סרן קדמי "בקאקס"
:p

ד ו ר ו ן
10-11-06, 17:28
בהנחה שאתה מדבר על צירייה אחורית להיילקב-אתה יכול למצוא סרן שלם במעט מעבר למחיר שהמוסך הציע לך..

אתה דרומי נכון?
לך ל"כדורי חלפי רכב" בעמק שרה למגרש חלפים ותבדוק מה יש לו שם לפני שאתה הולך למוסך, סיכוי גדול שתמצא מה שאתה צריך במחירים שפויים.

זה מפחית לך רק את עלות החלק, על העבודה עדיין תצתרך לשלם.

-->