PDA

צפייה בגרסה מלאה : ניתוק בזמן ריתוך

lonn
20-11-06, 23:13
רציתי לשאול מה אני חייב לנתק בזמן ריתוך בתוך הסוזוקי.(כסאות למי שמתעניין) הכל מוכן ואפילו למדתי לרתך סוף סוף. רק רציתי לדעת מה אני צריך לרתך ע"מ למנוע נזק. מצבר + אלטרנטור או שמצבר לבד מספיק? תודה רבה לעונים

אלון_ק
20-11-06, 23:14
מספיק לך לנתק את המינוס מהמצבר.

איציק - 4X6ZH
21-11-06, 03:52
עליך לנתק כל רכיב חשמלי שהזרם עשוי לזרום דרכו או שיש אפשרות לעלית מתח ( השראה )
בחוטים הקשורים אליו . ( מסובך נכון )
ובהסבר יותר פשוט תשתדל שחיבור המינוס (-) יהיה קרוב לנקודת הריתוך . אתה מרתך את המושב
חבר את ה (-) לגוף המושב ולא לגוף הרכב .
אתה מרתך שילדה חבר את (-) קרוב לנקודת הריתוך ולא לקצה השני של הרכב .
נקודה אחרת הרבה יותר חשובה בריתוך כסאות היא לפרק את המושב ולהוציא ממנו כל חלק שיכול להשרף ( ספוג / בד / עור ... )
לריפוד המושבים יכול להתדלק מגיץ ולא להראות נשרף . בבוקר לא יהיה לך רכב הכל שרוף .
איציק

גיא
21-11-06, 06:21
איציק,

מה שהבנתי מהדברים שלך שצריך לחבר את הקרוקודיל כמה שיותר קרוב לריתוך ואין צורך לנתק מצבר ?

זה נכון ?

raanan
21-11-06, 07:18
ברשותכם שאלה נוספת,

האם לכל סוגי הרתכות חובה לנתק המינוס ??,
הנ"ל לאחר שאיש האגזוזים טען בתוקף שברתכת כמו שלו לא נדרש לנתק וזה לא מזיק
(הרתכת שלו הייתה מחוברת לעגלה עם בקבוק וסליל נחושת שנע בקצב הריתוך למלחם שהחזיק ביד)

תודה למשיבים

רענן

אלון_ק
21-11-06, 08:41
הרעיון הוא פשוט (רענן, זה תקף רק לרתכות שמתבססות על השראה אלקטרונית, כמו ARC, TIG וMIG): הריתוך מעביר זרם. אם המינוס של המצבר מחובר הוא הולך לקבל וואחד פלוס מהרתכת והוא לא יאהב את זה. חוץ מזה, כפי שציין איציק בחכמה רבה, כל אביזר חשמלי קרוב לריתוך הולך להעביר את אותו הזרם.

מה שאיציק אמר לגבי קירוב המינוס לריתוך איננו פותר מניתוק המצבר, זה בהחלט עשוי לפתור מניתוק רכיב חשמלי רחוק מהריתוך. זה נכון לכל ריתוך, אגב, ללא קשר לרכב - תמיד רצוי שהחשמל יעבור מרחק מינימלי עד לנק' העבודה, שכן תווך המתכת משמש כנגד.

רענן, מעבר לריתוך נקודתי כל ריתוך חשמלי מחייב ניתוק מערכות. עבור "פיק" קטן שאיננו צמוד למערכות הרכב לא יקרה כלום לשום דבר, גם אם לא תנתק את המצבר. אם הוא ריתך לך עם אצטילן או עם גז אחר כאשר הריתוך מבוסס גז (דהיינו, כדי לייצר את החום לריתוך שורפים גז ולא מתבססים על קשת חשמלית), הוא צודק ואין סיבה לנתק כלום.

גיא
21-11-06, 10:22
אלון

מה הסוג של הרתכת שלך ? (שהיתה שלך )

איציק - 4X6ZH
21-11-06, 10:40
כל עוד מדובר על סופה \ לנד רובר \ היילקס ....
השרשור הזה נכון וניתן ללמוד ממנו הרבה .
ברגע שמדובר על כלי רכב חדשים
כאלה שיש להם כריות אויר \ ABS \ DSTC
בקיצור יש להם מחשבים יש להם מערכות אלקטרוניות המכילות מערכות הפעלה שניתן לתכנת אותם
יש בעיה רצינית בריתוך \ במוסך \ בפחחות .
כאן חובה לבדוק את הוראות היצרן ואת מיקום המחשבים . ( גם יחידה קטנה שנראת כמו ממסר היא מחשב)
חלק ממחשבי הרכב יש להם יכולת גיבוי עצמית מה שאומר שאתה יכול להפעיל כריות אויר גם כאשר המצבר מנותק :twisted: זהירות זהירות
איציק

אלון_ק
21-11-06, 13:03
מאלו שחייבים לנתק, גיא.

אלו שלא צריך לנתק לא מתחברות לחשמל בכלל (ב99% מהמקרים) ובודאות אין צורך לחבר מינוס מהן לגוף. ברגע שאתם מחברים מינוס זה אומר שאתם משתמשים ברתכת העובדת על קשת חשמלית ואז זה תקף גם תקף.

לגבי ההערה האחרונה של איציק, אני יכול רק להפציר באנשים להבין שהוא כנראה יודע יותר ממה שכולנו נדע ביחד בנושאים כאלו, אז שווה להקשיב לו גם אם זה בא ע"ח עצה של מישהו שכתוב לו ליד השם "מנהל פורום".

אלון_ק
21-11-06, 13:04
איציק, לג'ימיני יש ABS וכריות אוויר והמון חשמל באופן כללי, יחסית לסמוראי. בדגמים החדשים יותר יש אפילו פיקוד חשמלי על הטרנספר. רכב כזה נכנס להגדרה של "זהירות"?

איציק - 4X6ZH
21-11-06, 13:28
כן כן .:grin:

גיא
21-11-06, 13:42
איציק,

אני מבקש חידוד של העניין.

התבלבתי.

יש לי רתכת ירוקה פשוטה אנלוגית ( שהיתה של אלון מנהל הפורום ) ורתכת CO ( אני חושב ) עם כבל נחושת ובלון גז גדול.

בשתיהן אני מחבר קרוקודיל ( לא יודע אם זה מינוס או פלוס ) ורק אז מרתך.

שתיהן מחייבות ניתוק של המצבר ?

נאמר לי על ידי מומחה זלמנסון שאפשר במקום לנתק מינוס - להניע ולרתך כל עוד המנוע פועל.

יש בזה משהו ?

איציק - 4X6ZH
21-11-06, 13:52
מי שאמר לך להניעה ואפשר לרתך לא ציין שצריך לעמוד על רגל אחת .
במידה ואתה עומד על שתי רגלים אין הארקה טובה .
אתה רוצה להמשיך השרשור הזלמנסון הזה ....
איציק

ניר ל
21-11-06, 14:11
למה להסתבך בשאלות מורכבות ?
זרם חשמלי יעבור בדרך ה"קלה" ביותר מקוטב לקוטב כלומר במסלול שבו ההתנגדות נמוכה ביותר, הוא כבר ימצא את הדרך, סמכו עליו - יש לו נסיון.
אתם מתעסקים בזרמים של 50 עד 200 אמפר, צריך להיות ברור שזרם כזה שעובר דרך רכיבים אלקטרוניים ברכב מסוגל להחריב אותם, לפיכך יש לבצע את כל הפעולות כדי לנתק רכיבים אלקטרוניים/חשמליים ולעשות את המקסימום כדי שהזרם יעבור דרך כמה שפחות מחלקי הרכב - ניתוק המצבר הוא כמובן מתבקש, חיבור קטבי הרתכת צמוד ככל האפשר מגדיל את הסיכוי שהזרם יעשה את הדרך הקצרה בין שני הקטבים ללא ביקורים מזיקים דרך מערכות שונות ברכב, כי סביר להניח שההתנגדות בדרך זו היא הנמוכה ביותר האפשרית. יש מבין ?!

גיא
21-11-06, 16:33
תודה

ברור לגמרי עכשיו.

תום לרמן
21-11-06, 19:35
תודה

ברור לגמרי עכשיו.
תשתדל להמנע בכול אופן מריתוך בתוך הרכב מעבר למער חשמל גיצים ונזק במקומות בלתי צפויים במיוחד אם עובדים עם דיסק לאחר כמו כן הדרך הנכונה לבנות מתאם בין הכיסאות לתושבות המקוריות מחוץ לרכב ואז לחבר עם ברגים בהצלחה.

boba banay
21-11-06, 20:30
המקרה שלי ידוע לרבים כאן אני מעריך
פיק אחד קטן כאשר המצבר היה מחובר עלה לי בחיישן MAP(שעולה 900 ש"ח) וחיישן TPS שעלותו דומה
אז.....תנקוט בכל אמצעי זהירות שהעלו כאן - נתק מצבר(גם אם כל התחנות ברדיו ימחקו) קרב את המינוס כמה שאפשר....ויותר עדיף מהכל רתך על האוטו רק אם ממש אין לך ברירה - את רוב החיבורים יפתרו תושבות בנויות הייטב וברגים חזקים.
תלמד מנסיונם של אחרים ושמור את הכסף שלך (והמון כאב ראש) בכיס!

רן

גיא
21-11-06, 21:11
איזה דברים בכלל יכולים לההרס בהיילקס 97 ??

ניר ל
22-11-06, 12:45
הרכב יכול להישרף !

אמפראז' כזה שעובר דרך חוט חשמל דק יכול להתיך אותו, בעבר נדלק אצלי חוט הארקה של מיכל הדלק ואש פרצה מעל המיכל... המזל הוא שהייתי ערני והחזקתי מטף צמוד...
אם אני זוכר נכון אז גם אני שאלתי לפני כן את השאלה "אילו דברים יכולים להיהרס בסיקס ? ..."

shachar
22-11-06, 15:59
מה לגבי ניתוק ה + ? למה דווקה את ה - ?

גילוי נאות
אין לי כוונה לרתך אבל יש לי בורר מצברים שמאפשר ניתוק כללי של הפלוס

asafk
22-11-06, 21:33
מנתקים גם את ה+ וגם את ה-.

הכי טוב- מפרקים מהרכב ומרתכים בחוץ מה שצריך. ברכב עם CANBUS (הרבה מאוד מכלי הרכב המודרניים) כל מפסק וכל צרכן- כולם עם בקרים אלקטרוניים שזרם של עשיריות אמפר יכול לשרוף...

אסף.

-->