PDA

צפייה בגרסה מלאה : אימפרזה 4X4

יובל48
02-12-06, 12:13
חבר קנה לאחרונה אימפרזה סטיישן 4X4 97 ואני מבקש את עזרתכם
בבירור מס. דברים טכניים.
אני מבין שההנעה היא 4X4 קבועה עם דיפרנציאל מרכזי,
1.האם בזמן שילוב להילוך LOW הדיפרנציאל ננעל?
2.האם ישנה אפשרות או קיט חוקי להגבהה? בגובה שהרכב היום
לא הייתי נכנס איתו לשום שטח.
3.האם יש אפשרות חוקית להגדלת צמיגים?
4.האם יחסי ההעברה שלו ב LOW מאפשרים נסיעה בשטח טכני בינוני?
5. האם יש ברשת נתונים טכניים לגבי רכב זה?
אני יודע,הרבה שאלות,אבל מאמין בידע שיש לחברי האתר שיאירו את עיני.
תודה
יובל

bobsfog
02-12-06, 13:17
יש מועדון מיוחד לסובארו 4X4

אני בטוח שחיפוש בגוגל יעלה תוצאות.

דרור ברלי
02-12-06, 13:40
חבר קנה לאחרונה אימפרזה סטיישן 4X4 97 ואני מבקש את עזרתכם
בבירור מס. דברים טכניים.
אני מבין שההנעה היא 4X4 קבועה עם דיפרנציאל מרכזי,
1.האם בזמן שילוב להילוך LOW הדיפרנציאל ננעל?
לא נראה לי. ייתכן והדיפ' המרכזי והאחורי הינם מוגבלי החלקה, בפורסטר זה ככה.

2.האם ישנה אפשרות או קיט חוקי להגבהה? בגובה שהרכב היום
לא הייתי נכנס איתו לשום שטח.
יש קיט הגבהה שמאושר ע"י היבואן. מיוצר ע"י אחד בשם איתי מליניאק ומרים את הרכב בכ-5 ס"מ שזה לא מעט.

3.האם יש אפשרות חוקית להגדלת צמיגים?
אין היום אפשרות חוקית לשינוי מידת צמיגים לשום רכב בישראל. יש "אוטו-דאטה" ומה שכתוב שם זה קדוש ואין בלתו. תארגנו עוד סט גלגלים עם צמיגים גבוהים יותר ותחליפו ביניהם רק בטסט. סובארו סטיישן אינה רכב שקורץ לשוטרים.

4.האם יחסי ההעברה שלו ב LOW מאפשרים נסיעה בשטח טכני בינוני?
יחס ההעברה של ה-LOW בסובארו די מצחיק, משהו 1.4:1, אבל זה יותר טוב מכלום, ועם מנוע דל נפח ומומנט זה בהחלט עוזר.

5. האם יש ברשת נתונים טכניים לגבי רכב זה?
אני בטוח שכן. סובארו בכל העולם היא שם נרדף למכוניות הנעה כפולה. למען הדיוק, גירסאות ההנעה הקדמית בלבד שנמכרות בישראל הן הנדירות. לא תמצא אותן בשום מקום פרט למדינות מוכות מיסוי כמו אצלנו.

אני יודע,הרבה שאלות,אבל מאמין בידע שיש לחברי האתר שיאירו את עיני.
תודה
יובל

גיא
02-12-06, 17:06
סעיף 3 - אמנם ההמלצה של דרור היא מה שרוב אנשי האתר היו עושים - אבל !! שים לב שעדיין אם החבר שלך נעצר על ידי בוחן וניבדקים לו הצמיגים יש מצב רציני מאוד שהוא מורד מהכביש עם כל מה שכלול בחוויה הלא נעימה ( בעיקר הרבה כסף ).

דרור ברלי
02-12-06, 18:25
המלצה? אני לא ממליץ לבצע עבירות על החוק.
זו רק הצעה. אתם ילדים גדולים ויכולים לקבל החלטות ולהיות אחראים להן.
מה שאני אומר זה ששוטרים ובוחנים מחפשים מכוניות בולטות לעין בחריגותן, או שידועות ככאלה שבעליהן נוטים לבצע בהן שינויים כמו ג'יפים למיניהם.
סובארו סטיישן או כל אימפרזה שאינה מדגמי GT, WRX, STI וכו', היא מכונית אנונימית בהופעתה שאינה בולטת לעין, כך שהסיכוי להיעצר על ידי בוחני משרד התחבורע נמוך יותר. זה סיכוי שכמובן עדיין קיים, וכל מי שנוסע על צמיגים שאינם רשומים ברשיון הרכב, עושה זאת על אחריותו בלבד.
אפשר גם הפוך: להשתמש בגלגלים הגדולים רק כשיוצאים לטיולים, וביום-יום לנסוע על הצמיג המקורי הקטן.

גיתאי נוה
12-12-06, 22:23
אני החזקתי סובארו ליאונה סטיישן 4X4 במשך שנה וחצי.

דיפרנציאל - אחת האפשרויות:

אם השילוב הוא מסוג part time כמו בליאונה וברוב הג'יפים הקלאסיים אז אין דיפרנציאל מרכזי כלל ואין שום בעיה.
אם השילוב הוא full time, כלומר גם על הכביש, אז במכוניות של סובארו - בשונה מכל האחרים - אין רק דיפ' מרכזי אלא יש מערכת שלמה שתפקידה להעביר את הכח קדימה-אחורה בהתאם למצב אחיזת הגלגלים בזמן אמת. ייעודה של המערכת, שמהווה את אחת הזהויות הבולטות ביותר שמבדלות את סובארו בעולם, הוא לספק אחיזת כביש מירבית בכל מצב, אם בקרח או בנהיגת ראלי מהירה (זו בדיוק אותה מערכת שעל האימפרזות במרוצי הראלי). אלא מאי, אם תחשוב לרגע על פעולת המערכת תיווכח לדעת שגם בשטח היא עושה עבודה מתאימה ולכן אין כלל צורך הנעילת הדיפ' המרכזי: סחרור גלגלים מאחור יגרום להעברת הכח לפנים וכן ההיפך. בעניין בדיפ' האחורי אני כלל לא בטוח לגבי הפורסטר, אבל אני ודאי לגבי האימפרזה: אין שום נעילה, לא חלקית ובטח לא מלאה. ייתכן אמנם שאם חברך יחפש ממש ממש טוב הוא ימצא אפליקצית LSD מתחום שיפורי המרוצים, אבל אני מבטיח לך שכאש הראש, הזמן, וההון שהוא יצטרך להשקיע בזה (כולל שעות פסיכולוג רבות) יגרמו לו לחשוב פעמיים אם הוא לא מעדיף כבר איזה כבישטח יפני ב-6 ספרות...
הגבהה - כפי שכתב דרור, היחיד שמתעסק עם זה הוא איתי. אינני יודע כיצד בנוי הקיט מבלי לשנות את גיאומטריית המתלים, אחרת לא הייתי נוגע. גם שיקול העלות יתפוס כאן לדעתי מקום מרכזי.

צמיגים - מעבר למה שכבר נאמר כאן, לא תמצא צמיגים ראויים לג'נט 13/165 (אימפרזות ישנות) או 14/175 (החדשות יותר) מכיוון שהם מתחילים, למיטב ידיעתי, ב-"15. אל תחשוב גם על החלפת ג'נט, לא תמצא אחר שיתאים לחמשת הגוז'ונים. מעבר לזה, אל תשכח שלא תוכל לשנות יחסי העברה והאוטו יפנים מנת עצלות.

יחס נמוך - למרות שה-Low עלוב ביותר, בניגוד למה שאמר חברי דרור אני חושב, מניסיון עם רכב חלש בהרבה וכבד לא-פחות ובעל צמיגים גדולים (הכל יחסי, לא להיסחף...) שזה מספיק לשטח ברמה בינונית בהיבט של כח. הבעיות: בלימת מנוע על הפרצוף וקשה מאד לזחול באיטיות ולכן הכל נעשה בטורים גבוהים. במחשבה נוספת, עם רכב כזה ללא נעילות, צמיגי כביש סטנדרטיים ומהלך מתלה של הצ'ופצ'יק שקופץ בסיר לחץ, אתה תמיד חייב תנופה ולכן לא תחווה זחילות רבות...

כמו שנאמר, יש את הפורום של סובארו, וגם אצל המשוגעים ממערב לנו יש ים בחומר.

על מנת לייעל את החלטות חברך אסכם:

סובארו אימפרזה לא נועדה לשטח. מניסיון, קומבינה - וזו אחלה קומבינה שבעולם - עשויה בהחלט לפתוח לו את הכיס כל כך עמוק עד שהוא יצעק. חלפים יקרים (לאימפרזה) ובעייתיות בנגישות של רבים מהם, המון ניסוי ותעייה בדרך שכמעט לא הלכו בה לפניו, בעלי מקצוע משוגעים שיסכימו לשגעונות אפשר לספור על חצי יד, שלא לדבר על מימון ימי העבודה והחלקים שלהם לניסויי סט אפ, ובסוף אתה מקבל עבירות פקקט עם זוויות של סרגל ושבירות ותקלות על ימין ועל שמאל.
אם כבר, הליאונה הרבה יותר בנויה לשטח מהאימפרזה. מכללים חסונים יותר ורגישים פחות, אפשרות לציריות חזקות יותר, עלות חלפים זולה בהרבה. גם הגבהה פשוטה יותר, אם כי עדיין בלגן לא קטן.
אחרי ניסיון מר של שנה וחצי עם הסובארו ושנתיים עם סופה, אני יכול לומר בברור: רכב קומבינה זה סיוט אלא אם חברך פריק מטורף לעניין ויש לו מחלת סובארו סופנית. עם ג'יפ דפוק אפשר להתבאס, אבל לעולם לא תגיע למצבי מבוי סתום - לעיתים בלתי הפיכים - כמו שאפשר להגיע עם רכבי קומבינה. אני לעולם לא הייתי חוזר לתקופה ההיא, ולא רק בגלל שהאוטו האכיל אותי מרורים. זה הרבה מעבר לזה.
אבל בלי מילה אחת טובה אי אפשר: למרות שלא רציתי למשוך תשומת לב בכלל, אין על ההרגשה של לראות איך העיניים של כל מיני בעלי SUV נקרעות בתדהמה כשהם רואים סובארו ליאונה סטיישן עם גלגלי טרקטור מדלגת היישר מתוך מימי המג'רסה, או מטפסת 2/3 ממעלה מחמל (!) בתעופה רבתי, או יורדת את מעלות נוח (נו, שוין) ודקלים. גם משלט 21 היה בפורטפוליו (פעם ראשונה בחורף הצלחתי לבד על הקשקש, פעם שניה בקיץ רק עם משיכות רבות...).

ועוד משהו קטן: הדבר הגדול ביותר שאני חייב לסובארו ההיא, הוא הסופה שאיתי מאז שנפרדתי מהסובארו לשלום. הסיבה פשוטה: אשתי פשוט היתה מטילה וטו מוחלט על ג'יפ מבלי שהיתה עוברת תחילה בשלב ביניים טורדני במיוחד...לתשומת לב הנשואים ;)

ושני טיפים לסיום: אם חברך בכל זאת החליט ללכת על זה, עצתי - שיצטייד מייד בוו גרירה ובכשרון נהיגה נדיר. זה עוזר, עלי.

תהנה מהתמונות. יש כאן דברים שלא רואים כל יום, כולל שנורקל אינסטלטורים תוצרת בית. לכל מי שחושב שנולדתי עם שתי נעילות ביד...

גיתי

גיתאי נוה
12-12-06, 22:26
ועוד כמה...

גיתאי נוה
12-12-06, 22:27
שניים אחרונים

גיתאי נוה
12-12-06, 22:36
אגב, שכחתי - יש צמיגים (שאני השתמשתי בהם) של אליאנס שמיועדים לייצוא, בייחוד למדינות העולם השלישי, שמתאימים לג'נטים 13/175 של ליאונה ואולי גם יתאימו לג'נטים 13/165 של אימפרזה ישנה. אלו צמיגי ניילון גבוהי-חתך, חוזק 6 פליי ופרופיל משונן. רק לפני שהוא מחפש כאלה שיגביה משמעותית את הרכב.

מידבר
14-12-06, 16:45
לענין ההודעה של דרור בסעיף הנוגע לשינוי מידת הצמיגים-האם הכוונה שגם ברכבי 4*4 לא ניתן להחליף צמיגי כביש צרים ל 31 או 33 ?

דרור ברלי
14-12-06, 17:07
נכון להיום, כמעט לכל רכב, כולל רכבי שטח, יש מידות צמיגים שמאושרות ע"י היצרן ורשומות באוטו-דאטה. כל מידה אחרת אסורה ולא ניתן לשנות אותה. לחכמי מדינת ישראל נדמה שככה מונעים תאונות. נו, שויין.

זו ההזדמנות להזכיר שוב שכל נסיון לאנוס את האימפרזה AWD להיות רכב שטח הוא מגוחך. הליאונה שקדמה לה היתה יותר פשוטה וקשוחה, והשתמשה במערכת 4X4 שונה לחלוטין במהותה (PART-TIME). ולמרות שגם הליאונה איננה רכב שטח כלל, היא התאימה יותר לנסיונות ומשחקים שכאלה.

גיתאי נוה
14-12-06, 17:14
נו דרור, תגיד משהו על הבהמה הקטנה שלי - לא שווה כתבה באיזה מגזין? :lol:

דרור ברלי
14-12-06, 17:37
נו באמת גיתי... כל אחד שאונס את הליאונה החבוטה שלו לנסוע בנקרות, מיד מגיע לעיתון?...:lol:

לא מכרת אותה?

גיתאי נוה
14-12-06, 17:47
בטח מכרתי, אפילו בשמחה רבה. אבל התמונות, אוי התמונות...מאז הסופה ושיפצוריה ירדו כישורי הנהיגה שלי פלאים משום מה... :o

מידבר
15-12-06, 20:45
יפה. ואיפה מוצאים את ה"אוטו-דאטה" ?

-->