PDA

צפייה בגרסה מלאה : סוגי בלמנוע ואופן תפקודם - מחפש מידע

mixael
08-12-06, 21:43
שלום

אני מחפש מידע על מערכות לבלימת עזר ובלימת חירום, כמו הבלממנוע לסוגיו.
אודה אם יש הפניה לאיזה אתר מסודר שמסביר את הנושא.

tzagi
08-12-06, 23:31
Do a search on "jake brake"
or "exhaust brake"

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/DODGE-RAM-DIESEL-EXHAUST-JAKE-BRAKE-05-UP-CUMMINS_W0QQitemZ130048033979QQihZ003QQc ategoryZ6755QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmd ZViewItem

איציק - 4X6ZH
09-12-06, 09:04
אתה מדבר רק על בלימת מנוע אז אני מכיר רק את הגקו ברקס ואת והאגזוז ברקס .
הראשון עובד על שינוי במעבר האויר בכניסה / יציאה מהמנוע והפיכת המנוע למדחס אויר ענק .( שלא דוחס אויר למיכל )
השני חוסם את יציאת הגזים מהמנוע . ( דומה לגקו ברקס )
בשניהם מנתקים את הספקת הדלק בזמן הפעלתם .
אגזוז ברקס נפוץ בכל כלי הרכב הבינוני כבד .
גקו ברקס זה פיתוח של וויאט ומחייב בניה מיוחדת של המנוע ( אני לא בטוח אולי הפיתוח של יצרן אחר )
יש מערכת נוספת שנקראת מקסי ברקס אבל זאת מערכת לבלימה בחניה ואין לה קשר לבלימת מנוע .
במידה ואתה מתכוון לבלימת כלי רכב כבדים ( לא רק בלימת מנוע )
אז יש גם את בלימת הרטרדר שזה בלם חשמלי או הדראולי המורכב על הממסרה / הדריאשפט .
את החשמלי מרכיבים על הדריאשפט והוא גנראטור היוצר שדה מגנטי המתנגד לסיבוב הדריאשפט .
יחסית מערכת זולה וניתנת להרכבה על כל משאית . אבל מוגבלת בבטיחות שלה .
בגלל שהמערכת פתוחה היא מאד מסוכנת בהובלת חומרים דליקים / נפיצים . ( היא מאד מתחממת ) .
המערכת השניה היא רטארדר הדראולי שהוא חלק מהגיר של המשאית והוא למעשה טורק קונברטר
גדול המתנגד לסיבוב הגיר ( הדריאשפט ) על ידי הזרמת שמן בכיוון הפוך .
המערכת מאד גדולה ומסובכת אבל יעילה ויכולה לעבוד לפרקי זמן ארוכים
( אתה יכול לראות אותה על מובילי הטנקים בארץ )
יתכן ויש עוד מערכות
איציק

asafk
10-12-06, 22:36
תיקון קל לאיציק- מה שמכונה בעברית "ג'קו ברקס" הוא פיתוח של ג'ייקובס, jacobs, המכונה בשם המסחרי jake-brake.
גם לאגזוז-ברייק "רגיל" צריך התאמות במנוע- בעיקר חיזוק קפיצי שסתומים, כי מופעל על השסתומים עומס מאוד גדול בזמן חסימת צינור הפליטה.

יש מערכות אפטרמרקט למנועי דיזל שונים- מה אתה מחפש?

אסף.

mixael
11-12-06, 20:06
אני רוצה לבנות מנגנון שיאפשר האטה אפקטיבית של רכב שלא באמצעות בלמים, לטובת תמרון טוב יותר בירידות בכביש מפותל או בשטח טכני, וגם כמקדם ביטחון למקרה תקלה במע' בלמים.

ההתעסקות היא עם מנוע 1600 של סוברו.

נכון לכרגע אני חושב על שני כיוונים:

להשתמש בפתרון קיים של האגזוז ברקס, ע"י חסימה של צינור הפליטה, נשלטת פנאומטית או ידנית. או לחילופין חסימה של סעפת היניקה אחרי הקרבורטור (או בית המצערת, אם ארכיב מע' הזרקה). כך או אחרת המנוע הולך להיות מפורק ומורכב מחדש, אז באותה הזדמנות יש אפשרות להרכיב קפיצי שסתומים יותר קשים.

אפשרות אחרת שעל פניו לא תדרוש שינויים מיוחדים. להרכיב משאבה הדראולית, של ה"כ למשל, על רצועה רחבה או מספר רצועות, לחבר את יציאת הלחץ אל פתח החזרה דרך ברז שאני יכול לקבוע את מידת הסגירה שלו, ובכך לגרום להאטת רכבת הכח. הרצועות יעברו דרך מצמד מגנטי כמו של מדחס המזגן, כך שבמצב נסיעה רגיל המערכת תנותק ולא תהווה עומס מיותר על המנוע.

-->