PDA

צפייה בגרסה מלאה : טסט לסמוראי, שאלה דחופה

תומריקו
25-01-07, 12:32
התפלאתי לראות שדווקא על נושא כמו טסט, שכולנו חייבים לעשות פעם בשנה אין הרבה איזכורים בתוצאות החיפוש.
יש לי סמוראי 89, שחייב לעבור טסט עד סוף החודש (עוד 5 ימים! חיכיתי עד עכשיו, וגם עכשיו זה בעיה, כי אני עמוס עד מעל הראש במבחנים...) זה פעם ראשונה שאני אעביר אותו טסט ואין לי מושג למה לצפות. סה"כ הוא במצב מאוד טוב, אך הפחידו אותי שרק בגלל שזה ג'יפ, משנה ישנה, יעשו לי בעיות. מצאתי איזה מוסך ברחוב ישראל ב"ק בת"א שמעביר טסטים. הוא אמר לי שזה 200 ש"ח בלי האגרות של המכון. ונדמה לי 50 ש"ח אישור בלמים (אם הם בסדר). הוא לוקח אותו בבוקר ומחזיר בערב עם טסט.השאלה מה הוא "ימצא" בדרך וכמה כסף אני הולך לשלם על הבייביסיטר הזה...
עדיף לעשות את זה ככה או לקחת את הג'יפ לבד למכון? על מה יכולים להכשיל אותי?
פנסים כיוונתי לפני שבוע, צמיגים ברישיון במצב טוב, איתותים עובדים, ברקסים נראה לי שבסדר, אין חופש בהגה (יחסית כמובן...).
אשמח לשמוע את דעתכם ומה כדי לי לעשות. דבר ראשון אני הולך לשטוף אותו עכשיו, שיגיע נקי ומצוחצח, אולי יעשה רושם טוב...

אלון_ק
25-01-07, 12:41
תן לו את האוטו. אל תלך לבד.
אתה לא עובר טסט בלי זה, אני מבטיח לך. הם יכולים להכשיל (ואכן יכשילו) אותך על כל דבר שבא להם, גם אם זה לחלוטין לא מציאותי ולא קשור. גם אוטו תקין לגמרי לא עובר טסט. זה יעלה לך אח"כ בתיקון התקלה (אם היא קיימת בכלל) במוסך, כי אתה תהיה חייב להביא אישור מוסך על כך שהתקלה תוקנה. זה יעלה לך בעוד יום התרוצצויות ובעוד 60 ש"ח לטסט חוזר.

תן למוסך, אם אתה סומך עליו. אם אתה לא, תגדיר לו שיתן לך הצעת מחיר ופירוט תקלות לפני שהוא רץ לתקן, כך הוא לא יוכל להשחיל לך 2000 ש"ח בדיעבד. אם המוסך הזה הגון הוא ימצא תקלות, יתקן אותם במחיר הוגן, יעביר אותך טסט וכולם יהיו מרוצים. זה שווה את זה, אם המוסך לא עובד עליך.

ברקסים הוא צריך לאשר, תפוחי היגוי, חופשים במיסבים, קינגפינים ועוד המון דברים קטנים שלא מזיק בכלל לבדוק פעם בחודש, שלא לומר פעם בשנה.

נכון, זה לא יהיה הכי זול. מה לעשות, לעבודה יש מחיר ובדיעבד אני יכול לומר לך שבשני הטסטים אליהם הייתי מספיק טיפש כדי ללכת לבד הייתי יוצא יותר בזול אם הייתי משלם 400 ש"ח למאעכר או 200 למוסך.

boba banay
25-01-07, 17:54
אתה אף פעם לא יכול לדעת וזה סיכון שאתה לוקח לכאן או לכאן
אני לדוגמא בפעמיים שהעברתי את הג'יפ ובארבע שהעברתי את הפרייבט עשיתי את זה לבד ועברתי בלי בעיות מיוחדות, כמו הרכב שלך ובהתחשב בהיסטוריה שלו אולי אפילו פחות ממנו הרכב שלי במצב סביר ואף לא רע(צמיגים,ברקסים,תאורה, חופשים וכו').....
אבל ושים לב זה אבל גדול - אתה יכול ליפול על מכון רע ביום חרא שאישתו של הבוחן לא נתנה לו בבוקר והוא ישחיל לך את כל הצינור.....ככה ש.....
לדעתי 200 ש"ח זה לא הרבה כדי שהרכב יעבור טסט ובשקט, ובדיקת בלמים אתה כבר מחוייב ע"פ חוק לעשות לפני טסט - בד"כ רק היא עולה בין 100 ל150 ש"ח (פעם אחת זה גם עלה לי 190 ברכב הקודם).
אבל כמו שאלון אומר תדרוש מהמוסך הצעת מחיר ופירוט תקלות לפני שהוא מתקן\ניגש לטסט ותראה אם זה מסתדר לך עם ההכרות שלך עם האוטו.

תומריקו
25-01-07, 18:07
לפי מה שהבנתי ממנו, 200 ש"ח זה לא בשביל לעבור. זה העמלה שלו על כל התהליך. במידה והמכון מוצא תקלות, המוסכניק מסדר, מעביר שוב בטסט, הטסט מתקבל, וסחבק משלם על כל התקלות. העניין שלמסוכניק יש עניין שהבוחן ימצא כמה שיותר דברים לא? הרי הג'יפ כבר אצלו, אם הבוחן מוצא, בשביל לעבור חייבים לתקן, ובשביל לתקן חייבים לשלם...
ככה זה עובד?

lior_b.s
25-01-07, 18:20
וואלה, לא מבין מה הלחץ מהטסט... :confused:
אני כבר 8 שנים עובר טסט בלי שום בעייה ושום עזרה בפעם הראשונה שאני ניגש...
לפני הטסט אני בודק מצב תפוחי הגה/פרונט , לא קשה לבדוק לבד חופשים, בדיוק כמו בטסט, תרים גלגל באויר ותבדוק חופש בתפוחים וחופש במיסבים...אם יש צורך אני מחליף לפני וכמובן שאז בטסט רואים שעבדו והכינו את האוטו לטסט ולא מחפשים בנרות כמו שחלק כתבו פה...
שטוף את תחתית הרכב משאריות שמן ונזילות , כמובן אישור בלמים בהתחשב במודל הרכב...לשלם למוסך כדי שיסע במקומך לטסט ואם יש תיקונים (ואני מבטיח לך שהוא ימצא) אז אתה משלם אותם אחרי ..??
מה ההיגיון פה? לך לטסט, אם יש תיקונים , תתקן רק מה שבאמת צריך ותיגש שוב עם אישור מוסך על התיקון (הוא חייב לתת לך!!)...מה בדיוק אתה חוסך מעצמך ב-200 ש"ח שאתה משלם מראש?...
בוא תן לי 200 ש"ח אני אלך במקומך...אם יש תיקונים אתה משלם אותם מה אכפת לי...

טסט זה לא משימה בלתי אפשרית...צאו מהסרט הזה... אלא אם כן יש לכם שינוי מבנה לא חוקי זה כבר סיפור אחר...אם הרכב ללא "שיפורים" מיוחדים אין ממה לחשוש...

ליאור

אלון_ק
25-01-07, 20:42
תסלח לי, ליאור, אבל הבוחנים כנראה לא מזהים את הניבה שלך כרכב שטח. בכל רכב שטח נורמלי אין שום קשר בין מצב הרכב ובין הטסט, הם מכשילים בכיף ואני מדבר על רכבים סטנדרטים לגמרי. יש סיבה למה כל מי שבפורום ובעל ג'יפ כמה שנים טוען ככה חוץ ממך... זה קרה לי עם רכב סטנדרטי לגמרי, ראיתי את זה קורה לחברים שלי שנה אחרי שנה וכמעט כל פעם ההכשלה הייתה על דברים שלא היו ולא נבראו. חופשים לא קיימים (שלא תוקנו ולא נעליים, הם פשוט חזרו יום אחרי ועברו), ריפוד קרוע, שטויות שאין להם איך לבדוק (זויות היגוי), אפילו פעם אחת משהו שפשוט לא יכול להיות (זוית קמבר צריכה תיקון בסמוראי... אה-הא). לעומת זאת לדברים כמו מוט מייצב לא קיים הם לא יודעים לשים לב (שכחתי לחבר לפני הטסט. הכשילו על זויות קמבר דפוקות, על המוט לא אמרו כלום). בסוף הבנו: ג'יפ לא עובר טסט, נקודה. פריווט זה סיפור אחר לגמרי.

רוצה להסתכן? לך על זה. רק תזכור אח"כ שאמרנו לך...

הצעה טובה מהמוסך זה שהוא מכין את האוטו לטסט ומעביר אותו. מכין = הוא בודק אותו, מוצא כשלים (אם יש), לוקח להעביר את הטסט. אם האוטו לא עובר זה עליו, הוא היה צריך להכין אותו כמו שצריך. אפשר גם לסכם איתו שאתה מוכן לשלם על תיקונים במקרה של כישלון, אחרי הכל הוא כן עובד על זה.

lior_b.s
25-01-07, 21:28
אלון
תאמין לי , כשאני מתווכח עם הבוחן אם מותר או אסור לו להעלות רכב עם הנעה קבועה לכל הגלגלים על מכשיר בדיקת בלמים שמסובב רק זוג גלגלים אחד...הוא מבין טוב מאוד שמדובר בג'יפ...גם אצלי יש תפוחי הגה, כמו בכל ג'יפ, ציריות, גומיות ציריות ,צינורות בלם(ואצלי יש 5 כאלה!!!) בולמים, תיבת הגה, מיסבי גלגלים ועוד אינסוף גומיות וסיבות להכשיל עליהם..רק שאני בודק הכל לפני ומגיע עם הכל נקי ומצוחצח, ללא סימני שמן וגריז בשומקום ...והעברתי ככה גם את הבלייזר וגם ויטארה של חבר..אז זה לא ממש קשור לסוג הרכב...אולי זה כן קשור למכון, זה אני לא יודע...אבל איפה שאני עושה טסטים, לא בודקים ריפודים ולא מאפרות ולא כל מיני שטויות כאלה...אולי פשוט צריך למצוא את המכון הנכון...(ולא, אני לא מתכוון לקומבינות..)..
ליאור

אליהו הסמוראי
25-01-07, 21:57
השיטה שלי: שולח את החברה...
מנסיון מר, עם בחורה חמודה וחייכנית הם פשוט לא "מתעסקים" :wink: ...
בעבר ניגשתי לטסטים והייתי חוזר עם רשימת ריג'קטים ארוכה מהגלות, התחלתי לשלוח את החברה (גם עם הפריווט) ומאז לא קבלתי אפילו ריג'קט אחד.
שטוף טוב את האוטו, את החברה ותחזיק אצבעות...

מצד שני, לך תשכנע אותה...אולי עדיף כבר לשלם

idanw
25-01-07, 22:38
אם כבר מדברים על טסטים...
ריקבון במרכב (ולא בשלדה) הוא עילה להכשלה בטסט? או הורדה מהכביש?

lior_b.s
25-01-07, 23:01
אם כבר מדברים על טסטים...
ריקבון במרכב (ולא בשלדה) הוא עילה להכשלה בטסט? או הורדה מהכביש?

אם הוא באיזור השמשה הקדמית (לא בטוח לגבי השאר) אז יש בוחנים שמכשילים על זה..יש כאלה שפשוט לא שמים לב..
ליאור

airzax3
26-01-07, 09:58
מצאתי איזה מוסך ברחוב ישראל ב"ק בת"א שמעביר טסטים. הוא אמר לי שזה 200 ש"ח בלי האגרות של המכון...
פה הבעיה שלך!!!
יסלחו לי כל המוסכניקים הישרים והאמינים (כל ה3..)-מוסך לא "מוצאים" ביחוד לא כשאתה בעמדה של "דג שמן",תעשה קצת שיעורי בית תברר אצל חברים או בפורום ולך למוסך עם המלצות אחרת אתה עלול לשלם על זה.

לגבי הטסט-החשבון פשוט:
הרכב שלך עבר מזמן את גיל 15, יש סיכוי סביר שימצאו אצלך משהו ברכב, אפילו ברמת הבקלית סדוקה או רפלקטור לא תקין
בקלית=40 ש"ח אישור מוסך על החלפה עוד 50 לפחות תוסיף יום עבודה שביזבזת ואתה הרבה מעבר ל200 ש"ח שלא נדבר על העצבים שתאכל בדרך.
אני חושב שברכב עם פוטנציאל לזימבור במצב טוב ככל שיהיה שווה להשקיע את ה200 ש"ח אצל מוסכניק או "טסטאי" ולעבור טסט בלי כאב ראש.

טלסקופ
27-01-07, 18:56
פתגם שלמדתי מג'יפאי ותיק (אחרי שנכשלתי בטסט עם סמוראי סטנדרטי לחלוטין ברמת המצית): "לפעמים, בשביל לשמור על העדר, צריך להאכיל את הזאב".

WildLove
28-01-07, 00:02
היה לי את אותו הפחד בדיוק תומר ולא ידעתי מה לעשות... הפתרון הוא פרוצדורה שקיימת במכוני טסטים שנקראת טופס ירוק, זה בעצם מין פרי-טסט שעולה לך 50 שקל. הם מעלים את האוטו על המסלול ועושים לו כמעט את אותה בדיקה שבטסט.. ככה אתה יודע אם אתה רוצה להכנס לזה לבד או לא.. אחרי הטופס הזה אתה כמובן יכול לגשת לטסט בכל מכון אחר וזה לא מחייב

mixael
28-01-07, 00:38
והטופס הזה יכול להועיל כנגד "ליקויים" חדשים שיצמחו ברכב יש מאין כעבור שעה, בטסט אמיתי במכון אחר או באותו המכון ...?...... :twisted: :shock:

WildLove
28-01-07, 18:08
אוי נו, אל תנסה להתחכם
לא אמרתי לרגע שזו בדיקה שב%100 תבטיח לך שתעבור את הטסט
אבל אם הבולמים שלך הלכו, הברקסים לא תקינים או דברים כאלה אתה יודע שאתה יכול לעשות את הבדיקה הזאת כדי להסיר חשש מהוצאות כבדות, ואם אתה רואה שהליקויים הגדולים זה דברים שגדולים עליך אז פשוט לתת למישהו לעשות את זה בשבילך

תומריקו
29-01-07, 20:47
טוב, אז ככה.
דבר ראשון עברנו טסט! נתתי אותו למוסכניק שהעביר אותו טסט בלי (כמעט) שום בעיה!
הוא לקח 200 על הכנה+העברה של הטסט.
חוץ מזה הוא מצא שהברקסים האחוריים גמורים לגמרי והצינורות ברקס על סף התפוררות.
זהו. את האמת, ציפיתי שירביץ הרבה יותר...
לא היתה בעיית זיהום, לא אורות, לא חופשים לא כלום. השאלה היא, אם לא היו בעיות כי הוא כנראה מוכר שם, והעבירו לו בלי בעיה? אם אני הייתי הולך לבד, אולי כן היו מוצאים דברים...
אישור בלמים עלה 50.
נראה לי שהוא קצת התלהב עם המחירים של הברקסים, אבל זה משהו שלא הייתי עושה לבד. אני באמצע תקופת מבחנים ואין לי זמן להתעסק עם זה ב-3 שבועות הקרובים, וטסט אני חייב לעבור.
הוא לקח 500 על הברקסים ו-320 על 2 צינורות ברקס. נשמע הרבה לא?
בכל מקרה כרגע יש לי טסט לשנה, נתתי אותו בראשון בבוקר, חזר לי בשני בצהריים, ובאמצע עוד הספקתי ללמוד ולעשות מבחן בתורת המשפט...

אלון_ק
29-01-07, 21:07
לא מחיר מופרז בכלל. יש לך שם עבודה נטו על הברקסים ב200 או 300 אם זה כולל את הקדמיים, צינורות ברקס עולים כ100 ש"ח לצינור. זה לפני עבודה ומע"מ. נראה שמצאת צדיק בסדום, זה מחיר הוגן מאוד שלא לומר זול.

אם לא היו בעיות כי הוא כנראה מוכר שם, והעבירו לו בלי בעיה?
כן ולא. לא היו בעיות כי אף אחד לא מצא אותן (שזה לא אומר כלום על מכון טסטים, אני חושב שהם לא היו מוצאים קרח באנטארטיקה). מצד שני, אני מאמין שאם היית ניגש לבד היו מוצאים שם חופשים.

סה"כ יופי של טסט. גם גילית כמה בעיות חשובות וטיפלת בהן (אתה ווידאת שהעבודה שנטען שנעשתה אכן נעשתה, נכון?), גם עברת טסט בעלות של 200 ש"ח נוספים בלבד (את השאר היית מתקן ממילא) וגם לא הפסדת שני ימי עבודה (אחד לטסט החוזר). גם חסכת 50 ש"ח לטסט חוזר על הדרך.
עכשיו תגיד אתה, היה שווה?

תומריקו
30-01-07, 01:34
תכלס, היה שווה.
ואם אתה אומר שזה מחירים סבירים, אז אני בכלל בעננים.
את הברקסים לא בדקת בעיניים. איך אני יכול לבדוק שהם חדשים? צריך לפרק את הגלגל, אז את התוף ופשוט להסתכל?
הוא אמר שיש לי חופש בקליפר של הברקס הקידמי. אני גם שומע חריקות מעצבנות כבר כמה שבועות משם. לא אמרו לו שום דבר על זה בטסט, והוא גם לא סידר את זה כי אמרתי לו לתקן רק דברים קריטיים (באמת סוג של צדיק, הא?...). זה משהו שאני יכול לסדר לבד?

חן דן
30-01-07, 16:12
כדאי לבדוק עם הוחלפו ברקסים קדמים צריך להוריד רק גלגלים ולראות בעין. אחוראים דורשים גם פרוק של התוף (לא ממליץ לבדוק באיחוד שאין לך זמן ואם אתה לא יודע להחזיר בחזרה בכלל לא ממליץ.)
אם אתה יודע להחליף רפידות מקדימה אז זה שטיות להחליף קליפר(זה קצת יותר עבודה)
בברכה חן

-->