PDA

צפייה בגרסה מלאה : כננת הידראולית- שאלת חוקיות

six 4 life
17-02-07, 19:35
כננת הידראולית על ג'יפ פרטי- חוקי, או לא חוקי?
ניתן לאשר ברשיון?

תודה.

asafk
17-02-07, 20:47
ניתן לאשר- רק אם הכוח הוא לא ממעגל ההגה (מפרש כוח על הגיר או משאבת שמן נפרדת על המנוע) - כמו ברכבי חברת חשמל.

אסף.

גיא
17-02-07, 21:08
משאבה חשמלית כמו של הגה כוח יכולה להספיק ?

למשל פונטו .. ?

אם כן זה יכול להיות טוב שהכננת תמשיך לעבוד גם כשאין מנוע לפחות כל עוד יש מצבר ....

asafk
17-02-07, 21:16
כן. ראיתי כננת מופעלת עם משאבה חשמלית (של פיז'ו, אולי 307 ) . "על הנייר" זו מערכת נפרדת מההגה, אז אפשר לאשר.

אסף.

YoavR
18-02-07, 13:17
משאבה חשמלית כמו של הגה כוח יכולה להספיק ?

למשל פונטו .. ?

אם כן זה יכול להיות טוב שהכננת תמשיך לעבוד גם כשאין מנוע לפחות כל עוד יש מצבר ....

גיא,

למערכת שאתה מתאר אין שום יתרונות על כננת חשמלית סטנדרטית רק חסרונות.

יואב

איציק - 4X6ZH
18-02-07, 13:57
1 כננת או שהיא חשמלית ואז מחייב מצבר \ חיבורים \ אלטרנטור בהתאם ( וזה מה שיש לרוב הכלים )
מאפשר הפעלה מזדמנת לפרקי זמן קצרים .
כמובן שיש דגמים המאפשרים עבודה מהירה בעומס כבד .
2 כננת הדראולית היא כננת המיועדת לעבודה בעומס כבד לפרקי זמן ארוכים ( שעות ברציפות )
כננת כזאת מחייבת מערכת הדראולית איכותית ( משאבה \ מיכל שמן \ צנרת ) נפרדים .
3 יש גירסה של כננת הדראולית המשלבת את מערכת הגה כח הדראולי ועושים שימוש במשאבה משותפת . את חלוקת הלחץ ועדיפות השימוש עושה שסתום מיוחד .
מערכות אלה לא חוקיות לשימוש בארץ ( אני חייב להוסיף בצדק ) .
4 לאחרונה יש מערכות הגה כח לרכב פרטי שהם מופעלות מנוע חשמלי .
אחת הקומבינציות ( היותר מוזרות ) היא הגה כח הדראולי המופעל על ידי משאבה חשמלית
והכל נשלט על ידי מחשב הרכב :confused:
לקחת משאבה כזאת ולהפעיל איתה כננת :?:
זה כמו לגרור גנראטור ולנסוע על רכב חשמלי .
טכנית זה אפשרי מעשית יש מערכות כאלה אבל להתקין כזאת כננת ?
לפני מספר שנים חשבתי על אפשרות לכננת הדראולית ובמחשבה שניה ירדתי מהנושא .
יש בזה ענין טכני לא יותר .
לטיולים ולחילוצים שלנו כננת חשמלית זאת התשובה .
איציק

UNIX
18-02-07, 20:53
בקיצור עדיף למקם עוד משאבת הגה כח ולהשתמש בה ?
כי כננת כבר יש

סוזי המשתוללת
18-02-07, 23:45
הכננות ההדראוליות יש להן יתרון ביכולת משיכה לטווח ארוך (עבודה ממושכת)ובמהירות עבודה גבוהה רק אם מספקים לה תנאי עבודה כמו שאיציק כתב שזה מערכת עם מכללים שמסוגלים לייצר ספיקה גבוהה ואולי גם יש צורך בקירור השמן אם כי לא הכרחי לטווח עבודה קצר
אם לא תשים מכלולים בעלי ספיקה גבוהה = משאבה יעודית ולא משאבת הגה כח אזי לא עשית כלום

איציק - 4X6ZH
19-02-07, 07:43
במערכת הגה כח חלק מהשסתומים של המערכת הם חלק מההגה עצמו
במקרה שלך יש לך את הכננת עצמה
מה לגבי מערכת השסתומים והסלקטור \ הבורר שמן שמפעיל קדימה אחורה ?
איזה סוג של מערכת הדראולית אתה הולך להתקין כזאת שתמיד מחזיקה את עצמה בלחץ
או כזאת שבונה לחץ רק לאחר שאתה בורר את כיוון הזרימה של השמן
( מערכת בעלת מרכז לחץ פתוח \ או מערכת בעלת מרכז לחץ סגור )
איך אתה יכול לחלץ בחילוץ עצמי בכננת הדראולית ?
אפשרי אבל זה מסובך ולא ולכל חילוץ
בקיצור לדעתי זה פתרון מעולה לגרר שעובד הרבה והרכב המחלץ תמיד ממוקם לחילוץ טוב
לרכב שטח שבהחלט עשוי למצוא את עצמו נדרש לחילוץ עצמי כננת כזאת תיהיה מגבלה רצינית .
איציק

סוזי המשתוללת
19-02-07, 11:51
איציק - פה אתה טועה
בחילוץ עצמי אין חשיבות לסוג ההנעה של הכננת היא יכולה להיות הייליפט או אפילו פליישנצוק :D מצידך העיקר שיש להיכן לעגון
המיקרה היחיד בו הידראולית על מנוע הרכב(pto משאבה יעודית או הגה כח) לא יעילה הוא כשהמנוע לא עובד כל עוד המנוע יעבוד והכננת תקבל אספקת שמן היא תחלץ
וזה בעצם היתרון של חשמלית - גם אם גמרת את מצבר הרכב שלך והמנוע כבוי אפשר לקחת מסתם רכב חולף מצבר ולחלץ :lol:

איציק - 4X6ZH
19-02-07, 11:59
איך בדיוק אתה מתכוון להפעיל כננת הדראולית
בתא הנוסעים כאשר יש רק נהג אחד בשטח ( אתה נמצא לבד ! )
כתבתי זה אפשרי אבל מסובך
זה או להעביר את כל מערכת ההדראוליקה לתוך הרכב ( זה צינורות כמו בצוללת :confused: )
או ליצר מנגנון הפעלה חשמלי :lol: לכננת הדראולית .
ושוב חזרנו למערכת החשמל .
חילוץ עצמי זה אני והרכב במדבר לבד לבד .
רק במערכת המופעלת על PTO מכני הקשור למצמד הרכב זה אפשרי לנהג בודד להפעיל מערכת כזאת
אבל גם כאן זה מחייב הרבה נסיון .
זה טוב לדיון פלוסופי \ טכני
זה לא מעשי בכלי הרכב שיש בשוק הפרטי הרגיל .

T-REX
19-02-07, 18:34
איציק
הכננת המדוברת היא מתוצרת mile marker שמיועדת לרכבי שטח מצורף אליה סולונואיד+שלט רחוק כך שלמעשה לך כמשתמש לשם הפעולה עצמה לא אכפת אם היא הדרו או חשמלית.
{ לינק מצורף לאתר החברה} אתם מוזמנים לחפור באתר ולהבין.
כמו כן היא מיועדת "להתלבש" על המערכת ההידראולית של ההגה כהוראת יצרן,זה שבמדינתנו החוקים כאלו...נו שויין.

http://www.milemarker.com/

http://www.milemarker.com/winches.html

כמו שאני רואה,מדובר בכננת עם כמעט רק יתרונות על פני החשמלית
והיתרון הגדול...שקיבלתי אותה בחינם
רוני

איציק - 4X6ZH
19-02-07, 18:53
השאלה הראשונית היתה בנושא רישוי כננת כזאת
הדיון התפתח למה בכלל כננת כזאת
ועכשיו בכלל יש כננת מושלמת 12 או 24 וולט ? ;-)
לרכב שיש משאבת הגה כח רצינית זה יעבוד טוב
לרכב שאתה הולך להוסיף משאבה נוספת לקבלת הרשיון .... ? תחשוב פעם נוספת .
כללית יצרן רציני וכננת מקצועית
תשתדל שההתקנה תיהיה מקצועית והכל יעבוד
לגבי רישוי ספק מי מהבוחנים יבין מה הוא רואה ( זה גם לא מענין אותם :) )
איציק

YoavR
19-02-07, 19:05
איציק
הכננת המדוברת היא מתוצרת mile marker שמיועדת לרכבי שטח מצורף אליה סולונואיד+שלט רחוק כך שלמעשה לך כמשתמש לשם הפעולה עצמה לא אכפת אם היא הדרו או חשמלית.
{ לינק מצורף לאתר החברה} אתם מוזמנים לחפור באתר ולהבין.
כמו כן היא מיועדת "להתלבש" על המערכת ההידראולית של ההגה כהוראת יצרן,זה שבמדינתנו החוקים כאלו...נו שויין.

http://www.milemarker.com/

http://www.milemarker.com/winches.html

כמו שאני רואה,מדובר בכננת עם כמעט רק יתרונות על פני החשמלית
והיתרון הגדול...שקיבלתי אותה בחינם
רוני

רוני,
זאת באמת כננת טובה מבית טוב אבל יש לה שני חסרונות עיקריים ביחס לכננת חשמלית.:
א - היא לא תעבוד עם המנוע לא עובד.
ב - מה לעשות, אי אפשר להתקין אותה לפי הוראות היצרן באופן חוקי בארץ.

לגבי הרעיון שהועלה למעלה, לחבר אותה למשאבה הידראולית מונעת ע"י מנוע חשמלי, זה בהחלט אפשרי אבל אז מבוטלים כל היתרונות של כננת הידראולית. במקרה כזה יש לך כננת חשמלית שבמקום שהמנוע שלה יספק כח ישירות לגיר, נוסף לה משאבה ומנוע הידראולי לשרשרת הכח עם כל ההפסדים המכאנים וההידראולים והסיבוך.

יואב

T-REX
19-02-07, 19:24
א-כמה זמן תעבוד כננת חשמלית כשהמנוע לא עובד?
ב-זה נכון שהדיון התפתח למה שהוא,המערכת מוזמנת לשנות את הכותרת
ג-היא תעבוד במידה והמשאבה חשמלית גם כשהמנוע כבוי
ד-האם יש סעיף ברשיונות הרכב לכננת הידרו או חשמלית? כלומר האם יש הבדל בסעיף הרישוי בין חשמלית להידרו
ויואב,אני לא חושב שבכך מבטלים את כל היתרונות,היא עדיין תעבוד למשל מתחת למים,אין לה מנוע חשמלי שיתחמם וישרף,במידה והשמן יתחמם תמיד אפשר להוסיף רדיאטור קירור ואפילו אם אוסיף משאבה מכאנית נוספת,המנוע של ה-cj שלי יאכל אותו,קטן עליו
רוני

Bulldog
19-02-07, 19:25
רק במערכת המופעלת על PTO מכני הקשור למצמד הרכב זה אפשרי לנהג בודד להפעיל מערכת כזאת
אבל גם כאן זה מחייב הרבה נסיון .

בריכבי העבירות של אספיר מותקנת מערכת כזאת.
PTO על הגיר (NV4500) שהולך למשאבת שמן עם מיכל די גדול.
נוחות בתפעול,כן. משלבים את הPTO מכניסים לראשון ועם העלייה בסל"ד המנוע עולה מהירות הגלילה של הכננת.
שלא כמו כננת חשמלית המהירות תלוייה בסל"ד המנוע והתפעול הוא ממושב הנהג.
הבעייה, אם אתה לבד, אתה לא רואה מה הולך בחוץ ואין תחושה לגבי מהירות העבודה של הכננת.
היתרון, סינכרון יחסי של מהירות הגלגלים עם מהירות הכננת.
להסב כננת הידראולית שתעבוד בצורה חשמלית? אני הייתי מחפש גרריסט עם כננת חשמלית של 12000LB ומחליף איתו.
עומר

סטובצקי
19-02-07, 19:51
אני חושב שפספסתם את המרכיב העיקרי
הבן אדם יש לו את הכננת הזו - הוא קבל אותה במתנה , בולדוג בכיוון - החלפה עם כננת שתהיה נוחה ושימושית יותר .
למרות שלדיון עצמו גם אני חשבתי לא פעם על כננת הידרואלית ואני סבור שהייתי נהנה איתה יותר.

YoavR
19-02-07, 21:12
א-כמה זמן תעבוד כננת חשמלית כשהמנוע לא עובד?
ב-זה נכון שהדיון התפתח למה שהוא,המערכת מוזמנת לשנות את הכותרת
ג-היא תעבוד במידה והמשאבה חשמלית גם כשהמנוע כבוי
ד-האם יש סעיף ברשיונות הרכב לכננת הידרו או חשמלית? כלומר האם יש הבדל בסעיף הרישוי בין חשמלית להידרו
ויואב,אני לא חושב שבכך מבטלים את כל היתרונות,היא עדיין תעבוד למשל מתחת למים,אין לה מנוע חשמלי שיתחמם וישרף,במידה והשמן יתחמם תמיד אפשר להוסיף רדיאטור קירור ואפילו אם אוסיף משאבה מכאנית נוספת,המנוע של ה-cj שלי יאכל אותו,קטן עליו
רוני

רוני,

רוב הכננות החשמליות ה"רגילות" מסוגלות במידת מה לעבוד מתחת למיים. אני יודע שזו אמירה מאוד מעורפלת אבל זה פשוט מאוד תלוי בסיצואציה. בכל אופן ניתן בקלות לשפר את היכולת האמפיבית של כננת חשמלית. ישנן כמובן כננות חשמליות אמפיביות "בהגדרה" שעומדות בתקנים מחמירים של עמידות למיים (תקן IP).

שימוש במנוע חשמלי מבטל את יתרונות הכננת ההידראולית מכוון שאם על הכננת מופעל עומס X שעבורו דרוש הספק Y שאותו מספק מנוע חשמלי, זה לא משנה אם המנוע הזה מסובב ציר פלדה שמניע גלגלי שיניים או מסובב משאבה הידראולית שדוחקת שמן למנוע הידראולי שמניע גלגלי שיניים. ההספק הנדרש עבור עומס X עדיין יהיה Y. אם ערך Y יהיה גבוה מספיק - המנוע החשמלי ישרף.
הנצילות של מערכת כזו נמוכה יותר כמובן.

בשביל לנצל את יתרונות הכננת ההידראולית דרושה משאבה שמחוברת בצורה מכאנית למנוע הרכב(PTO או רצועה).

יואב

ארז
19-02-07, 21:30
אם אתה רוצה להחליף את הכננת באחת חשמלית אתה מוזמן להרים לי טל'...0503424210

חנן-ג'יפולוג
19-02-07, 21:56
לכננת ההידראולית יש באמת יתרון גדול מאוד בכך שישנם פתרונות להתחממות, כמו למשל מצנן שמן. זה בניגוד לכננת החשמלית ששם המנוע נמצא בתוך חלל סגור, ומתחמם במהירות פנטסטית, עד כדי דקה אחת בלבד בעומס מקסימלי. מנסיון ארוך טווח עם עשרות כננות חשמליות, הסיבה הראשונה להתקלקלות שלהן, והן מתקלקלות בתדירות מאוד גבוהה בשימוש לא נכון, זה התחממות. מאידך, בשימוש נכון, כננת חשמלית תשרוד שנים על שנים. הכננת שלי בת 8 שנים, עברה מעל 100 חילוצים, ועוד לא טופלה אף פעם.
המשוואה שלך, יואב, נכונה, אבל לא מתייחסת לזה שכנראה ההספק של המנוע החשמלי של המשאבה ההידראולית קטן יותר מה2-6 כוחות סוס שמקובלים במנועים של כננות, ובנוסף, יש סיכוי טוב שהוא מקורר אוויר (אני לא מכיר את המשאבות האלה ולכן ההסתייגות) .

tzagi
20-02-07, 05:48
טוב, אז כרגיל, אני שואל שאלת קיטבג.

למה זה לא חוקי?, מה הסיבה?
הרי יש רכבים על הכביש בישראל שמשתמשים במשאבת הגה גם ל הידרובוסט, חוקית, ככה הם יצאו מהמפעל, ובהם אותה משאבה ואותה תיבת הגה כמו כל גיפ.
חוץ מזה, הכוח ההידראולי לא ניתן לכננת פול טיים, יש שסתום חשמלי(3 way solonoid)
ששולח כוח לכננת רק כשמפעילים אותה, בכול זמן אחר הלחץ מהמשאבה הולך ישירות לתיבת ההגה ולא עובר דרך הכננת בכלל. בזמן שהכננת מופעלת, הלחץ מהמשאבה הולך ישירות לכננת ולא לתיבה, אז איפה הבעיה?

פעם אחרונה שבדקתי, ניתן לסובב את ההגה של כל רכב עם הגה כוח גם בזמן שהמשאבה לא עובדת, רק צריך להפעיל איזה שריר או שניים.....אז איפה ההבדל?

אולי ההבדל נמצא במישרד התחבורה, כנראה.

איציק - 4X6ZH
20-02-07, 07:56
הפעם לדעתי צודק מי שהוציא את התקנה הזאת .
נכון יש כלי רכב שיש קשר בין מגבר הבלם למשאבת ההגה
לדעתי יהיה קשה מאד עד בלתי אפשרי לבדוק למי ניתן להתקין מערכת כזאת ולמי לא
המערכת המחוברת למגבר הבלם לדעתי נכנסה בדלת האחורית מבלי שמי שהוא הבין מה יש פה
בינתיים ירדו מהתעלול הזה וכך עברו להם השנים .
אני יכול לספר לך על מערכות דומות חשמלי \ הדראולי . או חשמלי בלבד שמותקנות בכלי רכב
חדשים . ויש הרבה תקלות שונות ומשונות כולל מצבים קיצוניים בהם לא כל נהג יכול לשלוט ברכב .
איציק

tzagi
20-02-07, 08:29
איציק
על מה אתה מדבר?
תקלות יכולות לקרות בכול דבר מכני, חשמלי או אלקטרוני...כול מערכת מסוגלת להפסיק לעבוד.
לא קורה שחגורה(משאבת הגה) עפה או ניקרעת?
זה אומר שהנהג ישר מאבד שליטה על הרכב?
מה...לא קרה שצינור מתפוצץ במערכת ההידראולית? קרה לי, אז מה, ניכנסתי לתאונה או איבדתי שליטה על הרכב?.....לא , חתכתי את החגורה עם סכין(לכול רד נאק יש סכין, כמו למרוקאים, אבל בד"כ spyderco)והמשכתי לנסוע, שום דבר לא קרה ואף אחד לא נהרג, ס"הכ ההגה היה קשה.

אני באמת לא מבין את הפראנויה
לmilemarker יש קיט הרכבה לרכבי שטח פופולריים, שכולל את כול מה שנחוץ להרכיב את הכננת בלי שום קומבינות, אז אולי תסביר לי למה זה עובד באמריקה(ועובד יופי) אבל בישראל זה כנראה מסוכן.....ולפי דעתך, מסוכן מאד.

עוד פעם השטוקהולם סינדרום?

נמרוד
20-02-07, 08:47
אתה צודק ג'ו.

חוץ מזה איציק יתקן אותי אם אני טועה, אבל זה לא שיש תקנה ספציפית שאוסרת על "התקנת כננת הידראולית שמחוברת לקו משותף עם מערכת הגה הכוח", כאילו שיש איזו וועדה טכנית שבדקה לעומק, עשתה ניסויים והגיעה למסקנות מנומקות שהקיט של מייל מרקר מסוכן.

פשוט אסור לעשות שינויים ברכב, וזהו. ואם תתקין את הקיט של מייל מרקר הסיכון היחיד שלך הוא שבטסט הבחור למטה בבור יצעק "מה זה?".

איציק - 4X6ZH
20-02-07, 09:41
שניכם צודקים בקו המחשבה
גם אנחנו המכונאים בשטח חשבנו כך ואני מדגיש חשבנו !
היום בשיחות שלא כל העולם רואה אתה תשמע סיפורים מפחידים .
גו אתה ודאי מכיר את תעלולי VW שהמנוע מחליט להרים טורים והרכב יוצא משליטה
סתם כך ברמזור הרכב מזנק למרכז הצומת ....
אתה ודאי מכיר עוד כמה וכמה קריאות שרות מוזרות של יצרני הרכב במיוחד בארצות הברית .
רכב שההגה סתם כך מחליט להתפס . לא שאתה לא יכול לסובב אותו אבל אתה צריך לום
וידים של בוקסר וכל זה בנסיעה רגילה .
זה לא שנקרעה חגורת המשאבה וההגה הופך להיות מכני רגיל ( כמו שכולנו מכירים )
זה מצב שכאשר אין הספקת שמן אחד השסתומים עובר למצב נעול וההמשך ההגה פשוט לא זז .
ומה בהגה חשמלי שאין טעינה ?
ועוד
ועוד ....
יש עוד כמה מצבים מוזרים בהם משאבת הבלם מחליטה שהנהג לא צריך מערכת בלימה והמחשב
בולם יותר טוב :cry: אבל בשטח יש נזקים !
מה האפשרות בתאוריה שהשסתום שבורר את הכננת \ ההגה יחליט לנעול את ההגה הדראולית
נכון זה מצב כמעט בלתי אפשרי אבל כאשר הוא יתרחש לא יהיה הגה .
לצערי אני לא מפרט יותר מדי מסיבות שונות אבל לצערי לפראנויה שלי יש קבלות .
איציק

tzagi
21-02-07, 07:01
טוב, נו....

אז הבננו שתקלות קורות, שסטומים נתפסים וההגה עלול להתפס....וכול זה למכוניות סטנדרטיות לחלוטין
אז מה?shit happens
למרות שאני אישית לא ניקלתי במצב כזה, אבל אני ילך לקראתך ואגיד שזה יכול לקרות,
ואיך זה בדיוק קשור לכננת?

Quote:מה האפשרות בתאוריה שהשסתום שבורר את הכננת \ ההגה יחליט לנעול את ההגה הדראולית
נכון זה מצב כמעט בלתי אפשרי אבל כאשר הוא יתרחש לא יהיה הגה .

טוב, נחליף את השסתום החשמלי למכני.
three way ball valve

רק כשתסובב את הידית, הכננת תקבל לחץ הדראולי.

מה עכשיו?

איציק - 4X6ZH
21-02-07, 07:44
אתה צודק
לא ברור לי איך לא חשבו על פתרון כל כך פשוט עד היום
איציק

-->