PDA

צפייה בגרסה מלאה : מוטות היגוי

talw
27-03-07, 21:32
שלום לכולם
גראנד 96'
אני וחבר נוסף מהפורום הזמנו קיט 4.5 קומפלט עם תוספות :פנהרדים מחוזקים/עם כיוון, לשני הסרנים,מוטות רדיוס מיתכוננים,בולמים משופרים ועוד צעצועים....
שאלתי היא זו:
הוזמנה גם מערכת מוטות היגוי קומפלט (כולל תפוחים) של חברת " CURRIE"(על פי הערתו של רמי משירשור קודם),לשם קבלת "חיזוקים" נפשיים לאחר שפיכת עוד 370 ירוקים(ללא מיסים+++..) האם באמת יש צורך לתקן את גיאומטריית ההיגוי לאחר הגבהה זו לדעתכם ?,האם מישהו ניסה משהו כזה?
אני חייב לציין שהזמנתי את הקיט הזה כי גם ככה יש לרכב הגה ש"מחליט לבד " ואני מאמין שאחרי הגבהה כזו הכל יילחץ שם לסוף שלו,הגיאומטריה תישתנה וההגה יחליט ממש לבד......
תודה למשיבים בעלי הניסיון המר
טל

נמרוד
27-03-07, 21:39
בצ'רוקי - אותה מערכת היגוי ומתלה קדמי ב95% - עם זרוע פיטמן מונמכת, ההיגוי סביר. כלומר גרוע כמו בכל ג'יפ. הבאמפסטיר לא מוגזם והתפוחים לא בזויות מוגזמות. ועדיין בהחלט יש מה לשפר וגם אצלי מתישהו בעתיד ישודרג גם ההיגוי. אבל זה בגדר מותרות, לא must.

grand
27-03-07, 21:51
בצ'רוקי אפשר להרכיב זרוע פיטמן מונמכת, בגראנד לא.
בצ'רוקי לא חייבים, גם לא בגראנד, בסך הכל הכללי נוסעים כך כבר שנים ומתרגלים, אבל ההיגוי לא מהנה בלשון עדינה, ההגה זקוק לתשומת לב תמידית בכדי להשאר בקו ישר.
בעיה יותר חמורה לרכבים שקצת משחקים בשטח עם המיתלים היא הזוויות.
כיוון שכל התפוחים אינם נימצאים בזוית הנכונה שבנו אותם לעבוד בה ( 2 תפוחי ההגה + תפוח הפיטמן) הם נוטים לפתח חופשים מוקדם מהרגיל ( תפוחי הגה כל שנה -שנתיים. תפוח פיטמן חדש יפתח חופש לאחר חודש-חודשיים).
מעבר לקטע הבטיחותי , יש בעיה לעבור טסט, הרכב יפול כל שנה על תפוחי הגה.
סט סטנדרטי בינוביץ של כל העסק עולה מעל 1000 ש"ח.
אז בכל מיקרה שווה להביא את הקיט הזה ולהפתר מהבעיה אחת ולתמיד.

talw
27-03-07, 21:56
וואלה רמי
אחרי התשובה העינינית שלך אני שולח לג'ייסון עוד 100$ טיפ

ניר ל
27-03-07, 22:13
רמי, ממה שראיתי בתמונות, הקיט הזה אמנם עשוי ממוטות חזקים יותר, אבל את בעיית הזווית של הדראג-לינק הוא לא פותר. יש בו כיפוף שמפצה במידה מסויימת על זווית העבודה של התפוחים בפיטמן ובנאקל ימין, אבל השבירה של ה Y עדיין קיימת והבאמפ-סטיר לא משתנה.
אני לא מרגיש באמפ-סטיר מוגזם במצב הקיים, אבל בכל מקרה נראה לי שהפתרון האידאלי הוא להעביר את ההיגוי אל מעל הנאקל, או להנמיך פיטמן או שניהם. מה הבעיות עם זרוע פיטמן נמוכה יותר מזו הקיימת ?

grand
27-03-07, 22:34
ניר.
בתכלס, אין בעיה בבמפ סטיר, הבעיה היא ב"אנמיות" ההיגוי, ובבלאי התפוחים.
יש שם כיפוף S בדראג לינק + כיפוף בתפוח הפיטמן. זה אמור להספיק.
אין פיטמן מונמך כי הפיטמן הסטנדרטי אצלנו הוא כבר ארוך, אפשר להזמין מסקאיג'אקר מונמך 2.5"( 135$). אך הם ממליצים עליו רק ל 7" ומעלה, לפי הפורומים הזרים ב 4-5" ההיגוי הופך לגרוע יותר עם פיטמן זה.
יש עוד פיתרון באתר של קווין וגם מאמר מעניין שלו.

http://www.kevinsjeepparts.com/steeringupgrades.html (http://http://www.kevinsjeepparts.com/steeringupgrades.html)

grand
27-03-07, 22:37
http://www.kevinsjeepparts.com/steeringupgrades.html

ניר ל
28-03-07, 20:30
כמה שאני מסתכל על זה יותר, נראה לי שלא צריך ללכת רחוק מדי.

קצת עבודה על התפוח הארוך המקורי (הדראג לינק למעשה) - חותכים את התפוח הקבוע ומתאימים באמצעות חריטה תפוח קצר גדול יותר,אין חשיבות אפילו לכוון התבריג כי הוא יהיה קבוע. קונים תפוח שמאלי קצר נוסף בגודל המתאים, קודחים את הנאקלים מלמעלה למטה עם מקדח קוני והופכים את ההיגוי אל מעל הנאקל. ככה מקצרים את המרחק האנכי ב 2" לפחות ומרוויחים תפוחים עמידים יותר.

באג אחד שאני רואה עם זה הוא נגיעה של התפוח האמצעי בתושבת המקשר הימני של המוט המייצב, נראה לי שזה פתיר די בקלות.

hitoy
28-03-07, 21:37
ויש גם את המערכת הזאת "ZJ X Factor Steering Upgrade" (http://rockkrawler.com/spages/pages/zj_components.htm)
תבדקו מה מה עדיף?
לי נראה שהמערכת של RR עדיפה, אבל לא מצאתי תגובות בפורומים האמריקאים.

יואב

talw
28-03-07, 21:59
ניר שלום
לא ניראה לי שתגיע לחיסכון גדול עם העבודה העצמית הזו, בייחוד עם זמן ההשקעה בדבר.
מה גם שתישאר עם כל המוטות האורגינלים שהם יותר חלשים פיזית למכות עיוותים וכיפופים למיניהם בייחוד לאלה שנועלים צמיגים גדולים.
כשאגמור להרכיב הכל נעשה השוואות ...
יכול ליהיות שהכל יפה לתיאוריה וכל הקיט הזה רק גימיק ,אני לא שולל את האפשרות הזו.
אבל רק מראה עיניים ומגע ידיים יביאו אותי להחלטה אם כן או לא!!!!!
בכל מיקרה הברזלים בדרך לארץ הקודש.
טל

talw
28-03-07, 22:06
ועוד פעם שחכתי להודות ליואב על העזרה עם הנוכרי.

hitoy
28-03-07, 22:29
בהמשך לזרועות של RK.
מצאתי חנות עם מחיר "סביר" (http://www.discountjeepparts.com/product_info.php/cPath/459_1199/products_id/26950?osCsid=96792bd9b3e51c65440e5301aec 0374e) וגם היתקשרתי לבית עסק אחר שמוכר את שתי המערכות והוא המליץ על הX של RK

אז מה נראה לכם?
טל: מתי מרכיבים? :grin:

יואב

talw
28-03-07, 22:39
הי יואב
יכול ליהיות שהכל שטויות ,אפשרי שהחנות מרויחה יותר על ה RK ,באמת שאין לי שמץ של מושג !!
לפי דעתי נרכיב, ניבדוק ונחכים
התיאוריה של ה X נחמדה ,אני לא מהנדס רכב ואני בטוח שזה גורם לבעיות אחרות.
טל

grand
28-03-07, 22:43
יאללה יואב נראה טוב, לך על זה.. :lol:

טל- יהיה מעניין להרכיב את קיט ההיגוי כמה ימים לאחר הרוביקון, בכדי להרגיש אם יש שינוי וכמה הוא מהותי.

talw
28-03-07, 22:46
אם תהיה לי סבלנות אז הנכון הוא לפחות שבועיים עד חודש אחרי ,רק צריך מישהו שיתפוס אותי...
טל

grand
28-03-07, 22:48
ד"א.
קראתי פעם איפשהו על קומבינה להסבה מתצורת Y לתצורת T ע"י שימוש מכלולים מפירוק של רכב GM כלשהו, גם זה יכול להיות פיתרון מעניין לתפרנים עם חוש יצירתי.

talw
28-03-07, 22:58
רמי לפי דעתי -לפחות אני,לא אקמבן מערכת היגוי ברכב כביש שנוסעת בו גם אישתי והילדים,זה יכול להיגמר רע מאוד.צריך להכיר בהרבה גורמים ליפני שאפשר לגעת לחתוך לרתך ולשנות מערכות כאלה.
בניתי הרבה שטויות בחיים עם מאמצים הרבה יותר גדולים, בכדי להבין שיש דברים שקשה ליצפות אותם .
עם כביש לא הייתי ממליץ להיתעסק.

grand
28-03-07, 23:16
טל. לדעתי אתה יכול להיות רגוע, בחרת במה שהרוב בארה"ב בחרו.
ומנסיון שלי, האמריקאים לא טועים, אם הרוב אומרים currie אז כנראה הם צודקים, למרות שכנראה יש שיטות עדיפות להיגוי אצלנו.
http://www.mallcrawlin.com/forum/showthread.php?t=8518&highlight=tre

וגם זה מעניין מאוד, לקחת מ WJ.
http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=489905

גיל123
29-03-07, 09:01
בהמשך לזרועות של RK.
מצאתי חנות עם מחיר "סביר" (http://www.discountjeepparts.com/product_info.php/cPath/459_1199/products_id/26950?osCsid=96792bd9b3e51c65440e5301aec 0374e) וגם היתקשרתי לבית עסק אחר שמוכר את שתי המערכות והוא המליץ על הX של RK

אז מה נראה לכם?
טל: מתי מרכיבים? :grin:

יואב
יואב,הזמנתי פעם מהחנות הזו...לא מומלץ בכלל...הם משנים את המחיר ועושים כל מיני טריקים מסריחים.לא כדאי...

talw
25-05-07, 14:45
טוב.
בשעה טובה הרכבתי את הקיט (בעזרתו של נימרוד מערד שהרכיב כבר לפני ואכל את רוב הבאגים).
מוטות ההיגוי החדשים מאד מאסיביים וכל התפוחים יושבים ישר בול.
לצורך ההשואה בין המוטות המקוריים ל"CURRIE" אין הבדל משמעותי בנסיעת כביש ,בהיתחשב שכל התפוחים הישנים היו "פיקס",ופה ניראה לי שטמונה התשובה -במצב של הגבהה גבולית כמו ה 4.5" התפוחים לא יושבים טוב בלשון המעטה בייחוד בהצלבות מיתלה,וכניראה מקבלים חופשים,והדרך להיגוי מעצבן יותר קצרה מאד.

נכון לעכשיו הרכב גבוה פחד (יותר מדי לטעמי)
היתנהגות כביש סבירה ביותר יחסית לשינוי הקיצוני שהוא עבר.
רעשים של דרייבשפטים (הממ הממ הממ) .(הטראנספר הורד ע"י השייבות)

ואולי בהיזדמנות זו אפשר לישאול פה את בעלי הניסיון עם הקיט הנ"ל:
מה עדיף ,קסטר פחות מהמומלץ לטובת זוית יציאה מהסרן או קסטר בגבול המומלץ על חשבון זוית חרא של היציאה??????????

Avishay
26-05-07, 14:39
כלל לא בטוח שתוכל להגיע לקסטר הנדרש ע"י היצרן (אלא אם הזמנת מוטות רדיוס קדמיים מתכווננים)...

אצלי במצב מכסימלי של אקסצנטר כוון הקסטר התקבל 5.0 מעלות בשני הצדדים כשהמינימום הנדרש הוא 6.5 מעלות. עם זאת, יחד עם TOE IN באיזור המכסימום - זה עובד מצויין.

חשוב לציין שאצלי מוטות הרדיוס הקדמיים אינם ניתנים לכוון (זה מה שמגיע עם סט רוביקון הסטנדרטי ל- "4.5)

אבישי

Avishay
26-05-07, 14:40
כלל לא בטוח שתוכל להגיע לקסטר הנדרש ע"י היצרן (אלא אם הזמנת מוטות רדיוס קדמיים מתכווננים)...

אצלי במצב מכסימלי של אקסצנטר כוון הקסטר התקבל 5.0 מעלות בשני הצדדים כשהמינימום הנדרש הוא 6.5 מעלות. עם זאת זה עובד מצויין.

חשוב לציין שאצלי מוטות הרדיוס הקדמיים אינם ניתנים לכוון (כפי שמגיע עם סט רוביקון הסטנדרטי ל- "4.5)

אבישי

talw
26-05-07, 16:43
שלום אבישי
הזרועות גם למעלה וגם למתה מיתכווננים ,כך הזמנתי אותם במיוחד לבעיה זו.
למרות זאת אי אפשר ליהיות בתחום קסטר נורמלי אם ברצוני שהיציאה מהסרן תיהיה בקו ישר לדרייבשפט למען "יאריכון" ימיו,ולא יורגשו ויברציות במהירויות סיבוב גבוהות.
כרגע זוית היציאה "0" עם הדרייבשפט והקסטר בתחום שמטריד אותי בנסיעת כביש.
אני מאמין שיש מצב ביניים וזו הסיבה לשאלתי -מה עדיף?
טל

talw
26-05-07, 16:56
ועוד משהו קטן לגבי TOE IN, זה מאוד תלוי אם אתה נוסע בכביש ב 4X4 או ב 2X4 כדי ליקבוע את המידה הנכונה המקסימלית כי אחרת אתה טוחן צמיגים.
ד"א מה ההפרש במ"מ ב TOE IN אצלך כרגע?
טל

Avishay
26-05-07, 19:50
טל שלום,

לגבי זוית הפיניון לעומת הדרייבשפט הקדמי - זה נושא שלא התעמקתי בו, כך שאין לי את הידע לענות לך תשובה מבוססת. אם זאת, תוכל למצוא את הזויות הדרושות, כולל דוגמא מספרית, בספר הרכב של היצרן (אותו ניתן להוריד דרך אתר ג'יפולוג), בפרק הדן בדיפרנציאלים והדרייבליין (פרק 3) בעמודים 3-6 עד 3-8.

לגבי זוית ה- TOE IN - הכוונה לזוית המכסימלית המותרת ע"י היצרן (הרכבים הללו נוסעים במקור ב- 4X4 קבוע). זוית ה- TOE IN על פי נתוני היצרן צריכה להיות בתחום שבין 0 מעלות ל- 0.22 מעלות לכל גלגל (אף כי, כפי שנמרוד כתב באחד הדיונים, הכוון של שני הגלגלים נעשה כמובן בו זמנית).

עבור צמיג בקוטר "31 מדובר על התכנסות אופנים מותרת של 0 עד 6 מ"מ כשאתה מודד מרחק בין הגלגלים בחלק האחורי לעומת הקדמי. אצלי זה 5 מ"מ (צמיגי 31).

אבישי

talw
26-05-07, 19:59
אבישי, לגבי זוית הפיניון חשוב מאוד לדעתי שתהיה ישר עם כיוון הדרייבשפט.ואולי אפילו יותר חשוב מהקסטר שאיתו אפשר ליחיות ולהיתרגל .

לגבי ה TOE IN אני נוסע ב 2X4 אז כניראה שאצתרך מידה של הפרש יותר קטנה מהמומלץ.
טל

talw
26-05-07, 20:08
קטנה=גדולה

Avishay
26-05-07, 20:31
אני ממליץ לך להשאר בכל מקרה תחום ה- TOE IN המותר ע"י היצרן.

אבישי

Avishay
26-05-07, 20:32
אני ממליץ לך להשאר בכל מקרה בתחום ה- TOE IN המומלץ ע"י היצרן.

אבישי

נמרוד
26-05-07, 23:05
TOE-IN חייב להיות מתכנס קלות, מה שלא יהיה.

לדעתי, זוית הקסטר חשובה יותר מאשר זוית הדרישפט הקדמי, בוודאי ברכב שנוסע ב2X4 על הכביש. 5 מעלות זה בסדר גמור למרות שהייצרן מבקש 6.5, אבל לא הרבה פחות מ5.

talw
27-05-07, 00:19
נימרוד שלום
עוד לא בדקתי את זוית הקסטר אצלי!!
מה שכן, ניראה לי שקשה להבדיל בנסיעה בין קסטר של 6.5 או של 3.5 בלי שיגידו לך מראש.
במיוחד ברכב עים היגוי מפגר והגבהה של חולי נפש.
מה שכן אפשר לשים לב זה מתי צלב מגרגר לך בבודי ומתי לא.
טל

נמרוד
27-05-07, 00:29
שמע, אני נוסע בכביש בהנעה אחורית בלבד בדרך כלל. אבל גם כשאני משולב 4X4 full time אין לי שום בעייה של רעידות דרישפט. אצלי, עם הנמכה של הטרנספר על ידי הספייסרים המסופקים בקיט, מצב הדרשיפטים שקט לגמרי. זוית קסטר משפיעה משמעותית מאד על היציבות ועל "איכות" ההגה, זו עובדה. אף אחד מאיתנו לא יוכל להגיד מה זוית הקסטר לפי תחושה, אבל גם אם אתה תנהג עם זוית 3 מעלות ו6 מעלות כמו שהצעת, גם אתה תדע להגיד שיש הבדל ושאתה מעדיף את תחושב ההגה היציבה יותר. זה לא אומר שהרכב בלתי נהיג, אני יכול לספר לך שבסיקס שלי זוית הקסטר קרובה לאפס... ועדיין הוא נהיג בהחלט, כי יש עוד מנגנונים שאחראים למרכוז ההגה מלבד זוית הקסטר.

talw
28-05-07, 00:00
נימרוד ,למרות ההיגיון מאחרי דבריך,אנא בידקו בספר הרכב אותו ציין אבישי ,רשום שם מפורשות לגבי כיוון זוית היוק שבא בעדיפות על זוית הקסטר.
ישנם כמה סוגי דרייבשפטים ולכל סוג הכיוון שלו.
ברור לי שמתכוונים שם לזויות שינוי קטנות כי הרי מדובר ברכבים סטנדרטיים .
מה לגבי הזויות בהגבהות אצלנו קטונתי מלהחליט, לכן חשבתי לנצל את בעלי הניסיון עם ההגבהות הללו ואולי נגיע לאיזשהו עמק שווה של היגיון.

אבישי לגבי זוית ההיתכנסות של היצרן .הוא מיתיחס ל4X4 ,בנסיעה הרכב רוצה לכנס גלגלים יותר מ2X4 לכן לפי דעתי יש לכוון היתכנסות נוספת לטובת ה 2X4, הרכב יהיה יותר יציב ,לדעתי משהו כמו 8 עד 10 מ"מ היתכנסות(אני עוד צריך ליבדוק את זה פיזית) .
טל

Avishay
28-05-07, 18:28
טל,

כנקודת התחלה אני יכול רק להפנות אותך למה שכתוב בהוראות ההתקנה של הקיט שהרכבת (רוביקון "4.5):

Align vehicle as soon as practical. A good rule of thumb is minimum factory caster and maximum factory toe-in.

דהיינו קסטר של 6.5 מעלות ו- Toe-In של 0.22 מעלות לכל גלגל. בנתונים הללו זה אמור לעבוד וגם להתאים להוראות היצרן. אם תתקל ברעידות במהירות גבוהה מכוון הדרייב שפט הקדמי - תוכל להוריד קסטר לאיזור ה- 5.0 מעלות ששם זה צריך להיות בסדר.

ככלל, מכיוון שדי הרבה חברה התקינו בהצלחה את הקיט בארץ ועוד הרבה הרבה יותר בארה"ב ובסה"כ לכולם זה עובד בסדר בלי יותר מדי כוונים (ובנוסף, כשזה עובד - זה לא נוטה לצאת מכוון) - יש יסוד להניח שהעסק לא מי יודע מה רגיש לכל חלקיק מעלה לכאן או לכאן.

בקיצור כוון וסע - רוב הסיכויים שזה יעבוד טוב :p

אבישי

talw
28-05-07, 19:22
אבישי, בתור התחלה לא כולם(פה בארץ,בעולם אני לא יודע) הרכיבו לפי הוראות רוביקון .
רוביקון נותנים לך את הכיוון הכללי לטובת הדרייבשפטים ומתקנים את היציבות עם ה TOE IN ,וזה בסדר .
מהניסיונות שלי הרכב נוסע הרבה יותר חלק ובלי חיכוכים מיותרים כאשר הרמתי את הסרנים לכיוון הדרבשפטים.
מבחינת יציבות ,תאמין לי שלא הרגשתי הבדל.ואני בטוח שאם הייתי משחק עם רכב מרוץ לא מוגבהה הייתי מבחין מייד בשינוי דיוקי ההגה.
אני מקווה שעוד חברים יתנו פה את דעתם .
טל

talw
28-05-07, 20:00
וחוץ מזה ,זה ניראה לי כמו עצת כסת"ח כנגד טביעות עם רמז דק לכיוון הכללי.
אל תישכח שרוביקון זו חברה מיסחרית שחייבת להגן על עצמה מיפני ספתות שנוסעות בכביש מהיר 160 קמ"ש ורואות את הסיבוב מאוחר מדי.......

-->