PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות בחיישן TPSכנראה...

עמי-ו
25-04-07, 10:46
שלום לכולם
לאחר בעיות בעבודת מנוע לא עגולה כלל (נשמע כאילו שחסר צילינדר או שניים..) המאופיינת בהדלקות נורת האזהרה (תקלה) וחיתוכים בטורים בינוניים עד גבוהים (שהתחילו הרבה לפני ללא אזהרה מצד הנורה). בבדיקת קודי תקלות הופיעה תקלה מס' 24 שכאמור קשורה לחיישן TPS. נבדקו מתחים בסרק ובמצערת מלאה והרי לפניכם התוצאות..
סרק- 0.8V לערך
מצערת פתוחה- 7.5V לערך
לא תקין מן הסתם, השאלה היא מה עושים, האם הבעיה היא בחיישן או במחשב.
ניסיתי ניקוי אך חיישן מצב המצערת כפי הנראה סגור ולא ניתן לנקותו.
איפוס המחשב גם בוצע אך לאחר נסיעה קצרצרה התקלה מופיעה בשנית.
לא נוסה איפוס החיישן.
ברור לי שכנראה מלבד בעיית החיישן יש גם בעיה עם המשאבה (חיתוכים בטורים).
מדובר בסופה שנת 92 (ללא חיישן חמצן).
אוסיף כי הניסים הופיעו לאחר עבודה מאומצת במימי נחל בוצי (ללא שנורקל-שאב מעט מיים...) שהרס אלטרנטור ובהחלט ייתכן שעוד כמה דברים.
אודה על תשובתכם.

עמי-ו
25-04-07, 10:48
יש צורך להוסיף כי הוחלף מכסה מפלג ונבדקו כל חיבורי הפלגים

shlomi71
25-04-07, 13:58
עמי,

אם פירקת את החיישן ה- TPS מומלץ לאפס אותו, פעולה פשוטה ביותר, פתח וסגור את הסוויץ 3 פעמים (כמו קריאת תקלות) בפעם השלישית תניע.
משם נמשיך.

גם משאבת דלק יש לי :-)

בהצלחה,
שלומי

עמי-ו
25-04-07, 16:32
היי שלומי
מאז הפירוק הספקתי מס' פעמים לעשות את תהליך 3 הפעמים עם הסוויץ' אך לצורך קריאת תקלות (3 פעמים מהירות), הבנתי שיש צורך לחכות בין פעם לפעם מס' שניות. אם 3 הפעמים לצורך קריאת תקלה נחשבות גם איפוס אז כנראה שעשיתי זאת ללא ידיעה, בכל מקרה היום בערב אנסה זאת עם הפסקות של כמה שניות למרות שלא נראה לי שיעזור.

אביב
25-04-07, 18:19
תחליף חיישן.

במצערת פתוחה צריך להתקבל מקסימום 5V.

תבדוק רק לפני כן שהחיווט לחיישן תקין.

חנן-ג'יפולוג
25-04-07, 18:30
אני לא מכיר את מע' ההזרקה בסופה. אבל, במידה והTPS הוא חיישן סטנדרטי, ריאוסטט שמקבל מתח REFERENCE של חמישה וולט ומתח אדמה ומחזיר בחוט הסיגנל מתח שהוא בין לבין, אז התיאור שלך מעיד על מתח רפרנס לא נכון. אולי בגלל קצר בין חוט אספקת המתח וחוט אחר שנושא 12 וולט, אולי בגלל שספק מתח הרפרנס במחשב עצמו לא תקין. זה לא באשמת הTPS, בכל מקרה. זה בהנחה שמדדת מתח כמו שצריך, כשחוט המינוס של המודד יושב על ההדק השלילי של המצבר.

עמי-ו
26-04-07, 09:25
היי אביב וחנן
חיישן כבר הוזמן והוא אמור להיות בדרכו אלי. הפחד שלי שהמחשב באמת "חטף" וכי החיישן תקין, כפי שאני מבין החיישן הנ"ל הוא בסה"כ נגד משתנה ובהחלט ייתכן שגם אם מתח הכניסה תקין (אינני יודע מה הוא ואיזה חוט מיצג אותו) מתח היציאה לא יהיה תקין אם החיישן נדפק. בכל מקרה אחליף חיישן ונקווה לטוב, אם זה לא יעזור אפרק את המחשב ואבדוק אם יש שם בעיה. היה מאד עוזר לי אם הייתה לי סכמת חיווט עם ערכי מתחים והתנגדויות של כל חיישן בכדי לוודא תקינות אך אינני יודע היכן ניתן להשיג, האם זה קיים איפשהו?

נמרוד
26-04-07, 09:30
עמי, בספריה-הורדות-ספרים בעברית (http://www.jeepolog.com/downloads.html) יש קובץ PDF סרוק של ספר צבאי על מערכות ההזרקה והבקרה של הסופה, אני חושב שהמידע צריך להיות שם.

עמי-ו
26-04-07, 11:19
נמרוד
לצערי כבר נבדק (לא על ידי) לפני שהתחלתי לבלבל את השכל לחברי הפורום ולא נמצא מידע מועיל, אנסה לבדוק גם בעצמי, תודה.

מוני אורבך
26-04-07, 12:17
עמי בדוק שוב בספר. יש את כול המידע שאתה צריך כולל התנגדויות בדיקה מהירה ועוד. אם לא שם אז יש גם את הספר המשלים של מערכת ההזרקה של סופה. הספר מאוד מקיף.

חנן-ג'יפולוג
26-04-07, 15:23
כפי שאני מבין החיישן הנ"ל הוא בסה"כ נגד משתנה ובהחלט ייתכן שגם אם מתח הכניסה תקין (אינני יודע מה הוא ואיזה חוט מיצג אותו) מתח היציאה לא יהיה תקין אם החיישן נדפק

לא מוכרת לי דרך שבה ריאוסטט, גם אם הוא תקול, יצליח להוציא מתח גבוה יותר מזה שהוא מקבל (חמישה וולט). לפי התיאור שלך יש בעייה עם מתח הרפרנס שהחיישן מקבל. החיישן עצמו בסדר.

עמי-ו
02-05-07, 17:56
חנן, ברור שריאוסטט לא יכול להוציא מתח יותר גבוה ממה שהוא מקבל ולכן גם רשמתי שאינני יודע מהו מתח הכניסה, בהחלט יתכן שהמתח בכניסה לא תקין אך אם לא אדע מה ערכו התיאורטי לא אדע אם שם הבעיה או החיישן. בכל מקרה החיישן הוחלף והתקלה (לפי המחשב) איננה חוזרת אך המתחים עדיין לא תקינים, הרכב עדיין מגמגם ומקרטע (פחות...) ובפירוק המזרקים הופיעה כמות של בוץ ענקית (כך גם בפילטר). מסתבר כנראה שהבעיה של הקרטועים נגרמת מכמה סיבות ולכן בראש ובראשונה יש צורך לטפל במערכת הדלק הפשוטה (ניקוי מיכל וכל שאר המערכות שאחריו). השלב הבא אחרי זה הוא לעבור על מערכת החשמל "ולנקות" אותה עד כמה שאפשר מאי אילו מפגעים שנגרמו ע"י הזמן/בעלים קודמים.
בקיצור בהצלחה לי.... ;-)

חנן-ג'יפולוג
02-05-07, 17:59
אך אם לא אדע מה ערכו התיאורטי לא אדע אם שם הבעיה או החיישן.

מתח הרפרנס של החיישן הוא חמישה וולט, זה רשום בספר, וגם רשמתי בתגובה הקודמת שלי.

זאבי
03-05-07, 16:17
במידה וסיפור חישן TPS הסתיים (ע"י החלפה) אני מציע לאתר באיזה צילנדרים יש בעיה וזאת ע"י ניתוק מתח לאינג'קטורים אחד אחרי השני.
במקביל כדאי לבדוק ניצוץ בכל הצילינדרים וכמובן את הקויל.

התופעות שאתה מתאר יכולות לנבוע מקויל לא תקין ומחופש בציר מפלג.

משה ס.
03-05-07, 16:18
לפני החלפת מחשב קל יותר לבדוק את ה TPS עם אוממטר , תנתק אותו ותבדוק התנגדות
גם תשים לב שאתה מזיז את המצערת ההתנגדות משתנה באופן רציף.
יכול להיות שהמחשב ניזוק ומחזיר אחורה מתח גבוה.

-->