PDA

צפייה בגרסה מלאה : מחשבות על חשמל...

אלעד
16-05-07, 15:41
שלום.

במהלך הפרויקטעל הגיפ התחלתי לפזול לכיון החשמל של הגיפ
לא שהוא גרוע..אלא שבהיותי באמצע פרויקט אז זה הזמן המושלם לסדר שם את הבלאגן

עברתי על השירשורים שיש פה ויש אומנם לא מעט
אבל כפי שסמתי לב כל גיפ (כל מודל וגם בין אחד למישהו) מחווט בצורה שונה
ואולי הותקנו בו כל מיני רכיבים אחרים...

איך אני צריך להחליט לפי איזו סכמה לחווט..?
דרך אגב הגיפ שלי זה סבן 82...
(שלא מעט חלקים מקורים כבר לא שם סרנים גיר ומין הסתם נגעו גם במערכת החשמל)

אלעד

znativ
16-05-07, 19:08
יש לי ספר של היינס ל-CJ 1949-1986 יש בו שרטוטי חשמל מקוריים אם אתה רוצה צילום של סכמות חשמל או השאלה של הספר צור איתי קשר בה"פ.

נמרוד
16-05-07, 20:56
יש בספר הרכב העברי של הג'יפים הישראליים, בספרייה----> הורדות.

ואת זה סרקתי פעם עבור בקשה דומה מצ'ילטונז, סכימה של CJ7 אמריקאי מודל 84. ההבדלים מ82 לא גדולים.

http://www.jeepolog.com/ext_images/84CJ_wiring_2.jpg
http://www.jeepolog.com/ext_images/84CJ_wiring_1.jpg

http://www.jeepolog.com/ext_images/84CJ_wiring_3.jpg

אלעד
16-05-07, 23:38
תודה נמרוד..
כנראה אני ישתמש בספר של היינס ולפי מה שהבנתי אני ימצא שם את מה שאני צריך...
אז בנתיים (עד שאני לא יתקע ) אני לא מחפש חומר .

אבל מה שכן מאיפה אני יכול לרכוש חוטים בשלל צבעים לפי מטר..?
ועל איזה עובי חוטים כדי לי להשתמש?
צינור שרשורי מאיפה?
זהו לבנתיים כצפוי בהמשך יהיו עות שאלות...

אלעד

איפון
17-05-07, 00:13
ועל איזה עובי חוטים כדי לי להשתמש?

אלעד

http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=20434

lizard
19-05-07, 20:37
לדעתי האישית, אם אתה הולך לעשות את כל הצמה קומפלט מחדש, תקנה צמה מוכנה או חצי מוכנה.
יש צמות כמו זו (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Wiring-Harness-Jeep-CJ7-CJ5-CJ8-CJ6-Scrambler-Willys-CJ_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33574QQihZ 020QQitemZ300112180416QQrdZ1QQsspagename ZWDVW#ebayphotohosting) שאפשר לרכוש. לא בהכרח זו. הבאתי קישור רק להדגמה.
אמנם המחיר גבוה יותר, אבל יש לזה יתרונות למי שלא רוצה להתחיל להסתבך עם חיווטים וחיבורים לפיוז בוקס וכדומה. החסרון של הצמות האלה, בניגוד לצמות OEM, היא שהן עדיין צריכות התאמות. צמת OEM לCJ7 יכולה לעלות גם 500 ו600 דולר. אבל אז זה רק לחבר וזהו. בלי עבודות חשמל כלשהן.

lizard
19-05-07, 20:39
יכול להיות שטעיתי במונחים. הצמה שהבאתי לה קישור היא OEM, מתאימה לכל מיני סוגי רכבים אבל צריכה התאמות.
צמת FACTORY זו צמה מותאמת בדיוק ולא צריכה בדר"כ התאמות נוספות. לדעתי זו צמה יקרה מידי ועדיף להשתמש בOEM כי לא בטוח שFACTORY אכן תתאים (למרות שמדובר על CJ7 ולא משהו "ישראלי" במקור)

אלעד
19-05-07, 22:46
אני לא יודע כמה "צמה מוכנה" שימושית במקרה שלנו של גיפים שהם כבר עברו כברת דרך וגם לא מעט חשמלאים...הרי ברובם בוצעו שינוים ו"קומבינות" למיניהם שצמה מוכנה תהיה עדין צריכה לעבור שינוים כדי להתלבש על הגיפ..
בסה"כ מערכת חשמל זה סוג של פזאל שצריך בישבילו ידע בסיסי בחשמל ,הכרת המכלולים והרכיבים החשמלאים (לצורך תרגום התרשים) וסבלנות..
מעבודה אני לא חושש אלא דווקא בקנית החוטים והקונקטורים עדין לא ממש מצאתי חנות או מקום שאני יוכל לבצע קנית חוטים מתאימים לפי דרישה מטרית במחיר סביר.

ב"ה אני יקבל לידי אולי השבוע את הספר של היינס ואז אני ישקול שוב אם רק לנקות חוטים ולסדר את המערכת הקיימת הוא להחליף את כולה.

אלעד

lizard
19-05-07, 23:58
רוב הסיכויים שאם יש לך תקלות בחשמל מקורן בקונקטורים וחיבורים לא תקינים.
גם אצלי בג'יפ היה סלט. עד שהגעתי למסקנה שאני רוצה להעיף את הכול, כולל הכול, לבנות צמה שלדית ובסיסית וכל אביזר אחר, למשל מצת, זרקורים וכדומה, יחובר לצמה אחרת שלא קשורה לתפקוד של הרכב ושל המנוע. אז יהיו לי 2 קופסאות פיוזים, אולי אפילו 3. אז מה?

צמות הOEM בדר"כ לא באות עם קונקטורים לפנסים לדוגמא. הקונקטורים שלקבלתי הם לסוויץ' ולצמת ההגה. צמות FACTORY באות עם הכול גם באורך הנכון אבל עולות פי 3-4.

tzagi
20-05-07, 06:45
רוב הסיכויים שאם יש לך תקלות בחשמל מקורן בקונקטורים וחיבורים לא תקינים.
גם אצלי בג'יפ היה סלט. עד שהגעתי למסקנה שאני רוצה להעיף את הכול, כולל הכול, לבנות צמה שלדית ובסיסית וכל אביזר אחר, למשל מצת, זרקורים וכדומה, יחובר לצמה אחרת שלא קשורה לתפקוד של הרכב ושל המנוע. אז יהיו לי 2 קופסאות פיוזים, אולי אפילו 3. אז מה?

צמות הOEM בדר"כ לא באות עם קונקטורים לפנסים לדוגמא. הקונקטורים שלקבלתי הם לסוויץ' ולצמת ההגה. צמות FACTORY באות עם הכול גם באורך הנכון אבל עולות פי 3-4.

OEM=original equipmant manufacturer
Factory=OEM

lizard
20-05-07, 09:08
תודה ג'ו על התיקון.
אז אנחנו מדברים על צמת OEM (מקורית) מול צמה כללית שיכולה להתאים לכמה סוגי רכב ודורשת עבודת התאמה סופית.

נמרוד
20-05-07, 09:38
אלעד שלום, אם אתה באמת מתכוון להסיר את כל החשמל ולבנות מחדש - אז מיכה צודק וללא ספק משתלם וכדאי לרכוש צמה מוכנה מארה"ב למשל של חברת painless wiring - שם החברה אומר בדיוק למה...לבנות חיווט מושלם לבד? נראה לי עבודה פסיכית לגמרי.וזה עוד לCJ, עם מערכת חשמל פרימיטבית ביותר.

מצד שני... האם באמת אתה צריך לחווט את הג'יפ מחדש? מה מפריע לך? מה הבעיות? הסיקס שלי אצלי כבר יותר מ7 שנים - החשמל עובד יופי. עם השנים בוודאי שבוצעו בו שינויים כאלו ואחרים, גם על ידי - אבל מקומיים.

Bulldog
20-05-07, 09:45
לבנות חיווט מושלם לבד? נראה לי עבודה פסיכית לגמרי.

תודה.

אלעד, השד לא גדול כל כך.
אם אתה רוצה לעשות קצת סדר, תכין קטר ואיזולירבנד, אבל אז כל חוט אתה צריך לבדוק מהתחלה שלא ניתקת שום דבר חיוני.
האופציה של לבנות לבד היא לא מסובכת.
"תפרק" את האוטו לחלקים. ימין\שמאל, קדימה\אחורה. תא מנוע בניפרד ומה שצריך ללכת לדשבורד.

בגדול, עבודה לא פאנטית שמתבססת על החלפת החוטים הקיימים + זריקת זבל לא רצוי.
שבוע לאדם שיודע לקרוא סכימת חשמל ואני סופר לארג', אפשר גם בסופ"ש.

נמרוד
20-05-07, 09:52
תודה.

אלעד, השד לא גדול כל כך.
אם אתה רוצה לעשות קצת סדר, תכין קטר ואיזולירבנד, אבל אז כל חוט אתה צריך לבדוק מהתחלה שלא ניתקת שום דבר חיוני.
האופציה של לבנות לבד היא לא מסובכת.
"תפרק" את האוטו לחלקים. ימין\שמאל, קדימה\אחורה. תא מנוע בניפרד ומה שצריך ללכת לדשבורד.

בגדול, עבודה לא פאנטית שמתבססת על החלפת החוטים הקיימים + זריקת זבל לא רצוי.
שבוע לאדם שיודע לקרוא סכימת חשמל ואני סופר לארג', אפשר גם בסופ"ש.

שבוע??? לך זה לקח מה? 4, 5 שנים? אתה מבין גדול בג'יפים עומר. אבל לא בלוחות זמנים.

Bulldog
20-05-07, 10:11
חשמל מוקמוק, חשמל.

ולא בנה מחדש מה שבא לך בצורה לא שפויה, החלפה אחד לאחד של חוטים וביטול מיותרים.

אתה יודע כמה זמן לקח לי לעשות את החשמל בפעם הראשונה, לפני ההתקפת שיגעון?

יום אחד אני ואלדד 007 למי שזוכר.

יום אחד והאוטו ירד למינימום חוטים והכל עבד.

Juv
20-05-07, 11:40
עיצה כללית -
לפני שנים שיפצנו (אבא שלי עשה את רוב העבודה, אני ואחי בעיקר הפרענו...) מכונית קלאסית.
אחד מהפרויקטים היה החלפת כל החשמל ברכב.
על קיר החניה אצלנו אבי קבע כמה ברגים ע"פ המיקום באוטו של נקודות משמעותיות (מצבר - מתחת למושב האחורי, אלטרנטור, פיוזים, קיר אש וכו). הצמה כולה נבנתה מחוץ לרכב, על הקיר, כאשר כל גיד נמתח בין שני האזורים הרלונטיים כמו שסומנו על הקיר דרך הברגים המתאימים עפ"י מדידות בתוך הרכב כאשר הקו המנחה הוא "איך אני רוצה שזה יהיה". כמובן שכל זוג גידים סומנו בשני הקצוות ואיפה שצריך מה היעוד שלהם.
בסוף הם הוצמדו ביחד והתקבלה צמה מושלמת כאשר הצמה המקורית עדיין באוטו.

UNIX
20-05-07, 21:05
לא מזמן עשיתי את זה בג'יפ שלי
הג'יפ שלי היה 24 וולט וסידרתי את הכל
אתה מוריד את הדשבורד מפרק את כל הצמה , פותח את האיזולרבנד
ומתחיל לראות מה מיותר , לגבי הקונקטורים , אתה מנקה אותם עם ספריי מגעים ואם יש משהו בעייתי תמיד אפשר להביא קונקטורים מעוד צמה אחרת .

בקיצור לא הייתי משיע על צמה חדשה כי זה מיותר .

coas
20-05-07, 22:53
אם המצב לא קטסטרופלי אין הצדקה להחליף צמה.
צמה של CJ7 משנת 82 זהה לצמה של CJ ישראלי.
תתחיל בחיבור מינוס עם כבל רתכת עבה 25ממ"ר למרכב, שלדה ומנוע. כבל נפרד לכל אחד, נקה את משטחי המגע מצבע, חלודה ושמן עם מברשת ברזל או שופין.
תבודד כל חלק ותעבוד עליו בנפרד. למשל אורות קדמיים- כדאי להרכיב עם ריליי.
את החוט הראשי מהסטרטר סולנואיד לקופסת החיבור תחליף לחדש. עדיף 8ממ"ר.
תוליך חוט 6ממר נפרד לכל התוספות כמו הריליי לאורות הקדמיים, צופרים, זרקורים...
חיבור בלחיצה הוא לא חיבור חשמל, לחיצה והלחמה.

עשה טובה לעצמך, תהיה קמצן באיזולירבנד...

lizard
20-05-07, 23:30
אל תהיה קמצן בשירשורי שחור ייעודי לחשמל לרכב ובנעלי כבל איכותיות.
בנוסף אני ממליץ בחום על מלחם איכותי. לי יש מלחם אקדח שקניתי ברחוב הרציון בת"א. שווה כל שקל (תודה לCOAS על ההמלצה). בנוסף תשקיע בחומרי גלם טובים כמו בדיל מתאים ומשחת הלחמה. שווה כל שקל.

בנעלי כבל, יש לי כל מיני סוגים. הכי טוב לדעתי זה להשתמש בנעלים חשופות, ללא מיגון פלסטיק. הסיבה היא שככה אתה רואה בדיוק מה מולחם ומה לא. בנוסף אחרי כל הלחמה, תלחץ את הנעל עם מלחצים אם פלייר חזק.

AvigdorAharon
24-05-07, 07:31
בנוסף תשקיע בחומרי גלם טובים כמו בדיל מתאים ומשחת הלחמה. שווה כל שקל.

ובבידוד מתכווץ (נקרא גם shrink).

אביגדור

lizard
24-05-07, 10:12
בידוד מתכווץ זה נחמד, צריך בכל מיני ממ"רים, הבעיה איתו היא שאם מפשלים ושוכחים לשים אז אי אפשר לשים אחר כך. תשקיע גם באזולירבנד איכותי.

-->