PDA

צפייה בגרסה מלאה : תומקר כרכב שטח

Kernel
26-05-07, 22:32
יצאה תקנה מטופשת של משרד התחבורה, שהולכת להוריד את התומקרים מהכביש,

ההשלכות של התקנה הזאת הולכת להוריד את המחיר של הכלים האלה לריצפה,

וחשבתי על הכלי הזה כתחליף לרכב שטח אמיתי[הרים, סלעים וכל המשתמע מכך]

שיעמוד כל השבוע בחנייה ויהיה בשימוש בסופי שבוע.

השאלה הגדולה, האם הכלי הזה יכול לתפקד כתחליף לרכב שטח[יתרונות/חסרונות]?

lizard
27-05-07, 00:04
אין לי הרבה נסיון על תומקר אבל אני חייב לומר שבטיול האחרון של אשתי ושלי בצפון עישנו איתו כמה ג'בלאות.
יש הגבלה בסיסית של ה2X4. זה לא ג'יפ ולעולם לא יהיה אבל בתור רכב פאן לשטח, שאולי אפילו אפשר לצייד אותו בכננת 4500 ליברות או פחות, יכול להיות כלי כיפי מאוד.
בהחלט חשבתי לקנות אחד כדי שנוכל לטייל בו. הוא מספיק קל כדי שאוכל אפילו לגרור אותו עם הפרייבט לטיולים.
חוץ מזה, אתה תוכל לקחת טומקאר ולסדר אותו למירוצים. זה גם שיקול שלדעתי כדאי לקחת בחשבון.

Kernel
27-05-07, 00:55
אני חושב שיש גירסה 4X4,

כננת, לא בעיה, ואני דיי מאמין שאפשר להעלות אותו לנגרר,

לאבא שלי יש פז'ו 306, אחרי שהמאזדה3 הלכה לעולמה, ולהרבה חברים שלי יש גי'פים,

וחשבתי שיהיה נחמד עם אני ימצא איזה כלי שלא ישחוט לי את הכיס ושאני אוכל להצטרף לטיולים איתם.

נראה לי שאחת הבעיות בתומקר, היא המרחק של הבודי מהרצפה, זה דיי מועד לפורענות בכל מיני שטחים בלתי קובנציונלים.

דרור ברלי
27-05-07, 08:43
כלי כייפי ביותר.

אין 4X4 והילוך כוח, כך שקשה לדבר על נהיגה טכנית איטית. תקיפת מעלות וכו' נעשית באמצעות תנופה. חלק מהמנועים גם חלשים מכדי לספק פאן של ממש בנהיגה. חגורות הוריאטור רגישות.

אבל יש לתומקאר מתלים מעולים. הוא יציב ונוח. ברוב תרחישי השטח, כל ג'יפ יתקשה מאוד לעמוד בקצב שלו.

מאיר רוטברג
27-05-07, 09:22
וגם ניתן לשפר אותו משמעותית

elitkh
27-05-07, 11:10
לשפר משמעותית ניתן רק את המנוע-וגם זה עשוי להיות בעייתי בגלל היכולת הנמוכה של הוריאטור להעביר עומסים. ולא דיברנו על החוקיות.
לא ניתן כמעט להגדיל צמיגים מאותן סיבות -אילו עוד שיפורים אפשריים?

Kernel
27-05-07, 11:30
איפה נמצאת החגורה של הוריאטור בתומקר? יש איזה אפשרות לאלתר איזה פח שיגן עליה?

אני לא מעוניין להפוך תטרקטורון הזה למפלצת, אני פשוט רוצה שהוא דיי יעמוד בקצב של גי'פ[ואם כבר, שיתעלה עליו] מבחינת שטח,

לגבי עליות, תמיד אפשר לקשור את הכננת לגי'פ שמלפניך 8-) 8-) 8-)

lizard
27-05-07, 12:05
אני לא חושב שיש צורך לשפר את התומקאר יותר מידי. בהנחה כמובן שלא מדובר על רכב תחרותי.
זה רכב פאן לשבילים, טיולים וכדומה. לא לעבירות.
אם רוצים לשדרג, אז לדעתי צריך לעשות עבודה רצינית ולנסות למצוא פתרון אחר לנושא ההנעה. אולי במקום שרשראות ווריאטור לשים ציריות ולוותר על הילוך אחורי. יש כל מיני אפשרויות. אבל בשבילי, אם אקנה לי תומקר, השיפורים שאבצע יהיו קשורים לנוחות נסיעה, לרעש ולנוחות ישיבה.

elitkh
27-05-07, 12:06
ברוב השטחים הוא יהיה מהיר יותר. בשטחים טכניים או עליות קשות שבהן נדרשת אחיזה של ארבעת הגלגלים תהיה לך בעיה

lizard
27-05-07, 12:13
אתה תמיד יכול לשנות כל דבר. אפילו את התומקר אתה יכול לעשות 4X4 אם יש לך מספיק כסף.
הגישה שלי היא שרכב זה כמו כל כלי. אתה צריך את הכלי מתאים לעבודה המתאימה. אם אתה רוצה לעשות מעלות ושטח טכני אז תקנה ג'יפ.

החובב
27-05-07, 21:29
לכל המתענינים בתומקאר תעברו לפורום ספורט מוטרי כללי להודעה שלי בתומקאר בתחרויות

לכלי הוכנס מנוע סוברית 1200 כולל הגיר ועוד מספר שיפורים, במידה וישנה התענינות אמסור עוד פרטים.

lizard
27-05-07, 23:31
נשמע מעניין, אבל אני לא חושב שהדיון הוא על תומקר כרכב תחרותי אלא רכב פאן.
דעתי היא שבתור רכב פאן אין שום צורך לשנות את התומקאר, אולי רק לשדרג קפיצים+בולמים ולסדר את התא נהג ונהג משנה בצורה נוחה יותר. לי אישית הוא היה קצת צפוף.

GodsFather
27-05-07, 23:59
אפשר לדעת מה התקנה המטופשת ?

ולגבי התומקאר , יצא לי מספר פעמים לנסוע בצפון באיזור רמות נפתלי עם טרקטורונים ומלווה בכלי הזה ואף לראות מספר כלים כאלה יוצאים בשיירות. בסה"כ הרכב הפגין יכולות לא רעות אפילו שאין לו 4X4 , כולל עליה תלולה ולא במהירות גבוהה. לא הייתי לוקח אותו למשלט 21 או מקומות בסגנון , אבל בשביל רכב שבילים עם קצת יותר , זה אחלה. וזה לפני שהתחלנו לדבר על שיפורים כלשהם.

האם בכוונתך שיהיה לו רשיון או להוריד אותו לחלוטין מהכביש ? שיקול משמעותי כשמדברים על שיפורים...

asafk
28-05-07, 00:11
תומקארים הם יופי של באגי-טיולים. נוח, לא מהיר מאוד אבל זריז, ואם שוקעים- יוצאים ומרימים. מה צריך יותר מזה?

אסף.

Kernel
28-05-07, 09:52
דיברתי עם תומקר ישראל, הם טוענים שהרכב יועד לשטח ולכן אין צורך לגעת בו בכלל[שיפורים וכאלה],

אחד מהם טען גם שהוא עבר את משלט 21 עם תומקר[ואני לא כל כך מאמין לו...]

איזה ועדה מפגרת של משרד התחבורה החליטה שמשום שהתומקר היה מעורב בתאונות קטלניות[ילדה אחת התהפכה ומתה ממנו, הרכבת לעומת זה נתקעה עד עכשיו ב20 משאיות ויש לפחות 6 הרוגים, אבל הרכבת בטוחה], ובמקום להחליט על שיעורי נהיגה מסודרים לטרקטורון[על הכביש] וטסט נורמלי,[על הכביש], ומלווה[על הכביש כבר אמרתי?] הם החליטו על כמה דברים:
1. להוריד אותו מהכביש לגמריי ולהפוך אותו כמו לטרקטור, יכול לחצות עד 50 מטר מהכביש.
2. בכדי לנסוע על התומקר צריך להיות בן 17 עם רישיון 02[B] -> יש לי, או להיות עם רישיון לטרקטור -> אין לי.

אני דיי דואג לנהיגה הטכנית, כי נראה לי שרוב הפעמים נהיה במקומות שדרושים נהיגה כזאת,
מ-1 עד 10, את כמה לא מומלץ לא לעלות למקומות שדורשות נהיגה טכנית, כי בגדול, לא אכפת לי מהפח של הכלי הזה, הוא מיועד לייסורים קשים ואני דיי רוצה לשמור עליו, שישרוד לשבוע הבא.

lizard
28-05-07, 10:25
שמע, KERNEL, אם אתה מתכנן על שטח טכני ברמה של משלט 21 ודומים, אין לך מה לחפש תומקאר. הרכב הזה מתוכנן לשבילים, חופים וטיולים רגועים. זה פשוט לא כלי מתאים.
זה שאתה אולי יכול לעלות משלט כזה או אחר? שים כננת ותוכל לעבור כל דבר.

אם אתה רוצה רכב עביר ואתה בן 17 ויש לך רשיון לרכב רגיל אז תקנה לך סמוראי או סיקס.

שלומי
28-05-07, 11:21

למיטב זיכרוני התפרסמה פעם באחד מעיתוני השטח כתבה על שני חבר'ה שעשו את הרוביקון על תומקאר וגם הגיעו לסוף המסלול עצמאית .

מורי
28-05-07, 11:38

.

קודם כל גילוי נאות-גילי הכהן הוא חבר טוב ואחד מבעלי החברה.

ועכשיו סיפור:לפני כחודש נסענו מספר כלי רכב לעשות את המסלול של נחל כמריר שמופיע גם כאן בג'יפולוג.למי שלא יודע מדובר במסלול טכני במיוחד.
בנוסף הצטרף אלינו גילי עם תומקאר סטנדרטי,והביצועים שהוא הפגין עם הרכב היו מעבר לכל רכב שטח שהיה שם (סמוראי נעול,היילקס כפול נעילות,פראדו נעול כפול ועוד...)
היה צריך לראות כדי להאמין איך ללא שום מאמץ או התרגשות הרכב עבר מדרגות סלע,בולדרים,ושיפועי צד.
התומקאר בידיים מיומנות לא מתרגש ממקומות כמו המשלט ואף הרבה מעבר לזה.
הבעיה היא שרוב הבעלים של הכלים האלו לא ממש יודע לנהוג בהם...

מורי

Kernel
28-05-07, 12:45
מורי, אתה יכול לקשר ביני לבינו?,
אני מעוניין לדבר איתו[טלפון או משהו כזה],

ואגב, חשבתי על דרך נחמדה[וחוקית?] להסיע 5 אנשים כיום[במקום 2 שאני מוגבל אליהם]
אני ועוד שני חברים בתוך הרכב,
ועוד 2 יושבים בתוך התומקר על הנגרר,

פרקטי? :lol: :lol: :lol: :D

OFF-RoaD
28-05-07, 13:00
זה אולי לא קשור כל כך לדיון, אבל "התקנה הטיפשית" הזו באה לשמור עלייך ועל החברים שלך, ויותר חשוב מזה - גם עלי, הנהג התמים ש(לצורך העניין) ילדה שנסעה בו נגד כיוון התנועה נכנסה בו.

התומקר הוא כלי רכב חזק יחסית, מגיע למהירויות יפות בעיר, ויש לו משקל לא נמוך בכלל. כל אלו ועוד מביאים לכך שהוא מסוכן בכביש כמו כל רכב אחר. מול הולך רכב, אופנוע, או כלי רכב אחר, הוא יכול להרוג. בשביל לנהוג בכלי רכב שיכול להרוג, צריך רשיון. לאופניים? סע, כנס בקירות ומכוניות, מקסימום תשרוט את הפח ותהרוג את עצמך. אבל עם התומקר אתה יכול לעשות הרבה נזק, ובשביל זה צריך רשיון.

לעלות לכביש בלי הכשרה בנהיגה (ולא, רברס עם עגלה לא נחשב בכלל) זה דבר מסוכן, והחוק במדינה קובע שזה מותר מגיל 17. אחרי שעברת אי אלו שלבים וקיבלת רשיון לנהוג. אין שום סיבה שחבורת מפונקים בני 16 יקבלו אישור לעשות זאת בגיל 16, בלי הרשיון, ובכלי מסוכן כל כך.

זאת, לדעתי, אחת התקנות החכמות יותר שמשרד התחבורע הוציא.

Kernel
28-05-07, 13:33
גם אני וגם אתה מסכימים, כי אפשר להעלות את התומקר לכביש במידה וישוו את תנאי הלמידה עליו לרכב, לא כך?

28 שיעורים מינימום, תיאוריה ומלווה 3 חודשיים,

אחרי זה, אין הבדל אם צפונבון יהיה ברכב או בתומקר, בשניהם הוא יכול לעשות פוזות/להיכנס בקיר.

בתור אחד שגר בקריית אונו, שזה ליד סביון, יש המון תומקרים באזור שלי, אחד מהם של תלמיד י"ב בתיכון שאני לומד בו,
כבר יצא לי לראות אותו עושה שטויות, במיוחד כשהוא מאחר לבית ספר, אני רוצה יותר ממך שהם יירדו מהכביש/ילמדו לנהוג נורמלי.

OFF-RoaD
28-05-07, 13:50
אז אם אתה מסכים, התקנה לא כל כך מטופשת, הלא כך?

התקנה, לפי מה שאמרת אתה, קובעת שבעל רשיון לרכב פרטי (B) יכול לנהוג בתומקאר בכביש (כל עוד מהירותו המקסימלית לא מתנגשת עם המהירות המינימלית של הכביש, אבל זה כבר לא קשור לנושא). אם הוא בעל רשיון מדרגה B, הוא עבר את 28 שיעורי החובה, המבחן התיאורטי, והמבחן המעשי. אז, לדעתי, הוא מיומן מספיק בשביל לנהוג בתומקאר (או כל רכב אחר) בכביש.

Kernel
28-05-07, 14:06
אני לא מסכים עם התקנה כי המטרה העיקרית שלה היא להוריד את התומקר מהכביש,

אבל, אם ישנו אותה, ומשרד התחבורחרא יקבל שכל, אין לי שום בעיה שהכלי הזה ייסע:
1. בשטח/בחווה של אבא ע"י ילד בן 16 שעבר הכשרה לנהיגה על הטרקטורון הספציפי הזה בשטח,
2. בכביש ע"י כל אדם בעל רישיון B.

אלון_ק
28-05-07, 14:47
מה שקורה לoff road נקרא תסמונת שטוקהולם, אם אני לא טועה. סימפטיה והזדהות של בן הערובה עם החוטף, במקרה שלנו - המדינה. מרשים איך משרד התחבורה הטמיע בנו את הגזרות שלהם כל כך חזק שחלקנו (רובנו?) מתחיל לחשוב שזה באמת מה שאנחנו רוצים, כי זה הכי טוב ונכון. רואים את זה כאן עכשיו, רואים את זה עם כל אחד שטוען ששינויים מבניים זה מסוכן כי היצרן יודע הכי טוב, רואים את זה בכל פינה בפורומים האינטרנטיים.

מורי
28-05-07, 20:36
מורי, אתה יכול לקשר ביני לבינו?,
אני מעוניין לדבר איתו[טלפון או משהו כזה],

:lol: :lol: :lol: :D

זה יהיה קצת קשה בקרוב כי הוא נסע למקסיקו למירוץ הבאחה 500 :D

OFF-RoaD
28-05-07, 20:53
מה שקורה לoff road נקרא תסמונת שטוקהולם, אם אני לא טועה. סימפטיה והזדהות של בן הערובה עם החוטף, במקרה שלנו - המדינה. מרשים איך משרד התחבורה הטמיע בנו את הגזרות שלהם כל כך חזק שחלקנו (רובנו?) מתחיל לחשוב שזה באמת מה שאנחנו רוצים, כי זה הכי טוב ונכון. רואים את זה כאן עכשיו, רואים את זה עם כל אחד שטוען ששינויים מבניים זה מסוכן כי היצרן יודע הכי טוב, רואים את זה בכל פינה בפורומים האינטרנטיים.

אלון, נראה לך הגקיוני לתת כלי "נשק" לבנאדם בלי הכשרה נכונה?
קח, עלה לכביש, תלחץ חזק על זה, סובב את זה, ותנסה להתחמק מדברים. ואם לא תצליח אז נאמר עליך קדיש. ואולי גם על כמה אנשים מסביבך...

אלון_ק
29-05-07, 00:11
לא בלי הכשרה, אבל מתגובותיך משתמע שאתה תומך באופן הטיפול בבעיה. אני מכיר בזה שיש בעיה, אני רק טוען שאפשר לטפל בה אחרת, בדיוק כפי שהציעו אחרים. תן להם את ההכשרה, אני לא רואה למה לא. אבל להוריד את הרכבים האלו מהכביש בגלל זה? זה משרד התחבורע הקלאסי שלנו: יש בעיה, אין את הידע/הזמן/השכל/הכח לחשוב על פתרון אמיתי אז נמחק את הבעיה ולא נטפל בה. מצלצל לך מוכר? נגיד, "כל שינוי מבני ברכב אסור"?

אנחנו מסיטים את השרשור ולי באמת אסור, נמרוד אח"כ שורף לי שערות בביצים כי אני מההנהלה. :grin: לא הייתי צריך להתחיל, עמך הסליחה... ה"פ.

eran4x4
29-05-07, 07:29
אשמח להבהרה בנושא התקנות החדשות

בעלי רישיון לרכב פרטי מעל גיל 21 יהיה מותר לנהוג בתומקר על הכביש?
על כל כביש?
סדרי גודל של עלויות היום לכלי בן מספר שנים במצב טוב?

תודה
ערן

Kernel
29-05-07, 08:47
אפשר להסיט את הפוסט,
אני הגעתי למסקנה שלאחר השיחה עם התייר הנודד לבאחה,
אני כמעט בטוח יקנה אותו ונצמפר אותו בכמה דברים,

אגב, במקרה הזה, לא הייתי רץ ועושה עצומה לזה, כי בכל מקרה שום דבר לא יזוז
ואם כן, הלך לי הכלי לשטח^&)**((*#^%#^@$*%&*)&)(*(&*
:lol: :twisted:
:x

בוקר אור

ערן, התקנה הזאת מעיפה את הכלי מהכביש, התומקר מקבל את כל ה"הטבות" של טרקטור,
בינהם מותר לו רק לחצות את הכביש.
לגבי סדר גודל, מ30 אלף עד 120, שאני דיי בטוח, שלאחר הירידה מהכביש, יהיו כלים בהרבה יותר זול.

-->