PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיה מוזרה בסמוראי-גלגל עקום

Itai55
31-05-07, 11:15
שלום שלום
מאז שקניתי את הסמו (כמה חודשים) נראה לי שהגלגל הקדמי שמאלי שלי נוטה לכיוון פנימה.
לאחרונה הבנתי שזה נכון...:-|
הכוונה היא שבמקום שהוא יהיה ככה| הוא ככה / החלק העליון שלו נוטה לכיוון פנים הרכב.
למישהו יש מושג???

שמוליקו
31-05-07, 11:20
אני הייתי מתחיל בכוון פרונט.

אלון_ק
31-05-07, 11:28
עצור שניה אחת. עשה חיפוש על המונחים "קמבר" ו-"Toe in", תבין מה זה מה (תעזר במילון המונחים, בשביל זה הוא שם) ואז תחזור לכאן עם שאלות, אם עוד יהיו.

מכאן, אני מניח שקראת והבנת מה זה מה.
אם אני הבנתי אותך נכון, אתה מתאר מצב שבו רק הגלגל השמאלי נוטה כלפי פנים בחלקו העליון במבפט מלפנים, דהיינו זווית הקמבר שם שונה מהגלגל השני. יש לזה 4 אפשרויות: 1. סרן עקום. 2. הג'אנט עקום או מורכב לא טוב. 3. אתה טועה. 4. קינגפין שבור.
אפשרות 2 מאוד לא סבירה, היית מרגיש את זה ברעידה מטורפת בנסיעה. אפשרות 1 גם מאוד לא סבירה, אם כי אפשרית. 3 זה תמיד אופציה, אבל 4 זו האפשרות הסבירה מכולן. תבדוק תקינות קינגפינים.

בסרנים חיים (לפחות אלו שאני חושב עליהם עכשיו, באלו של הסמוראי בוודאי) אין אפשרות לכוון את זוית הקמבר. זה טבוע ביציקה.

נמרוד
31-05-07, 11:34
תשווה בין שני הצדדים של הסרן - האם אתה בטוח בכך שיש בינהם הבדל, וגלגל שמאל נוטה בצורה מוחשית ביחס לימני שהוא ישר? גלגל את הרכב קדימה, ובדוק שוב - האם אכן הנטייה זהה? הרם את הגלגל ובדוק חופש. נענע אותו, יד למעלה יד למטה. האם קיים חופש מורגש? אם כן, זה או מיסבי קינגפין כמו שאלון כתב, או סיבה נפוצה יותר - מיסבי גלגל לא מהודקים.

אם כשהגלגל באויר אתה לא מרגיש שום חופש, ועדיין אתה בטוח בכך שיש לו נטייה קבועה ביחס לאנך - אז הסרן שלך עקום/סדוק. זה די נדיר אבל בסמוראים זו תופעה מוכרת יותר מאשר בסרנים גדולים יותר.

תעשה את הבדיקות האלו ותחזוק לפורום.

אלון_ק
31-05-07, 11:48
חשבתי על מיסבי הגלגל אבל נטיה כזו שהוא יראה בעין תגרור רעשים איומים, רעידות חזקות, חופש גדול בהיגוי ושיוט לא נעים. קשה לי להאמין שהוא לא היה שם לב לכל תופעות האלו ביחד.

איציק - 4X6ZH
31-05-07, 11:53
בדיקה של טיפשים ניתן לעשות בקלות עם פלס מים שמצמידים לגלגל
זאת בכלל לא בדיקה נכונה אבל מאפשרת לך לזהות שינוי ביחס לגלגלים אחרים
כמובן שהרכב צריך להיות על משטח ישר .
יש להקפיד שהפלס יהיה צמוד לגנט בשתי נקודות ולא לצמיג .
איציק

Itai55
31-05-07, 13:32
1. סרן עקום. 2. הג'אנט עקום או מורכב לא טוב. 3. אתה טועה. 4. קינגפין שבור.
.

OK
2.לא הגיוני-החלפתי גאנטים לא מזמן
3.לא הגיוני-גם סטיבי וונדר היה רואה שהגלגל עקום
4.לא הגיוני-החלפתי לא מזמן את המחזיר שמן בציריה והקינגפין שלם וגם המיסבי הגה הודקו.

מה שמשאיר אותנו עם סרן עקום ועוד כמה שאלות:
איך אני בטוח שזה הסרן?
האם אפשר לישר אותו אם כן איך/איפה אם לא כמה עולה חדש.
תודה על התשובות המהירות והעניניות!:-)

אלון_ק
31-05-07, 13:57
לא קונה, תבדוק שזה באמת עקום. פלס מים כפי שאיציק הציע. תרים ת'אוטו ותבדוק חופשים כמו שנמרוד הציע.

שווה לך להשקיע 10 דקות בבדיקות חוזרות מאשר להתחיל לחפש עקימות בסרן. נגיע גם לזה אם צריך, מבטיח, אבל תפסול קודם את שאר האפשרויות לגמרי, במיליון אחוז.

zivayalon
31-05-07, 17:20
יכול גם להיות תפוח היגוי מת

נמרוד
31-05-07, 17:36
תפוח היגוי זה לא יכול להיות.

Itai55
01-06-07, 09:46
פלס מים כפי שאיציק הציע. תרים ת'אוטו ותבדוק חופשים כמו שנמרוד הציע.

.

טוב-הפלס מגבה אותי ואומר שהגלגל עקום.
יש קצת חופש אבל לא משהו רציני.
מה הלאה?

אלון_ק
01-06-07, 14:15
תמצא מאיפה החופש, תקן אותו.

Itai55
03-06-07, 12:45
תמצא מאיפה החופש, תקן אותו.

החופש ממש מינורי אני לא יודע אם שווה התיחסות בכלל...בכל מקרה הוא לא קשור ל"עיקום" של הגלגל.
אין לאף אחד איזה רעיון מה שה יכול להיות?

נמרוד
03-06-07, 13:21
לפי מה שאתה מתאר, זכית בהגרלה - הסרן שלך אכן עקום...8) שטוף אותו היטב, ותתחיל להסתכל מקרוב ומרחוק ולחפש את העיקום/סדק, אתה תאתר אותו.

איציק - 4X6ZH
03-06-07, 14:02
עכשיו שטוף אותו היטב כפי שנכתב כולל ניר זכוכית גס להוריד גרדים של צבע וליכלוך דבוק .
תצמיד הניצב סרגל פלדה באורך של כ 30-50 ס"מ ( כזה שהיה פעם בבית ספר )
או פלס מים קטן שהוא דק בעובי ( שיהיה קל להכניס אותו על גבי הצינור של הסרן .)
ותתחיל לחפש איפה הוא עקום .
אחרי שתמצא את המקום העקום נדבר איך מישרים .
איציק

איפון
03-06-07, 19:54
עוד שיטה-
כשהרכב על משטח ישר, קשור חוט ניילון(חוט דייג) בצורה מתוחה מתחת לסרן. אתה יכול להתפס לגנטים, לנאבות, לכל מה ששם.. אתה חייב להקפיד-
החוט מתוח
החוט נמצא בקו אנכי מתחת למרכז הסרן.
החוט לא נוגע בשום דבר, עוקף את הביצה, צנרת וכל מה שממתחת.

בהמשך מקם 2 ספייסרים(מוט עץ,פלסטיק, מה שתמצא) זהים לחלוטין במידות האורך סמוך לנאבות כך שהמרחק X יהיה שווה בשני הצדדים בין חוט הניילון לסרן(במשיק שלו-הנקודה הנמוכה ביותר).

עכשיו כל מה שנשאר זה למדוד בצורה רציפה עם סרגל קטן, לאורך הסרן את המרחק בין החוט למשיק(הנקודה הכי נמוכה). הקפד להניח את הסרגל בצורה זהה לאורך כל הבדיקה. אם הסרן ישר תקבל קריאה זהה לכל אורך הדרך. אם יש עקמומיות, הקריאה אמורה להשתנות.

בהצלחה

Itai55
04-06-07, 12:23
איפון שיחקת אותה עם השרטוט!
אני יבדוק היום בערב מה הולך עם הסרן ויחזיר תשובה
המון תודה על העזרה לכל מי ששלח תשובה (קסלר, איציק וכל השאר) תודה!

WildLove
04-06-07, 21:07
אם גם הסרן הקדמי שלך עקום אז ברוך הבא למועדון, אתה לא הראשון :)
קרה גם אצלי, אני לא בטוח אם זה בגלל משיכה של רכב גדול יותר או בגלל קפיצות (או יותר נכון) נחיתה קשה אחרי קפיצה)
בכל אופן לא יודע כמה שווה להחליף סרן, אני אישית לא ייחסתי לזה עודף חשיבות, אפילו בצמיגים כמעט ואין הבדל למרות שיש נטיה קלה,
בקיצור איש,
היה רגוע :)

אלון_ק
04-06-07, 22:17
אל תהיה רגוע. סרן עקום זה לא נורמלי, סרן שעקום מקפיצה זה בטח לא נורמלי. סרן שעקום מקפיצה עבר מעוות רציני, לא משהו שהייתי משאיר מתחת לרכב שנוסע בכביש אלא אם זה אחרי תיקון עם חיזוק.

תאתר את הבעיה וטפל בה בהתאם.

sherifon
05-06-07, 09:30
רצוי להוסיף גם שחיקת צמיגים לא זהה (וודאי),ובלימה לא אחידה (ייתכן).
לכל שאר הבעיות שיכולות להיווצר .

מורי
06-06-07, 09:04
סרן עקום בסמוראי זה דבר נפוץ יותר ממה שנהוג לחשוב.
בדרך כלל הצד של הציריה הקצרה הוא זה שמתעקם,וזה נובע בעיקר מנחיתות לאחר קפיצות ראווה למיניהן... :???:
מומלץ לחזק את הסרן בכל מקרה...

GodsFather
07-06-07, 16:21
מורי , איך אתה מחזק סרן ?

מורי
07-06-07, 20:36
לחזק סרן זה פשוט...
מרתכים אליו פח מכופף בצורת U בעל דופן עבה,כך שבעצם אנו יוצרים מעטפת נוספת לצינור הסרן.
חשוב בריתוך לא ליצור חום יתר שיעוות את הסרן,ולהקפיד על צורת ריתוך נכונה.

מצורפת דוגמא:

יונתןמצפה
07-06-07, 21:43
ניתן לראות בתמונה שהחיזוק מנמיך משמעות חלק גדול מהסרן. במידה והחיזוק חוטף מכה חזקה/ נתפס על סלע תוך כדי נסיעה, האם לא יכול להיווצר מצב (בהנחה שהריתוכים חזקים והפרופיל עבה וחזק) שהמכה תגרור נזק לסרך...
בסרן מקורי הצורה העגולה גורמת למכשולים "להחליק" מתחת והיא נקודתית, מה ההשלכות ההנדסיות של חיזק שכזה במקרה של פגיעה חיצונית?

אלון_ק
08-06-07, 23:45
אף אחד לא מחזק סרן סתם. אם אתה מחזק סרן יש לכך סיבה, במקרה זה היא כפיפה. הנחת היסוד שלך היא שסרן ללא החיזוק יכשל, לכן נקודת המבט העקרונית שונה שכן מראש סרן ללא החיזוק לא יעמוד בעומסים.

לשאלתך:
לא, אי אפשר לומר שזה יגרום לנזק רב יותר. הסרן יהיה עמיד פי כמה וכמה למכה מכל כיוון שהוא, הצורה הריבועית של החיזוק איננה גורם כשל אלא להפך. לגבי ההצעה שהסרן יפגע ביותר דברים זה אולי נכון, אבל את זה לא ניתן למדוד. אני שם את הכסף שלי על סרן מחוזק מול רגיל תמיד, בהנחה שהחיזוק איכותי.

אין להבין מכך שיש צורך לחזק סרן בסמוראי הממוצע; ההפך הוא הנכון. למשתמש הממוצע אין שום צורך בזה, זה סתם עוד משקל ומקדם גרר בבוץ. מישהו שקופץ עם האוטו או מישהו שכבר יש לו סרן עקום זה סיפור אחר.

sameah_g
10-06-07, 20:48
אם כבר צד כלשהוא אז הצד הארוך הוא זה המתכופף!!!

ה"המיתר הארוך יותר הוא תמיד החלש יותר"
ליאונרדו דה וינצ'י.

zivayalon
10-06-07, 22:13
אם כבר צד כלשהוא אז הצד הארוך הוא זה המתכופף!!!

ה"המיתר הארוך יותר הוא תמיד החלש יותר"
ליאונרדו דה וינצ'י.

המיתר הארוך יותר הוא גם הגמיש יותר - יש ציריה בתוך בית הסרן והסרן הקידמי הוא FF, ולכן הגיוני ביותר שהצד הקצר והפחות גמיש יתעקם\ישבר יותר בקלות.

Itai55
21-06-07, 17:29
אוקיי
מצטער שלקח לי הרבה זמן
לא היה לי זמן לשבת ולבדוק
אז ככה:
הסרן עקום בכסנטימטר וחצי אחרי החיבור של העלים עם הסרן,בחלק הקטנצ'יק הזה בין העלים לתפוח.
זהו אז אחרי שאנחנו בטוחים מה הלאה?
מה שחשבתי זה משהו קצת מטורף- זה לפרק את הסרן לרוקן שמן להוציא את הציריה ואת כל הבלאגן מהסרן לחמם עם איזה אש מהגהנום ולנסות לישר.:shock:
אני מעדיף לסוע על שלושה גלגלים מאשר לעבור את הגהנום הזה.
יש למישהו רעיונות???????????
תודה!

GodsFather
21-06-07, 23:39
איך מדדת בדיוק ?

ולגבי ההצעה שלך ליישור הסרן , זה אפשרי אבל זה לא משחק ילדים ולא עבודה ביתית, צריך ציוד מקצועי , כולל ציוד מדידה וכד'.

יותר זול להחליף בית סרן , כמו שאני עשיתי לאחורי.

מסתובבים פה כמה כאלה למכירה...

Itai55
26-06-07, 11:56
ולגבי ההצעה שלך ליישור הסרן , זה אפשרי אבל זה לא משחק ילדים ולא עבודה ביתית, צריך ציוד מקצועי , כולל ציוד מדידה וכד'.

אוקיי.
דיברתי עם דוד מכפר הנגיד הוא אמר שהוא ישמח לישר לי את הסרן בשביל 500 שקל.
נשמע טוב אבל לפי מה שנראה לי-אם זה התעקם ומישרים את זה זה נחלש ויתעקם שוב.
האם מישהו פה יישר פעם סרן ויכול להגיד לי שהוא נסע עם זה וזה לא התעקם??או שאולי זה כן התעקם ולא שווה לי לנסות אפילו?
תודה
איתי

מורי
27-06-07, 16:40
במחיר הזה, או קצת יותר ממנו, ניתן להשיג בית סרן משומש במצב תקין שעדיף על בית סרן שיושר.

Itai55
27-06-07, 17:34
במחיר הזה, או קצת יותר ממנו, ניתן להשיג בית סרן משומש במצב תקין שעדיף על בית סרן שיושר.

מי זה המתחזה הזה?מורי בתאילנד!:mad:
סתם..אגב מתי הוא חוזר?
בית סרן עולה 1000 שזה כפול בחישוב מהיר...
לא כל כך בא לי להוציא על זה אלפיה.

אני שוב שואל-האם בית סרן שיושר זה בסדר או שיומיים אחרי זה הוא יתעקם שוב?

GodsFather
27-06-07, 18:33
1000 ש"ח ? שוחטים אותך יא חביבי... תבדוק את המקורות שלך

Itai55
28-06-07, 07:35
טוב שמישהו יענה לי כבר:-x
שווה לישר סרן או לא??!!
תודה

איפון
28-06-07, 08:12
טוב שמישהו יענה לי כבר:-x
שווה לישר סרן או לא??!!
תודה
ראה שהפתרון שהציע לך מורי הוא הנכון- תחליף ואל תיישר. בהזדמנות זו אולי גם תחזק...
זה מה אני הייתי עושה

דני

Itai55
28-06-07, 11:11
אוקיי תודה על התשובות אבל השאלה היא כזאת.

מישהו מכיר/יישר בעצמו/שמע על מישהו/ראה סרן שיישרו ויכול להגיד אם זה אפפקטיבי או שאחרי יומיים הוא יתעקם שוב.
זהו,זאת השאלה שלי בעצם.
באמת תודה ממש לא בציניות לכל אלה שענו על השרשור הענק הזה...
איתי

tomer s
28-06-07, 16:32
לדעתי אם הסרן ייושר כמו שצריך ע"י מישהו שקצת מבין בהתנהגות של מתכות וחום (והוא לא חייב להיות מוסכניק) ויעבור חיזוק אח"כ יהיה מספיק חזק,

סתם מחשבה, אין מצב ליישר את הסרן ע"י פרס?

אני הייתי בודק הצעה נוספת לסרן ר י ק מפירוק/מישהו ואם הפער זניח, לא הייתי ניכנס לקטע של ישור, והייתי מחזק על הדרך.

Itai55
16-07-07, 10:30
סוף לסאגה-הסרן יושר!
אתמול הלכתי לדוד מכפר הנגיד והוא יישר לי את הסרן.
יצא יקר(500 שקל) אבל עכשיו לפחות הסרן ישר!(חרוז:razz: )

GodsFather
17-07-07, 08:11
אתה יכול לפרט מה בדיוק נעשה?

איך הסרן יושר ואיך נבדקה עבודת הישור והאיכות ? איך בדקת/ם שהוא באמת ישר ומה לגבי עייפות החומר בעקבות הפעולה?

סוזי המשתוללת
17-07-07, 12:56
[QUOTE=Itai55
אז ככה:
הסרן עקום בכסנטימטר וחצי אחרי החיבור של העלים עם הסרן,בחלק הקטנצ'יק הזה בין העלים לתפוח.
זהו אז אחרי שאנחנו בטוחים מה הלאה?
תודה![/QUOTE]

איתי וכל שאר החברים
הסרן של הסמוראי קל מדי מכדי שייגרם לו נזק בחלק שבין הקפיצים אלא אם בנחיתת אונס נחתתם עם הביצה (נקודת משען) על סלע בעוד הגלגלים והשלדה באויר
מצד שני כמעט תמיד החלק שייתעקם אחרי נחיתת אונס על הגלגלים יהיה החלק שמתושבת הקפיץ ועד הגלגל ללא קשר לאור הציריה או המרחק מהביצה - כי מרחק זה זהה בשני הצדדים והסיבה לעיקום היא שהבאמפ סטופ (אותו גומי מעל הסרן)מהווה את נקודת המשען ומכיוון שהצורה שלו משופעת כלפי הסרן היא כמו מכת גרזן עבורו ובהתבוננות מעמיקה אתם תראו שיש על הסרן שקע
סיבה טובה לכך היא עייפות קפיצים בולמים שאינם מבצעים את עבודתם
אם העקמומייות אינה היסטרית אז ההשפעה על ההיגוי מינימלית וכך גם שחיקת הצמיג אם כי ההחזרה של ההגה למרכזו נפגעת

Itai55
17-07-07, 15:21
כמעט תמיד החלק שייתעקם אחרי נחיתת אונס על הגלגלים יהיה החלק שמתושבת הקפיץ ועד הגלגל ללא קשר לאור הציריה או המרחק מהביצה

על זה בדיוק עליתי לפני כחודש וגם רשמתי פה.החלק שהתעקם הוא בין התושבות של העלים לתפוח...
אני מתאר לעצמי שהבעלים הקודמים לא ריחם על הגמד!:-x

WildLove
26-09-07, 16:11
ממשיך שרשור..
כידוע יש לי בעיה בסרן הקדמי - לא ברור אם הוא עקום, או משהו אחר..עד היום הייתי סבור שהוא עקום
אבל היום כשהרמתי את הגלגל שטיפה נוטה הצידה (לא בולט יותר מדי בלי להתעמק בזה), שמתי לב שברגע שהמשקל של האוטו עוזב את הגלגל והגלגל עולה לאוויר פתאום הוא משנה זווית, מתיישר אם תרצו
לגלגל אין חופש, ופתאום כשאין עליו גם לחץ הוא ישר מה שלפי ההיגיון הלא-מקצועי שלי אומר שזה לא יכול לנבוע מסרן עקום - או שכן ואם כן אז איך בעצם הוא מתיישר כשמורידים ממנו את העומס?
אם לא, מה זה יכול להיות? יכול להיות קינגפין עקום \ מיסבים גמורים? איזה למה וכמה?
תודה מראש וחג שמח!
אלעד

קופסת גפרורים
27-09-07, 17:32
מתעלק על השרשור

אני חדש פה...

גם לי ישנה בעיה של סרן אחורי עקום... איך אפשר לבדוק באופן הכי מקצועי וכמה שיותר זול מה עלות התיקון של הדבר הזה

Itai55
30-09-07, 17:01
שלום
מצטער שלא עניתי יותר מוקדם הרבה זמן לא ביקרתי באתר הנחמד (או במחשב שלי...)
בכל אופן ככה:

גם לי ישנה בעיה של סרן אחורי עקום... איך אפשר לבדוק באופן הכי מקצועי וכמה שיותר זול מה עלות התיקון של הדבר הזה

בשרשור הזה ממש יש דרך מעולה לבדוק אם הסרן ישר או לא
השיטה עם החוט אמנם לא מדעית אבל תתן לך תשובה כמו שנתנה לי.
לגבי התיקון אני תיקנתי אצל דוד עלה לי 500 שקל המחיר די גבוה בהתחשב בזה שהעבודה הייתה קצרה ולא מסובכת.
אם אתה רוצה ללכת לדוד הוא נמצא בכפר הנגיד והוא בחור ממש נחמד,אם לא ליישר את זה בעבודה עצמית לא צריכה להיות בעיה כל כך גדולה.
אני ישמח לעזור בהמשך
איתי

GodsFather
01-10-07, 13:01
איתי, האם תוכל לפרט ולו במעט את התהליך שדוד עשה על מנת ליישר את הסרן , כיצד בדקת שהוא ישר ועד כמה הוא היה עקום אם מדדת לפני ואחרי העבודה ?

Itai55
02-10-07, 07:58
איתי, האם תוכל לפרט ולו במעט את התהליך שדוד עשה על מנת ליישר את הסרן , כיצד בדקת שהוא ישר ועד כמה הוא היה עקום אם מדדת לפני ואחרי העבודה ?

לפני מדדתי בשיטה עם החוט.אחרי מדדתי עם דוד מרחק בין הגלגלים.
בגדול בלי להכנס לפרטים כדי לא לחשוף את שיטות העבודה של בעל מקצוע-הוא עיגן את הסרן לרצפה והפעיל עליו לחץ כשהוא עדין מחובר לאוטו.תוך כדי הוא מדד את המרחק בין הגלגלים עד שהם היו במרחק הרגיל.
התהליך היה ממש מהיר ופשוט, ולא כל כך מדעי.
אני עדיין חושב שהגלגל קצת עקום...:sad:
בגלל זה אני ממליץ שאם כבר מתעסקים בזה
להוסיף עוד 500 שקל ולקנות כבר בית סרן ואז לפחות לא אוכלים סרט אז זה ישר או אם זה יתעקם שוב.

GodsFather
02-10-07, 08:14
עיגן את הסרן והפעיל עליו לחץ ? ועוד כשהוא מורכב על הרכב עם כל הנלווים לו ??

ואחרי כל המדידות לפני ואחרי , עדיין יש לך ספק... :neutral:

אכן סוד מקצועי שעדיף שישאר חסוי...

eran4x4
02-10-07, 14:46
למי שבוחר לישר סרן אצל בעל מקצוע - ממליץ לבצע את זה אצל מישהו שיש לו מיכשור ליזר למדידת וישור שלדות וכיווני פרונט \ מגביליות סרנים, גלגלים וכולי.

דוגמה למישהו שכזה - מוסך מקסיקו בנתניה.

קופסת גפרורים
03-10-07, 12:55
יש למישהו המלצה על מכון טוב באזור אשדוד/רחובות?

-->