PDA

צפייה בגרסה מלאה : הגורמים "לשתילה" (של האף בנחיתה מקפיצה)

תום בריל
02-06-07, 21:55
הי לכולם, ושבועה טוב...

צפיתי וצפיתי בהמון סרטים של מרוצי מדבר , בסרטים אפשר תמיד לראות שלרוב, שרכב קופץ דרופ או תלולית כל שהיא הרכב בדרך כלל ינחת על 4 גלגליו לאחר הקפיצה....ולא על האף ולא על אחוריו..

השאלה שלי היא למה...מה הגורם העיקרי
לעיזון כזה של רכב...ממה שנראה לי, הסוד הוא כיול המתלים..ולא חלוקת המשקל...כי מבחינה פיזיקאית זה לא הגורם

מה אתם אומרים?

shimixx
02-06-07, 22:16
תראה באופנועי מוטוקרוס בזמן קפיצה לחיצה על ברקס אחורי מורידה את האף
אולי גם ברכב יש איזו שהיא פעולה שמייצבת הרכב באויר
אולי אלו שמתהדרים בתמונות של רכבם בקפיצה ישפכו אור על הנושא

OFF-RoaD
02-06-07, 22:17
כאשר הרכב באויר לא משנה איך אם המתלה מכויל קשה, רך, או אם בכלל אין לרכב מתלה.

בכדי שהרכב ישאר מקביל כמה שיותר לקרקע, הסוד הוא בעיקר חלוקת משקל. תחלק את המשקל כך שרובו יהיה מקדימה? הרכב ינחת כאשר שני הגלגלים הקדמיים (או האף במקרה הגרוע) נוגעים בקרקע ראשונים. משקל רב מאחור? ברגע שהרכב יתרומם הירכתיים שלו ירדו, האף יתרומם, והגלגלים האחוריים יפגעו ראשונים בקרקע.

אני לא מבין מה אתה אומר במשפט האחרון שלך. מבחינה פיזיקאלית אתה רוצה רכב מאוזן ביחס לקרקע, כאשר אין שום דבר מתחתיו. מה יתן לך את זה חוץ מכוחות (שפועלים לכיוון הורדת הרכב לקרקע או הרמתו ממנה) שווים על החלק הקדמי והאחורי שלו? ומכיוון שעל הציר האנכי הכח המרכזי תמיד הוא כוח המשיכה, שגודלו תלוי במסת הגוף, אם תדאג שמסת החלקים הקדמי והאחורי יהיו דומות עד כדי זהות - הרכב ישאר מאוזן.

כך אומרת תחושת הבטן שלי לפחות.....

איציק - 4X6ZH
02-06-07, 22:46
באופנוע מיקום המנוע / גל הארכובה מנוע לאורך או לרוחב יש חשיבות .
גז מרים את האף . ברקס מוריד את האף .
אותם חוקים ברכב כמובן שלחלוקת משקל יש חשיבות אבל למשקל הגלגלים יש השפעה .
לחיצה בגז לרכב שהוא 2X4 תגרום לשינוי הזוית .
איציק

elitkh
02-06-07, 23:34
אני יכול רק להעריך,מצפיה במספר סרטונים שמדובר בשילוב של גורמים. אם ננתח את הקפיצה בעצם נראה שקדמת הרכב פוגעת ראשונה בתלולית והרכב"ממריא" לאחר מכן הגלגלים האחוריים פוגעים בתלולית וזה גורם לרכב "לנחות". כעת אם משקל רב יותר מרוכז מאחור (באגים למינהם) הרי שההמראה תהיה חזקה יותר מהנחיתה והרכב ינחת על שני גלגליו האחוריים אם משקל הרכב מרוכז לפנים התוצאה תהיה הפוכה.
אני מניח שיש גם משמעות לכיול המתלים האחוריים לעומת הקדמיים. אם אחד המתלים סופג יותר טוב את המכה הרי שאותו צד יעלה פחות.

נמרוד
03-06-07, 09:37
הי לכולם, ושבועה טוב...

צפיתי וצפיתי בהמון סרטים של מרוצי מדבר , בסרטים אפשר תמיד לראות שלרוב, שרכב קופץ דרופ או תלולית כל שהיא הרכב בדרך כלל ינחת על 4 גלגליו לאחר הקפיצה....ולא על האף ולא על אחוריו..

השאלה שלי היא למה...מה הגורם העיקרי
לעיזון כזה של רכב...ממה שנראה לי, הסוד הוא כיול המתלים..ולא חלוקת המשקל...כי מבחינה פיזיקאית זה לא הגורם

מה אתם אומרים?

אם אתה רוצה דיון מדעי, אז צריך לציין שיש גם הרבה סרטים שבהם רכב כן נוחת על האף או על הזנב לא יפה, ויש סרטים שהם מתהפכים אחרי נחיתה...

חלוקת משקל מאוזנת היא בוודאות הגורם המשמעותי ביותר מבחינת צד הרכב/נהג. ברכב יכולת הנהג להשפיע ברגע שהוא באויר קטנה מאד, באופנוע המסה של הרוכב עצמו היא גדולה מאד ביחס לאופנוע והוא משנה באופן ישיר את חלוקת המשקל, מה שבלתי אפשרי לעשות ברכב. גם היחס בין התנע הזווית של הגלגל ומערכת ההינע באופנוע ביחס לתנע של האופנוע כולו שונה לגמרי מאשר ברכב, וההערה של איציק לגבי הכיוון של הקראנק נכונה. במכונית כל התנע הזוויתי של המנוע, הגיר הדרישפט, הוא בכיוון אורכי כלומר לא משפיע על העלרוד (פיץ') אלא דווקה על הגלגול (roll), רק התנע של הסרן/ציריות והגלגלים יכול לגרום לעלרוד.

אבל לא פחות משפיעה צד האדמה, או הגאומטריה של הקפיצה. דוגמא (מתוך הפיצ'ר על הT1 של שי שמעוני (http://www.jeepolog.com/348.html)):

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_t1_hunter/mitsubishi_T1_hunter_pickup05.jpg

נדמה לך אולי מהתמונה שהרכב מאד לא מאוזן כי הוא נוחת בצורה קיצונית על האף, אבל לא. פשוט מצאנו קפיצה שמצטלמת טוב, שגרמה לרכב לנחות על האף. ובתמונה הבאה הקפיצה דווקא גרמה לרכב לעוף ולנחות מאד מאוזן קדימה/אחורה אבל על הצד:

http://www.jeepolog.com/with.php?pic=feature_t1_hunter/mitsubishi_pickup_t1_racer03.jpg

אם תסתכל על סרטון של מרוץ לאפלין שבכתבה הזאת (http://www.jeepolog.com/361.html), יש שם את הLaughlin leap - מקפצה מלאכותית, רמפה ארוכה ארוכה שמייצרת קפיצות מדהימות ונחיתות שטוחות עבור כולם, גם הבאגים עם חלוקת משקל אחורית וגם טנדרים עם חלוקה קדמית.

איציק - 4X6ZH
03-06-07, 09:59
אני לא יודע למי יצא להחזיק מנוע על הריצפה ולהניעה אותו .
לפני שנים היה מקובל להניעה מנועים על הריצפה ( לפני עידן המחשבים )
הינו מניחים שני צמיגים עליהם את המנוע תן גז וסטרטר וזה עובד .
אז כל עוד זה היה מנוע קטן עד 2000 סמ"ק אין בעיה אתה יכול להתנגד לו .
אבל מנועים גדולים 2000 -3000 - 5000 סמ"ק זה כבר מתחיל להיות קשה עד בלתי אפשרי
מנועים כאלה היה מקובל לתלות על עגורן .
ומנסיון אישי אני יכול לספר על מנוע דיזל גדול ( פרקינס 6 צלינדר ) למנוע הזה היה כמה גלגלי תנופה
( בהתאם לסוג השימוש ) את המנוע היו מניעים על הרצפה וכאשר היה לו גלגל תנופה כבד
כל שינוי בסל"ד המנוע היה גורם למנוע לנסות לסובב את עצמו .
לדעתי שמשקל הגנטים והצמיגים במיוחד במרוצי המדבר אמריקאים יש להם חשיבות
ביצוב הרכב ומאפשרים לנהג לשנות זוית בזמן ריחוף .
איציק

-->