PDA

צפייה בגרסה מלאה : קושי בהתנעה בבוקר

תומר.ל
14-08-07, 10:37
יש לי סיקס שנת 90, משמש בעיקר לטיולים בסופי שבוע, מסיבה זו אני כמעט ולא מניע אותו במהלך השבוע אלא מיום שישי ליום שישי שאחריו.
הבעיה היא שההנעה הראשונית קשה ולוקח כ - 20 שניות של סטרטר עד שהרכב מניע.
הקרבורטור הוא מקורי והצ'וק (האוטומטי) מנותק (עוד טרם תקופתי).
כאשר הרכב חם ההנעה מהירה מאוד.
ניסיתי לסגור את הפרפר שבקרבורטור באופן ידני ואז להניע (לדמות את פעולת הצ'וק באופן חלקי), זה לא עזר כלל.
האם ייתכן שלדלק לוקח זמן להגיע מהמיכל אל הקרבורטור לאחר שהרכב עומד שבוע?
האם יש פתרון (אני מרחם על הסטרטר) ?

תודה תומר.

coas
14-08-07, 11:16
סתם רעיון פרוע, חשבת אולי לתקן את הצ'וק???

צביקה קרבורטור
14-08-07, 17:39
שלום רב!
היה שרשור בעבר, שדן באותו נושא, ערוך חיפוש ותגלה עובדה מענינת.
רכב שמבצע נסיעה חד פעמית פעם בשבוע ברכב שבוודאי חונה בשמש או לא במקום מקורה, גורם להתאידות קלה בתא המצוף של הקרבורטור, מה שגורם למחסור בדלק בתא המצוף, ורק סיבוב ארוך של הסטרטר, גורם למלוי מפלס הדלק בקרבורטור, על ידי משאבת הדלק המכנית.
על פניו קרבורטור תקין בעל צוק אוטומטי תקין, אמור למנוע תופעה כזאת , אך בגלל שהרכב ישן והצוק בוודאי לא תקין, מה שמחייב אותך לסגור את המצערת בצורה ידנית, ובגלל שמשאבת הדלק היא מכנית ולא חשמלית, הרכב זקוק לסבובי מתנע ארוכים.
ניתן להרכיב משאבת דלק חשמלית, שעם פתיחת מתג ההצתה, תמלא את הקרבוטור, תוך שניות.
אנא פרט האם הצוק הוא אוטומטי אצלך, והאם הוא תקין ומתפקד, באם לא שיפוץ הקרבורטור, וסידור הצוק, יקל או ימנע תופעה כמו שלך.
בברכה
צביקה

תומר.ל
14-08-07, 18:36
צביקה, תודה על ההתייחסות, הצ'וק אוטומטי וכפי שציינתי לא תקין.

חשבתי לתקן אותו אבל לדעתי הדבר לא ימנע את הבעיה באופן מוחלט, נושא התאיידות הדלק בעמידה ממושכת (אצלי הרכב חונה בשמש) לא ייפתר כך לפחות אני מניח על ידי תיקון הצ'וק.
עובדה שכאשר אני סוגר את המצערת באופן ידני הדבר לא משפיע כלל.
אני מקבל את עצתך בנוגע למשאבת דלק חשמלית.
אולי אתה יודע היכן ניתן למצוא כזאת באזור חיפה/צפון והאם התקנה לבד אפשרית?

תודה תומר

צביקה קרבורטור
14-08-07, 22:03
תומר שלום רב!
אכן מעבר למשאבת דלק חשמלית יכול לפתור לך בעיות רבות, אך גם לגרום לבעיות אחרות, ואני אפרט בהמשך...
המשאבה שאתה צריך, היא משאבת דלק של סובארו DL, של שנות ה80 או ה90, או משאבת דלק של טנדר סובארו.
ניתן להשיגה בכל חנות חלקי חילוף לרכב, נסה אצל יוסף מוסלח בצק פוסט בחיפה.
את המשאבה ניתן להרכיב בקלות, אך דרוש ידע מסויים וכללי בטיחות מסוימים, שאפרט בהמשך.
משאבת הדלק החשמלית אמורה להיות מורכבת , על קיר האש , או על הכנף קרוב לקרבורטור.
המתח חשמלי אמור להיות מוזן , מסליל ההצתה, על מנת שהמשאבה תתפקד עם פתיחת מתג ההצתה, ותפסיק לתפקד עם סגירת מתג ההצתה, ולא ישירות מהמצבר.
מומלץ להרכיב ממסר לפני משאבת הדלק.
היתרונות בהרכבת משאבת דלק חשמלית, הם כפי שציינתי, לעקוף את בעיית ההתאידות, ברכב החונה לזמן ארוך, ויש האומרים שהוא עוזר גם בנסיעה בשטח בשפועים חדים.
החסרונות: במידה ורכב כבה בגלל הצפה, אי כבוי מתג ההצתה מידית, יגרום לגלישת דלק מסוכנת מהקרבורטור, לעבר סעפת הפליטה, ועלול לגרום לסכנת שריפה.
מומלץ להרכיב את החיווט החשמלי אצל חשמלאי רכב מוסמך, אשר יוכל להרכיב ממסר אשר יפעיל את המשאבת דלק, רק בעת ניסיון התנעה, (קיים בדגמי סובארו DL).
בברכה
צביקה

AvigdorAharon
15-08-07, 09:33
הפתרון שאני מציע, יטפל בבעיה ולא בסימפטום...
תכין 2000 ש"ח ותחליף מערכת הצתה וקרבורטור(מוטורקראפט).
מנסיון, גם אחרי 3 ו4 שבועות (שומו שמיים...), ה CJ מניע בנגיעה!
הרכב חונה בשמש (חסרים לי 5000 ש"ח לסיים את החניה המקורה), אין התאיידות, אין תפילות וטקסים...

לבעיתך, אתה בטוח שהמצבר מספיק חזק? שנעלי הכבל במצבר ובסטרטר נקיות?

אביגדור

coas
15-08-07, 11:27
הפיתרון שלך אביגדור דומה לניתוח במקום פלסטר.
גם עם מוטורקראפט והצתה משופרת אבל בלי צ'וק תקין, חשמלי או ידני, הרכב לא יניע כמו שצריך.
אותו דבר עם משאבה חשמלית.

תומר, תקן קודם את הצ'וק ואז תחשוב על שיפורים נוספים.
הצ'וק ניזון מהחוט CZ מהמחבר הגדול שעל הפיירוול:
http://img521.imageshack.us/img521/8718/firewallplugdetailspy3.jpg

החוט הולך אל חישן לחץ השמן בצד הנוסע:

http://img367.imageshack.us/img367/6209/oilpressuresenderzd2.jpg

כל עוד המנוע כבוי ואין לחץ שמן הצ'וק וחימום הסעפת לא פועלים. כאשר יש לחץ המעגל הפנימי בחישן נסגר והצ'וק פועל:

http://img444.imageshack.us/img444/1922/electricchokeed7.gif

על הדרך תוכל גם להשמיש את חימום הסעפת החשמלי, אם הוא לא עובד:
הריליי נמצא על הצמה והחישן נמצא על הסעפת צמוד לכבל מצערת:
(חוט ירוק לחישן, אדום לחימום סעפת)
http://home.sprynet.com/%7Edale02/relay.jpghttp://home.sprynet.com/%7Edale02/manihtr.jpg

תומר.ל
15-08-07, 17:53
א. תודה על ההסברים (והשרטוטים COAS ).

ב. COAS, תודה, אני מקבל את העובדה כי צריך לתקן את הצ'וק, תיקון הצ'וק האוטומטי נראה לי מסובך. אני מעדיף לעשות צ'וק ידני עם כבל מאשר לנסות לתקן את הצ'וק הקיים האוטומטי.

ג. צביקה, מחר אני אקנה משאבת דלק חשמלית (אצל יוסף מוסלח), אני אנסה להתקין את המשאבה לבד, (לא מטעמי חסכון אלא מחשש לעבודה חובבנית של חשמלאי "מקצועי".)
הבנתי את העקרון של חיבור המתח מסליל ההנעה ולא ישירות מהמצבר על מנת שהמשאבה לא תקבל מתח לאחר סגירת הסוויץ'.
מבחינה מעשית אני מבין שעליי לחפש חוט שמעביר מתח רק עם פתיחת הסוויץ' וחוט זה יהווה חיבור (+ )למשאבה. חיבור (-) אני אעשה למרכב הרכב.
אם אני טועה אנא תקן אותי.

ד. לא הבנתי כל כך את ההסבר שלך על הממסר. אם אני מחבר את המשאבה למתח מסליל ההנעה למה צריך ממסר? הרי לא יהיה מתח עם סגירת הסוויץ' אז מדוע יש סכנה? או שהבנתי לא נכון?

ה. האם התקנת הממסר מסובכת? ממתין להסבר, מתנצל על ה"נדנוד", תודה תומר.

ערן המסוקס
15-08-07, 20:17
הייתי מחבר את המשאבה לסוויץ', כאשר בנוסף על כך, הייתי מוסיף מתג על הדש בורד, להפעלה רק בזמן שהיא נחוצה כמובן, ולא כל הזמן.

הממסר נועד להוריד עומס על קו החשמל של הסוויץ'. כך הסוויץ' רק נותן את אות הפעולה, אך העומס יבוא על קו שתריץ ישירות מהמצבר. אתה לא רוצה שמתג הסוויץ' שלך יחזיר את נשמתו לבורא בטרם עת. ומנסיון... זה סיפור מחורבן ביותר.

תומר.ל
15-08-07, 21:51
ערן, תודה,

מדבריך אני מבין שכאשר מתקינים ממסר הוא מקבל למעשה שני פלוסים? מקבל מתח מהסוויץ' רק להפעלה ומתח ישיר מהמצבר לפעולה שוטפת וזאת על מנת למנוע עומס על הסוויץ'.הבנתי נכון?

בכל מקרה מחר אגש לחשמלאי שיסביר לי ואנסה (אם אבין איך ובזהירות מירבית), להתקין לבד.

לכל מי שניסה לסייע, תודה,

אם תשמעו מחר בחדשות ידיעה לגביי ג'יפ בוער בחיפה, תבינו שכנראה לא הצלחתי להתקין את המשאבה כמו שצריך... :wink:

AvigdorAharon
15-08-07, 22:50
אל לי לזלזל או לפסול את תגובתו של אשר, אבל לדעתי, לתקן את הצ'וק ולהשאר עם המערכת המקורית, זה כמו פלסטר לחולה... (4 אותיות, אחד מ 12 המזלות).
מניסיוני, השקעתי כ 800 ש"ח לחינם, כדי לסדר את המערכת המקורית. זה עבד, אבל כמו מערכת בת 17 שנים... אחרי שנה, הרכבנו את המערכת המשופרת ומאז, אין זכר לבעיה מכל סוג שהו.
ד"א, לא מבין למה CJ צריך משאבת דלק חשמלית, המשאבה המכנית עושה את העבודה.

זהו, זאת דעתי.

שיהיה לך בהצלחה!

אביגדור

coas
15-08-07, 23:01
אביגדור, ניסינו, אפשר להוליך את הפרה אל השוקת אבל אי אפשר להכריח אותה לשתות...

מסובך לבחור להשמיש ריליי(ממסר) קיים אבל להרכיב ריליי חדש זה פשוט יותר... שילמד בדרך הקשה..

תומר.ל
16-08-07, 12:28
איזה שוקת? השוקת שכוללת החלפת קרבורטור או השוקת שכוללת תיקון צ'וק?

קיבלתי שלוש עצות כולן אני משער טובות ונכונות אבל אני צריך להחליט על אחת היות וכל עצה שונה מהשנייה. לכן COAS, אל תתפלא על הקושי בהחלטה.
אני אשתדל לא ללמוד "בדרך הקשה" אלא בדרך הנכונה.
תודה תומר.

אביגדור, ניסינו, אפשר להוליך את הפרה אל השוקת אבל אי אפשר להכריח אותה לשתות...

מסובך לבחור להשמיש ריליי(ממסר) קיים אבל להרכיב ריליי חדש זה פשוט יותר... שילמד בדרך הקשה..

צביקה קרבורטור
18-08-07, 14:09
השוקת של תיקון הצוק מעשית יותר.

בברכה
צביקה

תומר.ל
18-08-07, 21:23
השוקת של תיקון הצוק מעשית יותר.

בברכה
צביקה
תודה צביקה, במהלך השבוע אני אתקן את הצ'וק.
אני מבטיח לעדכן לאחר התיקון באם יש שיפור או לא (אני מקווה שיהיה)
בכל אופן תודה לכל מי שסייע וייעץ.
תומר.

-->