PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיפור על החלפת טרמוסטט וכמה שאלות על הדרך

yoav21
17-08-07, 21:04
את הסופה שלי קניתי בערך לפני 4 חודשים, וכבר בבדיקה שלה ראיתי שמד הטמפ' לא עובר את ה-70 מעלות.
כאשר שאלתי את הבעלים הוא אמר שע"פ מה שהוא יודע אין טרמוסטט.
ובאמת בכל הנסיעות שלי הטמפ' לא עוברת את ה 70 מעלות (תמיד בין הגבול הכחול לירוק) ורק במספר פעמים בודדות עלתה לכוון ה-80.
אז קניתי טרמוסטט חדש בינוביץ והוא המתין לו בשקט שיהיה לי זמן.
אז הזמן הגיע וביום חמישי האחרון החלטתי להחליף ...ולהפתעתי:
1. היה טרמוסטט ברכב.
2. על הטרמוסטט(הישן) כתוב 82 מעלות אך הוא מוזר, אין לו את החריר עם הג'ולה כמו שיש בחדש.
בבדיקה שביצעתי במים רותחים שני הטרמוסטטים (החדש והישן) נפתחו אך הישן נפתח במידה רבה יותר שניהם נפתחו באזור 100 מעלות, על מה העיד ההבדל בפתיחה?.
הרכבתי את הטרמוסטט החדש סגרתי עם האטם+RTV, הוספתי מים ובדקתי.

הרכב דלק כ-20 דקות אך שוב טמפ' העבודה לא עברה את ה 70 מעלות גם עם הטרמוסטט החדש.
האם יכול להיות שהמד ברכב לא תקין ? מה עוד כדאי לבדוק, אני רוצה לציין (לא יודע אם זה קשור) אך לרכב יש מנוע מוגדל.
אשמח לקבל תגובות הערות או כל מה שישפוך אור על הנושא.
בברכה וסוף שבוע טוב
יואב

yoav21
19-08-07, 17:35
אני אנסה לחדד את השאלות:
1. האם למנוע מוגדל יש השפעה על התחממות הרכב ואם כן באיזו צורה?
2.האם ישנה אפשרות ש 2 טרמוסטטים שמוגדרים ל82 מעלות נפתחים במידה שונה?
3. איך אני יכול לבדוק שמד הטמפ' ברכב תקין ומראה טמפ' נכונה.
4. להיכן ניתן להתחבר עם מד טמפ' דיגיטלי על מנת למדוד את הטמפ' העבודה?.
תודה
יואב

oshoshan
19-08-07, 20:01
נשמע שהמד או היוניט מזייפים.
במקום למדוד את חום המים ברדיאטור, למה לא לבדוק את היוניט ומד בסיר? פרק את היוניט, טבול בסיר עם המד הדיגיטאלי שלך וחמם. השווה לקריאות בתוך האוטו.
אל תשכח כמובן לחבר מינוס ליוניט, ובנוסף וודא עם אום מטר שהרדיאטור מוארק.
עודד

asafk
19-08-07, 20:21
אני אנסה לחדד את השאלות:
1. האם למנוע מוגדל יש השפעה על התחממות הרכב ואם כן באיזו צורה?
2.האם ישנה אפשרות ש 2 טרמוסטטים שמוגדרים ל82 מעלות נפתחים במידה שונה?
3. איך אני יכול לבדוק שמד הטמפ' ברכב תקין ומראה טמפ' נכונה.
4. להיכן ניתן להתחבר עם מד טמפ' דיגיטלי על מנת למדוד את הטמפ' העבודה?.
תודה
יואב

1. כן, בהחלט. מנוע מוגדל מתחמם יותר.
2. כן, אם הם מיועדים למערכות קירור שונות (לכלי רכב שונים). כשתרמוסטט מוגדר לטמפ' מסויימת- זו הטמפ' בה הוא מתחיל להיפתח. בסביבות ה100 מעלות הוא אמור להיות פתוח לגמרי.
3. עם מדחום נוסף שנכנס לרדיאטור או לבית הטרמוסטט.
4. לאחד הפקקים של הרדיאטור או למיכל העודפים (לא מדוייק, אבל נותן כיוון). הכי טוב- לפקק של בית הטרמוסטט.

אסף.

yoav21
19-08-07, 22:44
תודה על התשובות, האם כדאי ורצוי להתקין מד טמפ' נוסף (מכני) והאם המיקום של החיישן שלו צריך להיות בחלק העליון של הרדיאטור או במקום אחר.

asafk
19-08-07, 23:10
לצורך הבדיקה- הטוב ביותר יהיה למקם חיישן בבית הטרמוסטט (אם יש פקק פנוי) או ברדיאטור (בחלק החם יותר שלו).

אסף.

coas
20-08-07, 07:17
מנוע של סופה אמור לעבוד עם טרמוסטט 90 מעלות, אם שאר חלקי מערכת הקירור תקינים לא אמורה להיות בעיה גם עם מנוע מוגדל.
תקנה או תשאיל לצורך הבדיקה מד חום חיצוני איכותי כזה או דומה:
http://www.motralec.com/images/raytek/thermometre_laser_raytek_raynger_st_60-80_proplus.jpg
עדיף DVM, מולטימטר, עם רגש טמפרטורה.
ואל תקנה טרמוסטאט של Motorad, המספר שרשום עליהם הוא המלצה בלבד ...

yoav21
23-08-07, 20:29
טוב אז היום החלטתי לבצע ניסוי על מנת לבדוק את הטמפ' עבודה של הרכב.
לצורך הניסוי השתמשתי בטרמומטר דיגטלי מדוייק היודע למדוד טמפ' 200- ל 1200 מעלות.
את המדיד חיברתי בצינור העליון שהולך מהרדיאטור לבית הטרמוסטט, התנעתי את הרכב וביצעתי מעקב כל חמש דקות . (סה"כ 65 דקות).
כמו כן לאחר 55 דקות הדלקתי את המזגן ובדקתי לעוד 10 דקות.

על הרדיאטור עצמו יושבים בחלק הקדמי שני מאוררים קטנים כאשר הדלקתי את המזגן הם לא!! התחילו לפעול האם זה תקין?

צרפתי את הטבלה הכולל זמן,הטמפ' המדיד וטמפ' אשר הופיע בלוח שעונים.

שאלות:
איך לבדוק למה המאווררים לא פועלים?
איך לבדוק מי לא תקין האם השעון ברכב או יחידת השליחה שלו?
כל הערה הצעה תתקבל בברכה
יואב

msmiron
26-08-07, 00:16
לדעתי אין דרך לבדוק אם השעון הוא שמזייף אלא ע"י התקנת שעון חלופי שידוע כתקין.
בכל מקרה אני יכול לספר לך שלי היתה בעיית זיוף דומה ומקורה היה בחיישן מד הטמפרטורה שלאחר החלפתו הכל הסתדר, במקרה שלך (התעסקות במנוע) אני הייתי מהמר שגם הבעיה שלך שם ולא בשעון עצמו

מירון

oshoshan
26-08-07, 11:24
אין לי ניסיון בנושא, אבל 115 מעלות נשמע הרבה. מישהו פעם עשה מדידה כזו בעבר?

גם לא נשמע תקין שהמאוררים לא פועלים כשהמזגן דולק. הם לא פעלו בכלל, גם לאחר 15 דקות של פעולה בעמידה ב-30 מעלות בצל?

עודד

yoav21
26-08-07, 19:36
עודד
אם תראה שוב את הטבלה תבחין שהמזגן הודלק רק ב 10 דקות האחרונות של הניסוי, דבר שגרם לעלייה בעומס וכתוצאה מכך ששני המאווררים(החשמליים) לא פעלו הטמפ' עלתה מ 104 ל 115.

המאווררים לא עבדו בכלל ואני יודע שזה לא תקין.
איך ניתן לבדוק את את תקינותם של המאווררים ולדעת האם הכשל הוא שלהם או נובע ממקור אחר?
כמו כן לאן החשמל שלהם מתחבר?.

דבר אחרון היום הייתי אצל ינוביץ וקניתי את הממסר ששלוח את טמפ' המנוע ללוח השעונים, אני מקווה שהחלפתו תוביל לקיראה תקינה גם בלוח השעונים אני אדווח כאשר אחליף.
בברכה יואב

yoav21
27-08-07, 16:07
עידכון
היום החלפתי את היוניט חום, הגישה אליו היתה די מעצבנת אך לבסוף הוא הוחלף בהצלחה.
על הדרך החלפתי גם את המים הרכים שהיו, בנוזל של חברת Prestone.

התנעתי את הרכב ובדקתי את עליית הטמפ' בשעון הרכב. הרכב מתחמם באופן תקין והשעון מראה טמפ' מדוייקת של חום המנוע. (עד כאן יש הצלחה 8)

בעיות נוספות המאווררים החשמליים לא פועלים כאשר מדליקים את המזגן, אשמח לקבל כל עצה איך לבדוק את המאווררים והאם הכשל הוא בהם או במקום אחר.
יואב

oshoshan
27-08-07, 17:46
מברוק על התיקון.

מאוורר זה שם מפוצץ למנוע עם מניפה. צריך להיות די פשוט לאתר ולתקן:
עקוב אחרי החוטים, נתק את הקונקטור הראשון שאתה מוצא וחבר את המאווררים ישירות ל-12V. אם הם לא מסתובבים, סבבה, תחליף מאוררים. אם מסתובבים, עקוב אחרי החוטים לקופסת חיבורים של המזגן. אני משער שיש שם ממסר שפועל ברגע הדלקת המזגן, ללא טרמוסטט. בדוק מתחים עליו וראה אם הוא ממתג. אם יש מתחים והוא לא ממתג, סבבה, תחליף ממסר. אם הוא לא מקבל מתח, המשך לעקוב אחרי החוטים עד שתגיע למתג ההפעלה של המזגן. איפשהו, יש לך נתק או פיוז שרוף.

יריה באפילה: לאור העובדה ששני המאוררים לא פועלים, אני משער שזה לא המנועים. לא סביר ששניהם ימותו ביחד. יתרה מזאת, לאור העובדה שהמזגן פועל, לא סביר שזה מתג ההפעלה, או הפיוז. נשארנו עם הממסר, או חוט מנותק בדרך.

עודד

מוני_הכוכב
27-08-07, 18:14
אני רוצה להכניס מימד נוסף לבעייה שלך שיתכן שתרוויח גם בו מבלי משים.

יש לי בלייזר 88 5.7 עם TBI. עבר אובורול קומפלט לפני כ- 20,000 ק"מ.
מד החום המקורי לא מתרומם ליותר מכ- 70 בכל מצב. מד חום מכני נמצא על הירוק בטווח טמפרטורה דומה, עובר לאדום כשאני מכבה את המנוע.

אני מגיע לטסטים עם CO מטורף. אחרי שרשור ארוך מאוד (ראה FULL SIZE - ) קיבלתי המון עיצות טובות ולבסוף התמקדתי בבעייה שבדיוק קשורה למה שאתה כותב כאן, וגורמת לתוצאות שאולי לא חשבת:
****CO גבוה בצורה מטורפת כ- 6%. רק פעם אחת מדדתי גאזים אחרים כיוון שלא רלווטניים לטסט ברכב 88 אבל בוודאות הם דפוקים. ראה כתבה מצויינת על גאזים ברכב באתר הזה.
****צריכת דלק מוגברת
****להלן מדידת הגאזים היחידה שעשיתי:

CO - 5.841%
CO2- 12%
PPM VOL HC -393
% VOL O2 - 0.47
LAMBADA - 0.852 בפעם הקודמת היה על תחום נמוך יותר בין 500 ל-790 לערך.

את הפתרון, לאחר שהבנתי שהבעייה היא באיזור טמפרטורת המנוע, מצאתי ע"י הוספת פוטנציומטר בגרושים שמרמה את מחשב הרכב, גורם לו לחשוב שהמנוע חם יותר ומקטין את עושר תערובת הדלק ומקדם הצתה. (כאילו המנוע עובד עם צ'וק). הפוטנציומטר גרם להקטנת ה-CO עד כדי כ- 4%. כ"כ צריכת הדלק ירדה בכ- 10%.

במחשבה שנייה, נדמה לי שאין טרמוסטט או שיש שם כזה שנפתח בטמפרטורה נמוכה משהו כמו 70 מעלות, ה- Fan Clusthc חזק מאוד והרכב כנראה לא מגיע לטמפרטורת עבודה. לכן, אי מתכוון (בקצב איטי יותר) להחליף את הטרמוסטט לאחד שיפתח באיזור ה- 90- צלסיוס.

אשמח לשמוע ממך מה קורה אצלך, האם אתה מודד גם את ה-CO? האם הבחנת בשינוי בצריכת דלק?

מאמר על גאזי הפליטה: http://jeepolog.com/313.html
הלינק לשרשור שלי: http://jeepolog.com/forums/showthread.php?t=16821
הלינק המסביר את עניין חום המנוע וה-CO: http://www.asashop.org/autoinc/may98/techtotech.htm

yoav21
27-08-07, 19:29
מענין מה שאתה רושם.
במעמד קנית הרכב, הוא עבר בדיקה ולכן יש לי תוצאות :
CO2-14.51
HC-112
02-1.08
C0-1.122
COcor-1.14
למדא-1.010

ברכב אין חישן חמצן, לגבי תקינות הנתונים אני לא מומחה.
כרגע בעיית ההיתחממות נפתרה והכל תקין, הבעייה הנוספת היא המאוררים של המזגן שלא עובדים.
בברכה יואב

מוני_הכוכב
27-08-07, 20:00
גם אני מומחה קטן מאוד, אבל מהשוואה של התוצאות שלך לטבלאות שבמאמר, אתה נמצא באיזור של יחס דלק אוויר טוב משהוא כמו 1:14-1:15, מן הסתם אפשר לש]ר אבל לא בטוח כמה זה יעלה ומה זה יתן לך.

אם תשים לב, אצלי הכל חורג - זה היה בבדיקה הראשונה. אני משער שעכשיו שיפרתי במידה ניכרת (מדדתי רק COׂ ׂ) ואם אחליף טרמוסטט אשפר עוד יותר.

לא יודע איך לפתור לך את בעיית המאוורים של המזגן.

-->