PDA

צפייה בגרסה מלאה : ראש מנוע, אוברול, או מנוע חדש? (ויטרה 92)

גל_כ
04-10-07, 18:48
היי,
לאחרונה האוטו התחיל לעשן, חבר שנסע מאחורי דיווח על עשון לבן (לא יותר מדי).
בבדיקה בבית ראיתי עשן כחול - שחור, וריח של שמן שרוף.

בבדיקת הפלאגים נמצא הרבה פיח מבריק (ובנוסף מפלס השמן יורד באיטיות) - האוטו אוכל שמן!!
בבדיקת הרדיאטורהבחנתי בירידה בכמות המים - האוטו שותה קצת מים!!
בבדיקת השמן הרחתי ריח שרוף!!

לפני 4 חודשים החלפתי אטם ראש שהיה במצב רע, אבל לא ביצעתי החלקה לראש (שנראה ישר ללא בעיות) ולא נבדקה אטימות השסתומים.

קומפרסיה לאחר החלפת האטם הייתה כ-170 בכל הבוכנות (סביר?), עכשיו המצב נע בין 120 ל-150 :(

האוטו עבר כמעט 240 אלץ ק"מ (מנוע מקורי) וטופל על ידי הבעלים הקודמים (היחידי) במוסכים כל 10K ק"מ.

האם:

א. לבצע טיפול לראש מנוע ?
ב. לעשות אוברול כולל למנוע ?
ג. לזרוק את המנוע ולשים אחר ?

אשמח לקבל גם הסברים מדוע ולמה. (לובשת הזברה פ'יגמה)

אהה, ועוד פרט קטן, נראה שגם מחזיר השמן האחורי של המנוע זקוק להחלפה.

גל

MMR
04-10-07, 19:31
אינדיקציות אפשריות לראש מנוע: בדוק אם יש בריחת לחץ למערכת הקירור- כשהמנוע קר ורדיאטור מלא עם מכסה פתוח לתת קצת גז ולראות אם יש פריקת לחץ מהפתח של הרדיאטור (לבדוק רק כשהמנוע קר!).כמו"כ לבדוק שרידי שמן במים ומים בשמן.
הק"מ שציינת גבוה יחסית, באיזו תדירות אתה מוסיף שמן ואיזה סוג שמן?
האם אתה משתמש במי ברז או בנוזל קירור ייעודי?

אל תמהר להספיד את המנוע- ייתכן גם שאיבוד השמן והמיים נובע מסיבות אחרות, עדיף להתייעץ אם מוסך אמין שמכיר את סוג הרכב, ויש כאלו.

לדעתי האישית, עדיף להחליף מנוע לאחד מייבוא עם אחריות לאחר שייבדק כמו שצריך, כמובן להחליף כל מה שצריך בדרך (קלאץ', משאבת מים, טיימינג ומותחן, תושבות מנוע אם צריך).

בהצלחה.

גל_כ
05-10-07, 12:43
אני מוסיף שמן בערך קילו ל-4000 / 5000 ק"מ (והחלפה מלאה של שמן + פילטר כל 10K).
אני משתמש בשמן סינטטי בלבד, 5W30
במערכת הקירור - נוזל קירור מהסוג הפשוט ביותר (תוספת של גג ליטר ל 5000 ק"מ).
יש בריחת שמן למערכת הקירור, אבל אין אינדיקציה למים בשמן.

צביקה קרבורטור
05-10-07, 15:13
גל שלום רסב!
תצרוכת השמן סבירה בהחלט.
צמיגות השמן מגדילה את תצרוכת השמן וההזעות.
מה יידוע לך על הוראות יצרן בקשר לצמיגות השמן של מנוע חדש?
לדעתי עליך לעבור לשמן מינרלי בצמיגות 20/50.
לא מהנמנע שאתה חייב לפרק ראש מנוע שוב, לעבור ישור ומלוי, לבדוק חופש במובילי שסתומים, ובמקרה הצורך לשקול החלפת ראש בעל מובילים לא שחוקים וכמובן החלפת גומיות שסתומים.
יש לבדוק בהזדמנות זאת שהראש מפורק, חופש בבוכנות ובדיקת חילחול עם נפט, כדי לשקול החלפת טבעות שמן ודחיסה במקרה הצורך.
הקומפרסיה הנוכחית נמוכה, ולא אחידה, מה שיכול להעיד על בריחת קומפרסייה דרך טבעות שמן,
לאגן השמן, ולגרימת לחץ בעוקה, ולפריצת מחזיר שמן אחורי, מה שמחייב אותך להחליף גם אותו, ומחייב פרוק תיבת הלוכים, או הוצאת מנוע,ממליץ לך ליצור קשר עם מורי בנושא.
בברכה
צביקה

חן צברי
07-10-07, 04:50
לגבי השאלה האם להחליף מנוע או לא, אני החלפתי ראש מנוע ואחרי חודש נאלצתי לבצע גם חריטה של גל הארכובה, החלפת מיסבים ומשאבת שמן. בדיעבד, הייתי יכול להחליף 2 מנועים באותה העלות.
זה לא עונה על שאלתך לגבי מצב המנוע שלך, אבל קח זאת בחשבון במידה ותצטרך להחליט בהמשך (אני מתכוון להחלפת המונע קומפלט, ולא רק הבלוק), למרות שיש דעות לכאן ולכאן. אם הייתי נתקל שוב באותה הבעיה, הייתי מחליף מנוע, בעיקר לנוכח הקילומטראז'.

חן

גל_כ
07-10-07, 08:39
גל שלום רסב!
תצרוכת השמן סבירה בהחלט.
צמיגות השמן מגדילה את תצרוכת השמן וההזעות.
מה יידוע לך על הוראות יצרן בקשר לצמיגות השמן של מנוע חדש?
לדעתי עליך לעבור לשמן מינרלי בצמיגות 20/50.
לא מהנמנע שאתה חייב לפרק ראש מנוע שוב, לעבור ישור ומלוי, לבדוק חופש במובילי שסתומים, ובמקרה הצורך לשקול החלפת ראש בעל מובילים לא שחוקים וכמובן החלפת גומיות שסתומים.
יש לבדוק בהזדמנות זאת שהראש מפורק, חופש בבוכנות ובדיקת חילחול עם נפט, כדי לשקול החלפת טבעות שמן ודחיסה במקרה הצורך.
הקומפרסיה הנוכחית נמוכה, ולא אחידה, מה שיכול להעיד על בריחת קומפרסייה דרך טבעות שמן,
לאגן השמן, ולגרימת לחץ בעוקה, ולפריצת מחזיר שמן אחורי, מה שמחייב אותך להחליף גם אותו, ומחייב פרוק תיבת הלוכים, או הוצאת מנוע,ממליץ לך ליצור קשר עם מורי בנושא.
בברכה
צביקה

היי צביקה,

קלעת בול! היצרן ממליץ על 20/50. אבל אני מתוך הגדלת ראש שם שמן יותר איכותי 5/30 סינטטי
בשישי עשיתי בדיקה קצה והתגלתה נזילה מהדיסטריבוטר - החלפתי גומיה והמצב נראה יותר טוב - אבל נחכה ונראה אם צריכת השמן תרד.

לגבי העשן - התופעה עוד יותר מוזרה, לא תמיד יש עשן, לפעמים רק קצת סירחון.
קשה לי לאפיין את המצבים בהם אני מבחין בעשן.
יש רק מצב אחד (ונראה לי שזה נורמלי) שבו תמיד יש עשן (שחור) - במאמץ של המנוע כאשר אני לוחץ על הדוושה עד הסוף , וגם העשן הזה נעלם לאחר מספר שניות.

כמו שחן כתב, אני חושש מלהכנס להמון הוצאות, בינתיים אשאר עם אותו המנוע, ובהזדמנות נפרק את הראש שוב. הפעם ניתן אותו לשיפוץ כולל - ונקווה שזה יעזור.

כבר קניתי מחזיר שמן אחורי, ואני אחליף אותו כשתגיע החגיגה (או שלא) שמחייבת פירוק של הגיר / מנוע.

תודה רבה.

חן צברי
07-10-07, 11:56
כמה זמן אתה משתמש בשמן 5/30?
מה הסיבה שבגינה הוחלט להחליף אטם ראש?

פעל לפי עצתו של צביקה והחלף לשמן בצמיגות 20/50, או אפילו 10/40.
ייתכן שהשמן האיכותי ששמת פתח משקעים וסתימות שנוצרו עם השנים וזה גרם לירידת הקופרסיה, בריחה של שמן למערכת הקרור והזעות.

חן

גל_כ
07-10-07, 22:32
כמה זמן אתה משתמש בשמן 5/30?
מה הסיבה שבגינה הוחלט להחליף אטם ראש?

פעל לפי עצתו של צביקה והחלף לשמן בצמיגות 20/50, או אפילו 10/40.
ייתכן שהשמן האיכותי ששמת פתח משקעים וסתימות שנוצרו עם השנים וזה גרם לירידת הקופרסיה, בריחה של שמן למערכת הקרור והזעות.

חן

מייד כשקניתי את הרכב עברתי לשמן 5/30 (יוני 07), אטם ראש הוחלף בשל שמן במערכת הקירור (הבעלים הקודמים לא הסתיר את העובדה ואמר שצריך להחליף אטם).
בהחלפת האטם ראיתי שישנם מקומות שבהם האטימה בין החורים למעבר מים והחורים למעבר שמן פרוצים - ומכאן השמן במים.

ממש עכשיו אני צריך להחליף שמן בכל מקרה, אשים בצד את הסינטטי ואעבור למינרלי.

חן צברי
09-10-07, 00:11
אל תשכח לעדכן אותנו במשך...

חן

גל_כ
14-10-07, 10:37
אחרי שגם המליצו לי לעשות פלאשינג, כדי לנסות לשחרר רינגים תפוסים (אם הבעיה היא באמת רינגים)
החלטתי שלא ללכת על זה ולנסות לאט לאת לסגור על הבעיה.

אתמול החלפתי שמן מנוע - שמתי 20/50 מינרלי וכמובן גם פילטר חדש.
האוטו עישן בכמות גדולה פי 5 או 6 מהרגיל - וממש נבהלתי.

היום אחרי נסיעה של כ- 70 ק"מ מאז החלפת השמן אין יותר עשן - ולכן כנראה ששמתי יותר מדי שמן
והעשן המסיבי שהיה הוא בעצם העודפים שנשרפו.

בבדיקה אחרי נסיעה של 20 דקות כשהמנוע בטמפרטורת עבודה לא נראה עשן!!
יש עשן שחור שיוצא כאשר לוחצים על הגז - וזה הגיוני מאחר והתערובת עשירה מאד.

בכל מקרה לא אקח סיכונים ואפתח בסוף השבוע את ראש המנוע שוב, הפעם אשלח אותו לשיפוץ כולל.
הרכבה לאחר השיפןץ תהיה רק מתישהו בשבוע הבא.

גל_כ
22-10-07, 19:35
הראש פורק אחר כבוד ביום שישי האחרון ונשלח לשיפוץ, לא נראו ממצאים מיוחדים, והראש נראה במצב סביר.
הרכבה של הכל תתבצע ביום חמישי, אם הכל ילך כמתוכנן.

האם יש עוד בדיקות / טיפולים שכדאי לבצע לפני שאני מרכיב את הראש בחזרה?

צביקה קרבורטור
22-10-07, 20:56
גל יש לבדוק אטימות טבעות שמן, על ידי בדיקה פרימטיבית ופשוטה:
יש לסןבב את המנוע למצב שכל הבוכנות יתיצבו בנקודה כזאת שניתן יניה לשפוך נפט לחלל הצילנדר, ולבדוק את מהירות חלחול הנפט שהוא כידוע דליל יותר משמן מנוע.
מיותר לציין שיש לפתוח לאחר בדיקת החלחול, את פקק אגן השמן לרוקן את הנפט, ומומלץ, גם לשפוך כליטר שמן מנוע זול, למנוע, לסובב מעט את המנוע ללא הנעה, ולרוקן את השמן, ולמלאות לאחר הרכבת ראש המנוע, שמן איכותי בצמיגות מתאימה לממצאים שתגלה לאחר בדיקת אטימות הטבעות.
מיותר לציין שיש להחליף גומיות שסתומים, וללטש שסתומים.
בברכה
צביקה

חן צברי
23-10-07, 23:07
ולבדוק את מהירות חלחול הנפט

מה צריך להיות הקצב של החלחול לאטימה נאותה?

חן

צביקה קרבורטור
24-10-07, 18:23
מה צריך להיות הקצב של החלחול לאטימה נאותה?

חן
שאלה טובה שאלת חן, אינני יכול לתת לך אינדקצייה בזמן, אך אני מניח , שאם במשך כחצי שעה, הנפט ישאר באותו מפלס , כמו בהתחלה, (רצוי לסמן), האטימה סבירה, ואין צורך להחליף טבעות.
מומלץ להכניס כמות זהה בכל הצילנדרים, ולבדוק האם החלחול או חוסר החלחול זהה בכולם.
במקרה של גל לאחר שיחה טלפונית שניהלנו, צריכת השמן היתה כליטר ל4000 ק"מ, שזה צריכה סבירה בהחלט, אם נתחשב בכך שמחזיר שמן קדמי פרוץ, והרכב איבד משם שמן, מה שמטופל כעת כמובן.
בברכה
צביקה

גל_כ
01-11-07, 10:15
טוב,

בשעה טובה (בחמישי בשבוע בעבר) הורכב ראש המנוע בחזרה.
הראש עבר מילוי, יישור, ושיפוץ מלא במכון לשיפוצים.
כמו כן הוחלפו כל מחזירי השמן והאטמים ונבדקו המולכים של השסתומים והשסתומים עצמם.

הראש הורכב (עבודה לא קלה בכלל) והמנוע עובד.

גם אחרי ההרכבה וגם כשחזרתי הביתה מההרכבה, הייתה נזילת שמן קטנה.
המנוע הרגיש בסדר והקומפרסיה (קרה) השתפרה ל 165-170 שזה סביר לחלוטין.

המנוע המשיך לעשן וזה ממש עצבן אתי.

השבוע לא היה לי זמן לטפל באוטו, והשתדלתי גם שלא לנהוג עליו עד לטיפול רציני בתקלות.
אתמול, לאחר החלפת אטמים למשאבת דלק, נזילת השמן התגברה והפכה לזרימה!!

מסתבר (באדיבותו של צביקה קרבורטור) שהאטמים לא מתאימים, והם גרמו לזרימה.
העפתי אותם, והחזרתי את הספייסר המקורי בתוספת חומר אטימה - והנזילה פסקה.

כיוון קצר של הקרבורטור ע"י צביקה והמנוע שוב כמו חדש - כמעט ולא מעשן, לא רועד, ומרגיש ממש מצויין.

היום גיליתי נזילה קטנה של שמן, אני לא בטוח אם אלו שאריות של הזרימה הגדולה או נזילה קטנה מכיוון המשאבה. מחר כשהיה קצת זמן לנשום, אבדוק את הנושא לעומק.

גל

-->