PDA

צפייה בגרסה מלאה : עכשיו שאלה על שמן...

wildcat
15-02-04, 23:39
אז ככה: המכונאי שלי אומר לשים רק 10W- 40, כי הוא פחות סמיך ולא ישאיר משקעים במנוע ובחלקיו.
האיש באוטו דיפו ממליץ על 20W-50, מסיבותיו הוא.
יש גם 15W-40, כדי שיהיה יותר מעניין כנראה....

אז מה הכי טוב למנוע של הפרונטרה שלי (2000 CC, בנזין), ולמה???

[מה בכלל ההבדל בין השמנים אשר צוינו?]

אה, ועוד שאלה: תוספי שמן - כן או לא? האם מומלץ להוסיף תוסף בכל החלפת שמן, או רק בזמנים מסוימים? מישהו יודע מה זה "שמן דבש" ויכול להסביר את פעולתו ודרך השימוש בו?

שבוע טוב :)

wildcat
15-02-04, 23:41
וכמובן שאת העיקר שכחתי: סינטטי/חצי סינטטי - מה ההבדל ולמה זה טוב?

כל השמנים בשאלה למעלה הם כמובן חצי סינטטיים...

Bulldog
15-02-04, 23:42
הכי טוב להסתכל מה אומר הספר רכב, אם הוא קיים.

wildcat
15-02-04, 23:45
בולדוג, אם אתה זוכר, שאלתי לא מזמן אם יש מישהו שיש לו במקרה ספר רכב לפרונטרה....

או במילים אחרות - אין לי ספר רכב.

coas
15-02-04, 23:51
כמו שעומר כתב, לפי המלצות היצרן. לגבי סינטטי או מינרלי, עדיף סינטטי. אל תבזבזי כסף על חצי סינטטי.

לגבי תוספים לשמן יש דעות לכאן ולכאן, לדעתי, אם המנוע תקין, אין איבוד לחץ וכו אין צורך בתוסף כלשהו.
שמן דבש אמור להקטין את איבוד הקומפרסיה ע"יי הגדלת צמיגות השמן ואטימת מרווחים שנוצרו עקב שחיקה. עובד? לא בטוח.

חפש כאן עוד דיונים בנושא. למשל זה:

http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=975&highlight=%F9%EE%EF

נמרוד
17-02-04, 13:17
ספר הרכב יתן בדרך כלל בחירה. 10W40 ו20W50 שניהם כמעט בטוח ברשימה המותרת, הספר ימליץ ישירות על 10W40 אבל לנו באקלים החם יותר מהמקובל בארופה 20W50 מתאים לא פחות, ואולי יותר.

בקיצור, שתי האופציות הולכות.

לגבי שמן סינטטי או לא - יש הרבה שיקולים לכאן או לכאן, חפשי דיונים קודמים. אני באופן אישי חושב ששימוש בשמן מינרלי או חצי סינטטי והקפדה על החלפה של שמן+פילטר כל 5000 ק"מ (גם אם הייצרן מאפשר החלפה פחות תכופה) היא הדרך הנכונה והיעילה ביותר מבחינה כלכלית לשמור על המנוע ברכב לא חדש. בן כמה הרכב, כמה ק"מ כבר עברו עליו?

ד ו ר ו ן
17-02-04, 19:41
נמרוד,
למה ההתעקשות על החלפת השמן וגם פילטר כל 5Kק"מ?
לי נאמר שהחלפת השמן כל 5K והחלפת הפילטר+שמן כל 10K עושים בהחלט את העבודה, יש משהו נוסף מאחורי הדעה הזו?

asafk
17-02-04, 20:53
עם שמנים מודרניים, מומלץ ללכת על 15W40 או 10W40- גם באקלים חם. יש כאלה שטוענים שזה אפילו תורם לצריכת הדלק (לא נראה לי משמעותי במכוניות שלנו, בכל מקרה). ככה או ככה- הכי חשוב זה דרגת האיכות של השמן- יש הסבר בקישור שבתחילת הדיון.
בהזדמנות הזו- חברי לשכת המהנדסים שבינינו מוזמנים להרצאה בנושא שמנים ביום רביעי בבית המהנדס בתל אביב.

אסף.

wildcat
17-02-04, 23:13
תודה לכל העונים, ובמיוחד ל- coas שהפנה לדיון הרלבנטי והרחיב את אופקיי.

רק שלא הבנתי מה בין שמן "מינרלי" לבין סינטטי או חצי-סינטטי. מינרלי הוא "טבעי" יותר (יותר טוב?)?
ומה עדיף יותר, סינטטי יקר או חצי סינטטי פחות יקר?

בין הפותרים נכונה יוגרלו תוספים... :wink:

Anonymous
18-02-04, 00:04
מינרלי הוא שמן שמקורו בנפט, עובר תהליך זיקוק והתאמה למפרט מסויים. משום כך גודל החלקיקים בו אינו קבוע ולכן לאחר שימוש של כמה אלפי ק"מ, לפי איכות השמן, החלקיקים הקטנים מתאדים ונותר לנו שמן צמיגי יותר, עם חלקיקים גדולים יותר ויכולת שימון קטנה יותר מייד לאחר התנעה.
שמן סינטטי הוא תוצר של הנדסה כימית ומיוצר לפי "תבנית", כלומר גודל חלקיקים קבוע. משום כך גם לאחר אלפי ק"מ של שימוש אינו משנה את הצפיפות שלו ונשאר כפי שהיה, השמן נשאר על גבי חלקי המנוע זמן רב לאחר הכיבוי ובכך שומר על שימון טוב יותר עם התנעת בוקר.
בנוסף, כמות הפיח בשמן מינרלי גבוהה בהרבה מזו של שמן סינטטי. יכולת הניקוי של שמן מינרלי נמוכה לעומת סינטטי וכך גם יכולת הספיחה שלו.
שמן חצי סינטטי הוא תערובת של מינרלי וסינטטי שיוצרה כדיי לשפר מעט את תכונות השמן המינרלי. איכות השמן החצי סינטטי נקבעת בעיקר לפי אחוז הסינטטי שהוסף. אבל לא רק.
לרוב המכוניות מספיק חצי סינטטי אם מחליפים בתדירות גבוהה, אם את רוצה להחליף אחת ל שנה (לא מומלץ) עדיף סינטטי.
בכל מקרה, קני שמן מפירמה מוכרת, לא שמן של יצרן לא מוכר ולא שמן שאין עליו פירוט מלא לאיזה מפרט הוא תואם.
ואם לרדת לפרטים- שמן של ליקווי מולי חצי סינטטי 5 ליטר דרוג SL עולה 100 ש"ח. אצלי הוא עובד מצויין. עם זאת בפעם הבאה כנראה שאבחר בסינטטי מלא.
נקודה נוספת, אם המנוע ישן עם הרבה ק"מ על השעון, הוספה של שמן סינטטי פועלת כמו חומר ניקוי, כל המשקעים שנאספו עם השנים משתחררים וסביר שיתחילו נזילות. מצד שני המנוע עובד נקי יותר וכנראה עם צריכת דלק טובה יותר.

coas
18-02-04, 00:06
כמעט ושכחתי, גם לפילטר יש חשיבות גדולה, פילטר מקורי של היצרן, או יצרן חלפים מוכר לרכב הספציפי.

נמרוד
18-02-04, 10:30
נמרוד,
למה ההתעקשות על החלפת השמן וגם פילטר כל 5Kק"מ?
לי נאמר שהחלפת השמן כל 5K והחלפת הפילטר+שמן כל 10K עושים בהחלט את העבודה, יש משהו נוסף מאחורי הדעה הזו?

אין ממש משהו נוסף. כתבתי "אני באופן אישי", ושאני יודע שבדרך כלל הוראות הייצרן לא מחייבות את זה. אם לא ברור, אני מגיע מנקודת מבט של כלי רכב ישנים, מנועים לא מודרניים ולא חדשים.

ד ו ר ו ן
18-02-04, 20:12
o.k.,
אם ככה מה ההגדרה שלך למנוע ישן? כמה ק"מ? סוג?
אני מנסה לגבש זוית ראיה נוספת(שלך) לגבי טיפולים.

נמרוד
19-02-04, 10:04
o.k.,
אם ככה מה ההגדרה שלך למנוע ישן? כמה ק"מ? סוג?
אני מנסה לגבש זוית ראיה נוספת(שלך) לגבי טיפולים.

אין כאן פילוסופיה עמוקה...

אם אני כבר מבצע טיפול ומחליף שמן כל 5000, אז אני זורק עוד 50 שקל "לפח" ומחליף גם את הפילטר.

ערן המסוקס
19-02-04, 10:39
אוסיף מהנסיון שלי כמה דברים.
יצא לי להשתמש בפילטר שמן משומש בהחלפת שמנים, וזה השפיע לרעה. המנוע נשמע לא טוב, עד שהחלפתי אותו לפילטר חדש.
יש פילטרים שאתה ממש רואה את הנפילה בלחץ השמן עם הקילומטרים, ואז בכלל אין מה לדבר על החלפתם.
דבר אחרון. בספר של היינס לטיפול ברכב שלי, רשום להחליף פילטר שמן בכל החלפת שמנים (כל 5K), למרות שהוראות היצרן להחליף כל טיפול שני.

-->