PDA

צפייה בגרסה מלאה : שמן מנוע

idanw
12-11-07, 09:03
שלום.

בספר מומלץ להשתמש ב 15W40.. האם צריך להופיע על האריזה שהשמן מתאים למנוע טורבו? במה שונה שמן למנוע טורבו דיזל משמן אחר?
באיזה שמנים אתם משתמשים? TDI300..
320000 ק"מ

תודה, עידן

רכס חיים
13-11-07, 02:14
מנועים של רכב שטח שאמור לחצות יבשות ולעבוד בג'ונגלים, צריך היה להיות כזה שעובד על כל מה שנמצא בהישג יד -כולל שתן גמלים.הג'יפים הרוסיים מתוכננים לעבוד על בנזין 71 אוקטן ואם תשים במיכל 98 אוקטן הוא רק ישמח וישתכר מזה.על שמן אפילו לא צריך לשאול אם לשים, מספיק מרגרינה,והוא גם יעבוד.אני מודה שאני שפוט שלהם.

idanw
13-11-07, 06:10
כל זה טוב ויפה לסיפורי אלף לילה ולילה על עלילות דיפנדר בכאמל טרופי... אבל ידוע שהמנוע רגיש מאוד להתחממות.. בכל זאת, מה זה אומר שמן שמיועד לטורבו?

avi110
14-11-07, 13:38
מבלי להבין יותר מדי ואחרי שצברתי קצת נסיון על הדיפנדר...
אני משתמש בשמן 40 15 איכותי ייעודי לדיזל של קטרפילר במחיר בערך 300 שח ל- 20 ליטר
תוכל לקנות אצליהם במחסן באז"ת חולון (אני נוסע לשם השבוע...)
תודה
אבי

מוני אורבך
14-11-07, 13:50
עידן גם 20-50 זה בסדר
ואל תכניס סנטטי למנוע עם כזו כמות של קילומטרים!
אלא אם כן הוא כבר נוסע על סינטטי

תדאג שהשמן יהיה מאיכות טובה ( CD אם אני לא טועה) למנועי דיזל וסע לשלום

אדי
28-09-08, 17:31
ובאותו הנושא, מינרלי או חצי סינטטי?

asafk
28-09-08, 22:35
לא קראת (http://www.jeepolog.com/570.html)?

אסף.

yoav
04-10-08, 18:23
לא קראת (http://www.jeepolog.com/570.html)?

אסף.
אני קראתי.... ובכל זאת שאלה:
בעבר כשהיה הסמוראי אחד מבני המפשחה, קיבלתי המלצה (גם פה וגם ע"י אחד ממוסכי הסמוראי המוכרים באתר) להוסיף תוסף שאיני זוכר את שמו למיכל הדלק לפני טיפול 10K והחלפת השמן, כי "אז הוא מנקה את המער', והלכלוך יצא עם החלפת השמן והפילטר...", זה אמור היה לסייע איכשהו בהכנה לקראת בדיקת הזיהום אורי בטסט וכו'..
גם כשהרנו שלנו נכנסת לטיפולים תמי ד מופיע סעיף "תוסף"

הכל מיתוס?
זה בעצם מזיק לנו?
האם כשהג'מני יכנס לטיפול (באחריות עדיין)- אז שמן מחליפים במוסך..) צריך להורות להם שלא לשים תוסף?

asafk
04-10-08, 20:17
הכל מיתוס?

הרוב, לא הכל.

זה בעצם מזיק לנו?

לא לנו, למנוע.

האם כשהג'מני יכנס לטיפול (באחריות עדיין)- אז שמן מחליפים במוסך..) צריך להורות להם שלא לשים תוסף?

בהחלט. אולי יש המלצה של מכשירי תנועה להוסיף תוסף- תעמוד על זכותך לראות אישור של יצרן השמן שהתוסף לא פוגע בשמן (רמז: אין כזה אישור).

אסף.

Gilad
05-10-08, 00:39
אני מילאתי היום שמן 15W40 של קטרפילר - 16 ש"ח לליטר כולל מעמ

poo27
05-10-08, 01:49
סתם לידיעה באנגליה ביצועו ניסוי בתוכנית "הילוך חמישי" ולפי מה שהם טוענים כל התוספים גורעים מביצועי המנוע עד 7% מתוך 6 תוספים שונים שהם בדקו במעבדה אף אחד לא שיפר את הביצועים רק גרע.
ארז

asafk
05-10-08, 09:53
זה די ברור כיוון שהתוספים, ברובם, מעלים את צמיגות השמן- ואז המערכת צריכה לעבוד קשה יותר כדי להזיז אותו...

אסף.

ד ו ר ו ן
05-10-08, 20:34
סתם לידיעה באנגליה ביצועו ניסוי בתוכנית "הילוך חמישי" ולפי מה שהם טוענים כל התוספים גורעים מביצועי המנוע עד 7% מתוך 6 תוספים שונים שהם בדקו במעבדה אף אחד לא שיפר את הביצועים רק גרע.
ארז
אתה רק שוכח לציין שהבדיקה בתוכנית היתה לתוספים לדלק ולא לתוספים לשמן.. פרט קטן.

אף אחד מהתוספים שנבדקו בתוכנית לא משווק בארץ.

asafk
05-10-08, 23:39
עזוב, דורון. תפסיק עם העובדות, זה מפריע לי לתאוריה. ;):roll::roll::roll:

אסף.

יובל48
05-10-08, 23:58
אני קראתי.... ובכל זאת שאלה:
בעבר כשהיה הסמוראי אחד מבני המפשחה, קיבלתי המלצה (גם פה וגם ע"י אחד ממוסכי הסמוראי המוכרים באתר) להוסיף תוסף שאיני זוכר את שמו למיכל הדלק לפני טיפול 10K והחלפת השמן, כי "אז הוא מנקה את המער', והלכלוך יצא עם החלפת השמן והפילטר...", זה אמור היה לסייע איכשהו בהכנה לקראת בדיקת הזיהום אורי בטסט וכו'..
גם כשהרנו שלנו נכנסת לטיפולים תמי ד מופיע סעיף "תוסף"

הכל מיתוס?
זה בעצם מזיק לנו?

התוסף המדובר שמופיע בחשבון המוסך לאחר טיפול הוא תוסף דלק,במחיר מוסך.
אתה רשאי להורות למוסך לא להוסיף אותו.
אין קשר לתוסף שמן,שעד כמה שידוע לי מוסכי יבואן לא מוסיפים כחלק מטיפול.

אדי
06-10-08, 08:13
אני מילאתי היום שמן 15W40 של קטרפילר - 16 ש"ח לליטר כולל מעמ

איפה קנית? מינרלי/חצי סינטטי?

השאלה היא מכיוון שמשיטוט קצר ולא ממצה בחנויות חלקי החילוף הקרובות לבית לא מצאתי שמן חצי סינטטי 15W40 (רק 10W40) ...

eran4x4
06-10-08, 09:20
איפה קנית? מינרלי/חצי סינטטי?

השאלה היא מכיוון שמשיטוט קצר ולא ממצה בחנויות חלקי החילוף הקרובות לבית לא מצאתי שמן חצי סינטטי 15W40 (רק 10W40) ...
מינרלי

yoav
06-10-08, 15:55
התוסף המדובר שמופיע בחשבון המוסך לאחר טיפול הוא תוסף דלק,במחיר מוסך.
אתה רשאי להורות למוסך לא להוסיף אותו.
אין קשר לתוסף שמן,שעד כמה שידוע לי מוסכי יבואן לא מוסיפים כחלק מטיפול.

או קיי
ותוספי דלק כן מומלצים מעת לעת?

landrover
06-10-08, 16:55
לא מומלצים - הדלק היום כולל כבר את כל התוספים בתוכו ...

במיוחד לא מומלץ לרכב ישן - יכול לעורר נזילות רדומות ...

ד ו ר ו ן
06-10-08, 21:49
לא מומלצים - הדלק היום כולל כבר את כל התוספים בתוכו ......
נכון,
כולל מים/שמן/נפט/ושאר מנפחי נפח וכיס לרמאים.

במיוחד לא מומלץ לרכב ישן - יכול לעורר נזילות רדומות ...
אלא אם התכוונת לנזילת כסף מהכיס לא ברור לאיזה נזילות אתה מתכוון.

asafk
06-10-08, 22:27
לגבי תוספי דלק- אם מדובר במנוע צעיר ורענן, חשוב לדעתי להוסיף במסגרת הטיפול השגרתי תוסף ניקוי איכותי (איכותי!! דיר בלאק! לא זבל! ) שישמור על המערכת נקיה (לא יוסיף הספק ולא יפחית זיהום, רק ישור על נקיון של המזרקים ותאי השריפה). אני לא נכנס לשמות ומותגים, אבל זה כן חשוב ומועיל.

אסף.

Gilad
06-10-08, 23:23
שמן מינרלי של קטרפילר, לפי עצות החברים כאן בעבר.

מחיר 16 ש"ח כולל מעמ בקטרפילר חדרה (טרקטורים וציוד)

landrover
07-10-08, 11:10
דורון - אני מדבר על זה (מניסיון אצלי בדיפנדר) ששימוש בתוסף במנוע ישן ,
יכול לנקות טוב מידי ולהוריד מישקעים מכל מיני מקומות ,
וליצור נזילות שמן , ממקומות שהיו אמנם עם פיח ומשקעים , אבל זה מה שמנע נזילה ...

לגבי עניין התוסף - אני זוכר משום מה שאחד המומחים כאן בגיפולוג כתב שיש בסולר תוספים מראש ...(כמו "דלק" + דראגון)
ושככה זה מגיע מבתי זיקוק ...

אולי זה בילבול בין דלק וסולר ?

או שאני סנילי ?

(בהחלט יתכן...)

asafk
07-10-08, 12:08
אתה צודק, וגם לא.
הסולר מגיע מתוסף מבתי הזיקוק.
במנועי בנזין כדאי להוסיף תוסף ניקוי פעם בכמה עשרות אלפי קילומטרים כחלק משגרת הטיפולים

אסף.

whisky
07-10-08, 12:28
עוד נקודה בקשר לתוספים:

שימו לב, שהוספת תוסף לסולר יכול לסתום את הפילטר כשהוא מנקה מיכל סולר מאוד מלוכלך.

בפעם ראשונה שמכניסים תוסף לרכב שלכם במיוחד אם הרכב ישן.

לכן הכנסת תוסף במצב כזה צריכה להתלוות בהחלפת פילטר, גם אם החלפתם פילטר לא מזמן.

(לא כל פעם ששמים תוסף צריך להחליף פילטר, אלא כשמצב המערכת כל כך דפוק והלכלוך יסתום אותו בגלל שדבר ראשון שהתוסף מנקה הוא המיכל).

לעיתים, שימוש בתוסף במצב כזה עלול לגרום לכלוך להגיע עד לאינג'קטורים (TD5) ולשבת גם שם.

מה אני בא לומר, אם זו פעם ראשונה שאתם מכניסים את הנוזל המיוחד הזה קחו בחשבון שעלולות להיות לו תופעות לוואי בטווח הקצר.

הכל מניסיון...

avi110
07-10-08, 16:53
אני נוטה יותר לחשוב (דיברו על זה פעם) שבתחתית המיכל סולר
לא תמצאו שום הפתעות או בוץ או לא יודע מה - הכל סיפורי אגדות
הרי צינור היציאה מהמיכל נמצא בתחתית המיכל ולא מלמעלה נכון?
חוץ מזה קיים מסנן ראשי בפתח המילוי, קיים מסנן גס ישר אחרי צינור היציאה וקיים מסנן סולר. בחיים לא ראיתי במסנן הראשוני לכלוך כלשהוא.

חוץ מזה, קיימת פה באתר נטייה לקטול באופן גורף את התוספים. לא יודע כמה זה מדעי,
כמה הנושא נבדק לעומק ע"י הקוטלים.
לגבי תוסף סולר - הגיוני שהוא אמור לנקות את המזרקים. בפועל מה שקורה אחרי שאני מוסיף אותו זה פחות עשן שחור.
תוסף שמן - גם הגיוני שהוא מסמיך את השמן. אז אם התוצאה היא סחיבה פחות טובה אבל
פחות בלאי למנוע ותיק, אני קונה.

בקיצור, קיימים מוצרים ומותגים רבים בתחום. אני מאמין שלפחות חלקם כן עושים את העבודה וככל הנראה חלקם לא שווה. מה שנשאר לנו זה לחלוק את הנסיון המצטבר

אבי

coas
07-10-08, 17:28
אני נוטה יותר לחשוב (דיברו על זה פעם) שבתחתית המיכל סולר
לא תמצאו שום הפתעות או בוץ או לא יודע מה - הכל סיפורי אגדות
הרי צינור היציאה מהמיכל נמצא בתחתית המיכל ולא מלמעלה נכון?
חוץ מזה קיים מסנן ראשי בפתח המילוי, קיים מסנן גס ישר אחרי צינור היציאה וקיים מסנן סולר. בחיים לא ראיתי במסנן הראשוני לכלוך כלשהוא.

הצינור נמצא קרוב לתחתית, לא על. על תחתית המיכל מצטברים משקעים שהתוסף, אם עושה את יעודו, ממיס אותם ומעביר לכיוון המסנן.

חוץ מזה, קיימת פה באתר נטייה לקטול באופן גורף את התוספים. לא יודע כמה זה מדעי,
כמה הנושא נבדק לעומק ע"י הקוטלים.
לגבי תוסף סולר - הגיוני שהוא אמור לנקות את המזרקים. בפועל מה שקורה אחרי שאני מוסיף אותו זה פחות עשן שחור.
תוסף שמן - גם הגיוני שהוא מסמיך את השמן. אז אם התוצאה היא סחיבה פחות טובה אבל
פחות בלאי למנוע ותיק, אני קונה.

בקיצור, קיימים מוצרים ומותגים רבים בתחום. אני מאמין שלפחות חלקם כן עושים את העבודה וככל הנראה חלקם לא שווה. מה שנשאר לנו זה לחלוק את הנסיון המצטבר

אבי

יש לך איזו הוכחה מדעית שהתוספים עושים משהו מלבד לשמן את חשבון הבנק של המוכר/יצרן?

יצרן התוספים מנסה למכור לי משהו, הוא זה שחייב בנטל ההוכחה ולא אלה השוללים.

והיה והשמן סמיך יותר, משמע פחות שחיקה??!! ואוליי ההיפך? משאבה שנועדה לעבוד בצמיגות 15W40 עובדת עם שמן צמיג יותר למשל...
יצרני השמן מחזיקים ביותר ידע ויכולת מיצרני התוספים, שהם בעניי כמו פרזיטים. אילו רצה או ידע יצרן שמן כלשהו שתוסף X משפר את השמן היה מוסיף לחבילת התוספים שכבר ממילא קיימים בשמן.
תחשוב על יצרני השמן כעל חברת תוכנה גדולה שגילתה חברת סטרטאפ עם מוצר מבטיח, סביר להניח שחברת הסטרטאפ הייתה נקנית תמורת סכום שמן. אם זה לא קרה כנראה שמדובר בכלום.

יצרני השמנים מוסיפים חבילת תוספים לשמן בהתאם ליעוד ולמחיר, ההשפעה ההדדית של התוספים נבדקת בקפדנות ובהתאם משנים כמויות. והנה מגיע אובר חוכם שמחליט שהיצרן טעה ומוסיף מתוסף X לשמן מבלי לדעת מה כבר יש בפנים וכיצד ישפיע על שאר הרכיבים. יתכן והיצרן טעה, לך אין את האמצעים לדעת ואתה מתבסס על ניסוי וטעיה כאשר טעות יכולה לעלות ביוקר.

אם אתה רוצה שמן צמיג יותר קנה שמן בצמיגות המתאימה, אם אתה רוצה לשפר את השמן קנה שמן איכותי יותר, יעלה לך זול יותר מאשר שמן+תוסף.

asafk
07-10-08, 22:30
תעשו הפרדה בין תוספים לשמן (אני חושב שדעתי כבר הובנה והתגובה האחרונה מסכמת זאת מצויין) לבין תוספי ניקוי למערכת הדלק- שזה לא תוסף לדלק, אלא חומר ניקוי שנכנס למנוע דרך הדלק. וכמו שכתבו- למרות היעילות שלהם, אם המערכת כבר מזוהמת באופן חמור, צריך להיזהר.

אסף.

ד ו ר ו ן
08-10-08, 13:02
עוד נקודה בקשר לתוספים:
שימו לב, שהוספת תוסף לסולר יכול לסתום את הפילטר כשהוא מנקה מיכל סולר מאוד מלוכלך.
בפעם ראשונה שמכניסים תוסף לרכב שלכם במיוחד אם הרכב ישן.
לכן הכנסת תוסף במצב כזה צריכה להתלוות בהחלפת פילטר, גם אם החלפתם פילטר לא מזמן.
(לא כל פעם ששמים תוסף צריך להחליף פילטר, אלא כשמצב המערכת כל כך דפוק והלכלוך יסתום אותו בגלל שדבר ראשון שהתוסף מנקה הוא המיכל).
לעיתים, שימוש בתוסף במצב כזה עלול לגרום לכלוך להגיע עד לאינג'קטורים (TD5) ולשבת גם שם.
מה אני בא לומר, אם זו פעם ראשונה שאתם מכניסים את הנוזל המיוחד הזה קחו בחשבון שעלולות להיות לו תופעות לוואי בטווח הקצר.
הכל מניסיון...
עקב תקלת תדלוק יצא לי לרוקן מיכל דלק מלא בבנזין וסולר דרך בורג הניקוז כשהרכב עומד בזוית מתאימה לריקון מלא.
עד למקרה הנ"להמיכל לא נפתח מעולם כך שכביכול היתה אמורה להיות ג'יפה בריכוז כלשהו במיוחד כשהרכב עבר קצת מעל 300K ק"מ כולל 2-3 תקריות דלק מלוכלך ידועות בודאות עד לאותו מקרה.
נחש מה יצא?
תערובת צלולה לחלוטין של בנזין וסולר..

הפעם היחידה שראיתי חומר מוזר/ג'יפה היתה לאחר תדלוק מיכל מלא בתחנת דלק שהתבררה כמזוהמת במיוחד (6-7 ק"מ אחרי התחנה הרכב התחיל לעשן כבד, בקושי זז ונסע חם מהרגיל).
בעקבות עצה החלפתי את הפילטר דלק ופתחתי אותו בשביל ההשכלה, היה שם מין כתמי סח'לה שחור שלא יצא לי לראות כמותו לפני כן בפילטר.

אמיר,
לא ברור לי איך לדבריך תוסף לסולר יכול לגרום לנזילות שמן.

landrover
08-10-08, 17:26
דורון - מניסיון אצלי , (דיפנדר עם 470 אלף קמ) אחרי הוספת תוסף לסולר (בגלל שחייבו אותי בטסט הממזרים)
התחילה נזילה של שמן מהמנוע , הנזילה הפסיקה מעצמה אחרי נסיעה של כמה אלפי קמ , יותר לא שמתי תוסף.

מה שאני יכול לחשוב עליו , זה שהתוסף יכול קצת לעבור אל השמן במידה והמנוע "מנפח" קצת , להמיס ג'יפה שנימצאת על מחזירי שמן , והנה קיבלת נזילת שמן ...

כמובן שבמנוע חדש ותקין זה לא יקרה.

אמיר.

avi110
09-10-08, 19:46
אז הנה הוכחה ליעילות של תוסף לסולר - אנחנו עוברים איתו טסט...

האמירה ששמן טוב אמור לכלול בתוכו את התוספים הנדרשים, לא עומדת במבחן הכלכלה הפשוטה. ראשית, ידוע שלפחות חלק מיצרני התוספים הם גם יצרני שמנים.
שנית, תשווה את מחירו של השמן הכי יקר למחירו של תוסף, פר ליטר, ותגיע למסקנה הברורה בכדאיות בייצור ושיווק תוספים.
נוסף על כך, ראה למשל את התוסף החדש ננו. מקריאת הצגת המוצר הבנתי כי כלולים בו מרכיבים ייחודיים מאת החברה שפיתחה אותו, שלא תיתקל בהם בשמן או תוסף רגיל.
נקודה נוספת למחשבה - האם שמן, מאיכות X טובה, הוא המתאים ביותר גם למנוע חדש
וגם למנוע וותיק? אולי התוספים יותר מתאימים ונכונים למנוע הוותיק?

כל האמור לעיל אינו בא לפאר את התוספים, אלא פשוט לדעתי כאשר מדובר במנוע וותיק, רב ק"מ, אין לנו הרבה מה להפסיד כאשר אנו מנסים מוצר זה או אחר. ההוכחה המדעית שלי היא פשוט התחושה המתקבלת אחרי הוספת התוסף.
אבי

coas
09-10-08, 20:13
אז הנה הוכחה ליעילות של תוסף לסולר - אנחנו עוברים איתו טסט...
אבי

או שלא... ואם כן אחרי זמן קצר הבעיה חוזרת. הפיתרון הוא פירוק וניקוי של הטעון תיקון, דבר שבסופו של דבר תעשה אחרי שבזבזת כסף על משחות פלא להצמחת שיער ושיקוי להגברת האון...

ההוכחה המדעית שלי היא פשוט התחושה המתקבלת אחרי הוספת התוסף.
אבי

הבנתי.

תשתמש בפונקצית החיפוש קצת יותר, אין לי כוונה לחזור על כל הנכתב כאן במהלך השנים, כולל על NanoLub.

landrover
09-10-08, 21:00
אבי - העניין של התוסף בזמן הטסט הוא פשוט קומבינה של המוסך כדי להרויח עוד קצת כסף ,
והנה הסיפור שהיה :

הגעתי עם הדיפנדר למכון טסטים , הכל היה תקין חוץ מבדיקה של זיהום אוויר , (למרות שידעתי שהוא בסדר)
ביקשו שאקנה אצלם את התוסף , אשים בדלק, מייד אחרי זה (בלי לנסוע ברכב) העבירו אותי שוב , וראה זה פלא - הכל תקין - כמובן שגם לפי ההוראות שעל התוסף שצריך לסוע עם הרכב לפני שיש השפעה - זה לא הגיוני.

טסט הבא (אחרי שהחכמתי מהנזילה שהייתה מהטסט שנה קודם)- קיניתי את התוסף שלהם כשביקשו אחרי בדיקת זיהום אוויר , עשיתי כאילו אני שופך אותו לתוכו - רק שלא הורדתי את הנייר כסף מהפתח של בקבוק התוסף - כלומר לא שפכתי כלום - ועדיין פתאום עברתי את בדיקת זיהום האוויר ...

כלומר - בולשיט בריבוע ...

אמיר.

ד ו ר ו ן
09-10-08, 21:30
אבי - העניין של התוסף בזמן הטסט הוא פשוט קומבינה של המוסך כדי להרויח עוד קצת כסף ,
והנה הסיפור שהיה :

הגעתי עם הדיפנדר למכון טסטים , הכל היה תקין חוץ מבדיקה של זיהום אוויר , (למרות שידעתי שהוא בסדר)
ביקשו שאקנה אצלם את התוסף , אשים בדלק, מייד אחרי זה (בלי לנסוע ברכב) העבירו אותי שוב , וראה זה פלא - הכל תקין - כמובן שגם לפי ההוראות שעל התוסף שצריך לסוע עם הרכב לפני שיש השפעה - זה לא הגיוני.

טסט הבא (אחרי שהחכמתי מהנזילה שהייתה מהטסט שנה קודם)- קיניתי את התוסף שלהם כשביקשו אחרי בדיקת זיהום אוויר , עשיתי כאילו אני שופך אותו לתוכו - רק שלא הורדתי את הנייר כסף מהפתח של בקבוק התוסף - כלומר לא שפכתי כלום - ועדיין פתאום עברתי את בדיקת זיהום האוויר ...

כלומר - בולשיט בריבוע ...

אמיר.
את המס שפתיים הזה אני מוכן לשלם כל פעם.

avi110
10-10-08, 15:15
אתה יודע מה COAS , אתגרת אותי, חיפשתי ומצאתי.
אז מישהו עם מנוע וותיק שאל פה באתר בתמימות מה דעתכם על התוסף ננו,
ומה הוא מקבל כתשובה ? ציטוט מעמיק ושובר שיניים של אחד בשם ג'ון, שהוא מנהל בחברה ל...הפצת שמנים (למיטב הבנתי שמני איכות עילית). (מאוד אובייקטיבי...)
דווקא אני כן ניסיתי את המוצר הנ"ל. בינתיים (אחרי 5,000 ק"מ) אני כן מרגיש שיפור מסויים בסחיבה ובצריכת השמן. אבל אנחנו לא מאמינים לתחושות, נכון? אם יהיו לי מסקנות חותכות אשמח לפרסמם לרווחת בעלי הגיפים דיזל.

קהל מחפשי/משתמשי התוספים הוא, לעניות דעתי, בעלי מנוע וותיק, בעל בלאי מסויים, שרוצים במינימום לשמר את המצב הקיים. אני מניח שאינך נמנה על קהל זה, אחרת אינני מבין את ההתנגדות הגורפת לניסיון בשימוש בתוספים. העלות הנה מינימלית וזניחה לעומת עלויות שיפוץ של מערכות הזרקה או אוברול, שיגיעו בבוא היום, השאלה מתי.
ולסיכום, עדיפה לי דיעה מנסיון ותחושות ע"פ מאמרים מלומדים עד בלי די. ואם מישהו טוען למשהו מסויים, יש סיכוי שהוא גם צודק.
שבת שלום
אבי

avi110
10-10-08, 15:41
אגב החברה שג'ון עובד בה, מחירי השמנים נעים שם בין
הכי זול 23פאונד ל- 4 ליטר ועד 55פאונד ל- 5 ליטר
משהו כמו 40 עד 70 ש"ח (מחירים באנגליה לפני מכס, מעמ וכו) לליטר שמן
אם הייתי שם שמן במחיר הזה, כנראה הייתי חושב כמו ג'ון
למי שרוצה הנה הקישור
http://www.a-pp.com/shop/Silkolene_Engine_Oils.htm
אבי

poo27
10-10-08, 16:14
שלום לכולם
אתחיל בגילוי נאות בעברי עבדתי בחברת "וירט ישראל" יצרן ומשווק תוספים לדלק ושמן בשוק אשר נחשבים יוקרתיים מאוד
עד כאן הגילוי
יש כמה סוגי תוספים
1.תוסף ניקוי הן לדלק והן לשמן
2.תוסף שיפור הן לדק והן לשמן

לגבי תוסף ניקוי הרעיון פשוט אתה מוסיף למיכל הדלק והא אמור להישרף במהלך העבודה במנוע.
בדלק יש לא רק לכילוך,גם אבק.
ברכב ישן,שבו לא תמיד יודעים באיזה איכות דלק השתמשו, רצוי לאחר שימוש בתוסף ניקוי להחליף פילטרים,
גם לפי הוראות היצרן.
במידה ורוצים לנקות מזרקים כמו שצריך, עדיף לפי דעתי לנקות במוסך אפילו ב"אינפוזיה".
לגבי מיכל הדלק: במהלך הסבת סיקס להזרקה, והשתלת משאבה פנימית במיכל, ראיתי בעצמי ג'יפה ובוצה בתחתית. מה גם שיש בצינורות (בדלק יש כמות מזערית של חומר שימון). ואפילו בסמוראי שנת 84 בגלל סתימות דלק חוזרות ונשנות נאלצתי לפרק מיכל ולהתקין צינור חדש.
לגבי תוסף ניקוי לשמן: יש את ה"פלאש", שלו יש הוראות ברורות, אבל יש לקחת בחשבון כי הוא מפרק גם משקעים אשר כרגע מכוסים בלכלוך ולכן יכולה להיוצר נזילה.
תוספי שיפור למינהם לפי דעתי הם רק עבודה בעינים (זאת רק דעתי).
לגבי תוסף בטסט נכון שיש מכונים שפשוט למדו להרויח עו כ 40 ש"ח התוסף עולה למכון כ35 ש"ח לערך וזה מה שיוצר את כל הבלבול בשוק.
ארז

coas
10-10-08, 16:38
במידה ורוצים לנקות מזרקים כמו שצריך, עדיף לפי דעתי לנקות במוסך אפילו ב"אינפוזיה".

"אינפוזיה" לא שונה בהרבה מלשפוך תוסף למיכל דלק, במערכות עם צינור עודפים חלק ניכר מהנוזל שבאינפוזיה חוזר למיכל ושם עושה את פעולתו. במערכת ללא צינור עודפים נוזל הניקוי מעביר משקעים מהצנרת עד למזרק ושם עובר את הפילטר או שלא.

הפיתרון היחיד שיתן ניקוי אמיתי הוא פירוק מזרקים, ניקוי והחלפה של הטעון החלפה.

2 מיכלים של K44 במחיר של 200 ש"ח כולל לא עשו את שעשה ספרי קרבורטורים במחיר 40 ש"ח עשה (פירוק וניקוי המזרקים עם הספריי), אפילו לא קרוב.

אבי, עייפתי, או שלא קראת או שקראת ולא הבנת, בכל מקרה אתה מסרב לקלוט עובדות וממשיך להסתמך על תחושות כאומדן אוביקטיבי. אני לא יודע באיזה מחיר אתה קונה שמן אבל אני משלם כל פעם 140 ש"ח לשמן של קטרפילר, 2 מיכלים. כנראה שאני פראייר. נשאיר את זה כאן וכל אחד יעשה כישר בעינו.

ד ו ר ו ן
10-10-08, 16:54
אני לא יודע באיזה מחיר אתה קונה שמן אבל אני משלם כל פעם 140 ש"ח לשמן של קטרפילר, 2 מיכלים. כנראה שאני פראייר. נשאיר את זה כאן וכל אחד יעשה כישר בעינו.
איזה נפח מיכל?
בפעם האחרונה שקניתי שמן שלהם הוא עלה 350~ למיכל של 20ל'.
אגב,
בזמנו כשהעלתי את המפרט של השמן הזה בלי לציין מי החברה המייצרת אותו נענתי כי "זה שמן עם תכולה גבוהה תוספים מפחיתי חיכוך ואינו מתאים למנועים בהרצה".

אני משתמש בשמן הזה בלי תוספי שמן כבר כמה שנים, אין לי יכולת לכמת אם המנוע מרוצה או לא ביחס לשמנים אחרים.
השקט היחיד הוא בידיעה מי באמת עומד מאחורי השמן במיכל שאני קונה כי אין מתווכים בין סוכנות קטפילר ובין הצרכן בו יכולים להכנס זייפנים למיניהם ובמפרט הטכני שמאחוריו יש שם מותג שאני חושב שאפשר לסמוך עליו.

בנוסף,
קראתי את המאמר הארוך לגבי הננלוב בשביל העניין,
מצטער, אבל גם בתור פסימיסט טכני שאוהב נתונים אמפיריים הוא לא שיכנע אותי בנכונות המסקנות שלו שנשענות על שרשרת הנחות ולא על בדיקה.

coas
10-10-08, 17:14
איזה נפח מיכל?
בפעם האחרונה שקניתי שמן שלהם הוא עלה 350~ למיכל של 20ל'.

מיכל של 5 ליטר במחיר של 70 ש"ח. אין לי מקום לאכסון 20 ליטר.

בנוסף,
קראתי את המאמר הארוך לגבי הננלוב בשביל העניין,
מצטער, אבל גם בתור פסימיסט טכני שאוהב נתונים אמפיריים הוא לא שיכנע אותי בנכונות המסקנות שלו שנשענות על שרשרת הנחות ולא על בדיקה.

אין כאן נתונים אמפירים, זו כימיה אנליטית בסיסית שנלמדת בשנה א', כנראה שלא במכון וויצמן. אם ננולב שינו את תורת הכימיה אוליי מגיע להם פרס נובל... השלב הבא הוא אלכימיה מודרנית.

ננולב הם אלה שצריכים להוכיח יעילות ולא גורם אחר להוכיח את ההיפך, הטענות שלהם בדבר יעילות אינן אמפיריות גם כן. לא ראיתי מחקר בו נלקחה קבוצת מחקר גדולה (מאות מנועים) ולאורך זמן/ק"מ משמעותי עם קבוצת ביקורת. אתה יודע, כמו שעושים מחקר רציני, במכון וויצמן למשל....

ישנן דוגמאות רבות לשרלטנות שמתהדרת במוניטין של מוסד אקדמי כזה או אחר רק משום שאחד היזמים עבד במוסד הנ"ל.

ד ו ר ו ן
10-10-08, 17:25
אין כאן נתונים אמפירים, זו כימיה אנליטית בסיסית שנלמדת בשנה א', כנראה שלא במכון וויצמן. אם ננולב שינו את תורת הכימיה אוליי מגיע להם פרס נובל... השלב הבא הוא אלכימיה מודרנית .
הכותב מתייחס לכך שהחלקיקים קטנים וקשים כ"כ שהלחץ של המתכת בין הצילינדר והבוכנה/רינגים יגרום לחדירתם למשטח הפנים של אחד מהמשטחים, מה שעפ"י התאור אמור לפרק מאד מהר את אחד מהמשטחים ולגמור את המנוע.
גם אם יש כאן שרלטנות ביחס ליעילות החומר לא נראה לי שהם עד כדי כך טיפשים או מוכנים לסכן את עצמם בתביעות.

ננולב הם אלה שצריכים להוכיח יעילות ולא גורם אחר להוכיח את ההיפך, הטענות שלהם בדבר יעילות אינן אמפיריות גם כן. לא ראיתי מחקר בו נלקחה קבוצת מחקר גדולה (מאות מנועים) ולאורך זמן/ק"מ משמעותי עם קבוצת ביקורת. אתה יודע, כמו שעושים מחקר רציני, במכון וויצמן למשל....
ישנן דוגמאות רבות לשרלטנות שמתהדרת במוניטין של מוסד אקדמי כזה או אחר רק משום שאחד היזמים עבד במוסד הנ"ל.
זה לא שהם שיכנעו אותי שמצאו את המצאת העשור ואני רץ לקנות את החומר, גם הם לא בדיוק מציגים נתונים מרשימים בלשון המעטה אבל גם האופוזיציונר לא מבריק בנימוקים שלו.

זה שיש תוספים להפחתת חיכוך בשמנים זאת עובדה,
זה שהם עובדים זאת עובדה,
זה שיש ריכוזים שונים בסוגי שמנים שונים-גם כן קיים בפועל,
עכשיו,
מה היחס האופטימלי בין כמות התוסף בשמן "רגיל" (עלות ששווה ליצרן) לבין התועלת שמקבלים (אולי) אם את אותו תוסף אתה קונה ומוסיף לבד?
הרי יש חברות שמוכרות גם את השמן(שבו יש את התוסף בריכוז כלשהו) וגם את התוסף בנפרד.

coas
10-10-08, 18:15
הכותב מתייחס לכך שהחלקיקים קטנים וקשים כ"כ שהלחץ של המתכת בין הצילינדר והבוכנה/רינגים יגרום לחדירתם למשטח הפנים של אחד מהמשטחים, מה שעפ"י התאור אמור לפרק מאד מהר את אחד מהמשטחים ולגמור את המנוע.
גם אם יש כאן שרלטנות ביחס ליעילות החומר לא נראה לי שהם עד כדי כך טיפשים או מוכנים לסכן את עצמם בתביעות.

כן ולא, תלוי באיזה חלק מדובר. הכותב גם מציין את הגמישות היחסית של המתכת, הכדורית נדחסת פנימה ומשתחררת לאחר שפג הלחץ.

הטענה שהננולב עובד כמו גרפיט היא נקודת הכשל, גרפיט הוא חומר הבנוי בצורה יחודית, שכבות סימטריות עם קשרים חלשים בין השכבות וקשרים חזקים יותר בתוך כל שכבה, הפעלת לחץ על שכבה אחת מני כמה יגרום לתנועה של שכבה על גבי שכבה- בתנאי שהלחץ חד כיווני ובתנאי שישנן שתי שכבות לפחות עם מאפייני קשרים כימיים כמו בגרפיט.
ננולאב, על פי היצרן, עובד כשכבה אחת של כדוריות ללא קשר בינהן או עם קשרים אקראים. בנוסף, לחץ חיכוך במנוע אינו חד כיווני, לרוב מעגלי.

מה היחס האופטימלי בין כמות התוסף בשמן "רגיל" (עלות ששווה ליצרן) לבין התועלת שמקבלים (אולי) אם את אותו תוסף אתה קונה ומוסיף לבד?
הרי יש חברות שמוכרות גם את השמן(שבו יש את התוסף בריכוז כלשהו) וגם את התוסף בנפרד.
זאת הטענה העיקרית כנגד תוספים, כמה אבץ צריך? כמה מתוספי נגד הקצפה? כמה מונעי חלודה וחמצון? כמה פולימר כדיי לשנות צמיגות?

אני לא יודע, אתה לא יודע וגם אבי ידידנו לעיל לא יודע. בפועל, אם אתה משתמש בתוסף, אתה שופך פנימה תוספיי שמן מסוגים שונים ובמינונים שונים שאין לך שמץ מושג מה תהיה השפעתם על הריכוזים הקיימים כבר בשמן שקנית, אם ישנה אינטראקציה שלילית בין הרכיבים או מינון יתר של אחד מהם. כמות גדולה מידיי של אבץ תביא להרס של הממיר הקטליטי למשל.

יצרני שמן מוכרים תוספים שונים כי זו עוד דרך להרוויח כסף וכי במקרים ספציפים נדירים נדרש יותר מתוסף X או חבילת תוספים, במשאיות הנוסעות באלסקה בתנאי קור קיצוני או Road-Train באוסטרליה, למשל. לא לרכב שמבלה את מרבית זמנו בכבישי ישראל ולא, ביקור בנגב אחת לחודשיים היא לא דוגמא לתנאי אקלים קיצוניים.

דורון, לא מיצינו את העניין עכשיו ולפני עשרות דיונים?

asafk
10-10-08, 23:21
זה שיש תוספים להפחתת חיכוך בשמנים זאת עובדה,
זה שהם עובדים זאת עובדה,
זה שיש ריכוזים שונים בסוגי שמנים שונים-גם כן קיים בפועל,
עכשיו,

קח בתור הנחה שהשמן שאתה קונה, מיצרן מכובד, מכיל בתוכו בדיוק את הריכוז האופטילי של תוספים. לא עולה להם יותר להוסיף או לגרוע מעט מחבילת התוספים. לעומת זאת, איך יצרן התוספים יודע לאיזה שמן תוסיף את התוסף? ומה יש בו? מה ההרכב הכימי שלו? הוא לא יודע.

אסף.

ד ו ר ו ן
11-10-08, 00:00
קח בתור הנחה שהשמן שאתה קונה, מיצרן מכובד, מכיל בתוכו בדיוק את הריכוז האופטילי של תוספים. לא עולה להם יותר להוסיף או לגרוע מעט מחבילת התוספים. לעומת זאת, איך יצרן התוספים יודע לאיזה שמן תוסיף את התוסף? ומה יש בו? מה ההרכב הכימי שלו? הוא לא יודע.
אסף.
אני אישית לוקח את ההנחה הזו ולכן רוכש שמן ממקור איכותי וידוע כדי לקבל את כל החבילה בצורה "מסודרת".

מצד שני חברות כמו ליקווימולי ואחרות משווקות תוסף לשמן וגם שמן עם התוסף בפנים..

coas
11-10-08, 08:51
אני אישית לוקח את ההנחה הזו ולכן רוכש שמן ממקור איכותי וידוע כדי לקבל את כל החבילה בצורה "מסודרת".

מצד שני חברות כמו ליקווימולי ואחרות משווקות תוסף לשמן וגם שמן עם התוסף בפנים..

כנראה שהייתי מעורפל מעט בתגובה הקודמת, יש שימוש בתוספים במקרים מיוחדים וגם אז, השמן הוא שמן נתון שידועים הרכיבים שבתוכו עד למיליגרם האחרון. באותו אופן התוסף, ידוע בדיוק מה התכולה, ריכוזים וכמות.
לשם כך ישנם יועצים בחברות השמן שתפקידם לספק תשובה כמו "אם כדיי לפתור בעיה X במנוע מסוג Y תוסף שמן מסוג Z יספק את הפיתרון". כל זאת כאשר Y ,X ו-Z מוכרים ליועץ וכמות/מינון התוספים בהם ידועה כמו גם המנוע המדובר. בד"כ השואל גם מספק אנליזה, ניתוח מעבדתי, של השמן לאחר השימוש כדיי לאפשר ליועץ לנתח את הממצאים.

מכאן ועד לטענה של מרבית יצרני התוספים שהתוסף שלהם יעשה פלאות לכל שמן, של כל יצרן, כל צמיגות, בכל מנוע, בכל תנאי מזג אוויר..... הדרך ארוכה וברור שזאת שרלטנות רק מעצם הטענה.

לקווי מולי היא היצרנית שפיתחה את liquefied molybdenum disulphide ומכאן גם נגזר השם. זהו מוצר הדגל של החברה מיום היווסדה וכיום קיים גם בשמנים של חברות אחרות. ומכאן האינטרס של החברה למכור כמה שיותר מהתוסף הנ"ל שאומנם יעיל אבל שוב, בכפוף לנאמר לעיל- כאשר המינונים ידועים בשמן ובתוסף וההשפעה ההדדית.

idanw
11-10-08, 11:02
אני לא יודע אם שמתם לב, אבל השאלה המקורית הייתה במה שונה שמן שמיועד למנוע טורבו? ועד כמה קריטי להשתמש בכזה בTDI300 נניח?

bartaldn
11-10-08, 20:10
שלום,
אם מדובר על שמן מנוע - אשמח לקבל את דעת המנוסים ב:
TD5 ,כשהיה עליו 140,000 ק"מ הוחלף בלוק וראש מרכב שהושבת, רינגים מחזירי שמן וכו' הכל חדש.עשיתי 100,000 ק"מ נוספים, משתמש ב-20,000 ק"מ האחרונים שעשיתי בשמן: Morris Multilife 5W/40 (http://www.morrislubricants.co.uk/).
מה דעתכם ?

שבוע טוב,
דניאל

asafk
11-10-08, 23:01
אני לא יודע אם שמתם לב, אבל השאלה המקורית הייתה במה שונה שמן שמיועד למנוע טורבו? ועד כמה קריטי להשתמש בכזה בTDI300 נניח?

זה קריטי כי יש לך טורבו במנוע. תשתמש בCF4 או CG4 ויהיה בסדר גמור. כמובן, עדיף להשתמש בדרגת איכות גבוהה יותר, אבל המחיר עשוי להיות גבוה יותר.

אסף.

-->