PDA

צפייה בגרסה מלאה : נזול קירור אנטי פריז

avi110
18-11-07, 17:10
שלום
רכשתי נוזל קירור לרדיאטור מסוג אנטי פריז אדום שמיועד גם למנועי דיזל ולמערכות קירור מאלומניום
השאלה שלי היא האם יש למהול את הנוזל במים (איזה מים?) או שניתן למלא ישירות ללא מהילה
על האריזה קיימת טבלה לא ברורה (בטורקית) שממנה הבנתי כי ככל שיותר קר, יש למהול פחות מים (מ1:2 ל- 1:1)
במידה ואני ממלא ללא מים - האם אני מקבל נוזל איכותי יותר?

שם המוצר אגב: superschutz red g-12 תוצרת חברת LUBEX

תודה מראש
אבי

חימושניק
19-11-07, 08:34
אין להשתמש בנוזל קירור מרוכז כשהוא לא מהול! ראה הוזהרת.

לפי שם המוצר (G-12) מדובר בנוזל תחליפי לנוזל G-12 של פולקסווגן. אם אכן כך הדבר, יש למהול את התרכיז ביחס של 40% תרכיז ו-60% מים.

אם תצרף תמונה של האריזה, נוכל לעזור לך יותר.

yoav21
19-11-07, 08:55
במידה ויש צורך ! לבצע מיהול ולא משנה כרגע היחס, עדיף לבצע זאת עם מים רכים (כאלו שעברו תהליך סינון להוצאת המלחים).
בברכה יואב

avi110
19-11-07, 14:19
תודה על התשובות המועילות

shachar
19-11-07, 15:58
כמה "חסכת" כדי לקנות נוזל עלום עם טבלא לא ברורה שאולי הוא חיקוי של פולסווגן ואולי לא?

idanw
19-11-07, 16:05
לאחר סיבוב קצר בתל-אביב.. לא ממש מצאתי נוזל קירור מוכר לבלוק אלומיניום.
איזה נוזל קירור אתם שמים? עדיפות לנוזל מוכן, איפה קניתם? וכמה עלה?

תודה, עידן

rlzel
19-11-07, 16:41
לאחר סיבוב קצר בתל-אביב.. לא ממש מצאתי נוזל קירור מוכר לבלוק אלומיניום.
איזה נוזל קירור אתם שמים? עדיפות לנוזל מוכן, איפה קניתם? וכמה עלה?

תודה, עידן

עידן,
כנס למוסך בעין יהב יש להם.
הראל

avi110
19-11-07, 16:53
שלום

אני לא יודע אם חסכתי או לא, בכל מקרה לא זו היתה המטרה במקרה הזה(נהפוך הוא)
הזדמן לי להיות בזוקו בחולון ושם המליצו לי על הנוזל הנ"ל, שנמכר בבקבוקי 1.5 ליטר במחיר בערך 25 ש"ח. (לידיעה כללית בפעם האחרונה שהחליפו לי מים ברדיאטור במוסך מתמחה ברכבינו, חייבו אותי לפי 25 ש"ח לליטר לא כולל ועכשיו שמתי לב גם לכמות - 12 ליטר? דיפנדר TDIׂ)

לי הנוזל שרכשתי נראה מקצועי (גם אם הוא חיקוי - מבוסס על נוסחה גרמנית) מפירמה ידועה, והוא כולל התייחסות ספציפית לרכיבים מאלומניום. יותר מזה אין לי כלים לשפוט מלבד נסיון...

תודה
אבי

avi110
19-11-07, 17:01
למי שרוצה נוזל אדום מוכן - לחברת קסטרול יש

asafk
19-11-07, 23:01
הצבע, כפי שנאמר כאן כל כך הרבה פעמים בעבר, אינו משנה. אם החומר מחברה ידועה, ונקנה במקום אמין, ומסומן שעומד בתקן רצוי- זה טוב, ולא משנה מה הצבע.
אגב, בתחנות של סונול יש נוזל "ביולוגי" שהוא מה שרצוי למנועי אלומיניום (ומחליפים אותו פעם ב5 שניפ ולא פעם בשנתיים)

אסף.

איציק - 4X6ZH
20-11-07, 08:16
הנוזל בעל אורך חיים מופלג מסתובב בחלק מכלי הרכב בארץ .
עד היום ( לאחר כ 5 שנים ) לא מצאתי שהוא יותר טוב.
בינתיים הוא מאד מסריח במיוחד כשהוא מתישן
הוא יקר והלקוחות לא מבינים למה לשלם כמה מאות שקלים על " מים " .
זה מזכיר לי צבעים שמדללים במים ( במקום בטינר )
דיסקיות ברקס ללא אזבסט
מנוע ללא סתמים
פלסטיק חד פעמי
בקיצור מי שרוצה להיות ירוק היום יש הרבה חלקים ירוקים ....

איציק

אסף ד.
01-10-12, 15:28
מנועי TD5 דורשים OAT פירושו - organic acid technology
נוזל מאוד מומלץ למנועים מהסוג של לנדרובר הוא Zerex HD ExtendedLife - המפרט הוא פה (http://www.valvoline.com/pdf/zerex_extended_life.pdf)
להשוואה בין המוצרים שהחברה מייצרת - טבלת השוואה (http://www.whitfieldoil.com/downloads/ZerexAntifreezeLineupChart.pdf)

נוזלים נתמכים OAT בלבד בטבלה הם:
Zerex HD ExtendedLife
Zerex ExtremeLife

לגבי HOAT - Zerex G-05 - אין לי מושג האם מתאים.

BackDoorMan
06-10-12, 09:28
יש בחולון אצל משה מאוטוספורט, שדרות ירושליים ליד מס הכנסה וביטוח לאומי, 160 משהו כזה.
יש לו זרקס ו וולוליין ומחירים טובים והוא פתוח גם בימי שישי עד מאוחר.

שחף110
07-10-12, 09:23
מהניסיון שלי ב TDI300 - פרסטון ירוק, לא מהול.

איל מ
12-10-12, 09:41
נוזל קירור ורוד של פז.
הנוזל הוא מצוין ובמפרט של "shell" אם אני לא טועה (אם לא אז חברה מוכרת אחרת).
בכל מקרה, אני נמנע מלקנות נוזלים המצריכים מהילה. לא סומך על מים "מזוקקים" בחנויות חלקי חילוף.

boaz avrahami
12-10-12, 15:37
מים רכים אינם מים מזוקקים.

אם אני לא טועה מים מזוקקים ממש לא מומלצים למנוע ואם אינני טועה אף עלולים לגרום נזק.

איל מ
27-06-15, 11:48
מעלה את השרשור מהאוב עם עוד קצת חומר למען הדורות הבאים.
לגבי TD5 (אבל נכון לרוב הלנדרוברים, גם ישנים יותר)
בגדול הנוזל המומלץ הוא אתילן גליקול (ללא אתנול) בטכנולוגיית OAT שפירושה Organic Acid Technology (בד"כ בצבא אדום, כתום או צהוב).
זה נוגע לרוב דגמי הלנדרובר למעט אלו שבאו עם מנועי ב.מ.וו (ריינג'רובר משנים 2003-2005 ואולי דגמים נוספים שבהם שמים נוזל כחול במפרט g48 של ב.מ.וו).
הריכוז 50/50 (יותר מדי פוגע ביכולת הקירור ופחות מדי לא מממש את ההגנה שהתוספים מספקים). בכל מקרה בארץ הטמפ' לא יורדות נמוך מדי ואין צורך להעלות ריכוזים. רוב הנוזלים המוכנים של החברות המובילות באות בריכוז הזה וכך נמנע גם הויכוח עם אילו מים לדלל).
ישנה אזהרה לגבי ערבוב הנוזל האדום/כתום/צהוב עם נוזלים אחרים ובמיוחד עם הכחול מחשש לתגובה ביניהם העלולה ליצור ג'ל שסותם את המעברים במערכת.
מתוך rave (של דיסקוTD5):
Anti-freeze
Use Havoline Extended Life Coolant (XLC), or any
ethylene glycol based anti-freeze (containing no
methanol) with only Organic Acid Technology
corrosion inhibitors, to protect the cooling system
CAUTION: No other anti-freeze should be used
with Havoline Extended Life Coolant.
The cooling system should be drained, flushed and
refilled with the correct amount of anti-freeze solution
at the intervals given on the Service Maintenance
Check Sheet.
After filling with anti-freeze solution, attach a warning
label to a prominent position on the vehicle stating
the type of anti-freeze contained in the cooling
system to ensure that the correct type is used for
topping-up.

The overall anti-freeze concentration should not fall,
by volume, below 50% to ensure that the anti-corrosion
properties of the coolant are maintained.
Anti-freeze concentrations greater than 60% are not
recommended as cooling efficiency will be impaired.
The following recommended quantities of anti-freeze
will provide frost protection to -48C (-53F):

TD5
Concentration 50%
Amount of Anti-freeze 4 litres
כאן יש אחלה סרטון עם הסבר:

https://www.youtube.com/watch?v=1kA93p7VbVA

אני משתמש היום בzerex hd extendlife. בדיפנדר השתמשתי בנוזל של פז (בזמנו היה זה נוזל של חברת shell בבקבוקים של פז. היום אני פחות מעודכן).
לקסטרול גם נוזל ייעודי והנוזל המקורי של לנדרובר הוא XLC של Havoline.

ד ו ר ו ן
27-06-15, 16:13
מים רכים אינם מים מזוקקים.
אם אני לא טועה מים מזוקקים ממש לא מומלצים למנוע ואם אינני טועה אף עלולים לגרום נזק.
מים מזוקקים עניים במינרלים, וכדי להשוות פוטנציאליים, הם ״גונבים״ יונים מהסביבה הקרובה, כלומר מהמתכת של המנוע.
בפועל, זה גורם לעיכול פנימי של מתכת המנוע, חלקי צנרת ורדיאטור.

amit1
27-06-15, 19:23
אני משתמש בנוזל של קטרפילר.

איל מ
27-06-15, 21:27
אני משתמש בנוזל של קטרפילר.
אני לא מכיר ספציפית את הנוזלים שלהם שבמפרט שציינתי אבל מנסיון עם נוזל הקירור הירוק שלהם בכלים חקלאיים אני יכול להגיד שיש להם מוצרים מעולים. מניח שכמו כל חברת רכב אחרת הנוזל שלהם הוא של חברה אחרת המתמחה בשמנים/נוזלים, רק עם מיתוג של קטרפילר.

קונסטון
28-06-15, 18:26
איל, המוסך שם לדיפנדר מוצר של זהרדליה, מים אדומים מוכנים , כתוב תואם G12 ומכיל
MONO ETHYLENE GLYCOL
להחליף ?

איל מ
28-06-15, 18:47
אם אני זוכר נכון G12 הוא תקן לנוזל קירור של פולקסווגן ואמור להיות נטול סיליקט ופוספטים ומיועד למנועי אלומיניום.
בקיצור לא אמורה להיות בעיה אבל אינני מכיר את המוצר הספציפי.
גם מה שאני שם זה בהמלצת מכונאי שעובד עם הרבה רכבים ולאורך זמן רואה את ההשפעות של החומרים שאיתם הוא עובד (ואולי גם גוזר איזה קופון על הלקוח בדרך כמו כולם) ולא כי עשיתי איזשהו מחקר ארוך טווח על החומר הספציפי.

amit1
30-06-15, 14:00
קונסטוו, תחליף את נוזל הקרור למותג איכותי וכמה שיותר מהר כן ייטב.

omri_t
30-06-15, 14:13

עמית,
למה החלטת שזה כל כך רע שחייבים להחליף?
סתם כי אתה לא מכיר?

amit1
30-06-15, 16:37
היות ואני מבין את משוואת עלות/תועלת/ נזק אפשרי במידה ו....יצרן עם מותג שהשקיע במותג מיליארדי דולרים יוודא שהמוצר איכותי ולא יקח סיכון. פשוט מאוד.

איל מ
30-06-15, 16:53
זהר דליה היא אולי לא חברה בעלת שם עולמי אבל אני מספיק בוטח בהם שהם לא יכתבו שקרים על מוצר שיוצא ממפעלם. אם כתוב שזה עומד במפרט g12 אני מאמין להם.

amit1
30-06-15, 17:34
זוהר דליה מפעל מכובד, בזה אין ספק. למרות זאת הייתי מעדיף את וולווליין,קטרפילר.....

boaz avrahami
30-06-15, 18:11
אתה בטוח שקטרפילר מייצרים בעצמם נוזלים ושמנים ולא גוזרים קופון על השם ונותנים ליצור ליצרן כימיקלים דוגמת זוהר דליה?
אני חושב שזוהר דליה מפעל אמין ואיכותי ואני הייתי בהחלט סומך על התאמה לתקן שנכתבה על ידם וקונה בזול מוצר איכותי בלי לשלם פרמית מיתוג.
אבל זה רק אני

קונסטון
30-06-15, 18:26

תודה עמית על ההמלצה
ולאחרים על התמיכה:) להיות רגוע שזה תקין עד לפחות הטיפול הקרוב להחלפת צינור מים קטן...אז בהזדמנות אשאל את המוסך על משהו הכי איכותי
לא בטוח שחויבתי במחיר זול בכלל מאשר מותג אחר, פשוט זה מה שמלאו במוסך ולשאלתי אם זה מהדגם "המפואר"...השיבו הכי טוב...ולקחתי אחד רזרבי.

ד ו ר ו ן
30-06-15, 18:26
בועז,
מה שמשנה זה התו-איכות שהמוצר מקבל עם השם שלהם.

גם אמריקן איגל, טויוטה, man, בובקאט, ואחרים מוכרים חלפים ונוזלים תחת הלוגו שלהם, וההבדל הוא בסטנדרט שכל אחד קובע לעצמו.

boaz avrahami
30-06-15, 18:37
בעוונותי אחרי הצבא שיווקתי איזה שנה שנתיים שמנים ומוצרי סיכה לרכב.
כמות הבלופים סביב הנושא הזה עצומה ולא כל מה שנחשב איכותי באמת איכותי.
שים לב שלרוב המוצרים תווית שמציינת שהם עומדים בדרישות תקנים מסוימים.
לרוב מדובר בשמני בסיס או כימיקלים שעליהם היצרן מוסיף ״חבילת תוספים״ גינרית שרוב היצרנים קונים מאותו המקור...
המלצת יצרני הרכב והיבואנים לרוב הינה חסות בתשלום למותג/ים

amit1
30-06-15, 18:41
בועז, שווה לי לשלם פרמיה זניחה לטעמי כדי לקנות מוצר של מותג כמו קטרפילר...
אני בטוח שאתה יודע איזה נזק יכול לגרום מוצר לא איכותי.

ד ו ר ו ן
30-06-15, 19:09
בועז,
לפני כמה שנים החלפתי ברכב שמן גיר.
קניתי שמן סינטטי מלא של zik, לכאורה לפי המפרט הנדרש.

כמעט מיד אחרי ההחלפה היה קושי בשילוב הילוך שני בתחילת נסיעה ראשונה בבוקר כשהיה קר בחוץ, ועד שהגיר התחמם, ההחלפות היו לא כמו פעם.

החלפתי לשמן בתקן זהה של סונול.
הגיר חזר להתנהג רגיל.
תקן זה לא בהכרח אינדיקציה.

שם של חברה מכובדת בתחום הוא עוד תו-תקן מעבר לתקן על הנייר.

איל מ
13-12-15, 21:19
מקפיץ שוב ומעדכן את השרשור.
לאור הקושי באיתור נוזל קירור OAT של zerex חיפשתי קצת מידע על נוזל הקירור dex-cool של פרסטון, הנפוץ בכל חנות רכב או סתם חנויות עשה זאת בעצמך.
על הגלון לא רשום שזה OAT והאמת היא שלא רשום הרבה בכלל, רק תקנים של יצרניות רכב שונות, שלא היה לי זמן למצוא מה אומרים.
בקיצור מצאתי את הכתבה הזאת:
http://articles.sae.org/11284/

ששוה לקרוא גם אם זה קצת ארוך ובאנגלית.
בגדול כתוב שם שב-2013 GM עברו לנוזל נטול סיליקטים המבוסס על oat. בהקשר זה נכתב בהמשך שהנוזל של פרסטון המאושר ע"י GM עומד בסטנדרט הזה (dex-cool) ואכן על הגלון שתמצאו ברוב החנויות של dex-cool מופיע ליד המותג גם סמל של GM.
אגב, לפי הכתבה, המעבר לOAT לא תמיד נובע ממה הדבר הכי טוב למנוע אלא שיקולי עלות/תועלת או תקני זיהום כאלה ואחרים.
יש בכתבה עוד הרבה פרטים מעניינים על איזה נוזל ובאיזה צבע (בד"כ ללא משמעות אמיתית) משתמשים באילו חברות רכב ומה ההבדל בין הסטנדרט היפני לאירופאי.
כמו כן לידיעה, מסתבר שחלק מהנוזלים המודרנים הללו, בגלל שימוש ברכיבים אורגניים תוקפים דווקא אטמי וצינורות סיליקון!

בקיצור תשקיעו כמה דקות בקריאה זה שווה.

נ.ב.
כרגע שמתי פרסטון עקב החלפה לא מתוכננת של צנרת הקירור + רדיאטור. ז'תומרת תכננתי החלפה אבל צינור כשל ברגע הלא מתאים ועקב לחץ זמן לא יכולתי למצוא zerex.

אסף ד.
14-12-15, 00:07
ZEREX יש למכביר ברדיאטור רחובות.
בדקת?

http://www.valvoline.com/our-products/antifreeze-products/zerex-dex-cool-antifreeze-coolant

-->