PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'ימני - מקצה שיפורים

יוש
30-11-07, 17:08
לפני חצי שנה נרכש הג'ימני, 5 שנים לאחר שנמכרה הפרוזה שהייתה צמודה אלי 3 שנים.
ב 5 השנים החולפות התמסרתי לחלום ילדות שהתממש בדמות 4 אופנועי כביש. החוויה הדו"גית היתה מצויינת אך חיידק השטח לא הרפה והופ... הלך סוזוקי אחד ובמקומו הגיע הסוזוקי הקטן והמרוכז.

הג'ימני נרכש משיקולי עלות/תועלת יבשים. החיבה לשטח מבוססת בגישתי בעיקר על טיולים, עם דגש על טיולים. חוויות עבירות גם הן תופסות מקום של כבוד, אך הן לא העיקר ולא המטרה.
כך נבחר הג'ימני - בעל גנים טובים לשטח, חסכוני, זול לרכישה ולתחזוקה ואמין. הרכב משרת כרכב מנהלתי ביום יום ולכן חשוב היה להסתפק בכלי שיותאם גם לנסיבות שכאלו.

הלב רצה היילקס. ההגיון הקר בשלב זה ניצח והלב יחכה עוד שלוש שנים.

מספר שבועות של חיפושים ונמצא המועמד. כלי שמור מאדם מבוגר ואחראי, גיר אוטומטי מודל 2004 (ותודה לאילן מטבעון).
הבעלים הקודם זיכה את הרכב במיגון מקיף של אספיר - סרן קדמי, טרנספר, מיכל דלק ומדרגות צד.
הוא צוייד גם בוו גרירה נשלף וגגון של קלגגון.
הרכב הובל אחר כבוד לאזור המרכז.

קצת שטח קצת כביש, כמה שבועות ונתגבשה התוכנית למקצה השיפורים. להלן סיכומה:

מיגונים - הרכב נרכש ממוגן. מה הייתי ממגן אילולא היה כזה? לא בטוח. מעט השיפשופים שהתרחשו, התרכזו במגן הטרנספר. במרבית המוחלטת של המקרים לא ארעו שפשופי גחון כלל. אין ספק שהאיברים הפנימיים ממוגנים היטב באופן טבעי.
מדרגות הצד מוסיפות בטחון. הרכב והמרכב נמוכים והפנלים נראים כעשויים מקרטון.כבר קרה שאזור הצד חטף מכה. בלי המדרגה העסק שם היה מתקפל לגמרי.
שורה תחתונה - המיגון מומלץ, אך רמת נחיצותו תלויה באופי הנהיגה ונסיון הנהג. לטעמי, ג'יפון שמטייל הרבה (יחסית) זקוק למיגון.

קפיצים/ בולמים - הרכב במקור נמוך וקופצני. מרגישים את מרווח הגחון הדל מיד, למי שרגיל ליותר. מצבים שבעבר לא היו נספרים, הצריכו הערכות מוקדמת עם הג'ימני (הפרוזה היתה עם צמיגי 235 ודילגה יפה על סלעים).
גם הקופצניות בכביש היתה טעונה שיפור. דיגום המתלים היה השלב הבא.
נשקלו מספר אפשרויות. לבסוף נפלה ההחלטה על בולמי קוני. הפירמה בעלת רזומה מכובד ומוכר של איכות. נוסף לכך קיומו של דגם ספציפי לג'ימני (גם ל tough dog דגם מתאים לג'ימני ומעט זול יותר).
בולמי הקוני ניתנים לכיול בעל 3 דרגות שיכוך. הכיוונון ניתן לביצוע רק כאשר הבולמים מפורקים מהרכב ולא כאשר הם כבר מורכבים עליו.
כעת הם מכוונים על רמת הביניים. השיפור בכביש ישיר ומיידי. הרכב פחות קופצני, יושב טוב על הכביש, מהודק היטב ורמת הנוחות קפצה רמה. בשטח מרגישים בהם היטב. ויברוצים על שבילי עפר מחוצצים נמחקים כלא היו ככל שהמהירות גוברת וזו כבר ממש חוויה. שיפור בנוחות קיים בכל תנאי.
לבולמים הצטרפו רביעיית קפיצי MAD.
שורה תחתונה - שיפור ניכר בנוחות. מרווח הגחון טיפס בכחמישה ס"מ ויש שיפור במהלך המתלה. לא מדדתי בדיוק בכמה. השיפור לא דרמתי אך לצרכים ולתקציב הוא מספק.

צמיגים - הרכב נרכש עם צמיגי 50/50 במידה המקורית 205/70/15.
מיותר לציין, בתנאי ניהוג קשים יחסית בשטח, הביצועים שלהם נמצאו עלובים מאד. בוצעה החלפה לצמיגי שטח מלא של הנקוק במידה 215/75/15, דגם RT03 החדש.
כמה הערות - א. המידה המקורית זערורית. לאחר הגבהה הצמיגים נראים עוד יותר קטנים. גם אחרי שינוי המידה, הצמיגים עדיין קטנים והרכב לא הפך לביגפוט, אפילו לא סמולפוט. בכל זאת יותר גדול, כבר יותר טוב.
ב. צמיגי השטח המלא מתפקדים היטב... גם בכביש. התפקוד היעיל בשטח ברור, אך חשוב להדגיש כי השימוש שלהם בכביש ללא דופי. הגברת הרעש על גבול השולית ואחרי כמה ימים שוכחים ממנה כליל. אחיזת הכביש תקינה ולא הרגשתי שום חשש לבעיה בתחום זה. גם בנסיעה בגשם שוטף מירושלים למרכז. אדגיש כי מלכתחילה סגנון הנהיגה שלי מתון מאד ורגוע. יתכן ובנסיעה אגרסיבית יותר (השם יודע למה מישהו יעשה זאת בקופסת נעליים) יתגלה גבול האחיזה מוקדם מהצפוי.
שורה תחתונה - לעבור לצמיגי שטח ומהר.

נעילה - למה צריך נעילה, ברור. מבחינתי הנעילה, כמו גם יתר השיפורים, לא נועדה להפוך את הרכב לחיית עבירות, אלא לרכב טיולים יעיל ובטוח, כזה שפחות יסב נזקים לעצמו ופחות נזקים לסביבה.
בירורים בקרב דיירי הפורום ומיחוצה לו הובילו לבחירה בלוקרייט 1510 ללא קופלרים חלופיים. אציין כי גם האתר של המוצר (powertrax) מציין כי ברכב משומש יותר עם רכיבי דיפרנציאל שחוקים יותר רצוי להרכיב 1530, הדגם עם הקופלרים החילופיים. רכב חדש יחסית יכול להישאר עם המקוריים. המלצה חמה של מורי ואחרים לדגם ללא הקופלרים גם היטה את הכף.
חבר שטס לארה"ב הביא את הנעילה המבורכת תמורת 750 ש"ח.
והרי הבשורה: הנעילה מבצעת עבודתה נאמנה בשטח והשפעתה בכביש שולית.
חוץ מתיקתוקים קטנטנים והיסחבות לא דרמתית ומקפצצת של הגלגלים האחוריים בפניות פרסה הדוקות, אי אפשר להרגיש שהנעילה קיימת. פשוט כך, שום דפיקות פתאומיות, שום קפיצות של החלק האחורי, שום בעיה בעיקולים. גם הנעילה נבחנה בנסיעה ביום גשם מלא מירושלים למרכז (עם צמיגי השטח).
שום בעיה. פשוט, שום בעיה.
שורה תחתונה - שיפור השיפורים, להתקין ומהר.

סיכומצ'יק - הג'ימני הא רכב יום יום/ שטח מצוין. מהחברה הוא מגיע עם גנים טובים אך עם סירוס קל.
מקצה שיפורים מתון יחסית מאפשר לפוטנציאל הטוב לצאת לחופשי, וזאת, מבלי לפגום או לשבש את אופיו הבסיסי של הרכב ולאפשר לו להרגיש מצד אחד מהודק, איכותי ושלם ומצד שני, פונקציונלי בהרבה.

מוגש בזאת כשירות לציבור הג'ימנאים. ויוה!

שפן13
30-11-07, 18:10
נראה ונשמע נפלא!

תתחדש ותהנה.

אשמח לדעת מה עלות החלפת 4 בולמים.
מת על הגימיני שלי, ומת לשכך את הכביש/מהמורות קצת יותר...

תודה.

יוש
01-12-07, 18:37
אהלן,

מחיר בולם ממוצע הוא סביב 600 ש"ח. תלוי איזה ותלוי בעיסקה.

MMR
03-12-07, 22:26
שאלה לגבי מיגון הגחון-
מהתמונה נראה כאילו יש מגן גחון מתחת לסרן הקדמי, האם זה אכן כך?
לאן הוא מחובר? מהתמונה נראה שתנועת מוטות הרדיוס מוגבלת עקב כך.

יוש
04-12-07, 19:59
אכן מגן גחון (סרן קדמי) מותקן, כפי שצוין בהודעה המקורית.
המגן ממוקם בין מוטות הרדיוס ומחובר באמצעות אותם ברגים המחברים מוטות אלו לסרן הקדמי. מכאן שאין מגבלת תנועה כלשהי. המגן בעצם מחובר לסרן, עולה ויורד איתו כחטיבה אחת.

אגב רשימת השיפורים, אזכיר כמה נושאים נוספים בהזדמנות זו:

נועלי טבורים ידניים - הנושא נשקל כאפשרות, מדוע? בעניין זה אוסיף למספר הפעמים המועט שהנושא נידון בפורום זה בעבר. אמינות מנגנון הואקום מוטלת בספק. עד כמה, ימים יגידו. לי היו מעט מאד, אך עדיין היו, מצבים שלהערכתי הנועלים האוטומטיים לא תפקדו למספר שניות. אם התופעה תהפוך לדפוס חוזר החלפתם תשקל בחום. יש דגם שמתאים לג'ימני ע"י חברה ברזילאית המשווקת בארץ ע"י הנפלד, AVM שמה, אם אני לא טועה.

שנורקל - מי שחושב שצריך, שיתקין. יש דגם מתאים של airtech. אם מישהו מעונין ויכול לייצר אחד טוב בעצמו שיגיד לי ואשמח לעזור. ניתן להוריד מדריך התקנה מפורט מאד של מוצר המדף.

פגושים - יש! שווה את הכסף? לי זה נשמע מוגזם מאד. פגוש מתכת (יפה אמנם) של אספיר עולה סביב 4K. מוגזם כבר אמרתי? אין ספק שיש יתרון לפגוש כזה מול גבב הפלסטיקים הממוקמים בחזית ובירכתיים. אני מתכנן במחשבותיי להביא לידי בניה של "חצי" פגוש - בפגוש הקדמי המקורי במרכז התחתון ישנו חלק פלסטיק שחור שניתן להסיר. אז יש גישה ישירה לבסיסי אוזני הריתום בהם קדוחים חורים המיועדים להברגת הבולבר האופציונלי מהיבואן (נראה לי). לאחר הסרת החלק השחור, אפשר לחבר פגוש צינורות מתכת שאורכו פחות או יותר כאורך החלק המוסר ( + עווד קצת לצדדים) שלא יפגום בזווית הגישה ויגן על החרטום, או רובו. אפשר גם לחבר לקדחים אלו אוזן גרירה, בהנחה, שוב, שהחלק השחור מוסר.

GodsFather
04-12-07, 20:25
היי,

לגבי הטמבון , יש בפורום הצהוב בחור שנהנה עם ג'ימני כבר כמה שנים ובנה במו ידיו טמבון מתכת.

במבט ראשון זה נראה קצת מכוער ,אבל בסה"כ יש לבחור מידות ורשמים ולכן תוכל לנסות לבקש ממנו את הפרטים הללו ומשם להמשיך ולייצר משהו שיהיה לך טוב וגם זול יותר מ4K.

דרך אגב , למה להתקע רק על אספיר ? יש עוד אנשים , בדקת בשוק ?

יוש
04-12-07, 20:44
אם מדובר בפגוש צינורות, עם כל הכבוד, הוא מכוער לאללה. אני דווקא בעד מראה ספרטני, אבל לסמוראי, היילקס וסיקס זה מתאים. לג'ימני קצת פחות.

יש את TOPJEEP בצפון שבונה פגוש דומה לאספיר באלפיה פחות. עדיין יקר מדי לטעמי.

arnonshoshani
04-12-07, 21:23
בתור בעליו הטרי של סמוראי אני מרגיש את הצורך להגיב.

אני עובד היום בסדנת שיפורים כלשהיא וקשה לי לשמוע כל הזמן שאתם בוכים על הכסף שעולה כל דבר.
מה לעשות העבודה עולה כסף וחומרים עולים המון כסף היום וגם על התיכנון והידע עולה כסף היום.
אני מבין בתור בחור לא עזיר שיש הרבה יתרונות כלכליים להיות בעליו של סמוראי או ג'ימיני ומי מאיתנו לא היה מחליף אותו בשנייה בדיפנדר או רנגלר.

בקשר למיגון דיפרנציאל הקידמי בתמונה... אני מבין שבעלי הג'ימיני נהיו שופליסטים!
הרי מישהוא מכר לכם בהרבה כסף כף של טרקטור ושיכנע אתכם שזה טוב. זה אחד המיגונים הפחות טובים שקיימים בשוק ובאמת ובתמים עדיף לסרן ולרכב בלעדיו.
ראיתי כבר כמה ג'ימיני שהמיגון יצר להם בעיות בסרן.

אישית אני מאד בעד פגוש צינורות אבל זו דעתי האישית. נכון שזה מתאים יותר לרכבים מסוקסים... אבל הלא זו המטרה שאתם שואפים אליה בג'ימיני שיהיה פחות לפלף???

ארנון

GodsFather
04-12-07, 22:19
ארנון בסמוראי ? לרדת בגדול מה??? :grin:

אכן נשמע כאילו מדובר בהתבכיינות על כסף , אבל תסכים איתי שבין עבודת מסגרות פשוטה וטובה להנדסת אנוש המעולה שאתם עושים יש הבדל של כמה אלפים טובים , נכון ? טמבון כמו שיש אצלי בסמוראי וכמו שמפורסם פה באתר , כמה שהוא יהיה יפה ומרשים , לא יתקרב באיכות לטמבון זהה בצורתו שאתם בסדנא תכינו.

לא מדובר ברכב כמו האמר 2/3 או לנד-קרוזר מלוקק שרמת הגימור היא קריטית, כל שכן החיישים בטמבונים , האוירודינמיות ועוד שיקולים הנדסיים וכד'.

נכון שיש הבדל בגימור גם בין סמוראי לג'ימני , אבל עדיין יש מקום להתבכיינות ולכן מנסים יותר לעשות לבד מאשר לפנות לסדנא ברמת האיכות של אוברלנד או אספיר.

אין כאן פגיעה בכבוד הסדנא, נהפוכו, יש כאן רצון להגיע לרמה שלה אבל פשוט אין יכולת כלכלית , אחרת פתאום הייתה צצה לה ההצדקה.

בין רכב ב50-70 אלף לרכב של 200 אלף ומעלה (הרבה מעלה), יש הבדל גדול גם ברמת ההכנסה של הבעלים ומכאן גם רמת ההצדקה של ההוצאות עליו.

אף אחד לא קרא לכם או לשכמותכם גנבים או שוחטי מחירים ושאר אלגוריות בסגנון בשל המחירים.

arnonshoshani
04-12-07, 22:28
תתפלאו לדעת אבל אפילו יצא לי לבנות פגושים לג'ימיני וסמוראי.
הכל עניין של מחיר וצורך.
נכון ואני מבין את הרצון להיות כאחד העם (בשטח) וסמוראי הוא רכב שטח אמיתי (הילוך כוח ושני סרנים חיים) אני רק מקווה שאנשים יבינו שאיכות עולה כסף.
כל אחד עם ידע בסיסי במסגרות וקצת ידע טכני יכול לעשות המון דברים לבד אבל כמו שאמרת זה לא אותו דבר.

הסמוראי שאני מחזיק כרגע הוא רכב הפנאי שלי (שישי שבת) בשאר הזמן אני מסתובב עם אופניים (כושר אתה מבין) ולסמוראי עוד נכונות רבות ונצורות החל בכלוב מלא, שתי נעילות, יחסי העברה, קיט טרנספר, הסבה לספירלי ועוד כהנה וכהנה.

מקווה לעדכן לפי התקדמות למרות שאני לא ממהר.

ארנון

סוזי המשתוללת
04-12-07, 22:42
ארנון
אחרי תקופה ארוכה עם הסמוראי ובטח אחרי קצת שיפורים אתה לא תרצה כלים אחרים :-D

Viper
04-12-07, 22:59
יוש,
הרכב נראה מדהים!
אגב, איזה מידת צמיגים הוא נועל? בתמונה זה נראה לא משהו סטנדרטי בג'ימיני שמסתובבים בארץ...

asafk
05-12-07, 00:09
אני ממליץ על עוד שני שיפורים שלא עולים כסף-
1. שייבות גדולות לבולמים האחוריים- בעין התחתונה, שיבה אחת בחלק החיצוני (ראש הבורג), כדי למנוע מהבולם להישלף החוצה בהחלקה על סלע.
2. האוזניים של מוטות הרדיוס (החיבור לשלדה)- קח פטיש ותעקם אותם באופן אחיד, החוצה (ממש מעט). כשהם יתעקמו לבד, חלק החוצה וחלק פנימה- זה יהיה פחות אסטטי וגם יגרום לציפצופים מהמתלים.

אסף.

erzliberman
07-12-07, 11:33
פגושים - יש! שווה את הכסף? לי זה נשמע מוגזם מאד. פגוש מתכת (יפה אמנם) של אספיר עולה סביב 4K. מוגזם כבר אמרתי? אין ספק שיש יתרון לפגוש כזה מול גבב הפלסטיקים הממוקמים בחזית ובירכתיים. אני מתכנן במחשבותיי להביא לידי בניה של "חצי" פגוש - בפגוש הקדמי המקורי במרכז התחתון ישנו חלק פלסטיק שחור שניתן להסיר. אז יש גישה ישירה לבסיסי אוזני הריתום בהם קדוחים חורים המיועדים להברגת הבולבר האופציונלי מהיבואן (נראה לי). לאחר הסרת החלק השחור, אפשר לחבר פגוש צינורות מתכת שאורכו פחות או יותר כאורך החלק המוסר ( + עווד קצת לצדדים) שלא יפגום בזווית הגישה ויגן על החרטום, או רובו. אפשר גם לחבר לקדחים אלו אוזן גרירה, בהנחה, שוב, שהחלק השחור מוסר.

עזוב אותך פגוש!!! כך דיסק טוש סמן ותחתוך את החלק הראשון שיתקע באדמה ותקווה שזה יצא כך

יוש
07-12-07, 15:26
הצעה מעניינת.

אגב, מצאת פתרון בענין אוזני הגרירה?
יש לך רעיונות נוספים לייעול מערכות שבא לך לחלוק עם קהל הצופים?

erzliberman
09-12-07, 11:11
הצעה מעניינת.

אגב, מצאת פתרון בענין אוזני הגרירה?
יש לך רעיונות נוספים לייעול מערכות שבא לך לחלוק עם קהל הצופים?

בתשובה לשאלתך כן יש לי פתרון לאוזני הגרירה-
א) כאשר אתה נמשך/מושך דאג לחבר את שני אוזני הגרירה כך שתוכל לחלק את העומס (עד היום זה עבד והאוזניים ישרות כמו סרגל)
ב) בלי שום קשר תראה את התמונה המצורפת, קח חתיכת קרטון שרטט את זה בול לפי התמונה ולפי המידות של הרכב שלך ותן את השבלונה למסגר או מישהו אחר שאתה מכיר שיוכל לעשות לך את זה

erzliberman
09-12-07, 11:17
בתשובה לשאלתך כן יש לי פתרון לאוזני הגרירה-
א) כאשר אתה נמשך/מושך דאג לחבר את שני אוזני הגרירה כך שתוכל לחלק את העומס (עד היום זה עבד והאוזניים ישרות כמו סרגל)
ב) בלי שום קשר תראה את התמונה המצורפת, קח חתיכת קרטון שרטט את זה בול לפי התמונה ולפי המידות של הרכב שלך ותן את השבלונה למסגר או מישהו אחר שאתה מכיר שיוכל לעשות לך את זה

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=4054

-->