PDA

צפייה בגרסה מלאה : סיפורו של טסט. ויש גם מוסר השכל

דרור ברלי
27-12-07, 11:41
הפעם נתעסק רק במשהו קטן שקרוב לכולנו.

לפני שבוע וקצת הגיע מועד המבחן השנתי (טסט).
אי אפשר לומר שאין לי נסיון מר עם ג'יפים בטסטים. רק 18 שנה. כולנו יודעים שג'יפ CJ/סופה לא נכנסים למסלול הבדיקה ועוברים, לפחות לא במכוני הבדיקה במרכז הארץ, אפילו אם הם במצב סטנדרטי עד העצם וחדשים מתע"ר.
זה לא חדש, זה לא ניוז, ובאמת אין מה להתעצבן, כי יש גם פתרונות ידועים למצב הזה - יש כאלה שהולכים בבוקר למאכער, נותנים את הרשיונות עם כמה שטרות מקופלים בפנים, ובערב מקבלים את הרשיון מוחתם "כדת וכדין". זה הפתרון הכי קל, ובשורה התחתונה גם הכי זול. אבל זה לא רק מושחת, זה פשוט מסוכן. אלפי גרוטאות במצב שמסכן את כולנו ואת משפחותינו נוסעות ככה במדינת ישראל. זה פשע לשמו ואני נגד.

הפתרון השני קצת יותר יקר, וזה גם מה שאני עושה. לפני הטסט הג'יפ נכנס למוסכניק ותיק שאמין עלי, הוא בודק היטב ומתקן מה שצריך אם צריך, ולוקח את הג'יפ לטסט. הג'יפ נכנס למסלול ונבדק כדת וכדין. מה ההבדל בין אותו מוסכניק לביני/ביניכם? שאותנו יכשילו על כל מיני קשקושים, ואותו - לא. זה בסדר, זה מקובל, וזה גם פחות או יותר חוקי, או נכון יותר - זה לא "לא חוקי".

השנה שום דבר לא היה שונה למראית עין. המוסכניק טיפל בג'יפ - החליף תפוח הגה, בדק ברקסים, חשמל וכו', ונכנס עם הג'יפ לטסט, הכל רשום ברשיון (צמיגים,כננת), מכני/חשמל/בטיחות באמת נמצא תקין פיקס בלי הנחות. הוא כמעט מגיע לסוף המסלול, ואז רץ החוצה איזה מפקח ממשרד התחבורה, ביחד עם הבוחן הראשי של המכון, ובצעקות רמות דורשים להוציא את הג'יפ מהמסלול, ולא לחזור לפני שמתקנים את הרג'קטים הבאים:

הרכב "גבוה".
צמיגים בולטים מהמרכב.
מסגרת פלסטיק לפנס שמאל חסרה.
מגיני עורף במושב אחורי חסרים.
מושבי אורך בתא המטען (סופה ארוכה) חסרים.

מסתבר, שמותקנת שם מערכת טלויזיה במעגל סגור. המפקח יושב בחדר עם כוס תה, ומחכה לקורבנות. מגיע ג'יפ? הוא רץ החוצה. להגיד לכם שהוא ממש מסתכל לעומק? ממש לא. כלוב התהפכות מלא לא עשה לו כלום (שינוי מרענן!), אבל איזה בלגן הוא עשה ממסגרת הפלסטיק של הפנס...

על ה"גובה" סלחו בסוף. בסופו של דבר אין אצלי בודיליפטים, והג'יפ לא באמת כזה גבוה.
השאלת סט צמיגים 31 על ג'נט מקורי צר של סופה פתרה את בעיית הגלגלים הבולטים.
מסגרת פלסטיק חדשה לפנס קדמי - אי אפשר להשיג. אלתרנו אחת מחלקי כמה מסגרות ישנות שבורות ודבק אפוקסי. גם מגיני עורף נתרמו ע"י מישהו.

- אבל על זוג מושבי האורך לא הסכימו לוותר ושלחו אותנו לשינוי מבנה בעמדה מס' 1...

עמדה מס' 1 במשרד הרישוי בחולון, זה יום הדין לכל ג'יפאי. אתה מגיע כדי להסדיר דבר אחד, ישגעו אותך על 100 דברים אחרים. בזמנו, רק על אישור החלפת בלוק מנוע בג'יפ CJ שיגעו אותי יומיים שלמים, והכניסו לי הוצאות מיותרות מכנפונים דרך קפיצים דרך מושבים דרך וו גרירה. תלך ותבוא. תוציא כספים. למה? כי הם יכולים.
הם עובדים שעות ספורות בכל יום (עד הצהריים) ולכן התור שם ארוך ומתחיל אי-שם לפנות בוקר (אנחנו היינו שם ב-06:00 בבוקר ובסוף התור...) הבוחנים מתנהגים כמו אפנדים, יש להם הפסקה ארוכה באמצע המשמרת (איפשהוא סביב 10:00 בבוקר, מי סופר) הם מטרטרים אותך בתלך-תבוא. כשאתה מגיע לשם עם ג'יפ, אתה אוטומטית חשוד. פושע. בודקים אותך כאילו רצחת מישהו.

כדי למחוק את הרישום 1+7 ולהפוך אותו ל 1+3, הם צריכים קודם כל לשקול את הג'יפ. למה? ככה. ככה כתוב. אז שקלו. 1880 ק"ג. כולל כלוב (שוב, לא אמרו כלום...) והרבה מאוד ציוד. שיהיה.
אחר כך, בדק הבוחן (שמו רשום אצלי) שבמושב האחורי יש חגורות בטיחות. מותקנות ותקינות. סבבה. חשבתם שזהו? מה פתאום.
עכשיו דורש הבוחן אישור רשמי וחתום מתע"ר, על כך שהמושב האחורי שמותקן בג'יפ הוא מקורי. למה? ככה!!! (לתשומת לב כל מתקיני מושבי ספארי/קנגו/ברלינגו/what ever, אל תגיעו איתם לעמדה מס' 1, זה פתח לצרות). אני מודה - כאן נשברתי. המושב אצלי הרי מקורי מתע"ר + חגורות מעוגנות במיקום המקורי + מגיני עורף מקוריים, מה אתה רוצה מחיי?... גם מוניות וטנדרים ופרייבטים למיניהם אתה שולח ליצרן בחו"ל כדי שיאשר שהמושב האחורי מקורי? ראו זה פלא - פתאום הוא התרצה, ריחם עלי וויתר על המכתב הזה. משמע שאולי לא באמת צריך את זה, והם סתם מטרטרים כי הם יכולים?...

אחרי שינוי הרישום התייצב המוסכניק המיואש שוב באותו מכון טסטים והשלים את שארית הטסט השנתי.

אז למי לבוא בטענות?
לאף אחד רבותי! רק לעצמי.
ולא, אתם מכירים אותי היטב. אני ממש לא סובל מתסמונת שטוקהולם!!! כולם אבל כוווולם - כל הבוחנים והפקידונים האלה, עובדים פחות או יותר לפי הספר, ותאמינו לי, עוד עושים לנו הנחות וטובות. לא תמיד בחינם כמובן... אבל עדיין מעגלים פינה פה ופינה שם.

נכון - הספר הזה שלהם עקום לגמרי, הוא נכתב בשנת תרפפ"ו על ידי אנשים שגם אז כנראה לא הבינו הרבה מהחיים שלהם ובטח לא ניסו לעשות אבחנה בין עיקר לטפל.

נכון - איתנו הם מחמירים, כי הם התרגלו שאצלנו תמיד ימצאו משהו, שטותי ככל שיהיה. יהיה מי שיגיד, ולא יטעה הרבה, שהם מנצלים את זה כדי להרוויח קצת "כסף-כיס מהצד". יהיה מי שיגיד וגם הוא לא יטעה הרבה, שהסכום החודשי המצטבר של הכסף-כיס הזה "מהצד" מכפיל ולעתים אפילו משלש את המשכורות של חלקם ולכן השיטה הזו עובדת במלוא העוז.

נכון - יש גם עניין של מזל רע. אם לא היה אותו מפקח באותו יום באותו מכון, הג'יפ היה עובר בלי בעיות מיוחדות, עמדה מס' 1 היתה נשארת הסככה המכוערת ההיא שרואים רק מרחוק, ואני לא הייתי מזיין לכם ת'שכל.

אבל אני מכריז היום במלוא הכנות - אחרי כל כך הרבה שנים של נסיון עם המערכת הרעה הזאת, אני הייתי אמור לדעת ולהתכונן מראש למקרה הכי גרוע - לדאוג להשאיל מראש סט ג'נטים-סופה מקוריים צרים, לדאוג למסגרת לפנס (אפילו מדיקט, העיקר שיהיה משהו), לזוג מגיני עורף סמליים מאחור, לשמור במחסן על מושבי האורך המצחיקים של תע"ר ולא להשליך אותם כבר לפני 8 שנים...

אז זה מה יש. מסגרת פלסטיק לפנס ושינוי רישום ברשיון של שני מושבים לא באמת מסכנים אף אחד, אבל אלה החוקים. הם מטרטרים כי הם יכולים - כי החוק מאפשר להם. הם עושים מה שעושים כי הם יודעים שאין לנו ברירה אחרת וכי הם יודעים שנעשה כל מה שיגידו כדי שהרכב יעבור - או שנשלם משהו מתחת לשולחן. אנחנו חורקים שיניים כי המצב הזה הוא הרע במיעוטו - תאמינו לי. אנחנו לא באמת רוצים שמכוני הרישוי יעבדו "ראסמי" לפי החוק. כי אם באמת יעבדו לפי הספר וכל רכב יהיה מוכרח להיות במצבו כפי שיצא מהמפעל - אין לנו תחביב יותר. וזה באחריות.
אם תרצו, זה מתנהל ממש כמו בצבא. כאשר המ"כ מטרטר את החיילים ועובר בדרך על כמה וכמה חוקים ופקודות די מפורשים, אבל אף אחד לא יעז להתלונן ש"זה בניגוד לפקודות מטכ"ל"... כי אם הוא רוצה שיתנהגו איתו רק לפי ספר הפקודות, הוא יודע טוב מאוד שגם ב"פקודות מטכ"ל" יש הרבה מאוד מקלות, לא רק גזרים. אז הוא חורק שיניים ומבליג.

בקיצור ולסיום, כולכם יודעים טוב מאוד על מה יחפשו אתכם. אם העניין ייבדק לעומק על ידי מישהו מהצד, העובדות יצביעו חד משמעית שהצדק לא איתנו אלא איתם. אז תתכוננו - חוץ מבטיחות, תדאגו לסדר גם את "הדברים הקטנים" שלכאורה בכלל לא חשובים, כדי למנוע מעצמכם סבל גדול, אבדן ימי עבודה והרבה מאוד עוגמת נפש.

חומר למחשבה.

יוני5
27-12-07, 11:49
דרור ידידי,

מי שהעביר לך את הטסט, אמור להיות כפי שאתה מבין, 50% מוסכניק ו 50% מאכער (זו הפשרה שלך - זכותך). כנראה שהוא היה יותר מדי מוסכניק ופחות מדי מאכער.
להבא, לך על 30% / 70%, בסדר הזה, ויהיה בסדר.

יוני5

דרור ברלי
27-12-07, 11:55
יוני, אני לא מחשב אחוזים. גם אתה יודע שכל מוסכניק שמעביר טסטים הוא קצת/הרבה מאכער. למרו תכל זה, נפלנו בשטויות, והסיבות לכך מפורטות בסיפור. כן מזל, לא מזל, יכולתי להתכונן טוב יותר.

lizard
27-12-07, 11:57
דרור לפי התגובות שלך בשירשור של רדיאטור מודיעין כבר חשבתי שאתה צריך לפרק את כול הסופה.

למה אני לא מוכן להחזיר את הסיקס שלי לכביש? כי אני לא מוכן להיות מטורטר ככה ע"י פקידונים ועוד יותר לא מוכן לשלם לכל המעכרים האלה. בזמנו שלמתי, היום לא עוד.
למה אתה חושב שאני מתעצבן כשאני קורא על כל התקנות והבדיקות המטופשות של החוק ספורט מוטורי? כי זה מנגנון מעכרים בהתהוות. גם זה שהמציא את מנגנון הטסטים בזמנו לא חשב על מעכרים, אני מקווה אבל מה לעשות והתופעה קיימת וכבר "חצי חוקית".

אין מה לעשות, זה חלק מהתשלום שנדרש מחובבי התחום הזה. כל מיני אנשים קטנים ומעצבנים שלפעמים עושים את העבודה שלהם אבל לרוב סתם מעצבנים אותך כי כנראה שהם יכולים.

אגב, תתנחם בעובדה שתוך 20 שנה זה כנראה כבר לא כל כך יהיה. כבר לא ישארו הרבה ג'יפים שיהיה אפשר לשפר כמו שאפשר היום.

גיא
27-12-07, 11:57
צר לי בשבילך .... באמת.

לי יש טסט במאי .. אני כבר לא ישן בלילות.

דרור ברלי
27-12-07, 12:13
למה אתה חושב שאני מתעצבן כשאני קורא על כל התקנות והבדיקות המטופשות של החוק ספורט מוטורי? כי זה מנגנון מעכרים בהתהוות.

אכן כן. בסופו של דבר עודף חוקים יוצר תעשיית כסף.

אני עוד יצאתי יחסית בזול, גם בעמדה מס' 1.
כששלחו אותי לשם כבר חשבתי שבאמת אצטרך לפרק ו"להקטין" את הג'יפ בחזרה למידות המקוריות...
יכול מאד להיות שמוסר ההשכל הוא בדיוק הפוך - בכל מקרה יטרטרו אותך, אז אולי עדיף להיות עבריין עד הסוף? לשלוח את הניירת ל"טסט" ולא את הרכב? עצוב, אבל אולי זו הדרך במדינה הזו?...

חנן-ג'יפולוג
27-12-07, 12:15
- אבל על זוג מושבי האורך לא הסכימו לוותר ושלחו אותנו לשינוי מבנה בעמדה מס' 1...

באמ'שלי דרור, אתה דפוק. שים שני דיקטים עם ספוג וסקיי, וסגור עניין.

ללכת עם סופה לעמדה מס' 1? בהתנדבות?

אז למי לבוא בטענות?
לאף אחד רבותי! רק לעצמי.

מדויק.

אני בניתי רסיברים לכננת נשלפת (http://www.jeepolog.com/287.html) רק בשביל לא ליפול לידיים שלהם, וזה עוד עם היילקס סטנדרטי.

AvigdorAharon
27-12-07, 12:20
לא הבנתי, רצו ממך שני מושבי אורך, כאשר מותקן מושב רוחבי?
או שאולי מושבי האורך הם רק בחלק האחורי מאחורי המושב הרוחבי?
אביגדור

lizard
27-12-07, 13:02
בכל מקרה יטרטרו אותך, אז אולי עדיף להיות עבריין עד הסוף? לשלוח את הניירת ל"טסט" ולא את הרכב? עצוב, אבל אולי זו הדרך במדינה הזו?...

היום כשהרכב כבר סופית לא על הכביש אני יכול לומר לך שבפעם הראשונה שהעברתי אותו טסט שלמתי בקירוב 6K כדי שהוא יעלה חזרה על הכביש. זה כולל את כל החלקים שהוחלפו+תשלומים למעכרים וכדומה. את הטסט השני "עברתי" בזה ששלמתי למעכר שיעביר רק את הרשיונות. עלה לי בזמנו 800 שקל. מה אתה חושב שעדיף? בשני המקרים הרכב היה מסודר כמו שצריך וכל הליקויים תוקנו.

amimiller
27-12-07, 14:53
באיזה מכון היית? לך לראשון ליד צמיגי גפני שם ממש סבבה קומפיוטסט מערב רח' שפירא 11

איציק - 4X6ZH
27-12-07, 14:57
אני מתמודד איתם כבר שנים בממוצע לפחות פעם ביום
מה שאותי מענין זה שיפרסמו כאן בגדול את שם מכון הטסטים שהתחיל את כל הסיפור .
בגוש דן יש כמה מקומות שאפשר להעביר את הרכב מבחן שנתי
חלקם בסדר אולי אפילו בסדר גמור
וחלקם אלוהים ישמור לפעמים עמדה מס 1 זה חבורת צדיקים לאומת מה שמכון טסט יכול לגרום לך .
איציק

Saar
27-12-07, 15:12
בבקשה, המנעו מלציין "מכון X הוא אחלה" וכו'.
אתם מזמינים את הביקורת הבאה ל X ובפעם הבאה הוא כבר לא יהיה כל כך אחלה...

סער.

fuksi
27-12-07, 15:28
עם הדיסקו (שנת 94) פעם ראשונה האכילו אותי חצץ במכון בבני ברק.
חבר הפורום המליץ על מכון מסויים מאז העברתי את הדיסקו 3 פעמים בקלות.
דחפו לי שטויות כמו מדבקות ומגבים שבאמת לא היו תקינים.
המכון הזה נותן הרגשה שלא מחפשים סתם להתעלל ולהתעלק,מבינים עניין ועושים בדיקה
קצרה ותכליתית.
אפילו עם הסיאט איביזה שהייתה לי בעבר שלא הייתה ממש ישנה בילבלו לי את הביצים.
אולי לדיסקו למרות שהוא ישן לא מקשים את החיים כמו לסופות ולג'יפים כיוון שהוא נראה SUV....
בכל אופן מי שמעוניין פרטים בה"פ

idan_c
27-12-07, 16:14
דרור... מהדברים שלך אפילו אתה צריך להבין את עצמך...
תן למאעכר להעביר לך את הטסט, זה יעלה לך זול יותר מהימי עבודה והכאב ראש שתפסיד...
אל תווותר על תקינות ובטיחות, אחרי שהוא עבר טסט קח אותו למוסך שיעשו לו בדיקה מקיפה וככה אתה תהיה בראש שקט !!

בהצלחה :)

דרור ברלי
27-12-07, 17:41
וחלקם אלוהים ישמור לפעמים עמדה מס 1 זה חבורת צדיקים לאומת מה שמכון טסט יכול לגרום לך .
איציק

זה בדיוק הסיפור. בעמדה מס' 1 היחס היה כמו ל-VIP בהשוואה לחרא ולצעקות שאכלנו במכון. מדובר במכון מאוד גדול ומוכר בת"א ואותו מוסכניק העביר שם עד היום במשך שנים, לי ולאחרים, כל ג'יפ בלי שום בעיה. אולי בפעם הבאה באמת נתרחק מהמרכז לכיוון הפריפריה. למאכערים אחרים, שעובדים מול המכונים הקטנים.

חנן בחייך - אתה לא חדש בעניינים האלה. ממש לא הלכתי בהתנדבות... נשלחתי לשם מאוד במפורש. המפקחים האלה כבר מכירים את כל הטריקים. הוא רצה מושבים ומשענות מקוריים (שתי המשענות הארוכות שמורכבות על דופן הקבינה) וגם חגורות בטיחות (!) לשני המושבים העלובים האלה...

בנוסף: עצם העובדה שרבים מאיתנו נוסעים ככה, כשברשיון כתוב 1+7 ובתכלס המושבים האלה לא קיימים - זו כבר עילה להורדה מהכביש.

בסופו של דבר יצאתי מעמדה 1 די בזול - אגרת שקילה + כפל רשיון וזהו. לבנות מושבים חדשים בעצמי, אפילו מאוד עלובים ובסיסיים - היה עולה לי יותר. שלא לדבר על להשיג זוג חגורות בטיחות והתקנתן. לא יודע אם כל זה היה לוקח פחות זמן... כל הקיטורים והעצבים זה על התורים והטרטור והזמן האבוד, ובעיקר היחס שעובדי הציבור האלה נותנים לאזרח שבמקרה הוא גם בעל ג'יפ. ג'יפ ללא חריגות מיוחדות, אם בכלל.

דרור ברלי
27-12-07, 17:54
דרור... מהדברים שלך אפילו אתה צריך להבין את עצמך...
תן למאעכר להעביר לך את הטסט, זה יעלה לך זול יותר מהימי עבודה והכאב ראש שתפסיד...
אל תווותר על תקינות ובטיחות, אחרי שהוא עבר טסט קח אותו למוסך שיעשו לו בדיקה מקיפה וככה אתה תהיה בראש שקט !!

בהצלחה :)

אני משתדל לתחזק את הג'יפ בעצמי עד כמה שניתן. אני ממש לא צריך שמוסך יבדוק לי אותו כדי לדעת שהוא תקין. אני מכיר כל כך טוב את הרכב הזה, ואני יודע כשמשהו לא בסדר.
כשאני צריך שמוסכניק-מאכער ילך עם הג'יפ שלי לטסט, אני מקפיד להשאיר לו לעשות משהו. תפוח הגה לדוגמה, גומיות במוט מייצב, שיבדוק את מצב הבלמים. תמיד משהו קטן, שלא יעלה הרבה יותר ביוקר מאשר להחליף לבד. כדי לקבל ממנו את השירות הזה לא יזיק לך אם תשאיר לו גם קצת פרנסה.

הבעיה שיש לי עם שיטת "לשלוח את הניירות לטסט" היא עקרונית.
תגיד לי בעצמך מה ההבדל בין זה לבין הסיפור על ההוא בתעשיה אווירית שאישר וחתם חלקים למטוסים בלי שבדק אותם בכלל ובלי שום ידע בנושא (התפרסם לפני שבועיים בידיעות אחרונות)? מה ההבדל בין זה לבין פשע מאורגן לסוגיו? אני לא רוצה שהילדים שלי יגדלו לתוך מציאות כזאת. גם אתה לא.
מי שעושה דברים כאלה, שלא יתלונן אחר כך שהממשלה שלו מושחתת ושהמדינה שלו רקובה.

six 4 life
27-12-07, 18:15
מסתבר, שמותקנת שם מערכת טלויזיה במעגל סגור. המפקח יושב בחדר עם כוס תה, ומחכה לקורבנות. מגיע ג'יפ? הוא רץ החוצה. להגיד לכם שהוא ממש מסתכל לעומק? ממש לא. כלוב התהפכות מלא לא עשה לו כלום (שינוי מרענן!), אבל איזה בלגן הוא עשה ממסגרת הפלסטיק של הפנס...

אני אקח ניחוש "פרוע" ואומר שאתה מדבר על אדון סמי, ממכון דרום יפו.
לפני 5 חודשים גם הג'יפ שלי ניגש לטסט במכון דרום, כמובן שעם עזרת חבר (מותר במשחק הזה...), כשאני עומד מחוץ למכון ומביט.

ברגע שצמיגי הג'יפ הקדמיים נגעו במסלול, קפץ לו ממשרדו אותו חלאת אדם על בגדיו המחוייטים והנקיים, עצר הכל כולל את תור הרכבים שמאחורי הג'יפ שלי, והחל הוא בעצמו לבדוק את הג'יפ בורג בורג יחד עם (שים לב) 5 בוחנים נוספים שציוות אליו.
הרעל שהוא היה שרוי בו היה כ"כ חזק, עד לרמה שהוא עצמו על בגדיו הנקיים, ירד לבור כדי לבדוק את כל הג'יפ גם מתחת בעיניו.

כמובן שהבנתי מהר מאוד מה קורה שם וידעתי שעם טסט הג'יפ לא יוצא משם, אבל מה שיותר חרה לי זה היחס והנהלים שמשתנים ב180 מעלות ברגע שג'יפ נכנס למכון הזה- אוטמטית אשם ברצח ללא אפשרות חנינה, לפחות.

כדי לקצר עניינים:
ניגשתי עם רכב תקין לחלוטין לטסט.
קיבלתי טופס שבגדול לא הייתי מנגב איתו אפילו את הת#*...
בטופס סומן כל ליקוי אפשרי שניתן לסמן, פרט ל (כמה שולי, זה הרי לא מה שקובע בטסט...) - הגה מדוייק, ברקסים תקינים וחזקים (נבדקו 3 פעמים על הגלגלת בנסיון להכשיל- מה שלא הצליח לו), ו-0 חופשים בפרונט.

לסיכום-
כל המשחקים האלו של מכוני טסטים עם ג'יפים- לא חדשים לי, מזמן הפסקתי להתרגש מזה, הספקתי לעבור כבר 11 טסטים כאלו.
אבל הפעם הזו, היתה שונה מכל הפעמים, ראיתי בעיני את עליית המדרגה המאסיבית. הפעם, הג'יפ קיבל יחס של רוצח- לא פחות, וללא שום בדיקה אובייקטיבית ועניינית בנושא בטיחות וכשירות תנועה, כי בכל אלו, הוא הכשיל אותם, ולא ההיפך כמו שהם קיוו.

מאותו יום ואילך-

אז אולי עדיף להיות עבריין עד הסוף? לשלוח את הניירת ל"טסט" ולא את הרכב?
רק שאתה עוד במצב טוב. אתה צריך לעצום עניים פעם אחת בשנה.
תפסיק להיות בנאדם, זה לא יעזור לך להוריד את הגרוטאות מהכבישים, וזה לא ילך בדרך אחרת כשאתה על ג'יפ בישרHELL. העצבים והתסכול שלך שווים יותר מזה.

דרור ברלי
27-12-07, 18:26
בלי להכחיש או לאשר את שם המכון ואת שמם של הבוחנים, אתה מתאר אחד לאחד את מה שקרה אצלי. אפס ליקויי בטיחות, אינסוף "ליקויים" על שטויות. גם טופס הבדיקה אצלי נראה כמו קישקוש של ילד בגן מרוב רג'קטים... ברור שכל פרייבט עם אותם "ליקויים" יעבור בלי בעיה. אבל ברגע שהם רואים ג'יפ, הם יוצאים מגידרם כדי להכשיל. מה שאני אומר זה פשוט לא לתת להם את התחמושת.

לדאוג להגה תקין וברקסים תקינים זה אלף-בית, אנחנו עושים את זה בשבילנו, לא בשבילם. אבל כשחסרה לי מסגרת לפנס קדמי, ולך חסר סך שמש (ואלה דוגמאות מייצגות למה שהולך שם) אנחנו פשוט נותנים להם תחמושת. אלה שטויות שאנחנו יכולים לטפל בהן לפני הטסט. ברור שבכל מקרה ג'יפ לא יעבור במכה ראשונה, אבל לפחות נחסוך מעצמנו חלק מהעצבים.

OFF-RoaD
27-12-07, 18:40
אני למדתי שתמיד כדאי להגיע לטסט עם כמה ליקויים, שיהיה על מה להכשיל. אני מעדיף לבוא עם מגבים דפוקים, או לפני החלפת הצמיגים, כי אני בטוח שיכשילו אותי בפעם הראשונה. ואם אני אספק להם על מה - הם לא יתאמצו ויחפשו לי מתחת לאדמה כל מיני שטויות.

six 4 life
27-12-07, 18:49
במכונים במרכז גם אם תרצה או לא תרצה קודם כל אתה נכשל על מגבים + פסים זוהרים + לוחיות זיהוי ואולי תרויח גם הכשלה על מנורות כאלו או אחרות.
זו "אגרת כניסה" נוספת לסכום שאתה משלם לפקידה, קבוע.

רק אחרי שסומנו אלה, מתחיל הטסט הרגיל.
למנוע מהם לחפור לך באוטו ולמלא כמה שיותר את הטופס זה לא ימנע.

asafk
27-12-07, 18:51
דרור, אם היית מגיע עם מסגרת פנס תקינה, היו מוצאים פלסטיק סדוק אחר.

כאמור, גם השיטה שלי היא "נזק מבוקר"- מגבים, בקלית שבורה (כשיש לך אחת חדשה להחליף בארגז כלים), תן להם על מה להכשיל, אל תיתן להם לחפש.

אסף.

itay
27-12-07, 19:38
במכונים במרכז גם אם תרצה או לא תרצה קודם כל אתה נכשל על מגבים + פסים זוהרים + לוחיות זיהוי ואולי תרויח גם הכשלה על מנורות כאלו או אחרות.
זו "אגרת כניסה" נוספת לסכום שאתה משלם לפקידה, קבוע.

מדהים! אלו בדיוק שלושת הדברים שעליהם נפלתי בטסט האחרון. פשוט מדהים.

איתי.

דרור ברלי
27-12-07, 21:54
פעם, לפני הרבה שנים במכון הדרום, באתי להעביר טסט לחיפושית 74 שהיתה מושלמת באמת, בלי להגזים, כמעט מצב תצוגה. אחרי שחיפשו וחיפשו (מכוניות ישנות זה עוד ספציאליטה שלהם, אבל להבדיל מג'יפים, אין צורך במאכער. אפשר גם לבוא לבד) ואפילו התאמצו, ובאמת לא מצאו כלום, ואפילו האדון רב-בוחן יצא מהמשרד ועזר להם לחפור לי באוטו, החליטו להיכנס בי על פנס קדמי שהנורה שלו "מפזרת אור".
מה הם רצו שהיא תפזר? חול? אוכל לציפורים?

ידעתי שמחרטטים אותי, אז התנדבתי להוציא את הנורה וללכת "לקנות חדשה" בחנות החלפים שמעבר לכביש. שם מצאתי בפח הזבל קופסת קרטון של נורה, ששימשה תפאורה מושלמת לנורה המשומשת שלי שהוצאתי מהפנס. חזרתי אחרי שתי דקות, הכנסתי מול עיני הבוחן את הנורה "החדשה" לפנס וראו זה פלא - עכשיו היא היתה תקינה... כל מה שנשאר זה לבצע כיוון אורות וחסל.

ככה הם עובדים מאז ומעולם, וזה בגלל שכל השיטה הזו דפוקה. אם היה חוק שאוסר עליהם לגבות כסף עבור מבחן חוזר זה לא היה קורה - הם היו בודקים בצורה עניינית ומכשילים רק על ליקויי בטיחות אמיתיים. תגידו שייגרם להם הפסד כספי? מצדי אפשר לפצות אותם באמצעות ייקור אגרת הבדיקה הרגילה.

איפה, איפה ח"כ גלעד ארדן כשבאמת צריך אותו?...

shimixx
27-12-07, 22:57
אתה לא הראשון שמתלונן על כל ששינוי מספר נוסעים הפך אצלו לסיוט
משום מה אני כששיניתי את הרישיון מ1+7
ל1+3
סהכ" התקשרתי למהנדס מת"ער הוא שלח לי אישור שזה מותר וזה יותר בטיחותי ובלה בלה בלה
ועם זה שינו לי.בלי בלבולים ובלי טרטורים.
אבל לעניין העיקרי טסט לגיפ הוא באמת פרוייקט שכולנו ובמיוחד בעלי הסיקסים והסופות מתחילים להזיע ממנו חודש לפני שהגיע
אני אבל כמו שאמרת את הלקח למדתי מפעם אחת שניסיתי להיות גיבור לתקן ולסדר הכל ולבא לבדי לטסט {חזרתי בבושת פנים}
גם ככה צריך אישור רכב מיושן ואישור בלמים אז על זה מוסיף למוסך עוד כמה שקלים שצריך ונותן לו לגמור עם זה
הרבה יותר בריא .

gmike
27-12-07, 23:10
כנראה שיש הבדל גדול בין מכון טסטים במרכז הארץ לבין הצפון.

מהניסיון המועט שיש לי-לפני חודש העברתי את הסמוראי טסט בפעם ראשונה שהוא אצלי,ומניסיון של חבר,גם הוא עם סמוראי,אין אצלינו את כל התופעות שהזכרתם.
אני עברתי טסט ב"מכה ראשונה" בלי שום ליקויים,הטופס היה ריק. אפילו מדבקות לא דחפו לי..כל מה שעשיתי כהכנה לטסט,היו 2 שבתות שהקדשתי לתיקון נזילות,ביטול חופשים וכו'.
אמנם הסמוראי סטנדרטי אבל בכל זאת ישן,שנת 90...

אולי כדאי להשקיע שעה נסיעה למכון בפריפריה כדי לחסוך הרבה כסף וכאב ראש-נקודה למחשבה.

דרור ברלי
27-12-07, 23:17
אולי כדאי להשקיע עוד קצת ובכלל לעבור לפריפריה... הרבה יותר זול לחיות. יותר שקט. פחות לחץ. תשכנע את הגברת שלי ואני בא.

נמרוד
28-12-07, 00:25
סוף סוף משהו הגיוני וחיובי דרור. בוא :D

tzagi
28-12-07, 05:54
שאלה קלה (ואולי טיפשית)
מדוע חתיכת פלסטיק קוסמטי ליד או מסביב לפנס סיבה להכשלה?
מה בדיוק הבעיה הבטיחותית פה?

ולקחת לכוון שונה קצת,האים יש פה מישהו שחושב שהטסט כמו שהוא(ולא הרעיון מאחוריו)
קשור או משנה למצב בטיחותי בכלי רכב בישראל?, ומה יהיו התוצאות אם לא היה טסט בכלל.

אני באמת מחפש את אלה שמשוכנעים שטסט זה דבר נחוץ, בלי צחוק.

lizard
28-12-07, 08:46
הבעיה שיש לי עם שיטת "לשלוח את הניירות לטסט" היא עקרונית.
תגיד לי בעצמך מה ההבדל בין זה לבין הסיפור על ההוא בתעשיה אווירית שאישר וחתם חלקים למטוסים בלי שבדק אותם בכלל ובלי שום ידע בנושא (התפרסם לפני שבועיים בידיעות אחרונות)? מה ההבדל בין זה לבין פשע מאורגן לסוגיו? אני לא רוצה שהילדים שלי יגדלו לתוך מציאות כזאת. גם אתה לא.
מי שעושה דברים כאלה, שלא יתלונן אחר כך שהממשלה שלו מושחתת ושהמדינה שלו רקובה.

גם לי יש עם זה בעיה עקרונית, רק שבמקרהשלי לא הייתה לי ברירה אלא אם כן היו מעבירים טסט לערימת חלקים :-D
בגלל שזה כל כך עקרוני לי, בלי ציניות, החלטתי שאני מעדיף להעביר את הרכב רשיון ספורטיבי ולהתחרות עימו מאשר לנסוע עליו בכביש ולטיולים. לטיולים כשיהיה לי כסף אני אקנה סמוראי או רכב שטח קטן אחר שיהיה סטנדרטי לחלוטין, בלי כלום עליו, כמו שיצא מהמפעל.

lizard
28-12-07, 08:51
ג'ו אני מאמין שיש קשר בין טסט לבטיחות אבל אני לא חושב שהשיטה הנוכחית צודקת.

talw
28-12-07, 09:02
"טזגי"
במדינה שגוזרת מיסים על חלקי חילוף בטיחותיים ברור שהאדם הפשוט ינסה להיתחמק מלהחליף אותם ולידחות את ההחלפה למועד מאוחר יותר ,יש אנשים שלא רואים את הבטיחות שלהם ושל מישפחתם בתור דבר ראשון בשל ההוצאות הכרוכות בכך ,בישביל אותם אנשים (שהם בעצם הרוב) יש את מכון הטסטים המעוות .שלאחרונה התחיל להגזים בצורה מגמתית.
ניסיתי להעביר טסט ZJ מוגבהה 4.5 עם צמיגים ברישיון ,רכב עם באמת 0 תקלות ,במשך חודש נשרו לי השערות הלבנות ונפלו לי 2 שיניים טוחנות.זה היה סיוט בירוקרטי ממדרגה ראשונה.
לא אכנס לפרטים מיותרים אבל הרכב עבר טסט בשיטה מגעילה שדוחה אותי עד היום.........

אם ניקח את ארה"ב לדוגמא אדם יחליף צמיגים כי הם זולים בהשוואה לקנס שהוא יכול לחטוף על צמיגים גמורים משוטר, לא שווה את כל הבלגן.
פה אין היגיון ,מה לעשות ,כל החקיקה שלנו מודבקת ברוק .
טל

gooja
28-12-07, 09:16
סיפור הזוי יותר, היה כך:
לפני הדיסקו זצ"ל, נסעתי בוולבו מודל 2000. רכב חדש יחסית, בן שלוש שנים (אז), וטופל במוסך המורשה של וולבו.
אחד ה"פינוקים" שהתרגלתי אליהם, הוא לא ללכת לטסט. מכניסים את הרכב למוסך, ל"הכנה לטסט", ובתמורה לטיפולון (שהוא לא ממש נדרש...), אחד מעובדי המוסך לוקח את הרכב לטסט, במכון הטסטים הצמוד למוסך.
יום לפני שהכנסתי את הרכב למוסך, הפסיק לעבוד הפנס הראשי השמאלי - נשרפה לי נורה. אחרי שהלכתי מהמוסך, נזכרתי ששכחתי לומר להם להחליף את הנורה השרופה. בערך שעתיים אחרי שהשארתי את המכונית, טילפנתי לומר להם את זה, ואחד האחים אמר לי שזה בסדר, והרכב עבר טסט.
התברר שהרכב "עבר" טסט בלי אור ראשי, ואת הנורה החלפתי לבד בבית. לא מאכער, לא שוחד, ולא כלום. עובד המוסך (שצמוד למכון טסטים) פשוט הלך והחתים את הניירות, ולדעתי הרכב לא יצא מהמוסך.

תמוה, חלמאי ומדהים.
חבל שאני כבר לא נוסע בוולבו....

בוזי
28-12-07, 18:49
אני כולי בחרדות עכשיו... יש לי שני סיקסים להעביר טסט...
אני עוד זוכר את הפעם ההיא, שעברתי טסט (עם סיקס!) במכון הדרום ביפו, מכה ראשונה, בלי מאכער, בלי כלום.
זה היה לפני 12 שנים - אולי מזל של מתחילים.
עוד סיפור טסטים - לפני הרבה שנים נתתי למוסך אופנועים לשפץ ולהעביר טסט את הג'ילרה 50 שהייתה לי.
המוסך היה גם סוכנות רכב חדש, ולכן היתה לו חותמת של מכון רישוי. בחותמת של הטסט שהם עשו לי, היה תאריך של יום שבת....

טוב. אני מתחיל לחשוב מאיין יבוא עזרי...

tzagi
29-12-07, 05:22
ג'ו אני מאמין שיש קשר בין טסט לבטיחות אבל אני לא חושב שהשיטה הנוכחית צודקת.

ואני שאלתי:
האים יש פה מישהו שחושב שהטסט כמו שהוא(ולא הרעיון מאחוריו)
קשור או משנה למצב בטיחותי בכלי רכב בישראל?, ומה יהיו התוצאות אם לא היה טסט בכלל.

tzagi
29-12-07, 05:37
"טזגי"
במדינה שגוזרת מיסים על חלקי חילוף בטיחותיים ברור שהאדם הפשוט ינסה להיתחמק מלהחליף אותם ולידחות את ההחלפה למועד מאוחר יותר ,יש אנשים שלא רואים את הבטיחות שלהם ושל מישפחתם בתור דבר ראשון בשל ההוצאות הכרוכות בכך ,בישביל אותם אנשים (שהם בעצם הרוב) יש את מכון הטסטים המעוות .שלאחרונה התחיל להגזים בצורה מגמתית.
ניסיתי להעביר טסט ZJ מוגבהה 4.5 עם צמיגים ברישיון ,רכב עם באמת 0 תקלות ,במשך חודש נשרו לי השערות הלבנות ונפלו לי 2 שיניים טוחנות.זה היה סיוט בירוקרטי ממדרגה ראשונה.
לא אכנס לפרטים מיותרים אבל הרכב עבר טסט בשיטה מגעילה שדוחה אותי עד היום.........

אם ניקח את ארה"ב לדוגמא אדם יחליף צמיגים כי הם זולים בהשוואה לקנס שהוא יכול לחטוף על צמיגים גמורים משוטר, לא שווה את כל הבלגן.
פה אין היגיון ,מה לעשות ,כל החקיקה שלנו מודבקת ברוק .
טל

טל,
אף אחד לא יכול להתוכח שלממשלה לתת לך רשות לסוע על צמיגים שחוקים או בולמים גמורים זה רעיון טוב,
אבל מכאן ועד להכשיל על פלסטיק שבור או ריפוד לא מושלם יש קצת הבדל,
שלא נדבר על מספר מושבים, צבע רכב או כול שטות אחרת שניתן להמציא.

ודרך אגב,
דוחות טכניים בארה"ב נקראים fix it ticket
נגיד שעצרו אותך על מנורה שרופה, כתבו לך דוח,
תחליף מנורה, עצור בכול תחנת משטרה, תראה שהחלפת, חותמים לך שתיקנת, אין כול קנס.
כנ"ל לכול דבר אחר שדורש תיקון.

lizard
29-12-07, 09:09
דוחות טכניים בארה"ב נקראים fix it ticket
נגיד שעצרו אותך על מנורה שרופה, כתבו לך דוח,
תחליף מנורה, עצור בכול תחנת משטרה, תראה שהחלפת, חותמים לך שתיקנת, אין כול קנס.
כנ"ל לכול דבר אחר שדורש תיקון.

גם פה זה אותו דבר רק שבמקום ללכת למשטרה אתה הולך למכון רישוי ששולח אותך לעמדה מספר 1 ומשם ליצרן, אחרי זה חזרה לעמדה מספר 1, חזרה למכון רישוי ואחרי זה אולי יצאת מזה. כמובן שלא בלי לשלם דוח כזה או אחר והרבה אגרות.
בול אותו דבר רק שבישראל בגלל שכולם פה אחים אז הממשלה דאגה שלאחים שלך יהיה מה לאכול כי זו מדינה סוציאלית ולכן השקל שאתה מרוויח, אחרי מיסים, צריך להתחלק בין כולם.

השיטת טסטים הקיימת לא טובה כי היא מאפשרת את תופעת המעכריות.
טסט צריך לבדוק אך ורק את האלמנטים הבטיחותיים ברכב וזהו. אוקי, גם זיהום אוויר.

fuksi
29-12-07, 09:33
גם פה זה אותו דבר רק שבמקום ללכת למשטרה אתה הולך למכון רישוי ששולח אותך לעמדה מספר 1 ומשם ליצרן, אחרי זה חזרה לעמדה מספר 1, חזרה למכון רישוי ואחרי זה אולי יצאת מזה. כמובן שלא בלי לשלם דוח כזה או אחר והרבה אגרות.
בול אותו דבר רק שבישראל בגלל שכולם פה אחים אז הממשלה דאגה שלאחים שלך יהיה מה לאכול כי זו מדינה סוציאלית ולכן השקל שאתה מרוויח, אחרי מיסים, צריך להתחלק בין כולם.

השיטת טסטים הקיימת לא טובה כי היא מאפשרת את תופעת המעכריות.
טסט צריך לבדוק אך ורק את האלמנטים הבטיחותיים ברכב וזהו. אוקי, גם זיהום אוויר.

ליזרד
אתה קצת נסחף
רכב שנמצא בו ליקוי ע"י שוטר/בוחן חוטף קנס +הורדה על תנאי שהוא צריך לתקן ולהביא לתחנת משטרה .

tzagi
שאלת לגבי פלסטיקים למי זה מפריע-אז באחד הקטנועים של החברה הורד ע"י בוחן תנועה על פיירינגים סדוקים. באתי והתחלתי להתווכח עם האידיוט שענה לי כך:" אתה עומד עם הקטנוע באור אדום,אישה חוצה את מעבר החציה ושמלתה מתנופפת יכולה להתפס בפרינג הסדוק שלך".... הוא לא צחק האידיוט...

דרור ברלי
29-12-07, 10:10
לדעתי נחוץ מבחן שנתי לרכב. ממש כמו שנחוץ ביטוח.
זה נאחס, זה מעצבן, אבל אנחנו לא חיים לבד בעולם. יש דרך טובה יותר להבטיח שאנשים יתחזקו את רכבם תחזוקה בטיחותית מינימלית? גם אם כל החלפים יהיו פטורים לגמרי ממס, תמיד יהיה מי שידחה החלפת צמיגים, תיקון בלמים או שיפוץ מערכת היגוי.
כל עוד המבחן השנתי היה כולל אך ורק וידוא תקינות מערכות בטיחותיות + זיהום אוויר, לא היו לי טענות.

מבחן שנתי במתכונתו "הישראלית" הוא עוד דרך של המערכת לקיים מנגנון של פחד ושליטה, כמו גם למצוץ כספים מהציבור. ואין צורך לפרט שוב ושוב - את הדעות שלי בנושא כולכם מכירים.

נמרוד
29-12-07, 22:09
במדינת ישראל יש הרבה דברים טובים, באמת, אבל אף אחד מהם לא נמצא במשרד הרישוי. בלי להגזים ובלי התלהמות, זה באמת המנגנון הממשלתי הדפוק ביותר. לא סתם מושחת ומסואב, אלא פשוט כל כך מפותל בתוך עצמו, סבך של תקנות, בורות, חפפנות, חוסר מקצועיות, חוסר תום לב וזלזול באזרח, מעבר לכל תקנה, חולה סופני.

אבל המציאות מחייבת שתהיה תחבורה במדינת ישראל - ולכן מה שקורה בפועל שונה לגמרי ממה שכתוב בחוקים, ותקנות מתוקנות ומבוטלות על ידי פקידים מתחלפים ולא מקצועיים בכלל בתחבורה, והפקעת הולכת ומסתבכת.

בסופו של דבר האזרח והפקידים שנמצאים למטה, בתעלות של מכוני הרישוי, מוצאים את הדרכים להסתדר, כי הם חייבים. וזה לא תמיד ומנסיוני אפילו לרוב לא כולל שחיתות אמיתית (שוחד), אלא פשוט עיקום של החוקים כי הם בלתי אפשריים. כמו שכתבתי פעם לג'ו - אנחנו מסתדרים בסופו של דבר עם החוק בישראל - משתדלים לא להפריע לו ושהוא לא יפריע לנו...

tzagi
30-12-07, 08:35
לדעתי נחוץ מבחן שנתי לרכב. ממש כמו שנחוץ ביטוח.
זה נאחס, זה מעצבן, אבל אנחנו לא חיים לבד בעולם. יש דרך טובה יותר להבטיח שאנשים יתחזקו את רכבם תחזוקה בטיחותית מינימלית?

כן יש, עובדה.
זה נקרא תן לעם לחיות
בא ניקח לדוגמה את קליפורניה, כמו ברוב המדינות בדרום מערב ארה"ב יש רק בדיקת זיהום אויר(כול שנתיים), ואין כול בדיקה אחרת.
ושתבין שלא מדובר על מדינה עולם שלישי, יש קרוב ל40.000.000 תושבים(בכונה לא אמרתי אזרחים), בערך אותו מספר רכבים, וזאת הכלכלה מספר 5 בעולם.
אם תנהג שם בכבישים תראה שפלא פלאים אין מכוניות שמתפרקות לבד, לא דורסים ילדים....אין בעיות בטיחות מיוחדות, בקיצור..לא תרגיש כול כך לא בבית, ואם תתגעגע, כנס לסטקיית ויקטור ותראה איך אפשר ללמד מקסיקאים לבשל בסיגנון ישראלי.
אבל עזוב את המערב הפרוע,
במדינה שאני גר, יש טסט, לא ברור לי למה כי כדי להכשל צריך להיות כישרוני מאד
החלק הכי גרוע זה הבלימה ברוורס( גיפים לא טובים בזה)....חוץ מזה....באמת שאין לי תלונות.
כמובן שכול רכב מעל גיל 25 יכול לקבל סטטוס אנטיקה, זה אומר אין כול טסט, לא בטיחותי ולא זיהום אויר.
הנקודה היא, שיש שיטות אחרות שעובדות, אין כול הגיון לבלגן הביורוקרטי או לדרישות שמקימי המדינה הביאו איתם מרוסיה תחת סטלין, אפילו שם כבר ממיזמן התפטרו מהחוקים המטופשים האלה.
בישראל כנראה שמסורת הרבה יותר חשובה מהגיון.

איציק - 4X6ZH
30-12-07, 08:52
אתה צודק אין בירוקרטיה פקידותית ממש תענוג כל אחד יעשה מה שבא לו :roll: :roll:
יש רק בדיקת זיהום אויר !
עכשיו תגיד באמת אין זיהום אויר :wink:
מה שבטוח שקליפורניה המציאה את הבירוקטיה ההנדסית
תיראה לאן המדינה הזאת לוקחת את המנועים
וכל העולם אומר אמן נכון המלך צודק צריך באמת עוד מערכת ועוד מערכת :shock:
אבל העולם ממשיך להחנק מהגזים של עצמו
יצרני הרכב פושטים רגל מחוסר יכולת לעמוד בחוקים ובתקנות .
והמקסיקני נוסע על מה שמזדמן לו ( נכון אין טסט )
איציק

tzagi
30-12-07, 09:01
איציק.....
אני לא חושב שאני צריך לגלות לך שאין בעיה שאי אפשר לפטור עם תמונה של פרנקלין,

נכון?
במיוחד אם אתה מדבר שפה שונה לאנגלית :-)

איציק - 4X6ZH
30-12-07, 09:42
גו קשה לי לרדת לסוף דעתך

גיא
30-12-07, 09:49
ג'ו

הרגע דפקת לעצמך כדור טפלון ברגל לדעתי ...

אם פרנקלין פותר לכם את כל הבעיות ... ועוקף את כל הרמזורים ... אז מה אתה רומז ? שקליפורניה זה בעצם חולון ?

כי גם פה יש איזה אחד שמת מזמן ( בצבע אחר כמובן ) שפותר את רוב הבעיות .. אפילו בעיות טרמינליות לכאורה ...

אז מה בעצם ההבדל ?

איציק - 4X6ZH
30-12-07, 09:57
אהה אני מתחיל להבין

פרנקלין זה הרצלך ופווציצלך :twisted:
לא יכול להיות גם זה יש שם ואני חשבתי שזה בכלל טורקי .
איציק

shimixx
30-12-07, 11:14
אם כבר הזכרתם קטנועים
מישהו פה העביר דו גלגלי טסט?
זה הדבר הכי לא משקף מציאות
מה שהכי מצחיק הוא בדיקת הבלמים אומר לך סע ותן ברקס אכן בדיקה מדוייקת להפליא
והסיפור הכי מצחיק שהיה פעם העלינו לכביש cbr 900 אחרי תאונה
הבוחן שבא לבדוק מסתכל בודק ואומר אני יש לי רישיון רק 500 סמ"ק איך אני אסע
בסוף הוא החליט לשבת מאחור ושאני אנהג :mrgreen:
תגידו אתם זה משקף תבטיחות ?

AvigdorAharon
30-12-07, 11:23
אם כבר הזכרתם קטנועים
מישהו פה העביר דו גלגלי טסט?
זה הדבר הכי לא משקף מציאות
מה שהכי מצחיק הוא בדיקת הבלמים אומר לך סע ותן ברקס אכן בדיקה מדוייקת להפליא
והסיפור הכי מצחיק שהיה פעם העלינו לכביש cbr 900 אחרי תאונה
הבוחן שבא לבדוק מסתכל בודק ואומר אני יש לי רישיון רק 500 סמ"ק איך אני אסע
בסוף הוא החליט לשבת מאחור ושאני אנהג :mrgreen:
תגידו אתם זה משקף תבטיחות ?

לפני חודש, אפילו את זה לא עשו...

איך אמרו חכמים: "...מודה ועוזב ירוחם..."

אביגדור

דרור ברלי
30-12-07, 11:25
כן יש, עובדה.
זה נקרא תן לעם לחיות
אם תנהג שם בכבישים תראה שפלא פלאים אין מכוניות שמתפרקות לבד, לא דורסים ילדים....אין בעיות בטיחות מיוחדות.

מה אתה אומר. אתה מוכן לחתום על זה?
אני משוכנע שיש מכוניות שמתפרקות, וילדים נדרסים, ויש תאונות והרוגים. כמו בכל מקום אחר בעולם. נמרוד היה קורא למס הדמים הקבוע הזה "מחיר הקידמה" - משהו שצריך לקבל ולחיות איתו. פעם, לא מזמן, זה זיעזע אותי. אבל היום אני נוטה לקבל את דעתו... אין מצב שלא יהיו תאונות, אין מצב שאנשים לא ייפגעו. ברגע שאתה נכנס למכונית ונוסע, אתה לוקח סוג של סיכון מחושב. מבחן שנתי שבא להבטיח שהרכב שלך במצב תקין, אמור להפחית חלק כלשהו מהסיכון הזה. ברור שזה סוג של כסת"ח, אבל זה יותר טוב מכלום.
אפשר יכול לבוא ולומר שאצל האמריקאים יש תרבות, לא רק בכביש אלא גם בין אדם לחברו, מה שבישראל אין כל כך. אפשר גם לומר במידה רבה של צדק, שבגלל מיסוי נמוך בהרבה, זול יותר לתחזק את הרכב בארה"ב מאשר בישראל, ולכן יהיו פחות מכוניות עם בעיות בטיחות חמורות.

אתה יכול לבוא ולומר שהכל עניין של כסף - אם לא יהיה מיסוי דרקוני על חלפים, אנשים יתחזקו את המכוניות שלהם טוב יותר ולאי צטרכו מבחן שנתי. יכול להיות.

הכל נכון ומצביע שלפחות מנקודת המבט הג'יפאית, יותר טוב לחיות באמריקה.... אני כבר השתכנעתי ג'ו, אין ויכוח בינינו. נראה אותך - תמצא לי ולגברת שלי עבודה ואנחנו באים...

חזרה לענייננו -
אין שום הגיון במבחן רישוי במתכונתו הישראלית (כמו שאין שום הגיון בכל מה שנעשה במשרד התחבורע בישראל) - אבל מבחן רישוי שיבדוק רק צמיגים, היגוי, בלמים וזיהום אוויר - לא יותר, זה סוג של הכרח שאני מוכן בהחלט לקבל אותו, בתנאי שייערך בצורה עניינית ולא משנה סוג הרכב.
כדי למנוע את המסחרה שהולכת היום במכונים, אולי צריך לבטל לגמרי את התשלום עבור המבחן החוזר, ולגלם אותה מלכתחילה בתשלום הראשון עבור בדיקה. ככה המכונים לא יפסידו כסף (אולי אפילו ירוויחו קצת), אבל לא יהיה להם שום אינטרס להכשיל על שטויות ולטרטר את האזרח.

בוזי
30-12-07, 11:38
עוד על אופנועים:
אני ניגשתי עם DR650 לטסט לפני מספר חודשים, הבוחן הסתובב מסביב לאופנוע כמה סיבובים, אמר לי שהוא לא מבסוט מהצמיגים (חדשים עם השפיצים עוד עליהם) כי הם קרביים מדי. אמרתי לו שהם חוקיים, שינה לי מידת צמיג ברשיון (בלי לבדוק בספר).
מילמל עוד משהו על וינקרים... מודל 92 לא צריך, נכון? וחתם.

האופנוע באמת היה תקין פיקס, בלמים חדשים, חשמל, אפס חופשים וכולי. אבל הבוחן לא ידע את כל זה.
לפעמים הטמטום/בורות פועלת לטובתנו.

http://www.jeepolog.com/forums/attachment.php?attachmentid=7577&stc=1

מוני אורבך
30-12-07, 11:50
שתקתי ושתקתי אבל לבסוף אני חיב להוסיף משהו
מה כול כך כואב לכם הרישוי השנתי???
דווקא זה משהו שאני יכול לחיות איתו.
נכון הם פוסלים על שטויות ואפילו מסתכלים על שטיות
אבל רבאק אתם יודעים את החוקים והכללים והפוילשטיקים.
אין כאן אלמנט של הפתעה.
תקפיד שהרכב שלך ימלא את כול השטויות שהם מבקשים.
תדאג להשאיר איזו שטות להכשיל כדי שיוכלו לקחת את המס על הבדיקה החוזרת
וזהו אתה מסודר.
וזה אפילו לא עולה כול כך הרבה כסף. רק צריך לבוא מאורגן
לדאוג לזה שלא יכשילו אותך על משהו שדורש מוסך (וביננו יש מעט דברים כאלו ורובם בטיחותיים)
זה ה"בקשיש" או ההרצל שאתה צריך לשלם. מה זה כול כך מעצבן אני ממש לא מבין.
דרור, עם כול הכבוד אתה באת פשוט לא מוכן לטסט, עבודה של חצי שעה היתה מעבירה את הסופה חלק.
מה כן מעצבן? העובדה ששוטר יכול להוריד אותך במפתיע מהכביש על בקליט שבור. על זה שמכרחים אותך לנסוע עם "צמיג מאושר מהיצרן" על זה שיש מס על חלקי רכב בטיחותיים ועוד.
הטסט זה משהו קבוע וידוע, שגם אם מכשלים אותך, לא מורדים אותך מהכביש. הטסטרים רק ממלאים את חובתם כלפי המדינה. זה שהם רוצים קצת "הרצלים" לעצמם... נובע מזה שהם יכולים, זו הבעיה בחוק הדרקוני בארצנו.
בכלל בשנים האחרונות יש הרגשה שהמדינה מחפשת את האזרח הישר ולא את הפושע. מי שבאמת פושע לא מפחד כלל מהחוק, להפך השוטרים פוחדים ממנו.

נימי
30-12-07, 13:06
בכלל בשנים האחרונות יש הרגשה שהמדינה מחפשת את האזרח הישר ולא את הפושע. מי שבאמת פושע לא מפחד כלל מהחוק, להפך השוטרים פוחדים ממנו.
כל כך נכון

רפאל
30-12-07, 13:43
שלום לכולם

לדאבוני/שמחתי "זכיתי" להעביר טסט לרכב של דרור בשנה שעברה. הטסט נעשה במכון שאותו אני מכיר ועובד איתו שנים.
כבר בכניסה החליטו כי הצמיגים בולטים מהרכב, מותר ע"פ החוק בליטה של עד 5 ס"מ מקצה הכנף - הבאנו מטר ומדדנו 4.5 ס"מ אז עבר.
אז החליט הבוחן כי הצמיגים אינם במידה הנכונה וזאת בלי להסתכל ברשיון - העמדתי את הבוחן על טעותו והפנתי אותו לרשיון כדי שיראה כי הם מאושרים.
לאחר מכן החליטו כי הרכב גבוה מדי, מותר ע"פ החוק גובה 1.2 מ' לפנס הקדמי - הבאנו מטר (בשנית9 ומדדנו 1.5 מ' לקצה עליון של הפנס ואמרו שלא עובר, אני ביקשתי למדוד לקצהו התחתון של הפנס והיה קצת פחות מ-1.2 מ'. הסברתי לבוחן כי לא כתוב בחוק מהיכן המדידה (קצה עליון, תחתון או מרכז), התרצה הבוחן ועבר.
שוב בדק הבוחן וטען כי הנדנדות הקדמיות הינן משולש (ולא פלחים) ולכן זה לא חוקי - הסברתי לו בצורה מקצועית כי אין הבדל בין משולש לפלח (נהפוך הוא - אפילו יותר חזק), במקרה היה שם עוד רכב עם פלחים ושוב הוצאנו את המטר ומדדנו את מרחקי החורים בפלח ובמשולש - שאגב היו שווים.
לבסוף הרכב עבר טסט למעט בלמים אחוריים שהיה צריך לשפר את בלימתם (מחלה של סופה).

ברצוני לבוא ולהגיד כי ידיעת החוקים וכן הסברים אל מול הבוחן יכולים לפתור בעיות רבות.

רפי

נ.ב.

לא הסתכלו בכלל על מספר הנוסעים

בוזי
30-12-07, 14:02
לאחר מכן החליטו כי הרכב גבוה מדי, מותר ע"פ החוק גובה 1.2 מ' לפנס הקדמי

מה זה אומר, שלבעלי סופה עם חזית ישנה מותר להגביה את הרכב יותר מאחרים, רק בגלל שהפנסים שלהם נמוכים יותר?

דרור ברלי
30-12-07, 14:41
... מה שזה אומר זה רק כמה החוקים כאן דפוקים, ובעיקר מראה כמה אנחנו דפוקים - שאנחנו מרכינים ראש ושותקים ומאפשרים לכנופיה שיושבת בכנסת לעשות לנו את זה.

AvigdorAharon
30-12-07, 14:47
... מה שזה אומר זה רק כמה החוקים כאן דפוקים, ובעיקר מראה כמה אנחנו דפוקים - שאנחנו מרכינים ראש ושותקים ומאפשרים לכנופיה שיושבת בכנסת לעשות לנו את זה.

אבל זה כבר נושא אחר, לא שייך לכותרת...
או שאולי זה המוסר השכל?
אביגדור

yoav21
30-12-07, 15:17
אני יכול לומר שלפני הטסט השנתי שלי (פעם ראשונה עם הסופה)לא ישנתי כמה ימים, בניסיון למצוא פתרון איך לעבור את הטסט.
לאחר קריאת כל הנושאים שנפתחו בנושא אי פעם בגיפולוג המסקנה שלי הייתה לבצע טיפול מקיף לרכב במוסך ללא הנחות (אני בנושא בטיחות לא משחק) כל מה שצריך הוחלף לחדש.
לאחר ביצוע הטיפול המקיף (5000 ש"ח) ניגשתי עם בעל המוסך ביחד! (הוא העביר את הטסט) למכון דרום.
איך שהגענו למסלול ניגש מנהל המכון ולחש לבוחן משהו באוזן.
הכשילו אותי על כל דבר אפשרי וגם מה על מה שלא אפשרי.
המסקנה שלי:
לא לגשת יותר בחיים למכון דרום

העצוב בכל הסיפור הוא שהרכב היה תקין והדרך שבא עברתי בסופו של דבר טסט ........ מאפשר גם לרכבים לא תקינים לעבור טסט ובסופו של דבר לעלות על הכביש, וזה חבל.
אני לא בטוח שכל אחד שעובר כך טסט מספיק אחראי על מנת שהרכב שלו יהיה בטוח וללא ליקויים לנהיגה בכביש.

elitkh
30-12-07, 17:49
הבעיה בהתנהלות הזו שהיא יוצרת מאסה מאד גדולה של אנשים שמחפשים קיצורי דרך-גם אנשים שהם בדרך כלל שומרי חוק. וכשיש ביקוש יש גם היצע -מה שמאפשר לפורעי החוק לעשות זאת בקלות רבה(ובמחיר זול).
וכך במקום שהחוקים יגרמו למרבית האנשים לנהוג כחוק ולהקשות על המיעוט לעבור על החוק-נוצר תהליך הפוך.

UNIX
30-12-07, 17:54
לא קראתי את כל השרשור אבל אהתמקדתי בתגובות של גו' כי הם הכי מענינות ולדעתי
חייבים אבל חייבים בטסט שנתי .
אני אישית נסעתי בקליפורניה סה"כ במשך חודש וחצי על משהו כמו 5 רכבים
3 היו חדשים של השכרת רכב והיו טובים אחד היה גם כן של השכרה במצב זוועתי
מאוד כמעט ואין ברקסים ההגה רועד מאוד .
הייתי אצל בן דוד שלי ולרכב שהוא נוהג עליו שברולט קוואליר עוד רגע מתפרק כל הפרונט
ואני לא צוחק והוא מבחינתו לא אכפת לו כי כל עוד זה נוסע זה בסדר .

OFF-RoaD
30-12-07, 21:45
הבן דוד הזה, הוא "ישראלי"?

six 4 life
30-12-07, 21:55
הבן דוד הזה, הוא "ישראלי"?

עלית על הבעיה... 8-)

UNIX
31-12-07, 01:34
חחחח
אבל הוא לא הישראלי היחיד שם ושאמרתי לו מה אין טסט ?
הוא עושה לי " לאא פעם באיזה תקופה יש בדיקה שטויות משהו כזה" הייתי בשוק .
כמובן שאני לא בעד הטסט כפי שהוא מתנהל היום אבל מפה ועד לבטל אותו נו באמת ?
לא כולם כמונו פה ברוח האתר , אנשים שמבינים עניין ויודעים מהי בטיחות
יש כאלו שלא מבינים כלל ברכבים והרכב בשבילהם הוא רק אמצעי
להגיע ממקום למקום ולצערנו אם לא תהיה א הבדיקה הזו הם לא יעצרו עד ש ....

tzagi
31-12-07, 06:33
איציק,
דבר ראשון, אי אפשר להשוות תקנות טפשיות מCARB
California Air Resource Board
לביורוקרטיה מצויה, אין קשר בין האזרח הקטן להם,
עכשיו כדי שתבין מדוע אתה בישראל שומע על השטויות האלה, תבין שזה שנת בחירות
כול הפוליטיקאים חייבים להראות כמה שהם עושים לאכות הסביבה (תאמין לי שקשה לי אפילו לכתוב את זה בלי להתפוצץ מצחוק) אז הנה מה יקרה: אחרי הבחירות התקנות ישתנו ליותר שפויות, ככה בשקט שאף אחד לא ירגיש, וכמובן שאתה לא תישמע על זה..... אבל בנתיים הנבלות יוכלו להגיד שהם מכריחים את יצרני הרכב לבנות מכוניות שלא מזהמות ולא שותות דלק....במציאות כלום לא ישתנה.Politics as usual

גיא,
פיספסת את החלק הכי חשוב ממה שכתבתי:
"במיוחד אם אתה מדבר שפה שונה לאנגלית"
נגיד ככה, אם אתה לא שייך לקבוצות האטניות הבאות:
מקסיקנים,ארמנים,פרסים,ישראלים,רוסים,ויאט נמים,סינים,קוראנים או ניגרים
אתה בבעיה שאין לך למי לשלם.....קפיש?
אז "הבעיה" לא כול כך נפוצה, והאמת גם לא כול כך נורא, לאדם נורמלי(אמריקאי עסלי טיפוסי) שנוסע ברכב נורמלי, אין לו צורך בקומבינות, הוא עובר כחוק.(דוגמה לרכב לא נורמלי= הקוואליר של הבן דוד)

דרור,
לא הבנת, ואני כתבתי בציניות.
הכונה היתה שאין יותר תאונות מכול מקום אחר, ואם נבדוק סטטיסטיקה ונשווה לישראל נגלה שבארץ יש פי 3 תאונות מארה"ב, אז אפשר להגיד שהמצב המכני של הרכבים על הכביש הוא לא הפקטור לתאונות.
גרתי בלוס אנגלס מעל ל 15 שנים, נהגתי בממוצע מעל ל40000 קמ בשנה, ראיתי הרבה תאונות,
בחיים לא ראיתי תאונה שניתן להגדירה ככישלון מכני. 99.99% זה קורה כשמישהו חושב שהוא מאריו אנדרטי או לא שם לב למה שהוא עושה, בקיצור:operator error

רפאל,
הכול טוב ויפה, אבל מדוע אתה צריך להוכיך לבוחנים הממומחים שהם טועים?
בתור בוחנים מאושרים ע"י המדינה לבדוק ולאשר רכבים האם זאת לא אחריותם לדעת את החוק?
תאר לעצמך שלא אתה היית שם אלא אזרח רגיל שלא מכיר את החוקים, מה היה קורה אז?
ורק שתבין למה אני חופר....
לפני הרבה שנים היה לי רשיון ממדינה מסויימת בארה"ב לבדוק זיהום אויר,
אם הייתי עושה טעות והייתי ניתפס, הייתי מאבד את הרשיון.

ברוך,
לפני שנתיים השכרתי רכב בארץ, איזה הונדאי שתיין,
עשה רעשים מהפרונט כאילו חסרה גומייה במוט המייצב, באתי בחזרה ואמרתי העגלה עושה רעשים
אמרו לי: אין לך מה לדאוג אחי, הרכב רק חזר מטסט לפני יומיים, הכול בסדר.
אמרתי שאני רוצה אחר, אמרו זה מה יש, סע לשלום.
אז לאיזה מסקנה עליינו להגיע מהסיפור שלי והסיפור שלך?
הנה המסקנות שלי:
1. חברות השכרה לא מטפלות ברכבים כראוי
2. קיום הטסט לא משנה את עובדה מספר 1

חוץ מזה, נתנו לך עגלה, היתה חוזר ודורש אחרת, בניגוד לישראל, היתה מקבל.
ובעניין הבן דוד......אני לא חושב שצריך לשפוך מלח על פצע פתוח, הוא קנה קוואליר, ועוד עם פרונט דפוק.....אני חושב שקיבל את עונשו מראש. ויותר לא אגיד.

איציק - 4X6ZH
31-12-07, 07:37
גו כנראה לקראת השנה החדשה נתתה לנו הסבר כמו שצריך
איציק

חנן-ג'יפולוג
31-12-07, 10:01
הכונה היתה שאין יותר תאונות מכול מקום אחר, ואם נבדוק סטטיסטיקה ונשווה לישראל נגלה שבארץ יש פי 3 תאונות מארה"ב

בפעם האחרונה ששמעתי את הנתון הרלוונטי לארה"ב, ואני מודה שלא נכנסתי לעומק לסטטיסטיקות, אז תתקן אותי אם אני טועה כי זה בהחלט אפשרי, דיברו על 45000 הרוגים בשנה, שזה בערך פי 100 מאשר אצלנו. זה על אוכלוסיה שהיא בערך פי 40 מאצלנו?
אז מספר ההרוגים ביחס לאוכלוסיה הרבה הרבה יותר גדול בארה"ב. כמובן שזה לא לוקח בחשבון רמת מינוע ונסועה.

UNIX
31-12-07, 10:24
ברור שהחלפתי את הרכב
וגם לי אמרו את אותו הדבר :_)
שהרכב חדש ונבדק לא מזמן ואין מה לדאוג זו רק מנורה של לחץ שמן שדולקת
ברכב ה 3 הם כבר סירבו להחליף !!!
אז כבר התייאשתי .
בכל אופן מערכת הטסטים בארץ לא עובדת כראוי וזה ברור לכולם
אבל הכל מתחיל כרגיל מ 120 שקרנים ש"עובדים בשבילנו "

גיא
31-12-07, 13:58
אז אני אקח את תפקידו של פרקליט השטן ....

אני מבין את ההתבכיינות של דרור. אני שותף לה.

אני לא מבין את ג'ו שמנסה לחמם אותנו ולהוציא לנו את העיניים ... הוא סתם מניאק :-)

וכל השאר שבוכים שרע לנו כי יש לנו ממשלה של שקרנים ...

אהה ??!!

יש לכם פה בגדול 4 מעמדות של בעלי רכב.

1. חברות הליסינג/ ציי רכב/ רכב ציבורי - מה איכפת להם ? הכל זה כסף. יש טסט אין טסט .. יש מוסך אה ? אז מה ? זה עף עוד כמה עשרות / מאות ק"מ והבעיה תעבור למישהו אחר.

2. העשירים - הם נוסעים על רכב חדש שלא עושה טסט ובאחריות היבואן / יצרן - מה איכפת להם ?

3. המגזר .... - מי ידבר איתם ? אין בלמים ? אין היגוי ? הלכה משפחה עם 5 נפשות ? אז מה ?

4. העם .. אנחנו - אותנו אפשר לזיין עד העצם על זה שהוישר לא ממש ממש חדש .. או המחזיר אור מאחורה החדש שהדבקתי לפני 10 דקות .. בלוי ונדביק עוד אחד ...

אז אם אנחנו שותקים / קנים מידי בשביל להזיז דברים ולכל השאר לא איכפת ... למה אתם חושבים שמשהו יזוז ??

tzagi
01-01-08, 05:22
בפעם האחרונה ששמעתי את הנתון הרלוונטי לארה"ב, ואני מודה שלא נכנסתי לעומק לסטטיסטיקות, אז תתקן אותי אם אני טועה כי זה בהחלט אפשרי, דיברו על 45000 הרוגים בשנה, שזה בערך פי 100 מאשר אצלנו. זה על אוכלוסיה שהיא בערך פי 40 מאצלנו?
אז מספר ההרוגים ביחס לאוכלוסיה הרבה הרבה יותר גדול בארה"ב. כמובן שזה לא לוקח בחשבון רמת מינוע ונסועה.

אף פעם לא היה 45000
ראה: http://www-fars.nhtsa.dot.gov/Main/index.aspx

הבעיה במספרים האלה, ואני כמובן לא יודע איך אוספים סטטיסטיקה בארץ,
שזה לא כולל רק תאונות דרכים, זה כולל הרבה יותר, כול מה שקשור לתחבורה או כבישים,
לדוגמה,
רכבת דרסה אהבל שטייל על הפסים-בפנים
רוכב אופניים שנאכל ע"י תנין בפלורידה- בפנים
מתאבד קפץ מבניין רב קומות ונדרס ע"י אוטובוס- בפנים

אז עזוב את מספר ההרוגים, זה לא רלונטי
כמו כן, קשה להשוות נתונים אזרח נגד אזרח כשנהג אמריקאי ממוצע נוסע פי 2 לפחות בקילומטרז"
לעומת אחיו הישראלי.
כדי שנוכן להשוות תפוחים לתפוחים יש דרך יחידה, להשוות מספר הרוגים לכול מייל100000000
לרכב נוסע.

לי אין גישה לסטטיסטיקה ישראלית כזאת, אתה מרים את הכפפה?

AvigdorAharon
01-01-08, 06:33
מספר תאונות לפי ק"מ (עד שנת 2003):

http://www1.cbs.gov.il/www/publications/acci04/mavo.doc

תעבור על הקובץ הזה, באחד העמודים יש את ההשואות שאתה מחפש:

http://bd.mot.gov.il/NR/rdonlyres/F9050DB7-0A77-450C-9A37-A68D60791660/0/%D7%9E%D7%A6%D7%92%D7%AA%D7%A4%D7%9C%D7% A1%D7%9E%D7%94%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%99%D 7%AA.ppt#283,1,סיכום נתוני תאונות דרכים שנת 2007

AvigdorAharon
01-01-08, 06:35
יחסית לתושבים, בארה"ב נהרגים יותר מאשר בישראל.

יחסית למרחק (ק"מ), אין השוואה לארה"ב.

אביגדור

tzagi
01-01-08, 08:25
יחסית לתושבים, בארה"ב נהרגים יותר מאשר בישראל.

אביגדור

גם לנתון הזה אין הרבה משמעות כשלא יודעים את מספר הנהגים הרשומים לעומת האוכלוסיה הכוללת.
לדוגמה, בארהב מתוך 300,000,000 תושבים יש 200,000,000 נהגים רשומים. כלומר 66% מהאוכלוסיה, מעניין מה האחוז בארץ, משום מה, לא נראה לי שהאחוזים יהיו דומים, כמו כן, יש להחשיב
את מספר הרכבים הרשומים כנגד מספר הנהגים, כלומר, האם לכול נהג רשום יש רכב משלו .

איציק - 4X6ZH
01-01-08, 08:47
נראה לי שיהיה יותר קל לחשב את היחס בין מופרעים שתוקפים בנשק חם אזרחים \ תלמידים בארצות הברית .
מול מחבלים מתאבדים שמפוצצים את עצמם .
כנראה שארצות הברית היא ארץ מעולם אחר .
איציק

דרור ברלי
01-01-08, 09:59
בויכוח הזה כבר היינו פעם. אנחנו סוטים מהדיון, שלמען האמת מתחיל למצות את עצמו.

השורה התחתונה:

- יש בעיה לעבור מבחן שנתי עם ג'יפ בישראל. אף פעם זה לא היה קל, אבל השנה זה קשה במיוחד, ואני שומע גם מאחרים שחוו בעיות דומות (ואני עוד יצאתי בזול). קבלו את זה כברירת מחדל.

- הבעיה בולטת באיזור המרכז וגוש דן.

- גם מוסכניק ותיק שמוכר על ידי עובדי מכוני הרישוי ועובד מולם שנים רבות, ייתקל בבעיות.

- כדאי שהדברים הקטנים אך מעצבנים (ויקרים) ברכב יהיו תקינים. להבדיל מפרייבט, את הג'יפ הם מחפשים במיוחד, ולכן "הכנה לטסט" זה לא רק תיקונים בטיחותיים אלא גם וידוא שסידרתם כל מיני שטויות.

- כדאי שדברים שמחייבים רישום דרך עמדה מס' 1 כמו סוג מרכב, כננות, מספר מושבים, גדלי גלגלים וכו', יהיו מוסדרים מלכתחילה.

- כדאי להשאיר לבוחנים פתיון בדמות משהו שטותי וזול לצורך הכשלה יזומה.

- אין לכם מה להחליף פסים זוהרים, מגבים וכו', לפני הטסט. ממילא תיכשלו על הסעיפים הללו גם אם המגבים יהיו חדשים והפסים הזוהרים בני יומיים. אז תשאירו את זה ככה.

- אני לא מאמין שאני כותב את זה, אבל מי שאין לו כוח לזיוני השכל הללו, אולי בכל זאת כדאי לו להיעזר בשירותי מאכער שמעביר טסט לניירות ולא לרכב. אולי זה פלילי, אבל הבני זונות לא משאירים לנו ברירות אחרות.

- אם התחביב המוטורי זה מה שהכי חשוב לכם בעולם, כדאי לכם לעבור לחיות באמריקה... החיים שם יותר קלים ויותר זולים והרבה-הרבה יותר טובים. חבל על הויכוחים שלכם עם ג'ו.

lizard
01-01-08, 13:28
- אם התחביב המוטורי זה מה שהכי חשוב לכם בעולם, כדאי לכם לעבור לחיות באמריקה... החיים שם יותר קלים ויותר זולים והרבה-הרבה יותר טובים. חבל על הויכוחים שלכם עם ג'ו.

לא מסכים איתך.
אמריקה היא אמריקה, תרבות שונה וארץ שונה. לא לכולם זה מתאים.
שום מדינה היא רק זרי שושנים. הרבה ברים שאתה רואה אותם כמובן מאליו בארץ, כמו האפשרות ללכת לקופ"ח למשל, לא כל כך טריוויאלים בארה"ב אם אין לך הרבה כסף.
בניגוד למחשבה הקיימת, לא הכול נוצץ בארה"ב.

דרור ברלי
01-01-08, 16:37
מיכה, תקרא את כל האותיות. גם אם הן קטנות. גם אני עדיין כאן כי בחיים שלי יש עוד כמה דברים חוץ מהג'יפ.
לכבודך הגדלתי את הקטע הרלוונטי.

- אם התחביב המוטורי זה מה שהכי חשוב לכם בעולם, כדאי לכם לעבור לחיות באמריקה...

lizard
01-01-08, 16:54
מיכה, תקרא את כל האותיות. גם אם הן קטנות. גם אני עדיין כאן כי בחיים שלי יש עוד כמה דברים חוץ מהג'יפ.
לכבודך הגדלתי את הקטע הרלוונטי.

מי שזה כל כך חשוב לו יוכל לעשות מה שהוא רוצה גם פה. ועם כל הכבוד, גם פה יש ג'יפים וטנדרים מוגבהים. זה הכול עניין של כסף.
כמו שכתבו, הרצל יקנה הכול.
לעבור לארה"ב (או כל מדינה אחרת לצורך העניין) בגלל תחביב זה טפשי. יש המון סיבות למה לעזוב את הארץ הזו, תאמין לי שאני יודע, אבל יש גם המון סיבות שאתה אולי בכלל לא מודע אליהם למה כן להשאר פה.
הדשא של השכן לא בהכרח ירוק יותר, אולי הוא רק נראה ירוק.

ERAN NO 1
01-01-08, 17:33
אני רואה שכולם כאן בשוונג אז למה לא אבל קצת שונה

הטסט הראשון עם הבלייזר היה שוק אחד גדול :להחליף את כל התפוחים גומיות בקפיצים צינורות ברקס תושבת בולם ועוד כמה דברים קטנים השקעתי לא מעט כסף והתחלתי לחשוב עם זה שווה את זה.

אבל אני רוצה להגיד לכם שמאז עברתי איתו 6 טסטים לפני כל טסט, שוטף את התפוחים ומגרז יפה (קוסמטיקה) חותך חתיכות גומי יבשות בקפיצים ועוד ועוד שם המשחק הוא קוסמטיקה

ותתפלאו 6 טסטים ללא ריג'קט אחד זאת אומרת חוץ מהנורמה של פסים זוהרים פעם ב....

זאת לא חוכמה להכנס לטסט ביודעין שהרכב לא תקין ואתה יודע שהוא לא תקין ועוד לבכות על זה
נכון תמיד יחפשו ג'יפים אבל יש מכוני רישוי שגם מבינים עניין. אם הם רואים רכב מטופל גם מלמטה וגם מלמעלה לא בטוח שימשיכו להציק וזה מנסיון באזור שלי (לא מרכז)

GodsFather
01-01-08, 17:51
ערן, דרור מציין במפורש שהרכב שלו מגיע לבחינה תקין ועל ידי מכונאי מוסמך שלמעשה אמור לוודא שהכל תקין ואף מחליף מספר חלקים שכביכול לא תקינים. ולא מגיע עם רכב לא מתוחזק ומצפה לעבור ושכולם יעלימו עין.

יתרה מזאת , יש הבדל בין סופות/CJים לבלייזר בתפיסה (העקומה) של משרד הרישוי והבוחנים. באותו הקשר גם סמוראים, היילקסים ועוד מספר רכבים שנראה שהבוחנים בחרו לשים ברשימה אחת או אחרת אצלהם בראש.
הכל תיאורתי ונשמע כמו קונספירציה אחת גדולה ,אבל העובדות בשטח - יש לך בעלי סופות/CJים אחראים שמטפלים ברכב ומגיעים איתו נקי ויבש, ללא נזילות וללא חופשים, יתרה מזאת , מגיעים עם מכונאי מוסמך ומוכר שיתן את האישור שהרכב אכן תקין והם אוכלים בראש על מדבקות מטופשות או בורות של הבוחן כמו עניין המושבים שדרור הציג, אז איך אפשר שלא לרתוח מדברים כאלה שמשבשים לך את סדר היום ואפילו את סדר השבוע, במקום להגיע למקום , לעבור טסט ולגמור עניין בשעתיים-שלוש בגלל התור העמוס, הם מתרוצצים ממכון אחד למכון אחר , ממציאים אישורים שבכלל לא קיימים (אישור גובה, מישהו מכיר? מסתבר שיש כזה דבר אם רוצים) ועוד כל מיני דרישות פנטזיונריות שמחליט אותו בוחן/רב-בוחן שרוחו לא נחה עליו כי הרביצו לו כשהיה קטן ולא מוצא חן בעיניו שיש מישהו מאושר בעולם הזה.

אז אולי התמזל מזלך ועל בלייזר אין עין הרע, אבל עוד חזון למועד. חמסה חמסה חמסה , שום בצל וזיתים.

דרור ברלי
01-01-08, 18:12
ערן, כמה אתה תמים...
מי היה מתלונן אם היה ניגש עם רכב לא תקין?
מתלוננים בגלל שהרכב באמת תקין פיקס ועדיין מוצאים לך סיבות מהתחת למה להכשיל אותו. זה בגלל שאין מצב שג'יפים מהדגמים המסוימים האלה יעברו טסט בצורה חלקה, גם אם הכל בהם חדש מהקופסה.
מספיק שתראה איך כל הבוחנים עטים כמו זאבים על טרף כשג'יפ נכנס למכון רישוי, בטח באיזור המרכז. תמיד יהיו להם טענות, תמיד ימציאו משהו - ראה את מה שכתב רפי, שהיה צריך לשלוף מול הבוחנים את הוראות החוק כלשונן.

מיכה, כסף באמת קונה הכל.
אם אתה רוצה להיות פושע ולעבור ככה טסט - בבקשה.
אם בשביל לנסוע על הגלגלים הגדולים שאתה כל כך רוצה אתה צריך לשחד (כן! לשחד! למה להתחבא מאחורי כל מיני מונחים עדינים?) מישהו במשרד הרישוי דרך מאכער שגם הוא גוזר לעצמו קופון שמן (והמאכערים לא עושים לך טובה חד פעמית - זה מקצועם. מזה הם חיים. עד כדי כך השחיתות מושרשת במדינה שלנו) אז שיהיה לך לבריאות! בשיטת השוחד אתה יכול להשיג כאן הכל - מסגירת מרפסת דרך זכיה במכרזים ממשלתיים ומה לא בעצם. אבל אז, במה אנחנו שונים מהברברים שמקיפים אותנו? בזה שהם מדברים ערבית וקוראים לזה "בקשיש"?
ואני לא מדבר על הפחד בכל פעם שרואים ניידת משטרה או ניידת בדיקה של משרד התחבורע. על העובדה שצריך להסתתר ולנסוע דרך רחובות צדדיים, כי המארבים האלה מתמקמים בד"כ בדרכים ראשיות.

ואחרי כל זה, אם אתה כל כך אוהב את המדינה הזו ומוכן לשלם פה ושם כדי להסדיר עניינים ולהחליק פינות, למה אתה בעצמך הורדת את הג'יפ שלך מהכביש? הרי לפני רגע אמרת שכסף מסדר הכל. לשיטתך, הג'יפ היה חוקי ותקני תמורת כמה מאות שקלים לכל היותר...

זה כל ההבדל מיכה. יש אנשים שבשבילם זה מספיק כדי להחליט שהם לא רוצים להיות חלק מהמציאות הישראלית. בשבילי עדיין לא, אבל אני באמת כבר על הקצה מהסיפורים האלה.

AvigdorAharon
01-01-08, 18:28
אבל אז, במה אנחנו שונים מהברברים שמקיפים אותנו? בזה שהם מדברים ערבית וקוראים לזה "בקשיש"?

ומי אמר שאנחנו שונים?
למי שקרא, ולמי שלא, הספר "מביירות לירושלים" של פרידמן, מתאר את המצב במזרח התיכון כולו.
יש לי עותק למי שמעוניין.

אביגדור

GodsFather
01-01-08, 18:40
דרור , הוא הוריד את הרכב כי לא היה לו מספיק כסף לבקשיש.

בסופו של יום , זה שיקול של רוב עניי הג'יפאים/בעלי המשפחות עם המשכורת הממוצעת ומטה, אלה שלא יכולים לסדר לבד את הרכב או שלא יכולים להרשות לעצמם את המעכר או שאין להם דוד עם מכון רישוי.

עצוב, אבל זו האמת. לא משנה כמה תצטדק, הבירוקרטיה מחייבת את השוחד. משחר ההיסטוריה זה ככה.

אתה יכול להיות שקט שאתה משלם למעכר בשביל הרכב שלך , כי אתה לא פושע שבונה רכב בצורה ארעית, אתה בעל רכב אחראי שיודע לקחת אחריות על מעשייך ועל שיפורי הרכב שלך וכד'. אתה לא כשאר בני האדם שנוסעים עם דראמים שנחרטו יתר על המידה , חופשים בכל חלק ברכב ועוד מרעין בישין. אתה רוצה לשרוד בעולם התובעני שלנו , אתה צריך לשחק את המשחק, כמה שזה כואב. כמו שיש "שקר לבן" , יש "שוחד מחייב". אתה לא דורס את הכבוד של אף אחד, לא של בן מיעוטים ולא של עובד זר שהחרימו לו את הדרכון. אתה רוצה לחיות וזו זכותך.

נורא לשמוע את זה שמוכרחים להיות פושעים, נורא לשמוע שאנחנו קלדנים עצלים שלא מזיזים עצמנו אל מול המשטר ורק צועקים במקלדת (שנוצרה על ידי תאילנדי מזיע אי שם באיזה חור והוא בקושי רואה את הכסף שעושים הבעלים שלו על המקש של האסקייפ), אבל זו הדרך בחיים שהם "הישרדות" מיום ליום.
אם היינו עשירים , הבעיות היו עוברות מעלינו, היו אנשים שמסדרים לנו את הבעיות האלה מבלי שבכלל נדע שהן קיימות , היו לנו כמה רכבים , כאלה לפנאי וכאלה לעיר , היינו חיים "כמו שצריך" ולא סופרים את האחוז הפחתה במחיר הדלק או את זה שעטים על הג'יפ שלנו כשאנחנו נכנסים למכון רישוי , כי לא אנחנו נכנס למכון רישוי אלא העוזר האישי שלנו שמכיר את מי שצריך להכיר ובכלל מעביר לנו את הטסט מהשולחן במשרד שלו.

בקיצור , עזבו את השרשור המזוויע הזה ולכו לילדים שלכם , לחברים שלכם , לנשים שלכם ותחייכו על זה שאתם ברי מזל בשביל לכתוב פה ולא חיים ברחוב. ושיש לכם תחביב מהנה ומאתגר וגם את האפשרות לבחור מה לעשות מחר בבוקר.

יאללה , יוצא לי עשן מהמקלדת כבר.

tzagi
02-01-08, 05:13
אני חייב להגיד שאני לא כותב פה כדי לשכנע אף אחד לרדת מהארץ, להגר לארה"ב
או כול דבר דומה.
אני אישית מעדיף ישראלים.....בישראל.

אני כן כותב כדי שיהיה הבנה כמה שהמערכת שחוטה, ושזאת לא הדרך היחידה, ויש דרכים שונות שעובדות, ועובדות טוב בלי כול מעכרים או קומבינות.
ואני לא כותב לטובתכם בלבד, אולי בעתיד אני ירצה לעלות לארץ אבל אני לא מוכן לעשות כך במצב השחיטות הנוכחי...לך תדע, אולי משהו ישתנה בעתיד אם נעשה מספיק רעש.

אמיר כתב יפה, השיטה הנוכחית מחייבת את האזרח להיות פושע
וזה רק מראה את הטיפשות של החוק הקיים היום. חבל שאלה שמחוקקים ואוכפים את החוק מסרבים להבין את זה.

lizard
02-01-08, 06:41
כדי שמשהו ישתנה במדינה הזו צריך יותר מאשר לכתוב כמה מלים באינטרנט.
אני לא רואה אף אחד שהולך ליזום פעולות כמו הפגנות וכדומה, מה גם שעידן הסולידריות תם ואף אירגון אחר לא יתמוך בך. למעשה כנראה שהירוקים די יהיו נגדךך כי אתה רוצה הקלות לנהגים והם רוצים לאמלל נהגים.
מה שאנחנו פה מדברים עליו נוגע לכול התושבים פה בארץ אבל 99% מהאנשים במדינה הזו הם בטטות בכל מה שקשור לרכב.

GodsFather
02-01-08, 08:12
מה שאנחנו פה מדברים עליו נוגע לכול התושבים פה בארץ אבל 99% מהאנשים במדינה הזו הם בטטות בכל מה שקשור לרכב.

למה רק רכב ? תרופות לסרטן זה בסדר ? תור לניתוח שקיבלת לעוד שנה וחצי אבל בשביל 5000 שקל מהצד תקבל מקום בשבוע הבא זה בסדר ?

כשצריך לשלם למורה מהצד כדי לעבור טסט או כדי שילמד את הילד שלך כמו שצריך למבחן במתמטיקה או כדי שהילד יכנס לנבחרת כדורסל העירונית?

על זה כולם גם מבליגים , זה לא רק בתחום הרכב. פשוט תחום הרכב קרוב לליבך (ליבנו? ) והכי קל גם לראות את השחיתות בו כי הוא נושא חם שעוסקים בו מידי יום ביומו בחברה שלנו.

מי שרוצה באמת לדעת על אקטיביות פסיבית יכול בכיף לפתוח כמה מאמרים מהסילבוס של מדעי המדינה בכל אוניברסיטה מכובדת בישראל , בתחום הפוליטיקה ההשוואתית בעיקר. מי שרוצה , אני יכול להדפיס לו כמה מאמרים מהסילבוס שלי... אולי אז תבינו שמחקרית זה הוכח - האדם הוא בטטה! :twisted:

על הבוקר התחלנו שוב להקליד...

fuksi
02-01-08, 14:55
שאלה:
לי אישית לא עושים בעיות בטסטים ולא מ**נים את המוח אולי בגלל שדיסקו לא נראה ג'יפ....

אישית לי נראה שמחמירים/מתעלקים על רכבי שטי מסוקסים ודו-גלגלי כי "מחפשים" אותנו.

אלה שיש להם פרייבטים האם גם להם עושים קשיים סתם???

GodsFather
02-01-08, 16:39
אלה שיש להם פרייבטים לא מאוגדים בשביל לדעת אם עובדים עליהם או לא, אז אין סטטיסטיקה על זה.

אני מסכים איתך שג'יפים מסוקסים הם טרף קל , אי אפשר לטעות בזיהוי שלהם וגם המוניטין של הנוסעים בהם שונה מאלה בל"ר ואולי מכאן נובע הרצון להתעללות.

הרי אם תגיד לאדם מהרחוב שאתה נוהג בג'יפ ואולי אפילו תגיד "סופה", במידה והוא סטיגמתי ממוצע ולא בעל ידיעה , אתה ישר מסומן אצלו בתור ערס חסר אחריות שעושה רעש ונותן בגז ומשתולל.

תן את אותה מחשבה לכאלה עם כוח התעללות ויש לך אחלה מתכון להורדת רכבים מהכביש והתאכזרות כמו שעשו לדרור והוא דוגמא קטנה אבל רועשת, יש דברים מפגרים הרבה יותר ממנו.

לגבי אופנועים - גם כאן, הסטיגמה שיצרו שליחים מסויימים וכל מיני רעשנים חירבנה לכל השאר את התחום וגם את המחירים של הביטוחים. אחרת, זה היה תחום פורח ומוצלח הרבה יותר ממה שהוא כיום.

shay1
02-01-08, 22:41
איני אתן לכם טיפ קטן שחלקכם בטוח מכירים
גם אחרי שנכשלתם בטסט ואתם רואים שאתם בדרך להיסתבכות
עדיין אפשר לתקן את המצב
גשו למשרד הרישוי ותגידו שאבדו לכם הרשיונות , זה יעלה כמה גרושים
אבל תצאו משם עם רשיונות חדשים והפעם אל תשחקו אותה גיבורים
תלכו למעכר גם הם צריכים להיתפרנס וגם תחסכו לכם הרבה כאב ראש וזמן יקר מראש

נמרוד
03-01-08, 07:54
שאלה:
לי אישית לא עושים בעיות בטסטים ולא מ**נים את המוח אולי בגלל שדיסקו לא נראה ג'יפ....

או פשוט מתוך רחמים... :twisted:

fuksi
03-01-08, 09:39
או פשוט מתוך רחמים... :twisted:

ממממ...אה....תתפלא.
אצלנו ב"משפחה" ובפורומים מסתלבטים על ל"ר וכל מיני לנדרופובים כמו יוני5 ומאיר מצליפים קשות..אולם אצל אנשי הפחנועים בעל לנדרובר נחשב גבר גבר וגם עשיר לא קטן.......אני לא מתכוון לספר להם שהדיסקו החבוט שלי שווה ביום מאוד בהיר רבע ממזדה 3....

דרור ברלי
03-01-08, 10:05
כל רכב 4X4 עדיין מקוטלג כ"יקר" ובעליו נחשב ל"עשיר".
יש איזה טמבל אצלנו בעבודה שתמיד שואל מאיפה יש לי כסף להחזיק את הג'יפ. כבר נמאס לי להסביר לו שהסופה הזו שווה שליש מהמשפחתומטית שלו, ושאחזקתה עולה לי פחות ממה שהוא משאיר במוסך על טיפולים תקופתיים.

פעם ג'יפים באמת היו עסק יקר. זה לא היה כל כך מזמן - שנות ה-80 וה-90. עוד לא היה אינטרנט, מידע טכני לא היה זמין ובורות/חצאי אמיתות שלטו בשוק. אנשים לא ידעו לטפל בג'יפים בעצמם, והלכו למוסכים הספורים שהתעסקו בג'יפים. בעלי המוסכים הללו יכלו למכור לג'יפאי התמים כל שטות, ובאמת התעשרו מהג'יפאים, והפכו ל"גורואים" (פעם גם לסיקסים היו גורואים, כמו ל"ר היום). הסטיגמה שבעל 4X4 הוא אדם אמיד שאפשר למצוץ ממנו כסף הלכה והשתרשה, התשלומים מתחת לשולחן הפכו לנורמה, ואולי זה המקור לכל הבעיות במכוני הרישוי היום.

asafk
03-01-08, 11:58
(פעם גם לסיקסים היו גורואים, כמו ל"ר היום).
.

אני מכיר לפחות אחד שעבר הסבה מגורו של ג'יפים לגורו של לנדרוברים בהצלחה מלאה...

אסף.

r_750
03-01-08, 12:13
רק שתדע שיש מאכרים שמשלמים להם משהו בסביבות ה-500 ש"ח וגם רכב מפורק שלא במצב נסיעה יעבור טסט גם בלי להגיע למכון טסטים

six 4 life
03-01-08, 14:52
אגדות זה דבר יפה, זה נותן תקווה
אבל הקשר שלהן אל המציאות הוא מקרי בהחלט.

-->