PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות לגבי מחירי חלפי רכב

tzagi
29-12-07, 05:56
משהו שלא מובן לי, אולי יש ממוחים פה שיכולים להאיר על הנושא

1. מדוע מחירי המצברים בארץ עלו בשנה האחרונה ב100%?
הארה"ב, המחירים לא עלו, ומצבר שעולה בארץ 800 שקל עולה פה 37$
2. מדוע טרמוסטט בארץ עולה 80 שקל כשאני קונה אותו טרמוסטט (אבלMADE IN ISRAEL)
ב$3.25?
3. כידוע, במשך השנתיים האחרונות הדולר ירד מ5.2 שקלים לפחות מ4 שקלים
זאת אומרת שמחיר מוצר מיובא מארה"ב עולה 20% פחות משעלה לפני שנתיים
אבל, זה לא מתבטא בשוק הישראלי.

יש מבינים?

גיא
29-12-07, 18:55
יש לזה סיבה אחת מצויינת.

ובלי ציניות.

כי אנחנו חזקים מאוד בלהתבכיין באינטרנט ובשיחות סלון ידיותיות.... אבל ממש ממש חלשים בלהזיז דברים שכואבים לנו.

ואם אתה הולך לקנות מצבר, כי שלך לא פועל יותר. ויש לך שתי אפשרויות. או לא לקנות ולא להשתמש באוטו, או לשלם פי 3 ממה ששלמת פעם קודמת, פשוט כי המוכר אמר לך שזה מה שיש .. ( סיפור אמיתי, חמותי שלמה מחיר 1000 שקל למצבר של 35 אמפר למכונית מיני בעוד שבאוטו דיפו רצו 300 שקל על אותו מצבר, רק שהיתה צריכה לחכות 5 שעות בשביל זה, עד שאחזור מהעבודה ) .... אז למה שלא יבקשו מחירים כאלו ?

זה השיטה האמריקאית במיטבה ....

tzagi
30-12-07, 08:48
גיא,
עם כול הכבוד,
לא הבנת,
יש דבר שנקרא מסחר בין לאומי, יש יבואנים, היבואנים קונים במדינה א, מיבאים למדינה ב,
מוכרים ועושים רווח.
יש גם עניין של שער כספים, כשמטבע מסויים יורד בערכו הוא משנה את תווח המחירים והרווחים
אז אני מחפש הסבר לסיבה מדוע אני קונה בארה"ב מוצר ישראלי במחיר X, כשבישראל הוא עולה 4X

יש הסבר?

ד"א.... עוד לא ניכנסתי לנושא הפילטרים...........
למי שלא יודע, ישראל אחת המדינות המובילות ביצור פילטרים לרכב,
ואני לא מתפלא שלא ידעתם.....

גיא
30-12-07, 09:42
מה שתגיד ג'ו ...

בוא רק נגיד שאני מקורב איכשהו למוסך מסויים. ואני יודע את המחירים שהוא קונה דברים ( פילטרים / מצברים / משכורות של פועלים / ... ) ואני יכול להגיד לך חד משמעית. שאולי שער הדולר ירד, אבל מחיר היבוא ומחיר הדלק לא קשור לזה בייייכככלללללל.

המחירים קשורים ישירות למדד עומק הכיס של היבואנים.

lizard
30-12-07, 09:44
ג'ו המחירים גבוהים כי יש מי שיקנה בכזה מחיר.
רוב האנשים פה לא יתווכחו או יחפשו דיל יותר טוב או מה לא. פתאים שמאמינים לכל מה שמאכילים אותם. זה בא לידי ביטוי בכל מיני רמות ובכל מיני דרכים.

יש לי חבר שהוא יצרן מצברים, הוא אומר שהמחיר של המצברים גדל בגלל מחיר העופרת. אז יכול להיות שבגלל שהחומרי גלם שלו עולים יותר אז המצבר, מן הסתם, עולה יותר. אבל מי אמר שמחירי העופרת שהוא שילם עליהם הם מחירים "אמיתיים" למחירי עופרת? אין לזה סוף.

דרור ברלי
30-12-07, 15:51
ג'ו, שכחת שבישראל יש מיסוי מטורף...

UNIX
30-12-07, 18:04
פה קבור הכלב

אצלנו יש מס על כל דבר אפשרי
גו ' אצלכם יש אגרת טלויזיה? (לא כבלים )
יש לכם חופים שהכניסה אליהם מותנית בתשלום ?

tzagi
31-12-07, 05:07
ג'ו, שכחת שבישראל יש מיסוי מטורף...

ידוע וברור, ובדרך כלל זה גורם להפרש מחירים בין X2.2-X2.5
ולכן במיוחד ניטפלתי למוצרים מיוצרים בישראל, ככה אין מכס, נכון?

או שאני בכלל טועה.....
100% מהיצור בארץ מיועד ליצוא,
ו100% ממה שנמכר בארץ זה מיבוא?

שגם זה לא מסביר את הפרש המחירים....
מדוע טרמוסטט מיוצר בישראל עולה $3.25 בארה"ב כשטרמוסטט שלא ברור איפה הוא מיוצר נמכר בארץ ב$20........זאת השאלה....אבל זה מוביל לשאלה הבאה:
מדוא יצרן הטרמוסטטים הישראלי לא מוכר אותם בארץ ב$10 חתיכה ותאורטית עושה פי 3 כסף?

מיכה,
מחיר העופרת, כמו מחירי כול חומר גלם עלו בשנתיים האחרונות, אבל מאיזה שהיא סיבה לא ברורה
מחיר העופרת לא השפיע על היצרנים האמריקאיים, או לפחות לא השפיע על המחיר לצרכן,
מעניין למה.....

lizard
31-12-07, 06:30
שאלה טובה למה מחיר העופרת לא משפיע על המחירי מצברים בארה"ב.
אולי כי מדובר על כמויות אחרות. על מדינה שמייצרת את העופרת שלה ולא מייבאת ועוד כל מיני דברים כאלה. אי אפשר להשוות את הארה"ב לישראל.

בקשר לטרמוסטטים, יתכן ומשתלם יותר ליצרן הישראלי למכור לחו"ל מאשר להשקיע בשיווק בארץ. שוב זה עניין של כמויות. כמה כבר רכבים שצריכים את הדגם הזה של הטרמוסטט (גם אם בכל הרכבים יש בדיוק אותו אחד) יש פה בארץ? כמה מהם מחליפים טרמוסטט על בסיס כזה שייאפשר לייצרן לייצר ולמכור ? השוק הישראלי מעולם לא היה המטרה של רוב היצרנים פה בארץ. פשוט שוק קטן מידי. אם היה אפשרות לייצא למדינות ערב, זה כבר משהו אחר. אבל אין וגם לאלו שיש, הם לא קונים מישראל בדר"כ.

tzagi
31-12-07, 06:49
בקשר לטרמוסטטים, יתכן ומשתלם יותר ליצרן הישראלי למכור לחו"ל מאשר להשקיע בשיווק בארץ. שוב זה עניין של כמויות. כמה כבר רכבים שצריכים את הדגם הזה של הטרמוסטט (גם אם בכל הרכבים יש בדיוק אותו אחד) יש פה בארץ? כמה מהם מחליפים טרמוסטט על בסיס כזה שייאפשר לייצרן לייצר ולמכור ? השוק הישראלי מעולם לא היה המטרה של רוב היצרנים פה בארץ. פשוט שוק קטן מידי.

שוק קטן או לא, אבל יש יבוא, יש מכירות, וזה אומר שיש דרישה כמו בכול מקום בעולם שיש כלי רכב.
טרמוסטטים מיתקלקלים ונתקעים, עובדה.
למעשה אפשר להגיד שזה חלק שרצוי להחליף כול כמה שנים, למה? כי אם לא זה יכול לעלות לך במנוע שרוף.
בכול מקרה, הרי ליצרן הישראלי יש הנאה מחוסר מכס, זאת אומרת שהוא יכול למכור מקומית בהרבה יותר בזול מכול יבואן....כול הנושא לא מובן לי, אותו סיפור עם הפילטרים, ממש לא מובן.
ד"א: יש טרמוסטטים לכול רכב נפוץ(מאותה חברה), כולם אותו מחיר.

lizard
31-12-07, 07:54
מה שנראה לנו הגיוני לא בהכרח נראה כך ליצרן/יצואן/יבואן.
אולי משתלם למי שמוכר להביא סחורה מסין מאשר להשתמש בסחורה מקומית? אין לי מושג אבל מה שבטוח זה שלמישהו המצב הזה משתלם. לנו, בעלי הרכבים, מן הסתם לא.

מוני אורבך
31-12-07, 08:46
גו אני לא מכיר לאשורו את מצב הטרמוסטטים וכו אבל אני יכול לנחש...

מן הסתם הטרמוסטטים לא ממש מיוצרים בישראל אלא בסין, ויש איזה קומבינטור ישראלי שפתח חברה ישראלית שכאילו מיצרת אותם. אפשרות יותר הגיונית שהמדינה המיצרת אין לה קשרי מסחר עם ארצות הברית, והישראלי הוא המתווך.
לכן הוא לא יכול להכניס את הסחורה לארץ, וגם לא רוצה.

חוץ מזה מי אמר לך שאין מכס על חלקים המיוצרים בארץ?

פעם ביקרתי בת"ער. אז התחילו ליצר את סופה 2. התמחור שלה היה 280K שח כמו רנגלר חדש. ואיפה סופה 2 ואיפה רנגלר... שאלנו את מנהל המפעל מדוע זה עולה כול כך הרבה הרי זה מיוצר בארץ. התשובה - המחיר של החלקים (אחרי מכס) ושל העבודה הוא כ 100K שח הם רצו לתמחר את הרכב בכ 120K. המדינה החליטה שהיא לוקחת מיסים על הרכב כמו היה רכב יבוא! מדוע? כי היצרנים האחרים לחצו שזו אינה תחרות הוגנת. לקחת על רכב חוץ 120% מס ועל הסופה כלום (מלבד מעמ על החלקים והעבודה כמובן).
סיפור אמיתי !!!

נמרוד
31-12-07, 23:38
המס העיקרי על רכב ועל חלקי רכב הוא מס קנייה , לא מכס, ולכן על סופה יש אותו מיסוי כמעט כמו על רכב מיובא. המס מוטל על סוג המוצר, לא על עצם היבוא.

מוני - בישראל יש לא מעט ייצרני OEM עבור תעשיית הרכב העולמית, וברמה גבוהה. יש נישות שבהם המפעלים הישראלים מובילים את העולם. אבל מפעל שמייצר OEM עבור לקוח, לא יכול, לא צריך וגם לא רוצה למכור בעצמו, הוא יצרן, הוא לא מתעסק בשיווק וזה לא מעניין אותו. לכן הmade in לא רלוונטי, ובהחלט יתכן שבאותה מכולה מארה"ב לחיפה מגיעים חלקים שונים של אותו מותג בדיוק, לאותו יבואן בארץ, שחלקם יוצרו בסין, חלקם במקסיקו חלקם בוישראל.

tzagi
01-01-08, 04:46
מוני,
אין צורך בזה, סין נחשבת כמדינה מועדפת למיסחר, למעשה יש רק מדינה אחת בעולם שעושים לה בעיות יבוא לארה"ב, וזה רוסיה, רק רוסיה, לא לטביה, לא בלארוס, לא אוקראינה, רק רוסיה.
להרבה חברות רוסיות יש סניפים במדינות אחרות כדי שיוכלו לכתוב על המוצר "MADE IN BELARUSS
ולהקיל על תהליך היבוא.
עכשיו תשאל....למה רוסיה?
שאלה פשוטה לתשובה מסובכת, הכול קשור לחוק דבילי שנקרא assault weapon ban
זה חוק שלא מאפשר ליבוא כלי נשק בסיגנון ה AK47 לארהב
נו מה???? מה הקשר????
פשוט, בצורה שהחוק כתוב, יש חרם יבוא על חברות רוסיות מסויימות שמיצרות את הנשק, וכול חברה שקשורה אליהם
בא ניקח לדוגמה את http://www.izhmash.ru/eng/
שמיצרים מאופנועים למכרסמות, אין להם גישה לשוק האמריקאי, בגלל שהם גם מיצרים נשק.

נמרוד..
הארת אור בעיני
זאת אומרת ש"תאורטית" טרמוסטט מיוצר בישראל, נשלח לארה"ב, נימכר לOMIX ADA
נשלח חזרה לישראל, ונמכר ע"י יאנוביץ ב80 שקל(בלי המדבקה MADE IN ISRAEL)
אני מאמין שהחידה נפתרה.

Viper
01-01-08, 19:36
וכמובן שגם פרט שולי, אבל כנראה מכריע...
בגדול, בכלכלה ישנו היצע וביקוש.
כדי לא לזבל לכם יותר מידי את השכל, כל מי שלמד מיקרו כלכלה סמסטר א' יודע שישנה נקודת איזון. הנקודה שבה משתלם ליצרן למכור X מוצרים ב-Y מחיר ולצרכן לצרוך את אותם X מוצרים באותו Y מחיר.
כאשר ישנו ביקוש למוצר מסוים, נניח X+5, הצרכן יהיה מוכן לשלם יותר עבור אותו מוצר שקודם הוא שילם פחות עבורו. (נניח Y+2 במקום רק Y) מכיוון שיש "מחסור"...
או אז, היצרן מעלה את המחירים ומייצר יותר מ-X.
מה קיבלנו?
הצרכן אחראי ישירות לעליית המחירים של המוצרים במשק. (ולא היצרן כפי שנוטים לחשוב, למעט במונופולים).
כן, קראתם נכון! הצרכן! אנחנו! :-x
באותו האופן- הצרכן יכול לגרום גם לירידת המחיר- אבל זו כבר אופרה אחרת. במיוחד בישראל שבה בכל חודש שמודיעים על התייקרות הדלק בחצות- 3/4 מדינה נמצאת בתחנות הדלק כדי לחסוך 2 שקלים למיכל... הלוואי והיינו נוהגים כמו הצרפתים בהתייקרויות הדלק. (וזה הדבר היחיד שאני מוכן להיות כמותם...) :grin:

נמרוד
01-01-08, 22:01
הצרכן אחראי ישירות לעליית המחירים של המוצרים במשק. (ולא היצרן כפי שנוטים לחשוב, למעט במונופולים).
כן, קראתם נכון! הצרכן! אנחנו! :-x
באותו האופן- הצרכן יכול לגרום גם לירידת המחיר- אבל זו כבר אופרה אחרת. במיוחד בישראל שבה בכל חודש שמודיעים על התייקרות הדלק בחצות- 3/4 מדינה נמצאת בתחנות הדלק כדי לחסוך 2 שקלים למיכל... הלוואי והיינו נוהגים כמו הצרפתים בהתייקרויות הדלק. (וזה הדבר היחיד שאני מוכן להיות כמותם...) :grin:

נראה לי שנרדמת או הברזת מההרצאה הכי חשובה בקורס - "היד הנעלמה".

אין אף אדם או גוף או קבוצת אנשים, לא משנה כמה גדול/חזק/עשיר/אלים, שיכולים "לגרום" למשהו לקרות בכלכלה.

Viper
01-01-08, 22:07
נראה לי שנרדמת או הברזת מההרצאה הכי חשובה בקורס - "היד הנעלמה".

אין אף אדם או גוף או קבוצת אנשים, לא משנה כמה גדול/חזק/עשיר/אלים, שיכולים "לגרום" למשהו לקרות בכלכלה.

קצת התבלבלת נמרוד, שלא כהרגלך...
"היד הנעלמה"- זה בקורסי משפטים...
בכלכלה- הצרכן והיצרן משפיעים ועוד איך. כמובן שלא הצרכן הבודד, אלא כקבוצה צרכנית- ישנה השפעה.
ורואים את זה יום יום בכלכלה העולמית.

נמרוד
01-01-08, 22:30
לא התבלבתי. חפש את "היד הנעלמה" של הפילוסוף אדם סמית' בגוגל.

eradsh
07-01-08, 08:53
הנה דוגמא,
הייתי צריך חיישן זרימת אוויר לאופנוע איטלקי (דוקאטי) עם הזרקת דלק.
משיעורי אלקטרוניקה אני זוכר איך בונים כזה. אחרי שחיפשתי באינטרנט, מצאתי את המק"ט של החלק ומצאתי שהוא נימצא גם בפיאט, אלפא ולנצ'יה. ניכנסתי לאחת מהחנויות ברחוב המסגר המשווקת חלקים למכוניות הנ"ל.
מצאנו את החלק בקטלוג, ולאחר חיפוש הוא אמר לי את המחיר.
לא האמנתי.
זה סיפור אמיתי, לא הזוי.
הוא ביקש ממני מעל 3500 ש"ח. אני לא הוזה. נישבע. צינורית פלסטיק קטנה עם חיישן קטן.
מטורף.
ביררתי שהוא מבין שאני רוצה רק את החיישן, ללא מנוע האוטו...
בסוף הזמנתי דרך האינטרנט. עלה לי 12$ ועוד משלוח.

כל מה שאתם אומרים, נכון. השאלה מה אפשר לעשות?

Viper
07-01-08, 09:40
ת'כלס, בשוק רחב כמו חלקי חילוף- אין ממש מה לעשות.
השוק נוטה תמיד להתאזן בין הביקוש, ההיצע והמחיר...
אם ניקח למשל את הצרפתונים, בכל עליית מחירי דלק דרסטית- הם פשוט משביתים את המדינה כולה! ואז המדינה מתערבת, ומורידה את המחירים ע"י סבסוד או השד יודע איך.
אבל זה עבור מוצר ספציפי.
אם ניקח למשל רכב מסוים, נניח ל"ר דיסקברי. ותהיה עצומה שאף אחד, אבל אף אחד לא קונה אותו מהחברה- אני מהמר בכמעט וודאות מוחלטת, שאחרי חודש עד 3 חודשים ללא מכירות- היבואן יוריד את המחיר פלאים.
Welcome To The Real (Western) World...

גיא
07-01-08, 12:09
תכלס .. זה לא הכל ככה.

פעם חיפשתי משאבת וישרים להיילקס. כשקניתי אותו זה לא עבד. לא טרחתי אפילו לשאול בטויוטה כמה זה עולה כי "ידעתי" שהכל שם יקר רצח ... אז קניתי מפרוק ב 150 שקל. והייתי מבסוט לאללה ... !
אחלה מחיר למשאבה שתכלס עובדת ללא שום בעיה עד עצם היום הזה.

אממה ? ....
אחרי כמה חודשים הייתי סקרן מידי וכן ניכנסתי לטויוטה לשאול .. והתברר לי שמחיר משאבה חדשה מקורית מהניילונים הוא פחות או יותר אותו מחיר או טיפה יותר זול. ( אני לא זוכר כמה ).

אז מה לומדים מזה ?

1. שתמיד כדאי לשאול
2. שלא תמיד פרוקיה זה זול
3. שלא תמיד מקורי זה יקר

שאין חוקים !

eran4x4
07-01-08, 12:13
גיא ותחליפית עולה 30 ש"ח......

איציק - 4X6ZH
07-01-08, 12:30
אז מה עם היא עולה 30 ש"ח
משאבות שפריצר חליפיות זה בדרך כלל מוצר זול על גבול הזבל . נכון רק 30 ש"ח
בכלל היום חובה לבדוק מקורי \ חליפי\ ואחרונה יש מקורי שלא ביבוא של היבואן הרישמי
ובסוף יש משומש
בקיצור שוק פרסי לכל החלקים כולל חלקי פח מקוריים .
איציק

KOOKE
07-01-08, 13:06
למי שכמוני לא מטפל בעצמו ברכב עלות החלפים עוד יותר גבוהה מפני שכידוע בארץ המוסכים נוהגים לגבות עמלה ("קופון") ולהרוויח על מחיר החלפים גם כן חוץ מהחיוב בשעות העבודה.

לדעתי זהו נוהג נפסד ושווה להרים שירשור נפרד על כך.

שלמה

Viper
07-01-08, 13:35
תכלס .. זה לא הכל ככה.

פעם חיפשתי משאבת וישרים להיילקס. כשקניתי אותו זה לא עבד. לא טרחתי אפילו לשאול בטויוטה כמה זה עולה כי "ידעתי" שהכל שם יקר רצח ... אז קניתי מפרוק ב 150 שקל. והייתי מבסוט לאללה ... !
אחלה מחיר למשאבה שתכלס עובדת ללא שום בעיה עד עצם היום הזה.

אממה ? ....
אחרי כמה חודשים הייתי סקרן מידי וכן ניכנסתי לטויוטה לשאול .. והתברר לי שמחיר משאבה חדשה מקורית מהניילונים הוא פחות או יותר אותו מחיר או טיפה יותר זול. ( אני לא זוכר כמה ).

אז מה לומדים מזה ?

1. שתמיד כדאי לשאול
2. שלא תמיד פרוקיה זה זול
3. שלא תמיד מקורי זה יקר

שאין חוקים !

גיא, הדוגמא שנתת לא רלוונטית לתגובה שלי...
אתה משווה בין 2 ספקים שונים לאותו המוצר (פחות או יותר). ולכן הגיוני שיהיה (או שלא יהיה) הפרש במחיר.
הרעיון הכללי הינו מה מחיר ה"פתיחה" של המוצר... וזה נקבע ע"פ כלל נקודת האיזון.

zsahi
08-01-08, 19:34
tzagi היקר ושאר ממורמרי גיפולוג, תרשו לי להרוס לכם קצת את השירשור השבועי של ישראל מדינה חרא, הדולר אף פעם לא היה 5.2 הוא היה לכמה ימים 4.9 לפני 4-5 שנים אבל בטח שלא 5.2 בשנתיים האחרונות.
בלבכות ולהתלונן כמה חרא כאן וכמה שם יותר טוב אתם ממש נהדרים, בלראות קצת את העובדות... טוב קשה לכם.

tzagi אני יודע שמה שאני אומר לא ממש יושבת עם האמונה שלך בדגל הפסים אבל תנסה לפרק את ה37 $ האלה למרכיב שלהם, תוריד מיסוי מקומי, תוריד עלות הפעלה של חנות (עובדים,שכירות,מיסים... + F350 של הבעלים) , תכניס עלות יבוא (רשימונים, ביטוח, הובלה וכד"מ) ותשאר עם 10-15 $ - עזוב זאת לא עלות של מצבר אצל היצרן, אפילו לא קרוב.

זה שמצבר עולה בארה"ב 37$ זה לא אומר שזה המחיר האמיתי שלו, אין שום קשר בין העלות האמיתית של פריט בחנות אמריקאית למחיר שלו בפועל.
הכלכלה האמריקאית היא כלכלה חולה ומעוותת והמחירים שם לא משקפים מציאות שיושבת עם שאר העולם.

אייל67
08-01-08, 19:43
מפתח של קרייזלר עם צ'יפ נסתר בתוכו - נרכש לאחרונה ב- 37$ בארה"ב. מכשירי תנועה דורשים עבורו 485 ש"ח (!), לא פחות.

אייל

AvigdorAharon
09-01-08, 06:54
מפתח של קרייזלר עם צ'יפ נסתר בתוכו - נרכש לאחרונה ב- 37$ בארה"ב. מכשירי תנועה דורשים עבורו 485 ש"ח (!), לא פחות.

אייל

ומה עם כל הייבוא שבדרך מארה"ב לכאן?
יחסית למחירים שציינת, ההפרש לא נשמע לי כל כך גדול (150 מול 485, פי שלוש).

אביגדור

אייל67
09-01-08, 17:47
אביגדור,
מה יבוא? כמה יבוא? כולה מפתח. פי כמעט 3.5 נשמע סביר??!
או שאולי כתבת בציניות ואני לא ירדתי לסוף דעתך?? :roll:
בידידות,
אייל

landrover
11-01-08, 21:35
לגבי המחירים בארה"ב ,
מהניסיון שלי הם לרוב מתאימים למשוואה :

המוצר בדולרים בארה"ב *10 = המחיר בשקלים בארץ.

כלומר מוצר שעולה 40$ בארהב , עולה 400 ש"ח בארץ.

למה ?

משלוח , מיסים , ובעיקר הרווח של הסוחר בארץ(או כמה אם יש שרשרת ).

יש לי ניסיון ארוך של יבוא אישי של כל מיני חלפים לרכבים וגם לדברים אחרים , בעיקר מEBAY
יש לפעמים הבדלים של יותר מ פי 20 , תלוי בביקוש של המוצר בארץ , ובכמויות שהוא נימכר.
ציוד שיש לו מעט ביקוש בארץ , ונימכר בכמויות קטנות - ההבדלים עצומים.

אני אתן דוגמא קיצונית:

קניתי השבוע מכנסי סערה מיוחדים שעולים בארץ בסביבות 2000 שח בחנות למטייל , גורטקס , של NORTH FACE

רק שקניתי אותם בEBAY בעבור משהו כמו 70$ כולל משלוח ישר מהמפעל בסין...

משתלם מאוד במיקרים כאלה לעשות יבוא אישי.

אמיר.

-->