PDA

צפייה בגרסה מלאה : איזה קוטב מצבר לנתק לתקופה ממושכת?

מוני_הכוכב
19-01-08, 07:04
הרכב נכנס להקפאה, איזה קוטב יש לנתק?

ההיגיון שלי אמר שיש לנתק הקוטב החיובי, אבל אולי עדיף את שני הקטבים? או השלילי בלבד?

אשמח גם לקבל הסברים מלומדים.
מוני

tzagi
19-01-08, 07:27
באמת לא משנה,
עדיף בהרבה להוציא את המצבר מהרכב ולאכסנו על משטח עץ בלבד במקום קריר ויבש.
חבר לו מטען סולרי והוא יחזיק די הרבה זמן בלי להתרוקן.

lizard
19-01-08, 07:29
הסבר מלומד אני לא יכול לספק.
אני יודע מנסיון שלא משנה מה שעשיתי, בסופו של דבר המצבר פרק את עצמו.
הדרך הכי טובה לשמור על מצבר זה לחבר אותו למטען שיכול לספק זרם מינימאלי שישמור על חיי המצבר.
אני מכיר מטען ששנפ מוכרים שעושה את זה. עולה בסביבות ה450 שקלים כמדומני.

or65
19-01-08, 09:11
ה GMC עומדת מעל שנתיים אם אותו מצבר , המינוס מנותק , ועדיין כל פעם שמניעים אותה , במכה ראשונה .

מוני_הכוכב
19-01-08, 09:41
ראשית תודה לכל העונים.

שנית, משהו מקולקל אצלכם? אתם יודעים באיזו שעה עניתם? זה יכול היה לחכות קצת.

אין לי כוונה לרכוש מטען ב- 450 ש"ח בשעה שהמצבר עולה מחיר לא הרבה יותר גבוה ( 100.) AH אילו ניטן היה לרכוש מטען שמספק 3A-5A , שמפסיק עצמו כשהמצבר טעון במלואו, במחיר של כ- 100 ש"ח ושהיה יכול לשמש למטרות נוספות כמו צידנית קירור אלקטרונית לטעינה בצימר/ מוטל, זה היה בא בחשבון מבחינתי.

שוב תודה, ולמרות שה-GMC מתניע, החלטתי לנתק. אנתק גם את ה- -/

מוני

eran4x4
19-01-08, 09:48
למטרה שכזאת לא חיבים מטען של 500 ש"ח

כך ספק הכי פשוט של12 וולט 300 מ"א שקונים בכל חנות אלקטרוניקה\ACE \ טמבור וכדומה
חבר אותו קבוע למצבר ואתה מסודר

מוני_הכוכב
19-01-08, 13:29
ערן, תודה, תמיד חשבתי בכיוון הזה. זה שהזרם המקסימלי הוא נמוך זה טוב. האם הטעינה תיפסק אוטמטית עם השוואת המתחים? ומכאן בעצם ניתן יהיה להשאיר מחובר לזמן ארוך מאוד ללא חשש.

האם ניסית את הפתרון הזה?

יש לי בבית מיישר ל- 12V עם אמפראז נמוך, כך שזו לא בעייה לחתוך הקצה ולחבר לקרוקודילים.

תודה,

מוני

החובב
19-01-08, 13:30
א.מבחינת פריקת המצבר לא משנה איזה קוטב מנותק.

ב.מבחינת תהליך הניתוק, ככלל רצוי להתחיל כל טיפול במצבר בניתוק הקוטב השלילי ואותו גם נחבר אחרון,
בצורת עבודה זו אין אפשרות ליצור קצר, כי כאשר המינוס מנותק גם אם ניצור מגע בין הפלוס לגוף לא יקרה
כלום. מאותה סיבה נחבר את המינוס בסוף תהליך הרכבת מצבר.

eran4x4
19-01-08, 13:36
ערן, תודה, תמיד חשבתי בכיוון הזה. זה שהזרם המקסימלי הוא נמוך זה טוב. האם הטעינה תיפסק אוטמטית עם השוואת המתחים? ומכאן בעצם ניתן יהיה להשאיר מחובר לזמן ארוך מאוד ללא חשש.

האם ניסית את הפתרון הזה?

יש לי בבית מיישר ל- 12V עם אמפראז נמוך, כך שזו לא בעייה לחתוך הקצה ולחבר לקרוקודילים.

תודה,

מוני

ככל שמתח המצבר יעלה זרם הטעינה יקטן, בכל מקרה זרם טעינה של 100-200 מ"א לא יגרום לנזק למצבר של הרכב
הנזק יכול להגרם כתוצאה מהתחממות ואידוי של מצבר בטעינת יתר - בזרם כזה האהתחממות עם בכלל זניחה לחלותין

מוני_הכוכב
19-01-08, 14:22
ok, תודה, הבנתי:

ניתוק וחיבור תחילה מהקוטב השילילי למניעת קצר אקרעי.
הנחה - על קרש (למה? כדי למנוע זליגת מתח מגוף המצבר לרצפה/ מתכת או משהו כזה?
להשמש במטען 12V עם הספק נמוך - זה לא יוכל לחמם, לגרום לאובדן נוזלים ומפסיק לטעון כאשר המתח משתווה למתח המצבר.

מוני

eran4x4
19-01-08, 17:32
להניח על עץ בכדי שלא לגרום נזק\כתם לרצפה\מדף וכדומה.

לא כתבתי שהזרם יפסיק - תלוי במתח שמוציא הספק - מה שכתבתי שזרם הספק יורד לרמה שמבחינת המצבר היא זניחה.

נמרוד
20-01-08, 22:00
אפשרות אחרת היא מטען מצברים אוטומטי או לא אוטומטי על שעון שבת.

מצבר שלא נמצא בשימוש נפרק, זה לא משנה אם הוא מחובר או לא מחובר לרכב. אם הרכב נוסע פעם בשבוע לפחות זה הכי טוב. פעם בשלושה שבועות - עוד איכשהו סביר והמצבר יחזיק מעמד שנתיים שלוש. אם המצבר ללא טעינה לתקופה של חודשיים או יותר - אתם כבר הורגים אותו. אולי פעם ראשונה יהיה אפשר להציל אותו בטעינה, בפעם השנייה זה כבר הסוף שלו.

tzagi
21-01-08, 04:21
יש אצלכם משהו כזה?
http://www.harborfreight.com/cpi/ctaf/displayitem.taf?Itemnumber=44768

יש לי כמה כבר שנים, עובדים טוב מאד, זול ממצבר חדש בהרבה.

ybar
21-01-08, 09:28
למטרה שכזאת לא חיבים מטען של 500 ש"ח

כך ספק הכי פשוט של12 וולט 300 מ"א שקונים בכל חנות אלקטרוניקה\ACE \ טמבור וכדומה
חבר אותו קבוע למצבר ואתה מסודר

מה הכוונה לספק פשוט, אפשר להעלות תמונה בבקשה של מה שאתם מתכוונים?
את הספק שמים בחשמל רגיל בבית ואת קצוות החוטים שלו מחברים לקוטביי המצבר בעזרת קרוקודילים?

Viper
21-01-08, 10:34
יש אצלכם משהו כזה?
http://www.harborfreight.com/cpi/ctaf/displayitem.taf?Itemnumber=44768

יש לי כמה כבר שנים, עובדים טוב מאד, זול ממצבר חדש בהרבה.

עדיין לא נתקלתי בכזה דבר בארץ הקודש...
אני מבין שאתה מרוצה מזה. אז אם כך- שווה בהחלט 10$. אגב, מה הגודל של הלוח הסולארי? זה בקנ"מ אמיתי בתמונה ובמציאות (יחסית לפלאג המצת).

eran4x4
21-01-08, 11:44
מה הכוונה לספק פשוט, אפשר להעלות תמונה בבקשה של מה שאתם מתכוונים?
את הספק שמים בחשמל רגיל בבית ואת קצוות החוטים שלו מחברים לקוטביי המצבר בעזרת קרוקודילים?

ספק כוח הכי פשוט שיש בטמבוריה ל 12 וולט

לדוגמה כזה
http://www.bar-or.biz/Product.asp?productid=70

אפשר לחבר בעזרת קרוקודילים
אפשר להתקין ברכב שקע קבוע שהספק מתחבר אליו.

ybar
21-01-08, 11:59
יש לי בבית ספק קבוע המוציא מתח של 12V עד 600mA הוא מתאים לשימוש הזה מבלי לגרום נזק למצבר?
מתח כניסה 220V
אני מכניס אותו לשקע חשמל רגיל בבית מפריד את 2 החוטים ומחבר בקצה שלהם קרוקודילים ומתחבר על קוטביי המצבר וזהו המצבר יתמלא/יטען?
עם ספק כזה כמה שעות עליי להשאיר מחובר ע"מ שיתמלא המצבר ולא ייגרם לא נזק?
הספק ישן שמצאתי בבית,איך אפשר להרגיש/לדעת שהוא אכן תקין בכלל, הוא אמור להתחמם?

איציק - 4X6ZH
21-01-08, 12:31
תתיחס למצבר כמיכל מים שהנפח שלו ? 100 אמפר ( 100 ליטר :lol: )
יש לך משאבה שמספקת 0.6 אמפר ( 0.6 ליטר בשעה )
כמה שעות המשאבה ( הספק ) צריך לעבוד למלא את המיכל ( המצבר ) ?
100 :0.6 = 166.6 שעות
אבל המצבר לא ריק לגמרי
כך שלמעשה זה יכול להטעין ולשמור על המצבר לאורך זמן ( שבועות חודשים )
כדאי לדעת לכל מצבר יש זליגה פנימית (הוא מתרוקן מעצמו )
עוצמת הזליגה קשורה בטמפרטורת הסביבה תנאי האיכסון וגיל המצבר .
כאשר אתה מחשב את גודל המצבר יש לשים לב לגודל נפח המצבר באמפר ( AMPER ) ולא ליכולת של המצבר
לעמוד בזרם התנעה ( CCA ) שזה מה שכתוב בדרך כלל על המצברים .
אתה רואה מצברים של 450 CCA וקיבולת חשמלית של 70 AMPER
על הספק כתוב 12 וולט אבל הוא חייב להיות לצורך טעינת מצברי רכב בעל יכולת של 13.7 וולט
מצבר רכב לא יטען מספק שמוציא רק 12 וולט .

איציק

eran4x4
21-01-08, 12:47
ספק של מאות המיליאמפרים לא ממש מיועד לטעון את המצבר, יותר מזה אם אתה מחבר אותו למצבר ריק אתה עלול לשרוף את הספק.

המטרה היא לשמור על המצבר טעון ולפצות על הפריקה העצמית של המצבר שהולכת וגדלה עם הגיל של המצבר.

בשביל לבדוק שהספק תקין חבר לו מד מתח או נורה של עד 5 וואט

בחיבור לרכב שווה לחבר דיודה בין הספק למצבר (לדוגמה לפני הקרוקודיל של הפלוס) בכדי למנוע חיבור הפוך ונזק לספק.

וכן אתה יכול להחליף את התקע בזוג קרוקודילים.

eran4x4
21-01-08, 12:53
בהמשך לאיציק

הקיבולת של המצבר נמדדת באמפר שעה AH

נכון שספק שמוציא 12 וולט לא יטען את המצבר אבל כל הספקים הפשוטים של 12 וולט שאני בדקתי מוציאים באזור ה 14 כאשר זרם המוצא נמוך כך שהם יכולים לשמור על המצבר חי.

גם ספק של 14 וולט יעשה את העבודה אבל הוא הרבה פחות נפוץ (ספק של 12 וולט היה ברב הטלפונים האלחוטיים \ מזכירות אלק. עד ללפני מספר שנים בודד).

tzagi
21-01-08, 17:52
עדיין לא נתקלתי בכזה דבר בארץ הקודש...
אני מבין שאתה מרוצה מזה. אז אם כך- שווה בהחלט 10$. אגב, מה הגודל של הלוח הסולארי? זה בקנ"מ אמיתי בתמונה ובמציאות (יחסית לפלאג המצת).

כמו שזה נראה, בערך חצי לאפטופ

מוני_הכוכב
21-01-08, 19:23
OK, מה שצריך לעשות בעצם זה לחבר ולנסות. לבדוק עם אבומטר מה המתח היוצא מהמטען, האם יש זרימה מהמטען החוצה.

לא בטוח שהמטען מספק 13.7 וולט, להיפך, ייתכן שהוא התעייף ויספק פחות.

לא היה בכוונתי לטעון מצבר ריק אלא רק לשמור על חייו. אם אני יכול לתת טעינה במשך 24 שעות מפעם לפעם ולשמור עליו מלא (כאמור הוא מתרוקן עקב קצרים פנימיים),

דייני.

-->