PDA

צפייה בגרסה מלאה : בעיות התנעה בסופה

kobiarava
26-02-08, 23:17
ערב טוב לכולם

אני משפץ לאחרונה סופה שנרכשה במכרז, עם מנוע גמור ושלל אילתורי חשמל וללא המחשב. השגתי 2 מחשבים מפירוק, והרכבתי מנוע (כמעט)חדש, ואחרי כל הבלאגן ניסיתי להניע-וכלום! הסטרטר אמנם מסתובב, אבל שום צרכן אחר לא מקבל +, אפילו נורות הבקרה בלוח השעונים-לא מגיבות. שיחקתי פה, שיחקתי שם, תקעתי את ההדק של נורית הביקורת בכל נקודה שרק יכולתי לחשוב עליה, וחוץ מהמסקנה שמערכת החשמל עמוסה באילתורים, ושכל הפיוזים והממסרים תקינים-כלום. מתח מגיע עד לרתמת המחשב, ומשם כנראה שלא לשום מקום אחר, גם אחרי החלפת המחשבים זה בזה. אין לי ערובה לכך שהמחשבים תקינים, אבל שניהם ירדו מרכבים שלמים ואין לי סיבה הגיונית לחשוב ששניהם גמורים...
בקיצור-יש למישהו רעיון?

אובד עצות-קובי

גיתאי נוה
27-02-08, 11:30
הנחות העבודה, לפי תיאוריך, הן:

אין מיגונים אלקטרוניים (מכרז אמרנו...)
המחשבים תקינים אבל לא מוציאים מתחי פיקוד לצרכנים; כל הקונקטורים נקיים ומחוברים כמו שצריך
מעגל הסוויץ' 'Start' וממסר התנעה תקינים (יש סטרטר)
מנוע תקין
מצבר מלא
יש דלק
למרות שציינת שעברת על כל החיווטים והפיוזים, בכל זאת, על מנת להיות בטוח ב-100% וליישר קו בתהליך למען הסדר הטוב, אני ממליץ לך לבדוק את האלמנטים הבאים ולדווח תוצאות. מטרת הבדיקות הנ"ל היא להבין מדוע המחשב אינו מוציא מתחי פיקוד לצרכנים:

בדוק שוב אם אין מתח ברגל 51 למשך 2 שניות במצב חצי סוויץ' (מעגל 'Run'). במידה ויש מתח ברגל הזאת, חזור על אותה בדיקה והפעם בדוק מתח קבוע בסוויץ' מלא (נסיון התנעה). יש מתח גם הפעם? בדוק תקינות ממסר דימום (ASD) - אם הממסר תקול המחשב לא יוציא מתחי פיקוד לצרכנים אחרים.
לשם הבהרה: רגל 51 נותנת מינוס ולא מתח פלוס, לכן כוונתי בבדיקה היא שההדק החיובי של מד המתח יהיה על הפלוס של המצבר, וההדק השלילי על רגל 51.
תקינות פיוז F1 בתיבת ממסרים ופיוזים ראשית (ראה קובץ תרשים מצורף)
תקינות פיוז N5 בתיבת פיוזים שבקבינה (ראה קובץ תרשים מצורף)
הערה: עדיף לבצע את הבדיקות עם רב מודד ולא עם נורת ביקורת רגילה. 50 ש"ח בחנות הקרובה ;)
דווח ונמשיך מכאן.
גיתאי

kobiarava
27-02-08, 17:00
אהלן גיתאי

חזרתי לרכב לבצע את הבדיקות שציינת, התוצאות הן כאלה:

א) אין מתח ברגל 51 ברתמת המחשב בזמן פתיחת חצי סוויץ (מצב עבודה), לא הבנתי את עניין שתי השניות-למדוד במשך 2 שניות? בכל מקרה, במצב כבוי דווקא הראה מתח תקין(ותיקתק את הממסרים) ובמצב סטרטר-כלום

ב) ממסר הדימום(D), למרות שכבר נבדק יחד עם יתר הממסרים והפיוזים, הוחלף בחדש ליתר בטחון, מה שלא עזר בכלום, וכן נבדקו שוב הפיוזים F1 ו- N5 ונמצאו תקינים.

ג) תו"כ המשחקים וההתעסקות, באחת ממליון הפעמים שהמחשב פורק והורכב, הבהבה לשניה נורת ההתראה (משולש)-ונדמה, למגינת ליבי....

יש רעיונות? אני די תקוע, והאוטו כבר מת להניע אחרי כל ההמתנה...

בתודה מראש למגיבים-קובי

גיתאי נוה
27-02-08, 18:15
אהלן גיתאי

חזרתי לרכב לבצע את הבדיקות שציינת, התוצאות הן כאלה:

א) אין מתח ברגל 51 ברתמת המחשב בזמן פתיחת חצי סוויץ (מצב עבודה), לא הבנתי את עניין שתי השניות-למדוד במשך 2 שניות? בכל מקרה, במצב כבוי דווקא הראה מתח תקין(ותיקתק את הממסרים) ובמצב סטרטר-כלום
חדשות מצויינות. המחשב כן מספק מתח לצרכנים, וזה יותר טוב ממה שתיארת בהתחלה.
ג) תו"כ המשחקים וההתעסקות, באחת ממליון הפעמים שהמחשב פורק והורכב, הבהבה לשניה נורת ההתראה (משולש)-ונדמה, למגינת ליבי....

סדרת הבדיקות הבאה:

קודם כל נוודא בעניין ממסרים ASD ומשאבת דלק: כאשר אתה פותח חצי-סוויץ' (מעגל RUN) שני הממסרים הנ"ל אמורים להיסגר ל-2 שניות ואז להיפתח בחזרה. סימן: תשמע תקתוק קצר ואת משאבת הדלק עובדת ל-2 שניות. כאשר נותנים סוויץ' מלא (סטרטר, מעגל START) הממסרים נסגרים קבוע, ונשארים סגורים עד לדימום המנוע.
אני מניח שכשכתבת "במצב כבוי" התכוונת לחצי-סוויץ', לא לסוויץ' סגור לגמרי...תקן אם אני טועה, כי אחרת יש לך בעיה בסוויץ' או בחיווט מהסוויץ' לתיבת הפיוזים בקבינה.
בדוק את מערכת ההצתה: יש ניצוצות ב-2-3 צילינדרים לפחות? אם לא, האם יש ניצוץ מהקויל? שים לב גם לעוצמת הניצוצות, מכיוון שאינך יודע - אני מניח - את מצבם של חוטי ההצתה והמפלג. מהסיבה הזאת, אם יש לך חלפים בהישג יד, עדיף שתחליף ליתר בטחון (בעיקר פלגים, חוטים, מכסה מפלג, רוטור - לא יקר ושווה ממילא להחליף כל תקופה).
אין ניצוץ? דווח ונמשיך הלאה.

גיתאי

kobiarava
27-02-08, 20:19
ערב טוב

לעניין הממסרים-ההשהיה (2 שניות) אמורה להתקיים גם כשהמחשב מפורק? את כל הבדיקה ביצעתי ללא מחשב.בכל מקרה, לא שמעתי את משאבת הדלק נכנסת לעבודה, למרות שממש רציתי, אבל מחר-אחרי שאני אוציא אותה ואבדוק אותה בחוץ, אני אוכל לדעת אם זו בעיה נוספת או תופעת לוואי. לגבי הצתה-אין שום סימן קל שבקלים, אפילו אין שום אות בכניסה אל הקוייל.
בקיצור-בוא נמשיך הלאה...

תודה-קובי

UNIX
27-02-08, 20:35
הממסריפ ךא יסגרו אם המחשב לא מחובר הוא נותן להם את הפקודה

גיתאי נוה
27-02-08, 21:00
ערב טוב

לעניין הממסרים-ההשהיה (2 שניות) אמורה להתקיים גם כשהמחשב מפורק? את כל הבדיקה ביצעתי ללא מחשב.בכל מקרה, לא שמעתי את משאבת הדלק נכנסת לעבודה, למרות שממש רציתי, אבל מחר-אחרי שאני אוציא אותה ואבדוק אותה בחוץ, אני אוכל לדעת אם זו בעיה נוספת או תופעת לוואי. לגבי הצתה-אין שום סימן קל שבקלים, אפילו אין שום אות בכניסה אל הקוייל.

ברור שאת כל הבדיקות אתה עושה עם מחשב. המחשב מפעיל את הממסרים, והקויל מקבל מתח עבודה מממסר ASD ופיקוד מינוס ישירות מהמחשב.
המטרה איננה לבדוק האם הממסר תקין (קרי נסגר/נפתח), את זה כבר עברת כששמת ממסר חדש. המטרה היא לבדוק את תפקוד המחשב - האם הוא מקבל אותות חיישנים, האם הוא מנהל את ההצתה וההזרקה.
חבר מחשב ובצע את שתי סדרות הבדיקות: ממסרים ומערכת הצתה, כפי שפירטתי. תוצאות שליליות? החלף מחשב ובדוק שוב (רק מהסיבה הפשוטה שזה הדבר הכי קל - אתה לא צריך אפילו לקבע את המחשב לתושבת שלו, רק לנתק ולחבר את הקונקטור 60-פין).
חזור עם התוצאות ונמשיך.

kobiarava
27-02-08, 21:35
אוקיי, יצאתי קצת טמבל.... מחר יגיעו התשובות האמיתיות

קובי

גיתאי נוה
28-02-08, 00:30
לא נורא, בכל אחד מאיתנו מסתתר איזה טמבל קטן (או גדול). יש אפילו שירשור מיוחד פה (http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=3165)על זה, וייתכן בהחלט שיש לך מקום להגיש מועמדות על סיפור המעשה "ניסיתי להתניע סופה ללא עזרת מחשב".

לעצם העניין, כדאי להבהיר וטיפה להוסיף לגבי ביצוע 2 סדרות הבדיקות שציינתי בהודעה האחרונה:

בבדיקת הממסרים ASD ומשאבת דלק, נתק את צינור הדלק המחבר בין הפילטר דלק לחליל (או הצינור המתחבר אל הפילטר דלק, לא משנה). כך, כאשר תסובב חצי סוויץ', אתה אמור לראות - בנוסף לתקתוק הממסרים וזמזום משאבת הדלק - זרזיף של דלק יוצא מהצינור. כאשר תסובב סוויץ' מלא עם סטרטר, השפרצה רצינית וקבועה של דלק אמורה לצאת. שים לב להרחיק את הצינור מהמנוע ככל האפשר ולהניח סמרטוט לספיגת הדלק.
שורה תחתונה - חזור עם תוצאות הבדיקות הנ"ל לגבי 3 פרמטרים נפרדים: תקתוק ממסרים, זמזום משאבת דלק, יציאת דלק בלחץ; וכל אחד מהם בשני מצבים שונים: חצי סוויץ' וסוויץ' מלא.
בבדיקת מערכת ההצתה, במידה ואין ניצוץ גם מהקויל עצמו, נתק את הקונקטור שלו ובדוק מתח עבודה 12V במצב חצי-סוויץ' (למשך 2 שניות) ובמצב סוויץ' מלא.
גיתאי

kobiarava
28-02-08, 11:10
חידוד קטן-לא ניסיתי להניע את הג'יפ בלי המחשב, רק את החלק של הבדיקה ברתמת המחשב, אמרתי קצת אידיוט...

קובי

asafk
28-02-08, 12:16
מהקל אל הכבד - קופסת הפיוזים שבתא המנוע אשמה בהרבה מאוד צרות. הוצא את הפיוזים, ספריי מגעים לתוך החריצים, וחזרה למקום. כדאי גם לבדוק שמגיע מתח לפיוזים הללו. אל תשתמש בנורת ביקורת- היא תגרום נזקים.
פרט לכך, גיתאי נתן לך כיוון נכון.

אסף.

kobiarava
29-02-08, 21:42
שבת שלום

נמצא האשם בכל הצרות-נתק בחיישן קראנק שניטרל את כל המערכת. אחרי כמה הלחמות והרבה רצון טוב-הג'יפ הניע!
המון תודה לכל מי שניסה לסייע

קובי

-->