PDA

צפייה בגרסה מלאה : ממסר בא במקום פיוז או בנוסף כדיי להגן על הצרכן החשמלי?

ybar
03-03-08, 11:25
פיוז ידוע בתפקידו כמנתק זרם לחלוטין אל הצרכן שבא אחריו בהמשך הכבל כאשר הוא מקבל/מזהה זרם/אמפר גבוה מדאי שעלול להזיק לצרכן החשמלי ופשוט נשרף ובכך מונע מהזרם החשמלי להמשיך אל הצרכן ולשרוף אותו גם כן, השאלה היא בקשר לממסר האם יש לו גם את האופציה הזאת לנתק זרם ע"מ להגן על צרכן בדומה לפיוז או שממש אין קשר בין תפקיד הממסר לתפקיד הפיוז ותמיד אפילו שיש ממסר הוא מחובר גם לפיוז?
השאלה נובעת ממשאיבת דלק שחדלה לעבוד ואיני מוצא את הפיוז שלה אלה רק את הממסר שמחובר אליה ,ולפניי שאני הולך להוריד טנק ולהחליף את המשאיבה עצמה רציתי לדעת היכן לחפש והאם חייב להיות גם פיוז למשאיבה או שהממסר כבר עושה בשבילה את העבודה?

גיא
03-03-08, 11:48
ממסר נועד לבצע חיבור / מיתוג של זרמים חזקים. כאלו שיגרמו נזק למפסק עצמו.

יש ממסרים שיש בהם פיוז. למשל מפסק פחת למינהם.

איציק - 4X6ZH
03-03-08, 11:49
לא יכול להיות שאין פיוז .
הממסר זה לא הפיוז של המערכת .
הפיוז יכול להיות בכל מקום . למרות שמקובל להתקין בבית הפיוזים .
יותר הגיוני שיש 2 פיוזים למערכת
אחד שהוא על פיקוד הפעלת הממסר .
והשני שהוא על הזרם שעובר דרך הממסר למשאבה .
איציק

ybar
03-03-08, 12:03
בקופסאת פיוזים שבתוך הרכב אין שום פיוז שמצוין עליו משאיבת דלק, איזה עוד מילים/אותיות באנגלית כמובן יכולים להופיע בקופסאת פיוזים אשר מצביעים שאכן הכוונה למשאיבת דלק?
יכול להיות שקודן מחובר למשאיבת הדלק והפיוז אצלו נשרף והשבית את המשאיבה או שאין קשר?
אגב הקודן עצמו עובד/נדלק וגם יש סטרטר חזק אך המנוע לא מניע בגלל שהמשאיבת דלק לא עובדת ומזרימה דלק למצערת

גיתאי נוה
03-03-08, 13:40
בקופסאת פיוזים שבתוך הרכב אין שום פיוז שמצוין עליו משאיבת דלק, איזה עוד מילים/אותיות באנגלית כמובן יכולים להופיע בקופסאת פיוזים אשר מצביעים שאכן הכוונה למשאיבת דלק?
יכול להיות שקודן מחובר למשאיבת הדלק והפיוז אצלו נשרף והשבית את המשאיבה או שאין קשר?
אגב הקודן עצמו עובד/נדלק וגם יש סטרטר חזק אך המנוע לא מניע בגלל שהמשאיבת דלק לא עובדת ומזרימה דלק למצערת
למה אתה לא מציין איזה רכב זה? פרט בסיסי בשאלות לאיתור תקלות.
בכל אופן, לכל רכב אמור להיות תרשים פיוזים לשתי התיבות בספר הנהג ו/או ספר הטיפולים. אם אין לך את המידע הזה, פשוט שלוף החוצה פיוז אחרי פיוז וודא שכולם שלמים, בקבינה ובתא המנוע.
קודן בהחלט עלול לעשות צרות כאלה, גם אם יחידת השליטה לכאורה 'עובדת'. מומלץ להעיף אותו משם לכל הרוחות - גם עושה צרות וגם לא יעיל במניעת גניבות. אם תחפש תמצא שירשורים רבים בעניין, חלקם מהזמן האחרון.
דבר אחרון, לא הסברת איך אתה קובע שסיבת הבעיה היא משאבת הדלק.

גיתאי

ybar
03-03-08, 13:51
לדעתי זה מהמשאיבת דלק מכיוון שבעבר כאשר הייתי פותח סוויץ הייתי שומע אותה נכנסת לפעולה ל2 שניות ועכשיו איני שומע כלום, עשיתי גם בדיקה נוספת ע"מ לאמת זאת ע"י ניתוק הצינור דלק בכניסה למצערת ומתן סטרטר אך לצערי לא יצא שום דלק
בקופסאת פיוזים שבתא הנוסעים בדקתי פיוז פיוז וכולם תקינים למרות שעל אף אחד מהם לא מצוין "משאיבת דלק",בתא המנוע אין בכלל קופסאת פיוזים

גיתאי נוה
03-03-08, 13:56
לדעתי זה מהמשאיבת דלק מכיוון שבעבר כאשר הייתי פותח סוויץ הייתי שומע אותה נכנסת לפעולה ל2 שניות ועכשיו איני שומע כלום, עשיתי גם בדיקה נוספת ע"מ לאמת זאת ע"י ניתוק הצינור דלק בכניסה למצערת ומתן סטרטר אך לצערי לא יצא שום דלק
בקופסאת פיוזים שבתא הנוסעים בדקתי פיוז פיוז וכולם תקינים למרות שעל אף אחד מהם לא מצוין "משאיבת דלק",בתא המנוע אין בכלל קופסאת פיוזים
רכב, רכב...

ybar
03-03-08, 14:01
הרכב הוא ייבוא אישי שאינו נפוץ כל כך בארץ
שברולט קמארו 5.0 ליטר בנזין הזרקה חד נקודתית TBI מנוע סמול בלוק 305 של GM

גיתאי נוה
03-03-08, 14:24
אם אין תיבת פיוזים בתא המנוע, היכן יושבים הממסרים (דלק למשל)?

חוצמזה, ניצוץ בדקת?

ybar
03-03-08, 14:27
הממסר של המשאיבת דלק יושב בתא המנוע צמוד לקיר האש ממש מול ההגה בצד שמאל
מה הטעם לבדוק ניצוץ אם בדקתי ובכלל לא מגיע דלק למצערת?
אגב איך השיטה הטובה והבטוחה ביותר לבדוק ניצוץ?

גיתאי נוה
03-03-08, 16:06
ברכבים בעלי מערכת ניהול מלאה (הזרקה, הצתה, טעינה) כאשר אחת מתת-המערכות איננה מתפקדת, המגמה היא 'לעלות בהירארכיה' על מנת למקד, האם התקלה היא ברמת התת-מערכת בלבד או ברמה גבוהה יותר. למשל, ממסר דימום אוטומטי מזין מתח עבודה למזרקים, קויל ואלטרנטור, אבל אם הוא תקול, אז המחשב לא יפעיל שום תת-מערכת (למשל משאבת דלק). כלומר ישנם קשרים בין תתי-המערכות, שאם מבינים אותם קל למקד את מקור התקלה.
עם זאת, ברכב כמו שלך שאין לי היכרות איתו, ייתכן שמערכת ההצתה מנוהלת מחשב - אבל גם ייתכן באותה מידה, שהיא מנוהלת ע"י מודול הצתה נפרד כמו ברכבי קרבורטור.
אני מציע שתבדוק קודם כל ניצוץ:

יש ניצוץ? - בודדתָ את מקור התקלה לאיזור הדלק ועוד כמה דברים אפשריים וסימנתָ את מערכת ההצתה כתקינה, וזה רווח נקי בדרך לתיקון.
אין ניצוץ? כנראה שהבעיה נעוצה באלמנט כולל יותר (כמה סוגי חיישנים קריטיים, מחשב, מינוס גוף, ממסר דימום ועוד).
על מנת לבדוק ניצוץ, נתק את אחד מכבלי ההצתה מהפלג שלו בעדינות, הכנס לתוכו מברג או פלג ישן, אחוז בידך בקצה הכבל/המברג (רצוי עם סמרטוט כבידוד) כחצי סנטימטר מעל לגוף מינוס (בלוק המנוע, שילדה) וחברך ינסה להתניע.

יש ניצוץ? בדוק בעוד צילינדר או שניים כדי לוודא שיש לך מספיק להתנעה.
אין ניצוץ? בצע את אותה בדיקה, הפעם עם כבל ההצתה המוליך מהקויל אל המפלג.
בנוסף לאלה, אני מציע שתבדוק היטב לקיומם של ממסרים נוספים ברכב.
דווח ממצאים ונמשיך מכאן.

גיתאי

raanan
03-03-08, 19:28
יש אפשרות שחיברו לך ממסר נשלט אלחוטי ע"י הקודן, תקלה בו או "בריחת הקוד" תשבית הפעלת המשאבה.
הבעיה, שצריך לחפש לאורך קו המתח למשאבה, בד"כ הממסר מותקן באיזור שיש חיפוי ובתא המטען היכן שהצמות חיווט עוברות.

במידה ואין, נסה להזין מתח ישירות למשאבה ולשמוע אותה.

בהצלחה
רענן

tzagi
05-03-08, 05:11

הפיוז ממוקם צמוד לממסר,
הוא חי בתוך קופסה קטנה עם 2 חוטים יוצאים ממנה, בדרך כלל כתומים,
החלק העליון מתפרק ותמצא את הפיוז בפנים.

ואם לא הבנת, צרף תמונה של אזור הממסר, נסמן לך.

אני ממליץ לך להשקיע כמה גרושים ולקנות ספר לרכב, תקנה באיבי במחיר של מנת פלאפל.
כמו שגיתאי אמר, זה רכב נדיר ואף אחד לא מכיר אותו בארץ, הספר ישלם על עצמו פי 1000

נמרוד
05-03-08, 08:47
לשאלה הראשונה שלך, התיאורטית - אין (כמעט) מעגל ברכב בלי הגנה של פיוז, וממסר הוא לא פיוז.

אם יש לך שאלות מעשיות - תשאל אותן, ברורות, חדות, מנוסחות בפשטות, ותתחיל תמיד מלציין את סוג הרכב ופרטים טכניים כלליים כמו שהצליחו להוציא ממך בסוף.

ybar
05-03-08, 09:41
אוקיי הבנתי יצויין להבא, מצאתי פיוז בקופסאת הפיוזים הראשית שבתוך תא הנוסעים מתחת לדשבורד שמצויין עליו המילים הבאות FUEL INJECTOR FEED יכול להיות שהוא קשור למשאיבת הדלק, כי לפי הבדיקה הוא לא שרוף ואין עוד אחד שקשור לדלק?
אגב ניצוץ בדקתי בקויל ואכן יש
מה יכולה להיות התקלה שאפילו ששפכתי קצת דלק ישירות לתוך לוע המצערת לאחר שגיליתי שהמשאיבת דלק חדלה לתפקד עדיין המנוע סירב להניע, איזה עוד כיוונים לבדוק לפניי החלפת המשאיבה?

חנן-ג'יפולוג
05-03-08, 09:56
בדוק התנגדות במשאבה. אתה אמור לראות 1-3 אוהם.
אם ההתנגדות לא תקינה, המשאבה שרופה, או שיש נתק בחוטים שלה.
אם ההתנגדות תקינה הזן פלוס ומינוס ישירות למשאבה וראה אם היא מסתובבת.
לא מסתובבת? החלף משאבה.

ואני מבקש: הצג את הבעיה בצורה ברורה. קבל תשובות ברורות או הצעות לדרכי אבחון. כשאתה מקבל הצעה, אל תשאל שאלות המשך תיאורטיות, אלא יישם את ההצעה בצורה קפדנית, עדכן, ותקבל הוראות להמשך.

עזוב אותך משאלות מסוגננות מהתחת (האם שן החלב המתנדנדת של הסבתא של בוש תגרום למנוע לא להניע?) . אתה שואל את כל השאלות הפוך, במקום להציג בעייה פשוטה (מנוע לא מניע) ולקבל תשובות פשוטות. זו לא המלצה. זו דרישה. אחרת חבל על הזמן של כולנו. אחרי שתניע את המנוע שלך ותרצה לדעת חומר נוסף, אתה מוזמן לשאול שאלות פילוסופיות יותר כגון המשמעות של חיי הממסר בעולם.

גיתאי נוה
06-03-08, 09:46
אגב ניצוץ בדקתי בקויל ואכן יש
מצויין. כיוון אחד פחות.
מה יכולה להיות התקלה שאפילו ששפכתי קצת דלק ישירות לתוך לוע המצערת לאחר שגיליתי שהמשאיבת דלק חדלה לתפקד עדיין המנוע סירב להניע, איזה עוד כיוונים לבדוק לפניי החלפת המשאיבה?
השאלה אם ב-TBI נדרש לייצר לחץ בקו הדלק - כמו בהזרקה רב-נקודתית - שזה תפקיד המשאבה, ואז עירוי דלק ידנית לא יועיל. פה נדרשת תשובה מחבר'ה שמכירים את המערכות האלו.

על מנת לבצע את הבדיקות עליהן חנן המליץ לך, חפש היטב אם אין דלתית שירות כלשהי שתחסוך הורדה של מיכל דלק, כפי שההגיון מחייב. בנוסף, אפילו לפני שאתה ניגש למשאבה עצמה, עקוב אחרי החיווט מהממסר אחורה אל המשאבה וחפש לאורכו קונקטור (ניתוק מהיר). אם מצאת, נתק אותו ובדוק בעזרת רב-מודד מתח בעת ניסיון התנעה. במידה ואין קונקטור והגישה למשאבה אכן מחייבת עבודה קשה, הייתי אפילו חותך את החוטים קרוב לאזור המשאבה ובודק מתח, ואח"כ סוגר חזרה בקפידה.

אפשרויות נוספות יכולות להיות חיישן קריטי (גל ארכובה, גל זיזים/סינכרון) שאינו מתפקד כמו שצריך או שאחת מרגלי המחשב - למשל זו הפוקדת על המשאבה - אינה מתפקדת. אם אין מתח עבודה בחיווט למשאבה אבל הממסר נמצא תקין (אתה יודע כיצד לבדוק זאת?) הייתי מתרכז יותר בכיוונים הנ"ל.

עם זאת חשוב מאד להדגיש שאנחנו קצת בגדר מגששים באפילה, לאור היעדר הידע על הכלי הספציפי. אני אישית משליך מהיכרותי מערכות אחרות ולכן הדברים צריכים להילקח בערבון מוגבל. במקומך הייתי לוקח את עצתו של ג'ו ומפשפש עמוק באינטרנט כדי למצוא ספר טיפולים, עכשיו.

גיתאי

ybar
06-03-08, 10:26
את כל הבדיקות האלה שחנן ציין ניתן לבדוק עם רב מודד פשוט?
רב מודד הכי פשוט לצורך בדיקות בסיסיות ניתן לרכוש בהום סנטר/אייס ומה מחירו בערך?
אתה יכול בבקשה לתת הסבר קצר כיצד לבדוק האם הממסר של המשאיבת דלק תקין או לא?

חנן-ג'יפולוג
06-03-08, 11:14
חיובי.

רב מודד בסיסי, פשוט ומספק עולה 40-50 ש"ח.

בדיקת ממסר:
בדוק אם יש רציפות בין רגל 30 לרגל 87A
בדוק אם יש נתק בין רגל 30 לרגל 87
תן לרגליים 85 ו86 פלוס ומינוס. הממסר צריך להשמיע קליק.
תוך כדי שאתה מספק מתח לרגליים 85 ו86, בדוק:
אם יש נתק בין רגל 30 לרגל 87A
אם יש רציפות בין רגל 30 לרגל 87

אם הבדיקות האלה עוברות תקין, הממסר תקין.

אבל, שוב אתה מתפזר לאחת מאינסוף האפשרויות שיכולות לגרום למנוע לא להניע. תן קודם תשובה אם המשאבה תקינה או לא.

גיתאי, הTBI שלו דומה עד זהה לTBI שהיה בCJ שלי ונכתב עליו בהרחבה גדולה מאוד בכתבות במדור CJ. בעבר, YBAR כבר הופנה לשם על מנת ללמוד בצורה מעמיקה על המערכת הזו, וגם התבקש לסרוק תקלות בעזרת לפטופ וWINALDL.

ybar
06-03-08, 11:49
אוקיי תודה חנן, חשבתי קודם לבדוק את הממסר של המשאיבה מכיוון שכדיי להגיע אל המשאיבה עצמה ע"מ לבצע את הבדיקות שציינת עליי להוריד טנק דלק לגמריי מכיוון שהמשאיבה נמצאת בתוכו ואיני מוצא שום דלתית שירות מלמעלה

חנן-ג'יפולוג
06-03-08, 12:34
יכול להיות שתוכל להקל על עצמך מבחינת גישה, תלוי בתקלה ובמזל שלך:

בדוק אם אתה רואה את ההתנגדות של המשאבה, לאחר שתוציא את הממסר ותשים פרוב אחד של הרב-מודד על התושבת שלו ברגל 87 ופרוב שני למינוס כלשהו. במידה והמינוס למשאבה תקין ובמידה ותראה התנגדות תקינה, אז הבדיקה תראה לך שהמשאבה תקינה מבחינת התנגדות, וכן שהמעגל אליה תקין. במידה וההתנגדות תקינה, תן פלוס בתושבת לרגל 87 ותשמע אם המשאבה מסתובבת.

ybar
06-03-08, 21:25
את הבדיקות בעזרת הרב מודד מבצעים כאשר הרכב דומם אך המצבר מחובר והסוויץ פתוח נכון?

חנן-ג'יפולוג
06-03-08, 21:29
אין לזה שום משמעות. אתה עושה את הבדיקה לכיוון המשאבה כאשר המשאבה מנותקת משאר החשמל ברכב. מכיוון שאין לזה משמעות, וגם ליתר בטחון, סגור סוויץ'.

גיתאי נוה
06-03-08, 21:30
את הבדיקות בעזרת הרב מודד מבצעים כאשר הרכב דומם אך המצבר מחובר והסוויץ פתוח נכון?
התנגדות של גוף איננה תלויה בשאלה האם זורם דרכו זרם או לא, היא נתון קבוע. לגבי המנוע, נדמה לי שאמרת שהבעיה היא שאין התנעה, לא? ;-)

ybar
06-03-08, 21:44
כן נכון כמו שציינתי בהתחלה אין התנעה ,אני אבצע את הבדיקה של הממסר של המשאיבת דלק ואת שאר הבדיקות שחנן ציין בעזרת הרב מודד ואעדכן בהמשך את התוצאות

ybar
19-04-08, 15:54
יכול להיות שתוכל להקל על עצמך מבחינת גישה, תלוי בתקלה ובמזל שלך:

בדוק אם אתה רואה את ההתנגדות של המשאבה, לאחר שתוציא את הממסר ותשים פרוב אחד של הרב-מודד על התושבת שלו ברגל 87 ופרוב שני למינוס כלשהו. במידה והמינוס למשאבה תקין ובמידה ותראה התנגדות תקינה, אז הבדיקה תראה לך שהמשאבה תקינה מבחינת התנגדות, וכן שהמעגל אליה תקין. במידה וההתנגדות תקינה, תן פלוס בתושבת לרגל 87 ותשמע אם המשאבה מסתובבת.

עדכון:
בדקתי את הממסר של המשאיבת דלק והוא נמצא תקין,בנוסף עברתי על כל התיבת פיוזים מתחת לדשבורד והכל תקין למרות שלא מצאתי את הפיוז הספציפי של המשאיבה ,ובנוסף עשיתי את הבדיקה שבציטוט שחנן אמר לי לעשות וכאשר חיברתי את הפלוס לרגל 87 לא שמעתי את המשאיבה מסתובבת/פועלת, אז אני מניח שאין מנוס להחליף משאיבה, בהתחלה קצת התבאסתי מכיוון שהחלפתה כרוכה בעבודה רבה הכוללת הורדת טנק דלק +סכום דיי גבוה למשאיבה חדשה אבל אז התנחמתי בזה שטוב שהמשאיבת דלק התקלקלה ולא המחשב ניהול מנוע
יש עוד איזה בדיקה שעליי לבצע לפניי שאני ניגש להוריד את הטנק דלק?

Viper
19-04-08, 16:09
יש עוד איזה בדיקה שעליי לבצע לפניי שאני ניגש להוריד את הטנק דלק?

כן!
בדקת את ההתנגדות כפי שחנן ביקש ממך?

כי יכול להיות שהקודן (שאחראי כפי שהבנתי ממך על ניתוק הדלק) מותקן אחרי הממסר שאתה בודק.

את ההתנגדות תנסה למדוד בשתי נקודות:
1. מבית הממסר.
2. הכי קרוב שאתה יכול להגיע למשאבה (למרות שהיא טבולה).

אם בשני המקרים יש לך נתק או התנגדות אסטרונומית- כנראה שהמשאבה ז"ל.

בדוק ועדכן.

ybar
19-04-08, 19:49
רק כדיי להבהיר נקודה אחת הבדיקה נעשתה ללא פתיחת הסוויץ וניטרול הקודן, הייתי צריך להקיש את המספר הסודי בקודן בעת שהסוויץ פתוח ורק אח"כ לבדוק את ההתנגדות בקונקטור שמתחבר לממסר?

Viper
19-04-08, 20:12
אם הקודן מנתק את משאבת הדלק- אז כן. אתה צריך להקיש את הקוד ע"מ שיהיה לך "קו רציף" בין הקונקטור לבין משאבת הדלק. (את אותה הפעולה בדיוק שאתה מבצע לפני שאתה מניע את הרכב).
אבל אם אתה מודד התנגדות ממש בחיבורי המשאבה- לא צריך להקיש קוד- כי ממילא אתה מודד את התנגדות המשאבה ישירות ולא דרך הממסר של הקודן.

ybar
20-04-08, 00:13
החוטיי חשמל של המשאיבה עצמה עוברים בדר"כ בתוך הרכב או מחוץ לרכב מתחתיו?
את בדיקת הקונקטור של המשאיבה שמתחבר לממסר שנמצא בתא המנוע על קיר האש עשיתי כפי שחנן אמר לי ואכן נראה שהמינוס תקין וההתנגדות נראית סבירה, איך אני עוקב ומגיע לחוטיי החשמל של הקונקטור שמגיע אל המשאיבה עצמה יש איזה דרך ?

Viper
20-04-08, 10:35
לא מכיר את הרכב שלך ספציפית, אבל אצלי בפונטיאק, המשאבה גם טבולה במיכל הדלק והחוטים שלה יוצאים מהחלק העליון של המיכל ורצים לאורך הרכב (מתחתיו) עד לאזור ה-FireWall.
תתכופף ותחפש חוטים שיוצאים ממיכל הדלק.
רק שים לב שיש שם גם חוטים של מצוף הדלק...

ybar
20-04-08, 11:29
כרגע לפי הבדיקות הכל מצביע על משאיבת הדלק שחדלה לתפקד,ידוע לך מה מחירה של משאיבה טבולה כזאת חדשה כולל העבודה כי בכל זאת בחנייה ללא ליפט בתנאיי חצר בלתי אפשרי להוריד טנק דלק ולבצע את כל העבודה עצמאית?
והיכן ניתן להשיג משאיבת דלק חדשה?
כשמחליפים את המשאיבה חובה להחליף גם את כל מנגנון של המצוף או אין צורך?
למשאיבה עצמה מחובר קונקטור עם 2 חוטים בלבד נכון?
תמונה של המשאיבה בבקשה: http://images.marketplaceadvisor.channeladvisor .com/fullView.asp?id=237187326&fc=0&img=http://images.marketworks.com/hi/62/61874/fe0115matt.jpg

שלומי
27-04-08, 01:33
כזאת חדשה כולל העבודה כי בכל זאת בחנייה ללא ליפט בתנאיי חצר בלתי אפשרי להוריד טנק דלק ולבצע את כל העבודה עצמאית?

אצלי בסופה היה פתח גישה למשאבה ברצפת הרכב - תבדוק מעל המיכל ,זה פלאח עם ארבעה ברגים שיכול לחסוך לך הרבה כאב ראש.

ד"א - אני לא בטוח שאי אפשר להוריד מיכל בלי ליפט .

בהצלחה ,

שלומי

-->