PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלות לגבי דיגום תא מטען עם עץ

נמרוד
27-03-08, 10:19
לקראת פסח הגיע שוב הזמן להתעסק קצת עם דיגום הג'יפ. בתוכנית - לסגור את תא המטען עד חצי הגובה כמקובל דווקא אצל בעלי הדיסקברי. לא יהיו מגירות, במקומם יתפקדו ארגזי האלומיניום של רכסים שכבר יש לי מספיק מהם. הארגזים מגדירים את כל המידות פחות או יותר. אני הולך על עבודה פשוטה ביותר - נגרות. יש לי את הכלים, וזה הרבה יותר מהיר וקל מאשר ברזל (ופחות כיף - אני מעדיף לרתך - אבל העבודה הזאת לא מצדיקה את הזמן והמאמץ).

השאלות:

איזה סוג של עץ מומלץ? סיבית, MDF, עץ מלא?

מה אתם יכולים להגיד לי על השטיח שאיתו מצפים את המסגרת: איך זה נקרא, איפה קונים, יש איכויות, עמידות לאש, מה עוד?

זהו בינתיים...

מוני אורבך
27-03-08, 10:49
מה שאתה צריך הוא עץ סנדוויץ מאיכות טובה.

עץ מלא לא מספיק חזק (ואם הוא כן הוא מאוד יקר!)
סיבית ו MDF חזקים אבל כבדים מאוד. ואם ישפך עליהם מים יתפוררו.
כמו כן לא ממש עמידים לרעידות.

העובי תלוי במטרה לשמה אתה משתמש בעץ.
מסגרת בלבד - סנטימטר.
רוצה להעמיס עליו - תלוי איך אתה בונה אבל אם ללא תמיכות בכלל ממליץ אינץ (מעל שני סנטימטר)
איפה לקנות? באזור שלך יש את לבן (רמת ישי), קצת יקרן אבל קרוב לבית.

בנוגע לבד ציפוי...
ממליץ שטיח מקיר לקיר, ארוג בצפיפות. גם אסטטי וגם מחזיק מעמד.
אני חושב שיש גם אצל לבן.
אם לא שם יש ביפיע או בחיפה למטה בעיר.

כדי להחזיק שני לוחות ניצבים תשתמש בזוויות ברזל וברגים קודחים.
מומלץ גם דבק נגרים (אבל לא הכרחי).

glam
27-03-08, 10:56
עדיף שתשתמש בבירגי סיבית שמיועדים לעץ ולא ברגים קודחים.
ולגבי דבק נגרים, אני לא הייתי מוותר עליו יעזור למבנה לעמוד בויברציות...

נמרוד
27-03-08, 11:02
המבנה יהיה עם לפחות 4 קירות תמיכה בין הארגזים, וקיר אחורי. חשבתי על עובי 18 מ"מ. אולי למשטח העליון באמת כדאי יותר.

דבק נגרים - הכוונה דבק פלסטי לבן רגיל, נכון?

שטיח מקיר לקיר - היישר. חיבור השטיח - איך? אקדח סיכות, או ברגי סיבית? + דבק מגע? הגנה על העץ - לכה? לפני השטיח?

עודד זנטון
27-03-08, 11:16
נמרוד, קבל פרופורציה.

18 מ"מ זה עובי של עץ סנדביץ שבונים ממנו במות לריקודים!
המחיר עולה ביחס ישר עם העובי (ועולה בהרבה).
זה די והותר ויעשה את העבודה מצויין. בטח עם קירות תומכים!
לחיבור בין הקירות לפלטה האופקית, כדאי להישתמש בברגי עץ ודבק נגרים גם יחדיו.
אם ממש, אבל ממש, בא לך להשקיע, יש דיבלים לעץ (הרכבת פעם ארון? אלו ה"מוטות" הקטנים שניכנסים אל תוך דומן העץ). קדח חור מול חור ושים דיבל עם דבק נגרים בחורים.

לגבי השטיח, בד לבד, יהיה זול בהרבה משטיח מקיר לקיר ויתן מענה לשאלה.
החיבור עצמו - בהתאם לדרישות שלך.
רוצה לאפשר הסרה שלו? בירגי עץ קצרים עם שייבות גדולות ככל היותר.
לא מעניין אותך להסיר אותו מדי פעם? דבק מגע בשיכבה אחידה (למרוח עם שפכטל משונן, כל חתיכת פורמייקה ישנה יכולה להפוך ברגע לאחד כזה) וברגי עץ עם שייבות לאורך השוליים.

וכמובן, למען עתיד ילדינו, תן מידות בסוף התהליך...

יוני5
27-03-08, 11:19
למה אתה חושב שעץ + ציפוי יותר מהיר וקל מאשר ברזל?

אם כל מה שאתה רוצה זה לבנות משטח עליון מעל הארגזים של רכס, מסגרת ריבועית פשוטה מפרופילי ברזל + רגליים ועליהם פלטת פח מחורר המחובר עם ברגים קודחים וסיימת סיפור.
אז גם יהיה לך יותר נוח לרתח נקודות עיגון לציוד שתרצה לשים על הפלטה.

יוני5

מוני אורבך
27-03-08, 11:26
אם יש לך 4 קירות תומכים ניתן לרדת מתחת ה 2 סנטימטר. אבל עדין לבמה העליונה כדאי שיהיה 15 מילמטר רק ליתר ביטחון.
לסנדויץ אפשר להשתמש גם בברגים לעץ. אבל עם הקודחים לטעמי יותר נוח לעבוד. נכנסים מיד בלי תזוזות.
הגנה לעץ - צביעה ראשונה פישתן. לאחר מכן כול מה שבא לך (אני השתמשתי בצבע יסוד, כי היה בסביבה) יש צבעים מיוחדים לעץ.
איך לחבר את השטיח לעץ? רק מהנדס מרובע כמוך היה חושב על אקדח סיכות!!! ומה עם האסטטיקה?!
אם אתה רוצה אותו שליף (לצרכי ניקוי) אפשר לקבע עם סקוצים.
ולא, דבק מגע לא רע. הבעיה שבחום עלול להתפרק עם השנים. יש דבקים יעודים, לא מכיר סוגים.
בד לבד לא טוב, עדין מדי! בכול זאת אתה מתכוון להניח על השטיח דברים. יקרע ו\או ישחק מהר

ויוני - פח מרעיש!. ברכב פתוח זו לא בעיה. בסגור זה פשוט נורא, במיוחד ב - SUV מפונק.

איציק - 4X6ZH
27-03-08, 13:20
ריפוד רק בד לבד .
אפשר לקבל את הבד ריפוד לפי מטר בשלל צבעים סוגים ומינים אצל רפדי רכב .
שטיח כריפוד זה גס ויוצא לא יפה בפינות ויש לך הרבה פינות .
בנוסף לשטיח יש עובי של כמה ס"מ תתחיל להוסיף את עובי הריפוד ותקבל הפסד גדול בנפח תא המטען .
איציק

KOOKE
27-03-08, 13:52
אני לא הייתי ממליץ לא על בד לבד ולא על שטיח כחיפוי למשטח שמיועד להעמסה בתא המיטען.

הפיתרון הפשוט והדיי זול..לינולאום תעשייתי שחור עם דוגמת עיגולים. מודבק אל משטח העץ בדבק מגע והמהדרין מחזקים את הקצוות מסביב עם פרופיל אלומיניום בצורת "ר". זה עמיד בפני כל הנוזלים, מונע החלקה של המיטען, חזק ולא משתפשף או נקרע ואסטתי (לטעמי לפחות), קל לניקוי ועוד ועוד יתרונות.

ניתן להשיג בכל חנות המוכרת שטיחים מקיר לקיר ולינולאום.

למשטח העליון גם אני הייתי הולך על 18 מ"מ אפילו שיש תומכים.

גם לדעתי, עץ עדיף, פחות מרעיש ובפני עצמו משמש כבידוד אקוסטי (בולם התפשטות גלי קול ורעש מאיזור אחורי הרכב)

אופציה אחרת מאד נוחה היא שילוב של עץ ומתכת - לבנות מסגרת ברזל בצורת מלבן עם רגליים או שני רגליי "ח" מברזל (מעין חמורים) ואליהם לחבר את המשטח העליון מעץ עם ברגים. כך בניתי אצלי בדיפנדר את המיטה/ משטח איחסון.

היתרון - ניתן לארגן שכל העסק יהיה ניתן לפירוק והרכבה בקלות מתא המיטען על ידי פינים או ברגים שיתחברו לתושבות שמחוברות דרך קבע ברכב. יתרון נוסף, העיגון של כל המבנה לתא המיטען חזק יותר וניתן לחבר למשטח העליון דרך מסגרת הברזל ווי עיגון למיטען שיאוחסן על המשטח העליון.

אצרף בהמשך תמונות לכוונת המשורר..

שלמה

שלמה

דרור ברלי
27-03-08, 13:56
איציק, עובי שטיח מקיר לקיר פשוט (דוגמת פסים) לא עובר 2-3 מ"מ. זה חומר מצוין שקל מאוד לעבוד איתו, וגם עמיד. חיסרון - לדעתי זה חומר די דליק, לא לבנות על חסינות כלשהי לאש!!!
לפרויקטים כאלה אני משתמש בדבק מגע (גם כן דליק בטירוף), זה מחזיק מצוין. הכי חשוב - כדי שההדבקה תהיה עמידה לאורך זמן, מומלץ להשתמש בדבק חדש וטרי, למרוח שכבה בעובי אחיד עם שפכטל ולא להתקמצן בכמות!
עוד טיפ - בשביל מדף כזה מומלץ לבחור בשטיח בצבע ש"בולע" היטב ליכלוך - שחור או אפור כהה לסוגיו, כמובן בהתחשב בגוון הפנימי השולט ברכב.

UNIX
27-03-08, 15:19
לא קל לעבוד עם שטיח
עדיף- לבד- בהרבה יותר גמיש
אם אתה רוצה לצפות משטח מסויים עדיף לקנות ספריי דבק מגע צאשר דבק
נוזלי לרסס את המשטח להניח ולעבור מהצד השני עם אקדח סיכות .

jonesy
27-03-08, 16:20
אצלי בסופה בניתי ארגז כמו שאתה מתאר, ברוחב הרכב, עם 3 תמיכות, שתיים קרובות לקצוות (כ-15 ס"מ מהקצה) ואחת באמצע.
הארגז נבנה מעץ סנדוויץ' 18 מ"מ, חיבורים עם דבק לבן וברגים, ללא זויות או חיזוקים אחרים.
הארגז היה בסופה כ-3 שנים והוא בריא וחזק כמו חדש.

לגבי כיסוי, למה בכלל לכסות?? העץ מספיק יפה ובכל מקרה אפשל לצפות בלכה / לצבוע. לא נקרע ולא מתבלה...

מוטי.

Viper
27-03-08, 16:36
לגבי דבק נגרים- זה לא בדיוק דבק פלסטי רגיל.
א. הוא יקר יותר... ;-)
ב. הוא עמיד יותר.
ג. הוא חזק יותר בחיבור בין משטחי עץ.

בד"כ הוא מגיע בצבע צהבהב קרם.

יש מס' רמות איכות לדבק זה. הזולים ביותר- שווים בערכם לדבק פלסטי רגיל.
עדיף לך לקנות דבר נגרים איכותי (ומה לעשות, בד"כ זה תוצרת חוץ).
קרוב לבית שלך יש בעפולה, בע.צ. פרזול, או בהום סנטר/ACE.

מסיבית/MDF/מלמין- תתרחק כמו מאש ליישום שלך.

הכי מומלץ למבנה שחשוף למים/קור/חום זה עץ לסירות. אבל הוא יקר נורא. השאלה אם אתה מוכן להשקיע.
אם לא- השלב הבא הוא לוחות עץ (מגיעים ברוחב של עד 22ס"מ) שמחברים אותם יחדיו כמו לגו.
ואם גם לא זה- לך על פלטות סנדוויץ'.

בכל מקרה- עדיף עץ מחוטא.

הכי חשוב!!! לא משנה באיזה משטח עץ תבחר- צפה אותו היטב ומס' פעמים בשמן איטום לעץ ומעל זה לכה שקופה. זה יבטיח עמידות למים לאורך שנים.

לגבי שטיח/לבד- קח בחשבון שבמגע עם מים (וללא ייבוש מיידי) העסק מתחיל קצת "להסריח" וכמובן שבהמשך גם מגיע הרקבון... (שבד"כ כשמגלים אותו ע"פ השטח, מתחת לפני השטח העסק כבר ממש מגעיל).

אם תצטרך עזרה כלשהי (כלים/ידיים וכד')- אני קרוב אליך.

prinz804
27-03-08, 21:10
אני בניתי מיסנביץ 18מ"מ +ציפוי של אלומינום
http://www.cjclub.co.il/forum/viewtopic.php?t=2219&highlight=

tayrie
27-03-08, 22:17
עבודה עם פרופילים בדיפון אלומיניום תהיה יותר יעילה , טובה ועמידה...ותעלה פחות או יותר אותו דבר.

גיא
28-03-08, 05:23
עץ חשוף יחליק לצדדים בנסיעה ומה שתניח על הארון יחליק גם הוא.

אם באמצע עליה תצטרך לפתוח את הדלת האחורית בשביל להוציא משהו ( מי אמר כבל לגרירה / שלט של הכננת / אללה ואכבר ) אתה פותח דלת והארון מחליק עליך ...

לבד זה טוב.

KOOKE
28-03-08, 12:23
גיא

את הארון/ מדף עצמו מעגנים בצורה כזו או אחרת לגוף הרכב.

מיטען שיונח על המדף אכן עלול להחליק..ובשיפועים גם לבד לא יעזור...חייבים לעגן גם את המיטען עצמו.

שלמה

asafk
28-03-08, 16:08
אני בניתי לסופה בזמנו, ולאחר מכן ללנדרובר, מבנה מ12 ו18 מ"מ, עם חלקים מסויימים מסנדוויץ' דק יותר, שלא החזיק מעמד.
את הפינות בניתי בלנדרובר עם חיזוק אלומיניום (פרופילים מוכנים), ועל הכל ציפוי PVC דק. בלי פרופילי האלומיניום בפינות- זה מתפרק.
את כל החיבורים עשיתי בראשון עם ברגים, בשני עם ברגים רק לחיבור הראשוני ומסמרים ארוכים לרוב החיבורים. יצא יותר טוב ויותר עמיד עם המסמרים.

אסף.

eradsh
28-03-08, 21:25
כמי שבא מתחום הנגרות אני ממליץ לך עץ סנדוויץ בירץ' 18 מ"מ.
הכי חזק ועמיד.
לוח עולה כ 180 ש"ח והוא במידות 122X242
2 הס"מ בקצוות הם בלאי, לצורך יישור.
אפשרות שנייה זה סנדוויץ אדום 17מ"מ. עלות כ 120 שח לפלטה.
חובה להשתמש בדבק נגרים. כמו שכתבו לך למעלה, הצהוב הקרם.
בירגי סיבית עם קדח מקדים של 3מ"מ
אם יש לך אפשרות עדיף למלו בחיבורים. משנה את כל חוזק המבנה.
אני הייתי משתמש גם בזויות מתכת בפינות.
בסיס, תלוי בעומס, בד"כ 6 מ"מ יעשו את העבודה.
מסילות איכותיות זה דבר יקר ששווה את המחיר.
למטבחים שעשיתי, יכולתי להשתמש במסילות בעלות 30 ש"ח אך השתמשתי תמיד במסילות של "בלום" בעלות של פי 3 ומעלה. מעולם לא היו בעיות עם המסילות הנ"ל. הוכיחו את עצמם.
תוכל למצוא פרטים באתר שלהם:
http://www.blum.com/il/en/index.php
את העץ חשוב לצבוע. עדיף טמבור חוץ על בסיס מים. לא רעיל, מתייבש מהר וללא ריח לוואי.
הטיפ החשוב ביותר שאני יכול להציע זה למדוד הייטב. לצייר, ולמדוד שוב.
במקום ידיות עדיף לעשות חורים, עם מקדח כוס, כך שום דבר לא יישבר ולא יתפס.
אם תרצה להתייעץ, תרגיש חופשי.

גיא
28-03-08, 22:10
אני לא זוכר את המידה של העץ שבו השתמשתי אבל זה היה רק ברגים בלי דבק ובלי מסמרים, סנדביץ, נידמה לי 12 מ"מ אבל אני לא יכול לשבע על זה ...

(שרפנו את זה אחרי מכירת האוטו ...)
והחזיק מעמד ניפלא ...

אצל אורן באיסוזו יש ארון שהיה בדיסקו ועבר לפוראנר ועכשיו גר בטרופר .. גם שם אין דבק ....

מה זה משנה ... תמיד אפשר להעביר מקצה שיפורים .. לא ?

erezjack
28-03-08, 23:02
אני מצטרף להמלצה על דיקט בירצ', אבל מדרגה גבוהה. יש גם דיקט תעופתי צפוף ויקר יותר אבל אפשר לרדת בעובי. אפשרות נוספת לוח OSB שזה מין דיקט- סיבית אמריקאי שמשמש לבניית אריזות וזיוודים ומספיק עובי 10-12 מ"מ. בכלל, לכל סוג דיקט יש דרגות איכות שונות וכדאי ללכת על דרגה גבוהה.
לא הייתי משתמש בשמנים למיניהם לפני הצבע (שמן פשתן ודומיו), לוקח להם המון זמן להתייבש (הם למעשה לא מתייבשים) והריח ישאר באוטו הרבה זמן. מספיק לצבוע בלכה פולאוריטנית דו רכיבית "דור" של טמבור, או לכה ימית על בסיס פוליאסטר. הן עמידות מאד ואוטמות את העץ.

ארז

נמרוד
29-03-08, 11:19
תודה רבה לכל היועצים (חוץ מיוני5. אני מקבל ממך עצות רק בנושאים שאתה מבין בהם... ואני בטוח שיום אחד ימצא נושא כזה, אז אל תתיאש :twisted: ).

קצת יותר פרטים -

לא יהיו מגירות. המבנה יהיה בעל רצפה, חתוכה על פי מידות תא המטען. תקרה, חתוכה על פי מידות תא המטען בגובה הרלוונטי. הגובה יקבע על פי ארגזי הרכסים כאמור. קירות - בין ארגז לארגז, ומאחורי הארגזים - כאמור ארבע קירות+אחורי. הקטע שמאחורי הארגזים ישאר לדעתי פתוח לטובת ציוד שהשימוש בו נדיר - ח"ח, שמנים וכולי. הארגזים הם במקום מגירות, לדעתי באופן כללי יותר שימושיים גם כי מגירות מבזבזות נפח ובעיקר כי אני רגיל להוציא את הארגזים ולרוב לא יושב ממש מתחת לאוטו - הארזים הם למעשה לפק"ל קפה, בישול, אוכל בעיקר.

בקיצור, מבנה די פשוט, שהאתגר העיקרי בו הוא החיבור לרכב. כרגע נראה לי שאני אחבר את הרצפה של המבנה לרכב. בחלק הקדמי יש לי שתי נקודות עיגון מצויינות, נקודות החיבור של אבזמי חגורות הבטיחות האחוריים. מאחור אני צריך למצוא עוד שתי נקודות, אני מקווה למצוא משהו מקורי ולא להצטרך לקדוח באוטו, אבל אם צריך אני אקדח בבתי הגלגלים לדעתי.

מכיוון שהמבנה יחובר בתחתיתו, אז אתם צודקים מאד והשאר חייב להיות חזק מאד כדי שבקפיצות וח"ח בתאונה המסה של הארגזים והציוד לא תתלוש את התקרה. אני מקבל את כל העצות לגבי דבק נגרים, קדיחה מוקדמת לברגי הסיבית (לא ידעתי שזה כדאי, וזה קל מאד - אז למה לא? תודה על הטיפ), חיבורים מתכתיים בכל הפינות. עוד שיטת חיזוק שחשבתי עליה, היא איגוד של כל הקופסה על ידי רצועה דקה ורחבה, שתהודק ותחובר להכל מסביב אבל מתחת לשטיח המצפה. זה מה שהאינטואיציה ההנדסית אומרת שנכון לעשות, וזה לא נראה לי מוסיף הרבה עבודה או עלות.

לגבי צבע - אני נוטה לקבל את עצת ארז שנראית לי הכי חסכונית בזמן.

לגבי ציפוי - וזה העיקר - אני חשבתי באמת על שטיח אפור, שגם יתאים פיקס לשטיחים האפורים המקוריים של הרכב. הרכב הוא להזכירכם צ'רוקי סגור, כך שהרטיבות שצפוייה היא פה ושם מבקבוק שנשפך, ואת זה יש לי בכל מקרה ברכב גם בשטיחים המקוריים... הייתי רוצה לקבל קצת יותר המלצות ואם יש תמונות ושמות של מוצרים לגבי גימור של פינות השטיח עם ר' מאלומיניום כמו שאסף הציע.

KOOKE
29-03-08, 16:45
נמרוד

מאחר ואתה מתכוון להשתמש בארגזים של חיים רכס, לא ברור לי למה אתה צריך גם רצפה ליחידת האיחסון ?? לדעתי מספיק "ח" ואתה לא צריך "ם".

עדיין חוזר על הצעתי שילוב של מסגרת או רגלי מתכת עם משטח עליון מעץ.

אתה יכול להפעיל את כישורי הריתוך שלך והדימיון היצירתי כך שתוכל לארגן תושבות קבועות ברכב שאליהן תתחבר יחידת האיחסון וגם תתפרק בקלות. בצורה כזו העיגון לרכב מאד חזק וניתן לפרק ולחבר בקלות.

אצלי ברכב - "התושבות" הקבועות הן שתי חתיכות פרופיל מתכת ריבועי אליהן רותכו "אוזניים" והאוזניים חוברו אל צידי הרכב בבתי הגלגלים עם ברגים ואומים.

הרגליים של משטח האחסנה/ מדף/ (אצלי זה גם מיטה נפתחת) הן בצורת "ח" ועשויות גם הן מפרופיל מתכת ריבועי במידה קטנה יותר מהמידה של התושבות הקבועות.

רגלי ה"ח" נכנסות אל תוך התושבות הקבועות שברכב וניתן לחבר בינהם בכמה שיטות כשהפשוטה שבהן קדח/חור מקביל שעובר את התושבת ואת הרגל שאליו משחילים בורג + אום פרפר.

גם המשטח/ מדף מתחבר באותה שיטה (בורג ואום פרפר) אל רגלי המתכת.

מקווה בהמשך השבוע להעלות תמונות שיבהירו את כוונתי.

שלמה

asafk
29-03-08, 22:13
את המערכת כולה אתה יכול לעגן בפשטות על ידי רצועה מלמעלה (שתיקשר לנקודות עיגול ברצפה). בשניה אתה מוציא הכל החוצה. מסילות תעופתיות וחיבור עם ברגים יעודיים (של המתקן למסילה) זה גם יופי. בשיטה הזו כשהמתקן בחוץ אתה יכול להרכיב נקודות עיגון במקום.
כיוון שמדובר בארגזים, אולי לא צריך את כל העניין, באמת. אולי מספיק ח.

אסף.

kd2
29-03-08, 22:26
אני רק אוסיף שבשימוש בברגים על כל הפלטות סנדביץ/OSB/סיבית וכו...
מומלץ מאוד לקדוח חור מקדים ( ובכלל בעבודה עם עץ ).
הם נוטים להתפרק/להתפצל בלי זה.
אני משתמש ב2 מ"מ פחות במקדח.
דבר נוסף הוא שצריך לדעת מה לקנות , אם אתה לא מבין בזה ידחפו לך סוג ב' בקלות.
אין ממש מותגים לזה , צריך לדעת להעריך את החומר במקום.
בהצלחה , ותצלם!

KOOKE
30-03-08, 15:35
הנה תמונות שממחישות פחות או יותר את כוונתי.

זה נלקח מגלריית תמונות של בניית יחידת מגירות. : http://www.jeeptrip.com/page.aspx?div=Albums&group=8&item=9012&pg=1

עבודה יפה ומושקעת כשלעצמה.

אתה לא צריך כזה דבר מסובך, מספיק מסגרת עליונה עם ארבע רגליים או אפילו רק שני רגליי "ח".

שלמה

אייל
30-03-08, 17:27
כמי שבא מתחום הנגרות אני ממליץ לך עץ סנדוויץ בירץ' 18 מ"מ.
הכי חזק ועמיד.
לוח עולה כ 180 ש"ח והוא במידות 122X242
2 הס"מ בקצוות הם בלאי, לצורך יישור.
אפשרות שנייה זה סנדוויץ אדום 17מ"מ. עלות כ 120 שח לפלטה.

אתה יכול בבקשה לפרט קצת יותר היכן ניתן לקנות פלטות במחירים הללו?
אתה מכיר אולי גם מקומות שחותכים במחיר סביר?

תודה רבה
אייל.

-->