PDA

צפייה בגרסה מלאה : חידת מתלה

יונתןמצפה
11-04-08, 10:42
מי מזהה את המתלה הנ"ל?

גיא
11-04-08, 11:31
רציתי להגיד משהו בריטי ..

אבל זה בטח יהיה בסוף ברונקו .. או משהו הזוי אחר ... ?

יונתןמצפה
11-04-08, 14:13
רציתי להגיד משהו בריטי ..

אבל זה בטח יהיה בסוף ברונקו .. או משהו הזוי אחר ... ?

אני לא מבין... יש לך פתרון או לא?

--------

אני משאיר הזדמנות לחדי העין... בהמשך אם תרצו, יהיו רמזים ותמונות נוספות.

רפאל
11-04-08, 14:49
מתלה של חמישיה צבאית ישנה אשר עבר הסבה לשני סלילים לצורך יציבות הרכב ?

בברכה
רפי

יונתןמצפה
11-04-08, 15:06
אכן אכן. יפה!

לפי מה שהוסבר לי, אכן חלק מהג'פסים עברו הסבה כזאת ע"מ לספק כושר העמסה גדול יותר.
מה שגרם לי לבחור את זה המיוחד מבין השאר במילואים, זה התוספת של עוד טיפונת גובה לחלק האחורי. :smile:

הנה עוד כמה תמונות של המתלה. בתמונה האחרונה רואים את תוספת הגובה של הקפיץ הנוסף ביחס למתלה הקדמי הסטנדרטי והעייף...

בכל מקרה, היה שבוע תענוג! היידד לג'פסים!!!

ד ו ר ו ן
11-04-08, 15:25
הרכבים בתצורה הזו סחבו לפעמים מעל 500ק"ג.. ציוד ואנשים יותר מחצי מהמשקל העצמי.

tooshey
11-04-08, 22:26
ג'פ"ס בדיגום עורב הגיע עם קפיצים מחוזקים.

לגבי משקל-לפני הטסה היינו שוקלים את הג'יפים ,1720-1750 ק"ג ללא צוות.
קרוב מאד לכפול מהמשקל העצמי המקורי-970 ק"ג כמדומני...

לא פלא שהם בקושי זזו והתפרקו כל הזמן....

בברכה

דרור ברלי
13-04-08, 14:32
משקל עצמי מקורי של הגרוטאה הזו הוא כ-1100 ק"ג.

יונתןמצפה
13-04-08, 14:36
גרוטאה או לא, פעם שנייה שלי עליה ו... אמן יהיו עוד הרבה וההמרים לא יגיעו לגדוד לעולם. (לפחות באימונים) :roll:

זה ללא ספק הרכב עם המתלים הכי נוכים שראיתי אי פעם. וכשהוא של הצבא אז מי צריך מהלכי מתלה... :lol:

PW
13-04-08, 18:23
יקיריי:
ואם בגרוטאה הנ"ל עסקינן:
מי יודע למנות כמה צלבים יש לנבלה?

יונתןמצפה
13-04-08, 18:57
איזו שאלה נהדרת...:

תשובתי- 8.
בכל ציריה- 2. 4 ציריות= סה"כ 8 צלבים.
מכיוון שהמתלים נפרדים והדיפרנציאלים קבועים במקומם, אני חושב שאין צלבים נוספים בשרשרת הכח - טרנספר-דיפרנציאלים.

PW
13-04-08, 19:03
יקירי:
אתה כמובן טועה...
(רמז: מדובר בנבלה צבאית - אז המתכננים בנו על יתירות)
והתשובה הנכונה היא?

דרור ברלי
13-04-08, 20:27
12 צלבים?... ואכן גרוטאה. לא נתחיל עם זה עוד פעם.

PW
13-04-08, 21:25
אכן תריסר. שניים לדרייב שאפט האחורי, בין "תיבת ההעברה" (שהיא בעצם רק מחברת ומנתקת הנעה קידמית) לדיפרנציאל, שניים לדרייב שאפט הקדמי בין התיבה לדיפרנציאל הקדמי, שניים לכל ציריה - והרי לכם תריסר. כמו בכל נבלה צבאית - הדיפרנציאליים חליפיים זה לזה כמובן. וגם כל הצלבים. ואפילו הנהגים....
הקונץ באוטו הזה הוא לפתח מיומנות וזריזות ידיים כזו - שתאפשר לך להחליף צלב, בלילה, בחושך, עם חוש המישוש בלבד, כשהאוטו בשיפוע צד מטורף עם האף בזוית קהה לעליה שכרגע גרמה לצלב להשבר - יותר מהר ממכונאי בסדנה כשהאוטו על הליפט!
האגדות מספרות שמכונאי רציני של גפ"ס כנ"ל יכול להחליף בין הדיפרנציאל הקדמי לאחורי - תוך כדי תנועה רציפה.

ד ו ר ו ן
13-04-08, 23:15
מי שצודק בעניין המשקלים הוא טושי, טעיתי בחישוב בגלל טעות במשקל העצמי, זכרתי שדיברו על סחיבת המשקל העצמי במטען+צוות.

יונתן,
זאת נבלה אמיתית ואם היא שרדה עד אליך אז בטח ובטח ואני עוד זוכר גפ"סים יוצאי ימ"ח עם כלום ק"מ אמיתיים על השעון.

הגרוטאה הזו שזוכרים בסוג של נוסטלגיה כביכול רק כי היא מגיעה אי שם מנבכי זכרונות,
ת'כלס הנבלה הזו האכילה אותנו מרורים וגרמה לנהגים להיות מכונאים אמיתיים.
אני לא אשכח לעולם את אחד מחברי מחטט בשלולית קפואה בלילה לחפש בורג מהמנוע שפורק בשטח בשם תרגולת פרוק והרכבת גפ"ס, צלבים שהיו נשברים ומוחלפים בפרקי זמן הולכים ומתקצרים ככל שהותק על הכלי עולה, את רעש הגלגל נוגע בכנף בסגירת מתלה על כל שטות כי הרכב סוחב כל כך הרבה ומנגד אין לא כמעט מהלך בכלל ואת תחושת האימה של האצ"א בסיבובים כשהוא עם הגב לכיוון הגלגול..

מה שכן היה אפשר לקפל להנמיך ולדחוף כמה מהם לחורים באדמה ככה שלא ראית אותם ממרחק מטרים.

יונתןמצפה
14-04-08, 09:49
יונתן,
זאת נבלה אמיתית ואם היא שרדה עד אליך אז בטח ובטח

מילא שרדה עד אלי אבל הנבלה גם שרדה אחרי... :lol:

דרור ברלי
14-04-08, 13:46
לא סתם גרוטאה אלא גרוטאה דה-לה -שמעטע.
אבל הוא כלי שתוכנן לפני עידן ועידנים (50 שנה בערך) לשימוש מסוים, ואת תפקידו זה הוא ביצע לא רע. עוצמת הרגשות אליו יכולה להיות מוסברת בנוסטלגיה נטו, כי זה כלי שפוגשים בו בשירות הצבאי שרובנו (ששירתנו בסדיר ובמילואים ביחידות שדה), מתרפקים עליו בערגה לא מוסתרת - חוויות, צחוקים, שבירת שיגרה, מפגש עם חברים ותיקים והווי שרק אצלנו בישראל אפשר להגדיר כ"כיף" ובילוי, למרות התנאים הפיזיים הלא ממש משופרים.

אני חושב שכל כלי דומה שהיינו מעבירים עימו את השירות הצבאי היה מקבל מאיתנו יחס עורג דומה (בוא'נה, יש כאן אנשים שלוחשים לטנקים)... לכן אני מתייחס לג'פ"ס בפרופורציות. מהבחינה הטכנית היבשה והטהורה, ולמרות שזה כיף לא קטן לנהוג בו בשטח, אני עדיין עומד על דעתי שזה כלי ממש מחורבן. הוא חלש, הוא מסוכן בהגדרתו לנהג ולנוסעים, לא הכי עביר ובטח לא אמין. סתם נוסטלגיה. ושם גם מקומו.

AvigdorAharon
16-04-08, 10:53
בין "תיבת ההעברה" (שהיא בעצם רק מחברת ומנתקת הנעה קידמית)

אז איך התבצע ה ?SPECIAL

אביגדור

PW
16-04-08, 11:17
יקירי:
אין "ספיישל". יש גיר ארבעה הילוכים וידית שילוב "פרונט".
ההילוך הראשון בגיר הוא איטי מאד - ביחס העברה המאפשר זחילה ממש.
ההילוך השני מקביל בעצם להילוך ראשון "נורמלי".
לכן, בנסיעה מנהלתית על כביש, או בדרך טובה בשדה - מתחילים ישר בהילוך שני.

יוני5
16-04-08, 11:36
תגידו מה שתגידו, אני מת על הגרוטאה.

מה זה משנה למה מישהו בחר ברכב זה או אחר? העיקר שאתה מרוצה.

דרור מרוצה מעלויות האחזקה והכוח של הסופה, ארז מהמתלים של הדרעקרובר ואני מהעבירות והאמינות של ההיילקס. לכל אחד העדפות שונות. אבל נדמה לי, שלמרות שמבחינה טכנית אנחנו מסכימים שהג'פס הוא גרוטאה - בוודאי לאחר כל כך הרבה שנים, יש לו משהו שמדבר לכולם. הג'פס מצליח להעלות חיוך דבילי אצל כל מי שנוהג בו (כשהוא נוסע. כשהוא נתקע, מקללים).

ואת יכולת העלאת החיוך הזו אף אחד לא יכול לקחת ממנו.

ואחרי ככלות הכל, הוא עדיין נוסע, עדיין מבצע את המשימות שהוא נדרש מהם ועדיין כיף לנהוג בו בצאלים.

וכן דרור, יש כאלה שלוחשים לטנקים, ויש כאלה שהטנקים אפילו עונים להם. באמת.
יוני5

דרור ברלי
18-04-08, 00:09
וכן דרור, יש כאלה שלוחשים לטנקים, ויש כאלה שהטנקים אפילו עונים להם. באמת.
יוני5

כן אני מאמין לך.
וגם פעם חטפו אותך חייזרים ומאז אתה שומע קולות בלילה?... מה הטנקים אומרים לך? שאתה צריך ג'?...:roll:

נמרוד
18-04-08, 01:36
דרור יש לי הצלבות מכמה מקורות - יוני באמת מ"פ פסיכופת כשהוא על מדים. בעצם הוא די דפוק גם ככה טבעי :twisted:

סוזי המשתוללת
18-04-08, 02:22
לא יודע מה איתכם אבל אצל אבא שלי הוא אפילו היה רכב ת"ש :mrgreen:
הייתם צריכים לראות אותנו נוסעים בו ברחבי רמת הגולן כשחכות דייג מבצבצות מבין האנטנות והמנגל יושב לו לצידנו על הכנף האחורית
ובאחד על אחד הוא תמיד נתן לסיקס בראש (עם אותו הנהג :mrgreen: )

דרור ברלי
18-04-08, 11:16
אצל אבא שלי זה היה רכב ת"ש כבר בשנת 75', הג'פ"סים היו אז הרבה יותר צעירים ורעננים, להזכירך. הצבא עדיין לא הבין ולא הפנים אז כמה הכלי הזה מסוכן. התייחסו לתאונות ולהרוגים הראשונים כאל מקרים מצערים בלבד.
אני רק זוכר שאחרי חודש ומשהו עם הצעצוע החדש, אבא החזיר לעצמו ביוזמתו את ה-CJ5 הישן...

-->