PDA

צפייה בגרסה מלאה : אז כמה באמת משפיעה תוספת משקל על צריכת הדלק?

itayhi
03-05-08, 14:26
אח אח אח...
הויכוח הקבוע ביני לבין אבא.

קצת רקע: אבא ואני חשמלאים, נוסעים ועובדים עם סובארו סטיישן 1600 מודל 86
כל פעם אבא מוריד ציוד מהרכב ואני מעלה אותו מחדש :D
הוא טוען ש"חבל על המשקל שהרכב סוחב" ואני מצידי טוען
שהבדל של 20-30 ק"ג לכאן או לכאן לא ממש משפיע על
צריכת הדלק.
מדובר על ציוד שלא זקוקים לו בשימוש יומיומי אבל מדי פעם
כן זקוקים לו ולא דווקא בהודעה מראש
(למשל, ציוד לתיקון דוד חשמל, חבילות של כבלים וכו... )

ברור לי שציוד מחוץ לאוטו מעלה את הגרר בגלל התנגדות האוויר ומשפיע מאוד על צריכת הדלק (סולמות לדוגמא)
אבל מה לגבי ציוד שנמצא בתוך הרכב, ציוד שמוסיף עוד 5% למשקל הרכב (נניח! 50 ק"ג של תוספת
לרכב שמשקלו סביב 1 טון), כמה הוא באמת משפיע על צריכת הדלק?
מדובר על רכב שנוסע לאט ורגוע, בנהיגת "סבתא" תמידית, לא עובר את ה90
קמ"ש ובלי האצות חזקות ברמזורים.

ואם להיות ציניים, כבר הצעתי לו שבכל תידלוק נמלא רק 25 ליטר ולא 50 ובכך
נחסוך באופן תמידי 25 ק"ג מהמשקל שהרכב סוחב...

נו, אז מי צודק? (למרות שברור שאבא תמיד צודק, בכל מקרה... )

איתי

lior_b.s
03-05-08, 14:52
פעם הייתה תכנית רכב בערוץ דיסקברי שבדקה בדיוק את העניין הזה..
נטען שם לאחר השוואה של רכבים זהים לחלוטין על אותו מסלול באותם תנאים בדיוק , שתוספת משקל של 50 ק"ג ברכב מעלה את הצריכה בין 8-10% .....

ליאור

דרור ברלי
03-05-08, 19:27
גם הפעם אבא שלך צודק.

ד ו ר ו ן
03-05-08, 19:42
הרכב שלי כבד ב-250ק"ג באופן קבוע מהמשקל המקורי שלו, צריכת הדלק השתנתה בערך ב10% ביחס למה שהיה לפני ההשמנה והגלגלים הגדולים יותר.

itayhi
03-05-08, 23:46
טוף,
אז לפי כל ההסברים המנומקים הללו, הרעיון שלי באמת יעיל.
בואו נתדלק כל פעם רק חצי מכמות הדלק שהמיכל יכול להכיל
ונחסוך (לפי מה שליאור כתב. ) 5% מתצרוכת הדלק הכוללת של הרכב.

נשמע לי כמו סטארט-אפ לא נורמאלי!
בעיקר למי שתחנת הדלק נמצאת על הדרך ולא צריך לנסוע במיוחד ע"מ לתדלק.

אגב, על אותו עיקרון יש גם פחות שחיקה במרכיבים אחרים?
צמיגים/מייסבים וכו...?

נשמע לי מוזר עניין הצריכה, אבל תמיד יכול להיות שאני טועה....

הרכב שלי כבד ב-250ק"ג באופן קבוע מהמשקל המקורי שלו, צריכת הדלק השתנתה בערך ב10% ביחס למה שהיה לפני ההשמנה והגלגלים הגדולים יותר.

צמיגים גדולים יותר זאת כבר סיבה טובה לצריכה גבוהה יותר.
אבל מה המשקל ההתחלתי של הרכב שלך?
אם גם הוא שוקל בסה"כ טונה, אז מדובר על שינוי של 25% במשקל וזה כבר נשמע הגיוני.
ואם 2.5 טון, אז מתחזקת הטענה של דרור וליאור.

איתי

נמרוד
04-05-08, 07:49
משקל משפיע על צריכת דלק. בלי להכנס לנוסחאות ותיאוריה, היחס הוא פחות-או-יותר יחס ישר. כלומר, הוספת 5% משקל, אתה צריך 5% יותר אנרגיה כדי להזיז אותו באותה מהירות לאותו מרחק, וזה אומר 5% יותר דלק. המשקל נמצא שם בכל נוסחא ובכל חישוב, ואי אפשר לעולם לברוח מההשפעה שלו.

מבחינה פרקטית, בוא נראה - אתה ואבא מתווכחים על 20-30 ק"ג מתוך משקל של הרכב שהוא, עם הציוד שכן קבוע + שני נוסעים ששוקלים ביחד 150 ק"ג (נניח ) - 1300 ק"ג. זה הבדל של 1-2%. הפרש זניח, שגם אם מצטבר לאורך זמן, לדעתי אתה זה שצודק וזה חוסך פעם בתקופה נסיעה נוספת כדי להביא את הציוד החסר שמכסה על החסכון הזעום.

בנושא של מילוי חצי מיכל - חד משמעית, זה יחסוך, אבל שוב, על חשבון זמן כפול ליד משאבת התחנה. ושים לב אם כבר שההשפעה היא על הרכב + הנוסעים - על תשכחו את זה אף פעם, נהג ישראלי מצוי אחרי החגים שוקל קרוב ל10% ממשקל של מכונית נוסעים ממוצעת, וזה בוודאי לא זניח - אז הנה עוד סטרטאפ - להשאיר את עצמך בבית (או לעשות דיאטה).

מוני אורבך
04-05-08, 09:05
חברה, אתם כבר מגרדים את החבית - תרתי משמע.

אפילו אם מה שנמרוד כותב נכון (בתאוריה נכון במציאות...נו טוב) מה כבר החיסכון???

אם תסעו בצורה יותר חסכונית ותתכננו יותר טוב את הנסיעות שלכם תגיעו לחיסכון גדול בהרבה

נמרוד
05-05-08, 12:06
מוני מה שאני כותב נכון. משקל קשור בצריכת הדלק בחזקה ראשונה. אנחנו לא שמים לב לזה, כי שינויי המשקל שאנחנו מדברים עליהם קטנים - אנחנו נוסעים עם אותו משקל ממוצע כל הזמן - רכב + ציוד קבוע + נהג + חצי טנק דלק. חבילה של 2000 ק"ג ומעלה ברוב רכבי השטח. אז מה משפיע כבר עוד נוסע, או שני ילדים, או כמה מזודות, או ציוד לטיולים, או קניות מהסופר, או אפילו מקרר... הכל בתוך הטווח של 10% שהוא גם הטווח של צריכת דלק שתלוי בכל כך הרבה משתנים אחרים (תנאי הדרך וסגנון הנהיגה). תעשה השוואה מסודרת על טבלת אקסל בין נתוני צריכת דלק רשמיים למשקלים רשמיים, ותגלה יופי של קו שיפתיע אותך בלינאריות שלו.

ד ו ר ו ן
05-05-08, 22:47
אבל מה המשקל ההתחלתי של הרכב שלך?
אם גם הוא שוקל בסה"כ טונה, אז מדובר על שינוי של 25% במשקל וזה כבר נשמע הגיוני.
ואם 2.5 טון, אז מתחזקת הטענה של דרור וליאור.
איתי
"על הנייר" הוא שוקל במקור 1700ק"ג כך שהשינוי באחוזים הוא 14% אך השינוי בדלק יותר קרוב ל-10% מהצריכה המקורית.
לצמיגים יש חלק לא קטן במשקל הנוסף מעבר לפגיעה ביחס העברה.

-->