PDA

צפייה בגרסה מלאה : צמיגי AT מול MT - תכונות הגומי

ronaldo
03-06-08, 10:20
הידעתם שבנוסף להבדלי הפרופיל\עומק חריצים\...
אחד ההבדלים החשובים בין MT ל-AT הוא בגומי ? (לפחות בBFG )

בהתיעצות עם האיש הטכני של קוגול - יבואני BFG - למדתי משהו חדש עבורי ויתכן שגם לחלקכם.
בצמיגי MT הגומי הוא רך יותר מצמיג המיועד לכביש, לכן אם הוא נוסע רוב הזמן על כביש הבלאי
יהיה יחסית מועץ.
בצמיגי AT לקחו זאת בחשבון. הגומי של ה-AT הוא בעל קושי משתנה !!!
כשנוסעה על כביש הוא קשה יותר וכשנוסעה על שטח הוא רך יותר.
כך שאורך החיים שלו יהיו ארוכים יותר ביחס ל-MT לרכב שכל השבוע בכביש ובסופי שבוע בשטח.
הגומי משנה את תכונותיו לפי החיכוך(חום).
לכן, הסביר, כשמגיעים לשטח לאחר נסיעה ארוכה בכביש(נניח כמו מהמרכז למצפה-רמון) יש לתת
לצמיגים להתקרר ~שעתיים(!!!) כדי שהגומי יהיה במצב הרך. כניסה ישירה לשטח יכולה ליגרום לסדקים בבסיס הקוביות או לקריעת קוביות מהצמיג.
זה טוב תיאוריתי, מעשי אני לא רואה אותנו מחכים שעתיים כשרצינו להתחיל את המסלול מוקדם כדי
לא לצאת בחושך !
מה שכן חשוב להפנים ולהבין זה שלו כדאי ישר אחרי כביש להתחיל מדרגות ומעלים קשים בתקווה שהדרך בשטח עד המעלה הספיקה לצמיג להפוך לרך יותר.
וכמובן לבחור בכלל בין AT ל-MT מבחינת הבלאי לשימוש שלכם.

אסף ד.
03-06-08, 11:43
בדרום כשהטמפרטורה 40C בצל, איך הצמיגים יתקררו בדיוק? לשים קרח?

idanw
03-06-08, 11:46
האמת שיש לי הרגשה שזה המצב... אחרי כ 35000 ק"מ (חצי שנה) עם מקסיס ביגהורן הרבה כביש אבל גם הרבה מאוד שטח (כמעט יום יום) הצמיג נראה רע מאוד, כשאני רואה חברים עם אותו הרכב ואותו ק"מ עם צמיגי AT הם נראים טוב בהרבה.

עידן

ronaldo
03-06-08, 19:31
אסף, מחכה לחומר כתוב מ-BFG ואז נחכים.
מדובר בחום יותר גבוהה מ40C (חום הסביבה) - גע בצמיג חם אחרי נסיעה ארוכה.

עידן, ב-BFG הם בפרוש מתיחסים בפרסום לבלאי ושחיקה משופרים של AT מול ה-MT :

Improved stress distribution (up to 12% increase in treadlife); enhanced resistance to irregular wear; better traction†
excellent puncture and bruise resistance†
Long life and increased durability†
† Compared to Radial Mud-Terrain T/A®

בקשר לתחזוקה ואורך חיים:
מוטי(האיש הטכני) ציין שאסור למרוח חומר כלשהו (להברקה\שמירה) כמו שנוהגים במכוני שטיפה...
לצמיג יש "קפסולות" עם סוג של wax שמשתחרר אוטומטית עם פעולת הנסיעה ושומר על הגומי.

חנן-ג'יפולוג
03-06-08, 23:33
גם אם ההמלצה נכונה תיאורטית, מעשית זה באמת לא ישים.

לגבי הMT של BF, אני על הסט השני שלהם. הראשון נגמר לאחר כ60000 ק"מ. שחיקה היתה הבעיה האחרונה שלהם. לפי כמות הגומי הרבה שנשארה על הצמיג בזמן ההחלפה, נראה שהוא היה מספיק לפחות לעוד 60000 ק"מ. כל הBFים אצלי הוחלפו כתוצאה מסדקים פנימיים בתפר בין הסוליה לדופן על כל היקף הצמיג, סדקים שגרמו לבריחת אוויר. אני משער שהסדקים נגרמו מכך שאני נוסע בשטח בלחץ של 9-11PSI ונוסע עם הלחץ הזה בכביש עד לתחנת הדלק הקרובה לצורך ניפוח. חוץ מהבלאי הזה (שניתן כנראה למנוע אותו אם מחליטים לשמור על הצמיגים ובתמורה לקבל שיכוך פחות טוב בשטח) הצמיגים שרדו מצוין, ולטעמי הם מאוד מומלצים, מכל הבחינות, כולל מבחינת ההוצאה הכספית ארוכת הטווח על צמיגים.

נמרוד
04-06-08, 08:10
בעיקרון מה שאתה אומר נכון. צמיגי כביש "רגילים" מתוכננים למקסימום אורך חיים על חשבון פרמטרים ביצועיים. צמיגי שטח, כמו גם צמיגי כביש ספורטיביים, מתוכננים לספק ביצועים - מסוגים שונים - וזה אומר גם תרכובות חומרים "רכות" יותר. ככל שהצמיג מתוכנן לספק יותר אחיזה, אורך החיים שלו יהיה יותר קצר. זה ברור מאליו לכל מי שמתעסק עם נהיגת/רכיבת אספלט ספורטיבית, שם אורך חיים של צמיג יכול להיות עשרות-אלפי או אלפי קילומטרים בלבד ובצמיגי מירוץ אמיתיים יכול להמדד במספר עשרות של Hot laps וזהו.

אז כמובן שצמיג MT די רגיל הוא לא צמיג מירוצים, אבל הוא בהחלט מתוכנן עם אורך חיים קצר יותר מאשר צמיג כביש או AT. ומצד שני, צמיג הAT לא יכול לעשות את העבודה שעושה צמיג MT - ואם מישהו חושב שבמקרה שלו דווקא כן, אז הוא לא היה צריך לקנות צמיג MT יקר יותר שגם נגמר מהר יותר.

ronaldo
10-06-08, 01:43
הי נמרוד,
לאחר כמעת 4 שנים עם BF AT הגעתי למסכנה שלרכב שטח שמטייל פעם בשבוע זה הצמיג הנכון.
הפרופיל שלו מספיק אגרסיבי (יותר מכל AT אחר) ואם התכונה של הגומי בעל קושי משתנה- שגיליתי עכשיו - זהו זה.
רוב הטיולים הם לא בבוץ בארץ וכל המעלות (עשוש,ורדית,יאיר,דקלים,עורבים...) הצלחתי לעבור ללא בעיות איתם ללא נעילות.
נכון ש MT עושים יותר רושם בחזות וכמעת התפתתי עכשיו עליהם.

חנן,
9-11PSI ??? זה לא לחץ שהצמיג יכול לצאת מהחישוק ? איזה סוג קרקע אתה נוסע כחה ?
חשבתי בחול עד 15 בשטח אחר 24 - זה מה שאצלינו בקבוצה. רכות ואחיזה על חשבון הצמיג
כמו שקרה לך.
האיש הטכני של BFG טוען שאין בכלל להוריד אויר בשטח! לטובת הצמיג לאומת נוחות וביצועים.
טענתי שבפרסומות של BFG רואים הורדת אויר(בסרטונים באתר US ) וגם כתוב שתנאי נסיעה עם אויר מופחת כתוב בפירסומים שלהם.

http://www.bfgoodrichtires.com/overview/all-terrain-t-a-ko/44.html

Benefit: Maximized "aired-down" traction and steering control in deep dirt, mud and sand; more aggressive appearance; reduced noise; minimized hydroplaning†
Feature: ShoulderLock™ technology (upper sidewall traction bars, 40% wider shoulder grooves

Benefit: Helps protect wheel and tire from off-road hazards, especially during aired-down driving
Feature: Rim Protector

זו תשובתו לנושאים בשרשור זה:

"...הרבה מהדברים שידוע עליהם מהיצרנים אינם מפורסמים

על ידיהם מאחר ומדובר במעין "סוד מקצועי" ששמור איתם .

כך שישנם דברים שאתה כמשתמש לא חייב לרדת לפרטיהם

אלה רק לדעת שהם קיימים ולהפנים אותם. למשל, עניין קירור

הצמיגים לאחר שימוש ממושך בכביש ולפני כניסה לשטח ברור

והגיוני לך עכשיו, אבל הרי ברור שאין לך זמן מספיק לקירור הצמיגים

ולכן הדבר היחידי שעליך לדעת זה את עצם העניין. הידע הזה נותן

לך תובנה פשוטה על תופעות שונות בסולית הצמיגים שעכשיו אתה

יודע למה הם קורות.

ועכשיו לעובדות כפי שידועות לי.

צמיג רזרבי יש להכניס לשימוש בתוך זמן סביר ולא לשמור אותו
יותר מזמן סביר כרזרבי. והסיבה לכך היא שעקב פעולות כימיות

שקורות לצמיג בזמן חימום (אפילו ע"י השמש ) גם בחוסר שימוש

הצמיג יתייבש. (אפילו אם הוא יישאר מכוסה).

עניין לחץ האוויר הפך להיות נושא כואב מאחר ויצרניי הצמיגים אינם מ"אושרים" מכך שמורידים אוויר בצמיגיהם. בתחילה היו מורידים אוויר לנסיעה של 2 מטר רק על מנת להיחלץ משקיעה ואם הזמן הדבר הפך לנורמה (שגויה). מרכיבי כל הצמיגים בעולם אינם בנויים לנסיעה בלחץ אויר נמוך מהוראות יצרן הרכב. נסיעה בלחץ אויר נמוך גורמת לחימום והפרדת ושחיקת מרכיבי הצמיג השונים . אני מקווה שהדבר ברור לך "לחלוטין". לצערי ישנם תופעות של פיצוצי צמיגים לאחר שהצמיגים נסעו בלחץ אויר נמוך בשטח, ונפגעו, ולאחר מכן נופחו ומיד התחילו בנסיעה מהירה על כביש ואז מרכיבי הצמיג אינם עומדים בעומס ועקב הנזקים שנגרמו בגלל חוסר האוויר בעבר הקרוב או הרחוק הצמיגים מתפוצצים. תמיד אני שומע את הטענה ש "נסיעתי בכביש 6 לא עליתי על כלום והצמיג התפוצץ ללא כל סיבה" עכשיו אתה יודע את הסיבה.
ההסבר של חב' בי אף לגביי חוסר האוויר מסביר את היתרונות שיש לעקב ולדופן הצמיג במגע עם החישוק ואינו בשום אופן המלצה או אישור לנסיעה ושימוש בלחץ אויר נמוך. ברצוני לחדד. אם באופן כללי אפשר ומותר להשתמש בצמיגים בחוסר אוויר מדוע ולא נשתמש בהם בלחץ אויר נמוך כל הזמן? ולמה בכלל ישנה המלצה של יצרן הרכב ללחציי אויר? מה זה עניינו ? האם יצרן הרכב מאשר בכלל לנסוע בלחץ אוויר מופחת ובאיזה תנאים?.
ישנם צמיגים "מיוחדים" שמיועדים לנסיעה בלחץ אויר נמוך ואפילו ללא אויר בכלל, אבל כאן אנחנו נכנסים לקטגוריה אחרת של צמיגים שלא כאן המקום להרחיב. בכל מקרה לא ידוע לי שהצמיגים המדוברים מיועדים לנסיעה בשטח.
את כל החומר שאתה מבקש וקיים לפרסום אתה יכול למצוא באתריי חב' הצמיגים. החומר שאיינו מפורסם הוא חומר מקצועי שנמסר לנו ע"י היצרנים בדרכים שונות כגון השתלמויות. (החומר לעינינו בלבד).

בזמן הקרוב יגיע לארץ מומחה לצמיגים מטעם היצרן ואני מכין

עבורו סידרת שאלות בעניין. כשהיו לי תשובות מוסמכות מטעם

היצרן אני אשמח להעביר אותם אליך לפרסום."

נמרוד
10-06-08, 07:35
האיש של בי.אף כותב דברי טעם, מנקודת המבט של אורך חיי הצמיג. אין ספק שכל צמיג שישמש רק בנסיעות כביש ורק בלחץ האויר המומלץ, ישרוד יותר מאשר צמיג שמשמש לנסיעת שטח אינטנסיבית בלחץ אויר נמוך. אבל אותו הדבר נכון גם לגבי הרכב כולו... אולי צריך לשים מדבקה על כל רכב שטח חדש - " אזהרה - נסיעה בשטח מקצרת את אורך חיי מכלולי הרכב. מומלץ להשאר על אספלט סלול היטב בלבד".

* רוני תודה על האינפורמציה המעניינת, ואתה יכול למסור להם שיש להם כאן קהל קטן ששמח להגיע להרצאה של האורח האמריקאי על תחום צמיגי השטח של BFG.

חנן-ג'יפולוג
10-06-08, 08:10
חנן,
9-11PSI ??? זה לא לחץ שהצמיג יכול לצאת מהחישוק ? איזה סוג קרקע אתה נוסע כחה ?
חשבתי בחול עד 15 בשטח אחר 24 - זה מה שאצלינו בקבוצה. רכות ואחיזה על חשבון הצמיג
כמו שקרה לך.
האיש הטכני של BFG טוען שאין בכלל להוריד אויר בשטח! לטובת הצמיג לאומת נוחות וביצועים.

פעם אחת בלבד הצמיג ירד לי מהחישוק עקב חוסר תשומת לב שלי וכניסה צידית בסלע גדול עם שיפוע צד לכיוון הסלע.

בחול אני מוריד גם ל8 כשממש צריך, אבל בכל שאר סוגי השטח 9-11.

זה בעיקר עניין של נוחות. זה בוודאי תורם גם לעבירות אבל עם היילקס נעול כפול ובטיולים שרובם ככולם משפחתיים באופיים, נדיר לי להיתקל בבעיית עבירות, אז זה לא השיקול העיקרי. כמו שכתבתי קודם, ברור לי שזה בא על חשבון אורך חיי הצמיג ואני נכון לשלם את המחיר, אבל זה טוב לי לגב, וזה טוב למשפחה שנהנית יותר מהנסיעה, ואני מאמין שזה גם טוב למכלולי הרכב שסובלים פחות זעזועים.

בכביש אני נוסע ב23PSI, משיקולים זהים.

עם כל הכבוד לאיש הטכני של BF, ובאמת יש כבוד, שייסע הוא ברמת הגולן בהיילקס עם לחץ אוויר מלא בצמיגים. לי יש מטרות יותר חשובות בחיים מלהגיע ל120000 ק"מ עם הצמיגים שלי.

יצא לי לא מזמן לנסוע יום בשטח עם חבר בגרנד שירוקי. הוא התעצל להוריד אוויר, ואני סבלתי מזה מאוד. כמה שקפיצי ההיילקס קשים ופרימטיביים, הורדת האוויר עושה אותו הרבה יותר נוח מאשר גרנד שירוקי בלחץ אוויר מלא.

ronaldo
11-06-08, 16:39
* ואתה יכול למסור להם שיש להם כאן קהל קטן ששמח להגיע להרצאה של האורח האמריקאי על תחום צמיגי השטח של BFG.

הבקשה הועברה , יעדכן אם ירימו את הכפפה.

תודה על התגובות, השיקולים ברורים והרכב בהחלט לא עטוף בצלופן !

ronaldo
12-06-08, 11:20
... ואתה יכול למסור להם שיש להם כאן קהל קטן ששמח להגיע להרצאה של האורח האמריקאי על תחום צמיגי השטח של BFG.

ממוטי קוגול(BFG):
"קראתי בעיון את מדריך הצמיגים שמפורסם
באתר. נראה שהשקיעו בו מאמץ וידע. אם
נוהגים בשטח יפנימו את הכתוב כולנו נצא
נשכרים מהעניין.
אני לא בטוח שהאיש שיגיע יתפנה לפגישות
ואני גם לא בטוח שהוא המומחה שעונה על
השאלות או שהוא ברמת המסחר. אבל בעזרתך
אני מכין סדרת שאלות ומקווה שדרכו נוכל להחכים."

ד ו ר ו ן
13-06-08, 15:31
בהתיעצות עם האיש הטכני של קוגול - יבואני BFG - למדתי משהו חדש עבורי ויתכן שגם לחלקכם.
בצמיגי MT הגומי הוא רך יותר מצמיג המיועד לכביש, לכן אם הוא נוסע רוב הזמן על כביש הבלאי
יהיה יחסית מועץ..
זה לא חדש, יש גם הבדלים גם בין צמיגי MT בקושי הגומי.

בצמיגי AT לקחו זאת בחשבון. הגומי של ה-AT הוא בעל קושי משתנה !!!
כשנוסעה על כביש הוא קשה יותר וכשנוסעה על שטח הוא רך יותר..
רק לי המשפט הזה לא נראה הגיוני?
איך הצמיג יודע אם אני נוסע 45 בעיר על אספלט או פסי האטה או 80+ בשטח מישורי?
לא נראה לי שיש תרכובת גומי בצמיגים "שיודעת" לשנות תכונות צמיגות כתלות במשטח נסיעה-גומי זה גומי, לא בינה מלאכותית שיודעת להגיב לתנאי שטח משתנים.

כך שאורך החיים שלו יהיו ארוכים יותר ביחס ל-MT לרכב שכל השבוע בכביש ובסופי שבוע בשטח.
הגומי משנה את תכונותיו לפי החיכוך(חום)...
כנ"ל,
אספלט מגיע בקייץ בצהריים לטמפ' גבוה בהרבה מפני שטח בהירים או טמפ' של צמיג שנוסע בשטח במהירות נמוכה יחסית לכביש.
לעומת זאת חול מגיע בקייץ לטמפרטורות של 70 מעלות, איך הצמיג יודע אם הוא נוסע חצי שעה במהירות 120 קמ"ש בכביש 6 או 3 שעות במהירות 45קמ"ש בחול בטמפ' 70+ מעלות?

tzagi
14-06-08, 07:26
אני לא בטוח שהאיש שיגיע יתפנה לפגישות
ואני גם לא בטוח שהוא המומחה שעונה על
השאלות או שהוא ברמת המסחר. אבל בעזרתך
אני מכין סדרת שאלות ומקווה שדרכו נוכל להחכים."

צ'גיד לי,
לא אמרתי לך כבר להפסיק להקשיב לשטויות ממחלקת המחירות?

ronaldo
25-06-08, 00:41
דורון, השאלות שלך הם גם שלי ופניתי איתם לBFG בבקשה שיסבירו על איזה עיקרון זה עובד.
הבטיחו תשובות - מחכים.
ג`ו, האיש הוא postsale טכני - זה שבודק תקלות טכניות שמתגלות בצמיגים.
עוד לא עשה לי משהו רע - יתכן ואני תמים - אבל תן לו צ`נס לענות.

asafk
27-06-08, 00:10
...תקשיב לג'ו...
;);)
ברצינות רגע. צמיגי ביצועים (שטח, ספורט) עשויים מהרכב גומי מעט שונה, כזה שהוא רך יותר על חשבון אורך חיים. אבל אין דבר כזה "קושי משתנה" בפני עצמו. יש צמיג שמגיב אחרת לעליית טמפרטורה, אבל הקושי לא משתנה בפני עצמו, אלא כתוצאה משינויי טמפרטורה, וזו תכונה של החומר, שלא יודע אם הוא נוסע בכביש או בשטח, רק כמה הוא מתאמץ (או, במילים אחרות- מה הטמפרטורה שלו). מהתכונה הזו (אפשר לשים את הקושי כתלות בטמפרטורה על גרף) עשו פיצ'ר שאנשי מכירות יכולים לספר עליו כשבעצם הם מדברים על תכונה רגילה לגמרי של גומי.
לגבי לחצי אוויר- מי שיכול לשים יד על הyearbook של תעשיית הצמיגים, יראה שלחץ האוויר נקבע על פי משקל ומהירות נסיעה. כלומר- אם המשקל לא משתנה אבל מהירות הנסיעה יורדת (בשטח, למשל), מותר לנסוע בלחץ יותר נמוך, בלי שתהיה השפעה על הבלאי של הצמיג. הבעיה היא בנסיעה בלחץ נמוך מדי- כלומר במהירות גבוהה מדי או בעומס גדול מדי יחסית ללחץ. במקרה כזה, אכן יהיו כשלים.

עכשיו תחבר את שני הדברים יחד. מה קורה לצמיג שנוסע בלחץ נמוך בשטח? הוא מתחמם בדיוק כאילו הוא נסע בלחץ גבוה בכביש, וזה בסדר גמור (כמובן כל עוד הוא לא מתחמם יותר מדי). ורכות הגומי? מי רוצה לנחש?

אסף.

ronaldo
03-07-08, 11:10
ג'ו ומי שפיקפק "בגומי משתנה בהתאם לדרך" צדקו - אין כזה דבר !

מכיוון שזה התחיל משאלות שלי לקוגול, רציתי לשמוע מה יש להם להגיד לתגובות פה.
אחרי התשובה שקיבלתי ישירות מBFG קצת התקחשו - אז אני לוקח את זה עלי ואני כנראה לא הבנתי את ההסבר שלהם מהתחלה.

מי שלא שואל לא לומד - ונתקן שטות שנכתבה.

תשובת BFG:
The All Terrain T/A KO tires are a great tire, but we do not know anything
about it's ability to "change from a harder rubber to a softer rubber.

Michelin North America
Consumer Care Department
Mike T.

תשובת קוגול:
אני מעולם לא אמרתי לך שבצמיגי B.F יש קושי גומי משתנה.
ההסבר שנתתי לך היה שיש הבדל בתרכובות הגומי ובקושי
בין צמיגי כביש וצמיגי שטח. ולכן רכב שנוסע זמן ממושך על כביש
ומיד לאחר מכך עולה על שטח , יתכן נזק לגומי הצמיג עקב היותו
לאורך זמן על כביש והצמיג נמצא במצב של חום גבוה והמלצתי
לך הייתה לדאוג לקירור הצמיג לפני הכניסה לשטח. מתוך הנחה
שברוב המקרים לא מתאפשר לקרר את הצמיגים יש לקחת בחשבון
נזקים שיגרמו לצמיג מתנאי השטח ,אבנים וכדומה. בכל מקרה צודקים
הטוענים שאין דבר כזה קושי גומי משתנה, אלה בעצם התהליך של המעבר
מכביש לשטח, הצמיגים שנקראים דו שימושיים רגישים יותר. אותו הדבר
במעבר משטח לכביש. צמיגים שנסעו זמן רב בשטח בתנאי קיצון כגון
לחץ אויר נמוך עד נמוך מאוד + עבירות קשה, הצמיגים האלה רגישים מאוד לאחר מכן
לנסיעה מהירה וחימום רב על כביש. כל המקרים שבדקתי של צמיגים שהגומי החיצוני