PDA

צפייה בגרסה מלאה : קלאצ' לא מפריד (מחבר?)

טלסקופ
14-06-08, 15:05
היום נתקעתי עם הסופה באמצע שומקום, עם אשתי והבן (שנה ותשע).
הסימפטום: הקלאצ' לא מפריד (או אולי: לא מחבר?), ליתר דיוק: לחיצה על פדאל הקלאצ' לא עושה כלום. גם ההתנגדות ללחיצה חלשה.
מה כדאי להתחיל לבדוק?
הדבר היחיד שעלה בדעתי: שמן קלאצ'. בדקתי, ויש.
האם ואיך ניתן לבדוק את משאבת הקלאצ'? האם ניתן לבצע באמצעים "ביתיים" (אני מתחיל בעסק)? לגרור למוסך?

שתי הערות חשובות:
1. חוץ מנושא הקלאצ', הכל נשמע תקין ברכב. חזרתי הביתה בנסיעה.
2. התופעה כבר קרתה לי פעם, אך נעלמה.

בתודה למומחים,
יובי

סיקס כחול
14-06-08, 15:56
תבדוק שבית המצמד (בל הואוזינג) שלך לא שבור או סדוק.

טלסקופ
14-06-08, 16:14
תבדוק שבית המצמד (בל הואוזינג) שלך לא שבור או סדוק.

היכן ממוקם בית המצמד?

איציק - 4X6ZH
14-06-08, 16:15
היום נתקעתי עם הסופה באמצע שומקום, הסימפטום: הקלאצ' לא מפריד (או אולי: לא מחבר?), בתודה למומחים,
יובי

אני הייתי מתחיל קודם כל בקבלת החלטה
באיזה מצב במצמד נמצא
מוצמד = משולב
או משוחרר = מחליק
יש לי הרגשה שאתה מחמם את העסק יותר מדי
איציק

גל מגל
14-06-08, 16:28
אהלן יובי

"לונג טיים נו סי"

יתכן ומדובר בתקלה במשאבה ההידראולית של המצמד
נסה לנקז אויר מהמערכת

זה יכול לעזור:
http://www.jeepolog.com/forums/showthread.php?t=18088&highlight=%EE%F6%EE%E3+%E1%F1%E5%F4%E4

טלסקופ
14-06-08, 16:28
התשובה היא חד משמעית: המצמד לא מחליק, אלא להיפך.
לחיצה על דוושת המצמד לא עושה מה שהיא צריכה לעשות, ולמעשה ניתן להניע רק בניוטרל ולא ניתן לשלב להילוך.
באופנוע, התופעה הדומה מתרחשת כאשר נקרע כבל הקלאצ'.
מקווה שהצלחתי להסביר את הבעיה.

למה הכוונה "אתה מחמם את העסק יותר מדי"?

סיקס כחול
14-06-08, 17:05
בית המצמד זו המעטפת בצורת פעמון שנמצאת בין המנוע לתיבת ההילוכים.
תן למישהו ללחוץ על דוושת המצמד ותראה אם המעטפת או חלק ממנה זזים.

טלסקופ
14-06-08, 17:43
אין תזוזה בבית המצמד.
אני מבין שמדובר ב"קונוס" שנמצא בין אגן השמן לגיר, ושהקוטר שלו הוא די גדול (בערך 40 ס"מ), נכון?

שוב תודה,

יובי

גל מגל
14-06-08, 17:47
אין תזוזה בבית המצמד.
אני מבין שמדובר ב"קונוס" שנמצא בין אגן השמן לגיר, ושהקוטר שלו הוא די גדול (בערך 40 ס"מ), נכון?

שוב תודה,

יובי

נכון

אסף טננבאום
15-06-08, 16:15
כשאתה אומר לא חסר שמן, למה אתה מתכוון?
המשאבה העליונה מלאה או כמעט מלאה?
ההבדל בין קלאץ' תקין לחלוטין לקלאץ' לא מפריד או לא מפריד חלקית יכול להיות מפלס שמן נמוך בפחות מחצי ס"מ !!!

איך התחילה התופעה?
האם דוושה חסרת התנגדות בחלק או בכל המהלך?
האם הגיר משתלב כשהמנוע דומם?

זאבי
15-06-08, 17:58
ברוב המקרים מדובר בנזילה פנימית שאינה גורמת לדליפת שמן.
פשוט האטם ו/או השסתום המחזיר במשאבה עליונה פגום.
בד"כ הסיבה לבלאי מואץ במשאבה העליונה הוא חופש בדוושת מצמד המשפיע באמצעות מוט הדחיף על הבוכנה במשאבת בלם עליונה וגורם לבלאי מואץ.

כמובן קיימת אפשרות דליפה פנימית גם במשאבה תחתונה ואז אני מקווה שהרכב שלך מודל 94 ואילך בו במשאבה חיצונית.
תיקון משאבה תחתונה במודל 92-3 מחייה הורדת גיר.

בהצלחה

טלסקופ
15-06-08, 20:24
כשאתה אומר לא חסר שמן, למה אתה מתכוון?
המשאבה העליונה מלאה או כמעט מלאה?
ההבדל בין קלאץ' תקין לחלוטין לקלאץ' לא מפריד או לא מפריד חלקית יכול להיות מפלס שמן נמוך בפחות מחצי ס"מ !!!

איך התחילה התופעה?
האם דוושה חסרת התנגדות בחלק או בכל המהלך?
האם הגיר משתלב כשהמנוע דומם?

אסף שלום,
"משאבה עליונה" - האם מדובר בחלק שבו מודדים את שמן המצמד? האם ה"בוכנה" שנלחצת כאשר לוחצים על דוושת המצמד?
יש שמן בערך ס"מ וחצי מתחת למיכל מלא. רק עכשיו ראיתי בספר הרכב שיש שנתות למדידה (מינ' ומקס'). מחר אבדוק באור יום.

התופעה התחילה באי הפרדה חלקית, שהסתדרה אחרי נסיעה קצרה, חזרה, ושוב הסתדרה לאחר פמפום.
אתמול, לאחר טיול (רגוע לחלוטין), הדוושה הגיעה למצב (בהדרגה פחות או יותר) שבו היתה חסרת התנגדות לחלוטין.
היום (הרכב נח 24 שעות, מנוע וגיר קרים לגמרי), נראה שיש התנגדות ללחיצה על הדוושה, אבל רק בסוף מהלכה.

כאשר המנוע מדומם, הגיר משתלב, למרות שאתמול, התקיעה התחילה בכך שהגיר נתקע בהילוך שלישי. הוא שוחרר לאחר נסיונות שכנוע נמרצים. מאז התופעה לא חזרה.

זאבי -גם לך תודה על העיצות. אצלי מודל 95' שאמור להיות עם משאבה חיצונית. גם אותה אני מקווה שאני יודע לזהות - מין שטרונגול שנמצא משמאל לבית המצמד, מזין אותו צינור שחור (ובתוכו שמן קלאצ'?).

במידה ואכן מדובר באטם או שסטום במשאבה העליונה, כיצד ניתן לבדוק? האם ניתן לפרק באמצעים ביתיים וברמת המכונאי המתחיל?

שוב תודה לעונים,
יובי

yoav21
15-06-08, 23:17
.אצלי מודל 95' שאמור להיות עם משאבה חיצונית. גם אותה אני מקווה שאני יודע לזהות - מין שטרונגול שנמצא משמאל לבית המצמד, מזין אותו צינור שחור (ובתוכו שמן קלאצ'?נוזל בלמים). נכון.
ישנה אפשרות שבגלל חוסר בנוזל נכנס למערכת אוויר ולכן יש לנקז אותה (פעולה לשני אנשים)

אסף טננבאום
16-06-08, 10:08
"משאבה עליונה" - האם מדובר בחלק שבו מודדים את שמן המצמד? האם ה"בוכנה" שנלחצת כאשר לוחצים על דוושת המצמד?
יש שמן בערך ס"מ וחצי מתחת למיכל מלא. רק עכשיו ראיתי בספר הרכב שיש שנתות למדידה (מינ' ומקס'). מחר אבדוק באור יום.

התופעה התחילה באי הפרדה חלקית, שהסתדרה אחרי נסיעה קצרה, חזרה, ושוב הסתדרה לאחר פמפום.
אתמול, לאחר טיול (רגוע לחלוטין), הדוושה הגיעה למצב (בהדרגה פחות או יותר) שבו היתה חסרת התנגדות לחלוטין.
היום (הרכב נח 24 שעות, מנוע וגיר קרים לגמרי), נראה שיש התנגדות ללחיצה על הדוושה, אבל רק בסוף מהלכה.

כאשר המנוע מדומם, הגיר משתלב, למרות שאתמול, התקיעה התחילה בכך שהגיר נתקע בהילוך שלישי. הוא שוחרר לאחר נסיונות שכנוע נמרצים. מאז התופעה לא חזרה.

מלא נוזל בלמים DOT3 או DOT4 עד הסוף וסע הבייתה (או למוסך) יש לך נזילה במערכת!

נ.ב.
אם הבעיה לא נפתרה (מאוד לא סביר) אם אתה מספיק קרוב לכביש אתה יכול לשלב ראשון כשהמנוע כבוי, ואז להניע ולצאת מהשטח. תוך כדי תנועה ניתן להעביר הילוכים ללא שימוש בקלאץ' ע"י העברה מהירה ומדוייקת, אבל!!! ביצוע לא טוב של העברה ללא קלאץ' עושה נזק לגיר ולכן לא מומלץ אלא כפתרון אחרון אם אתה לא מכיר את הגיר שלך טוב.

טלסקופ
16-06-08, 12:48
מלא נוזל בלמים DOT3 או DOT4 עד הסוף וסע הבייתה (או למוסך) יש לך נזילה במערכת!.

סופית? כיצד ניתן לבדוק היכן הנזילה, האם ניתן לבצע לבד בבית?
יש פה קישור לשרשור ישן בנושא, ובו הומלץ לסתום את צינור השמן עם ג'בקה וכך לבדוק אם יש איבוד לחץ. נשמע רלבנטי?

אתה יכול לשלב ראשון כשהמנוע כבוי, ואז להניע ולצאת מהשטח. תוך כדי תנועה ניתן להעביר הילוכים ללא שימוש בקלאץ' ע"י העברה מהירה ומדוייקת,.

... ככה חזרתי הביתה. לא חוויה סימפטית (בעיקר לא כשאתה מגיע לרמזור ליד פרדיס ויש אדום....)

ושוב,
תודה על העזרה.

אסף טננבאום
16-06-08, 14:52
סופית? כיצד ניתן לבדוק היכן הנזילה, האם ניתן לבצע לבד בבית?
יש פה קישור לשרשור ישן בנושא, ובו הומלץ לסתום את צינור השמן עם ג'בקה וכך לבדוק אם יש איבוד לחץ. נשמע רלבנטי?

99% סופי, כל מה שתארת מתאים בול (למעט התקיעה של הילוך שלישי, לא יודע אם זה קשור) לנזילה איטית במערכת).
נזילה ממשאבה עליונה ניתן בד"כ לזהות ויזואלית ע"י סימני נזילה על קיר האש (לבדוק גם מבפנים וגם מבחוץ). לא מכיר את השיטה עם הג'בקה, בתאוריה היא נשמעת לי טובה, רק שים-לב שאתה לא סוגר על החלק הקשיח של הצינור בין המשאבות!
נזילה ממשאבה תחתונה יכולה להיות ויזואלית אבל ממש לא מתחייב. אם המשאבה העליונה והצינור תקינים, ואתה לא רואה נזילה חיצונית במשאבה התחתונה, תאלץ לפרק אותה כדי לבדוק.

ושוב,
תודה על העזרה.

בשימחה

טלסקופ
16-06-08, 15:34
99% רק שים-לב שאתה לא סוגר על החלק הקשיח של הצינור בין המשאבות!

מזל ששאלתי.

בשימחה

נראה לי שבקצב הזה תשמח הרבה...

מה סגרנו לגבי משאבה עליונה? האם זה החלק שבו מודדים את השמן או החלק שנדחס כשלוחצים על דוושת המצמד?

יאללה, לעבודה!

yoav21
16-06-08, 16:10
מה סגרנו לגבי משאבה עליונה? האם זה החלק שבו מודדים את השמן או החלק שנדחס כשלוחצים על דוושת המצמד? זה אותו חלק החלק שאתה רואה בתמונה הוא המוט הדחיף שמחובר לדוושת המצמד, החלק החיצוני (תא מנוע) של אותו חלק הוא החלק בו מודדים את השמן והכל ביחד = משאבה עליונה.

טלסקופ
16-06-08, 16:24
מה סגרנו לגבי משאבה עליונה? האם זה החלק שבו מודדים את השמן או החלק שנדחס כשלוחצים על דוושת המצמד? זה אותו חלק

אוי איזה דפוק יצאתי.....

די לדיבורים, קדימה למעשים

טלסקופ
16-06-08, 19:50
המשאבה העליונה פורקה (למעשה- נותקה מקיר האש).
נראה לי שאכן יש נזילה ממנה.

לשלב הבא:
1. האם צריך לנתק ואיך מנתקים את צינור השמן שיוצא ממנה (מחובר עם "ראש" מתכתי).
2. מה השלב הבא? אפשר לתקן את המשבה? להחליף? איך מוודאים שזו אכן הבעיה?

גיתאי נוה
20-06-08, 01:49
המשאבה העליונה פורקה (למעשה- נותקה מקיר האש).
נראה לי שאכן יש נזילה ממנה.

לשלב הבא:
1. האם צריך לנתק ואיך מנתקים את צינור השמן שיוצא ממנה (מחובר עם "ראש" מתכתי).
2. מה השלב הבא? אפשר לתקן את המשבה? להחליף? איך מוודאים שזו אכן הבעיה?

ככל שידוע לי לא מתקנים אותה. ברר קודם לגבי קניית משאבה חדשה ואז גם תדע האם היא כבר מגיעה עם הצינור המגיע אל המשאבה התחתונה (לדעתי כן). בכל אופן, קיים מחבר 'מהיר' למשאבה התחתונה שאותו כן ניתן לנתק (למעשה המחבר הזה כל כך לא-מוצלח שיהיה הרבה יותר מהיר במקרים רבים וכתלות בג'יפה שהצטברה, לנתק את הניפל שם - אתה כבר תראה).

גיתאי

טלסקופ
20-06-08, 14:26
ככל שידוע לי לא מתקנים אותה. ברר קודם לגבי קניית משאבה חדשה ואז גם תדע האם היא כבר מגיעה עם הצינור המגיע אל המשאבה התחתונה (לדעתי כן). בכל אופן, קיים מחבר 'מהיר' למשאבה התחתונה שאותו כן ניתן לנתק (למעשה המחבר הזה כל כך לא-מוצלח שיהיה הרבה יותר מהיר במקרים רבים וכתלות בג'יפה שהצטברה, לנתק את הניפל שם - אתה כבר תראה).

גיתאי

גיתאי וכולכם, תודה רבה.
מסתבר שבמקרה של משאבה תחתונה "חדשה" (כזו שיושבת מחוץ לבית המצמד), הסט הוא שלם, וכולל משאבה עליונה (ראשית), תחתונה (משנית) את צינור השמן ואפילו את השמן.

לפי ספר הרכב, החיבור המהיר למשאבה המשנית הינו רק בדגמים הישנים. ואילו בדגמים החדשים יש להחליף את המערכת כולה.
זו גם הסיבה שבגללה לא הצלחתי למצוא איך מפרקים את הצינורית מהמשאמה העליונה - הא לא אמורה להתפרק.

שבת שלום,
יובי

גיתאי נוה
20-06-08, 18:35
נו, מסתבר שיש יתרון גם למערכת הישנה עם המשאבה התחתונה הפנימית...

טלסקופ
21-06-08, 20:23
סוף דבר:
היום הורכבה המשאבה החדשה.
הג'יפ נוסע כמו נמר ואפילו אפשר להעביר הילוכים.
איזה כיף לעבוד לבד על הג'יפ
תודה לכל העוזרים,
יובי

-->