PDA

צפייה בגרסה מלאה : חיבור פרוזקטור אחורי

amos
03-04-04, 20:01
שלום וחג שמח לכולם
יש לי שאלה
אני מתכוון לחבר פרוזקטור חזק אחורי שמחובר לאור רוורס
האם פשוט לחבר לפלוס של האור רוורס הקיים
או שצריך משהו בנוסף?
תודה עמוס

מוטי ג.
03-04-04, 20:53
לדעתי האישית רצוי פרוז'קטורים למיניהם לחבר עם ממסר (ריליי) .
מהסיבה שהם צורכים זרם גבוה בעת עבודתם שלא רצוי שיעבור דרך היוניט רוורס במקרה שלך ,או מתג במקרה אחר.
הריליי לא עולה הרבה ,30 ש"ח בערך ועומד בזרם של 30 אמפר.וניתן להחליף אותו במחיר זה כמה שרק צריך.
דבר נוסף, לדעתי, מומלץ לסלול חוט עבה יותר מהמקורי שהולך לרוורס (הרי המנורה המקורית היא של 25 וואט במקרה הטוב.)
אצלי בסופה שמתי חוט של 1.5 ממ"ר וממסר שמפעילים 2 נורות של 25 וואט ופרוז'קטור.
גם הקדמיים מחוברים עם ממסר.

אלון_ק
03-04-04, 22:05
מוטי, למען בורים כמוני, נא הסבר מה ריליי עושה (לא חשוב לי איך), איזה ריליי אני צריך לשימושים שונים (כך וכך צריכה של המכשיר = ריליי א'...) ומהו מעגל החיבור - מי לפני מי (מצבר, ריליי, פיוז, מתג, מכשיר?).

תודה.

asafk
03-04-04, 22:45
ממסר (ריליי)- תפקידו להעביר כוח למעגל, בלי שהכוח יעבור דרך מעגל המיתוג. זה כדי- לחסוך באורך חוט, וכדי לא לשרוף את מעגל המיתוג על ידי הזרם הגבוה של מעגל הכוח.
איך זה עובד?
לממסר 4 (או 5) רגליים.
בין הרגליים 85 ו86 מחובר סליל- אלקטרומגנט קטן. כשסוגרים למגנט הזה מעגל, הוא מזיז מתג (שנמצא בתוך הממסר) ומחבר את הרגליים 30 ו87.
חיבור אופייני יהיה-
30- למצבר (דרך נתיך, כמובן)
87- לצרכן הכוח (פרוג'קטור, במקרה הזה)
85- למפסק, שמחובר גם הוא למצבר, כמובן דרך נתיך
86- לגוף

לפעמים יש עוד רגל- 87A, שמחוברת ל30 כל זמן שהמתג פתוח.

כלומר- כשנסגור את המתג, יסופק זרם (+) לסליל שנמצא בין 85 ו86, ויסגור לו מעגל. הסליל יזיז את הליבה של האלקטרומגנט, והוא יסגור מעגל בין 30 (מצבר) ל87 (פרוז'קטור) ו... הפרוג'קטור דולק.
שימו לב שבכל העניין הזה, דרך המתג עובר בסה"כ הזרם שצורך הסליל- שהוא מאוד קטן. זה אומר שכל מעגל המיתוג צורך מעט מאוד זרם ואפשר להסתפק בו בחוטים דקים ובמפסק קטן.
כלומר- את החוטים העבים מעבירים באורך מינימלי (מצבר- נתיך- ממסר- פרוז'קטור) ולא דרך המתג.

http://static.howstuffworks.com/gif/relay-intro.jpg

http://www.teamrocs.com/images/technical/relay_diagram.gif

אסף.

עמי
04-04-04, 00:06
אגב, מה הזרם המקסימלי המותר במעגל המיתוג(לא במעגל הממותג)?

amos
04-04-04, 01:00
ולצורך עיניני
במילים פשוטות איך אני מחבר את העסק שיעבוד דרך האור רוורס הקיים
האם אני צריך להחליף את החוט של האו רוורס הקיים לחוט עבה יותר
או מה
בקיצור אשמח להסבר פרטני יותר
תודה עמוס

eran4x4
04-04-04, 01:24
עמי - השאלה שלך לא ממש ברורה לי אבל בכל זאת אני ינסה:
בד"כ הזרם המקסימלי במעגל פיקוד מבוקר מפסק מוגבל ע"י הזרם המקסימלי המותר למפסק, בכל מקרה שמדובר על מפסק שמפעיל ממסר הזרם בפועל יהיה פונקציה של הממסר, הממסר מקבל 12V לסליל וצורך זרם מסוים להפעלתו.

עמוס - אתה יכול לחבר את רגל 85 של הממסר לחוט שמגיע היום לנורת ברקס ולהעביר חוט חדש (עם פיוז) שיתחבר לרגל 30, את רגל 87 אתה מחבר לפרוז'קטור (ואת רגל 86 לגוף).

UNIX
04-04-04, 07:01
אז בעצם הפלוס שיוצא מהאור רוורס המקורי
של הרכב משמש רק כמפסק ומה שנותן את הכוח זה הכבל שבא ישירות מהמצבר?

מוטי ג.
04-04-04, 07:44
בדיוק כך,רק לא לשכוח לשים פיוז מתאים על החוט בין המצבר לממסר.

eran4x4
04-04-04, 08:18
אז בעצם הפלוס שיוצא מהאור רוורס המקורי
של הרכב משמש רק כמפסק ומה שנותן את הכוח זה הכבל שבא ישירות מהמצבר?

לפי ההצעה שלי:
את הכוח (הזרם) לפרוזקטור תקבל כפי שכתבתה, המפסק של האור רוורס (שבד"כ נמצא על הגיר) מפעיל את הממסר ובנוסף את פנס הרוורס המקורי, כך שאם יש בעיה עם המעגל החדש רוב הסיכויים שאור הרוורס המקורי ימשיך לתפקד (אלא עם יש קצר של הפיקוד של הממסר לאדמה).

עמי
04-04-04, 08:46
ערן, הכוונה שלי בשאלה היא האם ניתן לחבר ממסר כך שמעגל המיתוג שלו יהיה מעגל שבו, מלבד הממסר, קיים צרכן אחר ולכן הזרם בו גבוה יחסית - הרעיון הוא ליצור מערכת לוגית פשוטה שבה קיימת תלות בין מעגל אחד למעגל שני, כאשר בשני המעגלים הנ"ל קיימים צרכנים "כבדים" יחסית.

עירא
04-04-04, 09:04
עמי, עם הבנתי נכון את השאלה, אז ניתן (אני לא יודע מה גבול הזרם המותר) אבל תראה איך אני חיברתי ריליי כאן:
http://www.jeepolog.com/jp_forum/viewtopic.php?t=3422
ותבין שמעגל ההפעלה של הריליי משמש כם למתן הזרם ברגע שהריליי מופעל, ויש עליו עוד צרכן בהמשך.
עירא

eran4x4
04-04-04, 09:19
קישור על ממסרים http://www.the12volt.com/relays/relays.asp
ולפי הקישור צריכת הזרם האופינית (typical) של סליל הפעלה של ממסר רכב "סטנדרטי" היא מתחת ל 200mA.

זאביק
04-04-04, 10:09
ולצורך עיניני
במילים פשוטות איך אני מחבר את העסק שיעבוד דרך האור רוורס הקיים
האם אני צריך להחליף את החוט של האו רוורס הקיים לחוט עבה יותר
או מה
בקיצור אשמח להסבר פרטני יותר
תודה עמוס

חיבור אופייני יהיה-
30- למצבר (דרך נתיך, כמובן)
87- לצרכן הכוח (פרוג'קטור, במקרה הזה)
85- למפסק, שמחובר גם הוא למצבר, כמובן דרך נתיך
86- לגוף

עמוס, במקרה שלך, אתה צריך לחבר את האור רוורס גם לרגל 85.
ככה, כל פעם שיידלק האור רוורס, הממסר יקבל גם מתח לרגל 85, ייסגר המעגל, ואז הפרוג'קטור ייקבל מתח מרגל 87.

נמרוד
04-04-04, 13:52
נראה לי טעות לחבר פרוג'קטור לאור הרברס ישירות - אתה רוצה את זה בשטח, אני לא בטוח שיש צורך בנהיגה יומיומית בעיר - עלול להפחיד או לסנוור מישהו. לפחות שיהיה מתג ידני שמפעיל ומנתק את מעגל הפיקוד של הזרקאור, עם או בלי החיבור למעגל של הרברס.

amos
05-04-04, 09:06
תודה רבה לכולכם :lol:

-->