PDA

צפייה בגרסה מלאה : פתרון לחסכון בדלק ???

סוזי המשתוללת
02-07-08, 01:08
היום בתכנית רכב כלשהי הועלה הנושא שנלקח מרכבים היברידיים ויושם עכשיו בדגמי במוו
האלטרנטור עובד אך ורק בעת עזיבת הרגל את דוושת התאוצה- בשאר הזמן המצבר מספק את האנרגיה
כמובן שאצלנו יש משתנים נוספים שצריכים "להכנס" "לתכנות" המערכת כמו אפשרות עקיפת המערכת וחזרה למצב עבודה רגיל לטובת שימוש בכננת ושות'
מדובר על מערכת שכבר קיימת בדגמי במוו גדולים כך שכנראה הרעיון אכן מוביל לחסכון כלשהו ומכיוון שסדרי הגודל של המנועים זהים בנפחם וצריכת הזרם הכללית ברכב תהיה פחותה מהבמוו על שלל מחשביו וחשמליו אין סיבה שזה לא יעבוד
אופציה אחת לביצוע היא התקנת קלאץ בדומה לקלאץ מזגן שייקבל פיקוד מממסר (שמשמש כמגבר זרם)והממסר יקבל את הפיקוד ממפסק על דוושת הגז שיפעיל את הממסר רק כאשר הדוושה אינה לחוצה
אופציה שנייה (שלגביה אני לא יודע איך החיסכון)היא שקו העירור של האלטרנטור יעבור גם דרך הנורה וגם דרך המפסק הנ"ל - הייתרון כאן הוא פשטות הבנייה
אפילו עם משפרים אחוזים בודדים בטווח ארוך זה חסכון ניכר
מה דעתכם ??

נמרוד
02-07-08, 07:52
איפה טמון החסכון?

כל החשמל שנצרך על ידי הרכב מסופק על ידי האלטרנטור. אין מקור חשמל אחר ברכב. האלטרנטור סך הכל מספק כמה אמפרים, עד כמה עשרות אמפרים בנסיעה רגילה, כפול 12 וולט - לא יותר משליש כוח סוס בממוצע. אם תחסוך את ההספק הזה בפרק זמן מסויים, אתה תידרש לספק יותר כדי לטעון את המצבר בפרק זמן אחר ולהשלים את החסר...

יש מצב לחסכון מזערי (שמעניין את ייצרני הרכב, בטח הייקים) ומשחק על ניצולת אופטימאלית. הנצילות של האלטרנטור מן הסתם אינה קבועה והוא יעיל יותר כשהוא עובד בסל"דים מסוימים וכשהוא מספק זרמים מסוימים, אז על ידי קציבת זמני הפעולה שלו אפשר להשיג משהו. אין מצב שמדובר על יותר משברי אחוזים של צריכת הדלק.

tzagi
02-07-08, 08:04
אני לא מבין למה צריך לבנות מערכת כזאת מסובכת לפתור בעיה שאינה קיימת,
הרי האלטרנטור לא מטעין כול הזמן, יש וסת זרם,
כשהמצבר מלא, האלטרנטור מסתובב על ריק, כלומר, לא בדיוק גונב כוח מהמנוע.
אם אתה רוצה, אפשר לבנות מעגל מאד פשוט שיגרום לאלטרנטור לעבוד רק כשהרגל שלך לא לוחצת על הדושה,
כלומר בסרק או בהאטה בלבד, מה זה יתן? כלום לדעתי.
למעשה, היתי עושה דברים כאלה לנתק את מדחס המזגן בהאצה, לא למטרות חיסכון אלא להאצה יותר מהירה, אבל זה אותו פרינציפ לחיסכון. ולדעתי, לעשות את זה למזגן יגרום לחיסכון שאפשר להרגיש.

eran4x4
02-07-08, 09:57
ניתוק מזגן בעומס \ תאוצה קיים.

האלטרנטור מייצר זרם כל זמן שיש צרכני זרם ברכב (מניפת מזגן, מפוח פנימי, תאורה, מחשבים, וכדומה...).

איך שאני מבין את הרעיון לא מדובר כאן מתי האלטרנטור יותר יעיל אלה ליצר חשמל כאשר זה דורש פחות דלק, לדוגמה כאשר הרכב מאיט או כאשר הרכב בסרק.

האם באמט יותר חסכוני להטעין חשמל בזמן זה - שאלה מענינת...

בכל מקרה הדרך לבקר על יצור הזרם של האלטרנטור היא אך ורק דרך הווסט
אולי ע"י דגימת הווקום של המנוע (בנזין)?

מערכת כזאת גם אמורה להיות מספיק חכמה בכדי להחליט מתי אין מספיק אנרגיה במצבר והיא טוענת אותו גם בעומס על המנוע...

דרך אגב עבור הגרמנים ולא רק עבורם - מספיק שתצורת טעינה זו רק תוריד את כמות הזיהום באחוז מזערי (משוגעים לירוק ובצדק - זו הדרך ליצר מודעות ועולם נקי יותר) כלשהו ולוו דווקא תחסוך דלק בכדי לישם את המערכת.

אם מישהו מוצא מאמר או התיחסות ברשת לשיטת טעינה זו וליתרונותיה - אשמח לקרוא.

landrover
02-07-08, 10:46
פטנט אחר באותו סיגנון , שחשבתי עליו שהייתי יותר צעיר ,
אבל מסתבר שכבר חשבו עליו ,
הוא להוסיף אלטרנטור יותר גדול , (שימושי יותר במכוניות היברידיות שנוסעות גם על חשמל),
שיהיה מחובר ישירות לשרשרת ההנעה עם קלאטץ(לא רצועות) ויטען את המצברים של הרכב רק כאשר לוחצים על ברקס(בתוספת לברקס הרגיל)

ככה גם אתה מייצר חשמל ,
וגם מפעיל פחות עומס על הבלימה ,
וגם לוקח קצת מאנרגיית החום שמשתחררת בבלימה ומשתמש בה ...

אמיר.

ערן המסוקס
02-07-08, 12:06
פטנט אחר באותו סיגנון , שחשבתי עליו שהייתי יותר צעיר ,
אבל מסתבר שכבר חשבו עליו ,
הוא להוסיף אלטרנטור יותר גדול , (שימושי יותר במכוניות היברידיות שנוסעות גם על חשמל),
שיהיה מחובר ישירות לשרשרת ההנעה עם קלאטץ(לא רצועות) ויטען את המצברים של הרכב רק כאשר לוחצים על ברקס(בתוספת לברקס הרגיל)

ככה גם אתה מייצר חשמל ,
וגם מפעיל פחות עומס על הבלימה ,
וגם לוקח קצת מאנרגיית החום שמשתחררת בבלימה ומשתמש בה ...

אמיר.

מה שקובע את העומס הוא לא גודל האלטרנטור, אלא ייצור ההספק הנדרש ממנו. אם אין צרכני זרם מיוחדים, העומס יהיה דיי מינימאלי ובטח לא ישפיע על תאוטת הרכב, ובטח שלא יעזור לך לשים אלטרנטור ענקי לטעינת המצבר, כי קצב הטעינה הוא קבוע לפי גודל המצבר ומתח הטעינה המתאים.

דבר נוסף, בלי קשר להודעה המצוטטת. מצברים רגילים אינם בנויים להיות לא טעונים לחלוטין, ומצב כזה של טעינה זמנית בלבד, יגרום לקיצור חייהם, ובעיות התנעה פוטנציאליות פה ושם.

נ.ב
אלטרנטור עובד כל עוד יש צרכני זרם ברכב. תפקידו של המצבר ברכב הוא התנעה בלבד. מדובר על רכב סטנדרטי כמובן עם מערכת חשמל ומצבר סטנדרטי.

נ.ב 2

ברכב שטח, שהמבנה שלו (אוירודינאמיקה, התנגדות מכלולי הנעה, יחסי העברה, צמיגים ועוד) גורם לצריכת דלק גבוהה, החסכון באנרגיה יהיה, לדעתי, זניח לחלוטין.

נמרוד
02-07-08, 18:07
איך שאני מבין את הרעיון לא מדובר כאן מתי האלטרנטור יותר יעיל אלה ליצר חשמל כאשר זה דורש פחות דלק, לדוגמה כאשר הרכב מאיט או כאשר הרכב בסרק.

האם באמט יותר חסכוני להטעין חשמל בזמן זה - שאלה מענינת...

בינגו, ערן עלה על הנקודה. כשהרכב מאיט, או נמצא בירידה, האנרגיה שמקבלים מקורה לא בדלק נשרף אלא באנרגיה פוטנציאלית של מסת הרכב. אם מייצרים מערכת שעוקבת אחרי מתח המצבר בדיוק רב, ומפעילה את האלטרנטור רק כאשר מחשב המנוע לא מזריק דלק - בלימת מנוע, אבל לא סרק בעמידה - זה יחסוך באנרגיה. אם המצבים האלו לא מתרחשים בתכיפות גדולה מספיק כדי לשמור את המצבר ברמת טעינה בריאה, אז המערכת כן תפעיל את האלטרנטור על חשבון דלק.

ערן המסוקס
02-07-08, 18:38
טעינת המצבר גם בסרק אינה מבזבזת אנרגיה כלשהי גם כן, מכיוון שהמנוע גם כך מסתובב על ריק ומבזבז דלק. לכן אפשרי שהאלטרנטור כן יעבוד גם בסרק.

eran4x4
02-07-08, 22:27
טעינת המצבר גם בסרק אינה מבזבזת אנרגיה כלשהי גם כן, מכיוון שהמנוע גם כך מסתובב על ריק ומבזבז דלק. לכן אפשרי שהאלטרנטור כן יעבוד גם בסרק.

במערכת מוזרקת - לא נכון

אולי כמות הדלק עבור אמפרז' מסוים תהיה יותר קטנה מאשר במצבי עומס של המנוע, עדיין יהיה אבדל בסרק בצריכת הדלק כפונקציה של כמות הזרם שמיצר האלטרנטור.

ערן המסוקס
02-07-08, 22:36
במערכת מוזרקת - לא נכון

אולי כמות הדלק עבור אמפרז' מסוים תהיה יותר קטנה מאשר במצבי עומס של המנוע, עדיין יהיה אבדל בסרק בצריכת הדלק כפונקציה של כמות הזרם שמיצר האלטרנטור.

במערכת מוזרקת, אולי זה לא נכון, אם מנוע הצעדים ירים את הטורים עקב עומס מהאלטרנטור. אני לא יודע מה רמת הרגישות של המערכת לזיהוי ירידה קלה מאוד בסל"ד עקב עומס אלטרנטור.

eran4x4
03-07-08, 12:47
במערכת מוזרקת, אולי זה לא נכון, אם מנוע הצעדים ירים את הטורים עקב עומס מהאלטרנטור. אני לא יודע מה רמת הרגישות של המערכת לזיהוי ירידה קלה מאוד בסל"ד עקב עומס אלטרנטור.

כך כל רכב עם מחשב דרך תוריד את צריכת החשמל למינימום (מערכת קול ומזגן כבוים) ותבדוק את ההשפעה של הדלקת האורות על הצריכה לשעה בסרק, הדיוק של התצוגה הוא כ 10 אחוז (אם אני זוכר נכון בפוקוס הצריכה היא כ 1.6 ליטר לשעה - כך שאולי קשה לקבל תוצאה משמעותית אבל אולי תהיה קפיצה ב 100 סמ"ק לשעה).

ערן המסוקס
03-07-08, 15:13
כך כל רכב עם מחשב דרך תוריד את צריכת החשמל למינימום (מערכת קול ומזגן כבוים) ותבדוק את ההשפעה של הדלקת האורות על הצריכה לשעה בסרק, הדיוק של התצוגה הוא כ 10 אחוז (אם אני זוכר נכון בפוקוס הצריכה היא כ 1.6 ליטר לשעה - כך שאולי קשה לקבל תוצאה משמעותית אבל אולי תהיה קפיצה ב 100 סמ"ק לשעה).

שוב אני טוען, שאולי כן ואולי לא. אני לא בטוח בכלל שמערכת השליטה בסל"ד רגישה עד כדי כך, שהיא תוסיף "גז" כאשר תעמיס עוד קצת על האלטרנטור ע"י הדלקת אורות למשל. אפשר לבדוק את זה ע"י העמסה והקשבה למנוע. אני מהמר שתשמע שהטורים יורדים מעט ומערכת ניהול המנוע לא תפצה על זה. במקרה כזה, אפילו אפשר לקבל חיסכון תיאורתי ביותר, כי אותה כמות דלק מוזרקת פר צילינדר, אבל מהירות המנוע קטנה יותר. :rolleyes:

מזגן לעומת זאת מוסיף יותר עומס, ואפילו במערכות מוזנות מאייד, יש אביזר להעלאת הטורים בעת פעולת המדחס.

חוץ מזה, אם נחזור רגע לנושא, המצבר פשוט יתרוקן כל הזמן, אם לא תהיה טעינה קבועה בסל"ד סרק. הרכב לא מבלה מספיק זמן בבלימת מנוע בשביל לפצות על האובדן בטעינה.

eran4x4
06-07-08, 10:17
ערן - אז תבדוק....

אני בדקתי

פורד פוקוס 1.6 אוטו - גיר בניוטרל - אורות, מזגן ומערכת שמע כבוים - צריכת דלק 0.8 עד 0.9 ליטר שעה (מקפץ בין שני המספרים).
הדלקת אורות הצריכה עולה ב 100 סמ"ק לשעה
הדלקת מזגן עליה של עוד כ 300 סמ"ק בשעה.

לגבי מה יקרה למצבר - הדיון שלנו תאורתי לחלותין ולממש אותו עם האלטרנטורים שלנו ומערכות הטעינה שלנו כפי הנראה לא ממש ייצר שינוי אמיתי.

הניחוש שלי (הניחוש שלי = איך אני הייתי מתכנן מערכת כזאת):
במערכות המדוברות מדובר על אלטרנטור שמסוגל ליצר יותר זרם בכדי לנצל מירבית את זמן הבלימה לדוגמה (דבר שמאפשר טעינות קצרות של זרם גבוה יותר).
מדובר במערכת בקרת טעינה חכמה (מוצצת!) שיודעת לבדוק את מצב המצבר, את צריכת החשמל של הרכב ואת מצב הפעולה של המנוע - להשוות את זה מול הגדרה של מתי יותר יעיל ליצר חשמל ובהתאם לזה לבקש מהאלטרנטור ליצר חשמל.
שוב כפי שכתבתי למעלה - הסיכוי שמערכת כזאת "משתלמת" בלי להכניס את הנושא של זיהום אויר\סביבה\חסכון בדלק (בקיצור להיות ירוק) כגורם שמביא את היצרן לספק כזאת מערכת ואת הצרכן לקנות אותה שואף לאפס.
עצם זה שהדיון הזה מתקיים כאן - הצדיק מבחינת היצרן להציג את המערכת הזאת!

ואחרון אחרון חביב - אם ברכב שלך אתה יכול להוסיף עומס חשמלי בסרק והשינוי בסל"ד מבחינתך לא יהיה משמעותי - סימן שהסל"ד שלך בסרק גבוה מידי, או אפשר לומר את זה אחרת.
הסל"ד שלך בסרק הוא כזה שיאפשר לאלטרנטור לספק מספיק חשמל גם שהאורות עובדים בלילה - ביום כאשר האורות כבוים יתכן ואתה מבזבז סל"ד כי המצבר מלא והאלטרנטור לא מיצר חשמל...

ערן המסוקס
06-07-08, 13:16
בפורד פוקס שלך יש שעון המראה צריכת דלק לשעה?? חשבתי שזה קיים רק בטרקטורים.

ואחרון אחרון חביב - אם ברכב שלך אתה יכול להוסיף עומס חשמלי בסרק והשינוי בסל"ד מבחינתך לא יהיה משמעותי - סימן שהסל"ד שלך בסרק גבוה מידי, או אפשר לומר את זה אחרת.
הסל"ד שלך בסרק הוא כזה שיאפשר לאלטרנטור לספק מספיק חשמל גם שהאורות עובדים בלילה - ביום כאשר האורות כבוים יתכן ואתה מבזבז סל"ד כי המצבר מלא והאלטרנטור לא מיצר חשמל...

הרכב שלי מוזן קרבורטור. אין מנוע צעדים שמפצה על הירידה בסל"ד, אבל גם אין צורך. הירידה בסל"ד אינה משמעותית. זה הסל"ד המינימאלי לצורך לחץ שמן וקרור (מניפה ומשאבת מים) של המנוע. תמיד אפשר לשים פולי אלטרנטור קטן יותר, שיספק טעינה גם בסל"ד דיי נמוך.

אתמול טענתי מצבר עם כבלים מהונדה סיביק מונעת. חיבור למצבר הריק מייד הוריד סל"ד בהונדה, ולא היה כל פיצוי מצידה להעלאת הסל"ד כלומר, לא בוזבז עוד דלק לצורך הטעינה.. אז אולי לא בכל הרכבים (לעומת אצלך בפוקוס), יש פיצוי על כל רמה של עומס מנוע?

אגב, אני דיי בטוח שהעניין עם הBMW הוא לצורך זמינות כח טובה יותר, ולא לדברים האחרים. אני בטוח שהאלטרנטור טוען בכל מצב שאין לחיצה על המצערת, כולל בסרק.

חנן-ג'יפולוג
06-07-08, 19:48
אגב, אני דיי בטוח שהעניין עם הBMW הוא לצורך זמינות כח טובה יותר, ולא לדברים האחרים. אני בטוח שהאלטרנטור טוען בכל מצב שאין לחיצה על המצערת, כולל בסרק.

לא יודע אם זה היה בBMW המדובר אבל כבר שמעתי סיפורים על חשמלאים שנפלו כשהם ניסו לבדוק טעינה ברכב עם אלטרנטור חכם כזה וגילו מתח של 12.5 וולט, שנשאר אותו דבר גם לאחר החלפת אלטרנטור, ועוד אחד... עד שהם קלטו שאין טעינה כי באותו מצב מצבר לא היתה צריכה להיות טעינה.

אז כנראה שגם בסרק העסק לא תמיד טוען.

eran4x4
06-07-08, 20:15
בפורד פוקס שלך יש שעון המראה צריכת דלק לשעה?? חשבתי שזה קיים רק בטרקטורים.

אתמול טענתי מצבר עם כבלים מהונדה סיביק מונעת. חיבור למצבר הריק מייד הוריד סל"ד בהונדה, ולא היה כל פיצוי מצידה להעלאת הסל"ד כלומר, לא בוזבז עוד דלק לצורך הטעינה.. אז אולי לא בכל הרכבים (לעומת אצלך בפוקוס), יש פיצוי על כל רמה של עומס מנוע?

1. הפוקוס לא שלי - מה רציתה שהוא יראה כאשר הרכב עומד 0 ק"מ לליטר.....
צריכה אין סופית.....
כן הוא מספיק "חכם" בכדי להציג צריכה לשעה כאשר הרכב עומד.

2. הדוגמה עם הסיוויק היא דוגמה רק ללמה אסור לחבר רכב חכם למצבר מת ולנסות להניע...
פוטנציאל הנזק גדול מידי...

3ץ זה נחמד שאתה בטוח - אני מזמין אותך לחזור להודעת הפתיחה של השרשור ותבדוק את עצמך

-->