PDA

צפייה בגרסה מלאה : הצד האפל של השיפור

DoRoN
15-09-08, 01:24
ביום ראשון, 07/09/2008, בצומת קציעות שבנגב, נהרגה אחותי האהובה איריס בתאונת דרכים.
ג'יפ סופה, רובו בבניה עצמית ונהוג בידי בדואי, סטה מנתיבו ופגע ברכב שבו נהגה.
הפגוש המחוזק והגבוה לא הותיר לה שום סיכוי והיא נהרגה במקום.

תקופת השבעה סיפקה לי הרבה זמן למחשבות, שבינהן גם כאלו הנוגעות לנו - הג'יפאים.

"ג'יפים בונים, לא קונים" - זוהי אימרה הנפוצה ביננו, אך ישנו גם צד אפל המסתתר באימרה זו.

לא כולנו מוכשרים לבנות ג'יפים ! !

לא לכולנו יש את הידע התאורטי, או את הכשרון המעשי לבצע שיפורים ברכב. לא לכולנו יש את היכולת והניסיון על מנת לשלוט ברכב ברגע האמת.

אפילו לשיפורים קלים ו"מקובלים", יש השפעה רבה על התנהגות הג'יפ דוקא במקום בו אנו "נאלצים" לנהוג - בכביש הציבורי.

צמיגים גדולים = כושר בלימה ירוד
פרופיל שטח = אחיזת כביש נמוכה
מוט מייצב מפורק = התנהגות כביש מפוזרת
הגבהות למינהן = כושר תמרון עלוב במצבי חרום
פגושי ברזל מסיביים = עמידים בסלעים, אך קטלניים לבני אדם

ויש עוד בעיות חמורות:

מערכת בלימה חלשה שלא ממש עוצרת את הג'יפ
מערכת היגוי רופפת שגורמת לו "לשייט"...

אנחנו יודעים שזה כך, אבל מוותרים לעצמנו מסיבות שונות:

זה נראה מגניב...
אנחנו זהירים
זה מוסיף למהלך מתלה
הג'יפ נוסע רק בסופ"ש
ככה נוכל לעבור את המדרגה ההיא...
לי זה לא יקרה...

אז זה כן קורה ! ! !

תחשבו טוב טוב לפני שאתם "מפנקים" את הג'יפ שלכם

האם אתם יודעים ומבינים את כל ההשפעות שיש לשיפור הזה על התנהגותו גם בכביש?
האם תוכלו לשלוט בו בכל עת?
האם הוא בטוח לכם ולמשתמשים האחרים בדרך?

חישבו טוב, כדי שלא יביטו אליכם זוג עיניים מתוך תמונה במסגרת שחורה, כשאתם הם אלו שגרמו לכך.

פשוט תנהגו באחריות !

אוהב אתכם

דורון, אח שכול וג'יפאי

http://i11.photobucket.com/albums/a161/Doron4x4/Iris.jpg

jeep.il
15-09-08, 05:26
בשם מועדון ה cj club הישראלי אנו ממרכינים רואשינו ומשתתפים בצער משפחתך.

שמוליקו
15-09-08, 07:33
משתתף בצערך הכבד.

AvigdorAharon
15-09-08, 07:50
משתתף בצערך מכל הלב!!!

אבל, הרשה לי מנסיוני "המועט":
לקבל רשיון נהיגה, לצערי, עדיין לא מלמד אותך לנהוג. כדי לדעת לנהוג, יש צורך בהבנה רחבה מאוד של תהליכים הקורים בכביש. תהליכים אלו ניתן בד"כ לצפות מראש.
אני נוטה להאמין כי מי שבונה את הג'יפ שלו, מבין את יתרונותיו ומגבלותיו יודע לנהוג בו בביטחה.
הבדואי שנהג בו לא יודע לנהוג, ולצערי אחותך הייתה במקום הלא נכון בזמן הלא נכון.

שוב, צר לי!!!
אביגדור

יריב קלר ברוך
15-09-08, 07:57
משתתף בצערך :(

moriseven
15-09-08, 08:12
משתתף בצערך, אין ספק, שזה שהוא בדואי יש חלק בעניין. אמנם לא צריך להכליל, אבל רובם נוהגים בפראות ברכבים ללא טסטים ולא תקינים.
כמו שאמרו כאן, אנחנו אמנם משפרים את הרכבים אבל מודעים לחסרונות שזה יוצר ומשנים את נהיגתנו בהתאם, בכל מקרה אני מעביר את הג'יפ שלי טסט רגיל בלי קומבינות, ובכך בעצם יודע שמבחינת מדינת ישראל הוא תקין.

ארז
15-09-08, 10:14
קודם כל אני משתתף בצערך.

בתור בעל מקצוע אני חייב לציין שמה שדורון כותב הוא נכון מאוד ורלוונטי גם לפורום הזה, יש פה לא מעט עבודות(בין אם ראיתי את זה כאן בתמונות ובין אם גם "זכיתי" לראות את זה במיצאות) ברמה נמוכה מאוד מה שמיד מוביל לסכנה בטיחותית, צאו מהגישה שאנחנו מודעים למה שאנחנו עושים ומתנהגים עם הרכב בהתאם,זה לא נכון לחשוב ככה וזה גם לא נכון במציאות.

דוגמאות יש בעשרות אני לא חושב שזה המקום לתת אותם...

נימי
15-09-08, 10:43
כואב הלב, משתתף בצערך

אייל67
15-09-08, 11:49
חשוב וטוב שכתבת את שכתבת.

שלא תדעו עוד צער.

אייל

dudu
15-09-08, 12:21
שלא תדע עוד צער
לצערנו תאונות דרכים הן שכיחות במחוזותינו ואם נתייחס לנתונים שסיפקת
סטיסטית הגיפאים במקום טוב ביחס לחלקם בתנועה
למרות שיש הרבה גיפים על הכביש רוב התאונות הן בין רכבים פרטיים וגם תאונות שמעורבים בהם גיפים בדר"כ מדובר ברכבים סטנדרטים שנקנו כאמירה אופנתית ולא של גיפאים כמו החברה פה שהשטח הוא בנשמתם כמוכן שוב בלי להיגרר לגיזענות המגזר הבידוואי במיוחד בדרום אחראי לכל כך הרבה מוות בכבישים שלדעתי האצבע המאשימה שלך צריכה להיות מכוונת לשם ולא לגיפאיים הישראלים שגם כשמשפרים את הרכבים לא מוותרים (במודע) על הבטיחות.
בכל מקרה זה חשוב שהעלת את הנושא למודעות כולנו
תנחומיי

KOOKE
15-09-08, 12:38
משתתף בצערך ובאבלך הכבד..שלא תדעו עוד צער.

חשוב מאד שהעלית למודעות נושא כאוב ובעייתי זה.

להערכתי רוב חברי הפורום הזה די מודעים למה שהם עושים/ משפרים ולכיצד זה משפיע על התנהגות הרכב בכביש ואף נוהגים בהתאם.

הבעיה היא שהפורום כאן הוא אינו מייצג את בעל רכב השטח הממוצע בארץ..יש רבים מדיי שמשפרים / משנים מבלי לייחס שום חשיבות לשינוי בהתנהגות הרכב.

שלמה

asafk
15-09-08, 13:18
מזעזע, דורון. אני משתתף באבלכם על אחותך שנקטפה.

הדברים שכתבת- חייבים להדיר שינה מכל מי שמשפר את הרכב שלו או את רכבם של אחרים. כל אחד חייב לזכור כשהוא "משפר", שהוא גם מקלקל. ואם מקלקלים יותר מדי- זה יכול להגמר באסון.

אסף.

mik_l86
15-09-08, 13:20
משתתף בצערך, שלא תדעו עוד צער...

בוזי
15-09-08, 15:49
משתתף בצערך, דורון.
אני מזועזע ועצוב.

לא מצליח לכתוב עוד כלום.

שלא תדעו עוד צער.
בעז.

fuksi
15-09-08, 15:58
מזעזע שלא תדעו עוד צער

שאלה:האם יש איזושהי רגולציה ו/או אסמכה על מנת לשפר רכבים?
האם כל אחד יכול לפתוח סדנת שיפורים?

boba banay
15-09-08, 19:51
כבן למשפחה שנגע גם בה השכול ברצח דרכים שלא הותיר שום סיכוי לאדם האהוב שאיבדתי
אני רוצה להביע את השתתפותי בצערכם - שלא תדעו עוד צער וכאב.

asafk
15-09-08, 19:56
מזעזע שלא תדעו עוד צער

שאלה:האם יש איזושהי רגולציה ו/או אסמכה על מנת לשפר רכבים?
האם כל אחד יכול לפתוח סדנת שיפורים?

מאוד פשוט- אסור.
סדנת שיפורים? אין כזו חיה בישראל. יש מוסך. ואם לסדנא אין אפילו רשיון של מוסך- זה אסור כפול 2.

אבל זה לא רלוונטי, מה עוד שמדובר במקרים רבים בבניה עצמית.

אסף.

גיא
15-09-08, 19:57
עצוב
נורא
מזעזע

כל המילים

שלא תדעו צער.

Saar
15-09-08, 20:28
שלא תדעו עוד צער.

סער

MMR
15-09-08, 21:02
עצוב, מזעזע, משתתף בצערכם.

לאחרונה אני מסתובב הרבה באיזור (פרוייקטים בבסיסי צה"ל בדרום) ומזדעזע כל פעם מחדש מ"תרבות" הנהיגה.

תודה שטילטלת אותנו קצת עם הסיפור האישי, לפעמים צריך גם את זה.

מורן.

nirs
15-09-08, 21:21
משתתף בצערך.
דבריך מדוייקים ומשאירים הרבה מקום למחשבה.
לצערנו רוב הנהגים אינם מכירים את מגבלות הרכב בו הם נוהגים (פרטי וגיפ, משופר או לא) כמו גם הם אינם יודעים כיצד לנהוג במצבי חרום והתוצאה: תאונות קטלניות הן שגרה ("חגגנו" בתחילת השבוע 30,000 איש אישה וטף הרוגים).
לדעתי, יש מקום לחקיקה שתסדיר אימונים במסלולי החלקה, דבר שישפר (ולא גם מעט) את יכולת הנהיגה במצבי חרום.

itay-rover
15-09-08, 22:23
משתתף בצערך.

בתור אחד שערך שינויים לא מבוטלים ברכב,העלתה בי התלבטויות רבות.
מצד שני,לא ניתן לדכא את יצר ה"בניה" וכפי שכבר נאמר על ידי קודמי לא בטוח שניתן לקשר בצורה ישירה בין שיפורים ושינויים לתאונות דרכים,אפילו פחות מהקשר בין מהירות נסיעה לתאונות הדרכים.

איתי

נמרוד
16-09-08, 07:38
חיפוש בגוגל מגלה שאחותך דורון היתה אישה מדהימה. איזה אובדן. יש משהו כואב, איובי, בזה שהגורל זימן את התחביב שלך, ג'יפים, לתוך הסיפור הנורא. שלא תדעו עוד צער...

דרור ברלי
16-09-08, 08:19
מזעזע.
אין נחמה לאחר אובדן אח/אחות אהובים.
אני משתתף בצערך דורון.

מה שכתבת כל כך נכון, ויש הרבה מה לומר על זה. גם על הבעיה האמיתית - "תרבות הנהיגה" של ה"מגזר" שאך ורק בגלל פוליטיקלי-קורקט זוכה להתעלמות רבתי מהמדינה, יש הרבה מה לומר, אבל זה לא הזמן ולא המקום.

גיתאי נוה
16-09-08, 15:40
תנחומיי הכנים, המקום ינחם אתכם.

באשר לדברים שהעלית על שיפורים, כמי שמחזיק ג'יפ משופר בעבודה עצמית, יש אנשים ויש אנשים, יש כלים ויש כלים. נדמה לי שפחות או יותר כל מגוון התגובות כבר נכתב פה, אם זה ביחס לסוג הנהגים/משפרים, לעניין תרבות נהיגה והיחס לחיי אדם ב"מגזר" הידוע וכל יתר הדברים.
בסופו של דבר בל נשכח שיש צרכים ויש הרבה פשרות על הכביש, עוד הרבה לפני שלב השיפורים. צריך להוביל טונות של מטען ממקום למקום? - קיבלנו משאיות גבוהות וכבדות. צריך לשכן משפחה בת 7 נפשות ברכב אחד? - והנה הפרייבט הנמוך צמח לגובה ולאורך. מעוניין ברכב דו-שימושי? - הכבישטח SUV הגבוה ייתן לך מענה. והעובדה שמי ש'שיפר' או הינדס את הכלים הללו הוא מהנדס רכב או מוסך מורשה אינה משנה את חוקי הפיסיקה הבסיסיים.
וישנו עוד צורך; הצורך בתחליף-פסיכולוג, שבגללו אנחנו בונים את הכלים שלנו ליכולות שטח גבוהות. אינני יודע אלו שיפורים היו בסופה שהרגה את אחותך, ובינינו, גם אין לי מושג אם ומה היתה תרומת השיפורים הללו לעצם קרות התאונה וגם לתוצאה הקטלנית, אבל בסוף הכל מתרכז באנשים שמאחורי השיפור ההגה.

גיתאי

barak4*4
16-09-08, 22:19
כואב.
תנחומים.
שלא תדעו עוד צער בביתכם.

haim510
17-09-08, 00:34
משתתף בצערכם שלא תדעו עוד צער...

asih
17-09-08, 00:42
משתתף בצערך,

gali
17-09-08, 01:23
תנחומי הכנים דורון, עמוק עמוק מתוך הלב.
זה באמת עושה לחשוב האם אפילו הגגון של הרכב שלפניך אשר נבנה בחצר האחורית יושב טוב על הרכב או יכול לעוף עליך או על משהו אחר בכל רגע נתון. זה יכול להיות מיגון שלא מחוזק טוב או כל קומבינה אחרת.
אני בהחלט מאמין ששיפורים שיוצאים מבית רציני ולאו דוקא מותג הם אלו שנועדו לבצע את המשימה שלה הם יועדו בלבד ובאותו רגע נתון ולא לסכן את יושבי הרכב ואת כלל האוכלוסיה על הכביש.

זה באמת חומר למחשבה.

מידבר
17-09-08, 21:35
משתתף בצערכם. שלא תדעו עוד צער.

יוש
17-09-08, 22:06
עצוב, מזעזע, בלתי נתפס...

http://www.jewishagency.org/JewishAgency/Hebrew/Home/media/stories/2008/sep08b.htm

-->