PDA

צפייה בגרסה מלאה : שאלה לבעלי ידע באלקטרוניקה

coas
19-09-08, 15:31
אני מתכוון להתלבש על חיישן קיים בג'יפ ולהוסיף רכיב חיצוני, הבעיה היא שהרכיב צריך קריאה יציבה ואילו החיישן מספק קריאה המשתנה בטווח של 0.2- 0.3 וולט.

ישנה אפשרות לייצב את הקריאה לחד ערכית, יציבה, בצורה פשוטה ומבלי להשפיע על קריאת המחשב את החיישן? מבחינת הרכיב הנוסף לא חשובה הקריאה האבסולוטית.

eran4x4
19-09-08, 17:17
תגדיר יותר מדויק מה אתה מבקש.

האם החישן אמור לזהות רק שני מצבים או יותר?

מה בדיוק אתה רוצה שהוא יראה בכניסה שלו?

גל_כ
19-09-08, 21:57
באופן כללי אני יכול לומר שחשוב לשים לב ל-2 דברים:
1. דגימה של החיישן וייצוב הקריאה
2. לוודא שלא מעמיסים את החיישן כך שקריאת המתח שלו תשתנה כתוצאה מהרכיב הנוסף.

הייתי הולך במקרה הזה על צימוד שנאי שיקבל את הסיגנל מהחיישן בלי להשפיע עליו (במקרה של קצר במערכת שלך)
ואם המערכת דיגיטלית אז הייתי שם דוגם ADC לפי הרזולוציה הנדרשת.

אני חושב שתוכל לקבל תשובה הרבה יותר מעמיקה מבעלי חנויות האלקטרוניקה והרכיבים.
אישית אני ממליץ על א. אבן בשדרות הר ציון, הייתי אצלו וקיבלתי אחלה שירות.

גל

asih
20-09-08, 00:28
אני לא מבין מה אתה רוצה לעשות
חיישן מטיבעו נותן משהו משתנה שהוא אינדיקציה לערך אותו הוא מודד...

תן הסבר, ננסה לעזור

tzagi
20-09-08, 06:58
בלא בלא בלא,......בלא בלא.

קפיש?

coas
20-09-08, 21:06
בלא בלא בלא,......בלא בלא.

קפיש?

יצאת לחופשה????

המכשיר הנוסף אינו משפיע על הקריאה למחשב, High impedance.

הקריאה מהחיישן אינה עולה בצורה רציפה, ישנן קפיצות מעלה ומטה בטווח של 0.3V כאשר המגמה היא עליה.
כדיי שהמכשיר הנוסף יעבוד כראוי הקריאה צריכה להיות יציבה יותר, לא יותר מ0.1V.

מכיוון שאת החיישן אני לא יכול לשנות אני חייב לשנות את המכשיר (PCB פשוט).
במכשיר כבר מותקן קבל של 100nF אבל כנראה אינו מספק ע"מ לשכך את התנודות. השאלה עכשיו היא, לאיזה קבל מומלץ לעבור?

ברששת
20-09-08, 22:32
יצאת לחופשה????

המכשיר הנוסף אינו משפיע על הקריאה למחשב, High impedance.

הקריאה מהחיישן אינה עולה בצורה רציפה, ישנן קפיצות מעלה ומטה בטווח של 0.3V כאשר המגמה היא עליה.
כדיי שהמכשיר הנוסף יעבוד כראוי הקריאה צריכה להיות יציבה יותר, לא יותר מ0.1V.

מכיוון שאת החיישן אני לא יכול לשנות אני חייב לשנות את המכשיר (PCB פשוט).
במכשיר כבר מותקן קבל של 100nF אבל כנראה אינו מספק ע"מ לשכך את התנודות. השאלה עכשיו היא, לאיזה קבל מומלץ לעבור?
100nF בכל מקרה הוא ערך נמוך. כדי שהקבל יהיה אפקטיבי יש להוסיף נגד בטור (ראה שרטוט מצורף). יש לקבוע את ערך הנגד קבל לפי קבוע זמן שמתאים לך. בלי להכנס הרבה לפילוסופיה אם זמן התגובה של החיישן ארוך ולא מעניין אותך שהשינויים יהיו איטים כך קבוע זמן של שניות. ושים לב ככל שתגדיל את ערך הנגד ערך הקבל שתצטרך יקטן וכך גם קל להשיג וגם יותר קטן פיזית. רק חשוב לזכור לא לשים נגד גדול מדי (פי 10 לפחות קטן מהתנגדות הכניסה שלך)ץ לדוגמא אם התנגדות הכניסה "הגבוהה" שלך היא 1M שים נגד של 100K וקבל של 10uF-22uF

tzagi
21-09-08, 06:35
יצאת לחופשה????

קיבלתי ג לשישבת, חזרה לשרות עכשיו..

coas
21-09-08, 07:40
לא יהיה יותר פשוט להחליף את הקבל הקיים? מדובר בלוח מודפס ואין לי בעיה להלחים אחד עם ערך גבוה יותר מהקיים.

חנן-ג'יפולוג
21-09-08, 08:33
לעניות דעתי, המעגלים שהוצעו לך, כולל הקבל שיש לך בכניסה למכשיר, כן ישפיעו על מוצא החיישן, וזה לא מה שרצית. שנאי גם כן לא פתרון שכן הוא מתאים לAC ובנוסף המוצא שלו בהחלט יכול להשפיע על הכניסה אליו.
בשביל לבודד את היציאה של החיישן לגמרי הייתי מכניס אותה למגבר עם מעגל עוקב 1:1 (אני מניח שיש כאן מומחים אנלוגיים טובים יותר ממני שיוכלו לשרטט לך מעגל פשוט כזה), ואת המעגלים שהוצעו לך הייתי מיישם רק לאחר היציאה מהמגבר.

ברששת
21-09-08, 10:41
לא יהיה יותר פשוט להחליף את הקבל הקיים? מדובר בלוח מודפס ואין לי בעיה להלחים אחד עם ערך גבוה יותר מהקיים.
להחליף רק את הקבל לפי דעתי לא יעזור מ2 סיבות.
1. הנגד יביא למיתון העליה ביציאה של החיישן שזה בעצם מה שאתה צריך.
2. כפי שחנן אמר קבל לבד בעל ערך גבוה יכול להשפיע על החיישן עצמו ולהעמיס אותו. יחד עם זאת מגבר עוקב 1:1 יהיה לך הרבה יותר קשה לעשות מלהוסיף נגד בטור. נסה רק להוסיף את הנגד (אפילו על החוט המוליך מהחיישן) עם שינוי ערך הקבל ותראה אם עזר.

coas
21-09-08, 13:07
זה כבר סינית עבורי...
בלוח יש כבר שני נגדים לפני הקבל, אם להחליף נגד אז איזה מהשניים ולאיזה ערך?

הקריאה האבסולוטית מהחיישן לא חשובה, הלוח מתכוונן כך שהקריאה היחסית רלוונטית.

http://img178.imageshack.us/img178/1790/svszi4.jpg

איציק - 4X6ZH
21-09-08, 14:30
מה בדיוק אתם בונים ?
ולמה הטרנזיסטור בפינה הימנית ( זה שמפעיל את הממסר )
לא מספיק לכל המערכת הזאת ?

הטרנזיסטור לא יעמיס את המעגל
הוא מפעיל ממסר שאיתו אתה יכול להמשיך
אתה יכול בקלות להחליט מאיזה מתח יופעל הטרנזיסטור

מכאן ועד לשיגור הטיל כבר לא נשאר כלום

איציק

Viper
21-09-08, 18:33
לעניות דעתי, המעגלים שהוצעו לך, כולל הקבל שיש לך בכניסה למכשיר, כן ישפיעו על מוצא החיישן, וזה לא מה שרצית. שנאי גם כן לא פתרון שכן הוא מתאים לAC ובנוסף המוצא שלו בהחלט יכול להשפיע על הכניסה אליו.
בשביל לבודד את היציאה של החיישן לגמרי הייתי מכניס אותה למגבר עם מעגל עוקב 1:1 (אני מניח שיש כאן מומחים אנלוגיים טובים יותר ממני שיוכלו לשרטט לך מעגל פשוט כזה), ואת המעגלים שהוצעו לך הייתי מיישם רק לאחר היציאה מהמגבר.

חנן צודק.
כדי לנטרל השפעות חיצוניות על החיישן אתה צריך להתחבר ב"נתק".
כדי להתחבר ב"נתק"- אתה צריך מגבר שרת פשוט- אפילו 741 יספיק לשמש כ-Buffer ("חוצץ").
חבר את המוצא שלו לרגל כניסת המינוס (-) וחבר את רגל הפלוס (+) לחיישן. במוצא תקבל בדיוק מה שיש בכניסה. רק שההתנגדות של המגבר גבוהה מאד בכניסה ולכן נחשבת למעין "נתק".

וכמו איציק- גם אני עדיין לא הבנתי מה בדיוק אתה רוצה לחבר...

coas
21-09-08, 20:22
אין כל בעיה עם השפעה של המכשיר על קריאת החיישן גם במצבו הנוכחי. הבעיה היא במוצא, פלט, של החיישן. המכשיר הנוסף צריך קריאה יציבה יותר ללא עליות וירידות.

במכשיר עצמו מורכבים כבר נגד וקבל ע"מ לנטרל קפיצות בקריאה אבל לא בגודל מספק ולכן השאלה היא איזה נגד או קבל להוסיף/להחליף כדיי להגיע למצב הרצוי.

eran4x4
22-09-08, 01:39
עדיין לא ברורה לי הבעיה עד הסוף....

למיטב הבנתי מהתאור החסר שלך ולמיטב ניחושי הבעיה שלך היא שהממסר מרטט לך \ מחליף מצב בצורה רגישה מידי ביחס למוצא החישן.

במידה שאתה רוצה שהממסר יחליף מצב (נניח למחובר)רק כאשר מתח המוצא של החישן עולה מעל הערך X ויחליף מצב למנותק רק כאשר מתח המוצא קטן מהערך Y כך שהממסר לא יחליף מצב לכל שינוי מינורי של מוצא החישן מה שאתה צריך זה את זה:
http://hydepark.hevre.co.il/topic.asp?topic_id=1649853&forum_id=4252

מקווה שקלעתי לכוונתך.

-->