PDA

צפייה בגרסה מלאה : קירור מנוע שהתחמם קלות

gil_dkl
18-10-08, 14:22
שלום לכולם.

אתמול במעלה למשלט 21 אחד הרכבים התחיל טיפה להתחממם (יום חמים, הילוך low, עבודה מאומצת של המנוע, אחרי נסיעה ארוכה ואיטית - בקיצור הגיוני שהרכב קצת יתחמם....)
ופה התחיל הוויכוח מהי הדרך הטובה ביותר לקירור מהיר של המנוע:

1. האם כדאי לדומם את המנוע, לפתוח את מכסה המונע ולתת לזמן ולאויר לעשות את שלו.

2. להפסיק לטפס/לנסוע ולהשאיר את הרכב בהילוך סרק בטורים נמוכים על מנת שהמאוורר יעשה את תפקידו.

3.שילוב של אופצ' מס' 2+פתיחת החימום הפנימי (ללא מזגן) על מנת שחום המנוע יצא גם לכיוון הקבינה.

אשמח לדעת מהי דעתכם בנושא ולקבל חוות דעת נוספות.
תודה רבה, גיל

MMR
18-10-08, 14:38
לא לגמרי נכון, מערכת קרור של רכב שטח אמורה להיות מתוכננת גם למצב שציינת, מה גם שלא היה מאד חם אתמול. יש רכבים שזו בעיה כרונית אצלם (פג'רו בנזין למשל). באיזה רכב מדובר?
אני באופן אישי הייתי נעצר ופותח מכסה מנוע במצב הזה, ומדומם. לאחר שהרכב נרגע קצת, בודק מה הבעיה- מחסור בנוזל קרור, צנרת סדוקה, מאוורר, טרמוסטט וכו'. הפתרונות שציינת יכולים לעזור בהמשך הטיול בתלות באבחנה שקיבלת.

Danniel
18-10-08, 17:11
במקרה של התחממות מנוע עקב עומס מתמשך ובתנאים קשים ורק עם המנוע ומערכת הקירור במצב תקין לחלוטין, עדיף לעצור את הרכב, להפסיק פעולה מזגן וצרכני חשמל אחרים , להפעיל חימום בשיא העוצמה (כדאי לפתוח חלונות שלא להתבשל), להרים סל"ד ל 1500 לפחות כדי לאפשר למשאבת המים לסחרר נוזל קירור ביעילות (בסרק זה פשוט לא מספיק מהיר) ולהמתין להתקררות המנוע עד להפסקת פעולת המאוורר.

פרסם את סוג הרכב כדי שתקבל תשובה מבעלי נסיון האם התחממות זו היא אופיינית לדגם הרכב או לא, מה שמעיד על תקלה כלשהי במנוע או במערכת הקירור.

בוזי
18-10-08, 20:02
ברכבים מסויימים, הפעלת המזגן גוררת הפעלת מניפה חשמלית או העלאת המהירות של המניפה.
ברכבים אלו, הפעלת המזגן דווקא מסייעת לקירור המנוע, למרות העומס הנוסף.

IlanHadar
18-10-08, 20:48
שלום לכולם.

אתמול במעלה למשלט 21 אחד הרכבים התחיל טיפה להתחממם (יום חמים, הילוך low, עבודה מאומצת של המנוע, אחרי נסיעה ארוכה ואיטית - בקיצור הגיוני שהרכב קצת יתחמם....)

גיל,
תגדיר מזה זה התחמם:
אם מחוג החום עבר את המקום שבו הוא בדרך כלל נמצא ועלה קצת אבל לא נכנס לתחום האדום אז בדרך כלל תספיק עצירה בהילוך סרק (אפשר להוסיף כיבוי מזגן), המחוג אמור לחזור די מהר למקומו הטבעי במערכת תקינה.

אם המחוג נכנס לתחום האדום, זו מערכת קירור תקולה, כאן רצוי לכבות את המנוע כיוון שלא בטוח שהורדת העומס תגרום לירידת החום.

gil_dkl
18-10-08, 21:09
תודה רבה לכל העונים.

בכוונה תחילה לא ציינתי באיזה רכב מדובר ולא את מיקום המחוג בסקלת הטמפ'.לא זו כוונתי.
אשמח לקבל כל חוות דעת בנושא, פשוטו משמעותו. התחמם הרכב לרמה כלשהי (בהנחה כי הרכב על כל מערוכתיו תקין ומטופל ברמה גבוהה) מה עכשיו?

שוב תודה ושבוע טוב לכולם

MMR
18-10-08, 21:46
תודה רבה לכל העונים.

בכוונה תחילה לא ציינתי באיזה רכב מדובר ולא את מיקום המחוג בסקלת הטמפ'.לא זו כוונתי.
אשמח לקבל כל חוות דעת בנושא, פשוטו משמעותו. התחמם הרכב לרמה כלשהי (בהנחה כי הרכב על כל מערוכתיו תקין ומטופל ברמה גבוהה) מה עכשיו?

שוב תודה ושבוע טוב לכולם

סוג הרכב כן רלוונטי לשאלה שלך כי מערכות הקרור דומות אך לא זהות בכל הרכבים, וכמו שנאמר כאן יש תקלות אופייניות לרכבים מסויימים.

מבחינתי אין חוכמות בעניין- מעדיף לדומם ולעצור לכמה דקות ולאבחן את הבעיה מאשר לגרום נזק (והנזק עלול להיות חמור).

לדוגמא- ברכב שלי (ג'ימני) יש מניפה חשמלית בנוסף למכנית שנכנסת לפעולה עם הפעלת המזגן. היא נכנסת לעבודה גם ללא מזגן כשחום המנוע מטפס מעלה. לאחרונה הרכב התחמם מעט בסיטואציה דומה לזו שתיארת, לאחר עצירה קצרה וקפה התברר שהפיוז של המניפה החשמלית שנמצא בתא המנוע נשרף, הוחלף מיידית והמשכתי לטייל ללא שום בעיות.

gillif
19-10-08, 10:55
שאלה

גם אני עם גימיני
רק לוודא
אם המאוורר החשמלי עובד שאני מפעיל מזגן
הפיוז תקין ??????

סער
19-10-08, 11:11
לעניין שיטת הקירור היעילה יותר - דימום מנוע או הורדת עומס - זה קודם כל תלוי בגורם להתחממות ואופי ההתחממות. במקרה הפשוט, כפי שתיארת, יום חם, רכב מתאמץ וללא מהירות, מזגן פועל כנראה, אך כל המע' תקינות (מניפה פועלת, אין חוסר נוזל קירור והמעברים נקיים ככה"נ) הייתי עוצר את הרכב, מוריד עומסים מהמנוע ומעלה מעט סל"ד, כפי שנכתב כאן. מאחר וחזרת לפעולה נורמלית ולא מאומצת, מע' הקרור תבצע את עבודתה נאמנה.
במקרה שאתה כבר מזהה תקלה במע' הקרור - נזילה / רכב מתחמם בקצב מהיר וללא סיבה נראית לעין וכדומה - כאן הייתי מכבה מנוע ומוקדם ככל האפשר, כולל פתיחת מכסה מנוע וכל הטריקים של הפעלת חימום וכיוצא בזה. גם העמדת הרכב עם הפנים לרוח (כאשר מכסה המנוע נפתח קדימה ולא לכיוון הנהג) מאד משפרת את קירור המנוע.
חג שמח וללא התחממויות.

MMR
19-10-08, 16:32
שאלה

גם אני עם גימיני
רק לוודא
אם המאוורר החשמלי עובד שאני מפעיל מזגן
הפיוז תקין ??????

מן הסתם כן.

AvigdorAharon
25-10-08, 22:21
גיל,
תגדיר מזה זה התחמם:
אם מחוג החום עבר את המקום שבו הוא בדרך כלל נמצא ועלה קצת אבל לא נכנס לתחום האדום אז בדרך כלל תספיק עצירה בהילוך סרק (אפשר להוסיף כיבוי מזגן), המחוג אמור לחזור די מהר למקומו הטבעי במערכת תקינה.

אם המחוג נכנס לתחום האדום, זו מערכת קירור תקולה, כאן רצוי לכבות את המנוע כיוון שלא בטוח שהורדת העומס תגרום לירידת החום.

זוהי ההבחנה הנכונה. אם המחוג זז במקצת, זו עדיין לא נקראת התחממות.
גם לי לקח זמן לקבל את העובדה שמחוג החום לא נמצא באותה נקודה קבועה, אלא עולה ויורד במקצת.

אביגדור

-->