PDA

צפייה בגרסה מלאה : ג'אנט אחורי התפרק תוך כדי נסיעה - מוסר השכל?

rinzai
01-11-08, 23:21
רקע: בראשית אוקטובר צ'יפרתי את הדיפנדר שלי בסט קפיצים+בולמים אולמן מדיום-דיוטי. הטיפול ניתן באוברלנד. כמה ימים לאחר מכן, לאחר 150 ק"מ של נסיעה מרגע ההתקנה, יצאתי לדרכי לכיוון אילת (מאיזור ת"א)

התקרית: אחרי מחלף אשדוד לכיוון גדרה (צומת כנות) הרגשתי שינוי מה בתחושת ההיגוי, בעיקול היציאה מהמחלף רעידות כאילו אני נוסע על כביש מקורצף. ביציאה מעיקול כל הסימפטומים "הסתדרו", אלא שברגע שהגעתי למקום שיש בו גדר הפרדה מבטון, התחלתי לשמוע נקישות שתדירותן עולה ביחס ישר למהירות הנסיעה. פתחתי את החלון והוצאתי את הראש קצת החוצה, ומקור העש התברר מגיע מהגלגל האחורי, עוד שנייה או שתיים ושמעתי חפץ ניתק מהרכב ומתגלגל לכביש. עצרתי בצד לקחתי פנס והתברר לי שזה אחד הגוז'ונים שמחזיק את הג'אנט. נבעת לקחתי אותו מהכביש ובדקתי מה קורה בגלגל האחורי, וכל הגוזונים היו מפורקים. ליתר דיוק: 3 התפרקו לחלוטין במהלך הנסיעה ולא נודעו עיקבותיהם (למעט האחרון שמצאתי) עד לנקודת העצירה, ה-2 הנותרים היו תלוים על בלימה (חצי סיבוב עם היד והם נשארו לי ביד). הזמנתי ממס"י שהחזיר לי את הרכב הבייתה, שם הרכבתי ג'וז'ונים ספייר שהיו לי. למחרת קניתי גוז'ונים חדשים אצל ג'קי. ויצאתי שוב לכיוון אילת.

מסקנה? החווייה הייתה מסמרת שיער, לא האמנתי שיכול לקרות כזה דבר, ולדעתי על כל אחד ואחת להפיק לקחים ממקרה שכזה.

UNIX
01-11-08, 23:24
מה אתה רוצה לומר בזה?
שמישהו באוברלנד עשה פאדיחה ושכח לסגור את הגלגל?
לצערנו זה קורה במוסכים סדנאות וכו' אבל למה להעלות את זה על גבי הפורום ?
לא עדיף לדבר עם בעל הסדנא שיפיק לקחים וימצא את חסר האחריות ?

boba banay
01-11-08, 23:25
כל הכבוד לערנות שהפגנת, ולא, זה היה מסתיים קצת אחרת...

חנן-ג'יפולוג
02-11-08, 00:25
אנשים לא עושים את זה הרבה פעמים אבל יש הנחייה לחזק ברגים בגלגלים לאחר שעברו כמה עשרות קילומטרים מרגע שהגלגלים פורקו מהרכב בגלל שקורה שאומים משתחררים, גם אם חוזקו נכון. המוסך\סדנה צריך לשים שלט שמורה על הפעולה הזו ובעלי הרכב צריכים ליישם אותה.

landY
02-11-08, 01:31
לחזק, לחזק, ועוד פעם לחזק.
ועם כל הכבוד למד מומנט- לחזק עוד.

whisky
02-11-08, 09:44
האמת היא שגם לנו זה קרה, אבל עם מאזדה לפני משהו כמו עשר שנים.

החלפנו גלגל בפנצ'ריה תוך כדי הנסיעה הבייתה בלילה התנתק הגלגל וברח לנו, באמצע כביש מס' 1 בלי שוליים.

כשחזרנו לפנצ'ריה, שבוע אח"כ, הם אמרו שכתוב על השלט לחזק את האומים אחרי מספר קילומטרים של נסיעה בכביש, ושזה אשמתינו.

כמובן שלא חזרתי אליהם יותר, ולצערי אני גם לא זוכר איזה פנצ'ריה זו הייתה, אז אני לא יכול להזהיר אתכם.

אבל בכל מקרה, אחרי שפירקו לכם גלגלים, קחו 5-10 ק"מ קחו מפתח ותחזקו את האומים שוב!!!

whisky

landrover
02-11-08, 10:08
מניסיון - תבדוק שני דברים , שניגרם להם נזק בעקבות נסיעה עם האומים שעל הגנט רופפים:

השיניים של הצד של הציריה שליד בגנט - יכול להווצר חופש - יכול לגרום לשבירה או שהשיניים נאכלות לגמרי .

המייסב גלגל לרוב ניפגע בגלל שהלחץ לא אחיד.

תחליף מבעוד מועד ותמנע הפתעה בעתיד.

אמיר.

איציק - 4X6ZH
02-11-08, 10:44
לבדוק חיזוק ועוד פעם לבדוק חיזוק !

במשאיות זאת חובת הנהג לאחר פרוק גלגל . או לחזור למוסך לבדיקה או לחזק בעצמו .

ברכב פרטי :rolleyes: לא בדיוק חובת הנהג .
לא פעם הבעיה קשורה למיבנה החישוק וצורת התושבת שלו על הציר .

מי רצה לפתוח סככת טיפולים לשרות עצמי ? ;-)

איציק

סוזי המשתוללת
02-11-08, 14:42
לבדוק חיזוק ועוד פעם לבדוק חיזוק !

מי רצה לפתוח סככת טיפולים לשרות עצמי ? ;-)

איציק

איציק המשפט הנ"ל לא מובן ...
מה הקשר בין תחת למחט ?
האם שמעת על מישהו שתיקן לבד משהו ושאח"כ לא היו לו ברקסים / עף גלגל וכדומה?
אני בטוח שלא
כי מי שעובד לבד יודע מה הוא פותח ודואג לסגור אחריו
אתה בתוך בעל מוסך משער מה הפועל פותח ויכול רק לנחש מה הוא סגר
אלו שני הסנטים שלי

איציק - 4X6ZH
02-11-08, 15:09
האם שמעת על מישהו שתיקן לבד משהו ושאח"כ לא היו לו ברקסים / עף גלגל וכדומה?

סיפורי האימה ותעלולי תיקון רכב עצמי \ או כל תיקון אחר
שאני שומע אני לא ממהר לכתוב בפורום .

לא צריך ללכת רחוק יש מספיק שרשורים שניתן להבין מהם את הנזק ואת הסכנה
לסביבה \ ולנהג !

ולענין החיזוק את הנזק הגדול עושים לא כאשר הבורג נשאר פתוח
הנזק הגדול הוא כאשר מחזקים יותר מדי .
אתה יודע כמה חישוקי מגנזיום מתעופפים בגלל חיזוק יתר .
והמשפט לבדוק חיזוק .
הכוונה לחזק כמה שצריך .

איציק

asafk
02-11-08, 23:31
קודם כל, חשוב לבדוק את הידוק האומים לאחר טיפול. אבל לא להדק סתם וללא צורך, בטויוטה היילקס (כן, כן. הרכב שאין בו שום תקלות), יש תופעה ידועה (אבל לא לכולם) של גוז'ונים שנכשלים בגלל הידוק יתר.
אפשר להדק במומנט לפי הספר, אבל מנסיון (ולא רק שלי), דווקא בלנדרוברים עם חישוקי פלדה זה לא מספיק, וצריך להדק כאילו אין מחר. בכל שאר הרכבים כן. לא פחות חשוב - האם האומים מתאימים לסוג הגלגל? ידעתם שלגלגלי סגסוגת צריכים להיות מורכבים אומים עם "צוואר" שמונע מהאום לאכול את הסגסוגת?
אחרי שהאומים הודקו במומנט נכון, מציירים עליהם פס בצבע צהוב. אם האום זז, רואים מייד (כך לימדו אותי בהשתלמות קצרה מפי מומחים גרמנים. יש מה ללמוד מהם).

אסף.

asih
03-11-08, 01:10
גם לי זה קרה פעמיים, פעם בדיפנדר, ואני חוזקתי את באומים והיה חזק, מזל שאני בודק באמת אחרי כ 20 דקות נסיעה.

ופעם בפג'ו 106 אחרי שיצא ממוסך, עפו שלושה ברגים, כי ה ע__י שעבד שם חיזק כמו טמבל לא בהברגה, והרס את כל HUB, חוויה קשה, מרגישים טוב את הרעידות לפני שעף גלגל ...

באחריותינו הנהגים לבדוק את זה אחרי היציאה מהמוסך סדנא, כשמגיעים הביתה .... הרי אם יסגרו לנו חזק מדי, נקטר כאן בפורום שנתקנו בשטח ולא יחלנו להחליף גלגל :)

יוש
04-11-08, 15:59
גם לי זה קרה פעמיים, פעם בדיפנדר, ואני חוזקתי את באומים והיה חזק, מזל שאני בודק באמת אחרי כ 20 דקות נסיעה.

סליחה, מה רצית להגיד?

rinzai
07-11-08, 21:23
הבהרה לגבי הג'אנטים: יש לי בדיפנדר (מודל 2000) ג'אנטים מגנזיום שניראים כמו של דיסקברי (אם כי יש הבדל בין הדיסקברי לדיפנדר ברדיוס פיזור הגוז'ונים ובקוטר ההברגה שלהם - בדיפנדר יותר גדול) - כך שאין לי מושג אם חיזוק יתר יכול לפגוע או לא.

בכל מקרה חיזוק מידי פעם נשמע הפקת לקח טובה. וסימון בקו צהוב כל גוז'ון גם (מורכבים אצלי הגוז'ונים מצוי באלומיניות כמו בדיסקברי)

zsahi
07-11-08, 22:33
עד כמה שאני יודע אין הבדל בחלוקת הגוזונים בין דיסקו לדיפנדר

rinzai
07-11-08, 22:38
מרחק הגוז'ונים מהציר, בדיפנדר המרחק יותר גדול + קוטר ההברגה יותר גדול. קניתי אצל ג'קי בטעות גוז'ונים (ביקשתי ל- TD5 והוא חשב שזה לדיסקברי) - והתברר לי שההברגה שלהם יותר קטנה - נאלצתי לחזור לג'קי והחליף אותם למתאימים. מבחוץ הם נראים אותו הדבר (מצופי האלומיניום).

shachar
08-11-08, 09:57
אתה מתכוון שבדיסקברי TD5 יש הבדל בגאנטים
דיסקברי ישן יותר ודיפנדר תואמים

דרור הראל
08-11-08, 14:24
על פי דעתי הצנועה,אבל כאחד שחיזק לא מעט ברגים בחייו במגוון כלי רכב,ורק"מ שונים ומשונים-לדעתי אם בסדנא לא היו מחזקים את הברגים,הם היו עפים לפני סיומם של 150 ק"מ(למרות שייתכן שחלק מהם עפו קודם ואתה לא הרגשתה).

לברגים גם אחרי חיזוק יש נטייה להיפתח-ואין טנקיסט שלא מכיר א ת הפלא-של טנק שעומד במשטח,שרק שבוע קודם בטיפול השבועי כל הצוות קפץ על ידית הכח וחיזק את "הבוגים" ,ולאחר שבוע עמידה במשטח נדרש חיזוק נוסף.

אני מציע שתבדוק היטב את הגוזנים שלך ואת הנאבות-ייתכן שהם פגומים ונוטים להשתחרר-ועוד יותר אני מציע שתבצע את הבדיקות שכתב לך אמיר.משום שהארוע הוא טראמתי לכל החלקים הנוגעים בדבר,ובהחלט יתכנו פגיעות ועיוותים.

דרור הראל

-->