PDA

צפייה בגרסה מלאה : הטענת מצבר.

adam12345
02-12-08, 00:29
שלום!

יש לי מצבר 12 וולט ו12 אמפר, הוא מרוקן מחשמל כרגע, רציתי לדעת האם קיימת אפשרות לחבר אותו אל המצבר שיש לי באוטו ולסוע ככה על מנת להטעין אותו? או שאין לי ברירה ואני חייב לקנות/להשאיל מטען מצברים...
(אין לי ידע בחשמל אז אם השאלה מפגרת בבקשה לא לצחוק עליי;))

זאביק
02-12-08, 00:38
זה באמת יטען את המצבר, בדיוק כמו מטען מצברים.
כמה נקודות למחשבה:
1) אם חיברת אותו במקום המצבר הישן, איך תניע ?
(לחבר שני מצברים שונים במקביל זה לא מומלץ, הגדול יותר "יתפרק" לתוך המצבר הישן וזה לא בריא כי זה לא מבוקר)
2) אם המצבר שאתה רוצה לטעון דפוק או לא תקין, הוא עלול ליצור עומס גדול על האלטרנטור (כאילו הוא בור ללא תחתית של חשמל, ויגרום לאנטרנטור לעבוד מאוד קשה על ריק).

לא יותר פשוט לבדוק אם מי מבאי הפורום יוכל להשאיל לך מטען כזה ? או סתם יוכל להשאיל לך שטח אחסון + טעינת מצבר למשך יום ?

drumeran
02-12-08, 01:09
אם אזור רעננה מתאים אז תתקשר מהשעה 09:00 מחר ל 052-6567385

אשמח לעזור.

בברכה, ערן דרומר

eran4x4
02-12-08, 08:46
מצבר של 12 אמפר שעה אתה יכול לטעון בעזרת ספק ביתי קטן של 12 וולט....

מה המצב של המצבר? כמה מתח יש עליו כרגע? מה זה אומר מרוקן? אם המתח נמוך מ 10 וולט לא בטוח שניתן לטעון את המצבר....

השאלות הנ"ל נשאלות בכדי להבין האם המצבר מת או שניתן לטעון אותו.

לטעינה ע"י שנאי ביתי - אם תמצא ישן של מזכירה אלק. \ טלפון אלכוטי - כאלו של 600 מיליאמפר או 1 אמפר זה מצוין.

מתח הטעינה צריך להיות כ 13.5-14.7 וולט - ספק ביתי פשוט של 12 וולט בד"כ מוציא מתח בתחום הזה.

אם הספק הוא של 1 אמפר אתה צריך כ 20 שעות טעינה בכדי לטעון את המצבר שלך ממב ריק, אם הספק הוא מהפשוטים והנפוצים של 300 מ"א אתה תצטרך פי שלוש זמן.

אפשר גם לטעון ברכב ע"י חיבור במקביל למצבר הרכב בזמן שהרכב מונע (הכוונה לא להשאיר מחובר ללילה כאשר הרכב כבוי בכדי שמצבר הרכב לא יתרוקן) - דרך פשוטה לחבר היא לשקע המצית שבד"כ מקבל מתח רק כאשר הסוויטצ' פתוח.

עוד אפשרות מצוינת לטעינה זה מטען של ג'יפים\טרקטרונים\מכוניות חשמליות של ילדים - יש כאלו של 6וולט ויש של 12 אלו של ה 12 אמורים להתאים לך, אתה רק צריך לאלתר נכון את החיבור בין המטען למצבר!

אני מניח שמדובר במצבר אטום בסגנון של מצברים למערכות הזעקה \ טרקטרוני משחק חשמליים של ילדים - מצורף כאן דף נתונים של מצבר דומה עם כל הפרמטרים הרלוונטים
http://www.bb-battery.com/productpages/BP/BP12-12.pdf

זאביק
02-12-08, 09:08
דרך פשוטה לחבר היא לשקע המצית שבד"כ מקבל מתח רק כאשר הסוויטצ' פתוח.

בדר"כ החוטים המוליכים לשקע מצית הם קטנים ודקים, ולא מיועדים לעומס גבוה.
אני הייתי מאוד נזהר מלעשות כן.

eran4x4
02-12-08, 09:38
בדר"כ החוטים המוליכים לשקע מצית הם קטנים ודקים, ולא מיועדים לעומס גבוה.
אני הייתי מאוד נזהר מלעשות כן.

זרם הטעינה של מצבר כזה הוא פחות מ 1 אמפר (מבדיקה בדפי הנתונים הם מדברים על עד 300 מ"א) כך שאין בעיה להשתמש בשקע המצת.

adam12345
02-12-08, 10:57
תודה על התשובות!

על שימוש ברכב כדאי להטעין את המצבר אני יוותר כי הסיכון לא שווה את זה לפי מה שאני מבין ממכם...

יש לי שנאי שמגיע רק עד 12 וולט ו350 מילי אמפר, אני ייתן לזה 24 שעות הטענה רק כדי לבדוק כמה זמן עבודה של המצבר זה יכול לתת לי ואם בכלל המצבר הזה חיי.

הבדיקה שעשיתי למצבר כדי לבדוק אם בכלל אגור בתוכו חשמל היא חיבור נורת 12 וולט קטנה אל שני הקוטבים של המצבר, כמובן שהיא לא נדלקה, אין לי וולטומטר (או איך שקוראים לזה) בבית אז בדיקה רצינית יותר לא עשיתי...

הדבר היחיד שרציתי את המצבר הקטן הזה בשבילו זה הדלקת נורה או שתיים (של 20+ וואט) למשך זמן של בערך שעתיים, האם בכלל המצבר הזה יוכל לשמש למשימה כזאת (בידיעה שהוא תקין ומלא)?

תודה על ההצעה ערן דרומר אבל אני מהדרום...

זאביק
02-12-08, 11:14
הדבר היחיד שרציתי את המצבר הקטן הזה בשבילו זה הדלקת נורה או שתיים (של 20+ וואט) למשך זמן של בערך שעתיים, האם בכלל המצבר הזה יוכל לשמש למשימה כזאת (בידיעה שהוא תקין ומלא)?

אם הוא תקין, אז כן.
12AH ייתן לך ~140 וואט/שעה.
עבור שתי מנורות של 20 וואט (כל אחת), הוא יספיק ל-3.5 שעות.
זה כשהוא תקין ומלא.

בכל מקרה, כל פריקה מלאה (כלומר ריקון לגמרי) של מצבר מקצרת את חייו באופן משמעותי. הוא לא נועד לפריקה מלאה (יש מצברים ייעודיים לפריקה עמוקה). מומלץ להימנע מהמצב הזה כמה שיותר.

adam12345
02-12-08, 17:22
טוב, כנראה שהוא כבר גמור כי אין תגובה ממנו...

תודה על התשובות!

zivo
02-12-08, 18:12
אני חושב שזה נאמר בין השורות אבל לא מספיק ברור.
אם המצבר לא מדליק את הנורה בכלל- זה אומר שהוא ריק לגמרי או כמעט ריק לגמרי.
חיבור של מצבר כזה לספק ביתי רגיל - לא מטען אמיתי, ספק, יכול לשרוף את הספק (יגרום לזרם חזק).
כל האמירות על זרמי טעינה לא מחזיקות מים ללא מטען אמיתי.
אם המצבר התייבש לגמרי - לא יקרה כלום, אבל אם הוא גוסס רוב הסיכויים שתשרוף את הספק.

מה כן אפשר לעשות לבד בבית - תחפש ציוד אחר, בבית שכולל מטען - לא ספק, מטען!
מנורת חירום או אל פסק של מחשב. לציוד הזה יש מטען שבניגוד לספק ביתי רגיל יודע להגביל את הזרם, להגן על עצמו, ולהגן על המצבר מזרם טעינה חזק מדי ובסופה של הטעינה, מטעינת יתר.
במקרה הזה, כל מה שנאמר על זרמי טעינה רלוונטי. מטען חלש יטען יותר זמן, וחזק יותר פחות זמן.

eran4x4
03-12-08, 10:22
חיבור של מצבר כזה לספק ביתי רגיל - לא מטען אמיתי, ספק, יכול לשרוף את הספק (יגרום לזרם חזק).

את זה אתה כותב מניסיון? מידע בדוק?

הניסיון ההבנה, והידע שלי הם אחרים:
בכדי שמצבר ג'ל ישרוף ספק - כל התאים שלו צריכים להיות קצר.
הסיכוי שזה מה שיקרה למצבר מאוד נמוך עד לא קיים....
בכל מצב אחר על המצבר יהיה מתח מסוים (שיגביל את הזרם דרכו שהספק יכול להזרים) ו\או שההתנגדות שלו תהיה כזו שתגביל את הזרם דרכו ולכן מצד אחד הוא לא ישרף ומצד שני בהנחה שלמצבר יש עדיין יחולת להטען - המצבר יטען.

להשתמש במטען זה מצוין, הניסיון והידע שלי אומרים שגם בספק אפשר ויותר מזה - הרבה מאוד מטענים הם ספק מתח ובהרבה מקרים אין בהם הגבלת זרם - נכון זה לא מטען אידיאלי, יתכן שלא יקבלו מימנו את אורך החיים המקסימלי של המצבר אבל זה קיים ועובד!

zivo
04-12-08, 08:25
אני חושש שאתה מבלבל כמה מושגים.
#1 מה שבדרך כלל הורג מצברים זו טעינת יתר לא עוצמת הטעינה.בצעצועים הבייתים שאנחנו מדברים לא יהרגו מצבר על זרם חזק מדי. הנזק למצבר בלהטעין מספק ביתי הוא בעיקר אם אתה משאיר אותו מחובר מעבר לזמן הטעינה - זה "אונס" את המצבר וזה גורם את הנזק.
#2 מאחר ומדובר במצבר (לא אמרנו סוללה- מצבר), זה צרכן שיודע להזרים זרם בעוצמה של כמה אמפר.חיבור של מצבר פרוק לספק של 12V יגרום לזרם חזק. עכשיו השאלה מי יתחמם וישרף קודם? מאחר והשנאי של הספק לא יכול לעמוד בזרם, המתח שלו נופל, ככל שהמתח נופל, הבדלי המתח בין הספק למצבר קטנים, ולכן הזרם קטן (I=V/R התנגדות המצבר נתונה, הבדלי המתח -V קטנים => I קטן), עד שזה מתייצב. בד"כ בהתחלה זה יתייצב על מתח מאוד קרוב למתח של המצבר לפני החיבור לספק (למצבר לוקח זמן להטען..). עכשיו אתה "תקוע אם ספק של 12V שמוציא, נגיד, 8V ....וזרם גבוהה מהזרם הנקוב של הספק.
אם מדובר בספק עם שנאי חלש ומישר זרם \ מיצב חזק, השנאי יתחמם, עם זה יסתיים מהר ניצלת, אם לא, תריח פלסטיק שרוף :-(
אם השנאי חזק יותר מהמיישר \ מייצב - הם ישרפו תוך חלקיק שניה (גם אם יש נתיך, לא בטוח שהוא יציל את המיישר)

כל התורה על רגל אחת - מקווה שזה ברור

-->